41 SL LEED 3 JAAR AAN RHEUMATIEK KLOOSTERBALSEM TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Abonneert U op dit blad. Texelsche Berichten KON ZICH NIET BEWEGEN AKKER'S OftMINin. T«R INZAOt Gemengd Nieuws Woensdag 26 Februari 1936 alg. begraafplaats. 9 8 6 2 2 0 0 0 0 1 0 1 0 1* 2 5 3* 4 5 16 12 5 4 1 0 40—13 34—16 11—28 3—13 3—20 1—16 uL ÓJ Dank zQ KLOOSTERBALSEM kan bq weer wandelen en fietsen Geen goud zoo goed" De aandacht wordt gevestigd op een publicatie van B. en W. inzake de Alg. Begraafplaats te den Burg. U.L.O.-FEEST AVOND. We kunnen thans meedeelen, dat de U.L.O.-feestavond bepaald is op Donder dag 12 Maart. Er wordt aan de voorbe reiding met lust en ijver gewerkt, zoodat er reden is om weer een kostelijke avond voor de jeugd, maar ook voor de ouderen te verwachten. VOLKSONDERWIJS. Op Vrijdag 27 Maart zal hier voor de afd. Texel van Volksonderwijs optreden: Ds. Westmijze, van Rotterdam. Voor de pauze houdt hij een propaganda-rede, daarna geeft hij een reeks voordrachten in proza en poëzie ten beste, waarvan hij de kunst, zooals we vorig jaar be merkten, zoo uitstekend verstaat. BATIG SALDO U.D.I.-AVOND. Tot ons groot genoegen kunnen, we meedeelen, dat het bedrag, dat als resul taat van de U.D.I.-avond en de verlotin gen aan Texels Kleedingcomité ter hand kan worden gesteld, meer dan driehon derd en zestig gulden bedraagt. Bravo! Ziedaar wat samenwerking ver mag. COOP. P.T.V. TEXEL. Naar we vernemen was de gemidd. prijs van de kippeneieren aan de veiling over Febr. 1936 f3.05 per 100, over Febr. 1935 f2.47. Een verheugend verschijn sel, evenals het feit, dat de Coop P.T.V,, Texel over 1935, crisis ten spijt, behoor-' lijk heeft gewerkt. Het bestuur noodigt leden en toekomstige leden uit, vanavond vooral de vergadering bij te wonen. SPORTNIEUWS. D.D. schrijft ons: De laatste thuiswedstrijd van het ge wone comp. programma eindigde voor ons met 21, waardoor, mede door de 5—1 overwinning van Alkmaar op Scha gen, de onderlinge afstand gelijk is geble ven. Het was prachtig voetbalweer, het veld was puik. Er is voor de rust door beide partijen goed gespeeld, de 1—0 voorsprong met rust voor T. was ver diend. Na de rust was T. er vooral het eerste kwartier finaal uit. Over alle liniën rammelde het en het was duidelijk, dat de gelijkmaker komen zou. Eerst daarna vlotte het spel weer wat beter, zonder echter de hoogte van voor de rust te be reiken. Er kan beter gespeeld worden, met meer lust en nóg meer combineeren. Vooral P.Neijens moet veel meer gebruik maken van zijn bininenspelers en halflinie. Het reageeren op uitlatingen van het pu bliek door sommige spelers is tijdverspil len. Reeds na 3 mnt. spelen krijgt N.N. een goede kans, als onze achter hoede nog niet op gang is. De bal wordt hoog overgeschoten. Spoedig volgen er nog enkele en het is maar gelukkig, dat de NN-aanval niet zuiver genoeg op schot is. De T-aanvallen hebben nog niet veel te beteekenen en leveren de backs geen moeilijkheden op. Een goede voorzet van Niek de Qr. wordt niet benut. Als dan NN een goede kans heeft naastgekopt, maakt Henk goed vrij. Hij geeft Th. een prachtige kans, maar deze staat buiten spel. Over het algemeen gaan de passen naar de vleugels