m s Tei Wol uit Melk. Tel is. Tom biedt, alvorens te vertrekken, zijn vader zijn uitvinding aan. Maar daarmee wenscht deze geen genoegen te ne men: „Breng jij ze in practijk", zegt hij. „Voltooi, wat ik begonnen ben. Hier is mijn hand". Tom bezint zich geen oogenblik. Hij slaaat toe, daarbij zjjn dank betuigend aan z^jn moeder en aan Henny, die dat bewerkten. Afzonderlijk vermelden we nog de rol len van bedrijfsleider (J.Kohier), dienst meisje (mw. Room-Wilkeshuis) en chauf feur (N. Poort.) De omvangrijkste en zwaarste rol was die van Tom, voortreffelijk gespeeld door de heer O. Bakker. Het samenspel met Henny (mw. N. Bakker-Zuidewind) was vlot. Vader Mensing vond in de heer A. de Wilt een knap vertolker, evenals zijn echtgenoote in mw. A. van der Meu ten—Flens. De diepe wrok, de kille hoog moed bij de een, de teedere aanhankelijk heid, de liefde, die alles overwint, bij de ander 'het spel deed deze éigen- schappen volkomen tot haar recht komen. Treffend was 't tafereel aan 't einde van het tweede bedrijf, waarin Tom, diep in de nacht thuisgekomen, alleen in de kamer, luidop zijn voornemen te kennen geeft: Hij zal zijn plicht doen, opdat Henny haar achting voor hem behoudt, maar dan zal hij weer de wereld ingaan, omdat zijn vader hem, die eenmaal een dief was, geen vertrouwen wH schenken. Bij deze woor den verschijnt zwijgend vader Mensing in de tuindeur, waardoor zacht maanlicht naar binnen valt; Tom's woorden mis sen hun uitwerking niet. Mej. Qr. Dijt was goed in haar rol als TLlly, de wat verwende, nukkige, naar „het volte leven" hunkerende dochter des huizes. Vlot gespeeld. Jacob, de trouwe huisknecht, innig verlheugd over de thuis komst van Tom, werd door de heer H. Room waardig weergegeven. De heer J. Kohier vertolkte de weinig dankbare rol van bedrijfsleider, een man met een ver leden, maar die zich met alle macht aan de greep van het noodlot poogde te ont-* worstelen. Hij gaf goed spel evenals de heer S. de Waal Sz., die de kleine rol van meesterknecht welbegrepen Uitbeeldde. Mw. Room-Wilkeshuis was als geknipt voor de dienstbode-rol, haar toebedeeld: snibbig of poeslief, al naar dat wezen moest. En dan „haar" chauffeurtje, Hans! De heer N. Poort was zeker pre-i des de ooüjke snaak, die het stuk ver langde. Eind-conclusie: een goed stel da mes en heeren, dat U.D.I.'s goede naam weer bevestigd heeft. Burgemeester Kamp bracht aan het slot namens het Gemeentebestuur dank voor de steun aan Tex. Kleedingcomité verleend en dankte tevens, de heeren van dit Comité, die, met hun ijverige voorz., Joh. Parlevliet aan het hoofd, zooveel in het belang van 'Texels misdeelden 'tot stand brengen. Het spel van U.D.I. schatte Mr. Kamp hooger dan dilettanten-spel, een oordeel, dat de U.D.I.-anen zeker voldoening gaf na zooveel weken onver moeide studie, na een avond van zoo groote inspanning. Namens U.D.I. bracht de heer Van der Meulen, die persoonlijk een groot aandeel in de voorbereiding had, dank aan mw. Ven Hooi, die de regie op zich had ge nomen en deze avond gesouffleerd had. Eén opmerking moet ons echter nog van het hart. Ze betreft het stuk zelf. Het! wil er bg ons niet m, dat een vader zijn jongetje van 10 jaar (4e klas lagere, school) na een onnoozele vergissing (het wegnemen van een potlood omdat het tee kenen wou) niet alleen erbarmelijk kastijdt maar ook nog 14 jaar achtereen de toegang tot liet ouderlijk huis ont zegt. Legden moeder en dochter zich daar zoo maar bij neer? Kan een vader zijn kind verwijten, dat het als 10-jarige