z r~ j&KKERTJÉS TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT fexeische Berichten Gemengd Nlfeuws J J* DE COCKSDORP. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll WIE RUILT ER....? lllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllll Woensdag 22 Januari 1936 Moeenmat een kou gevat? EENIQE FEITEN UIT HET LEVEN VAN KONING GEORGE EN ZIJN FAMILIE. I 1865 3 Juni: Op Marlborough Hou se wordt uit het huwelijk van Edu- ard VII met Alexandra, prinses van Denemarken, prins George ge boren; de 3e zoon uit dit huwelijk. 1S77 Prins George komt in dienst bij de marine. 1S80: Hij maakt met zijn broer Al- bert een reis om de wereld. Hij studeert te Lausanne en aan het marine-college te Greenwich; hij legt met gunstig gevolg examen af voor adelborst. 1892: Zijn broer Albert sterft plotse ling. Prins George, de vermoedelij- troonopvolger, wordt benoemd tot hertog van York en krijgt een ze tel i n het Hoogerhuis. 1S93 6 Juli: (De latere koning) George huwt met Victoria Mary, eenige dochter van het hertogelijk paar van Teek. -3 Juni: Prins Eduard (de te genwoordige koning) geboren; hij wordt in 1910 tot prins van Wales benoemd. 1895: Albert, hertog van York, gebo ren; hij huwt in 1923 met Lady Bower-Lyon, uit welk huwelijk ion- kinderen worden geboren. i<>97: Mary, Princess Royal, geboren: ze huwt in 1922 met Lord Hare- wood, uit welk huwelijk twee kin- GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N. den Burg f 7.50. Wal met een woord van opwekking om de jonge vereen, te sffceiuien. Bij de ver loting vielen een taart en een rolluonl resp. ten deel aan mej. J. Bonne-den Bra ven en P. Daalder. Voor balmuziek zorgden de hoeren J. A. Eelman en N. de Jong. Het bleef tot sluitingstijd gezellig. JUBILEUM R. K. PAROCHIE. Dit jaar zal de R.K. parochie alhier 60 jaar bestaan. In verband hiermee werden Donderdag te Utrecht in de vergadering van de Bond van R.K. Bakkerspatroons aan Pastoor Boonekamp, de geestelijke adviseur van deze Bond, spontaan eenige giften ter hand gesteld voor de bouw van een vast altaar. Toezegging werd gedaan, dat afdeelingsgewijs gitten zullen worden geschonken. Men raadde de geestelijke adviseur aan, nu reeds het altaar te be-/ stellen, daar binnen afzienbare tijd het vereischte bedrag bijeen zal zijn. Want, zoo redeneerde men, evenals in de Mid deleeuwen de gilden een eigen altaar had den, zoo zullen de bakkers gelijk andere vakgroepen, ook een eigen altaar willen hebben. We hopen binnenkort nadere mede- d/edingen te kunnen doen. Zulke ruil-advertenties worden voor onze abonné's en huin huis- genooten gratis geplaatst. Adm. Wie wil 26 plaatjes van Bloemen en haar Vrienden met mij ruilen voor plaat jes ot bonnen van Hans de Torenkraai? Kees Mantje, hoeve „Rembrandt". Groningen. Het Kamerlid H. van Houten werd, toen zijn auto door de gladheid op het Stationsplein tegen een boom botste, op straat geslingerd. Hij bleef bewusteloos liggen. Per brancard werd hij naar huis vervoerd. Dien Haag. Door bezuiniging op de Keuringsdienst voor Waren zal meer dan f 100.000 uitgespaard worden. Er zullen vijf diensten worden opgeheven. Rotterdam. Op een terrein der Rott. Druogdok Mij. is de 26-j. arbeider G, Maaten gedood, doordat hij drie staven ijzer, welke vielen van een lorrie, die hij stoppen moest, op het hoofd kreeg. Beverwijk en Wijk-am-Zee zullen worden samengevoegd. Den Bosch. Tegen de 20-j. arbei der uit Mill, die twee jachtopzieners trachtte dood te schieten hij miste - werd drie jaar geëischt. Te Geisteren (L.) werd pastoor Lit- jens Zondagavond door onbekenden ver moord. Men weet niet, of er iets vermist wordt. Men schijnt een «lader op het spoor. Het lijk van de pastoor, die bij z.ijn paro chianen zjeer bemind was, werd gruwe lijk