te scherp en te hard. Als Niek de bal vrijmaakt, geeft hij naar de linkervleugel. De kans wopdt niet be nut en NN is weer weg. Het lost een hard schot, maar Joop is in conditie. P.Neijens geeft een goede voorzet, Theo loopt door, raakt nog even de bal die eerst op de lat en daarna achter het doel valt. Nu komt T. meer en meer in de aanval. Het heele elftal sluit beter. Er wordt flink aange pakt en we zien een aantrekkelijk spel. Kees lost een hard schot, juist naast. Na een halt uur spelen 'n scherpe voor zet van Niek, de keeper Iaat de bal slip pen en P.N. werkt deze in het doel 10. T. komt nu keer op keer gevaarlijk opzet ten, bij een snelle voorzet is niemand voor het doel, een schot van P.N. gaat juist over. Henk kopt een bal door, Kees schiet. Een snelle NN-aanval volgt, de rechtsbuiten zet schuin langs het doel, maar er is niemand bij. Een voorzét van P.N. wordt door Kees overgëkopt. Een gevaarlijk hooge bal in ons strafschop gebied brengt een angstig oogenblik, ach terhoede mist, Joop loopt uit en springt als een kat op de bal en redt schitterend. Dan wordt de le corner op ons doel genomen en afgeslagen. Piet probeert te veel alleen te dribbelen, hetgeen mis lukt. NN besluit 'n aanval met de 2e cor ner en dan is het rust. Na de rust is NN direct in het offen sief, snel snijden de vlugge spelers door onze verdediging en halflinie heen maar stuiten dan veelal op Joop, die geen kans geeft. Snel gaat de NN-linkervteugel er vandoor, tikje terug, schot mislukt. Eenige felle schoten gaan juist over. NN is ge vaarlijk en er zit een gelijkmaker in de lucht. Henk haalt de bal op, geeft mooi naar P.N. een prachtkans, maar zijn schot is slecht. Klemvast vangt Joop enkele scherpe schoten. Zelfs heeft NN al twee corners geforceerd, welke worden afge slagen. Bij de 2e loopt Joop onnoodig en ver uit zijn doel en hij mist de bak Het zuivere schot wordt door Gom, die op de doellijn staat, weggeschopt. Bij 'n scherpe voorzet van NN stuit de bal van Joop's beenen terug, vanwaar de bal on houdbaar wordt ingeplaatst. 1—1. Dit is het teeken om beter aan te pakken. T. weet zich los te werken en spoedig enkele goede aanvallen te ondernemen. N.N. lost intusschen een hard schot, dat Joop keu rig stopt. Kort achter elkaar krijgt T. eenige corners te nemen. De eerste wordt door Kees naast geschoten en de 2e door Niek zuiver ingekopt 21. Om beurten vallen nu de beide partijen aan, waarbij T. de beste kansen krijgt, doch minder goed afwerkt dan de gasten. Joop redt eenige malen prachtig. Bij een zeer snelle T.-aanval volgt een prachtvoorzet. De bal wordt onvoldoende weggewerkt en Niek, achterover koppend, geeft P. N. een goede kans, welke hij naast schiet. Een goede voorzet, P.N. kopt schitterend, juist over de lat. Dan moet Th. uitval len, Piet K. neemt zijn plaats in. Er is dan nog '10 mnt. te spelen. Veel móóis zien we niet meer. De strijd is blijkbaar uitgespeeld. Met 2—1 komt het einde. Scheidsrechter Augustijn leidde als altijd correct. Hopen we, dat ook de laatste wedstrijd AndijkTexel gewonnen zal worden. Voor Zondag is ons een volledig pro gramma nog niet bekend. Als er geen wijziging wordt aangebracht, speelt T. 2 thuis tegen MLD en trekt T. 3 naar