GESPRONGEN HANDEN en LIPPEH KLOOSTERBALSEM Van week tot week Brieven van Texelaars in den Vreemde. Texelsche Berichten ELK JAAR OPNIEUW HAD ZIJ Dank Il| den KLOOSTERBALSEM beeft zi| die nu nooit meerl „Geen goud zoo goed" ffl a zeggende: U moet de goede lijn in het oog houden en zoo niet doorgaan. Ik heb de plicht de regeering te verdedigen en verzoek u om uw uitdrukkingen te matigen. Dhr Dogger: Het besef van de treurige toestand is nu al doorgedron gen tot de kringen van niet-belangheb- benden. Al vier jaar wordt er met ons gesold. Er zullen in dat rapport wel weer dingen staan, die kant noch wal raken. PAKHUIS BOUW. Dhr Bruin keurt het at, dat aan het begin van de Schilderweg, bij de haven, zooveel pakhuizen en op slagterreinen komen. Dat verhoogt het aanzien niet, zegt hij en zeker niet wan neer daar nog een partij schuimaarde ligt te broeien en te stinken. Voorz. vindt het juist prachtig dat er wat industrie is en acht de pakhuizen, daar, aan een goede weg bij de haven, juist op hun plaats. Overigens wordt iedere bouwaanvragen ernstig bekeken. LICHT. Dhr Parlevliet vestigt de aan dacht op het feit, dat vrij veel electr. lampen in den Burg niet branden en brengt dit eenigermate in verband met de ziekte van de heer Dapper, wie hij van harte beterschap wenscht. Voorz. deelt mee, dat er zooveel mogelijk op gelet wordt. Het publiek kan echter meehelpen, door op het kantoor van de T.E.M. even mee te deelen, waar een lampje niet brandt. Ten slotte wijst dhr Parlevliet op de z.i. onhoudbare toestand, waarin zien het echtpaar „Job en Antje" bevindt. „Er wordt aan gewerkt", is het antwoord van de voorz. Dhr Leber merkt op, dat de gemeente kosteloos boomenmateriaal kan aanvragen bij de Sierteeltcentrale, hetgeen van be lang kan worden geacht genoemd, omdat Texel arm aan boomen is. Voorz. zegt, dat het gemeentebestuur daarvan nota zal nemen en sluit dan het is half zeven geworden de vergadering. ITALIË IN O.-AFRIKA. Maarschalk Badoglio, Italië's grootste strateeg, is nu op het oorlogsterrein in Oost-Afrika aangekomen, en maarschalk De Bono heeft afscheid van de troepen genomen. Bij dit afscheid heeft gene raal De Bono gezegd, dat de eigenlijke oorlog nog moest beginnen, daar men tot nog toe slechts met geringe strijd krachten van de Abessiniërs te doen had gehad. De troepen van generaal Oraziani, die in het Zuiden al te snel zijn opge rukt, en daarop geteisterd zijn door alle plagen van het land, zullen die eigenlijke oorlog niet met al te groote nieuwsgie righeid tegemoet zien. Regens, moeras dampen, moeraskoortsen, gloeiende hitte, die het verblijf in de stalen tanks on dragelijk maakte, honger en dorst door uitblijvende transporten, en tenslotte de hinderlagen en overrompelingen van een overal loerende en.nergens zichtbare vij and, hebben over groote afstanden hun aanvankelijk succes in het tegendeel doen verkeeren. De berichten van beide kanten zijn zeer onbetrouwbaar, maar dat de op- marsch van de troepen uit het Zuiden niet aan de verwachtingen heeft voldaan, en voor een groot gedeelte in een terug tocht is geëindigd, blijkt ook uit de Itali aansche berichten. Men krijgt de indruk, dat de verliezen van de Italianen hoofd zakelijk hun inlandsche troepen treffen. Steeds verneemt men van Askari's, als er van vechten sprake is. Wat doen