zijn „eer" reeds verspeelde? Hoe kan moedei' van een „klein misverstand" spreken en Tom verwijten, dat hij koppig is en zijn ouders de rug toekeert. Wij vragen in ge- moede: Heeft Tom ooit „ouders" gehad? SPORTNIEUWS. WANDELSPORT. Hedenavond weer training voor de a.s. a+standsmarsch. Start Steenenplaats, om acht uur. Aanmelding bij G. Michels, de Koog, en P. Eelman, Koogerweg. den Burg. PRENTBRIEFKAARTEN als leermiddel Te. Amsterdam werd een stichting in het teven geroepen, getiteld Ned. Prent briefkaartenarchief. Leiders J. C. B. en P. E. A. Lindeman. -Doel is: het uitlee- nen van prentbriefkaarten voor onder wijsdoeleinden. Reeds beschikt het Ar chief over 35000 kaarten uit 45 landen, betrekking hebbende op landen en volken, schilderkunst, bouwkunst, enz. Met be hulp van een projectietoestel, eveneens te huur, kunnen de kaarten op een scherm worden gebracht. De meeste kaarten zijn, behalve van een Nederlandsch ook van èen Esperanto-onderschrift voorzien, ter wijl een boekje, waarin doel en streven van het Archief worden uiteen gezet, eveneens in het Esperanto zal verschijnen. Dat TEXELSCHE prentbriefkaarten met Esperanto-onderschrift niet ontbreken, spreekt vanzelf. Wie er meer van weten wil, schrijve naar: Baarsjesweg 306, Am sterdam. (Vertaald uit La Lettura; artikel van C. Poggiali). Ofschoon de moderne mensch zich er langzamerhand aan heeft gewend, zich niet meer te verbazen over de wonderen, die wetenschap en industrie samen in het leven roepen, staan we dit keer toch even verbaasd stil bij de opzienbarende mededeeling, dat uit een emmer vól lauwe, roomige meLk in korte tijd een half dozijn sokken of een paar wollen camisoles te voorschijn getooverd kunnen worden. Toch is dit 'n zeer reoente Italiaansche' uitvinding, door Antonio Ferretti gedaan. Bijna een eeuw geleden heeft men ver schillende mogelijkheden ontdekt om nieu we producten door de bewerking van melk in 't leven te roepen, maar pas gedurende een tiental jaren heeft de industrie zich met commercieele doeleinden hierop toe gelegd. De oudste bewerking van melk, n. 1. het bereiden van kaas, wordt al in de bij - belsche verhalen vermeld; verder denken we aan het moderne product het gala- liet, dat plastische, hardeen transparante materiaal, dat bestaat uit ontroomde melk, die een reeks chemische bewerkingen heeft ondergaan. Voor de meest uitecnloopende doel einden wordt tegenwoordig het galaliet gebruikt; zelfs als surrogaat van vloer-' bedekking, bij wijze van tegels, majolica en glas. De laatste belangrijke ontdekking van de Italiaan Antonio Ferretti, het werk van drie jaar van ingespannen studie en, proefnemingen, is het produoeeren van wol uit melk, wol uit caseïne, ook wel „lanitol" genoemd. En meer nog dan iets anders verbaast ons de snelheid, waarmee de wonderlijke metamorfose plaats vindt. VASTSTELLING KIEZERSLIJST. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat de op heden door hen vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1936-1937 van heden tot en met 16 Maart a.s. ter secretarie der gemeente voor eer» ieder ter inzage wondt nedergelegd en, tegen betaling der kosten, in afschrift en stemdistrictsgewijze, in uittreksel ver krijgbaar wondt gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder bevoegd bij bet Gemeentebestuur verbete ring van de vastgestelde kiezerslijst aan te vragen, op grond, dat hijzelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt, niet behoorlijk voor komt ot al dan niet voor eenige verkie-i zing