Wa tervogels 3. Als het terrein het toelaat, kunnen A. en C. elkaar bekampen. Hedenavond training adsp. aanvang 7 uur- jongens tot 12 jaar, om 8 uur jongens tot 16 jaar. Iedereen denkt om de opgave voor de zomertour. Geld voor contributie en zaal- huur meebrengen. Komt trouw trainen. Indien mogelijk Vrijdagavond 7.45 uur op het terrein of loopoefening. Uitslagen van 'Zondag: Schagen— Alkmaar 15; TexelN.Niedorp 2—1; Andijk—DTS 2—1. NHVB, 2 F.: HRC 5—Helder 4 2-4; MLDSchagen 2 3—3; Helder 5—Zee macht 0—4. Stand 4 A KNVB: Texel Alkmaar BKC N.Niedorp Andijk Strandvogels Schagen D.T.S. KORFBAL. Texelsche Korfbalcompetitie. Zondag won OKC van SVC met 30. Elto 2 liet Verdo Nigro vergeefs opko men en heeft dus reglementair verloren. Van de te den Hoorn te spelen wedstrijd hoorden we niets. Voor Zondag is het programma: SVC —Zwaluw; Elto 2—OKC en HKC tegen Verdo Nigro 2. Aanvang van alle wed strijden om 2 uur. De comp. stand is nu: 13 11 1 1 23 29— 9 12 9 3 0 21 36—10 11 6 0 5 12 21—18 12 3 3 6 9 23—29 10 2 4 4 8 13—21 10 2 2 6 6 20—24 11 2 2 7 6 19—36 11 1 3 7 5 20-34 OKC Zwaluw Verdo Nigro HKC SVC Elto 2 één wedstrijd reglementair verloren. W. EEN MAL GEVAL. OOSTEREND. VISSCHER1J. We lezen in het Handelsblad van Zon dag: Na een goedgeslaagde proeftocht is Zaterdag de voor rekening van de Gebr., Ellen, te Oosterend (Texel) op de scheepswert „De Dageraad" te Wou- brugge nieuwgebouwde stalen Noordzee- motorkotter T.X. 14 (Vier Gebroeders) te IJmuiden aangekomen, teneinde aan de Noordzeevisscherij te kunnen deelnemen. In het nieuwe schip is een 150 p.k. Krom hout-Dieselmotor. geplaatst, welke een flinke snelheid en trekkracht ontwikkelt. .Bet kwam In eens, maar 3 Jaar lang was het of Ik die pijn Ut mijn rug nooit meer kwijt zou raken. Alles was m\j teveel. Men zet mij dat ik rheu- matiek had en daarvan wel nooit meer af zou komen. Toen werd Ik opmerk zaam gemaakt op Kloosterbalsem, die heerlijk verzachtende zalf en werkelijk, na een behandeling van nog geen 6 weken zijn mijn pijnen verdwenen. Ik heb van niets meer last en beveel daarom Iedereen den KloosUrbalsem aan." 8. Site B. Onovertroffen b(J brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmlddel b(J Rheumutlek, «pit en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62f$ et. en f 1.04 OUDESCHILD FILMAVOND TEX. BESTUURDERSBOND. De Texelsche Bestuundersbond kan op een zeer goed geslaagde avond terugzien. Het Eigen Gebouw was bijna geheel ge vuld, toen de voorz., de heer Jac. Bruin,, opende. Spr. wenschte allen een prettige avond toe, waarna het bijprogramma werd afgedraaid, dat zeer in de smaak viel. Vooral de film over de Arbeiders Olym piade was prachtig. O.a. zag men vrije oefeningen van 8500 turnsters en 9000 turners, die een buitengewone aanblik bo den. In een andere film kon men consta- teenen, wat de Arbeidersbeweging reeds heeft gedaan op het gebied van genezing en ontspanning der leden. We zagen prachtige kindervacantiehuizen, de kamp huizen van de A.J.C., vacantie- en rust huizen van diverse vakbonden, Volksscho len iin het katholieke Zuiden en het prachtige Troelstra-oord, genoemd naar de groote leider. Het was een staaltje van wat een naar omhoog strevende ar beidersklasse