TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Abonneert U op dit blad. Texelsohe Berichten Iets over Schapenschurft. Gemengd Nieuws Zaterdag 11 Januari 1936 I TEX. KLEIN TOONEEL. Door Tex. Klein Tooneel wordt in studie I genomen „De Andere", een fantastisch I spel in vier bedrijven van Paul Lindau I TEXELS FANFARECORPS. Dir.: JOH. DOL. Directeur en leden hebben alle reden I om met voldoening terug te zien op die eerste concertuitvoering in Pen's Zaal in I dit seizoen. Ze had Donderdag plaat: I voor een vrij talrijk publiek en zal van avond herhaald worden. De lieer Jac. Schrama, voorz. hield een I korte openingsspeech, waarin hij in het I biezonder de leden en bestuursleden van I zustervereenigingen verwelkomde en zijn I vreugde uitsprak over de ruime mate I waarin ook door niet-donateurs aan de I uitnoodiging om hier aanwezig te willen I zijn gevolg was gegeven. Die groote be I langstelling, zoo zei spr., stellen we zeer I op prijs. Ze is immers levensvoorwaarde voor iedere vereeniging. Naar voorz. meedeelde, zouden behalve I de openingsmarsch uitsluitend nieuwe I nummers ten gehoore worden gebracht. I alle dit seizoen ingestudeerd. Daaronder I waren zelfs composities van Mozart en I Meyerbeer, bij de uitvoering waarvan I spreker verzocht wel te willen bedenken I dat hier geen vergelijking mag worden I gemaakt met groote-stadsorkesten. Tex. I Fanfare behoort tot de dilettant-muziek I corpsen, die met inspanning van alle I krachten het meest mogelijke trachten te I tereiken. Er zijn echter grenzen, welke I niet overschreden kunnen worden. Nu de voorz. had gelijk. We mogen I ons corps geen Mengelberg-maatstaf aan I leggen, maar zonder twijfel mag Tex, I Fanfare onder de zeer goede muziekge- I zeischappen worden gerangschikt. Het I teit, dat het op concoursen van de W.-> I Friesche Bond in de afd. Uitmuntend uit I komt, mag die uitspraak onderstrepen. Het was een goede muziekavond. De I zes nummers, welke van half negen tot I kwart voor tien ten beste werden gege- I ven, waren van zoodanig gehalte, dat een compliment volkomen verdiend is. Maar d'r is ook aangepakt in de laatste maan den! „Oefening baart kunst",. „De Too- verfluit" van Mozart (arr. Gaudin) laat zich niet licht bespelen en toch kwamen de melodieënrijkdom van die groote com ponist, de lichte beweeglijkbei.d, welke toch al zijn orkestmuziek kenmerkt; zijn dramatische kracht, voor opera's zoo noodzakelijk, behoorlijk tot hun recht. Ook Meyerbeer, die groote naam maakte als „de" vertegenwoordiger van de Fransche historische opera, was pre sent en wel met een fantasie op zijn opera De Profeet, gearrangeerd door Merison. Wat kwamen de stemming, de forsche toon, het klankgehalte ook hier weer mooi uit. Rythme, tempo 't was keurig in orde. De verdere welverzorgde nummers van het programma waren: de Odeon-marsch van Tierolff; Le diamant noir, vanPopy; Trés Jolie, een fijn walsje van Wald- teufel (What is in a name?) en tot be sluit een pittige marsch van Langlois:Le Retour d' Ath. In de pauze werd een verloting gehou den, waarbij o.a. mw. C. Kok een taart won en directeur Joh. Dol een worst. (Die kwam hem toe, hoor.) Rijwielhandelaar F. Zegel had een rijwielband voor de verloting beschikbaar gesteld. Na de pauze werd met medewerking van mej. Ètje Dros en de hoeren N. de Jong, S. Zijm en Tt. Koorn éen Tlein blijspel opgevoerd, getiteld „Een huwe lijksreis...... die er niet was"". Een aardige klucht, die vlot werd gespeeld, het tra ditioneel besluit van onze Fanfare-avon den, dat steeds gewaardeerd wordt. Voorz. Schrama dankte na afloop voor de verleende medewerking en sprak de wensch uit, dat de belangstelling voor lex. Fanfare niet alleen blijvend zou zijn, maar ook zou toenemen, o.m. blijkende door vergrooting van "het aantal donateurs. 