V40^t No. 5003 49ste Jaargang Zaterdag 7 Dec. 1935 De Dageraad komt! 4 Aug. 1908. Voor de Zondag. I Uw advertentie in dit Wad wordt op Texel liuis aan huis gele/en. EERSTE BLAD. Onze Verantwoordelijkheid. miiirimimmimiiiiiiiiiiiiiinmituiiiianfmHiniiii KOOKT ELECTRISCH g°€d> goedkoop en gemakkelijk. 9 llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllllllllll RECENSIES. Illllllillllllini iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin niui:::i::;:ii:iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiBii llllllllllll OVER OPVOEDING. iiiii.'üiiiniiiiiitiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiuiiuiiuiiiiiiiiiiifl ACHTERLIJKE KINDEREN. Geef voor dien blaffenden hoest dadelijk Akker's Abdijsiroop. Thans slechts 75 ct. per flacon! TEXELSCHE COURANT Wat dragen wi] toch een groote ver antwoording, wij volwassenen, tegenover de kindenen. Wij gaan onze gang, wij spreken en handelen en wij worden gade geslagen door kinderen, die nog zoo sterk beïnvloed worden door wat ze hoo- nen en zien. Denken wij daar wel genoeg aan? Al wat we zeggen en doen wordt opgemerkt en doet zijn werk, in stilte. Als het zaad van de zaaier draagt hel vrucht, dertig- en zestig- en hondervoud. Is het het goede zaad, dat wij uit strooien? Want als het verkeerde'zaad zooveel vrucht draagt, dan wee de akker, die het ontvangt. Dan waren we beter geen zaaiers geweest. En niet alleen om onze woorden en onze daden gaat het. Meer nog om wat we innerlijk zijn. Niet enkel omdat ons spreken en ons doen daar, in ons inner lijk, zijn oorsprong vindt, maar omdat we vooral werken door onze persoon lijkheid. Het lijkt niet zoo, maar het is toch zeker waar. Als we maar eens terug denken aan onze jeugd, aan de menschen die de meeste invloed op ons gehad heb ben, dan weten we dat dit bijna nooit door wijze woorden of groote daden ge weest is, maar door menschen die per soonlijkheden waren, die niet opzettelijk zich met ons bemoeien, maar die vw, misschien zelfs zonder dat ze het zich bewust waren, hoorden spreken of hun gang zagen gaan. Dat is onze verantwoordelijke positie in het leven, dat wij werken door wat wij zijn. Allen, die hun leven beschreven hebben, wijzen op schijnbaar onbelang rijke menschen, die op hun leven toch zulk een onmiskenbare invloed hebben uitge oefend. Van oneindig sterke invloed moet dan wel de sfeer zijn, die er heerscht in het huis, waar de kinderen opgroeien. Voor zoover we in een goed gezin, waar liefde en hartelijkheid heerschten, voor zoover we in een harmonische omgeving zijn opgegroeid, weten we daarvan mee te spreken. Liefde, hartelijkheid, harmonie, een goede geest, een rustige sfeer. Zijn ze in onze tegenwoordige gejaagde wereld niet nog veel moeilijker te kweeken dan vroeger? Ongetwijfeld zijn ze dat. Maar dat neemt niet weg, dat we er toch ons best voor moeten doen. Want alleen waar deze heerschen, kan het goed zijn voor kinderen en voor jonge menschen om te leven en op te groeien. ZONDAO, 8 December 1935. llllllllllllllllllllllilllllllillliUliaillllUlUültUltlllilll llllllllllll VOOR HOOFD EN HART. Hllllllllll ZONDAG. Durf te leven, kwel u niet Met te veel gedachten; Werk uw werk en zing uw lied, Onder blij verwachten. De Geneste t. MAANDAG. Waarachtige vrijheid zetelt in het hart. DINSDAG. Iedere reden schijnt ijdel en nietig, zoolang haar de daad geen kracht geeft. WOENSDAG. Het groote geluk draagt dikwijls een masker, wie het daarachter herkent, ver dient het ook. DONDERDAG. „Het kan wel zoo" is bet vergif voor het geweten. VRIJDAG. Kleine zorgen maken spraakzaam, zware stom. Seneca. ZATERDAG. Theorie is de schrandere moeder, prak tijk de lieve, werkzame dochter; de wil is de krachtige vader; maar zij moeten bijeenblijven. