TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Abonneert U op dit blad. Texelsohe Berichten a a ss Woensdag 12 Februari 1936 E. V., den Burg t5. Fam. B., den Burg t5. N.N., den Burg 725.— er- BS :lke ren :ing r te al stig ge- het ;ht. een als eel- nut nen ■lug ken iten za- ■ijs- >akt iets iuif en ne n ujt- wat we Dok :cht j is. ftig oor ,er- ze zij „in het lie gen bij k 2 Er gen eze en. den dits eft be ns- en, me fde >de zijd dj n het lat. zen zan ke- uit de >n- ig; to- jur U.D.I -AVOND 21 FEBRUARI In dank ontvingen we nog: Koperen bloempot, raw. de Wed. W.P. Lap; Kapstok, N.V. Vlessing; geborduurd innen kleed, mw. Ten Hooi; N.N. kleedje, xmbonschaaltje en diverse vaasjes. Een en ander is geëtaleerd bij P. Bakker's ijzerhandel, waar ook loten en toegangs vaarten verkrijgbaar zijn. „Zonsopgang" is een zeer boeiend spel, elders reeds met veel sucoes opgevoerd. De reoensies waren heel gunstig. U.D.l. heeft meermalen bewezen u een genotvolle avond te kunnen geven en zal Jok aan deze avond de uiterste zorg be steden. Komt in grooten getale. De netto-i opbrengst is weer voor een liefdadig doel bestemd. De heer Pen stelt belangeloos zijn zaal ter beschikking, waarvoor wij hem hartelijk dank zeggen. v.d. M. SPORTNIEUWS. Zooals te verwachten was, is er geen edstrijd in onze afd. doorgegaan, zoodat ten opzichte van de eindstand niets ver anderd is. Ook in ons trainingsprogram ma van Maandag trad de vorst als spel breker op. Voor onzie spelers jammer, maar misschien kan het een volgende keer. Het ziet er intusschen niet naar uit, Üat a.s. Zondag de wedstrijd Texel— SI.Niedorp door kan gaan. De kans op schaatsenrijden is groot. Laat dit echter geen reden zijn om de aatste repetities voor onze feestavond te verzuimen. Ze zijn bepaald op: Vrijdag, Maandag en Dinsdag. We hebben de beste verwachtingen. Woensdag is het de aroote dag. We hopen als gewoonlijk op zrootc belangstelling. D.D. KORFBAL. Texelsche Korfbal Comp. Ziekte heeft Zondag de bond weer parten gespeeld, zuodat alleen is doorgegaan de wedstrijd Zwaluwen—Verdo Nigro, welke is ge ronnen door de Zwaluwen met 3<—2. A.s. Zondag is het programma: De ZwaluwOKC; Verdo Nigro 2 Elto 2; HKC—SVC. Kocht U ook al een (kaart voor de VIRULI-AVOND NEDERLANDS EERSTE TELEFOONKANTOOR. 15 Febr. 1881 teDe Cocksdorp. Wanneer we de vraag stellen: Waar werd liet eerste telefoonkantoor in ons and getijpend? en daarop antwoordente De Cocksdorp op Texel, dan klinkt dat misschien wat ongelooflijk. Men zou het rat dichter bij de groote bevolkings- ntra gezocht hebben. Maar de feiten feilen ons in het gelijk. SJa het maar ens na in Wink's Encyclopaedic of in en ander betrouwbaar boekwerk. Maar i zult meer willen weten en daarom het 'olgende, alles geput uit betrouwbare »ron. Het telefoonkantoor te De Cocksdorp al Zaterdag 15 Febr. a.s. 55 jaar be- taan. Het werd aanvankelijk slechts pengesteld voor het overbrengen van innenlandsche telegrammen in de Hol- andsche taal van De Cocksdorp naar Den Burg. Eerste tefefoonhoiider 'te Die docksdorp was de heer C. R. Morité, de zoon van de toenmalige „brievengaar der' aldaar. r Het telegraafkantoor te Den Burg da teert van 20 Oct. 1872 (het postkantoor s van ouder datum.) Aanvankelijk werd net het tijdelijk beheer belast de telegra- ist 3e klasse J. J. Dusaar (later opge klommen tot hoofdcommies der telegra- te Amsterdam, thans overleden). 