T B. C. bestrijding onder het Rundvee. Mannen over wie men spreekt. m Leer- en Werkkamp op De Paaschheuvel. SCHEEPSONGEVALLEN 4 AUGUSTUS 1889. De Engelsche bark SCOTTISH FAI RY, geladen met salpeter, op weg van Pisagua naar Hamburg, strandt op de Razende Bol. Het schip en een groot deel der lading gaan verloren, maar de opvarenden worden gered. 20 AUGUSTUS 1889. De visscherssdhuit UK 113, schipper T. Bakker, strandt achter de Westen. De drie opvarenden worden gered; het vaar tuig gaat verloren. Een Noord-Duitsche stoomboot strandt in de buitengronden. De 14 opvarenden worden door de Heldersche reddingboot, schipper Dorus Rijkers, gered. 31 AUGUSTUS 1889. Het Engelsche s.s. CURFEIO, geladen met rijst en op weg van Bassein naar Hamburg, strandt in de Zuidergronden. Na het Lossen van een gedeelte der Ia- ding wordt het schip door de sleepboo- ten Hercules, Stad Amsterdam en Simson vlotgebracht. 24 NOVEMBER 1889. Het Duitsche s.s. NERISSA, op weg van Londen naar Hamburg, strandt in de Eierlandsche gronden. De sleepboot Hercules brengt het schip vlot. 6 MODERNE LANDARB. BOND. De Zondag in het Eigen Gebouw ge houden openbare feest- en propag. avond van de Moderne Landarb. Bond werd geopend met een korte toespraak van de neer J. Westdorp, die in het biezonder verwelkomde de neer Buysing, propagan dist en het Gezelschap Romeyn. Spr. zeide verheugd te zijn, over de, ondanks de crisis, groote opkomst, ook over die van veel vrouwen. Vervolgens merkte hij op, diat deze avond weer stond „in het teeken van liet Plan van de Arbeid". Hij wekte op tot lezing van het boekje over „Veertien jaar fascistisch bewind in Italië", van Matthijsen en richtte zich vervolgens nog tot de zes jonge man nen, die enkele weken in het werkkamp te Vierhouten hadden doorgebracht, (zie desbetreffend verslag in dit nummer.) Hierna trad het gezelschap Romeijn op met een revue met pakkende propaganda voor het Plan en die Landarbeidersbond, afgewisseld met een liedje en een praatje. Bij de vroolijke scènes werd daverend gelachen, refreintjes werden meegezon gen; bij de ernstige tafereelen was liet muisstil. Het publiek genoot volop. Zel den, zoo was het algemeen oordeel, had men hier een avond, waarop propaganda en jolijt elkaar zoo afwisselden. Aan schouwelijk werden voorgesteld de ver nietiging van graan, koffie en groenten, terwijl millioenen gebrek lijden, een tref fende scène van het Troelstra-oord, het Arbeiders-, studie- en vacantie-oordeen door E. NOORDIJK, dierenarts. (Vervolg) Ik heb altijd beweerd, dat men als vee arts, wat de tuberculosebestrijding be treft, alleen kan slagen, wanneer men van, de VOLLE MEDEWERKING der veehou ders verzekerd is. Over deze medewerking nietsdanlof. Bij ons dagelijksch werk on der de veehouders, ervaren wij slechts zelden, dat een eigenaar niet meewerkt. Hieraan in de eerste plaats is het te dan ken, dat wij na 6-jarige bestrijding zeer gunstige resultaten kunnen boeken. En al hoewel Texel nu nog niet vrij is van de, runder-t.b.c., ben ik er toch van over tuigd, dat dit bereikt zal worden; de volle: medewerking van de zijde der veehou ders is mij hiervoor borg. Wanneer ik deze mogelijkheid ter sprake breng, TEXEL GEHEEL VRIJ van runder-t.b.c., word ik niet zelden bestreden, en wordt mij nogal eens toege voegd, dat dit nimmer bereikt zal worden. Wanneer ik beweer, dat Texel in de naaste toekomst vrij zal zijn, dan moet men mij goed begrijpen. Dit wil niet zeggen, dat men dan nimmer meer enkele reactiedie- ren op Texel zal vinden; dit zal zeer zeker wel het geval zijn, doch behoeft dit een bezwaar te zijn om het eiland vrij te verklaren? Wat zal er tegen zijn, wan neer een dergelijk reageerend dier direct door de vereeniging UIT HET BEDRIJF wordt genomen en op de markt aan de overkant wordt VERKOCHT? Hierbij dient dan de eigenaar de werkeljjke waarde te ontvangen, terwijl de schade, welke de vereeniging door een dergelijke transactie zal ondervinden, bestreden kan worden uit de contributie, welke de le den per dier jaarlijks betalen. Vanwege de vereeniging zal dan een permanente com missie van deskundige veehouders be- VAN 1887 HEDEN. 