Elke pijn verdwijnt.... neem 'n "AKKERTJE Hooge Onderscheiding voor Pater M. J. Witte met 'n "AKKERTJE" (Akker-Cachet) volgens recept Apotheker Dumont. II SCHAPENSCHURFT op Texel. Gemengd Nieuws GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING, N.N., Oosterend f 10. Naar een luchtpostbrief uit Waa Br. Oost-Atrika ons Maandag meldde, is aan Pater-Missionaris M. J. Witte, geboren alhier, op Nieuwjaarsdag een biezondere onderscheiding ten deel gevallen van de zijde van Z.M. de Koning van Engeland. Z.Eerw. werd n.I. benoemd tot Officier in de Orde van het Britsche Rijk (afge kort O.B.E., Officer British Empire.) Een der hoogste ordeteekenen, welke Koning George toekent. Een erkenning van Pater Witte's hooge -verdiensten, waarmee we Z.Eerw. zeker mogen feliciteenen. DAT IS KRAS. Een Kerstgroet en een Nieuwjaars- wensch, geschreven op een ijjstkorrel! Onmogelijk? Niks hoor, want die korrel kwam uit Amerika en was geadres seerd aan de heer J. die Vries, werkzaam bij de N.V. T.E.M. alhier. Hij heeft ons het merkwaardig product van kleinschrijverij getoond en we ston den verbaasd, toen we op die rijstkorrel lazen het kon net nog met het bloote oog „Gelukkig Nieuwjaar en Vrooyjk Kerstmis"(gewoonlijk is de volgorde an idersom.) Op het kaartje, waarop de korrel was vastgelijmd, lazen we vender, dat de heer Bly te Andara de vervaardiger was van dit merkwaardig souvenir. Zijn record moet zijn: 2871 letters op een graan-, of rijstkorrel. Maar dan moet er zeker wel een vergrootglas bij. VOOR DE POLITIERECHTER. Men schrijft ons uit Alkmaar: W. G. te Texel, die onbevoegd was een motorrijtuig te besturen, en deswege door de keurig geuniformde gemeente- veldwachter Looijen was aangehouden, toen hij het toch deed, maakte zijn zaak nog slechter door zich met geweld te verzetten. Hij werd dientengevolge bij verstek veroordeeld tot 3 mnid. gevange nisstraf. De slager Dirk Pereboom te Texel, werd op 18 Nov. minder prettig onthaald door een flinke mep op zijn neus, hem! toegebracht door zekere Adr. Bh, met wie hij kwestie kreeg over geleverde aard appelen, die niet aan de gestelde eischen zouden hebben voldaan. De loshanüige B. werd dientengevolge bij verstek ver oordeeld tot f10 boete of 5 dagen. RECENSIES. „PRACTISCH HANDWERKEN. (Uitg. KruytBussum). Het Dec.-nr. van dit echt-Hollandsche handwerkblad bevat een Kerstverrassing voor de kinderen in de vorm van een aardige zakdoeksachet met geborduurde bloemen en een kerstkande laar van triplex. Voorts een uitgebreide serie kleedingstukken voor de vrouw en ide dochter des huizes. De redactie \es, tigt speciaal de aandacht op de cursussen, die door dit blad georganiseerd worden als Leercursus (nu ook met opleiding voor het Diploma „Leer-arbeid") Veritex- (plantaardig Leer)cursus, de ontwerpcur sus, enz. welke cursussen zich öjlle in groote belangstelling mogen verheugen. Een bijlage van een kleedje in Richelieu- werk vergemakkelijkt het vervaardigen daarvan. Al met al wederom een nummer, waarvan de dames en vele hoeren zullen, smullen. HllliaiHIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIliiiiillllllllllllUil SPREKENDE GETALLEN Japan. De begrooting van de weer macht bedroeg: in 1931 31 pet. van het totaal; in 1933 37 pet. van het totaal; En zal naar raming bedragen ■in 1936 47 pet. van het totaal In de grootste zeven steden van ons land bedroeg het aantal verkeersongeval len in het 3e kwartaal 1935: 6156. Hiervan werden veroorzaakt door fou ten van bestuurders 76.4 pet. voetgangers 7.6 pet. door de toestand op(van) 'de weg 7.0 pet. Of er ook veel slechte bestuurders zijn (De cijfers zijn aan een officieele sta tistiek ontleend.) In .de meeste landen ter wereld was de werkloosheid eind '1935 geringer dan eind 1934. In Nederland On nog zes landen in Europa was het juist andersom. ffl ff EB Wat is geschiedenis? 