1 Jetober 1873 werd dit telegraafkantoor tereenigd met dat van de postdienst al- oërjéh wei onder directie van 'de heer J. doek Bent, tot die datum directeur van et postkantoor alhier. ÜjNIIIIII Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater iilllli'IIinillllllllllllllllllliillllllllllllllllilllllilllllllli DUIVELS DER LUCHT. Zoo heet de sensationeele vlieg-film, velke het hoofdnummer uitmaakt van ons ueuwe programma. Wij sidderen, schrijft jet Volk, voor het Leven van de „duivel a's°t we in werkelijkheid de j'sbrekende toeren meemaken. Ete ilm is van een voortreffelijke makelij en nontage. De Maasbode schreef: We naken een volledige vlootmanoeuvre mee. lachtige slagschepen, verblindende rook- ï°rdijnen, ontscheping van troepen. Een >oeiende film, vol actie. E>e Telegraaf >cnreet: Overdonderend is wat men in teze film te zien krijgt. (Zie ook adv. °n tilmnieuws a.s. Zaterdag.) DE HEER KLIMP OVERLEDEN. Na een ernstig ziekbed van ruim drie weken is in de nacht van Zaterdag op Zondag zacht en kalm in de leeftijd van 52 jaar overleden de heer H. Klimp, van de opening op 7 Nov. 1928 af hoofd van de lagere landbouwschool en daarvoor van 7 Nov. 1912—Sept. 1928 hoofd van de o.l. school te Z.-Eierland. In de persoon van de heer Klimp is een zeer geacht en gewaardeerd ingeze tene heengegaan. Een zwaar verlies trof zijn gezin, maar ook in wijde kring daar buiten werd met diep leedwezen kjennis genomen van het bericht van zijn over lijden. Ook daar laat zijn verscheiden een leegte achter. De kennis van de heer Klimp, in het biezonder die op het gebied van land bouw en veeteelt, was veelomvattend. Nimmer deed men daarop vergeefs eten beroep, terwijl ons, zoo vaak wij hem op „praat-avonden" b.v. aan het woord hooi den, telkens opviel, hoe eenvoudig en voor ieder begrijpelijk hij vaak moeilijke problemen wist op tie los9en. Het is met oprechte deelneming, dat ook wij, die ruim tien jaar met hem in aangename re latie stonden, afscheid nemen van de man, die, bezield van liefde voor ons eiland, begaafd met groote practische kennis en bereid om aan te pakken ep van raad te dienen, voor Texel nog zoo-/ veel goeds tot stand had kunnen brengen. We geven hier een opsomming van vereenigingen in de oprichting waarvan de heer Klimp het grootste aandeel had: 31 Oct. 1929: Afd. Texel Geitenfokver eeniging. 22 Febr. 1930: Onderl. Rundveeverze kering. 13 April 1931: Woningbouw-vereen, te Oudeschild. 11 Febr. 1932: Afd. Texel Landpach-' tersbond. 2 Maart 1932: Vereen. Texel tot ver werking van uit nood geslachte dieren. 9 Dec. 1933 had de oipeni'ng plaats van liet Eigen Gebouw te Oudeschild. De heer Klimp was voorz. van "liet bestuur dezer stichting, alsmede lid van de Bestuursdersbond. 23 Jan. 1934: Afd. Texel der Vereen, voor Vee-arbitrage. Vereen, van oud-leerlingen Lagere Landbouwschool. 5 Jan. 1935: Coop. Brandstof-Inkoop- vereen. De lieer Klimp was hiervan penningmeester.' De heer Klimp was mede bestuurslid van de afd. Texel van Volksonderwijs, van afd. Texel van de Bond van Nederl. Onderwijzers, adviseerend lid van afd. Texel Holl. Mij. van Landbouw, Coop. P.T.V. e.a. Meer dan eens verschenen van de heer Klimp artikelen in ons blad over bemes ting, ontwatering en aindere voor onze lezers belangwekkende onderwerpen. Ex cursies naar de vaste wal, meer dan eens naar de Wieringermeerpoider, stonden vaak onder zijn leiding; de voorbereiding van hier gegeven kook- en boekhoudcur- sussen berustten steeds in zijn handen. En nog is deze staat van verdienste» lang niet compleet. Een welbesteed leven was dat van de heer Hendrik Klimp zonder twijfel. Zijn voorbeeld moge tot navolging strekken. Hij vinde de rust, die hij zoozeer heeft verdiend. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. Fam. D., Oosterend f2.50 Wed. Z., bij den Burg fl. Fam. B., den Burg f5. VOOR 'T PATER WITTE-FONDS. Mej. A.R., Bloemendaal f2.50 Reeds ontvangen 1258.46 Totaal ontvangen f 260.96 Reeds verzonden 135.80 Wegens plaatsgebrek moeten eenige voor dit nummer bestemde berichten blij ven liggen. Red. BALDADIGHEID? In de nacht van Vrijdag op Zaterdag heeft een onbekende (of waren er moer door het wegnemen van een zak zand het water laten wegloopen, dat door de pach ter J. Zoetelief met zooweel moeite op de Ilemert was gebracht ten einde daar een ijsbaan te bekomen. De politie doet onderzoek. Intusschen is de baan weer onder water gezet, met behulp o.a. van de motorpomp op de Groeneplaats. Deze bracht het water via het riool, aanvat gende bij de Vischmarkt, op de Ilemert., Ook hier had men echter pech, n.I. door het defect raken van de pompinstallatie. Het is voor de heer Zoetelief en schaatsliefhebbers te hopen, dat hij voor taan van nachtelijk bezoek met gemeene doeleinden verschoond blijft. Vrijdag avond 9 uur was de waterkeering nog ge heel in orde! Bij aanhoudende vorst wordt de baan vandaag geopend; vanavond: eiectr. ver lichting en muziek van M. Vonk. GYMNASTIEKVEREEN. TEXEL. De beide uitvoeringen van Gymn. Ver, Texel op Vrijdag en Zaterdag I I. in Pen's zaal, hebben aan de verwachtingen meer dan beantwoord. De vereeniging heeft m het afgeloopen jaar veel en goed werk ver richt en thans een peil bereikt als nimmer te voren. De avonden stonden onder de algemeene leiding van de heer Joh. Moerbeek en wer den beide geopend door de heer J. Kiljan voorz., die Zaterdag in het biezonder wel kom heeten mocht de heer L. van Loo. directeur van O.KK. te Den Helder, in turnkringen op Texel geen onbekende. Muzikale medewerking werd verleend door de dames Van der Meulen—Flens en Bruin- Rab en de lieeren W. J.Jouwersma K. Smidt en de leden van Tex. Fanfare J Dekker, A. Vonk en S. Zijm. De dames stonden onder leiding van de heer Joh. Aioerbeek, de jongens-adsp. onder die van de heer J. Kiljan, de meisjes-adsp. onder die van de dames T. Eelman en H. Kikkert, de heeren onder die van de heer C. Mets. Een woord van lof voor dit vijf tal in de eerste plaats. Zij hebben reden om voldaan te zijn. Wat zij persoonlijk pres teerden verdient alle waardeering. Ook de lieer Kiljan, die toch zoo jong niet meer is, was het werken op de bar nog lang niet verleerd. Het programma was rijk voorzien, maar werd in een vlot tempo afgewerkt. Er werd gewerkt met halters, knotsen en staaf, aan de ringen, op de bar, met het paard en aan het hoogrek en telkens viel ons op, hoe keurig dat als regel ging. in het bie zonder het nummer, mei „ballet" betiteld en uitgevoerd in kleurig costuum onder fraaie belichting, verdient vermelding, even ais de z. g. rhythmische oefeningen, thans een zeer bevredigend resultaat, aesthetisch en doelmatig, van vermoeiende en lang durige studie. Aan het ballet ging een zangnummertje van Tinie Rab en Corrie Kerkhof vooraf. Gaarne besluiten we met de opwekking als lid toe te treden, wanneer men zich tot het turnen aangetrokken gevoelt. De leiding is aan bovengenoemde dames en heeren volkomen toevertrouwd. MOND- EN KLAUWZEER Op een hoeve in Everstekoog doet zich een geval van mond- en klauwzeer voor. Er zijn maatregelen getroffen om uitbreiding te voorkomen. IJSCLUB DEN BURG. Bij doorgaande vorst wordt de baan in de Hemmer vandaag, vermoedelijk voor leden