24 NOVEMBER 1889. De Noorsche bark ELVERHöI vergaat met man en muis in de Noordergronden. Ruim 2000 vaten hars, afkomstig van genoemde bark, spoelen op het Texelsche strand aan. Op de Vliehors vergaat een DeensChe schoener. De opvarenden vinden hun graf in de golven. 9 DECEMBER 1889. Het Engelsche s.s. KAROON, met 6000 baen katoen van Savannah op weg naar Bremen, strandt op de Razende Bol. De opvarenden worden door de red dingboot van den Helder in twee toch ten gered. Het lekgestooten schip wordt de haven van Nieuwediep binnengesleept. Het Engelsche s.s. DRAGONFLY, met rogge van Taganrog op weg naar Am sterdam, strandt op de Pannekoek. Met groote moeite wordt de beman ning door de reddingboot van den Hel der gered. Het schip raakt op eigen kracht weer vlot, maar strandt dan weer op de Razende Bol, waar het verloren gaat. 18 DECEMBER 1889. Het Engelsche s.s. NEWHAM, met ka toen van Savannah op weg naar Bremen, strandt op de Pannekoek. De bemanning komt behouden te Nieuwediep aan. 7 soldatenklucht met een ernstig gedicht. Nooit meer oorlog tot slot; een beeld van hetgeen dank zij de arb. org. bereikt werd. Vermelding verdienen tevens een zangsolo van Rita Ross, een duet van haar met Jacq. Presser; de eenacter Hij, zij en de Landarb. Bond, prachtige har- monicasoli van Wim Wegerif; Het Plan; Mussert, de groote man, die nog ant woorden moet op de vraag, „waar de oen ten vandaan komen", enz. Aan de rede van dé heer Buysing ont- leenen we: De landarbeiders vormen de meest ge knechte groep van de arbeidersklasse. De werkloozen zijn er het slechtst aan toe, maar zouden zonder org. nog dieper in de put zitten. Dagelijks zijn de Organisa ties bezig om voor de leden zooveel mogelijk te houden wat ze bezitten. On langs stelde de voorz. van de Raad van Arbeid voor de premie voor ziekte- en, ongevallenwet voor de helft door de ar beiders te laten opbrengen. Een bezuini ging van 17.5 mill., maar ten koste van de arbeiders! In Duitschland, waar Hitier baas is, is na 3 j. fase. bewind de 'taec stand nog bijna even erg als in 1918. Men heeft er, zegt spr., slechts spot en hoon voor onze makkers, concentratiekampen, honger en ellende. Een waarschuwing voor idemocr. geregeerde landen. Overal staan wonderdokters met concentratie kampen gereed. Laat u door de burger lijke pers niet misleiden. Wie kan toe-i laten, dat de arb. klasse nog meer ver drukt wondt? Wie nog geen lid is en in noemd moeten worden, welke commissie zich met een en ander dient te belasten. Op deze wijze zal het heel goed mogelijk zijn het eiland practisch vrij te houden, Op Terschelling, welk eiland reeds sinds '1928 vrij is van t.b.c., wordt zoo na en dan ook wel eens een reactiedier gevonden; de zuivelfabriek neemt dan on middellijk dit dier over; het wordt zoo spoedig mogelijk van het eiland vervoerd en aan de vaste wal verkocht. Zoo houdt men daar liet eiland vrij. Men kan mij ook tegenwerpen, dat door ■de invoer van vee op Texel nieuwe nea- geerende dieren worden binnengebracht Wat deze invoer betreft, kan ik meedeev len, dat gedurende de 6 jaren van be strijding het reactie-percentage der in gevoerde dieren zeer laag is geweest. Ook dit najaar, waarin voor het eerst de in gevoerde dieren bij en kort na de invoer wenden onderzocht, bleek er slechts een gering aantal reactie-dieren aangevoerd te zijn. Wat deze dieren betreft, is dit eerste jaar de noodige soepelheid be tracht. Enkele reactie-dieren gingen on middellijk terug omdat de eigenaar be slist een t.b.c.