1 llllll® VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON I Datum: Op: Onder: Op: Onder: I Z. 12 Jan. 20,45 9,23 8.03 16,10 I M 13 21.53 9,37 8,02 16,11 I D- 14 23,01 9,50 8,02 16,13 W 15 10,04 8,01 16.14 I D 16 o.ng 10.19 8 00 16,16 v 17 1 19 10 37 7,59 16,17 z 18 2 30 11,01 7 58 16,19 Donderdag 16 Jan. Laatste kwartier WINKELSLUITING. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat door hun college, in gevolge artikel 9 sub 5 der Winkelslui tingswet, aan het Bestuur van het „Eigen Gebouw der Moderne Arbeidersbewe ging" te Oudeschild, ontheffing is ver leend van de verbodsbepalingen dier wet, ten aanzien van de winkels op de te hou den fancy fair in het Eigen Gebouw der Moderne Arbeidersbeweging te Oude schild, no. 126, op 11 en 12 Januari 1936 Texel, 8 Januari 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd KAMP. De Secretaris, JONKER. VEREEN. TEXEL TOT BESTRIJDING VAN T.B.C. ONDER HET RUNDVEE De Donderdag in De Lindeboom ge houden algemeene vergadering van bo vengenoemde vereen, viel een gering be zoek ten deel. Het slechte weer zal hier aan niet vreemd zijn geweest. I11 zijn openingswoord heette de voorz., de heer C. de Wit, de 17 aanwezigen hartelijk welkom. Wij kunnen, zegt spr., zeer te vreden zijn over de resultaten. Op een viertal na zijn alle veehouders op Texel lid, maar ook deze vier zullen zeker spoedig toetreden. Het gunstige resultaat is toe te schrij ven aan de activiteit van de heenen Noor- dijk en Frederiks en aan de maatregelen, van gemeenteraad en zuivelfabrieken en aan de medewerking der leden. Na lezing der notulen volgde het jaar verslag, waarvan we op de le pag. van dit blad een overzicht gaven. Aan de secr. wrerd hartelijk dank gebracht voor zijn keurig wrerk. Aan de REKENING ontleenen we: ont vangen werd f5462.20, waarvan aan con tributie f 1370.35, vergoeding nieuwe oor merken f 140.70, bijidrage van het Centr. Bestuur f3508.35. De uitgaven bedroegen 15358.29, waarvan aan vergoeding voor onderzoeken administratiekosten 13648.15, subsidie open lijders (boekjaar 1933-'34 inbegrepen) 1457.50. Batig saldo f 103.91. Tot rekeningopnemers voor het nieuwe boekjaar werden benoemd de heenen Jöh. Kikkert en P. Hin. BESTUUR: In de plaats van de heer R. W. Stoepker (niet herkiesbaar) werd de heer A. J. Keijser benoemd. De CONTRIBUTIE werd ongewijzigd gelaten. Secr. deed voorlezing van een schrij ven van het Centr. Bestuur, waaraan we het volgende ontleenenDe eventueele bijdrage voor dieren, wegens open vorm afgeslacht, wordt pas uitbetaald na het onderzoek van de veestapel. De bijidrage is bedoeld als een tegemoetkoming in de bedrijfsschade van de boer en ter be vordering van het afgeven van een be doeld dier voor slachting. Niet komen daarvoor in aanmerking dieren, die uit andere oorzaak geslacht of gestorven zijn en waarbij men bij de sectie een open vorm vindt. De Vereen. Texel overweegt op de karren van melkslijters, die melk betrek ken van t.b.c.