De Nieuwe Texelschs Courant No. 5026 49s,e Jaargang Woensdag 26 Febr. 1936 Q Uw ,dvert,!,,"e in m Wad ivo"K ASPIRIN EERSTE BLAD. Van week tot week Texelsche Berichten V gaai hel nietlangerl Verkouden, hoesfen, tranende ogen. Hier neemt men op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UI TO.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nis. 4ct. ADVERTENTIES: 1—5 regels 60 cent iedere regel meer 12 ct. Eenzelfde adv. voor viermaal ineens opgegeven wordt driemaal berekend. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer Vj uur later.) 28 29 1 2 3 4 5 Mrt. 0,29 1.09 1,51 2,55 4 22 5,56 7.07 LICHT OP Rl|WIELEN en R11TUIGEN 6 ZATERDAGAVOND. BE STRIJD IN AFRIKA. Italië heeft blijkbaar een groote over winning behaald. De Abessiniërs geven 'n kleine overwinning toe. Het is niet waar schijnlijk dat de negus en zijn aanvoer ders er door ontmoedigd zullen zijn, daar zij wéten, de gevaarlijkste vijand van Italië, de tijd, tot bondgenoot te hebben. De Italianen hebben nu waarschijnlijk be reikt, dat hun hoofdleger in het Noorden uit zijn benarde positie bevrijd is. Ras Kassa en Ras Sejoem zullen hun posities in de rug van het Italiaansche leger, op het plateau van Tembien, waar zij overal in de natte tijd de verzorging van de Ita'iaansche troepen uiterst moeilijk had den kunnen maken, moeten prijs geven. Intusschen wordt er weer over de moge lijkheid van vrede gefluisterd. Na zijn groote overwinning zou Mussolini daartoe te gemakkelijker kunnen besluiten. Maar voor een vrede zijn er twee noodig en zeker heeft de negus nog geen overdre ven haast. Wij moeten vreezen, dat het gebeurde in de laatste weken er weinig toe zal bijdragen, een einde te maken aan deze groote tragedie. In Engeland maakt men zich er in ieder geval nog niet ernstig ongerust over, dat tengevolge van de militaire gebeurtenissen het avon tuur met een nederlaag voor de Volken bond zou kunnen eindigen. DE OLIE-SANCTIES. Op de oliesancties rekent men te Lon den blijkbaar niet meer. Men heeft daar nu het rapport der deskundigen van Geneve openbaar gemaakt. Belangwek kend is wat er gezegd wordt over de olie, welke Italië nu zelt in Albanië oppompt. Daarvan heeft Rome uiteraard groote op hef gemaakt. Deze olie echter kan van weinig invloed zijn op de voorziening van Italië, zoo heet het in het rapport. Bo|- vendien is de in Albanië gewonnen olie van slechte kwaliteit. Maar dit doet er alles minder toe, zoolang de Italianen in Amerika zooveel olie kunnen koopen als zij slechts verlangen. Wel heeft het Ame- rikaansche Huis van Afgevaardigden reeds tot verlenging van de neutraliteitsbepalin- gen van Augustus besloten, met slechts 27 stemmen er tegen, maar er is in de houding van de AmerikaansChe regeering veel veranderd. Zij ziet zich, onder de druk van een openbare meening, wier be- teekenis groeit met het naderen der presi dentsverkiezingen,, genoopt, zich zoo weinig mogelijk nog van de letter dezer bepalingen te verwijderen. Een verorde ning, die de olieleveranties van de Vereen. Staten beperkt tot het gemiddelde van normale jaren, is niet meer te verwachten. Italië betaalt de olie, uit Amerika be trokken, contant en put zich, naar men aanneemt, des te sneller uit. De andere! sancties, die minder gevaarlijk zijn dan een olie-embargo, krijgen daardoor des te meer kracht. Londen gelooft nog steeds, dat die voldoende zijn. STARHEMBERG Vice-kanselier van Oostenrijk. ROND DU1TSCHLAND EN OOSTENRIJK. Tusschen Duitschland en Polen „bo tert" het niet. Warschau belemmert het verkeer tusschen Duitschland en Oost- Pruisen en legt de nazi-organisaties in Polen allerlei moeilijkheden in de weg. En wat doet Berlijn daartegen? Het is vrijwel machteloos door zijn geïsoleerde positie. Wel tracht het „goede maatjes" met Italië te worden. De herhaalde be zoeken van de Duitsche gezant te Rome aan Berlijn zouden daarop wijzen. Men vraagt zich onderwijl af, wat er van Oostenrijk worden zal. Zullen Duitschland en Italië straks samen over de toekomst van dat land beslissen? Oostenrijk's vice-kanselier heeft een bezoek aan Louden gebracht, naar men beweert om aan Oostenrijk de bijstand van Engeland te verzekeren en dat heeft men hem in Italië heel kwalijk genomen. Men sprak zelfs van „heulen" met En