-vrije wilde hebben, aan andere veehouders werd ontheffing ver leend, met dien verstande, dat de reagee- rende dieren tot het voorjaar mochten worden aangehouden. Hierop zal straks ernstige controle moeten worden uitge oefend. Wanneer wij op Texel zoover zijn, dat wij practisch vrij zijn, zal de invoer van reageerende dieren aan strenger ban den worden gelegd. Ik stel mij voor, dat een veehouder, die het wèl meent met zijn bedrijf, hieraan zal medewerken en dat wij ook dan op zijn medewerking kunnen rekenen. Naast het belangrijke besluit van de beide fabrieken om geen melk meer ter verwerking aan te nemen, wanneer een bedrijt niet is onderzocht, moet de ge meentelijke verordening tot wering van tuberculeus-vee vooral worden genoemd. Hierover de volgende keer. (Wordt vervolgd.) •f MANUEL QUEZON, de eerste presi dent van de Philippijnen. Zooals bekend werden de Philippijnen eind 1935 onaf- J hankie!ijk. Deze eilanden werden in 1521 1 door Magelhaen ontdekt en naar Koning Philips II van Spanje genoemd. In 1S99 pikte Amerika ze in, zooals Mussolini het nu met Abessinië probeert, maar eind H§:f vorig jaar werden de Philippijnen onaf hankelijk. GOUVERNEUR HOFFMANN, van New-Yersey, die pogingen doet om Hauptmann's doodstraf in levenslange ge vangenisstraf veranderd te krijgen. SENATOR BORAH, een der tegen-I candidaten van president Roosevelt bij QUEZON de a.s. verkiezingén. "SB KONING FOEAD van Egypte, wiens naam de laatste tijd in verband met po- litieke relletjes in zijn land nogal eens genoemd wordt. 33 Het is gemakkelijk om in de wereld naar de meening der we reld te leven. Het is gemakkelijk om in de eenzaamheid naar eigen meening te leven, maar de groote man is hij, die te midden der men gte met volkomen beminne- lijkne.d de onafhankelijkheid der eenzaamheid bewaart. EMERSON. GOUV. HOFFMANN ffleEffiïffiffiffltlilffi II KONING FOEAD MANUEL SENATOR BORAf onze kringen thuis hoort, trede toe. Knappe koppen van N.V.V. en S.D.A.P. ontwierpen een plan om ons uit het moe ras te helpen. De regeering huldigt de leuze van „aanpassen" en verlaagt de tarwe-richtprijs. Men wil rijkdom ver krijgen door armoe te prediken. Schaart u' aaneen, opdat we bij verdere aanslagen krachtig zijn. Of het Plan verwezenlijkt kan worden Zonder uw steun zeker niet. Hoe sterker wij zijn, hoe grooter kans van slagen. Geen enkele Bond heeft nog zooveel arbeidsterrein als de onze, want van de 100.000 arbeiders zijn er maar 400.000 georganiseerd. De Mod. Land arb. Bond is op twee na de grootste, aangesloten bij het N.V.V. Met de wiensch, dat deze avond tot ver sterking van Bond en activiteit zou mogen leiden, sloot spr. zijn met luid applaus beloonde rede. De heer Westdorp sloot met een woord van dank aan allen, die deze avond tot zoo'n sucoes maakten. Het spel der leden van het Klein-Kunstensemble was buiten gewoon. Ook de décors trokken zeer de aandacht; ze hadden een belangrijk aan deel in de bijval, welke het Gezelschap oogstte. In de pauze werd een loterij gehouden met een haard als hoofdprijs. Deze vi!\ op no. vier-enidertig. De overige prijzen vielen op de nrs. 80 26 92 7. Zei kunnen aan het Eigen Gebouw worden afgehaald. Met een dansje werd de avond besloten. Een der zes Texelsche werklooze jongemannen, die mochten deel nemen aan het van rijkswege ge subsidieerde werkloozen-leer- en werkkamp op de Paasch-lieuvel, schrijft ons het volgende: DRIE ONVERGETELIJKE WEKEN. Vierhouten, 25 Jan. 1936. Het was Maandag 6 Januari, dat wij weer vertrokken naar een leer- en werk kamp op „De Paaschheuvel". Gingen we verleden jaar met z'n drieën, dit keer waren wij met z'n zessen, allen werk looze jongens van ons eiland. „De Paasch heuvel" is een kamphuis van de A.J.C., waa? al zóóveel jonge menschen van stad