83 tg Het lange proces-verbaal van de 83 BB marteling der menschheid. 33 m LAMENAIS. m EB Hij zoekt er zeker de slechte 83 EB verbalen uit! Niet zoo somber 83 EB s.v.p. RED. g[ II Prellig innemen, smaakloos, géén maagsioor- nissen. Ongeëvenaarde werking tegen kiespijn, hoofdpijn, migraine, zenuwpijnen, vrouwenpijn. Ook bij gevatte kou, koorts, griep en influenza. Buisje met 12 stuks 52 cent. Metalen zak-etui met 3 stuks 20 cent. Alléén echt met den naam AKKER er op. Weiger namaakt De heer E. Noondijk, dierenarts alhier, schrijft ons: Blijkens een in dit nummer voorkomen de officieele bekendmaking, komt op het oogenblik de schapenschurft voor op twee der Texelsche bedrijven. Deze ziekte doet zich gelukkig zeldzaam voor op ons eiland; naar niij bekend is, werd dit lijden vele jaren geleden ook in onze gemeente geconstateerd; de ziekte werd toen ver oorzaakt door Drentsche schapen, wélke hier waren ingevoerd. Thans moet het optreden dezer ziekte worden toegeschre ven aan net aamtoopen van- twee schapen, weme in z.uia-Holland ondier Bodegraven werden geweid, en welke dieren in de loop van de afgeloopen zomer naar Texel werden vervoerd. Het geheele bedrijf, ruim 100 stuks wol vee, is zoodanig besmet, dat de Rans op algeh-eéle genezing zeer gering moet "wor den geaciu; uit een financieel oogpunT bekeken, zaf ue éigenaar verstandig doen, wanneer hij zoo spoedig mogelijk alle dieren voor de slachtbank bestemt. Dat het optreden dezer ziekte voor een bedrijf een ramp kan worden, leert ons een en ander dus duidelijk. Men zal zich afvragen of deze ziekte steeds zulke verstrekkende gevolgen heeft. Dit is gelukkig niet het geval; wanneer de veehouder bij de eerste verschijnselen onmiddellijk hiervan aangifte doet te be- voegder plaatse, kan door toepassing van de in de veewet' genoemde maatregelen en door behandeling van aangetaste die ren, erger worden voorkomen. In het bovengenoemde geval heeft de eigenaar, dit verzuimd; niet uit onwil, doch uitslui tend, doordat hij de ziekte niet kende. Dit lijden is op Texel ook onbekend. De kans op verbreiding dezer ziekte over ons eiland is lang niet denkbeeldig, aan gezien de ziekte zeer besmettelijk is. Dat -daarom de Texelsche veehouder door drongen moge zijn van de groote verant woordelijkheid, welke op hem rust, wan neer zich verschijnselen dezer ziekte on der zijn woivee mocfffen voordoen. Onver wijld hiervan aangifte doen bij de Bur gemeester aezer gemeente, is 'pneru. Bovendien: de veewet eischt dit. Niet alleen dat een eigenaar door nalatigheid kans loopt zijn eigen bedrijf te besmetten, ook bedrijven van anderen kunnen wor den besmet, terwijl de naam van Texel -als fokdistrict in het gedrang kan ko men. Over de aard der ziekte en haar verschijnselen, zullen in één der vol gende nummers nadere mededeelingen worden gedaan. Thans zij slechts ver meld, dat HEFTIG JEUKGEVOEL en UITVALLEN VAN DE WOL BIJ MEER DERE DIEREN, op schurft kunnen wij zen. DE KOOG. „DE HOUTEN HAM". Door eenige leden van de onlangs al hier opgerichte tooneelvereen. „Ons Ge noegen", is in studie genomen