3ïova doctor TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT St. Nicolaas-allerlei. Texe!s*:he Berichten s.s. Dageraad verkocht Gemengd Nieuws Woensdag 4 Dec. 1935 PAKJES-AVOND. Pakjesavond iS de avond,. Die steeds uitmunt door plezier. Door de dingen der verrassing, In de bergen van papier. Maar naast vreugde en naast grapjes, En naast rijmpjes zus en zoo's Krijgen wij ook serieuze En ook prachtige cadeau's. Wat ons hartje mocht verlangen Is beluisterd door de Sint. Iets, dat u tot uw verrassing, Ook die avond ondervindt. Maar natuurlijk heeft Sint Nicolaas Het die avond bijster druk. Dus niet allenlang niet allen Ondervinden dit geluk. Want er zijn er die niets krijgen, En dit stelt hen zeer teleur, Ja, zij wachten en zij luisteren Doch geen klop komt op de deur.... Deelt u met de min-bedeelden Geet hun van uw overvloed, Dit doet hun, maar u niet minder Op die avond heel veel goed. ST. NI COLA AS-PAKKETTEN. Het verdient aanbeveling de pakket ten goed te verpakken door gebruikma king van stevig pakpapier en sterk touw. Het adres moet, behalve op de adreslabel, ook op het pakket zelf worden vermeld. Vermelding van de naam van de afzender ook op het pakket verdient aanbeveling wegens de mogelijkheid, dat het pakket onbestelbaar is en de label niet aanwezig zou zijn. Veiligheidshalve dient een tweede adres in het pakket te worden gesloten. Het is gewenscht de pakketten zoovee! mogelijk reeds op 3 Decv uiterlijk 4 Dec., aan te bieden op de postkantoren. MARSEPAIN. De grondstof voor marsepein is het oude amandelbrood, dat in de lang vervlogen tijden der Middeleeuwen onder de hoogtijd geschenken voorkwam. Oude schrijvers maken er melding van, zoo o. m. Roemer Visscher in zijn sinnepoppen, waarin hij het heeft over „zoetsmakende marsepeijnen"; ook Bredero gewaagt in z'n Maartje van „marsepein oftaert". Wat marsepein eigen lijk beteekent is een vraag, die niet geheel opgelost is. Sommigen beweren, dat het een verbastering is van Marei-panes of Marcus-brooden, die de bakkers voorheen ter eere van St. Marcus en ter gedachtenis aan een hongersnood in 1438 bakten, toen in genoemd jaar een brood ter grootte van een ei voor een gulden werd verkocht. Anderen evenwel beweren, dat marsepein afstamt van marzapane, dicht op elkaar geperst amandelbrood. Hoe het ook zijn moge, het is zeker dat oudtijds het marsepein altijd de vorm had van een hart, waarbij op de effen witsuike- ren oppervlakte allerlei gekleurde figuurtjes waren aangebracht, meestal de liefde sym- boliseerend, welke een jonkman zijn „liefste suikerdeprye" toedroeg en welke hij uitte door haar met een grooten „hylicmaker" en „marsepeinen herte" op Sinterklaas te vereeren." ST. NICOLAAS ALS HISTORISCHE FIGUUR. Uit het oogpunt der geschiedenis is het merkwaardig, dat omtrent een zóó popu laire volksheilige als St. Nicolaas histo risch bijna niets vast staat. Als zeker be schouwt men eigenlijk alleen, dat hij in het begin der vierde eeuw bisschop van Myra in Klein-Azië is geweest. Volgens de overlevering zou hij in het begin der Diocletiaansche vervolging gevangen ge zet zijn en eerst onder de regeering van Constantijn de Groote zijn vrijgelaten. Het sterfjaar is onbekend; de sterfdag schijnt de zesde December te zijn ge weest. In 1087 is naar het heet zijn lw chaam door kooplieden naar de stad Ban