alleen, opengesteld. Wellicht zal de; baan vanavond verlicht zijn. TEXELSCHE ALGEMEENE WIJKVERPLEGING. Aan het jaarverslag ontleenen we: Bestuur: De aftredende leden, de dames E. Langeveld en J. Henkes, en de heeren A. Epe en IJ. Lap werden herkozen. Het ledental beweegt zich om de 1500. Enkel eleden verlaagden hun contributie, 30 bleken niet in staat hun contributie te voldoen. Geldmiddelen: 1935 was ongunstiger dan het voorafgaande. De bijdragen van de zedelijke lichamen bleven 117.50 be neden de raming. Het subsidie van de Comm. voor de Wijkverpleging, geraamd op f731.90, werd tof een bedrag van 1*712.50 uitgekeerd. De g'iften overtroffen daarentegen de raming met ruim f90, mede dank zij de activiteit van de Texel-i sche Courant, om steeds weer (jje aan dacht op 'de moeilijke positie van de Wijkverpleging te vestigen en liet sympa- tieke 6eshiit van een clubje jongelui te den Burg om met St. Nicolaas voor onze Wijkverpleging te collecteeren. Een woord van dank is hier zeker op zijn plaats- De contributiën bleven f30 benede» de raming. Gezien de moeilijke omstandighe den, waaronder een groo't deel van onze leden leeft, geeft het ontvangen contri butiebedrag reden tot tevredenheid. Ten gevolge van de steeds verder gaande be zuiniging der Regeering, bedroeg liet sub sidie in de salarissen der Wijkverpleeg ster-huisbezoekster rond f25 minder. Voor 1936 zal zelfs op t200 minder moe ten worden gerekend. Ook de destijds toegezegde bijdrage in de verhoogde pre mie voor de ouderdomspensioenverzeke- ring voor de Wijkverpleegsters, werd weer niet van de Comm. voor de Wijkverple ging ontvangen. Een extra ontvangst ont stond door een uitkeering van de verze keringsmaatschappij, in verband met de ziekte van een der verpleegsters. Als ge volg van een en ander bleven de ont< vangsten rond f90 beneden de raming. De uitgaven bleven in totaal vrijwel beperkt 'tot het geraamde bedrag. Met een tweetal rijwielherstellers werd voor de tijd van drie jaar een nieuwe overeen-1 komst aangegaan inzake het ter beschik king stellen van een steeds in goede staat verkeerend rijwiel aan de verpleegsters. Voor elk rijwiel wordt thans f30 per jaar betaald. De verpleegsters waren, als gewoon lijk, tot volle tevredenheid van het bestuur werkzaam. 'Klachten werden niet inge bracht. Uitgezondend het aantal bezoeken afge legd als huisbezoekster der t.b.c.-bestrij- ding en die voor het Consultatiebureau voor Zujgelingen, werden door haar in 1935 afgelegd bezoeken. Zr. Mul der legde bezoeken af, Zr. A.A.J. Meijer en Zr. A.L. Merjer ?000 Op verlangen van de Conun. voor de Wijkverpleging werd voor de Zusters, in gaande 1 Jan. 1936 een nieuw arbeids contract vastgesteld. In verband hiermede is komen te vervallen vrije geneeskundige hulp en verpleging in een ziekenhuis, ter wijl ook de kosten van aan de verpleeg sters te verstrekken medicamenten niet meer voor rekening van de Vereen, wor den genomen. De linnenkast wordt afzonderlijk door mej. Langeveld beboerd. Er waren op Dl Jan. 1936 aanwezig 97 stuks goed. «Zr. Mulder heeft 85 stuks in depót en gat in 1935 in bruikleen uit 11 stuks; Zrs. Meijer hebben in depót 36 stuks en gaven 21 stuks in bruikleen. Het tegoed op de Boerenleenbank be droeg op 31 Dcc. 1935 f 206.94, terwijl aan rente over 1934 en 1935 weid bijge schreven f 12.54. Het tegoed bedraagt thans 1219.48. Nieuwe goederen werden niet aangekocht. Met vvaardeering wordt vermeld, dat door wijlen mej. H. Bakker, te Oosterend, aan een 5-tal instellingen, waaronder onze Wijkverpleging, is