Texels Bioscoop-Theater EIN STERN FaLT V0M HIMMEL A i Gemengd Nieuws DEN BURG - Tel. 27 - K. PEN fIfi - n 1 ifïÉi tv i met JOSEPH SCHMIDT Wij verzoeken onze adverteer- ders beleefd: advertentie -op - ##00 drachten voor ons volgend nr. NIET LATER in te zenden dan 0000 Donderdag. Adm. ONZE ADVERTEERDERS stellen we tegen geringe vergoeding in de gelegenheid dagelijks een adv. in on- ze Nova-Rotor-Lichtkrant te doen op- nemen. Advertenties in KLEUREN, dagelijks een ander lichtbeeld ter grootte van een vierkante Meter. Kosten: één avond 25 ct.voor de heele week fl. 0 Adm. TEXELSCHE COURANT. BLOEMBOLLENCULTUUR. Maandagavond wend door de afd. Texel van Bloembollencultuur in De Oranje boom een vergadering belegd, in hoofd zaak met het doel candidaten te stellerv voor het Hoofdbestuur. In zijn openings woord sprak de heer H. Leber zijn vol doening uit over het feit, dat de heer Dr. M. D. Dijt door eenige afd. needs candidaat was gesteld voor de functie van voorzitter van het Hoofdbestuur, een niet geringe onderscheiding. Alvorens tot stemming werd overge gaan stelde de heer Joh. Parlevliet voor de candidatuur van de heer M. D. Dijt te ondersteunen. Ondanks het verschil van meening op het gebied van saneering, zoo sprak de heer Parlevliet, meen ik hem toch te mogen aanbevelen, omdat het voor ons van belang moet wonden ge-, acht ,dat we een man in het hoofdbe stuur krijgen, die met de bedrijfstoestan- den op Texel volkomen bekend is. De heer N. Sdhumaker gaf te kennen, dat Texel groot geluk te beurt zou vallen, wanneer Dr. Dijt voorzitter wend van Bloembollencultuur. De vraag, of Dr. Dijt voor of tegen saneering is, zou spr. bui* ten beschouwing willen laten. Voorzitter en de heer N. Schermer zeggen het voor stel om de candidatuur Dr. M. D. Dijt te steunen ook toe te juichen, waarna bij schriftelijke stemming algemeen Dr. M.D. Dijt als candidaat voor de voorz.-functie wondt aangewezen. Voor de drie overige vacatures in het hoofdbestuur worden candidaat gesteld de heenen Murk te Hili legom, Zandbergen, te Rijnsburg, en De Zeeuw te Haarlemmermeer. De rond vraag leverde niets op, waarna voorz. de bijeenkomst sloot met de vergadering ge luk te wenschen met haar besluit Dr. M. D. Dijt met alg. stemmen candidaat te stellen. LEZING OVER A.S.F.-KORREL. Voor omstreeks tachtig belangstel lenden gat de heer Raatjes, landbouw kundige te Benmebroek, Maandagavond in Pen's Zaal een uiteenzetting over de beteekenis en de winning van meststoffen in het algemeen en van de A.S.F.-korrel de „kunstmest der toekomst", in het bie- zonder. Spreker werd, bij ontstentenis van de voorz., door dhr Jac. Kooiman ingeleid. De heer Raatjes ving aan met een praatje over de bemesting in de grijzei oudheid. Door alle eeuwen heen heeft bemesting plaats gehad. Van de bewoners van het oude Carthago kunnen we lezen, dat zij daartoe vogelmest verzamelden. Spreker herinnerde in verband hiermee aan de bekende Peru-guano, eveneens vo gelmest. Geschiedschrijvers als Cato en Virgilius gewaagden ook van het aanwen den van duivenmest. Uitvoerig ging spr. de ontwikkeling van de bemestingsweten schap na. Hij sprak ons van de humus- theorie, welke later verdrongen werd door die van Justus von Liebig, op welke laatste theorie verdere onderzoekers heb ben voortgebouwd. We vernamen wat er nog voorafging aan de stichting van de eerste Nederl. superfosfaatfabriek in Ne derland, in 188o. Thans telt deze on derneming in ons land een vijftal op mo derne leest geschoeide bedrijven; ze be hoort tot de grootste in Europa. Spr. wijdde uit over de bereiding van zwavelzuur en superfosfaat en stond ten slotte lang stil bij de meststof, waarop hij ui net biezonder de aandacht' wilde vestigen, de A.S.F.