in Italië overgebracht. Hoe is nu de groote populairiteit van zijn figuur te verklaren? Uit het gerucht van zijn wonderdadige barmhartigheid. Vermoedelijk is hij inderdaad voor armen en ongelukkigen een groot vriend en hel per geweest. Gewoonlijk wordt hij afge beeld als bisschop in Westersche pontifi cale kleeding met drie gouden ballen op het boek in zijn hand of met drie kinderen in een kuip aan zijn voeten. Het eerste attribuut gaat terug tot het verhaal, dat Nicolaas aan een voornaam, maar verarmd edelman een uitzet voor zijn drie dochters verschafte, door 's nachts om onbekend te blijven drie zakken met geld in het slaapvertrek der meisjes te werpen. Deze scène is in de kunst herhaaldelijk afgebeeld. Daaruit is de gewoonte ontstaan om des avonds of des nachts de kinderen met geschen ken te verrassen. BURGEMEESTER KAMP. Naar men ons meedeelt, zal Mr. Kamp, die Woensdag 11 Dec. als burgemeester geïnstalleerd wordt, tot Januari zijn in trek nemen in hotel De Lindeboom en daarna zijn ambtswoning betrekken, de woning van de heer W. H. Lap, Juliana- straat, hoek Weverstraat, waar ook oud burgemeester Oort woonde. BIOSCOOP-PUZZLE. Naar de heer K. Pen meedeelt, was de uitslag van de filmstenen-prijsvraag als volgt; 1. Douglas Fairbanks. 2. Gary Cooper. 3. Charles Laughton. 4. Wendy Barrie. Bij loting werden de prijzen ge wonnen door; Mw. Moenis, Westerweg, P. Eelman, Koogerweg; mw. L. Verheyen- De Bloois, Nieuwstraat; mw. A. Kiljan- Jellema, Gasthuisstraat. De prijzen kun nen vandaag aan de Bioscoop worden at- gehaald. Miss Wendy Barrie bleek voor allen „de groote onbekende" te zijn. TENTOONSTELLING. De tentoonstelling van St.-Nicolaas- geschenken, vervaardigd door leerlingen van de o.l. school en Zaterdag en Zon- dag aangericht in deze school, werd druk bezocht. Ze gaf een goed beeld van de; groote verscheidenheid van artikelen, welke, onder goede leiding, met geringe hulpmiddelen, met geringe kosten voor al, door kinderhanden vervaardigd kun nen worden. Men verzocht ons mee te deelen, dat morgenmiddag door St. Nic. het lot getrokken zal worden, waarop het door Wiekje van Zoelen geborduurde dekservet valt. JAN KOOIJ f Zondag is te Assen plotseling over leden, in de hooge leeftijd van 86 jaar, de heer Jan Kooij, oud-Texelaar, sinds voorjaar 1924 woonachtig te Assen. Ei- zullen er onder de oudere ingezetenen onzer gemeente maar weinigen zijn, die „Jan Kooij" niet zullen hebben gekend. Hij nam in de landbouwkringen op Texel destijds een vooraanstaande plaats in. De leden van Tuin bouw vereen. St. Maar ten en Melkveehoudersbond vonden in hem een flink behartiger van hun belan gen. Zijn heldere geest en zijn spranke lende humor verschaften hem bekendheid en waardeering In wijde kring. Als vee handelaar legde hij zich vooral op de varkenshandel toe en naar men ons ver zekert was het een genoegen met Jan Kooij zaken te doen. Het feit, dat hij zich in Assen ging vestigen, deed geen afbreuk aan zijn genegenheid voor Texel en zijn bewoners. Een of meermalen per jaar kwam hij naar hier. Zijn bezoek aan Texel tijdens de winkelweek van Sept. 1.1. was het laatste. Onverwacht is hij, die, hoe bejaard, nog over een robuste ge zondheid scheen te beschikken en nog im mer zijn zin voor scherts behield, heen gegaan. Hij moge de rust vinden, welke hem na een welbesteed