Onze seizoenopruiming begint Donderdag 2 Januari TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT De Bloembollenteelt in 1935 De Visscherij in 1935. Enorme koopjes. Ziet de etalages een artikel naar keuze ter waarde van f 15,- uit mijn zaak cadeau. leder raadt mee. Kledingmagazijn J. G. DEKKER, Steenenplaats. sa Sportvereniging Texel in 1935. Woensdag 1 Januari 1936 door J. LIST. Het verstreken [aar is voor Tiet meeren- deel der Texelsche kweekers niet gunstig geweest 'door ae lage prijzen voor Nare. Von Sion en Gele Crocus, welke hier nog steeds met de Golden Spur de hoofdschotel vormen. Mag de lage prijs van de gele crocus te wijten zijn aan een geweldige overproductie, die van Von Sion is gevolg van de maatregelen der Nederl. regeering in verband met de clearing-overeenkomst met Duitschland,. welke maatregelen er toe hebben geleid, dat aan onze bloembollen maar een zeer bescheiden plaatsje is ingeruimd naast an dere goederen, die voor uitvoer in aan merking kwamen. "Er is ruim 1/3 gedeel te naar Duitschland uitgevoerd van het geen was verkocht. Voeg hier nog bij, dat dit seizoen weer kleiner kwantum is toegestaan door Denemarken, beide lan den voorheen de grootste afnemers van het sj>eciaal Texelsche product Von Sion, dan is het geen wonder, dat het met de prijs is misgeloopen. Deze ging, ver geleken met vorig jaar, tot op de helft terug. Het gewas was over het algemeen goed te noemen, van tulj>en was het zelfs best. Prijzen voor de meeste handels- soorten waren de minimumprijzen, vast gesteld door de Sierteelt-centrale. Min der grage soorten zijn bij het surplus- fonds terecht gekomen. (Het surplus- fonds is een instelling, in het leven ge roepen door de Sierteeltcentrale. Het dient om het surplus aan bloembollen van de kweekers, over te nemen, daartoe in staat gesteld door de kweekers zelf, die 15 pet. van hun vorderingen wegens ver kochte leverbare bollen voor dit doel moeten afstaan. Ot het zal gaan, zal de tijd leeren.) Nare. Golden Spur ging nog wel, al was dat ook iets minder dan vo rig jaar. Naar King Alfred was veel vraag, doch waar men voorheen hier op Texel mooie partijen aantrof zijn er met de saneering heel wat vernietigd. Enge land neemt voor de tegenwoordig gelden de prijs veel King Alfred af en Amerika zal in 1937 ook wel in de markt komen voor dit artikel en andere grootbloemige soorten; flinke prijzen zullen echter door deze landen niet besteed kunnen wor den, daar zorgt het valutaverschil^ het welk nog steeds in ons nadeel is* wel voor. Zoolang wij Hollanders,, met onze dure jjulden zitten te prutsen, men mag daarover denken, zoo men wil, zullen wij geen welvaart in het bloembollenvak heb ben. De vooruitzichten zijn, wat Amerika betreft, hoopvoller. Wat een jaar gele den een vaag gerucht was, is nu werke lijkheid geworden. De invoerrechten op Tulpen, Crocussen en bijgoed zijn met 50 pet. verlaagd en het embargo op Nar cissen wordt 15 Dec. a.s. opgeheven. Am. rika is destijds met invoerbelemmeringen vooropgegaan en gaat nu weer voorop met de afschaffing ervan. Mogen de an dere landen het goede voorbeeld volgen De Engelsche kweekers echter zijn een andere meening toegedaan. Zij zouden de tien pet. invoerrechten, welke Enge land heft, gaarne zien veranderd in één penny per Eng. pond, wat gelijk staat met ongeveer f69,— per ton (1015 K.G.) Voor Hyacinthen