ASPIRIN RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Dec. 1935 Ingelegd f 10897.68 Terugbetaald 8796,94 Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 2100.74 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 16 RUNDVEEVERZEKERING TEXEL. In aansluiting op hetgeen in vorig num mer reeds uit de vergadering van Vrijdag avond kon worden meegedeeld, vermel den we thans nog het vólgende: De vergadering werd door slechts 12 leden bijgewoond. Tevens waren tegen woordig de 'heeren H. Klimp, 'E. Noordijk en H. Frederiks, adviseurs der Vereen. De vergadering werd geleid door de heer M. W. de Graaf. Voorz. deelde mee, dat in 1935 aan de eigenaars van 13 gestorven runderen f1890 was uitgekeerd (80 pet.) Als op brengst na slachting kwam aan de Vereen, f 256 ten goede. Door de heer C. de Graaf waren 324 runderen met een verzekerde waarde van f44.440 getaxateerd, door de heer Brans 482 runderen met een verzekerde waarde van f58.505. Totaal 806 runderen, eigen dom van 126 leden, inet een verzekerde waarde van f102.945 (vorig jaar 129 le den, 928 runderen.) Namens de Comm. van rekeningnazie- ners, verklaarde de heer Zoetelief, de Cocksdorp, dat de administratie tot in de puntjes verzorgd was. 'Hij wensShte de vereen, ge Tuk met een zoo Kranige functionnaris als de heer C. Stoepker toont te zijn. Ontvangen was f3542.55, uitgegeven f2312.29. Batig saldo f 1230.26. Vorig jaar bedroeg dit f 1262.32. De achteruit gang is toe te schrijven aan de mindere opbrengst der koeien, thans gemiddeld nog geen f20.—. De aftredende bestuursleden C. Stoep ker en J. Hoogenbosch werden herbe noemd. In de plaats van de heer M. W. de Graaf, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd op voordracht van het be stuur (de leden waren overigens vrij) met 10 van de 12 (stemmen |de heer Joh. de Graat benoemd. Met algemeene stemmen hechtte de ver gadering haar goedkeuring aan het voor stel van Bet bestuur om de salarissen van administrateur en taxateurs ongewijzigd te laten.. Met lof werd gewaagd van de uitstekende diensten, welke de heer C. Stoepker de vereen, bewijst, terwijl ook, de taxateurs tot tevredenheid van bestuur en leden werkzaam zijn. Zij worden met alg. stemmen herbenoemd. ln herinnering vtferd gebracht, dat de taxatiekosten als volgt berekend worden: De kosten van de gewone taxatie, welke voor rekening van de vereen, komt, be dragen 20 ct. per koe. Tusschentijdsche taxatie komt voor rekening van de leden en kost f 1.per koe, voor elke koe meer 50 ct. per koe tot een maximum van f5. Besloten werd, de premie, gesteld op één pet., niet te wijzigen. Over een half jaar zal dit percentage opnieuw onder 't oog worden gezien. Blij de rondvraag richtte de heer C. Stoepker zich met woorden van oprechte dank en hooge waardeering tot de heer M. W. de Graaf, van de oprichting at voorz. der Vereen., maar nu voor de laatste maal als zoodanig in functie. Spr. dankte hem voor de wijze, waarop hij de zaken der Vereen, behartigde en voor de altoos zeer aangename samenwerking. De heer Stoepker eindigde met de aftredende voorz. een lang en gelukkig leven toe te wenschen. De heer De Graaf dankte voor deze woorden en voegde er aan toe, dat nim mer de aangename verhouding met de administrateur verstoord werd, daar de zaken altijd piekfijn in orde waren. 