De Houten Ham, een kluchtig spel in drie bedrijven door Jan -ran Ees en Henk Bakker. De opvoering zal plaats hebben op Zaterdag 18 Januari a.s. in het hotel ,,De Toe komst". Nadere biezonderheden volgen per advertentie. OUDESCH1LD. SPORTNIEUWS. Zeemeeuwen 1—Texel 2: 33. In een van beide zijden goed gespeelde wed strijd hebben Z. en T. de punten gedeeld. Bei-de partijen waren aan elkaar gewaagd en hebben voor een spannende, eerlijke strijd zorg gedragen, die het aankijken ten volle waard was. Een verheugend feit was de goede verstandhouding in het veld. Scheidsrechter Wit, die prima leid de, behoefde niet te onderbreken voor ruw spel en had geen moeilijke taak. Om 2 uur wordt begonnen op een zwaar veld, doch goed voetbalweer. T. trapt af, doch Z. neemt de aanval over, welke al direct gevaar oplevert; de bo venlat keert het harde schot van Jan Bruin. Ook T. probeert het, doch voor- loopig blijven de verdedigingen het terrein meester. Het eerste doelpunt is voor T. als na 15 mnt. na een mocnie aanval de bal keurig wordt ingeschoten. Z. gooit er nog een schepje op en 5 mnt. later brengt J.Bruin de partijen op gelijke voet. De doelen verkeeren óm beurten in gevaar, doch De Graaf en Beunikes maken een solide jndruk. 15 mnt. voor de rust neemt T. uit een penalty de lei ding (er werd tegen de hand van een Z.- back geschoten.) Weer maakt Z na 3 mnt. gelijk: 22. Verwoed wordt ge streden om de leiding en 1 mnt. voor de rust, wordt een mooie aanval van T. besloten met een mooi doelpunt van P. Kikkert. Rust 2—3 voor T. Na de rust zetten beide partijen weer alles op alles, doch doelpunten blijven uit. 25 mnt. voor tijd krijgt T. weer een penalty te nemen, doch Ben stopt schit terend. Z. werkt hard en maakt 10 mnt. voor het einde na een mooie aanval ge lijk: 33.- De strijd verslapt nu ©enigs zins, waarschijnlijk door vermoeidheid, door het zware terrein. In de stand komt geen verandering meer en als Wit einde fluit, is de stand nog 3—3; een resultaat, waarmee beide partijen tevreden konden zijn. Helder 7—Zeemeeuwen 2: 35. Z. 2 speelde in den Helder tegen Heldier 7 en behaalde door een overwinning tevens het kampioenschap van haar afdeeling. Gefeliciteerd, hoor. Uit 6 wedstrijden werd de volle winst gehaald. Mooier kan het dus niet. Nog twee thuiswedstrijden zijn te spelen tegen SVC 2 en Watervo gels 3. Zondag wordt gespeeld tegen SVC 2 om half twaalf. DE WIERINGERMEER. Het jaar 1935 heeft een fiksche stoot gegeven aan de ontwikkeling van de Wieringermeerpolder op velerlei gebied. De eerste oogsten van de pachtboeren zijn zeer gunstig geweest evenals trouwens van de cultuurmaat schappij, die de nog niet uitgegeven gron den ontgint en deze dan tot de uitgifte tijdelijk in exploitatie houdt. Intusschen blijkt uit de goede resultaten van de boe ren, dat terecht de gronden reeds in de herfst 1934 zijn uitgegeven en voorts dat de kolonisten voldoende kundig waren om de zeebodem te bewerken. Doch hierbij mogen de adviezen gegeven van wege de grondeigenaar, de Staat, niet worden vergeten. Bij ide moderne kolonisatie heeft men tweeërlei soort voorlichting; in de eerste plaats het nauwkeurig inlichten en be kendmaken van gegadigden met de le vens- en arbeidsomstandigheden in het nieuwe gebied, en ten tweede na de vestiging het geven van leiding en het verstrekken van raadgevingen gedurende de eerste jaren van'Werkzaamheid. Eeii deskundige bewerkingswijze van de bo dem brengt ook het belang van de grond