geland. Oostenrijk was eerst zeker van de steun der Kleine Entente, dus van Tsjecho-Slo- wakije, Joego-Slavië, Polen en Roemenië. Maai- Zuid-Slavië heeft tot steunverlee- ning weinig lust meer, sinds Oostenrijk besloot niet dee*, te nemen aan sancties tegen Italië. De 'Zuid-SIaviërs kunnen Tiet n.l. met de Italianen niet al te best vin den. Ot Roemenië Oostenrijk helpen zal hangt at van de vraag, of de Habsburgers in België blijven of niet. Op herstel van de monarchie verklaarde koning Carol n.l. in het geheel niet gesteld te zijn. ZWITSERLAND EN DUITSCHLAND. Zwitserland heeft besloten alle poli tieke organisaties van buitenlanders te verbieden, dus ook die van de Duitsche nationaal-socialisten. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van de moord op de Duitsche nazi-Leider in Zwitser land, Oustloff. Duitschland is over dat verbod zeer gebelgd en dreigt met tegen maatregelen. Naar Hitier aan Qustloff's grat beweerde, zouden alle Joden, achter deze moord staan. Van andere zijde even wel wordt het tegendeel verklaard. De misdaad werd begaan door een „onpoli tieke enkeling", door een Jood welis waar, die in Oustloff het stelsel wilde treffen, dat hij vertegenwoordigde, maar die de nazi-tegenstanders toch niet heeft gediend. Hitier beweerde verder: Zoo'n aanslag 'i s door ons nooit gepleegd". Ook hierover zijn de meeningen sterk ver deeld. Immers: Liebknetht, Eisner, Rosa Luxemburg, Rathenau, Erzberger, Roehm, Heines, Ernst, staatsraad Manui, de Beiersche oud-premier Von Kahr en nog veel anderen waren slachtoffers van het nazi-regime. Aan hen heeft Hitier bepaald niet gedacht. AZANA. Spanje's nieuwe premier. Joego-Slavië. Zaterdagmorgen heeft Hodza, minister-president van Tsjecho- Slowakije, een bezoek gebracht aan eenige hooge autoriteiten, onder wie koningin weduwe Maria en prins-regent Paul. Japan. Bij de jongste verkiezingen steeg het aantal zetels dier arbeiderspartij (van 5 tot 20. Het volk sprak zich uit voor nationale eenheid en tegen overdreven bewapening. Abessinië. Rome meldt, dat tijdens de slag van Euderta van 1117 Febr. 25700 bommen,, totaal 178 ton, op de Abessiniërs zijn geworpen. 9 LEESPORTEFEUILLE DEN BURG Zeven weekbladen, vier maand- bladen. Iedere week een schat van lectuur en illustraties. Kost samen 15 ct. p. w. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. WAAR GINGEN WE HEEN OOSTEREND. 11 Nov. 1887: Feestelijke bijeenkomst ter viering 25-j bestaan Nut en Genoegen. Feestrede van P. Bouma (Eerste voorz. was dr. K. Hi lie.) DEN BURG. 21 Nov. 1S87: Ledcnverg. afd. Texel Holl. Mij. van Landbouw. 21 Nov. 1887: Ledenverg. van 't Nut ter bespreking toestand Alg. Bewaarschool. 1 Dec. 1S87. Billartwedstrijd, café Park zicht. Winnaar J. Flens. 12 Dec. 1887. „Volkslezing" van het Nut. Sprekers: de heenen De Braai, De Vries en Loman. 16 Dec. 1887. Gemeenteraadsvergade ring. 10 Dec. 1887. Ledenverg. van het Nut. Besloten de Alg. Bewaarschool, de financ. toestand in aanmerking genomen, voor- loopig nog drie jaar in stand te houden. 22 Dec. 1887. Lezing van de heer J. de Jongh, h.d.s. te M.-Eierlamd, in café Parkzicht; humoristische en ernstige voor drachten. OUDESCHILD. 22 Dec. 1887. Feestavond Neptunus in De Zeven Provinciën. Optreden o.a. van de heeren Zwanenburg en Muller. DEN BURG. 26 Dec. 1887. Uitvoering Gyrnn. Ver- eenging Texel, in De Vergulde Kikkert. 29 Dec. 1887. Oprichtingsvergadering Vrijz. Kiesvereeniging. 2 het product van vertrouwen BAYER Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cis. U.D.I.-AVOND Met de Tooneel-avond van Vrijdag, besloten met een druk en genoeglijk bal, heeft U.D.I. haar doel weer bereikt. Een zeer talrijk publiek Pen's Zaal was bijna geheel bezet was getuige van de opvoering van „Zonsopgang", toomeel- spel in drie bedrijven van Joh. van Eekelen en was daarover algemeen zeer voldaan. In zijn openingswoord bracht de lieer A.v.d. Meulen, de ijverige voorz. van U. D.I., dank aan hen, die prijzen voor de verloting beschikbaar hadden gestgld, als mede aan de Texelsche Courant, die kos teloos de met zooveel succes bekroonde reclame-campagne verzorgde. Verder ver zocht spr. eenige clementie bij de bei oordeeling van het spel, daar bij het in- studeenen griep en verkoudheid meerma len spelbreker waren. Laat