G. (je tee ïfxtlsctie Courant 5018 49s,e Jaargang Woensdag 29 Jan. 1936 Q Man 'veek tot week Het Texelsche Schapenras, ASPIRIN EERSTE BLAD. te. en®30 2 16 230 4'44 6'13 7,20 814 urg Hik wert I k all dfójtjC Uw advertentie in dit Wad wordt op Texel liuis aan huis gelezen. TEXELSCH E COU RANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij I v.h. Langeveld en de Rooij Den J Burg. Tef 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; T buiten den Burg f 1.losse nrs. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 oent J iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. I voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel i'.m T I (nam. ongeveer uur later.) "~™j 3i 12 3 4 5 6 Febr. ïreni Delf i ver - LICHT OP I'll WIELEN en RIITUIGEN 5 09 ZATERDAGAVOND BIJ DE DOOD VAN KONING GEORGE. I Aan de vele berichten over en in ver-' vb. nd met de dood van Koning George tn fan Engeland, willen we nog eenige re- o g. en toevoegen: Groot verschil was er tusscben het le ren van de pas overleden koning Ge- irge V en dat van koning Eduard VII, dv /oc n van koningin Victoria. George V is niet als kroonprins geboren. Door de d o 1 van zijn oudere broer Albert werd hi! kroonprins in tweede graad. In tweede graad, want Koningin Victoria was nog in ■even. Als tweede zoon werd hij tot zee officier opgeleid. Alle examens en alle d ensten, die van de Britsche adelborst werden geëischt, werden hem opgelegd. Jjroote reizen heeft hij gemaakt, aan b"Ord van de schepen, waarop hij diende, o. i. een reis van drie jaar rondom de we id. Anders werd het, toen hij de plaats noest innemen van zijn gestorven broe- ler. Maar veel reizen bleef hij. Hij leerde dc Britsche koloniën kennen, zooals geen fan zijn voorgangers ooit gedaan had. Hij Vormde zich voorstellingen en meeningen. N i de dood van koningin Victoria (1901) kreeg hij een nieuwe taak. Eduard VII w is, als kroonprins, door zijn moeder steeds buiten de staatszaken gehouden. Hij zorgde er echter voor, dat het anders Hou worden met zijn zoon en heeft dan ook George V reeds als Prins van Wa le- geleerd, ijverig de staatsstukken te be- studeeren. Tiet was een deze opgelegde plicht, die hij gretig aanvaardde. Een man van een geregeld leven werd hij zoo, en tevens een voorbeeldig huisvader, li George V maakte zich bemind door zijn burgerlijke deugden. Hij mocht dan gaven van zijn vader missen, in de oogen der zijnen werd dit veel meer dan goedge maakt door zijn standvastige plichtsbe trachting, zijn evenwichtig gezond ver- Stand, zijn ervaring in de zaken van heel het over de wereld verspreide Rijk, die alle bekend waren. Men koesterde sym pathie voor zijn streng rechtzinnige en Jrecfitschapen, maar daarom niet onver draagzame geaardheid, voor zijn zin voor weldadigheid, voor zijn niet ongenaakbare plechtstatigheid. Men wist, dat hij de smaak van het gemiddelde van zijn onder danen deelde, en vooral oók hun liefde foor de klassieke vormen van Engelsche 'ort. PRINSES ELIZABETH. De doenter van het Hertogelijk paar van York, geboren 21 April 1926, door de dood van Koning George erfgename van de Engelsche troon. WAT EEN FRANSCH DESKUNDIGE DAARVAN ZEGT. De heer J. Sijp, inspecteur van het Texelsche Schapenstamboek in Noord-Holland, vestigde onze aandacht op een voor Texel al leszins belangwekkend artikel, voorkomende in het Fransdie Tijdschrift voor de Veefokkerij „Revue de Zootechnie," van de hand van Maroel Boissean. We laten de vertaling hier volgen: Het reeds groote getal Fransche stam boeken za! met 'n nieuw worden uitgebreid „het Texelsche ras", nog heel weinig bekend bij de fokkers, en dat ik u in groote lijnen wil trachten te beschrijven. Sedert eenige jaren heeft men zich in de lanJbouwwereld toegelegd op het fokken van het schaap in de open lucht, d.w.z. dag en nacht, in alle jaargetijden, zelfs bij sneeuw en vorst buiten verblijf houdend. Men werd verplicht zich op deze 'fok- methode te weipen door de moeilijkheid om zich goede herders aan te schaffen en nog meer omdat er wegens de hooge vleeschprijzen veel bouwland omgezet is in blijvend grasland om er óf de scha penfokkerij óf mesterij op uit te oefenen, of er kudden melkkoeien op te houden, maar daar deze exploitatiemethode op het oogenblik veel tegenslag ondervindt, werpt