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllll llllllllllll ZOO SPRAK.llllllllllll UUÜIIimiüüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIU HITLER: De oplossing der tegenwoor dige problemen zou gemakkelijker zijn, indien de wereld in economisch opzicht niet krankzinnig was. Het zal nog zoover komen, dat de landen, die grondstoffen hebben, daarin stikken, terwijl de indu strielanden nieuwe bronnen van grond stoffen aanboren. Wij zijn echter tot elke stap bereid, slechts tot één stap niet, n.I. om de moed op te geven. ZE GING 3 DEC. 1035. Zoo was het 4 Aug. 1908, toen T.E. S.O.'s eerste eigen boot, te Haarlem op de werf Hubertina van Jacobs en Bungc gebouwd, voor het eerst in Texels haven kwam. „Geen besje bleef bij het spinne wiel", heel Texel liep, naar het scheen, uit, om getuige te zijn van dat historisch moment. De foto geeft wel een zeer goede indruk van de drukte, op het ha venterrein. (Foto L. Bakker, Oosteremd.) Om drie uur 's middags begaf T.E. S.O.'s s.s. Baron Rengers zich met ge- noodigden naar den Helder men sprak meest van „Nieuwediep" in die dagen om aan de feestelijke intocht van de Dageraad deel te nemen. Daar lag het nieuwe schip, T.E.S.O.'s eersteling, een pracht-boot, bij haar voorgangers verge leken. Voor ze naar Texel vertrok werd de eerewijn aangeboden en hield de heer A. Wagemaker, voorz. van de Raad van Commissarissen, een toespraak, waarin hij met voldoening gewaagde van de ar beid, die met zoo schoone uitslag werd' bekroond. Muziek van het Fanfare, een feestlied en toen werd koers gezet naar Texel. Bij Texel kwam s.s. Texelstroorn van schipper C. Mets met tal van belang stellenden de Dageraad verwelkomen. De ontvangst aan de haven droeg een geest driftig karakter. Een conoert op de Groeneplaats en een feestmaaltijd in De Lindeboom besloten deze voor Texel zoo beteekenisvolle en gewichtige dag. We meenen deze biezonderheden nog even uit ons archief te moeten opdiepen, nu (de doodsklok over de Dageraad ge luid is. Het schip is, zooals' Woensdag gemeld, voor de sloop verkocht en wel dra zullen mokerslagen het doen dreu nen en kreunen aan alle kant. De tijd snelt voort en wij snellen mee. Het ver keer nam toe in buitengewone mate. Nemen we de aantallen passagiers alleen. In 1912 bedroeg het ruim 53000, in 1915 ruim 71000, in 1925 ruim 81000, in 1930 ruim 105000, in 1934 ruim 147000. De Dageraad was daarvoor niet bere kend. 14 Mei 1926 nam de Marsdiep het grootste deel van haar taak over; de Dageraad bleef reserveboot, maar toen 26 Mei 1934 de Dokter Wagemaker in de vaart kwam, was haar lot bezegeld. Toen stond vast, dat ze aan de meest-' biedende zou worden verkocht. Het duurde echter tot Dinsdag 1.1., eer het zoover kwam. „Toen luidde de bel voor de laatste ronde". De slooper Van Praag, te den Helder bleek de meestbiedende ge gadigde te zijn. Hem werd het schip ver kocht, dat T.E.S.O. ruim 25 jaar zijn diensten bood. „Sic transit gloria Texli". CO*©*©**-»# Het