ons beginnen met te verzekeren, dat dit verzoek overbodig was. Het spel vlotte als regel uitstekend en kan, waar van dilettant- (dat is: liefhebberij-) too- neelkunst sprake is, als zeer goed wordep gekwalificeerd. Verzorging van grime en tooneel waren daarmee volkomen in over eenstemming. In het kort verteld, komt de inhoud van het tooneielspel hierop neer. Tom Mensing is als kind van 10 jaar wegens een naar het oordeel van zijn hardvochtige vader ernstig vergrijp („dief stal" van een gouden vulpotlood ten nadeele van een huisvriend) na een zware lichamelijke afstraffing naar een strenge kostschool gestuurd. Geheel vervreemd van huis en haard hij moéht zelfs de vacanties niet thuis doorbrengen trekt hij na zijn schooljaren de wijde wereld in. Hij bekwaamt zich in het vak van zijn vader, die meubelfabrikant is en doet op dit gebied een belangrijke uit vinding. Wanneer hij 24 jaar is 14 jaar dus na zijn „verbanning" noodigt zijn vader hem uit, thuis te komen, aan welk MINISTER MOTTA Zwitserlands Minister van Buitenland- sche Zaken. s ZOO SPRAK. DR. LEOPOLD SIEMONS (ineen rede te den Haag): Het anti-semictisme in Duitschland is een zielkundig hulpmiddel geweest ter bereiking van het doel: de totale staat. F. FENTENER *VAN VLISSINGEN: voorz. Intern. K. v. Kooph.: Ik ben op timistisch gestemd. De autarkische ge dachte neemt af, o.a. iu Amerika, de groot ste zondaar oipeconom. gebied eu Duitsch land. We moeten terug naar de vrijhan del van vroeger. Het tegengaan van over productie is echter noodzakelijk. LUCHTVAART. Schiphol. Het K.L.M. vliegtuig Haan vloog in 2 uur 50 mnt. van hier naar Praag. De trein doet er 21 uur over. Rusland telt ruim 10.000 zweefvlie gers en fabriceert als oenig land in Eu ropa zweeftoestellen in massa. Op 230 terreinen worden zweefvliegers opgeleid. Een Russ. piloot steeg bij Moskou met een vliegtuig met watergekoelde mo tor op tot 10280 M. De vlucht duurde 72 ndnuten. - Rusland. Te Toela steeg een vlieg tuig, dat 5 zweeftoestellen sleepte, tot 3150 M. Daar liet het de zweefvliegers los. Een record. Australië. De militaire vlieger Mc. Gregor, bekend uit de Melbourne-race, is nu bij een landing te Melbourne over de kop geslagen en gocfood. verzoek Tom gevo'g geeft. Moeder omringt hem meteen met bewijzen van harte lijke genegenheid, maar zijn vader, trotsch, hoogmoedig, kan zich nog niet heenzetten over zijn oude wrok en be-i jegent Tom met wantrouwen. Ook Tom's zuster Tilly, een wat verwend juffertje, blijkt aanvankelijk met zijn thuiskomst n:et bijster ingenomen. Hartelijk daaren tegen is de verhouding jegens Jacob, de reeds bejaande huisknecht, die zich alle moeite geeft, om de „jongeheer" aange naam te zijn. Moeder doet aanvankelijk vergeefsche pogingen om haar man mil der te stemmen. De zaken gaan slecht en dit draagt tot toenadering niet bij. In tusschen is in hetzelfde dorp een nieuwe meubelfabriek in aanbouw. Tom wordt uitgenoodigd als directeur op te treden. Stemt hij daarin toe, dan zal dit de onder gang beteekenen van net bedrijf van zijn vader. Henny, een logé, vriendin van Tillv, evenwel, die toevallig aanwezig was bij een onderhond tusschen Mensing en zijn meesterknecht De Vries, brengt Tom, voor wie zij liefde opvat, de gevolgen van zoo'n stap onder het oog. Zij verzekert hem, al haar aohting voor hem te zullen verliezen, zoo 'Tom besluit, direc teur te worden van de nieuwe fabriek. Dit laat n:et na op Tom diepe indruk te maken. Hij besluit nu de hem aangeboden betrekking niet le accepteenen, maar tevens opnieuw de ouderlijke woning 'te ver laten, nu uit vrije wil. Het wantrouwen, dat zijn vader jegens hem maar niet los wil laten, maakt hem het leven hier tot een hel. Vruchteloos tracht zijn moeder hem te bewegen op zijn voornemen terug te komen. Wanneer even later Tom Henny alleen én de kamer treft, bekent hij haar zijn liefde. Ook Henny Iaat zich niet onbetuigd. Nochtans besluit Tom de wijde wereld in te gaan. Maar dan treedt zijn vader op hem toe; zwijgend, bewon derend. Met dankbaarheid getuigt hij van het goede werk, door Tom in zijn fabriek geleverd. Hij bekent verkeerd gehandeld te hebben, en verzekert ontdekt te heb ben, hoe edelmoedig Tom's karakter wel

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1