ia TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT 'ASPIRIM Abonneert U op dit blad. Texelsche Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 8 Januari 1936 kondig! zich de griep aan: Een gevoel van moeheid, pijn in de ledematen. r/ B Dan direct naar bed en tot de dokter komt, van tijd tot tijd: c^ujL SCHAPENSCHURFT. De Burgemeester der gemeente Texel; In aanmerking nemende, dat op de I boerderij „Akenbuurt" van de heer D. J. I Roeper en op het bedrijf van den heer I P. C. Keijser Dz., de besmettelijke vee-/ I ziekte „schapenschurft" heerscht; Wijst de houders en hoeders van vee op I hun verplichting om ingevolge de Veewet [terstond aan den Burgemeester kennis te [geven, als hun vee verschijnselen van een [besmettelijke ziekte mocht vertoonen. Gelet op het groote belang van de schapenhouders, hetwelk bij het voorko- Imen van uitbreiding der ziekte betrok- ken is, wordt een ernstig beroep gedaan op hun medewerking door van elk ver dacht geval ten spoedigste aangifte te doen. Op het niet naleven van bovenvermelde [verplichting is hechtenis bedreigd van ten [hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste vijfhonderd gulden. Texel, 6 Januari 1936. De Burgemeester voornoemd, KAMP. WAARSCHUWING. Met ingang van Maandag a.s. zal over de weg tusschen Oudeschild en Nieuwe- schild alleen verkeer van NieuwesChild in de richting Oudeschild worden toegestaan. Deze maatregeling geldt voor het heele winterseizoen. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater KONING EN KRUIER. I Weisz Ferdl, de hoofdrollenvertolker I uit de Lumina-film „Koning en Kruier" (Kruier no. 17), heet eigenlijk Ferdinand Weisz en is geboren in Ober-Bayern, waar het de gewoonte is de voornaam na de achternaam te noemen. Als het volgens de voorspelling van zijn zangleeraar ge gaan was, zou z'n naam nimmer in groote letters op de bioscoop-affiches geprijkt hebben. Deze leeraar velde het volgende I oordeel over Weisz Fendl's ontroerende zangpogingen: „Ferdl, met jouw stemver dien je alleen wat, als je je mond houdt". U ziet, ook een zangleeraar kan zich wel eens vergissen, want Ferdl heeft met zijn stem en zijn komisch Beijersch accent een heele massa verdiend. Het is het humane, het kinderlijk ontroerende en de oer gezonde volksfilosofie, die Ferdl's uit beeldingskunst kenmerken en hem een aparte plaats verleenen onder de groote komische sterren van het witte doek. Zaterdag meer over de film Koning en Kruier, die een succes MOET worden. IIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilliriillllllllllllllllllHlllllllllllllillllllll mill UIT HET LEVEN VAN ROMAIN ROLLAND. Woensdag 29 Jan. a.s. zal het zeventig jaar geleden zijn, dat de Fransche schrij ver Romain Rolland te Clamecy, waar zijn vader notaris was, geboren werd. Tot 1886 bezocht hij de scholen in zijn geboorteplaats; van zijn moeder ontving hij onderricht in de muziek, waaraan hij I zich geheel had willen wijden. Zijn vader echter had hem aan een Polytechnische school vvillen laten studeeren, maar ten slotte ging de jonge Romain toch naar arijs om eerst letterkunde en wijsbe geerte, later aardrijkskunde en geschiede nis te studeeren. In 1889 ging hij naar Rome om zijn studie voort te zetten en stof,te verzamelen voor zijn twee proef schriften, waarop hij in 1895 aan de, Sorbonne te Parijs promoveerde. Een aarvan werd door de Fransche Academie ifoo°°nd' bezorgde hem die in 1892 in het huwelijk was getreden en betrekking als leeraar in de kunstge schiedenis aan de Ecole Normale te Pa- ijs. In 1903 werd hij als muziekhistori cus aan de Sorbonne (Universiteit te Pa- njs) verbonden. Inmiddels had hij naam emaakt als muziekcriticus. 