Li ij r ML 5023 Jaargang Zaterdag 15 Febr. 1936 ASPIRIN EERSTE BLAD. Voor de Zondag. Court Oude Wijsheid lij AN Texelsohe Berichten RUWE HU/D ltSfl ig. Uw advertentie in dit blad wordt op Texel liuis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT lips ïck, alie ■oor Ilen IN ONZE TIJD. Veel jonge harten gaan 'uit naar ge- waagde proefnemingen met wat tegen tïfejl I olKie levenslessen ingaat. p| Dit is natuurlijk, omdat ieder op- I groeiend geslacht nieuw voor het leven staat, omdat de gezichtskring thans in menig opzicht zooveel verder strekt dan vroeger. En ook, omdat jeugd nu eenmaal vol aandrift en begeerten is. Zij heeft; daarbij de volle levenszorg nog niet zelf te dragen, daar ouderen die nog voor hen op hun schouders hebben. Dit kan zelfs leiden tot een gemakkelijke luchthartigs heid en tot een mode van wantrouwen in wat door ouderen als levenswijsheid wordt beleden. Het is echter het kenmerk van bescha ving, dat zij het natuurlijke afschaaft, leidt en buigt. Een menschelijke samen-, leving, waarin ieder de hoogste wijsheid zou vinden in het uitleven van zijn nas tuur, zou dra een chaos wonden, 'die weinig waarborg bood voor menschelijk geluk. De oude levenswijsheid is het er over eens, dat de mensch zich heeft te ondèr- I werpen aan een waarheid, die grooter is dan hij zelf. De Bijbelsche vindt dit zelfs het uitgangspunt van alle levenskunst. Zij is niet tot dit inzicht gekomen zon- der veel leed en veel twijfel, maar toen zij het bezat, heeft zij er ook niet van gezwegen. Latere geslachten hebben het de moeite waard gevonden dit inzicht t| telkens weer af te schrijven opdat ko-' I mende generaties het niet zouden missen. 1 Het is een heuglijk verschijnsel, dat ook in onze tijd de oogen van Jongeren open gaan voor de beteekenis van de geeste lijke waarheid, die het verleden ons over leverde. Wij zien de jeugd van onze tijd op tal van wijzen zoeken. Moge zij het ware vinden. ZONDAG, 16 Februari 1936. ICO 100 an- rliee i Bu 3C 22 25 end 'el. kan het komen - op Uw I i- chaam gegooid eerst hevige ril lingen, dan koorts. De weg tot herstel: r het product van vertrouwen Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 ets. IIIIIIIIHIUIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllHlllllllillll VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Van beroemde mannen is heel de aard' het graf. Thycydides. MAANDAG Ondankbaarheid bemerkt men eerst, als als men ophoudt weldadig te zijn. DINSDAG. De mensch beeft 'drie wiegen om ver-i jjtandig handelen te Ieeren: door naden* iken, dat is de edelste; door navolging, dat is de gemakkelijkste; door ervaring, dat is de bitterste. Confucius. WOENSDAG. Het vinden der waarheid dat is het naderen tot waarheid zou niet zoo moeilijk wezen, als we minder lafhartig waren. In zeer veel gevallen durven we n.et weten wat waar is. Multatu I i. DONDERDAO. Wilt ge beter worden, dan zijt gij reeds half gezond. VRIJDAG. Alleen dan is er verdienste in 't geven, w-anneer men gevende zich ontrieft. La Rochefoucauld. ZATERDAG Leer uw aangezicht naar de zon; dan zullen de schaduwen steeds achter u val* len. DE TERAARDEBESTELLING VAN DE HEER H. KLIMP. Onder buitengewoon groote belang stelling is Woensdagmiddag het stoffelijk overschot van de heer H. Klimp, in leven hoofd van de Lagere Landbouwschool al hier en bestuurslid