'Hij bracht dank ook aan de heeren adviseurs en eindigde met de Vereen, het beste toe te wenschen. De heer Frederiks zeide de Vereen, zijn volle medewerking toe. Het batig saldo zou hij, de verzekerde waarde in aan merking genomen, gaarne grooter zien. De voorz. achtte het saldo groot ge noeg. Eerder zou hij aan premieverlaging willen denken dan aan maatregelen om het batig saldo te vergrooten. De heer E. Noordijk bracht de heer De Graaf dank voor de uitstekende lei ding en de aangename samenwerking. De heer Klimp sprak in dezelfde geest en dankte mede aan de onvermoeide ar beid van de voorz., dat de Vereen, in de zes jaar van haar bestaan zoo'n groote vlucht nam. Voorz. dankte tenslotte voor al deze woorden van waardeering en richtte zich in het biezonder tot de keer Klimp, die het initiatief tot het stichten van deze Vereen, nam, en zonder wie ze zeker niet tot stand zou zijn gekomen. We hebben nu, eindigde de voorz., een groote voor- sprong op de speculatieve verzekeringen van de overkant en dit stemt tot groote voldoening en dankbaarheid. Hierna volgde sluiting. HANDELSREGISTER. Uit Alkmaar meldt men ons voor de week van 714 Jan.: Bestuurswijziging Coöp. Zuivelfa briek Eendracht G.A. Ontbinding vennootschap Gebrs. Dros. Opheffing auto-verhuurinrichting Ji Rab Jacz., den Burg. R.K. TOONEELVEREEN. OMHOOG. Maandag woonden we in hotel De Zwaan de opvoering bij van het tooneel- spel „De Groote Reis" (Zijn offensief), welke „Omhoog" daar gaf. De zaal was geheel bezet. Onder de aanwezigen merk ten we o.a. op de zeereerw. 'heeren pastoors van de parochies Den Burg, De Cocksdorp en Oudeschild. De weleerw. heer Van Schijndel, kapelaan alhier, sprak een openingswoord, waar in hij zijn voldoening uitsprak over de groote opkomst en een overzicht gaf van de inhoud van het stuk. Het verplaatst ons naar een officiers onderkomen, een soort ondergrondsche bomvrije schuilplaats aan het Engelsch- Fransche front in Frankrijk tijdens de wereldoorlog. Er dreigt wat, er zit iets in de lucht. Alle officieren en manschap pen zijn aangegrepen door een onbe stemd gevoel van angst, welk gevoel ieder echter op zijn wijze poogt te verbergen. De een, Stanhope (P. Graaf' Zz.) tracht in de drank vergetelheid te vinden, de ander, Osborn (D.Witte) poogt kracht te putten in de Heilige Schrift, een derde, Trotter (C. Graaf Zz.) wendt vroolijkheid voor, is uitgelaten nu en dan, hoewel de angst voor het Duitsche offensief, dat spoedig te wachten staat ook hem aangrijpt; een vierde, Hibbert (Theo Kager) geeft voor ziek le zijn kortom ieder tracht weg te komen uit deze afgrijselijke hel, uit deze poel van ellende, waarin de oorlog hen dreigt te verstikken, al is het maar door afleiding te zoeken. Het spel stelde, zooals begrijpelijk, zware eischen, maar we kunnen schrijver) dat de hoofdrollen op behoorlijke wijze werden vertolkt; gebroeders Piet en Kees Graaf Zz. in het biezonder gaven uitste kend spel te zien. Zij waren volkomen in hun rol. De kok Mazen (D.Kuip) was juist het type van de flegmatieke En- gelschman, die zich warm noch koud maakt, wat er ook gebeurt. Door zijn „droge zetten" had hij keer op keer de lachers op zijn hand. (Voortaan niet steeds de handen op de rug, hoor. Neem maar een stoffer, bezem of een vaatdoek - «San weet je er wei weg mee en heb je nog meer succes.) D. Witte was voor de rol van Osborn wel geschikt, een rustige, ernstige offi cier, zich ten volle bewust van de ver antwoordelijkheid van zijn taak. (I>e gri meur had aanvankelijk vergeten hem het uiterlijk te geven van liet „bejaarde grijze oompje", dat hij moest zijn, hetgeen jam mer was.) Wim Rijk was een goede kapitein. Wim Ran was de jonge offi cier, pas van de H.B.S.Tinus Bakker, serg.-majoor, Jb. Schrama Hz. kolonel. (Een wat fikscher houding en beslister optreden is gewenscht. Het contrast met Stanhope, zijn ondergeschikte, die juist zoo'n kranige indruk maakte, was opval lend. Wanneer Jac. hierop let, zal dat het spel ten goede komen). De gevangen ge nomen Duitscher werd gespeeld door Jb. Witte Pz., een kleine maar welbe grepen rol, evenals die van Jan Schrama Alles hijeen: een moeilijk tooneelspel, door jonge krachten op behoorlijke wijze voor het voetlicht gebracht. De sfeer ont brak niet, er zat spanning in, zoo b. v. wanneer Hibbert de wijk wil nemen, maar door Stanhope met een revolver wordt tegengehouden; zoo