-korrel, waarvan in vorig nr. de voornaamste eigenschappen reeds werden genoemd. Het is een hoog- geconcentreerde volledige meststof, welke beter dan eenige andere in water oplos'1 baar is, gemakkelijk uitstrooibaar is en in prijs de vergelijking met andere mest stoffen ruim kan doorstaan, wanneer men maar acht slaat op het resultaat, dat met gelijke hoeveelheden kan worden bereikt. Het was een leerzame causerie, die deels de meeste luisteraars wel „boven de pet" zal zijn gegaan (een beschouwing met scheikundige formules als SO 2 en SO 3 en termen als sulfaten en chloriden, amonniseenen en kristalliseeren had al leen voor ingewijden maar zin), maar overigens aan duidelijkheid niets te wenschen overliet. De heer Raatjes wist met zijn stof best raad en gaf bevredw gende antwoorden op vragen, hem aan het slot gesteld. Met dank voor zijn interessante mede- deelingen, sloot de heer Kooiman hierna het otficieele gedeelte van de avond, waarna de aanwezigen nog een uurtje op een reeks geluidsfilms werden ont haald. Zij hadden met het onderwerp van deze avond niets te maken, maar werden niettemin gewaardeerd. SPORTNIEUWS. Zondag speelde V.N. voor de Comp. tegen K.Z. uit Koog-Zaandijk. In een spannende en fraaie wedstrijd won V.N. met 9—1. Een sprekend bewijs voor de productiviteit van V.N. Zoo voortgaan. Dan hebben wij eerstdaags de kampi- oensfuif. Als scheidsrechter Kieviet beginnen fluit verschijnt V.N. in eenigszins gewijzigde opstelling: J. Kieviet is in de aanval ge plaatst; zijn plaats in de verdediging wordt ingenomen door J. Pool. Dit blijkt een verbetering. Na 20 min. is de stand reeds 30. Door goed verdedigen in deze periode, weet K.Z. tot de rust de stand zoo te houden. Na de rust wordt al gauw 4—0 gemaakt. V.N. is nu geheel meester van het terrein. Regelmatig worden nog 5 doelpunten gescoord. Na no. 6 weet K.Z. de eer nog te redden. Onze doel-,, punten ontstonden allemaal uit mooi op gezette aanvallen. Scheidsrechter had geen moeilijke taak; beide partijen speelden fair. J. Pm. DE COCKSDORP. SPORTNIEUWS. SVC 1—Held. Boys 2. Zondag heeft S. een kranige 41 overwinning behaald op een sterk H.B's elftal. S., voor de rust voor de wind spelende, zet er direct een snel tempo in. Mooi wordt op de vleugels gespeeld. Onze rechtsbuiten weet ons al gauw de leiding te geven en Gerrit weet al gauw het tweede in het net te, deponeeren. Op een pass naar links weet Jb .mooi te doelpunten, alsmede Gerrit nog eens. Met 40 is het rust. Dan krij gen we een ander spelbeeld. De B..'s zetten hun buitenspelval open, waarvan onze' voorhoede telkens de dupe wordt. Bij een B-aanval krijgen zij een vrije schop op de rand van het strafschopge bied, maar Wim weet schitterend te red den. Bij een volgende B-aanval schiet de rechtsbinnen keihard, Wim probeert weg te stompen, maar 'de bal gaat over hem heen, in het doel. Kees weet nogmaals te doelpunten, maar door buitenspel wordt dat doelpunt geannuleerd. Enkele goede kansen gaan door slecht schieten verlo ren, maar S. heeft er toch weer twee winstpunten bij.Voor Zondag zijn het eerste en tweede vrij, de adsp. gaan dan naar Texel B. We verwachten, dat veel supporters meegaan naar den Burg. - J.B. OUDESCHILD. FILMAVOND. De filmavond met de film over het werk ten behoeve van de lijders aan vallende ziekte, is zeer goed geslaagd. Ds. Scholte begon met allen hartelijk welkom te hee- ten, in het biezonder de heer J. Korten-, hoeven, de reizende broeder van de Stich ting te HaarlemHeemstede. Ds. haalde een stuk uit Marcus aan, waarin Jezus geroepen werd door iemand, wiens zoon aan vallende ziekte leed. Jezus