en adviseur van zeer veel vereenigingen op allerlei terrein in onze gemeente, ten grave gedragen. Als dragers fungeerden intieme vrien den van de overledene, zoowel van hier als van buiten de gemeente. In de stoet volgden achter de baar mevr, de wed. Klimp—Koppelle, haar oudste twee dochters en nog eenige familieleden. Verder merkten we op bestuursleden van de Stichting Lagere Landbouwschools de hoofden van 'bijna alle openb. scholen in onze gemeente, en veel onderwijzers en onderwijzeressen, bestuursleden van Texelsche Landbouw Organisaties, van de afd. Texel van Volksonderwijs en de Mod. Arb. Beweging, van de Vereen, van oud-leerlingen der Lagere Landbouw school, van de Texelsche Bestuurders bond, bestuur en leden van de Zangver- een. De Stem des Volks te Oudeschild en verder nog zieer veel anderen, die het zich tot een plicht rekenden de overledene de laatste eer te bewijzien. De teraardebestelling had plaats op de Algemeene Begraafplaats. Ouder diepe stilte werd de kist in de groeve neergelaten. Een schat van bloe men getuigde van liefde en oprechte ge negenheid. Er waren er o.a. van die fa milie in de eerste plaats, van de Texelsche Landb. Organisaties, van de afd. van Volksonderwijs, van de Texelsche Be- stuurdersbond, van de Texelsche col lega's en van de afd. Texel van de Mo derne Arb. Beweging. Als eerste spreker voerde de heer J. S. D ij t het woord. Hij sprak namens het bestuur van de Lagere Landbouwschool en wees op de groote steun, die de heer Klimp steeds voor landbouwer en vee houder geweest is. Daarvoor bracht spre ker hem hartelijk dank. Spreker herin nerde aan de vele lezingen en cursussen, alle bedoeld om zijn kennis onder de boeren te brengen en hen vooruit te hel pen. Oprecht erkennen de Texelsche land bouwer en veehouder de groote verdien sten van de thans overledene. De verhou ding tusschen schoolbestuur en de heer Klimp was uitstekend. De leiding was bij hem immers in goede handen. Het be stuur stelde in hem zijn volle vertrouwen. Wat hij voorstelde was altoos welover wogen en voor inwilliging vatbaar. Hierom hield het Bestuur zich op de achtergrond.' Het was, vervolgde spr., een officieel ornament aan de school, dat niet uit gebrek aan belangstelling of slapheid zich weinig met de gang van zaken bemoeide, maar omdat het alle waardeering had voor de opvatting, welke de heer Klimp van zijn taak had; voor de wijze, waarop; hij die vervulde. Dankbaar erkennen we, dat de heer Klimp voor Texel, voor zijn landbouw in het biezonder, buitengewoon veel is geweest. Ik hoop, dat deze weten-i schap de familie verlichting mag geven, van de smart, welke het verlies haar WOORD EN DAAD Het bestuur van het Alg. Weeshuis deelt op een tweemaal door B. en W. gedaan en door de Raad ondersteund ver zoek mee, niet te kunnen afwijken van de bepaling, welke weezen boven een zekere leeftijd van opname in het Weeshuis uit sluit. Kohier Hondenbelasting vastgesteld 1223.50. Kohier Hoofdelijke Omslag vastge steld op f 14049.95. Voorz. D. C. Loman deelt mee bin nenkort aan Z.M. de Koning ontslag uit zijn ambt als burgemeester te zullen vra gen. Verschillende omstandigheden, zegt spr., hebben mij daartoe doen be sluiten, o.a. de aanbieding van een be trekking in de hoofdstad, welke ik meen de niet van de hand te mogen wijzen. Weth. Westenberg spreekt als de tolk der vergadering over dat besluit zijn leedwezen uit, daar zegt hij „de Burgemeester zooveel tot nut van het eiland gedaan heeft". DINSDAG 2 APRIL 1889. Voorz.: de heer Coninck Westenberg. Ahvezig: de leden D. C. Loman en G. K. Brouwer. Ingekomen een schrijven van de Comm. des Konings, inhoudende, dat het contingent voor de Nationale Militie ver moedelijk 17 Texelaars zal tellen. 