dan toch de meer dan 200.000 uit Italië overge-i brachte soldaten, die zich in Oost-Afrika bevinden, zooals ook bevestigd wordt door de statistieken van het Suez-kanaal Doen zij voorloopig nog hoofdzakelijk dienst bij de talrijke parades, die gehou den worden? Maarschalk Badoglio heeft zijn taak aanvaard. Zal hij de strijd met kracht voortzetten en tot taak hebben er voot te zorgen, dat er eindelijk schot komt in de veldtocht, waarvoor het seizoen in dat land zoo enge grenzen bepaald heeft? Of moet hij juist trachten te vermijden, wat De Bono niet heeft kunnen verhin deren: dat ide Abessiniërs in de rug van de Italiaansche troepen openeenen, en daar sterke stellingen bezet houden? Rome heeft niet veel tijd te verliezen. Het kan de oorlog, al ware het reeds om de buitensporige kosten, niet tot in het on eindige op de tegenwoordige voet voort zetten. Bovendien zal de uitwerking der sancties nijpender worden, naarmate zij langer worden toegepast. Men is te Rome van den beginne af zeer bevreesd ge weest voor een ernstige nederlaag, waar van de uitwerking vooral op het bewege lijke, Italiaansche temperament zoo bie- zonder groot zou kunnen zijn. In het Zuiden hebben de Abessiniërs een niet onbelangrijk aantal tanks verzameld, die kort geleden nog tot de uitrusting van het Italiaansche leger behoorden. Maar tegenslagen, die het karakter van een ernstige nederlaag van een belangrijke troepenmacht droegen, heeft men nog niet hoeven te melden. B'tWas een gruwelijke last en het deed geweldig zeer. Het bloed stond er al tijd voor. Allerlei huismiddeltjes deed tk er op, het beet geweldig, maar tel kens kwamen de kloven terug. Gewone huid-crémes hielpen mij evenmin. Maar nu heb ik geen last meer ervan. Nu wrijf ik eiken ochtend en avond Klooster balsem er op. Dat doet géén zeer en ie huid it en blijft prachtig glad èn gezond, ook al kom ik met m{jn han den vaak in hat water. Het was een uitkomst." H. de J. te 's-H. AKKER'S ORiaiNML TO* INZAOI Onovertroffen bf] brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmlddel by Rheumatiek, spit en pyniyke spieren Schroefdoos 35 et Potten: et- eD f 104 ENGELAND BEDREIGD? Italië zou te Londen meegedeeld heb ben, dat zijn troepen het gebied rond het Sana-meer zullen bezetten. Daarmee zouden zij dan doordringen in de Brit- sche belangensfeer,' want het Sana-meer is voor de bevloeiïng en dus voor de vruchtbaarheid van Egypte en Soedan van groot belang. Mocht Italië het wa ter een andere loop geven, de gevolgen zouden voor deze beide landen niet te overzien zijn. Heeft Italië met zijn plan nen de bedoeling Engeland te beïnvloe den? ITALIË EN DE OLIE. Intusschen maakt Italië zich zeer on gerust over uitvaardiging van een petro- leumuitvoerverbod, door de landen, waar uit het zijn olie betrekt. Amerika is be reid aan de bovcot tegen Italië mee te doen. althans wat olie. benzine en grond stoffen voor oorlogstuig betreft. Nu heeft Italië reeds groote voorraden olie en benzine in O.