gelegateerd ongeveer 10H.A. land. Een voorbeeld, dat navol ging verdient als men niet wil, dat oemige zeer nuttige instellingen, waaronder onze Wijkverpleging zeer zeker mag worden gerekend, zich straks genoodzaakt zullen zien, hun arbeid in te krimpen, of in het ergste geval geheel te beëindigen. Al zijn door erflaatster aan liet legaat voorwaar den verbonden, als gevolg waarvan de Wijkverpleging vooralsnog geen baten van het gelegateerde ontvangt, in de toekomst zal dit wel het geval zijn, zoodat de schenking door ons Bestuur hooglijk wordt gewaardeerd. Voorts een woord van dank aan liet bestuur van de Coop. Boerenleenbank voor het verleende renteloos crediet en aan de Texelsche Courant voor het be reidwillig opnemen van de verantwoor ding der ontvangen giften. Overtuigd van veter sympathie voor onze vereeniging, gaan we ondanks de sombere vooruitzichten met betrekking tot onze financiën, het jaar 1936 met ver trouwen tegemoet. Hiermee s'Iuit de secr. zijn jaarverslag, waarvoor voorz. hem hartelijk dank brengt Financiën. De ontvangs'en bedroegen f6401,67, waaronder: subs, burgerlijke ge meente f 1400, bijdragen van redelijke lichamen, subs. Comm. v. d. Wijkverpl. f712,50, gitten f266 (was begroot opt 175, wordt voor 1936 begroot op f 550), contri butiën f2219,90, van Witte Kruis voor t.b.c.- bestrijding f 1281. De uitgaven bedroegen f7158,03, waar onder salaris wijkverpleegstersf 4995, (drie maal f1665), ziekteverzekering f35.98, ziektewet f95.21, invalid, wet f93.60, pen sioenpremie f683.02, innen comtrib. f 71.40, stalhouder 153.20, sccr.-penn. f225, rente legaat D. Daalder f22.50. Nadeelig saldo f756.36.(was vorig jaar 1665.27, wordt voor 1936 begroot op 1695.77). De rekening wend gecontroleerd dodr de heeren P. Lieuwen, M. Kikkert en C. Graat en volkomen in orde bevonden. Ze werd onder dankzegging goedgekeurd. 1935 afgelegd 6045 bezoeken. Zr Mul der legde 2006 bezoeken at, Zr A.A.J. Meijer 2697 en Zr A.L.Meijer 1342. Herbenoemd werden die aftr. bestuurs leden, de heer O.J.B.Mulder, W.N.Kelder, W.H.Willemsen en M.W. de Graaf. Met de Boerenleenbank werd een nieu we cnedietovereenkomst aangegaan. De gisteravond gehouden jaarver gadering werd door tien leden en de drie zusters bijgewoond. Buiten ide leden, uit hoofde van een ot andere functie afwezig, gaf niet een lid van belangstelling blijk. DE WAAL. IJSCLUB DE WAAL. Na eenige jaren van gedwongen rust, eenerzijds door het ontbreken van een goede baan, anderzijds door het uitblijven van vorst, is onze IJsdub toch weer in actie gekomen. Jammer genoeg konden de liefhebbers er Zondag nog niet van profiteeren. Op verschillende plaatsen in onze omgeving zag men ze „proefstoo- men", maar het ging niet. Maandagmid dag echter stelde het bestuur het voorste gedeelte van de baan beschikbaar, waar van velen een gretig gebruik maakten.. Tegen de avond was dit gedeelte echter in zoodanige conditie, dat verder rijden de eerste dagen wel uitgesloten zal zijn. Naar wij vernemen zal het bestuur even wel de beschikking krijgen over een nieuw peroeel (er zijn er genoeg), zoodat bij blijvende vorst de liefhebber hier zeker zijn hart zal kunnen ophalen. HARDRIJDERIJ. Bij doorgaande vorst en goedkeu ring van de baan zal |de Tex. Ijsbond morgen op de baan in Waalenburg een hardrijderij |houden om cle beker en 'om geldprijzen, zooals destijds op De G)eul. DE COCKSDORP. ONTWIKKELINGSAVOND. De ontwikkelingsavond van Donderdag is een week uitgesteld. W.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5