22 heeft berokkend. Rust in vrede, mijnheer Klimp. Namens de Texelsche collega's sprak de heer B. T. Zondervan, hoofd van de o.T. school te De Cocksdorp. Met diepe overtuiging, zoo zei spie ker, kan ik hier zeggen, dat we in Klimp een goed collega verliezen, iemand, die onderwijzer was nve't hart eu ziel. Niet iemand, die, bij de beëindiging van de schooltijd zijn taak volbracht achtte, maar die ook in zijn vrije tijd voor de school en zijn jongens inog heel veel deed. De laatste jaren was "hij hoofd van tie Land* bouwschooT, maar warm bleef zijn hart nog kloppen voor al hetgeen ook het ge woon lager onderwijs betrof. Herinner u de vergadering met landbouwbesturen en hoofden van scholen, waarin hij met kracht en klem pleitte voor melkbijvoe- ding op de scholen, niet om de melk maar om het kind, dat hij altijd een warm hart toedroeg. Waren er moeilijkheden, steeds was Klimp tot helpen bereid. Hij deed dat zonder ophef, onopgemerkt vaak. Wij zullen die steun nu zeker missen. Laat ons zijn prachtige voorbeeld volgen, laat ons zijn warme vriendschap nooit verge ten. De heer C. S to e p k e r sprak na mens de bewoners van Zuid-Eierland en als vriend van de overledene. Groote dank zijn wij hem verschuldigd, zei de heer Stoepker. Om raad kwam men bij hem nooit vergeefs. Ook was hij een man van de daad. Ik breng een enkel geval in her innering. Het was'in Aug. 1914, dat Rik- kenberg, een kleine boer, moeite had om de oogst binnen te krijgen. Wat deed toen de heer Klimp? Hij liad juist va- cantie en bracht tweemaal per dag voor Rikkenberg de melk naar de fabriek. Een treffend bewijs van medeleven, van hulp vaardigheid, van naastenliefde. Waar vindt men ze nu nog? Zijm nagedachtenis zullen we in hooge eene houden. Ik zelt verlies in hem een waar huisvriend. Rust zacht, beste vriend. Uit naam van de Texelsche Landbouw organisaties sprak de hieer A. J. Keijser, voorz. afd. Texel Holl. Mij van "Land-* bouw: Hartelijk danken we u, mijnheer Klimp, die in zooveel Landbouwvereeni- gingen een vooraanstaande plaats innam, voor het vele, door u in het belang van landbouw en veeteelt verricht. Wij zijn er van overtuigd, dat uw adviezen voor ons van groot nut zijn geweest en, nog zullen zijn. Moge de familie troost vin-, den in de ze'kefheid, dat de overledene zoo'n arbeidzaam leven achter zich heeft en bij ons in dankbare herinnering blijft voortleven. Tenslotte werd het woord gevoerd door de heer J a c. B r u i n en wel namens de Arbeiders-organisaties: Enkele maanden geleden, beste Klimp, heb je ons ontroerd, door de woorden, die je sprak bij de ter-i aardebestelling van een onzer beste leden. Niemand kon vermoeden, dat we nu reeds' aan jouw graf zouden staan. Wij kun nen ons niet indenken, dat je niet meer benten ons niet meer kunt bijstaan, waar dat noodig was. Altijd heb je eigen be lang achtergesteld bij het algemeene. Met zelfverloochening heb je vaak de zaak van de arbeidsbeweging gediend, ook toen een ziekte je krachten sloopte. Vaak kwam ik mismoedig, verdrietig bij je, maar jij VAN TEXELS RAAD. Ged. Staten verzoeken naar aanlei ding van het raadsbesluit van 8 Februari 1889 inzake tractement onderwijzeres het bedrag niet lager te willen stellen dan 1500.