eigenaar ten zeerste met zich. Véle pachters, die thans reeds in de Wieringermeer werken, zullen hun boer derij in de loop van '36 kunnen betrekken Aan alle buitenwegen in 't Z.W deel van de polder, waar de grond grootendeels ge schikt is voor akkerbouw, verrijzen de boerderijen. Intusschen is ook hier de medewerking van de weersomstandighe den ten zeerste gewenscht. Dit geldt ook bij de bouw van het derde dorp. Wanneer men er thans dwaalt door de ten deele bestrate wegen en eens een woning binnenstapt, winkel huizen, postkantoor en schoolgebouw be kijkt, dan kan men zich bijna niet voor stellen, dat hier spoedig al het werkelijke leven beginnen gaat. De landarbeidersbevolking zal bestaan gedeeltelijk uit reeds te Slootdorp en Middenmeer gevestigde gezinnen, voor een deel uit jonge lieden, die na vele jaren dienst in de Meer zullen huwen en tenslotte uit van buitenkomende fa milies, op de gebruikelijke wijze geselec teerd. De sfeer van dit derde dorp zal dus al dadelijk niet zoo vreemd zijn als te Slootdorp en Middenmeer in den beginne, waar wij allemaal als vreemden tegenover en naast elkaar woonden, toen de omgeving nog wat kaler was en het gewennen voor velen moeilijk bleek. K. (Fragment uit een artikel in het Han delsblad, 1 Jan.) Uit de dagbladen van Vrijdag: Rotterdam. Vrijdag is begonnen met de bouw van het nieuwe schip voor de Hall. Am. Lijn, de Prinsendam(?). Het schip, dat Nederlands grootste oceaan- schip wordt, dient over 27 mnd. gereed te zijn. Het krijgt een lengte van 229 M., 33.250 ton bruto waterverplaatsing, en zal plaats bieden voor 1300 pass. Er zul len 4 a 5 (duizend arbeiders bij de bouw werk vinden. Er zal 15000 ton staal aan het schip verwerkt worden. De eerste kielplaat, welke gelegd werd, was 36 mM. dik, 13.5 M. lang, vijf ton zwaar. Te Enschede ging de fabriek van isolatie-materiaal, eterniet, enz. van fa. Kooij in vlammen op. De fa. was ver zekerd, maar niet tegen bedrijfsschade. Te Nederweert is de 25-j. land bouwerszoon J. v.'d. Bogaard, met vrien den van een bruiloft thuiskeerende, in 't duister te water geraakt en verdronken. Te Breda werd Donderdag mw. wed. K. v.d. WallBermann 102 jaar. Utrecht. Aan de voorjaarsbeurs 1936 wordt voor het eerst officieel deelgeno men door Canada: huish. artikelen, rub berlaarzen en -handschoenen, bouwma terialen, waschmachines, tuingereedschap, houtsoorten. Ook komt er een stand van de Canad. regeering. Vlaardingen. De reiziger van een haringfirma hier, wonende te Schevenin- gen, die 17000 Belg. fr. ten nadeele van zijn patroon verduisterde hij beweerde) dat het geld hem in België ontvreemd is werd gearresteerd. Het Zweedsche Roode Kruis besloot zijn ambulance in Abessinië, waarvan een lid gedood en eenige leden gewond wer den, aan te vullen. Tevens doet het Uit voerig onderzoek instellen naar de om standigheden, waaronder het bombarde ment bij Dolo plaats had. Italië heeft Zweden zijn leedwezen betuigd over het bombardement van de ambulance, bij Dolo. „Het schijnt", al- dus Italië, „dat een bom is ingeslagen bij de ambulance en dat die dr. Hylander verwond heeft". Italië raadt de Roode Kruis ambu lances van vreemde mogendheden zich niet aan het front op te houden en geen Abessiniërs onderdak te geven. Abessinië. Reuter verneemt uit Harrar, dat 6 officieren, 12 onderofficie ren en 125 manschappen van de Ital. Askari's naai- de Abessiniërs zijn overge- Ioopen.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2