-Afrika opgeslagen, maar zijn 300 vliegtuigen aan het front en zijn vele auto's en tanks verslinden dage lijks honderden liters. Komt er dus bin nenkort geen aanvulling, dan zal Italië twee van zijn meest gebruikte strijdmidde len, zijn vliegtuigen en zijn tanks thuis moeten laten. En daarmee hebben de veldheeren niet gerekend. ENGELAND HOUDT VOET BIJ STUK. Laval heeft getracht zijn Italiaansche vrienden tegemoet te komen door het be sluit nzake het petroleumembargo, door Genève te nemen, te doen opschor en. Londen houdt echter voet bij stuk en houdt daarbij het oog op Amerika, welks bereidheid tot steun immers afhangt van de mate, waarin de Volkenbond zich jn- spant om Italië tot betere gedachten te brengen. Bovendien kon Engeland de me dewerking van Amerika wel eens noodig hebben, wanneer het spaak loopt in O. Azië, waar Japan bezig is zijn invloed in China te versterken. LAVAL IN MOEILIJKHEDEN. De positie van Minister pres. Laval is intusschen niet biezonder prettig. De franc loopt gevaar. Alleen door krasse bezuinigingen en belastingverhooging is de begrooting sluitend te krijgen. Maar de ontevredenheid in het land neemt hier door hand over hand toe. Een botsing van socialisten met leden van de z.g. vuur- kruisen te Limoges, heeft de toestand nog verslechterd. Echter heeft Laval te gen een verstoren van de burgerlijke vrede maatregelen genomen. Een lichtpuntje vormen de teekenen van toenadering tusschen Frankrijk en Duitschland. Het onderhoud, dat de Fran- sche gezant te Berlijn, Frangois-Poncet, met Hitier had, trok algemeen de aan dacht. Berlijn neemt ernstig aanstoot aan de Fransch-Russische overeenkomst, welke door tfe Kamer nog geraftificeerd moet worden. Wellicht heeft het onderhoud Hitier wat vriendelijker gestemd. In elk geval heeft het feit. dat Duitschland het tempo, waarin het zijn bewapening op voerde, aanzienlijk verminderde, tot een ontspanning van de Fransch-Duitsche ver houding geleid. De godsdienst- en rassenstrijd in Duitschland gaat echter onverminderd voort. We schreven reeds over het bittere proces tegen de bisschop van Meissen. Ook de huiszoeking ten paleize van de Bisschop te Berlijn heeft opzien gebaard_, evenals liet gedwongen aftreden vap Dr. Sahm, burgemeester van Berlijn, die weigerde alle joodsche leveranciers af te schaffen en nog andere relaties onder hield, welke bij Hitier geen genade kon den vinden. Waa, P.O. Mombasa, Kenya Coloni, Br. E. Africa. Hier is de opgaaf waarover we in vorïo- nummer schreven: Firma Melchior De Vries, Lier bij Antwerpen, België. Lier, 22 Oct. 1935. Vaartlaan 2324. Z.E. Pater Witte, Sup. Cath. Mission Oiriama P.O. Mariakani Kenya, Col., Br. E. Atrika. Zeereerwaarde Pater, Hierachter geven wij u gedetailleerde opgave voor het leveren der door u aan geduide instrumenten. Totaal Belg. frs. 2 Bugels (Flugelhoms) Bb 670 2 Pistons, Eng. model, Eb 740 2 Alto's (tenor-horns) Eb 810 2 Baritons B b qoo 2 Trombones Bb Q00 2 Tubas (Euphonions) Bb 1050 1 Contrabasse (upright) Bb 1155 4 Clairons 340 2 Clarinettes (ebonite) Bb 910 20 Fifnes, ébène, zonder kleppen 500 1 Bass Drum 70 cM. 700 4 Side Drums 34 cM. 1360 1 P. Cymbals, 32 cM. 300 1 Triangle 27 Onderdeden, diverse 133 10.500 Vracht en as£U£. tot Mombasa pirn. 1000 11.500 300 Rijksdaalders. Quotatie aangevraagd voor de overge nomen WAA-SCHOOL, P.O. Mombasa, Kenya Col., Br. E. Africa. Principal: Fr. Wtte, C.S.Sp. Deze school, luxieus opgebouwd, was gedurende 15 jaren in handen der regee ring een financieel en moreel fiasco. Onder de nieuwe leiding, aan de Missie overgedragen, moet het een sucoes wor den, een Hollandsch succes, een Texelsch succes. Aller oogen zijn gericht op deze „proef". Een school-fanfare (zie boven), rekent Pater Witte als een nijpende noodzaak. (Hij kent z'n „Kwatta-soldaatjes".) Overigens „rékent" hij opU! SPORTNIEUWS. TEXEL—ANDIJK. 