beteekent dit een klei ne verlaging, voor Tulpen blijft het gelijk, doch voor Narcissen beduidt het een in voerrecht. dat driemaal zoo hoog is als het tegenwoordige. Indien het tngelsche Parlement hier zjjn goedkeuring aanhecht sal het de verkoon in Engeland ge ducht remmen, waar het de Engelsche kweekers natuurlijk om te doen is. door J. HENK ES. Met een overzicht over de Texelsche kustvisscherij over 1935, zou ik heel kort kunnen zijn. Immers, kan van geen be drijf meer gesproken worden. GARNALEN. Voorheen kon Januari in de regel als een gunstige maand voor garnalen worden beschouwd. Maar dit jaar waren evenmin als voorgaande jaren na het sluiten van de Zuiderzee geen garnalen te vangen. Ook in Februari en Maart niet, zoodat een zeker deel der visschers ,die jaren achtereen een loo- nend bedrijf hadden, genoodzaakt waren een plaats in de werkverschaffing te vra gen. Een ander deel trachtte met wulken visschen, hun z.g. bedrijf in stand te hou den. April bracht weer wat garnalen op Texelstroom, zoodat toen een deel der visschers, voor zoover zij een consent voor uitvoer hadden verkregen, te Parijs een goede prijs kon maken. Door het kleine kwantum echter, dat ieder ex porteur was toegewezen, was heel spoe dig de toegestane hoeveelheid bereikt, zoodat zjj al weer spoedig naar een an dere werkkring moesten uitzien. Puf kan wel als bijverdienste, maar niet als hoofddoel wonden gevangen. De schepen der garnalenvisschers vv^i- ren van 15 Juni tot Aug. zoo goed als alle opgelegen. In die tijd werd door de Visscherij-Centrale een monopolie-over eenkomst tot stand gebracht van 20 ct. per Kg. voor iedere exporteur, die gar nalen naar Parijs wenschte te exportee ren. Daar deze maatregel onuitvoerbaar werd geacht, is 't bedrag in Aug. terugge bracht op 5 ct. per Kg., wat zeer zeker voor de visschers ook nog 5 oenf te hoog was. Hier werd een minimumprijs van 14 ct. per Kg. aan toegevoegd om aan de visschers uit te betalen. In de 2e helft van Aug.Sept. is toen door een deel der visschers met garnalenvisschen be gonnen, maar de uitkomsten waren zeer gering. WULKEN. 2 Oct werd een begin ge maakt met wulkenvisschen. De vangst was in den beginne normaal. Nov. minder goede vangst, Dec. vangst zeer gefing. Terwijl de visschers voorheen bij matige Wie de juiste tijd raadt, waarop het horloge stilstaat, krijgt vangst een behoorlijke prijs wisten te ma ken, varieerde toen de prijs van 11 tot 13 ct. per Kg. De daling van de Belgische franc speelde hier een groote rol in, als mede de crisis, die ook in Belgié zich doet gevoelen. De uitkomsten van de wulken visscherij waren danook zeer gering. ZEEGRAS laat op zich wachten, zoo dat de kreukelvisscherij ook tot het ver leden behoort. De kreukel immers vond zijn beschutting in het zeegras. HARING. Ook deze visscherij is in 1935 aan de Texelsch kust 60 5 70 pet. beneden het normale gebleven. Typeenend is, dat voor het afsluiten van de Zuider zee, de haring in het begin van het sei zoen meer de Texelsche kust aandeed, zoodat onze visschers bij die gelegenheid goede prijzen wisten te maken. De vangst van haring was redelijk 'goed, maar de opbrengst in het na-seizoen was zeer ge ring. De PALINGvisscherij was zeer slecht, Ook deze visscherij eisclit veel tijd en kosten, om ieder jaar de fuiken in ge leedheid te brengen. Naar nyj van be voegde zijde is verklaard, kan de