verm'nkt aangetroffen. Amsterdam. Op de Corn. Douwes- weg is Vrijdagmiddag 12.30 een brutale overval^ gepleegd op een auto, van de Ned. Scheepsbouw-Mij., waarmee 130000 naar het kantoor werd vervoerd. De auto werd gedwongen te stoppen, daar een andere auto, die haar achterop gereden was, haar de weg versperde. In de auto. eter achtervolgers zaten een chauffeur en twee niet gemaskerde mannen. Deze twee maakten zich, onder bedreiging met re volvers, van het geld meester en gingen er toen met hun auto weer vandoor. De beide mannen echter, met het geldtrans port belast, trachtten nog te beletten, dat de roovers ontkwamen. Zij rukten een portier van de wagen en begonnen, toen de schavuiten toch wegreden, een ver volging, die met goede uitslag werd be kroond. De roovers reden in Tuindoip Oostzaan tegen een plantsoenhekje en verlieten toen de wagen met meeneming van het geld, dat zij veiligheidshalve in een tuintje wierpen. Een der mannen, die aan een agent in burger de weg naar Oostzaan vroeg, werd aangehouden. De overigen zullen ook wel niet lang op vrije voeten zijn. Haarlem. De plechtige consecratie van Z.H.Exc. Mgr. Huibers als bisschop van Haarlem heeft 11 Febr. plaats. De winst op de Kinderzegéis was f135000 (vorig jaar f119000). Nijmegen. De nieuwe Waalbrug wordt denkelijk 20 Juni opengesteld. Engeland. Edward VIII is de eer ste vrijgezel, die sinds 176 jaar in Enge land 'als koning optreedt (George III, 1760-1820, was ook ongehuwd). De ex-keizer van Duitschland, een neef van de overleden vorst, zal zich vermoe delijk bij de begrafenis doen vertegen woordigen. Donderdag zal het stof felijk overschot van Koning George in de West Minster Abdij zijn opgebaard. Abessinië. Ten Z.W. vani Makalé is een Ital. vliegtuig neergestort, wordt uit Rome gemeld. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag 25 Januari 1936, des namiddags te 2,30 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N.N. den Burg f 12.50. SPORTNIEUWS. Toen de vorige week bekend werd., dat de wedstrijd Alkmaar-Texel verschoven was naar 2 Febr., heeft onze secr. ge tracht een oefenwedstrijd te krijgen voor Texel 1, hetgeen niet gelukte. Op ons verzoek werd nu ingelascht de wedstrijd D.T.S.Texel. We rekenen er op, dat onze sjjelers zich gereed zullen maken om Zondag een veelzeggende partij te spelen. DTS mag niet onderschat wor den. T. zal dubbel voorzichtig en fel de wedstrijd moeten aanpakken. DE KR1BBEBIJTER. We hebben Zaterdag deze film gezien en meenen deze bij u te mogen aanbeve len. Van alle Hollandsche films spant deze verre de kroon. Ze wordt vanavond alleen nog gedraaid. T.E.S.O.-DIENST Ingaande Zaterdag 1 Febr. wordt de dienst op werkdagen uitgebreid inet eer. „late boot", n.I. Vertrek van Texel: 5.35 n.m. en vertrek van Den Fielder: 6.55 n.m. SPIRITISME. Als leden van een hier te stichten af- deeling van de 'Ned. Vereen, van Spiri tisten Harmonia naven zich. na e" De Burgemeester van Texel, KAMP. Aan de orde: 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 3. Ontslagverloening aan de heer W. B. Oort a s Ambtenaar van de Burger li.ike Stand. 4. Benoeming afgevaardigde naar de in 1936 te houden algemeene leden vergaderingen van de N.V. T.E.M. 5. Benoeming bestuurslid van de Stichting tot bevordering van het land- en tuinbouw onderwijs. 6. Wijziging reglementen Algemeen Weeshuis en Algemeen Armbestuur, 7. Aanvrage om vrijstelling van het onderwijs in lichamelijke oefening. 8. Voorschot aan L. Biom Pz. inge volge de Laiidarbeiderswet. 9. Idem aan A. Lagerveld. 