-vrije bedrijven, borden te doen aanbrengen met het opschrift: „Melk van op t.b.c. onderzochte koeien". Bij de rondvraag werd nog meegedeeld, dat er nog vier veehouders met plm. 25 koeien geen lid zijn. Hierna volgde sluiting met de wensch, dat dit jaar het doel: heel Texel vrij van rundvee-t.b.c., zal worden bereikt. W. SPORTNIEUWS. Texel 2—Z.V.S.: N.deGraaf D.Keijser C.Dros S.Langeveld M.Koorn A.Verseput P.Bruin I.Boon P.Kikkert J.Bruin Res.S. du Porto. P.Keesom KORFBAL. Morgen Z.K.V.Verdio N. 1, vertrek boot 11 uur. Dames Heeren Aanval A. Roeper H. Vermeulen J. Vermeulen J. Kiewiet Midden: M. Dros P. Eelman A. de Graaf-Zijm J. Kiewiet Verdediging: A. Breesnee P. Vermeulen A. Dogger J. Pool Res.: B.Kiewiet. Verdo N. 2SVC, aanvang 2 uur. F. Kikkert S. Rijk G. Keijser J. Broekman Jo Broekman J. Pothman R. Pen K. Kikkert M. Lagerveld D. Koorn J. Vlaming F. Durieux (Mogen we van deze wedstrijden een beknopt verslag ontvangen? Het is meer malen voorgekomen, dat wel de samen stelling van de 12-tallen werd opgegeven maar zelfs de uitslag van de gespeelde wedstrijden niet bekend werd gemaakt. Red.) De heer E. Noordijk, dierenarts alhier, schrijft ons nog: Het kan nuttig zijn, thans een en an der over deze ziekte bij het wolvee mee te deelen. Schurft komt voor bij paard, schaap, geit, varken, hond, kat, konijn, vogels en bij de mensch. Ze wordt veroorzaakt door kleine levende wezentjes, schurft- mijten. Van deze mijten zijn in de natuur verschillende soorten aanwezig, die ieder op hun manier de huid aantasten en dat vooral doen op voor iedere soort speciale gedeelten der huid. Zoo zijn er gravende mijten, welke diep in de huid dringen en gaarne aan de kop voorkomen; er zijn mijten, die alleen in de huid steken en over het heele lichaam voorkomen. De schurftmijten zijn ongeveer 0,2 tot 0,8 m.M. groot en hebben een rond-ovale vorm. Het mannelijk exemplaar is klei ner dan het vrouwtje. Uit EEN paar 9churftmijten zouden in de tijd van 3 maanden meer dan ANDERHALF MIL- LIOEN ex. kunnen ontstaan. De manne tjes blijven 5-6 weken leven, de vrouw tjes 3-6 weken nadat deze laatste mijten 15-24 ovale eitjes gelegd hebben, uit wel ke eitjes binnen enkele weken weer nieu we mannelijke en vrouwelijke ex. gevormd worden. Bij het schaap nu komen vnL voor: de z.g. kop-schurft en de z.g. wol-schurft, met welke laatste wij thans op Texel te maken hebben. Deze schurft wordt dus veroorzaakt door een mijt, welke niet IN de huid dringt, doch alleen maar in de huid steekt, daaruit levenssappen zuigt en een ontsteking van de huid veroor zaakt, waardoor korstvorming optreedt, met als gevolg heftige jeuk, waardoor de dieren schuren en de wol uitvalt De schurft kan natuurlijk dan alleen ontstaan, wanneer mijten op het lichaam van het schaap komen. Dit geschiedt, doordat gezonde en zieke dieren met elkaar in aanraking komen; ook kan de ziekte worden overgebracht door be smet stroo, voer, stalgereedschap, rui ven, voerbakken, door het personeel, enz. De graad en de uitbreiding der ziek te is afhankelijk van de soort en de hoeveelheid der mijten; ook van liet jaar getijde, de dichtheid van de wol, al of niet weidegang, oefenen van invloed op de uitbreiding. In het begin tneden roode vlekken, knobbeltjes, blaasjes en puistjes op; de huiid verliest de wol, terwijl de dieren heftige jeuk vertoonen; vooral wanneer de schapen in een warme omgeving ko men (hokken) neemt het