aangewezen is als bevoegd bij vol macht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongeregeld papier worden gesteld. Texel, 22 Februari 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, KAMP. De Secretaris, JONKER. WINKELSLUITING. De Burgemeester der gemeente Texel herinnert de winkeliers aan de bepalingen der Winkelsluitingswet 1930, Staatsblad no. 460. Inzonderheid wordt onder de aandacht gebracht, dat behoudens uitzonderingen, de winkels op Zaterdag gesloten moeten zijn vanaf 10 uur des namiddags en op andere werkdagen vanaf 8 uur 's avonds. Voor den Zondag geldt als algemeene regel, dat de winkels gesloten moeten zijn. Hierop bestaan voor bepaalde winkels uitzonderingen. Is een dergelijke uitzonde ring op een winkel van kracht, dan geldt zij voor bepaalde uren en zijn daaraan voorwaarden verbonden. Aan hen, die van meening zijn, dat voor hun zaak een der uitzonderingsbepalingen van toepassing is, wordt in overweging gegeven zich van de voorwaarden op de hoogte te stelten en dienovereenkomstig te handelen. Op de naleving van de wettelijke bepa lingen zal een verscherpt toezicht wonden uitgeoefend. 'Texel, 21 Februari 1936. De Burgemeester voornoemd, KAMP. ALGEMEENE BEGRAAFPLAATS. De Burgemeester der gemeente Texel brengt in herinnering, dat krachtens liet bepaalde in de Algemeene Politieverorde ning, de toegang tot de Algemeene Be graafplaats te den Burg voor kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren zon der behoorlijk geleide verboden is. Voor de overtreding van dit verbod, waarop hechtenis gesteld van ten hoogste twee maanden of boete van ten hoogste f 300.zijn de ouders of gezaghebben- den aansprakelijk. Texel, 20 Februari 1936. De Burgemeester voornoemd, KAMP. De eerste vraag is: waaruit bestaat melk? Uit 85.13 pet. water, 4.92 pet caseïne, 4.05 pet. vet, 5.50 pet. lactose en 0.34 pet. minerale zouten. De caseïne vooral neemt de voornaam ste plaatsin Ferretti's uitvinding in;daar uit wordt met behulp van een speciaal proces, dat Ferretti zoTgvuldig geheim houdt, de wolachtige massa verkregen. Na dat eerste prooes wordt de behandelde caseïne tot een draadachtige massa ver werkt, die geschikt is om later te worden geweien. Een oplossing van de caseïne en bijgevoegde chemische praeparaten wordt in een trekplaat overgebracht met microscopische gaten; de afscheiding van het product wordt daarna gestremd, en hierdoor wordt de draad stevig en solide gemaakt. Dan, tenslotte, het drogen van de draad, dit is, in groote trekken het prooes, dat zich moet voltrekken. Veel voordeelen heeft men bij dit case- ineproduct reeds ondervonden. De wol, die van de draden gesponnen wordt, is dadelijk al zacht, glanzend en sneeuwwit. De mechanisch verkregen draad bezit elke gewenschte lengte; is dus niet, als die der dierlijke wol, beperkt. Dit biedt een groot practisch voordeel, omdat nu afval en waardelooze korte einden uitgesloten zijn. Bovendien zijn alle draden van gelijke dikte, zoodat de geweven massa eveneens volkomen egaal te voorschijn komt. Ver meldenswaard is het feit, dat Ferretti, die reeds eerder de vervaardiging van synthe tisch Ieder tot stand bracht, zijn nieuwe uitvinding in opmerkelijk korten tijd heeft verwezenlijkt. In slechts 10 dagen werd van de versche, nog lauwe koemelk de eerste streng wol gesponnen en wel de 28ste October en een week daarna, op 4 November, werd hiervan een stuk stof geweven, dat men Benito Mussofini ter keuring overhandigde. (Wordt vervolgd.) VOOR ONZE DAMMERS. DAMWEDSTRIJD. Zondag