13e voornaam- te van £ijn studies werden later verza- eid in de 6undels Musiciens d' autrefois Cn ^usiciens d'_ aujourd'hui. Wereldver- naardheid verwierf hij met zijn roman ycius Jean Christophe (10 deelen), de eschiedenis van een musicus, tevens ver- genwoordiger van een verdwijnende ge- eratie, in zijn aanraking met alle zijden an het moderne leven, waar hij als vrij ZONSOPGANG. Op Vrijdag 21 Febr. zal door U.D.I. in Pen's Zaal worden opgevoerd het too- neelspel in drie bedrijven, getiteld „Zons opgang", van Joh. van Eekclen. Het batig saldo van deze U.D.I.-avond zal geheel ten goede komen aan de Ad viescommissie alhier, die door de ver strekking van hulp in natura aan crisis- slachtoffers (kleeding, schoeisel, de kens, enz.) reeds zooveel nood heeft hel pen lenigen. Is de commissie verplicht de subsidie, haar van overheidswege toegekend, in natura te verdeelen onder tewerkgestel- den en andere door werkloosheid getrof fen medeburgers, wat zij uit anderen hoofde ontvangt (van zoo' n U.D.I.-avond b.v.) kan ook aan andere behoeftige in gezetenen ten goede komen. Een opwek king tot steun mag overbodig heeten. Door het organiseeren van verlotingen hoopt men de netto-opbrengst zoo groot mogelijk te doen zijn, terwijl de Texelsche Courant ook voor deze gelegenheid het doel in aanmerking genomen alle ad vertenties weer gratis opnemen zal. Prijzen voor de loterij worden gaarne in ontvangst genomen door mevr. Van der Meulen—Flens. I het product van vertrouwen B VjL- Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tobl. a 10 ets. ZAKENNIEUWS. Levensmiddelenbedrijf 'C. Huisman liet raden naar een aantal boonen in een flesch. (4969). Mei. IJ. Brouwer—Geus (4980) won een flesch advocaat; mej. Schotanus (5000) een flesch Boerenjon gens en mej. M. HuismanWitte (5000) een flesch port. HET MOSSELENBEDRIJF. Nu door de werkzaamheden van het Centraal Verkoopkantoor van mosselen de toestand van het mosselbedrijf is ver tederd, bestaat de mogelijkheid, dat men zich in grooten getale ihans op dit bedrijf zal willen toeleggen. Daarom worden maatregelen overwogen om ongewenschte uitbreiding te voorkomen. Personen, die zich op het mosselbedrijf willen gaan toeleggen, wordt, ter voorkoming van teleurstellingen, geadviseerd, hiermede te wachten en geen onkosten te maken voor deze maatregelen, welke zich in een ver gevorderd stadium van voorbereiding be vinden, zijn bekend gemaakt. Inlichtingen verstrekt de Visscherij- Centrale te Den Haag. beoordeelaar tegenover staat. T>it werk, werd in alle talen, ook in de onze, ver taald en bezorgde Romain Rolland de Nobelprijs (1915). Van zijn andere werken noemen we die over het leven van Beethoven, van Handel, van Tolstoï. In 1911 legde hij zijn ambt aan de Sorbonne neer en vertrok hij weer naar Rome. In de wereldoorlog deed hij zich ken nen als een overtuigd pacifist, wat hem door velen in Frankrijk kwalijk werd ge nomen. Indien we goed ingelicht zijn, is de schrijver, die 29 Jan. zijn 70e verjaardag hoopt te vieren, thans te Genève woon achtig. KERKNIEUWS. JUBILEA. Van katholieke zijde meldt men ons, dat dit jaar twee van onze vroegere in gezetenen zullen jubileeren. Op 15 Aug. zal de Zeereerw. heer C. F. J. Berkemeyer, pastoor te Haarlemmer- liede zijn 25-jarig priesterjubileum vie ren. Op 18 Dec. zal dit genoegen te beurt vallen aan de Zeereerw. heer C. Krofft, pastoor te den Haag. Pastoor Berkemeyer werd Juni 1931 als opvolger van pastoor Derksen te Oudeschild benoem|i, /waar hij Juni 1934 door pastoor Van Haaster, van Hillegers- berg, werd opgevolgd. Pastoor Krofft kwam Febr. 1932 als opvolger van pastoor Spigt te De Cocks- dorp en werd daar Maart 1935 door pastoor Boonekamp, uit Beverwijk, opge volgd. OVER ROME. De weleerw. heer C. Lansberger, kape laan te Amsterdam, zal voor de R.K. Propag. club een lezing over Rome hou den. (Zie adv.) SPORTNIEUWS D.D. schrijft ons: Texel heeft het jaar goed ingezet: het le won met 42 van Strandvogels, terwijl T. 2 zich