b.v. wanneer een overval op de vijandelijke loopgraaf wordt voorbereid en deze tenslotte ge lukt, zij het met verlies van eenige men- schenlevens. De grootste verdienste van een stuk als dit noemen we het troosteloos tafe-. reel, dat het ons toont van de oorlog met al zijn verschrikkingen. Nimmer kandaar-v op genoeg de aandacht worden gevestigd. Het was maar spel en fantasie, maar en dat pleit voor de wijze waarop het stuk werd opgevoerd men kwam er van onder de indruk. Het ging er „netecht" aan toe somwijlen en dan kreeg je mede lijden met de stakkers, die, omdat het moest, de Duitschers zouden gaan be stormen, Duitschers, die op hun beurt weer moordaanslagen moesten beramen. En met welk doel? Wint hij, die het recht aan zijn zijde heeft? Neen. Het is helaas zoo gesteld, dat hij, die de sterkste is, overwinnaar wordt. Ieder mensch hartgrondige afkeer daar van i n te prenten is plicht. In de pauze werden eenige prijzen ver loot, o.m. een fraaie sprei, tot dekking der kosten. Gisteravond werd het stuk voor de le den van de congregatie boven 17 jaar op gevoerd, vanavond gaat het voor de derde maal en wel voor alle katholieken boven 17 jaar. Aanvang half acht. Entree 50 ct. Bal na. We bevelen bezoek gaarne aan. EIERLAND. VAN EEN TORENVALK. Naar het Rijksmuseum van Natuur lijke Historie te Leiden meedeelt, werd 24 Dec. 1.1. te Liesberg (Kanton Bernrt Jura, Zwitserland) een torenvalk bemach tigd, welke blijkens zijn ring 12 Juli 1934 door de heer R. Schaap, vogelwachter alhier, als nestjong geringd is. (Voor toezending van ringen van dood- gevonden vogels houden we ons steeds aanbevolen. Red.) DE KOOG. DE TURKSCHE TENT. „De Turksche Tent" alhier, door de heer N. Schumaker in publieke veiling aan de heer S. C. Eelman verkocht, is thans onderhands het eigendom geworden van de heer P. Uitgeest, te den Burg. VEEL HOUT AANGESPOELD. Er is de laatste dagen hier door de hulpstrandvonder weer veel hout gebor gen, alles voor zoover men kan nagaan van de bij de Texelsche kust ge strande Menja afkomstig. Vooral Zaterdag kwam veel hout aan het strand. Bij het stormachtige weer en de hooge vloed, kwam de zee tot aan de buitenste duinrichel (strandstreep), die het hier en daar kwaad te verduren had. gaai het nietlangerl Verkouden, hoesten, tranende ogen. Hier neemt men: het product van vertrouwen V.V.V. TEXEL. Slechts een dozijn leden had gevolg gegeven aan de uitnoodiging van het be stuur van V.V.V. Texel, gevestigd te De Koog, om ter bespreking van diverse za ken, de vereen, rakende, in hotel Den Braven hijeen te komen. De vergadering stond onder leiding van de heer G. Michels, secr., daar de heer N. Schumaker, voorz., wegens ziekte ver hinderd was aanwezig te zijn. Tot zijn spijt moest de waarnemende voorz. meedeelen, dat het bestuur bij nadere overweging besloten heeft mede in verband met de geringe belang stelling de veigadering twee weken te verdagen. Het kan dan beter beslagen ten ijs komen dan nu het geval is. Een drietal afgevaardigden zal namens de Vereen, een onderhoud verzoeken met de nieuwe burgemeester en hoopt dan tot een bevredigende oplossing van de zoo lang reeds hangende V.V.V.-kwestie te komen. Wanneer T.E.S.O. en de ge meente ons financ. steun onthouden, zul len we genoodzaakt zijn te vegeteeren op hetgeen door Mooi Texel dat wel subsidie ontvangt tot stand wordt ge bracht. Deze toestand kan ons echter niet bekoren, reden waarom wij aldus de voorz. tot een duurzame oplossing willen trachten te komen. Welke voorstellen aan Burgemeester Kamp zullen worden gedaan, werd niet nader besproken. Wel zal o.m. de oude wensch naar voren worden gebracht aan gaande het secretariaat, dat men zoo gaarne aan de Koog als „het centrum van Texels vreemdelingenverkeer" gevestigd ziet. fflffiffiffiffiffiffiffiffiffi II ffiffiffiffiffiffiffiffiffig Eg Zoolang men het niet wist, had g| 83 ieder een vriendelijk woord voor S3 hem over, achting, hulp en steun 5 ffi 9 S3 Maar toenop een kwade g 8B daga ffi 9 ffi Gelukkig, dat we van alle men- ffi schen niet alles weten! gj ffi 9 ffi 9 ffiffiffiffiffiffiffiffiffiffi II ffiffiffiffiffiffiffiffiffi9 VOOR 'T PATER WITTE-FONDS. V.K., (in opdracht) Heerlen f 10. 