speelde de Texelsche Damclub te den Helder tegen de Heldersche Dam club. Texel verloor met 7—17. Twee per tijen werden gewonnen en wel door de heeren C. Dijker, kampioen van Texel en C. v. Heerwaarden; drie eindigden remise. DE KOOG. AFD. DE KOOG VAN MOOI TEXEL. Jaarvergadering op 22 Febr. ten huize van de heer Lolkema. Te ongeveer 8 uur opent de voorz., de heer F. van Twisk de vergadering en heet de aanwezigen, een 16-tal leden, be nevens de secr., hartelijk welkom. De voorz. somt de econom. moeilijkheden op, die het vreemdelingenverkeer in 1935 be dreigden en brengt naar voren de nood zakelijkheid van bet voeren van een extra reclame door de V.V.V. Mooi Texel. Hij acht deze in 1935 alleszins geslaagd, noemt verder cijfers van inlichtingen en aanvragen. De notulen worden goedge keurd. De secr. leest daarna zijn jaarver slag en geeft een opsomming van de financ. resultaten van V.V.V. Mooi Texel. De contributie wordt met 15 stemmen voor en één blanco na eenige discussie wederom op f 1.per bed vastgesteld. De bestuursverkiezing is dan aan de orde. De heer H. Wuis, aftredend doch herkiesbaar, wordt met 14 st. wederom herkozen. Tot afgevaardigde wordt met 12 stemmen herbenoemd de heer K. Ver meulen. De reclame voor 1936 wordt daarna behandeld. Eén der leden stelt voor: voor leden V.V.V. Mooi Texel gratis een cliché beschikbaar te stelten, opdat ze dit op hun couverten kunnen laten drukken met als tekst b.v.Aange sloten bij V.V.V. Mooi Texel De verga dering gaat hiermee accooud. Bij de rond vraag worden door de leden de vol- dende punten naar voren gebracht: le. aansluiting bij de Fed. van V.V.V.'s in Noord-Holland. 2e. Het aanbrengen van een reclamebord in 't Engelsch en 't Hol land sch in het Waaggebouw te Alkmaar; 3e. meer vermakelijkheden voor de vree in delingen, b.v. bloemencorso, enz. 4e. Re clame te maken in groote Warenhuizen als b.v. Bijenkorf, Hema en reclame in de bekende Cineac-bioscoop te A'dam. 5e. Er wordt gevraagd bij het Gemeente bestuur aan te dringen op plaatsing van een hek om de brink te De Koog, daar deze voor kinderen als zeer gevaarlijk wordt beschouwd, en meerdere straatver lichting; 6e. verbetering te vragen aan het bestuur van de Dertig Polders van de wegen in de omtrek van de Koog en ver betering van de weg De KoogDen Burg bij het huis van de heer J. Zijm, daar zich hier een uitholling in de weg vertoont; 7e. verbetering te vragen aan het Staats- boschbeheer voor het fietspad De Koog de Dennen; Se. verbetering van het uit zicht op de Fonteinsnol; 9e. een verzoek aan het bestuur van T.E.S.O. te richten, opdat de employé's op de boot zich zulten onthouden van het geven van inlichtingen over pensions en het bezet zijn van an dere. 10e. verplaatsing van het kampeer terrein van Staatsboschbeheer in de dui nen van b.v. 300 M. meer om de Zuid. Te 10 uur sluit de voorz. hierna de ver gadering. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas sobureau voor de Midden stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- w ten. j Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. □□□□□□□no-e De OUDESCHILD. ZAKENN1EUWS. Met ingang van 1 Maart, zoo verzoel men ons te melden in aansluiting op on bericht inzake het aan de heer Joh. Dog ger verleend eervol ontslag, gelieve me zien voor afle zaken, de A.P.C. betref fende, te wenden tot de heer Koi va Districtskantoor A. P. C., Bassingrachi Den Helder. VEREENIG1NG TOT STEUN. (Slot van ons verslag van Zaterdag.) De Vereen, werd in 1886 opgerich; Er bestonden