men zich weer op de schapenfok kerij in de open lucht, welke nog eenige winst oplevert, gezien de tamelijk hooge prijs van het schapenvleesch. Wanneer deze prijzen zich ten naaste bij handhaven, komt dit, doordat het aan tal schapen van dag tot dag vermindert. Dit bedroeg 16 millioen in 1914. In 1918 negen millioen om weer tot 10 inillioen op te Ioopen in 1925. Sindsdien is het onophoudelijk teruggeloopen. Wij zijn danook genoodzaakt dienen uit vreemde landen in te voeren, vooral in droge jaren. De dieren uit Noord-Afrika: Algiers, Tu nis en Marokko zijn niet in zoo'n groot aantal als gewoonlijk ingevoerd, omdat hun aantal zeer sterk ingekrompen was. Veel proeven zijn genomen met ver schillende kruisingen, in de hoop daar- VAN HET ABESSIJNSCHE FRONT. Generaal Graziani heeft aan het Z.- tront een belangrijk succes behaald, op de troepen van Ras Desta. De Abessiniërs leden zware verliezen. Ras Desta werd daardoor afgesneden van de gemakkelijke en voordeelige verbinding met het Brit sche Kenya, waardoor hem zeker belang rijke voorraden bereikten. Vierder moet een dergelijke nederlaag hem veel mate riaal hebben gekost. En dan ook moet het gebeurde het zelfvertrouwen van zijn mannen geducht hebben geschokt. Intus- schen is er toch verandering gekomen in de houding der Italianen. Uit Rome waait een zachtere wind. Mussolini heeft een zeer vriendelijk en tegemoetkomend ant woord gegeven op de klacht van het hoofdbestuur van het Roode Kruis over bombardeeren van ambulances. De Zweed- sche gezant te Rome heeft eveneens op zijn vertoog een welwillender tegenbetoog ontvangen, dan de eerste berichten daar over lieten doorschemeren. Men krijgt de indruk, dat nieuwe, en „inenschlie- vender" instructies aan de Italiaansche vliegers op het oorlogsterrein zijn ver strekt. ROND GENEVE. Ook te Genève kan men de indruk krijgen, dat er iets aan 'het ontdooien is in Italië. De Italianen ±ïjn met een op merkelijk sterke delegatie ter Raadszit ting verschenen, en zooveel Italiaansche journalisten als de delegatie vergezel len, hebben we zelfs in critieke dagen van October niet in Genève gezien. Men schijnt te Rome van de raadsvergadering dingen te eerwachten, die niemand anders er van verwacht. door het goede te vinden, maar voor wat betreft de schapen van La Manche, Co- tentins en Avrancliins is er weinig of niets van terechtgekomen. Zelfs deze laat ste geven, wanneer ze van hun geboorte land verwijdend worden en in koude stre ken komen, niet meer zulke goede resulta ten, vooral omdat in vele streken de wei landen niet vergeleken kunnen worden met die van Normamdië. Onze weidebedrijven zijn gelegen ten N. van Parijs, aan de zoom van Brie en Valois. Door het klimaat zijn wij ook gaan probeenen rammen en schapetn van het TEXELSCH ras in te voeren, in de hoop, bij die dieren genoeg weerstands vermogen te vinden voorde lage tempera turen en daar zij zich ook heel goed kun nen aanpassen aan het klimaat. Tenge volge van hun geboorte in Holland op een eiland aan de Noordzee, blootgesteld aan alle weersomstandigheden, altijd buiten, geboren en getogen op een zeer schrale bodem, omdat deze bijna overal uit los zand bestaat, zijn zij zeer gehard. Daar dit bestaat gedurende talrijke geslachten, heeft dit ons doen denken a;m het spreek woord: Gewoonte is een tweede natuur. De eerste schapen, gekozen uit die om streken van Leeuwarden, hoewel komend van weidegronden, gelijk aan de Norman- dische (de poliers), hebben zich heel goed aangepast. Aangekomen in Oct. 1933, hebben zij in Maart 1934 heel goede lammeren gewor pen. Daar deze eerste resultaten goed waren, hebben wij in Febr 1935 met veel moeite drachtige schapen ingevoerd, die wij uitzochten in de beste fokkerijen van TEXEL en zij zijn zeker niet opgegroeid op een even goede bodem, als hun zusjes uit de poJidiers, want zand is het hoofdbe standdeel van de weilanden. Toch is liet gras er van goede kwaliteit, maar veel minder overvloedig; zij zijn dan oók veel beter gewend aan de eerste, want zij waren in een veel mindere staat, wat hen niet verhinderd heeft, ons heel mooie lam meren te geven, die zich best ontwikkelden en wel te vergelijken zullen zijn met de eerste. PRINS KAREL VAN ZWEDEN. Een der meest op de voorgrond tre dende personen in de