jeukgevoel toe. De voortdurende onrust, welke hierdoor wordt veroorzaakt, doet de dieren verma geren en kan leiden tot algeheele uitput ting. De lievelingsplaatsen der mijten zijn de dichtbewolde gedeelten van liet li chaam: rondom de staart, het kruis, de rug en de schouders. Wanneer men de dieren op de aangetaste gedeelten der huid krabt en wrijft,r. vertoonen zij ver schijnselen van zeker welbehagen; ze strekken de kop, bewegen de lippen en krabben met de beenen. Wanneer men de huid nader bekijkt, ziet men de boven genoemde veranderingen. Is de ziekte eenige tijd aanwezig, dan ziet men dikke korsten op de huid, welke huid óok die pe plooien gaat vertoonen, terwijl op de duur ook groote kale plekken optreden. Dichtbewolde en jonge dieren worden het ernstigst aangetast. Met zekerheid is de schurft pas te con- stateeren, wanneer de schurftmijt onder ide microscoop wordt aangetoond. Hier toe zal de deskundige van de aangetaste gedeelten der huid korsten verzamelen en deze gaan onderzoeken. Doet men der gelijke korsten in een horlogeglas en ver warmt men dit glas boven een spiritus- lamp, dan zullen de mijten zich gaan be wegen en kan men met het bloote oog kleine zich bewegende puntjes zien. Dit wijst al heel sterk op de aanwezigheid van schurftmijten. Alleen met de micros coop echter kan men ze werkelijk zien. WAT IS ER NU TEGEN DEZE ZIEK TE TE DOEN De dichte vacht, het doorgaans groote aantal aangetaste dieren en de moeilijk heid om zieke dieren goed at te zonde ren, maken de genezing der schurft zeer bezwaarlijk. Daarbij komt, dat het vaak onmogelijk is, krachtige geneesmiddelen aan te wenden gedurende de tijd van het lammen en bij hoogdrachtige dieren, ter wijl gedurende de winter een goede be handeling op zeer veel bezwaren stuit. Dan toch is scheren, hoewel voor een goede behandeling noodzakelijk, practisch onuitvoerbaar is. Daarom zal het verstan dig zijn zieke dieren onverwijld voor de slachtbank te bestemmen, en de overige, voor het oog nog gezonde dieren te be handelen. Voor een goede behandeling is dan scheren noodzakelijk, waarna men de dieren dient te baden in oplossingen van ontsmettingsmiddelen. Vele recepten worden hiervoor opgegeven, waarin arse nicum, nicotine en andere middelen aan wezig zijn. Ook worden zieke dieren wel behan deld met een zwavelverbimding, die dan in gasvorm wordt gebruikt. Hiertoe plaatst men de dienen in z.g. gascellen, waaruit alleen het hoofd te voorschijn komt, men laat de dieren dan enkele uren in deze gasoellen staan. Na 10 dagen dient men dan deze behandeling te fier- halen. Wanneer de dieren, óf ter slachtbank zijn gevoerd, óf zijn genezen, dient men de boerderij zoo goed mogelijk te ont smetten; stallen, hokken, hekken, voer bakken, enz., enz., moeten grondig gerei nigd worden met 5 pet. creoline-oplos- sing. Het land waar de dieren op ge-> graasd hebben, moet men zoo lang mo gelijk leeg laten liggen, nog beter is scheuren. De ziekte valt onder de bepalingen van de Veewet. De eigenaar is daarom; verplicht zoo spoedig mogelijk aangifte te doen bij de Burgemeester zijner ge meente, wanneer hij ineent verschijnselen aan Zijn wófvee waar te nemen, uie wij zen op schurft. Indien het blijkt, dat de ziekte op de boerderij heersefvt, worden van rijkswege door de Burgemeester de volgende maatregelen getroffen Het plaatsen van een waarschuwings bord met het opschrift „schuift" aan de verblijfplaats van de zieke dienen;het afzonderen van we besmette koppel; het het doen ontsmetten van hokken, enz.liet toepassen van art. 35 en 37 dei- Veewet en het voor verdacht verklaren van de op de aan de besmette weiden grenzen de weilanden zich bevindende schapen en lamineren, zoodat ook het yerbod van vervoer op deze dieren van toepassing is, terwijl aan de toegangen dezer wenden ook waarschuwingsborden moeten wor den geplaatst. Deze dieren blijven 15 dagen verdacht. Voor liet vervoer van zieke en ver dachte dieren naar de slachtbank kan door de Inspecteur v.d. V.D. toestemming worden verleend; hierbij wordt dan be paald, dat dit vervoer dient te geschie den onder toezicht van de politie, dat de huiden der dieren gedurende 12 uur moe ten wondien ontsmet met een 5 pet. cne- oline-oplossing en dat ook het vervoer middel 11a gebruik ontsmet wordt meteen dergelijke oplossing. De eventueele kosten, welke het ver voer en ontsmetting meebrengen, komen voor rekening van belanghebbende. De ontsmetting van het bedrijf geschiedt voor rekening van het rijk. Tenslotte kan gezegd worden, dat, voor zoover mij bekend, deze schurft practisch gesproken, niet op de mensch overgaat. M Art. 35 Veewet: „Het is verboden ziek of verdacht vee te vervoeren". 'Art. 37 Veewet: „Het is verboden ziek of verdacht vee 'te koop aan te bieden, te verkoojaen of af te leveren". DEN HOORN. UITVOERING D.E.K. Door het Fanfare D.E.K., dir. de heer Riteco, zal op Vrijdag 17 en Zaterdag 18 Jan. in 't Loodsmanswëlvaren een uitvoering worden gegeven. Het program ma van deze avond bevat, behalve eenige muzieknummers, ook nog een tooneel- stukje „Baas Jansen" getiteld. Moge D. E.K. beide avonden weer veel succes heb ben. OOSTEREND DAT LIEP GOED AF. Donderdagmiddag is de kruidenier J.L. in Spang bij de hoeve van P. Hin met paard en kar te water geraakt. Behou dens eenige materieele schade liep het ongeval goed af. ONDER EEN AUTO GERAAKT. Woensdag is het zoontje van de heer D. Trap, toen het plotseling de Peper straat zou oversteken, tegen de auto van dokter W., van de Cocksdorp, ópgeloo- pen. Het ventje kwam te vallen, een wiel ging hem over een voet, maar kraakte alleen zijn klomp. Dokter W., die meteen een onderzoek instelde, kon geen letsel van beteekenis constateeren. Uit de dagbladen van Woensdag: (Vervolg.) Amerika. De bankier J. P. Morgan had zich met zijn mede-firmanten te ver antwoorden inzake de rol, welke de firma bij de deelname van Amerika aan de wereldoorlog gespeeld heeft. J. P. Morgan verklaarde: Het waren veeleer de Duitsche beleedigingen, dan wel de financieele belangen, welke de Vereen. Staten er toe brachten deel te niemery aan de wereldoorlog. Wij kwamen overeen, dat wij op wettelijke wijze alles zouden doen wat in ons vermogen lag om de ge allieerden te helpen de oorlog te winnenv Ik was trotsch op mijn land, toen Wilson het Congres voorstelde de staat van oor log af te kondigen. Uit de dagbladen van Donderdag: Engeland. De vlootconferentie is in ernstig gevaar door de weigering van apan de Britsche, Fransche en Italiaan- sche plannen inzake de uitwisseling der gegevens, betreffende eventueele nieuw bouw van oorlogsschepen te overwegen. Abess. Uit de hoofdstad wordt ge meld, datheel Tembien heroverd werd. De Italianen staken op hun terugtocht een dorp in brand.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5