heeft deze menschen bijgestaan, de mensdhen hebben liet later overgenomen. Het is ook onze plicht, zegt Ds. Scholte, dit mooie werk in stand te houden. Hierop werd de film vertoond, welke een prachtig beeld gaf van het enorme werk, door de vereeniging verricht. Voor de jeugd werden nog een tweetal teeken- fi'mpjes vertoond. Tot slot bracht broeder Kortenhoeven dank aan de leidster van de afd. Oudeschild yan de Macht van het Kleine, mw. T. HoogerheideBremer, de meisjes Douwi Blom en Nelie Weijdt, die voor het rondbrengen der boekjes zor gen en de dames Dros en Brouwer, die de kaartverkoop op zich namen. Spreker hoopte, dat velen zich zouden opgeven als lid, opdat de afd., die thans 48 Leden telt, weer op de oude grootte zou komen.- n.I. 65 leden. Ds. Scholte dankte broeder Kortenhoeven voor het gebodeme en hoopte, dat het resultaat zou afwerpen. OPTREDEN ALEX EN LOTTE WINS. Zondagavond trad voor de Transport- arbeidersbond het gezelschap Wins op. De zaal was geheel gevuld, toen de voor zitter, de beer Jac. Bruin, allen hartelijk! welkom heette. Het werd een genoeglijke avond met een afwisselend programma, dat zeker iedere bezoeker voldaan heeft. Na een inleidend woord van de heer Alex Wins danste Lotte Wins een menuet, getiteld Grootmoedertje, gekleed in een costuum, zooals in de 18e eeuw werd ge dragen, gevolgd door een Chineesche koordwals. Alex Wins verblufte het pu bliek vervolgens met goocheltoeren. Nie mand kon begrijpen, hoe de parapluie plotseling kon veranderen, een bankbiljet in een dichte citroen kon komen, enz. De heer Wins oogstte een verdiende bij val. Daarna vertoonde het gezelschapeen politieke poppenkast. Jan Klaassen en Ka trijn deden rake zetten. Zekere krant, die h.i. telkens van opinie verandert, de A. V.R.O., Mussolini 'en Mussert, kregen er van langs. De refreintjes werden uit volle borst meegezongen. Met de opwekking allen aan het Plan van de Arbeid mee te werken, werd dit gedeelte besloten. Na de pauze werd nog een één-acter opge voerd „Als de vrouw naar de vergadering is", waarom daverend werd gelachen. De heer Bruin sprak zeer zeker namens allen, toen hij het gezelschap Wins hartelijk dankte voor de genoeglijke avond. Met een dansje werd besloten. ST. NICOLAASFEEST. Zondag werd in het Eigen Gebouw voor de kindenen van de afd. Texel van de Transportarb. Bond een St. Nic.- feestje gehouden, dat door plm. 200 per sonen werd bijgewoond. Het was een recht gezellige middag. Er werden toe- passélijke liedjes gezongen, geschenken uitgedeeld door St. Nicolaas en zijn knecht, en, wat ook zeer in de smaak viel, een poppenkastvertooning gegeven. Het echtpaar Wins heeft hiermee veler harten gewonnen. De heer Wins ver toonde mooie goochelkunsten, waaraan verschillende kinderen mochten meedoen. Na de pauze kregen we nog een grappig stukje met zang en dans van Lotte Wins en tot besluit een vroolijk nummertje, Tante Net in het Museum, waarbij de kinderen meezongen, wat niet weinig bij droeg tot een vroolijke stemming. Alles bijeen: een welgeslaagde middag. Uit de cUgbLaden van Vrijdag: Wierden. Een raadslid wordt ervan beschuldigd t600 te hebben uitgeloofd om iemands stem te krijgen teneinde tot wethouder verkozen te worden. Politie doet onderzoek. Dordrecht krijgt een verkeerstunnel onder de spoorweg bij de Krispijnsche weg. Kost f624000. Rijkswerkfonds draagt f559000 bij. Rotterdam. De 54-j. electricien, die tegen betaling het telwerk van de electr., meter stop of achteruitzette, kreeg een jaar gevangenis. Rotterdam. De 27-j. chauffeur P. van W.; kreeg een stukje carbid in de oogen, toen een vat carbid op straat viel en opensprong. Hij zal het linkeroog moeten mis9en. De