1-0. Wanneer om twee uur wordt afgetrapt, is T. direct in de aanval. Het is al spoe dig duidelijk, dat Andijk met een gelijk spel,, tevreden is, daar bijna het geheele e.fial staat te verdedigen. Het is voor T. een moeilijke taak daar door te ko men. Aanval na aanval wordt onderno men, maar telkens is er een A-speler die op het laatste oogenblik de bal weet weg te werken. Eenige corners, prachtig voor doel geplaatst, worden goed inge kopt, maar de keeper keert schitterend. Het blijft een strijd tusschen de voor-< hoede van T. en de A-verdediging. Wan neer de A-voorhoede eens een enkele maal een aanval onderneemt, kunnen onze backs het best at, zoodat Dukers niet hoeft in te grijpen. De ballen worden echter nogal eens te hard naar voren ge-1 plaatst, zoodat er veel goede kansen ver loren gaan. De fout bij T. is, dat er veel te hoog gespeeld wordt, zoodat de backs van A. geregeld kunnen ingrijpen. Het wil in de voorhoede niet lukken en als er eens een goed schot wordt gelost, is ide keeper op zijn post. De rust breekt aan met 00. Na de rust speelt T. veel beter. De bal wordt nu over de grond goed aangegeven en goed geplaatst. De aanvallen van A. zijn talrijker dan voor de rust. Een»- maal denken we A. te zien doelpunten, als Dukers gepasseerd is, maar Gommert weet schitterend de bal uit het doel te koppen. Even later lost Piet een kogel vanaf de zijlijn, maar de keeper stopt prachtig. Dan lost onze midvoor een kogel, maar de keeper is niet te passee- ren. T. is geregeld in de aanval, maar kan er niet doorkomen. Dan breekt onze midvoor snel door. schiet over de keeper heen, maar wordt dan unfair genomen. De scheidsrechter wijst naar de witte 'stip. Penalty. Piet neemt zijn aanloop en onhoudbaar vliegt de bal hoog in het net. 1—0. Dit doelpunt wordt met don derend gejuich begroet. Texel trekt zich nu in verdediging terug en weet deze stand tot het einde te behouden. Dan fluit de scheidsrechter einde en heeft T. ge wonnen. Wat het spel betreft, is de over winning volkomen verdiend. Andijk stond de geheele wedstrijd met acht man te verdedigen, zoodat er geen doorkomen aan was. Andijk is een forsche ploeg, maar spel zit er niet in. Het plaatsen bij Texel hebben we wel eens beter gezien. De scheidsrechter leidde matig. A.D. KAMER VAN KOOPHANDEL. voor Holl. Noorderkwartier. Bij de Vrijdag gehouden stemming werden voor de afd. Kleinbedrijf her kozen de heerenL. Coltof, den Hel der; J. F. M. Endel, Alkmaar; B. Kuy- per, Alkmaar; H. de Raat, Schngen én Chr. H. Th. Schmalz, Schagen. Gekozen werd de heer J. Kramer Gz., Z.-Schar- woude. VOOR HET KIND. St. Nicolaas heeft gedacht aan het Misdeelde Kind. Want hij brengt voor menig jeugdig postzegelverzamelaar een serie Weldadigheidspostzegels mee. 50 duizend Misdeelde kinderen worden in ons land verzorgd. Er kunnen gemakke lijk 50.000 kinderen worden verrast met een serie van 37 cent. Dan zou de Kinder bescherming aan St. Nicolaas f6000 ver dienen. Wie helpt daaraan mee? REGENVAL IN NOVEMBER. Met 63,9 mM. staat Nov. 1935 aan de spits wat Texel betreft van de laatste vijf jaar, zooals dit staatje Iaat zien