Nov. nummer van PRACTISCH HANDWERKEN bevat weer een sclvat van aardige patronen. Het St. Nicolaas-i feest inspireerde tot een fraai wandi kleed, voor velerlei doeleinden bruik baar, terwijl een premiestelsel de abon- né's in de gelegenheid stelt hun St. NiV colaasgeschcnkcn op een weinig kost bare manier aan te vullen. Overigens merkten we een fraai gebreide Casa- que, gebreid beddejasje, geweven kussenv terwijl de maandeüjksche rubrieken als leerles, ontwerples, knutsel- en school- pagina uitnemende modellen geven. Kortom ecu nummer met voor „elck wat wils". Abonn. prijs f2,50 p.j. fr. p.p. Vraagt het ter inzage aan ons Bureau. VERKADE'S nieuwe album is er weer! We kregen het ter bespreking, met plaat jes gevuld, en kunnen u met de hand op bet hart verklaren, dat het een waardig, li'd is van de algemeen gewaardeerde Ver kade-album familie. Ditmaal is het geti- titeld „De Boerderij" en bevat het een vlotte en aantrekkelijke beschrijving van al hetgeen in de loop van het "jaar iyi en om hoeve De Oude Olm voorvalt. Niet minder dan 144 kleine plaatjes en vied grootere, alle friscli van kleur, ware ju weeltjes van kleurendruk, verluchten de tekst. Ze werden vervaardigd naar aqua rellen van C. Rol, J. Voerman Jr. en H. Rol. Het verhaal is van H. Kuylman. Een heerlijk boek is 't, een rijk bezit voor jong en oud. Ons advies luidt chinook: tracht zoo'n album te oeniai5itigen. Het is een „Verkade-Album", en dus: van blijvende waarde. NA DE KEUKENSCHOONMAAK ELECTRISCH KOKEN (Vervolg) Zijn zij gedoemd schipbreuk te lijden in de maatschappij der volwassenen Er zijn zwakzinnigen, imbecillen en idioten, die in iedere samenleving zullen schipbreuk lijden. Maar aan hen denkt men in de regel niet, wanneer men van achterlijke kinderen spreekt. Achterlijke kinderen kunnen bij voor hen geschikt onderricht, zooals dat ge geven wordt op de gewone scholen voor Buitengewoon Onderwijs, toch zoover ko men, dat zij schriftelijk een eenvoudige aanteekenimg kunnen maken, eenvou dig proza kunnen begrijpen, en van het rekenen zooveel hebben geleerd, dat zij zich in het dagelij ksch leven met geld kunnen redden. Deze achterlijke kinderen zijn dus vol strekt niet allen gedoemd, in de maat schappij der volwassenen te stranden. De maatschappij biedt immers een bijjia onbegrensd aantal kansen. Een verstande lijk defect sluit volstrekt niet in een ge brek op het gebied van het wils- en ge voelsleven. Men denke aan doorzettings vermogen, plichtsgevoel, gepaste eer zucht, enz., welke factoren niet onder schat mogen worden. Nu laat bij vele achterlijken zoowel handigheid als concreet verstand te wen- schen over, maar een vaste wet is dit niet. Tenslotte kan men spreken van sociaal verstand, wanneer het gaat om mensche- lijke verhoudingen, b.v. om menschen- kennis. Deze functie speelt een zeer groote rol bij het al of niet slagen in de samenleving en er zijn er onder de achterlijken, aie door hun flair tegen over anderen, zelfs een pientere indruk maken en die zelfs reeds in de school-- jaren met een straathandeltje een aardig duitje weten te verdienen. Men noemt onze achterlijke kinderen ook we! debielen. En al blijkt nu, dat er, zooals dr. Koenen zegt, „leerdebielen" voorkomen, die geen „levensdebielen" zijn, over het algemeen hebben de meeste van onze achterlijke kinderep, na het ver laten der school