Ned. Spoorwegen ontvingen dit jaar tot 1 Oct. 84.7 millioen gld.vorig jaar tot 1 Oct. 95.5 millioen. Te Weert wordt spoedig begonnen met de bouw van een lucifersfabriek, welke 70 man werk zal geven. Te Haren reed 16 Juni een auto in volle vaart tegen een boom. Drie perso nen kwamen om. Ter zake van dronken schap werd de 22-jchauffeur, die vrij - wel ongedeerd was gebleven, tot zes ijtnd. gevangenis en ontzegging rijbevoiegcineid voor een jaar veroordeeld. Utrecht. De toestand van Z.H. Exc. Mgr. Jansen is thans reeds slecht. De benauwdheden nemen erg toe. Den Haag. De politie deed een in val in een café aan de Koningstraat, waar 22 personen op dobbelen werden betrapt; zelfs waren er steuntrekkers bij. Heerlen. Ter bestrijding van de stof- plaag krijgt de Oranje Nassau Mijn leen schoorsteen van 125 M. hoog. Italië verwacht uit Texas een I-tal. tankboot met 60.000 vaten ruwe olie. Italië. De beide zoons van de Duce, in dienst bij de landmacht in O.-Afrika, zullen de Kerstdagen thuis doorbrengen. In Groot-Brittannië werden in de afgeloopen week bij verkeersongevallen 165 personen gedood, 4299 gewond. Vo rig jaar zelfde week resp. 140 en 3895. Egypte. Engeland hield bij Alexan- drië vlootmanoeuvres, grooter dan ooit in het O. der Middell. Zee gehouden: 29 oorlogsbodems, twee vliegtuigmoeder schepen en 60 vliegtuigen. Eenige Egypt, autoriteiten woonden de oefeningen bij. Abess. Uit Rome wordt gemeld, dat een bende Ital. Aoessa's een Abess. kara vaan van 500 muildieren, door 300 sol daten begeleid, vernietigd hebben. Ze maakten 600 geweren en 450 dieren buit. (Hoe moeten we dat „vernietigd" dan opvatten? Red.) Japan. In alle groote havens is een zeeliedenstaking uitgebroken. Reden: loonconflict. Australië. Wolveiling Melbourne. Donderdag werden alle 9500 balen ver kocht. Prijs 2.5 pet. hooger. "Sydney: zeer goede algemeene belangstelling. Uit de dagbladen van Zaterdag: Heemstede. Het tekort van de Flora blijkt 127000 te hebben bedragen. De uitgaven blijken de begrooting ver te heb ben overschreden. Ernmen. J. O. alhier, die de wethou der van soc. zaken, Veenstra met een knuppel op zijn rug sloeg, omdat hij van de werkverschaffing was uitgesloten, kreeg 18 maanden. Engeland heeft op de protestnota van Italië o.m. geantwoord: Het ware te wenschen, dat Italië zijn Volkenbonds verplichtingen net zoo opvatte als Enge land. Frankrijk antwoordde o. m. Frankrijk moet zijn plicht doen, maar blijft streven naar een zoo snel mogelijke oplossing van het geschil. Spanje. Madrid. De kleermakers heb ben besloten een „zwarte lijst" op te stel-i Ien vanniet betalende klanten, die een jaarlijksche schade veroorzaken van 700.000 peseta's. Abess. De Belgische militaire advi seurs van de keizer zijn naar Dessié en) Harrar vertrokken om de verdediging van deze twee steden te organ iseeren. In de Vereen. Staten is het aantal dooden door ongelukken en moorden grooter dan elders in de wereld. In een jaar kwamen 100.000 personen bij on gelukken om en werden er 12000 ver moord. Het rapport van een Levensverz. Mij. noemt als oorzaak de tamelijk alge meene onverschilligheid voor de waarde van de mensch. Hawaii. De werking van de vulkaan Mauna Loa neemt toe. De lavastroom is al 225 K.M. lang; vermoedelijk hebben Hilo en omliggende dorpen er geen last van. De vuurgloed in de krater is tot op 300 K.M. van het eiland zichtbaar, wat nog nooit voorgekomen 'is. Vrijdag, Zaterdag, Zondag en Maan dag Dus slechts VIER DAGEN de wereldbekende LUM1NA-F1LM: V fl;?:;' V !s' Is» KV» DAT ZEGT ALLES. SCHITTEREND BIJPROGRAMMA, met HOLLAND-nieuws van POLYGOON s asfej I i 8

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2