uitstekend weerde door gelijk spel, 33, tegen Oudeschild. Texel 1 heeft in haar gewijzigde op stelling wel voldaan, hoewel, om weer tot het spelpeil van juist vóór de competitie te komen, er nog meer, de ge heele wed strijd door, en ook door alle spelers uit de voorhoede met nog meer tempo moet worden aangepakt. We hebben nu weer bet nut van schieten ondervonden. Het was effectvol. Nu nog zuiver positie kiezen, snel doorspelen, altijd samenwer ken, eikaars plaats innemen. Geen solo- spel. Dit zijn enkele wenken om dit elf tal nog sterker te doen spelen en dat is noodig, want de 26e Jan. wacht ons de titanenkamp. federe speler moet zi'cn nu reeds voornereiaen om dan in uiterst goede conditie te zijn. Op een uiterst zwaai- te bespelen veld werd tegen Strandvogels aangevangen, na een lange autorit. Spoedig opent Theo de score met een goed schot 1—0. S. ant woordt met eenige pittige aanvallen cn bewees op dit gladde veld beter thuis te zijn. S. werkt zich door onze verdediging heen en maakt onbedreigd gelijk, maar, zoo zeggen onze spelers: „buitenspel". We hoorden, dat onze spelers toen bleven staan. Dit is een onvergeeflijke fout, want alléén de scheidsrechter bepaalt, of het buitenspel was. Wordt niet gefloten en staakt ge toch het spel, dan krijgt de te genpartij een dubbele kans. Appelleeren geeft ook niet. Ondanks verschillende po gingen, waarbij T. het beste van het spel heeft, komt de rust met gelijke stand 1-1. Na de rust is T. het meest aanvallend. Een goede pass brengt de bal bij M., die heel plotseling met een mooi schot de stand op 21 brengt, terwijl even la ter Kees de voorsprong vergroot: 31. Bij een S-aanval onderbreekt Gom deze. Hij brengt de bal naar voren, maar loopt te ver van zijn plaats. De bal komt terug op onze helft. De S-midvoor weet van de ontstane opening te profiteeren en maakt een fraaie tegengoal: 23, waar door de spanning stijgt. Tenslotte maakt Theo 42, waardoor de overwinning meer bevestigd wordt. Zoo komt bet einde met weer eens een overwinning van klinkende aard. Jammer, van die twee tegengoals, omdat dit niet noodig was geweest. Texel 2 trok met eenige invallers naar Oudeschild, waar er naar we vernemen, een zeer goede wedstrijd door beide par tijen is gespeeld. (Zie onder Oudeschild)). Iewe Boon opende de score, terwijl de beide andere doelpunten door P. Kikkert gemaakt werden. Ben Beumkes wist bo vendien nog een penalty te houden, waar mede hij zeker een pluim heeft verdiend. Er is stevig, maar fair gespeeld. Ons elftal beeft goed gespeeld. Niek heeft zijn doel behoorlijk verdedigd. Uitslagen 4e kl. KNVB: N.NiedorpDTS 52; BKCSchagen 21Strandvogels—Texel 2—4. NHVB 2 F.: Helder 4—Helder 5 1—3; HRC 5Schagen 2 3—2; Oudeschild— Texel 2 3-3. Zondag geen KNVB wedstrijden. Dan gaat ons Nederlandsch elftal haar Parijs om het Fransche elftal te bekampen. De laatste keer verloor Ned. in Amsterdam, met 54. Programma NHVB: 2e F. MLDHel der 4; Schagen 2Zeemacht; Oudesluis —HRC 5. Adspiranten: Hedenavond weer zaal- trainen. Aanvang 7 uur voor allemaal. Er moet nu gewerkt worden voor de feestavond, dus trouw opkomen. Kijk Zaterdag in de T.C. naar het adsp.-programma voor de onderlinge com petitie. Denkelijk zullen we vooraf proef- wedstrijden spelen ter controle van de sterkte der elftallen. AlkmaarTexel: (vermoedelijk 26Jan. ia.s.) We verwachten veel supporters. Daarom spoedig opgeven bij secr. N. de Graaf. Dan behoeven we niemand teleur te stellen. VERBETERING. De ,2e alinea van het artikel van de heer E.Noordijk over de schapenschurft, in het le blad, dient aan te vangen met: „Een der twee bedrijven is geheel" enz. WONINGBOUW. In dit nummer wordt de openbare aan besteding aangekondigd van de bouw van een ambtswoning voor het h.d.s. te Oude schild en van een woning voor de fam. C. Dros Dz., te bouwen aan de