levem zoo toekomt. SPORTNIEUWS. Uitslagen 4e kl. A.: BKC—Alkmaar 24; TexelAndijk 10. Het was maar een magere, jongens, maar de punten zijn binnen. Alkmaar heeft nu werkelijk eens extra geboft door BKC-verdediging in zulk een slechte con ditie te vinden. Zoo is dan de eerste helft afgewerkt. We bleven slechts één punt onder het te behalen maximum. Dat is een goede gooi. Met volle aandacht nu de 2e helft begonnen. Men heeft van T. groote verwachtingen. Alkmaar werd een prima ploeg genoemd, die veel in de mars heeft. Als men dan nog nagaat, dat deze ploeg nog door T. wordt overschaduwd.... niet verwaand worden, jongens. De be doeling is slechts duidelijk te maken, dat elke wedstrijd een uiterst moeilijke zal worden, want nog altijd rekent men zich het een eer aan, de kampioenscandidaat een puntje te ontfutselen. De stand is nu: Texel 7 6 1 0 13 19— 5 Alkmaar 7 4 3 0 11 207 BKC 7 4 0 3 8 15—12 DTS 6 1 3 2 5 16—18 Andijk 7 1 3 3 5 7-13 Schagen 7 2 1 4 5 1425 N.Niedorp 7 1 2 4 4 917 Strandvogels 6 114 3 1013 Texel 2 was vrij door terreinafkeuring. Voor de KNVB a.s. Zondag geen wed strijden 'in verband met de radio-uitzen ding Iersche VrijstaatNederland. Ook Texel 2 is vrij; Texel 3 alléén voor deze keer. Er wordt alleen gespeeld Texel ATex. Boys A. Training. Voor alles geldt nu: In con ditie blijven, snel starten en loopen, snelle behandeling, goede snelle schoten, samen werking, vooral samen doen. Daarom Maandagavond is iedereen present op de gewone uren. Het is dan de bedoeling, dat ook de spelers van het 2e present zijn. D.D. Bovenstaand artikeltje mochten we weer van de heer D. Dapper ontvangen. Blijk baar heeft zijn ongesteldheid spoedig een gunstige wending genomen, waarover wij ons zeer verheugen. Red. De tegen gistermorge naangekon- digde verkooping van de Klaas Kikkert- boet ging wegens juridische bezwaren niet door. RAADSVERGADERING. De Raad zal nog voor de komst van Mr. Kamp de nieuwe begrooting be handelen en wel, naar we vernemen, op Dinsdag a.s. IJSCLUB DEN BURG. Het Bestuur deelt mee, dat de contri- butie, nu fü.50 en voor echtparen f0.75 na 15 Dec. verhoogd wordt tot fl.en 11.50. Dus CONSULTATIEBUREAU. In tegenstelling met hetgeen in de adv. vermeld is, kunnen we meedeelen, dat moeders zich Vrijdag met hun zuigeling tot het Bureau kunnen wenden, OOK wanneer het kind nog niet ingeschreven is. ST. NIC. FEEST. De School voor Chr. V.O. en de Chr. Bewaarschool krijgen Donderdagmorgen bezoek van de Sint. Naar men ons meedeelt, zal het St. Nic. feest met de leerlingen der Nuts- bewaarschool dit jaar gevierd woiden in het Gymn. lokaal aan de Molenstraat, en wel morgenmiddag. Alleen wie in het be zit van een bewijs van toegang is, mag het feest bijwonen. Vrijdagmiddag komt de Sint in de R.K. Bewaarschool. Gisteren is het s.s. Dageraad, sinds geruime tijd opgelegd in de Binnenhaven te Den Helder, door T.E.S.O. aan de heer Van Praag aldaar voor de sloop verkocht. Dit bleek, helaas, de eenige weg te zijn, om van dit overtollig ge worden schip af te komen. De Dageraad, T.E.S.O.'s eerste eigen boot, werd in 19071908 op de werf Hubertina te Haarlem gebouwd. Ze is 27 Mei 1908 in tegenwoordigheid van Burgemeester Hidding te water gelaten en werd 5 Aug. 1908 in dienst gesteld. Thans, na ruim 25 jaar trouwe dienst, komt zij onder sloopershanden, een Iqt, dat