beloo ning voor dit werk geen 15 ct. j>er uur bedragen. De prijzen waren redelijk, maar de vangsten zeer gering, volgens mij ook een uitvloeisel van het afsluiten van de Zuiderzee, welke ook die paling cle gelegenheid ontnam om onze kust te be reiken. De MOTOR-VISSCHERIJ is over het algemeen nog bevredigend te noemen. De tongen waren hooger in prijs dan liet voorgaande jaar, dank zij de maatregelen ten gunste van de visschers door de Visscherijoentrale gewijzigd. Daar het 'n artikel is ,dat meerendeels voor export bestemd is, werden consenten uitgereikt, maar aan een zeer klein aantal expor teurs. Daar het aanbod in de regel groo- ter was, dan de afzet, werden de prijzen zeer gedrukt Nu zijn ze in meer uitge breide zin aan de handelaar toegekend, 'wat zeer zeker de visschers ten goede komt. De kosten van het bedrijf van deze visschers zijn echter hoog en daardoor is net ook voor hen zeer moeilijk om het bedrijf gaande te houden. door D. DAPPER, voorz. Voor onze vereeniging is 1935 een jaar van groote activiteit geweest. Mocht be gin 1935 Texel I een goede kans op 't kampioenschap hebben met een voor sprong van vijf punten en met de zwaar ste wedstrijden thuis, toch werd T I geen kampioen: Achtereenvolgens verloor T. van N.Niedorp, speelde liet gelijkte- gen Succes en verloor het van Alkmaar. Wieringen behaalde toen liet kampioen schap. Succes promoveerde naar de 3e klasse. Intusschen werd door ons 2e ste vig, maar vergeefs om de 2e plaats in haar afd. gekampt. Texel III wist liet tot een beslissingswedstrijd in Den Fiel der te brengen, maar verloor deze. Alleen de Adsp. A. werden kampioen van Tuin afd. met B. op de 2e plaats. Zoo was 19341935 een goed seizoen maar met wat teleurstellende resultaten. Door Texel I werd lleelgenomeii aan de Rauchbeker-wedstrijdende demi-fi nale werd bereikt. Van N.Niedorp, D.T.S. en Z.F.C. III werd gewonnen, van Z.F.C. II, res. Ie kl. K.N.V.B., werd verloren:3-l. Texel II verloor van Succes in een goed gespeelde wedstrijd zonder geluk met 31, waardoor ze meteen „uitge- kruist" was. Voor de K.N.V.B.-beker ging T1 naar Alkm. Boys, sterke 3e kl. Het verloor met 4—2. Vriendschappelijke wedstrijden: V.S.V. II Texel I: 1—1; Texel I - H.R.C. 11: 3-3; liefdadig heidswedstrijd Helder 1. Texel I: 31. Begin 1935 werd een trainingscomité gevormd (dokter Boswijk, Joh.Parlevliet, en A.C.Rab) dat ruim f400,bijeen bracht. Na veel moeite gelukte het de heer Laevey, trainer H.R.C., te enga- geenen en 6 Mei werd begonnen. Intus schen was een terreinverlichting g|eneed- gdkomen, zoodat de oefenïngen geregeld konden plaatsvinden. We hebben een 'half jaar lang eens per week onder leiding van de heer Laevey getraind. /Jiammer, dat T II op verkeerde wijze uitblonk. (Zie vervolg 4e pagina.) HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW. De alg. vergadering, Zaterdagavond in hotel Texel belegd, werd door 30 van de 130 leden bijgewoond, over welke geringe opkomst de heer A. J. Keijser, voorz., terecht zijn teleurstelling te ken nen gaf. De toestand van landbouw en veeteelt in 1935 besprekende, gaf spr. als zijn meening te kennen, dat we een ontzettend slecht jaar achter de rug heb ben. De veeprijzen waren zoo laag, dat de toestand onhoudbaar moet worden genoemd. Wel zijn er teekenen van be terschap door nieuwe handelsverdragen, maar of dat de prijzen ten goede zal