toen zeer treurige toestan den op allerlei gebied en men vertelde idat het zoo niet langer kon gaan. Kit deren, die iets misdreven hadden werdt vroeger in de gevangenis opgesloten b allerlei andere misdadigers, welke toe stand onhoudbaar was. Reeds in de inic deleeuwen echter had Amsterdam jeugi gevangenissen, waar de kinderen oc werkten. De resultaten waren zeer goe maar navolging vond het niet. Tot Steu had oorspronkelijk ten doel hulp te vei Leenen, aan Jonge, verwaarloosde kintk ren en ongehuwde moeders, doch al spa dig wend dit laatste punt opgegeven on dat de Vereen, beter één ding goed, da twee half kon doen. De middelen ware o.a. verpleging in tehuizen, waar de kin deren werden gewend aan een ordelijk samenleving en opgevoed in Vrijz. gods dienstige geest, welke glans en richtin geeft aan het leven. In de tehuizen kwi men kinderen, die zoo verwaarloosd wa ren, dat ze niet in gezinsverband kot den leven. Doch het ideaal is de ge/in: verpleging. Verheugend is zeker, dat 8 pet. zeer goed terecht komt. De Verea heeft 3 tehuizen voor meisjes, 2 voo jongens. De gezinnen vindt men door d gemachtigden, menschen van onschathai waarde, die geregeld er op uitgaan oi pleegouders te vinden en toezicht te hoi den. Velen, o.a. Ds. Visser, uit Terboij die 20 of meer pupillen hebben, zij daarmee geheel bezet De kinderen gaan gewoon naar scha en worden zooveel mogelijk geholpen. I mogen leeren hetgeen bij hun aanleg hf best past. De kinderen krijgt de Vereei via de Voogdijraad, uit gezinnen, waai van de ouders uit de ouderlijke macht zij ontzet. Er is veel geld voor noodig e liet is een schande voorde vrijz. chrii telijken, dat men zoo weinig voor t eigen richting over heeft, hoewel dit r eenigszins begint te veranderen. Ook h verantwoordelijkheidsgevoel van de re geering vermindert, want de subsidie worden telkens lager en beteekenen nie meer. Daarom is steun dringend no odé moreel en financieel. In A'dam dede de Gereformeerden niet mee aan collecte, omdat ze geld genoeg had dei Het is beschamend voor de vrijzinnige: dat zij zooiets niet kunnen zeggen. Hoi derden gevallen komen in deze crisistij voor, waarbij we niet kunnen helpen w gens geldgebrek. Laat dit beter worde; Hierna werd een aantal plaatjes ve toond, betrekking hebbend op het leve in de Tehuizen, ruime, luchtige gebouwei tusschen het geboomte. Spr. vertelt ovi het leren van de kinderen, hun vreugd feestjes bij verjaardagen en ook van on roerende brieven, die de Vereen, on tv an. van pupillen, die van hun pleegouders i liefde en toewijding ontvangen, die ze hun eigen ouders misten; van het meis van 6 jaar, dat zich telkens ziek hie om naar bed te kunnen gaan, daar voor dien nooit een bed had gehad. Het is een prachtig werk, deze kind ren uit de vieze sloppen en uit die hai den van slechte ouders weg te nemen o ze onder goede leiding tot bruikban menschen te doen opgroeien. Om dit we te kunnen volhouden is een 2'2-ceif vereen iging opgericht. Spr. wekt op 0 toe te treden tot dit fonds, waarv; Ds. Schollte de leiding zal nemen. Ds. Scholte bracht dank aan mej. Stom voor de wijze waarop zij het werk tk vereen iging had toegelicht. Het bez« is niet groot, zei spr., maar ik heriniK aan het Evangeliewoord: Waar twee drie aanwezig zijn in Mijn naam, daar b Ik. Laten we hoj>en, dat ook dit sainö zijn vruchten zal afwerpen. Met gezai werd de avond besloten. tot 28 liefs mee Offe ond< te v 2e gers heitr Zuiv Slao Bote PE I Belei

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2