Nov. 1931 26.4 Nov. 1932 52.5 Nov. 1933 47.1 Nov. 1934 40.5 Nov. 1935 63.9 De grootste hoeveelheid regen, in 24 uur gevallen, bedroeg 8,2 mM. In acht etmalen viel in het geheel geen regen. EU Ten bate van de Texelsche gj m ZWEMVEREENIGING wordt op ffi 5 Dec. een collecte gehouden. B. fg S3 en W. hebben hun goedkeuring g] S3 gehecht aan deze inzameling, fg tg welke we gaarne in uw mildheid ffi S3 aanbevelen. fg EIERLAND. CURSUSVERGADERING. Hedenavond en Dinsdag 10 en 17 De cember spreekt Mevr. Westerhuis in de school te Zuid-Eierland over: Kinder- hygiëne. OUDESCHILD. CURSUSVERGADERING. De cursus-vergadering over „Socialis me en Coöperatie" was door ruim 40 personen bezocht. De voorz. der cursus- comm. leidde de spreker, de heer De Nijs in. Hier volgt een beknopte samenvatting van hetgeen de lieer De Nijs besproken heeft: Spreker vertelt over het pionierswerk! van de Schot Robert Owen, die in de lSe eeuw, in een door en door kapita-i listische wereld, vergeefs trachtte een groote coöperatie te stichten. Het uitge-' strooide zaad had echter wortel gescho ten en de „Wevers" van Rochdale sticht ten de eerste coöperatie. Daarna kwamen er ook in andere landen, ook arbeiders-» coöperaties. In den Helder waren 3 ver schillende coöperaties, van hocger en la ger marinepersoneel en de arbeiders-co- operatie. Later zijn ze samengesmolten. De bestaande arbeiderscoop. zijn gerui me tijd aangesloten geweest in één bond, die op het standpunt van S.D.A.P. en N.V.V. stond, en een gedeelte van de- winst voor deze partij bestemde. Doordat echter ook coop, moeten reserveeren, was dat niet vol te houden. De Bond werd opgeheven en nu nemen de coop. poli tiek en godsdienstig èen neutraal ka rakter in. Daar de sociaal-dem. echter streeft naar ordening en omvorming van deze kap. maatschappij en hij in de coop, één van de middelen ziet om daartoe te komen, nemen sociaal-dem. in de coop, beweging belangrijke posten in. In Qbs werd een draadnagelfabriek opgeheven, omdat niet voldoende aan de fabripage verdiend kon worden. De directeuren kre gen hiervoor f30.000 per jaar van het draadnagel-concern en de arbeiders, die op straat werden gesmeten," kwamen ten laste van de gemeenschap. Dit is Ihet naakte kapitalistische stelsel, dat alleen op winst gebaseerd is. De coop, wil een voortbrengingsmethode ten dienste van de geheele menschheid. Zelfs nu de coop, nog lang niet zoo machtig is, als we zou den willen, betrekken ze reeds ontzagge lijk veel. In Zwitserland is door de .coöperatieve beweging een gloeilampen- concern gebroken, met als gevolg ver laagde prijzen. Ook in Ned. treedt de coop, prijsregelend op. De prijs van het brood is door de 'coop, belangrijk ge-» drukt. De coop, is een vorm van strijd tegen de ondernemerswinst. In de coóp. is men niet afhankehjk van de bezittende klasse; hier is men in eigen zaak. Men kan ons in deze kapital. wereld allerlei verslechteringen opdringen, beletten, om bij de coop, te koopen, kan men niet. Als de moderne arb. beweging zich in de coop, aaneensluit, zal zij het kapita-i, lisme kunnen weerstaan. De cursusleider dankte de heer De Nijs voor zjjn leerzaam betoog en sloot met de wensch. dat ieder het ziine zou'bijdra gen tot bloei van de coop.-beweging, ook in deze gemeente.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 2