komen, moeten we afwachten. Na lezing der notulen deelde de secr. mee, dat vermoedelijk samen met afd. Eierland en de Vereen, van oud-leerlin gen Lagere Landbouwschool Ir. Lienesch, rijkslandbouwconsulent te Schagen, zal worden uitgenoodigd om hier een lezing te houden over een landbouw-onderwerp. De heer Jb. Lap Kz. zou gaarne een lezing van de heer Noordijk wenschen over het besmettelijk verwerpen bij rund vee. De secr. nam hiervan nota. Alvorens de agenda verder af te hande len, heette de voorz. oud-voorz., de heer C. Keijser Hz., welkom, die wegens ziekte geruime tijd niet aanwezig kon zijn, maar nu ter vergadering kwam. Voorz. wekte vervolgens op tot deel name aan de door de heer H. Klimp ge annonceerde boekhoudcursus. De kosten zijn gering. STEUN SCHAPENTEELT. We hebben destijds een commissie be noemd, aldus de voorz., die een plan voor de verleening van steun aan de schapenteelt zou uitwerken. Ze heeft met net Hoofdbestuur vergaderd en een rap port opgemaakt, dat aan de Minister werd kfZ?u-?in'r%^r werd echter afwijzend op ueschikt. De Minister oordeelde geen ter men aanwezig om Texel in een uitzonde ringspositie te plaatsen. Ook een poging van Mr. Van Haastert (L.T.B.) en van de heer E. Govers (Schaj>enstamboek) strandde. Vergeefs werd getracht de Mi nister tot een bezoek aan Texel te be-> wegen. Vermoedelijk echter zal Ir. Roe broek, Dir.-Gen. van de Landbouw in persoon hier een conferentie hebben met de commissie, Landbouwbesturen en Gemeentebestuur. Moge dat bezoek het gewenschte resultaat hebben. MENGVOEDERS. Voorz. deelt mee, dat Dr. Grashuis te Schagen, Purmerend en Hoorn een le zing over gemengde veevoedermiddelen zal houden en wekt op zoo'n lezing bij te wonen. Zoo mogelijk zal dr. Grashuis hier optreden. BESTUUR. De aftredende voorz., A. J. Keijser, wordt met alg. stemmen her benoemd. In de plaats van het bestuurs lid IJ. Lap, niet herkiesbaar, wordt de heer Jb. Lap Kz. benoemd. In de vaca ture M. Zuidewind werd reeds eerder door benoeming van de heer E. Noor- dijk, secr., voorzien. Bij de rondvraag stelt de heer Jb. Lap voor aan 3e redactie van liet Alg. HoII. Landbouwblad te verzoeken, het gebruik van vreemde woorden zooveel mogelijk te beperken. MILTVUUR OP DE BOERDERIJ. Hierna vangt de heer E. Noordijk zijn lezing aan over Miltvuur op de boerderij. In de laatste 13 jaar kwam op Texel maar een enkel geval per jaar voor, soms drie, eenmaal vier gevallen. Gelukkig, want miltvuur is een voor mensch en dier gevaarlijke ziekte. Dank zij de mede werking der veehouders bleef de ziekte telkens tot één of enkele gevallen be- jaerkt. Miltvuur komt voor bij runderen, schapen, varkens, paarden, honden en bij de mensen. Zoo gevaarlijk is deze ziekte, dat de dood er mee gemoeid is, wanneer een wondje met miltvuurbacilLen wordt geïnfecteerd. Wordt de ziekte tjj - dig onderkend en serum ingespoten, dan kan het leven meest behouden worden. Pluimvee is voor miltvuur niet vatbaar, wolvee, volgens de leerboeken, in hooge mate, hoewel miltvuurgevallen op Texel bij schapen zeldzaam zijn. Miltvuur wordt veroorzaakt door ba cillen (lang vijf a zes duizendste mM.), die zich verbazend snel kunnen verme nigvuldigen (één bacil kan zich in 24 u. tot IS millioen ex. vermenigvuldigen). Zoo'n miltvuurbacil is door een 'kapsel omgeven en valt, wanneer net bloed in aanraking komt met de lucht, uiteen in