10. Rck:ning-Courant-overeenkoinst met de N.V. Rotterdamsche Bankvereeni- ging. 11. Verkoop van een peroeel bouw terrein te den Burg. 12. Plaatsing van werkloozen bij het aanleggen van ieen iinlaagdijk in Eier- land. WEET U DAT WEL? Vruchtboomencarbolineum is een goed erdelgingsmiddel van veel ongedierte, ooral luizen, waarvan de eieren nu op e takken zitten. Dit geldt niet alleen voor ruchtboomen, maar voor allerlei soort oomen en heesters en ook voor rozen, len mag echter geen gewone timmer- nanscarbolineum gebruiken, maar alleen elite vruchtboomencarbolineum, die in valer oplosbaar is. V.B.C. is een contact- ift en doodt dus alleen de eieren als et sproeisel werkelijk in aanraking komt met de eieren. Derhalve alleen sproeien bij stil droog weer, en de takken van alle kanten raken. Een goede pulverisateur is bij dit werk onmisbaar. Tijdens vorst mag net worden gesproeid, maar het sproeien jrnoet gedaan zijn, voordat die knoppen zwellen. We beginnen daarom zoo moge lijk in Januari en nemen eerst die boomen en struiken, die het eerst uitloopen: Per zik, pruim, bessen e.d. Appel en peer kan iets later. Men neemt meestal een oplos sing van S pet., voor pruimen echter niet waarder dan 6 pet. en voor perziken liet meer dan 5 pet. Vooral perziken, die turners reeds vroeg uitloopen, niet te aat en niet te sterk besproeien, want de perzik is zeer gevoelig. Oude boomstam- Tien, die vol mossen zitten, krabt en bor-' telt men eerst schoon, zoodat alle schors- deelen worden verwijderd. Als men daar na elk jaar met V.B.C. besproeit, krijgt men mooie, gladde stammen. Hedenavond zal, aanvang half negen, in het Gymnastieklokaal getraind wor den. Niemand verzuime. Ook de reserves moeten aanwezig zijn. Texel 2 gaat naar Scheen 2 en is dan vrij op 2 Februari. Uitslagen van Zondag: 4e kl.SchagenStrandvogels 33An- dijkAlkmaar 0 -3. Wanneer we deze laatste uitslag over denken en daarbij in herinnering brengen, dat velen onder ons verwacht hadden, dat Alkmaar verloren zou hebben, dan weten we, dat Alkmaar nu een elftal is, dat respect afdwingt. Alkmaar paste zich op het gladde veld beter aan. Ook dit voor deel zullen ze op haar terrein weten te benutten. Laat ieder speler alles doen of laten om in conditie te zijn. Intusschen is de spanning gestegen. Wat zal de be langstelling voor AlkmaarTexel groot zijn. Intusschen wordt hard gewerkt aan de Feestavond. Dat de repetities goed be zocht moeten worden, spreekt vanzelf. Het belooft weer gezellig te worden. Adspiranten: Hedenavond 7 uur: Alleen de klas van 1216 jaar in bet Gymn lokaal. Indien mogelijk speelt a.s. Zondag A. tegen C. D.D. KASCONTROLE. Naar aanleiding van een circulaire, door Ged. Staten aan de Gemeentebesturen ge richt, stellen B en W aan de Raad voor aan de Regenten van het Alg. Weeshuis de verplichting op te leggen, minstens eens per kwartaal kas en boeken van de boek houder op te (doen) nemen cn Ged. Staten en B en W daartoe te allen tijde bevoegd te verklaren. Een artikel van dezelfde strekking stellen B en W voor te doen opnemen in het Regi. voor het Alg. Armbestuur. VERKOOP GEMEENTEGROND. B. en W. stellen de raad voor aan de heer C. Dros Dz., chauffeur alhier, te verkoopen een peroeel bouwterrein, breed 7.5, M., diep 30 M., gelegen aan de Schil- derweg, annex het pand van de beer Pi- isart en wel a f3.25 per vk. M. Koopsom. 1675 totaal, kosten van overdracht voor koopers rekening. ONDERWIJS LICHAMELIJKE OEFENING. B. en W. stellen de raad voor Ged. Staten te verzoeken voor de o.I. scholen dezer gemeente, niet gevestigd te Den Burg, andermaal twee jaar vrijstelling te verleenen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefe ning, niet alleen op grond van financ. bezwaren, maai- ook omdat bij drie scho len de ruimte voor dat onderwijs ont breekt. deren worden geboren. 1900: Henry, hertog van Gloucester, geboren; hij huwt in 1935 miet La dy Alice Scott. 1901 12 Jan.: Koningin Victoria overleden; koning Edward VII be klimt .de troon. 