voor buitengewoon on derwijs nog wel een steuntje extra noo- dig, om in het zadel te komenen er in te blijven zitten. VOOR HET KIND. Jaarlijks wacht men met spanning af de verschijning van de prentbriefkaarten, uitgegeven door de Ned. Bond tot Kin derbescherming. Dit jaar zijn de ver wachtingen verre overtroffen. Een serie van bloemenkaarten door Voerman, Kerst kaarten en Nieuwjaarskaarten naar ieders smaak, alles in frissche kleuren en wel verzorgde uitgave. Deze kaarten voor spelt men een geweldig succes. Verkrijg baar in alle 1000 plaatsen, waar propa ganda wordt ^gevoerd. Ook hier. IN MEMORIAM JAN KOOIJ. In vorig nummer hebben we eenige woorden gewijd aan de nagedachtenis van de heer Jan Kooij, oud-Texelaar, Zon dag in de leeftijd van 86 jaar te Assen plotseling overleden. We ontvingen nog een krantenknipsel uit een te Assen ver schijnend. blad, dat we hier overnemen. Dat onze Jan Kooij ook in Assen veel vrienden had moge uit dit artikeltje mede blijken De beer Jan Kooij is van ons heen gegaan. Er zijn maar weinig vreemdelin gen geweest, die in onze stad in zoo'nt korte tijd, zooveel welgemeende vrienden om zich heen wisten te verzamelen als de heer Kooij. Z'n oprecht karakter, z'n welbekende bespraaKtheid, brachten daar niet weinig toe bij en hebben van hem een sieraad in de maatschappij gemaakt. Als waardige zoon van de Katholieke kerk, was het Evangelie van Christus voor hem een altijdlichtgevende zon, die hem tot zijn stervensstonde heeft beschenen, j Zijn geloof was geen holle phrase, maar heeft van hem gemaakt een harde wer ker tot heil van de menschheid. Zijn geheele leven heeft tot doel gehad, zijn naasten tot een zegen te zijn, liefde te. brengen en levensvreugde te verschaffen, soms ten koste van groote offers. Zijn verscheiden zal menige Asser innig leed doen. Deze rijk gezegende man heeft een hooge leeftijd bereikt. De welver diende rust, na zoo'n welbesteed gods vruchtig leven, zij hem van harte gegund. Zijn nagedachtenis blijve bij ons in hooge eere. G." SOM ER. PROF. W. H. KEESOM. We ontleenen aan de dagbladen van Woensdagmorgen Reuter seint uit Parijs: Het Internationaal Koude-Instituut is in het Internationaal Instituut voor intel- lectueele samenwerking bijeengekomen. Bestudeerd werden de kwesties, verband houdende met de invoer van bevroren vleesch en versche eieren, die met koude behandeld zijn. Er waren 34 landen ver tegenwoordigd. Aan het slot der zitting overhandigde de voorzitter, Theodore Tissier, uit naam der regeering het officierskruis van het Legioen van eer, aan prof. Keesom, uit Leiden. Ook op deze plaats onze oprechte ge- lukwensch aan „onze prof". Red. Het behoeft geen kinkhoest te zijn, maar een kinderhoest moet niet verwaarloosd worden. Waarom Uw kind noodeloos te laten lijden. Waarom zoudt Ge niet juist nog op tijd het beste en meest krachtige middel geven. Dat middel is looh Akker's Abdij siroop, die reeds zoovelen geholpen heeft I Heeft Uw kindje het benauwd? Slaapt het 's nachts niet door hoesten, kuchen of >iepen op het borstje? Abdijsiroop zal Uw Kind helpen, die slijm losmaken, de hoest rijp maken en stoppen. En morgen zie* Ge niet meer de traantjes in de oogen door dat afmattend hoesten. De afmatting van de ademhalingsorganen is weggenomen, de ademhaling zal weer ruim en diep zijn.

Texelsche Courant | 1935 | | pagina 1