internat. Roode- Kruisbeweging (geboren 27 Febr. 1861), candidaat Nobel vredesprijs 1936. Van oorlogsdaden, als antwoord op een olie-embargo, wordt niet meer gespro ken en zelfs met een verlaten van de Voir kenbond wordt ternauwernood gedreigd. Waarom is men zooveel voorzichtiger ge worden? Zou het toch waar zijn, dat de sancties nu reeds terdege beginnen te •nijpen, en dat het er financieel en eco nomisch voor Italië heel zwart zou gaan uitzien, wanneer de oorlog langer dan Juni mocht duren? Dit zijn dingen, die men in zeer welingelichte Britsche kringen kan hooren verkondigen. Het is ook mo- Er zou meer schoonheid in meer le vens zijn, indien we al het schoone dat om ons heen is, opvingen in onze ziel als iu een klare spiegel en het vasthielden gelijk de gevoelige plaat van de fotograaf. Dit ras is zeer vroeg rijp en vruchtbaar. De ooien, Jie op goede weilanden ge fokt worden, zijn sterk genoeg om op eenjarige leeftijd één, soms twee lam meren te werpen, wat in die volgende ja ren gewoonte wordt. De schapen hebben zeer veel melk; hun lamineren groeien danook zeer snel. De groei per dag is opgeveer*400 a 5ÜU grain. Goede lammeren bereiken 60 Kg. in zes maanden. Bovendien wondt hun vleesdi zeer op prijs gesteld. Het kan vermoede lijk met duurdere vloeschsoortcn vergele ken worden. Daar men de jongen op een leeftijd van vier a vijf maanden speent, hebben de moederdieren nog veel melk en is het noodig ze meerdere malen te melken om ongemakken aan de uier te voorkomen. De Texelsche schapen zijn dienen van forsclie gestalte, sterk gebouwd, met krachtige en korte spieren, die haren van de kop moeten matwit zijn en de neus donker gekleurd. Het gemiddeld gewicht van een ooi is 80 Kg. De wolvacht is l.uig en gekruld en het gewicht van een vacht is plin. vijf Kg. De opbrengst (liet rendement) van de wol, is beter dan die van de rassen, ^lie de winter iu de stal doorbrengen, want zij wordt gedeeltelijk gcwasschien door het weer, en, wat van meer belang is, ze heeft meer weerstandsvermogen. Wat we in uit ras liet meest waardeeren is: le. het heel weinig wild karakter. 2e. zijn groote weerstand tegen ziekten: duig, stmngylose en rotkneupel. Het zou verwondering wekken, wanneer de fokkers, die met dit ras een proef na men, deze niet op groote schaal zouden, herhalen en wanneer het ras in de naaste toekomst geen eervolte plaats zou inne men tusschen de beste rassen. een koude tocht veroorzaakt maar al te vaak hevige neu- ralgische pijnen Maar één middel: Neemt: het product van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar In de orenje-bandbulsjes van 20 labi. 70 cis. an oranjezokjos van 2 tabl. a 10 ets. gelijk, dat de heel stellige verzekeringen, die Engeland in antwoord op zijn vraag om eventueele hulp van Frankrijk, Grie kenland, Turkije, en Zuid-Slavië heeft ontvangen, te Rome niet zonder uitwer king zijn gebleven. Hoe het zij, de veran derde houding van de Duoe verdient zeer de belangstelling. Intusschen blij vein de Engelscben, ook 11a de dood van hun- koning, nog steeds verkondigen, dat zij hun actie tot versterking van de Volken bond zullen voortzetten en dat deze ge schiedenis slechts met een terugwijken van Italië mag eindigen. Voorloopig toont te Genève echter niemand veel lust, de kastanjes van het olie-embargo voor Lon den uit het vuur te halen. Zal Eden het tenslotte toch zelf doen JAPAN EN DE VLOOTCONFERENTIE. Japan durft de vlootconfe.nentie niet geheel de rug toekeeren. Zoo dapper in het trotseeren van de h-eele wereld als de officieren van leger en vloot, zijn de staatslieden te Tokio toch niet. Zij zien in Wat zij bezig zijn te ontketenen, als zij de wereld tegen zich innemen. Zij hebban reden om zich ongerust te toonen over de vlootplannen van Amerikij. en Engeland en over het aanbrengen van nieuwe steun punten door deze landen. Financieel staat Japan er al droevig genoeg voor, om de regcering af te houden van een bewape ningswedloop met Amerika en Engeland, die over meer geldmiddelen te beschikken hebben. Engeland toont nu eenmaal een merkwaardige vastberadenheid en heeft het begrip der ontwapening of wat men zoo noemde naar het schijnt, voor geruime tijd prijs gegeven. Amerika is al nard aan de gang getogen

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1