1901George verheven tot prins van Wales (troonopvolger) Hij brengt een bezoek aan Austra- lië. 1902: George, hertog van Kent, ge boren; hij huwt in 1934 met prinses Marina van Griekenland, uit welk huwelijk een kind geboren wordt. 1905: John geboren; hij overlijdt in 1919. 1905: Prins George brengt met zijn echtgenoote een bezoek aan Br.- Indië. 1908: Bezoek aan Canada. 1910 6 Mei: Koning Edward VII Op 69-j. leeftijd overleden; George V volgt hem op. Prins Edward benoemd tot prins van Wales. 1919: De prins van Wales, Edward, bezoekt Britsch-Indië en Japan; in 1925 Z.-Afrika en Z.-Amerika; in 1928 wederom Afrika voor een jachtexpeditie. 1928: Ernstige ziekte van koning Ge orge; de ziekte neemt een gunstige wending. 1935: Zilveren regeeringsjubileum van kening George en koningin Mary. 1936 20 Jan.: Koning George over lijdt, zacht en kalm; Edward VIII I volgt hem op. teravond in Hotel Texel gehouden pro- paganda-avond 14 personen op. Binnenkort zal hier een tentoonstelling worden gehouden van door liet medium Baaiemans, te Alkmaar, in trance vervaar digde schilderstukken. CIERLAND. LANDARBEI DERSPLAATSJES. De landarbeider Lammert Blom Pz. alhier verzoekt de raad hem f2212 ter beschikking te willen stellen voor bet be komen van een plaatsje, zooals bedoeld in de Laiidarbeiderswet. Hij kan van zijn vader voor f612 1.02 H.A. land koop en, gelegen in de Witte Hoek. De kosten van de bouw van een woning worden op f 2000 begroot. De landarbeider Abr. Lagerveld Jz. te Zuid-Eierland, verzoekt voor hetzelfde doel een bedrag van f 2360. Hij is eige naar van een peroeel grond, groot 0.35 H.A., gelegen aan de Postweg (deel van hoeve Leiden.) De kosten van een te bou wen woning worden op f2100 begroot B. en W. stellen de raad, die Zater dag bijeenkomt, voor, beide verzoeken in te willigen. Als een gevoel van onbehaaglijk heid U overvalt mei koude rillingen en zoo'n doffe hoofdpijn, ga dan naar huis en neem een AKKERTJE" Die beginnende verkoudheid zult Ge dan in den aanvang verjagen en mor gen zult Ge "AKKERTJES" prijzen. ""product'' 0t}9eêvenaard bij gevatte kou Griep, rheumarische pijnen, Zenuwpijnen, Hoofdpijn, enz. Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje 20 cl. Volgens recept van Apotheker Dumont DE KOOG. DE HOUTEN HAM. Men schrijft ons: Geslaagde Tooneelavond, die naar meer smaakt. Het was Zaterdagavond voor de nieuwe tooneelvereen. „Ons Genoegen" alhier 'n avond waarop voor de spelenden van'het kluchtspel De Houten Ham succes was te boeken. Jammer, dat het bezoek in hotel Den Braven niet grooter was. De Houten Ham is een spel, waarin het leven vani een burgerlijk ambtenaar, die door vrouw en dochter gedwongen wordt mee te doen aan grootdoenerij, sterk naar voren komt en waarin tenslotte de eerlijke kleine man overwint. Men zou bet ook de „Bedriie- gers bedrogen" kunnen noemen, want aan het slot komen moeier en dochter, die meer wilden schijnen dan zij waren, bedrogen uit en „kregen ze mekaar niet". Vooral door de vertolkers van de hoofd rollen: mej. T. Pranger-Tuinder en de heer W. Pranger, werd uitstekend spel gegeven. De kleinere rollen, resp. ge speeld door ide dames Pranger-Donker, en T.Daalder-Bonne en de h.h. C.Daalder, J.Kiewiet, W.v.d.Wal en J.Pranger, wer den heej_ goed vertolkt, zoodat het geheel een aardige avond was. Naar we verne men bestaat het plan „De Houten Ham" op meerdere plaatsen op Texel te doen. opvoeren, we willen dus van de inhoud verder niet meer vertellen. Wel kunnen we aanraden bet stuk te gaan zien, daar liet een aardige klucht is vol afwisseling en humor. De avond werd geopend met een kort woord van welkom door de heer R. Kie- wiet en gesloten door de beer W. v.d.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5