—. Voorz. deelt mee, dat B. en W. aan Ged. Staten verzocht hebben het besluit van 8 Febr. toch goed te keuren; le. we gens de financ. toestand vam de gemeente; 2e. omdat er toch wel sollicitanten op at zullen komen (Ged. Staten vreesden dat dit niet het geval zou zijn.) Een nieuw tarief, vastgesteld voor de bepaling van ieders aanslag in de ge meentelijke inkomstenbelasting. Inkomen in gld. Percentage 300— 400 0.50 401— 500 0.75 501— 600 1.00 601— 700 1.25 701— 800 1.50 801— 900 1.75 901—1000 2.00 1001—1200 '2.50 1201—1500 2.75 1501-2000 3.25 2001 en "hooger 3.50 Van inkomens beneden f300 is geen be lasting verschuldigd. Ook niet van inko mens van 300—400 gld., indien door han denarbeid verkregen 23 Schrale Lippen Gesprongen Handen gaf me weer hoop, weer moed, vertrou-, wen. Onuitsprekelijk dankbaar zijn we je voor wat je voor ons hebt gedaan. Wat zullen we je missen. Jouw liefde, edel moedigheid en werklust zullen ons echter tot voorbeeld strekken. Je luebt ons ge sterkt en hoop op de toekomst 'gegeven. Rust zacht, kameraad. Hierop deed het zangkoor „Aan de Strijder" hoornen, zacht en zuiver. De weduwe, de beide dochters en an deren strooiden bloemen op de kist. Velen konden hun aandoening niet be dwingen. Het was een aangrijpende plech tigheid. Namens de familie sprak een familie lid van de overledene een woord van dank voor de betoonde sympathie en deelneming. Hij gaf de verzekering, dat het voor de familie een groote troost, is, dat te mogen ervaren. Hiermee eindigde de droeve plechtig heid. Ter aarde besteld wiend liet stoffe lijk overschot van een man, met groote gaven van hoofd en hart, van een hoog geschat ingezetene. Mijnheer Klimp heeft niet vergeefs ge leefd. Hij ruste in vrede. HET OLYMPISCHE VUUR. Op een hooge toren te Garmisch-Par- tenkirchen brandt thans, sinds de opening van de Olympische Winterspelen, hetz.g. Olympisch vuur, dat niet voor het einde der Olympiade zal worden gedoofd. Hoe meer de mensch alleen op zich zelt is ingesteld, des te kleiner is de kring van menschen, die het met hem uithouden, en des te twij felachtiger is zijn verinogen om lief te hebben. VAN 1887 - HEDEN. ZATERDAG 27 APRIL 1889. Aanvang v.m. 10 uur. Voorz.: de heer Coninck Westenberg. Secr.de heer P. Stikkel, gem.-secr. Afwezig: de heeren D. C. Loman en J. Roeper. Meegedeeld wordt, dat bij Kon. Be sluit van 8 April met ingang van 1 Juni 1889 op verzoek eervol ontslag werd ver leend aan de heer D. C. Loman, sinds 1 Dec. 1864 burgemeester dezer ge meente. Ged. Staten deelen mee, goedkeuring te hechten aan het beslujt van 8 Fiehr.j waarbij de raad het tractement van de onderwijzeres, te benoemen in de vaca- ture-mej. Enklaar (den Burg), op f450.—. stelde. Benoemd tot onderwijzeres aan de o.l. school te den Burg (vacature-mej. Enklaar) mej. A. Koster. De heer Brouwer klaagt over een lantaarnopsteker op een der dorpen, die de laatste dagen de lantaarns in het geJ, heel niet aansteekt.B. en W. zullen hem door de veldwachter bij gebleken na latigheid doen verbali9eeren. 24

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1