Schilder- weg. ONZE LUBINSKI-AVOND. Verheugend, maar toch ook verklaar baar groot is de belangstelling voor de lezing met lichtbeelden, van de heer Kurt Lubinski over Abessinië, op Donderdag 16 Januari. De avond is toegankelijk voor de a b o n n s van ons blad a 30 et. per persoon. Kaarten verkrijgbaar in Bock handel Parkstraat. (Zie adv.) AARDRIJKSKUNDE-PUZZLE. De naam van de aardrijkskunde-puzzle- prijswinner hopen we Zaterdag te hebben uitgevonden. De oplossing schijnt niet zeer moeilijk te zijn geweest. We hadden de voorletters van Orinoco en Afghani stan beter achterwege kunnen laten..... Ook de uitslag van de prijsvragen voor de jeugd publiceeren we Zaterdag. (Vervolg) Portugal, trok voor versterking der bewapening over vijf jaar 39 millioen gld. uit. - Amerika. De brug Francisco-Oakland, welke twee dekken lieeft, zal met ha ai- toegangswegen over 22 K.M. door 922 Natrium-lampen verlicht worden. Egypte. De regeering stond 25000 dollar toe voor bestrijding gifgassen Genève. Er zal voorloopig niet wor den voorzien in die vacature-voorz. Ont wapeningsconferentie. Een veeg tedoen. Italië. De fascistische jeugdorgani satie gaf in bet afgeloopen jaar dagelijks aan 300.000 schootkinderen een middag maal. Voor elke maaltijd zullen de kinde ren dit jaar het volgende tafelgebed moe ten zeggen: „O Fleer, wij danken U voor het dage- lijksch brood, dat Gij ons schenkt, deze zuivere hulp, die zoo weldadig is voor ons hart. Heer, bescherm ons dierbaar vaderland en onze soldaten, die in Oost- Afrika met de teekenen der Romeinsche BESCHAVING HET LICHT VAN HET KRUIS VAN CHRISTUS brengen. Be scherm de Ducc en bewaar hem lang voor Italië, dat sedert eeuwen Uw uitverkoren dochter is. Zoo zij het". (Wij onderstrepen en vragen ons af, hoe dat met het misdadig oorlogvoeren te rijmen is. De weg der beschaving, de weg van ieder Christen, ook van een Romeinsch Christen, leidt o.i. via Genève. Ook al is de Volkenbond nog lang niet wat hij wezen moet. Moeten we om de fouten, welke hij vertoont, de gansche Bond terzijde stellen? Red.) Duitschland protesteert tegen James Mc Donalds uitlatingen inzake o.a. de jodenvervolging. Zie rubriek „Zoo Sprak", vorig nr. Amerika. De terechtstelling van Hauptmann is bepaald op 14 Jan.; 10 journalisten zullen getuigen zijn. Engeland. De Theems blijft wassen. In Kent, met zijn vele fruitcultuur staan veel boomgaarden onder. Uit de dagbladen van Zaterdag: Te Olst werd op de onbewaakte overweg een auto door een trein gegre pen. Het echtpaar Meindersma uit De venter werd zwaar gewond. Oorzaak van het ongeval: lek raken van een dier voor banden, waardoor bestuurder geen rich ting kon houden. Amsterdam heeft 58000 werkloozen. Heel Zweden op zijn 6.25 mill, inwoners 54000. Den Haag. Heden, 4 Jan. is het 25 jaar geleden, dat dr. H. Colijn voor de eerste maal tot minister werd benoemd. Bij Reeuwijk is de 50-j. schilder Grootendorst uit Waddinxveen, vader van veertien kinderen, op zijn rijwiel te water gereden en verdronken. Onder Hazerswoude ontvluchtte het paard van de molenaar van de Bentpol- ider zijn stal, toen de molen maalde. Het dier werd door een klap van een wiek op slag gedood. Br.-Indië. De regeering heeft een verzoek van Aga Khan afgewezen, om hem souveneine rechten te verleenen over een gedeelte van liet Noorden van Indië, waar de Islamietiscbe bevolking over- heerscht en hem bestuurder van de staat Pachristan wil maken. China. 1 Jan. bestond de Chineesche republiek. 25 jaar. Pres. Lin Sjen deed een oproep tot samenwerking. Duitschland. Een -rapport Van de Kamer van Koophandel legt de nadruk op de noodzakelijkheid voor Duitschland om koloniën te krijgen. Abess. De regeering verklaart, dat Itai. vliegtuigen rond Bakelé vorige week 10.000 bommen wierpen, vele met gifgas gevuld.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5