en land eenigé weken hebben door gebracht in een sfeer van kameraadschap en gemeenschapsgevoel. Daar worden nu al een paar jaar kampen voor werkloozen georganiseerd door de A.J.C., welke on der leiding staan van de Heide-Mij. Hier voor geeft de regeering tegenwoordig subsidie. Deze kampen hebben ook groote moreele waarde. Er komen hier jongens, vooral uit de stad, die door de langdurige werkloosheid geestelijk reeds zóó afge stompt zijn, dat ze overal onverschillig tegenover staan en alle zelfvertrouwen hebben verloren. Hier, in zoo'n kamp, be ginnen ze weer op te leven en beseffen ze. dat ze nog menschen zijn, dat ze nog waarde hebben en ook nog een taak heb ben te volbrengen in deze maatschappij. Het doel is opbouwen. Daarom heeft de A.J.C. verleden jaar hier een oude ver waarloosde boerderij gekocht. Wij heb ben hem verleden jaar gezien en nu weer. Welk een verschil! Op de plaats van de oude is een niquwe modelboerderij ver rezendoor werklooze handen. Alle land is gespit, geëgaliseerd en van goede afwateringsslooten voorzien. Allemaal verricht door jonge werklooze handen, die Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater l! DE GROOTE SCHOONMAAK. Een jolige film met Anny Ondra. I bioscoopbezoeker weet wat dat bedui een oer-komische klucht met lachen begin tot eind. Anny dartelt, jubelt, da; en zingt de heele film door en ge wat men van haar verwacht. Daar ka bij, dat de film zich door leuke, vk muziek onderscheidt. AVONTUREN OP DE ZEEBODEM Een niet minder aantrekkelijke fiL, maar van geheel ander genre is het twet-j hoofdnummer. Dit voert ons naar de heimzinnige wereld van diepzeevlsschen - andere watergedrochten, welke iiondef/| meters beneden het zeeoppervlak te tl den zijn. Door een hoogst belangn. uitvinding van Williamson kon deze ffl op zoo groote diepte onder water wora opgenomen. Het Handelsblad noemde een boeiende film van de merkwaar» diepzee-huishouding (zie ook de a; 1 hierover). Toen deze film in Tusschirl haar première beleefde, was de zaal recht uitverkocht. Met spanning vol a het publiek de soms afgrijselijke gefcl tenissen, honderden meters diep. Hetfl bliek gat aan het einde zijn tevrea - held te kennen door een hartelijk appl: Deze film alleen reeds is een tér- aan ons Theater dubbel waard. nog nooit een schop hadden vastg den, typisten, klerken, onderwijzers, Wat een prestatie. De opzichter van Heide Mij. had hierin een groot aan door zijn goede en prettige Leiding. Ons kamp bestond uitsluitend uit 1. arbeiders, vaklui dus. Prachtig en gezi hebben we hier gewerkt. Wij hebben spit, een prachtig erf gemaakt bij boerderij, wegen aangelegd en zijn der bezig geweest met het aanleggen een vijver. Wij moesten daar werken van 's n gens acht uur tot 's avonds half vij' Middags anderhalf uur schaft. Wot dags- en Zaterdagsmiddags vrij voor» de.en, voetballen, enz. Alles wordt gemeenschappelijk gedaan. Eén van jongens doet dienst als „postdirecte hij verkoopt ansichtkaarten, papier, p zegels enz. Een ander is kachelmachi no. drie moet voor de aardappelen gen, enz. Elke dag zijn er zes joi in de keuken bezig. Die moeten op afwasschen en de zaal schooniioi 's Avonds hadden wij sprekers, tooneel, muziek en een enkele keer t lezen bij het knappend haardvuur, gemeenschappelijk gezang werd elke tijd geëindigd. Hier krijg je het g van één te zijn en het besef, dat je alleen voor jezelf leeft, maar ook anderen. Nu is dat helaas weer voorbij, vo die heerlijke prachtige tijd van sai Het waren voor ons drie onverget weken. H. S. DONKES Van Texelsche deelnemers aan a» kampen ontvangen we ook gaarne verslagje. Red. ffltgfflfflffifflfflfflffiffl II BB Slechts in de arbeid wc vrede, en in de moeite de rust. TH. FONTANE (Gedicht OUDESCHILD. mm

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2