in Jan. 1923 reeds de Ada van Hol land te beurt gevallen is. We zullen intus- schen onze oude getrouwe Dageraad niet vergelen (we willen niet sentimenteel zijn) want zij was de boot, waarmee T.E.S.O. haar moeilijkste jaren doorworsteld maar ook haar zekerste overwinningen bevochten heeft. GROOTE BRAND aan de Weststraat te Den Helder. Gistenniddag brak te ruim twee uur, vermoedelijk door zelfontbranding van celluloid, brand uit in het pas nog vergroote warenhuis der fa. J. van Wil ligen. De zaak is vrijwel totaal uitge brand. Belendende peroeelen kregen veel brand - en waterschade. De brandweer was na drie uur het vuur in hoofdzaak meester. Het eerst kwam in actie de autospuit van vliegkamp De Kooij. De zaak telt gewoonlijk 45 man personeel, nu wegens de St.-Nic., wel 55-60. De schade beloopt vele duizenden, maar wordt voor zoover gisteren bekend door verzekering gedekt. Gisteren ver scheen dit bericht reeds in onze Licht' krant; zie ook vanavond onze De Texelsche Lichtkrant,. Iedere avond van 910 uur. Te Amsterdam en omgeving werd in 1934 143 L. melk per hoofd gebruikt, Haarlem en omgeving 172 L., Den Haag 159, Rotterdam 139. Amsterdam. De soc. dem en com- mun. meerderheid van de raad hoeft een begrootingsverhooging van f121500 door gezet. De drie soc-dem. wethouders stem den met hun fractiegenooten mee, de meerderheid van het college van B. en W. was tegen. Amsterdam. De raad verwierp met 2914 stemmen de voorgestelde loons verlaging van gemee n teperso neelVóór stemden de liberalen, C.H., A.R., op twee na alle R.K. en de heer Weiss. —Amsterdam. Tijdens de opvoering van De Beul in de Stadsschouwburg heeft een aantal N.S.B.'ers getracht die te verhinderen. Plm. 150 personen wer den verwijderd, eenigen gearresteerd. Amsterdam. Bij het ophijschen van een piano langs een perceel op de Gein-i tuurbaan, raakten een paar steenen van een balcon los, waardoor een 62-j. voor- bijganger gedood werd. De Kerkeraad der N.H. gemeente te Amsterdam nam een motie aan, waar in geprotesteerd wordt tegen het too- neelstuk De Beul wegens zijn „talrijke godslasteringen" (We vragen ons af, hoe Amsterdam zoo'n stuk subsidieeren kan) Zeist. Prof. H. Visser is uitdeA.R.- Partij getreden, daar hij zich met haar beleid niet langer vereenigen kan. Eu we won de 25e partij en heeft nu 13 p., tegenover dr. Aljechiu 12. Wie het eerst 15,5 p. heeft is (blijft) wereld kampioen. Voor de 26e partij staat Euwe er goed voor. Den Haag. Er is blikvleesch in voor raad tot Maart. In 1934 is 10 inillioen Kg. blikvleesch verstrekt, in 1935 tot Sept. 15 milliocn. Aan groenten is dit jaar 5 millioen Kg. verstrekt. De re gee - ring is niet van plan de steumionuen te verlagen. I>en Haag. Mr. J. Duys verlaat de S.D.A.P. Hij kan zich met de partijlei ding niet langer vereenigen. Tot 1937 wil hij Kamerlid blijven. „Het Volk" schrijft: De S.D.A.P. mag en moet eischcn, dat Mr. Duys zijn Kamerzetel afstaat, nu hij geen lid meer is van de S.D.A.P. Te Hilversum is de >6-j. H. Lopes Dias, Hilvertsweg, door een auto over leden en aan de gevolgen overleden. Te Beemster is een tweejarig kind in een korstje brood gestikt. Bij Weert reed Zondagnacht een auto in een bocht met gang te water. Vier jongelui kwamen om. Men vond de auto met de lijken pas de volgende mor gen. Engeland. De Vlootconferentie komt 9 