4 Achterwielen van een vriend muziekliefhebber uit Limburg 1 '10. P.M., den Burg 3.50 Reeds ontvangen 109.21 Totaal ontvangen 1132.71 VOOR DE POLITIERECHTER. WAS HET EEN POST- OF EEN HOUTDUIF? Alkmaar, 15 Januari. De arbeider R. B. te Texel, opende de verzameling van 12 verdachten, omdat hij op 16 Nov. te Texel met een windbuks een postduif zoo ongeveer blind en vleu gellam zou hebben geschoten. Door deze windbuksschutter werd echter verklaard, dat de Officier abuis was met zijn dag vaarding, want het .was een houtduif, die hij direct dood had geschoten. Echter een getuige, mej. Apeldoorn, van den Hoorn, kwam verklaren, dat zij de duif levend had aangetroffen. Het diertje be schikte toen slechts over een oog en een zijner vleugels was gekwetst. De duif was geringd; het was een postduif. Dat kan niet waar zijn, repliceerde de schutter, maar mej. Apeldoorn bleef op haar stuk staan. Voor de politie was verdachte voorwaar minder positief geweest. Bo vendien staat hij bekend als een goed schutter. Elke vogel, die onder schot komt, wordt door hem neergeschoten, Gerequireerd werd f50 boete of 25 da gen; het vonnis luidde f40 boete of 20 dagen met vernietiging van de windbuks. LANDBOUW EN VEETEELT. Zij, die in 1936 in aanmerking zouden willen komen voor suikerbietengarantie en nog geen aanvraag-formulier hiervoor ontvangen hebben, worden verzocht, dit ten spoedigste aan te vragen aan de L.C. O., af'd. Akkerbouw, te Alkmaar. In 1936 zal voor de teelt van meer dan 10 Aren late-, winter- of con sumptie-aardappelen (b.v. Eigenheimer, Bintje, Roode Star, Bevelander, enz.) een teeltvergunning noodig zijn. Wie nog geen formulier voor het aanvragen van zulk een teeltvergunning ontvangen zou hebben en late aardappelen wil telen,1 wordt verzocht dit ten spoedigste mede te deelen aan de L.C.O., afd. Akkerbouw te Alkmaar. Het teeltrecht bedraagt der- tig gulden per H.A. Zij, die minder dan 50 Are telen, krijgen 10 Are gratis, in dien zij op kleigrond telen; 20 Are, in dien zij op andere dan kleigrond telen, Wie, ter verkrijging van de daar voor vastgestelde vergoeding aardappelen of erwten wil denatureeren, dient dit, ter verkrijging van het noodzakelijke toe- zicht, ten minste drie dagen voor de de- 1 naturatie te melden aan zijn afdeelings- kantoorhouider. Aanvragen, welke niet met een dusdanig tijdverschil worden inge- diend, kunnen niet in behandeling wor den genomen. ZOO SPRAK. DR. H. COLIJN, Minister-president: Wij kunnen voor nog zwaarder tijden komen te staan. Ook, ja, vooral in deze zin, dat, naarmate de huidige toestand langer aanhoudt, het zenuwgestel op zwaarder proef wordt gesteld. Naar de mensch gesproken, overwint, ook in deze kamp, het volk dat de sterkste zenuwen j blijkt te bezitten. Het zijn de narcotica, j die vaak het zenuwgestel ondermijnen. Voor de nationale volksgeest dreigt dat gevaar te komen uit de hoek van voort- gaande versplintering met daaraan ge- j paard gaand onvruchtbaar gekibbel, dat de kracht ondermijnt. Het is'de eendracht, die machtig maakt, het is de tweedracht, die verzwakt en verstrooit. Als ik roep om die noodzakelijke een- dracht, dan doel ik niet op die eendracht, j die er op een kerkhof is, noch ook op de schijn-eendracht, die geforceerd van - bóven wordt opgelegd. Maar dan doel ik op eendracht, die jjeboren wordt uit vrije wil tot cordiale samenwerking, van allen, die van goeden wille zijn. Daaraan'heeft Nederland ook in 1936 groote behoefte. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2