kleine kogeltjes (sporen), die jaren lang in aarde en in water kunnen blijven leven. Op Texel is miltvuur meest veroorzaakt door het voeren van buitenlandsch graan, waarin zich mil tv uur sporen bevonden. Met miltvuur besmette weiden (zooals b.v. te Sloterdijk) hebben we hier gelukkig niet. Ware het anders, jaarlijks inenten van het vee met miltvuurserum en miltvuur cultuur zou noodzakelijk zijn. Van koeien, van miltvuur verdacht, moet driemaal daags de temperatuur worden opgenomen. Vertoont een koe verhoo ging, dan dient inspuiting met miltvuur- serum te volgen. Het ziekteproces heeft bij runderen een snel verloop. Het dier rilt aanvankelijk, geeft te weinig melk, vertoont een temp. van 41 of meer gra den en sterft na korte tijd. Een varkea, met miltvuur heeft een gezwollen keel en benauwde ademhaling. Een paard heeft zelden miltvuur (het kwam de laatste 13 jaar hier maar eenmaal voor); steeds gaat het met koliek gepaard. Wat moet een veehouder doen, wan neer een koe, vermoedelijk door milt vuur, plotseling gestorven is? Antwoord: Geen hals afsnijden, maar er af blijven. Andere koeien kort binden, opdat ze niet bij de drinkbak kunnen komen. Wan neer er uit de natuurlijke lichaamsopenin gen bloed vloeit, wijst dat meest op miltvuur. Oppassen mét dat bloed, dat zoo licht de ziekte verbreiden kan en groot infectiegevaar oplevert. Een aan miltvuur gestorven koe ver toont o.a. een verbazend gezwollen milt en ontstoken darmen, terwijl het bloed niet stolt. Doet zich miltvuur voor op de boer derij, dan dient onverwijld aangifte te geschieden bij de burgemeester, die op zijn beurt de Inspecteur v.d. Veeartsenijk. Dienst verwittigt. Als plaatsvervangend Inspecteur neemt dan de plaatseljjkie ge meente-veearts zijn maatregelen. Het ca daver moet tot asch worden verbrand (daar zijn plm. 1500 turven en 10 L. j»e- troleum voor noodig), de stal en het erf waarover het cadaver vervoerd is, moeten met creoline worden ontsmet, enz. De7/ werkzaamheden moeten met zorg gesdhie- den, daar anders besmettingsgevaar blijft dreigen. Ook de mest moet verbrand wor den. Van koeien, van miltvuur verdacht, mag de melk niet in consumptie worden ge bracht, tenzij na verhitting tot minstens tachtig graden. Dat gevaar voor de mensch jjjj onoor deelkundige behandeling van miltvuur-die- ren heel groot is, toonde spr. met tal van gevallen uit de practijk duidelijk aan. Een reeks duidelijke lichtbeelden liet ons o.a. foto's van miltvuurbacillen en van menschen, door miltvuur aangetast, zien. Het was een goed besluit van de in teressante causerie van de heer E. Noor- dijk. Zij liet aan duidelijkheid niets te wenschen over; ze heeft ons veel ge leerd over een ziekte^ die voor mensch en dier ontzettende gevolgen kan hebben en zooveel aandacht zeker verdient. De voorz. bracht de heer Noordijk dank voor zijn belangrijke mededeelin- gen en vestigde er vervolgens de aan dacht op, dat de tarwesteun met een gld. verlaagd werd (nu f9.Misschien, zoo opperde hij, kan uit deze vergadering een adres aan de regeering worden ge richt, met het verzoek die verlaging on gedaan te maken. Uit het stilzwijgen der vergadering meende spr. ie mogen op maken, dat ieder zich hiermee kon ver eenigen, waarna hij met de beste wen schen voor 1936 deze laatste ledenverga dering in het oude jaar sloot.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5