Dec. bijeen. Engeland. De Farmers Union, die groote invloed op de regcering heeft, deed het voorstel net Eng. invoerrecht op narcissen driemaal zoo hoog te stellen. Engeland. Koning Leopold van Bel gië is Zondag te Londen aangekomen. Frankrijk. Te Parijs wordt ge tracht gebied voor Italië's overbevolking buiten Abcss. te vinden, opdat de oorlog beëindigd kan worden. - Frankrijk zal Engeland steunen, zoo Italië zich met geweld tegen de sancties verzet. Frankrijk. Het debat in de Kamer over de financ. politiek dei' regeering eindigde met een motie van vertrouwen in de regeering, aangenomen met 324 247 stemmen. Berlijn. De Joodsehe gemeente vraagt de volken der wereld steun om het land te kunnen verlaten, waar voor tal van Joden het econ. leven onmogelijk is geworden. In Denemarken is sprake van het allengs verminderen van de varkensstapel met 40,000 zeugen. Griekenland. De koning verleent amnestie aan alle politieke gevangenen, ook aan Vcnizelos en Piastiras, die zoo'n rol speelden in de Maart-revolutie. Hier door spande het tusschen hem en de pre mier. Kondilis weigerde zelfs liet besluit te teekenen, met het gevolg, dat hij nu geheel op de achtergrond gedrongen is. Spanje. De social, leider Largo Ca- ballero, tegen wie wegens voorbereiding van de opstand van Oct. 1934 30 jaar werd geëischt, is vrijgesproken. Italië verplicht alle jongemannen na hun militaire dienst tot hun 32e jaar lid van de Scherpschuttersbond te blijven. Italië. Reuter meldt, dat in Z.-Tirol ontsteltenis is gewekt door het hard nekkig gerucht over een spoedige alg. mobilisatie. Italië. De Aartsbisschop van Mon- reale heeft voorgesteld, dat alle kerken en kloosters het goud, door de geloovigen geschonken, aan de staat geven in ruil voor aandeelen in de 5 pet. oorlogslee-' ning. Abess. De Negus vertrok naar Des- sié, het hoofdkwartier. Dit staat vermoe delijk in verband met a.s. alg. aanval van Abess. Abess. Rome meldt, dat aan het Somalifront regen de Ital. opmarsch ver traagt. Vaak moeten de troepen over on- dergeloopen land trekken, dat wemelt van krokodillen. Vlotten zijn dikwijls noo- dig. Abess. Uit de hoofdstad meldt Reu ter; De alg. opinie is, dat Abess. de oor log niet kan verliezen. Abess. Donderdag wierpen vliegtui gen 1500 bommen op Dagaboer. Er vie len .meldt Addis Abeba, weinig dooden. Er vielen, meldt Rome, veel dooden.,..., Abess. Het Abess. leger kreeg de beschikking over eenige duizenden mi trailleurs, meldt Addis 'Abeba. Abess. Fransche en Eng. journalis ten aan het Somali-front verklaren, dat de Abess. van dum-dum-kogels gebruik maken. Genève. De Comm. van 18 zal 12 Dec. over uitbreiding der sancties en het petroleumuitvoerverbod spreken. Z.-Afrika. Het aantal schepen, dat rond de Kaap gaat in plaats van door het Suez-kanaal, wordt al grooter. Tot Oct. was het aantal al grooter dan in het heele vorige jaar. Egypte verbiedt de handel met Italië in alle goederen, die onder de sancties vallen. Italië, zeer ontstemd, daar Egypte niet eens lid van de Volkenbond is, zal nu alle Egyptische goederen wei geren. Australië. De ruwe-woluitvoer be droeg in Juli t.m. Sept. 350.000 balen t.o. 239000 vorig jaar zelfde periode. Ne derland nam daarvan 15000 balen. t.o. 5700 in zelfde periode 1934. Engeland: 117.000; Japan 99000 balen.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 5