vermag. Ook de andere bij films waren heel in teressant. Ze werden afgewisseld met een korte .propaganda-tekst voor het Plan van de Arbeid. Vervolgens was het woord aan de heer Faber, bestuurder van de bond van Arbei ders in de Kledingindustrie, wiens rede we Tn hef kort weergeven Van 1929 af heerscht er crisis in bui tengewoon felle mate. De jeugd heeft geen toekomst, en voor ouderen zal ook na de crisis geen werk zijn. AI direct heeft het N.V.V. zich tegen iedere verslechte ring der arbeidsvoorwaarden verzet. Niet altijd met sucoes. De arbeiders hebben veeren moeten laten. In sommige deelen van het land zijn de toestanden allerver schrikkelijkst en ook op Texel had spreker hongerloonen in 't loonzakje van gehuwde arbeiders gezien. Er zijn van I93CM34 ver schillende stakingen gevoerd, waarvoor 5 mill. 182428 gulden is uitgekeerd (car- tonindustrie, zinkwitstaking, looncorifectie, etc.) waarbij aanslagen op het levenspeil der arbeiders zijn tegengehouden of tot kleinere proporties teruggebracht. Hon derden millioenen steun worden met steun van het rijk uitgekeerd aan de werkloozen, waarvan in 4 jaar door het N.V.V. zelf 34 millioen. De bouwvakarbeiders sloten met de patroonsorg. een vacantieregeling af, waardoor een bedrag van 4 mill, werd uitgekeerd. Aan ouderdoms- en ziekteverz. betaalde het N.V.V. 3 mill, terwijl de typografen bond een pensioenfonds instelde voor oude vakgenooten, waaruit deze f10 per week kunnen trekken. Maar daarnaast, zei spr., blijven we onvermoeid strijden tegen de Christ regeering en de werkgevers die de crisis willen oplossen door veria-' ging van het levenspeil, 'ja, men wil de, arbeiders voor de steunbedragen laten werken. Het eenige gevolg is: nog groo- tere ellende kwijnende middenstand, nog kwijnender afzetgebied van alle produc- teri. Daar tegenover stellen we ons Plan van de Arbeid, dat door het uitvoeren van groote werken de welvaart en dus de koopkracht wil bevorderen, waardoor an dere industrieën op gang zullen komen. We willen de 40-urige werkweek, want het is een gruwelijk schandaal, dat er in ons kleine landje 400.000 werkloozen rondloo- pen, terwijl arbeiders, o.a. in het trans portbedrijf en de binnen beurtvaart, con fectie- en Ik) tel bedrijf 100 en meer uren per week werken. We vinden het gek kenwerk, dat de regeering de 8-uiendag niet doorvoert, die ze zdt heeft be krachtigd. Wij willen geen overwerkver- gunningen als anderen hunkeren naar ar beid. Verlenging van de leerplicht zal ten le. de arbeidersklasse geestelijk ten goede komen doch 2e. '40 60.000 jeug digen van de straat houden. Is het niet krankzinnig, dat het opkomende geslacht uit de bedrijven wordt gegooid, terwijl anderzijds 60-jarigen en ouderen werken? Vervroegd pensioen is dringend geboden. Wat antwoordt Colijn en de Christelijke regeering hierop? „Het is moeilijk om te zeggen, dat dit alles onchristelijk is, want het zijn alle ëischen van christelijke aard". Daarom zegt men, dat er geen geld is. Maar wij weten wel beter dan deze on zin. In 1914, toen er een lecining moest plaatsvinden voor de mobilisatiecredie- ten werden er reusachtige bedragen ge leend. Ei- zijn nog 650 millionnairs in Ne derland. Zou er nu geen geld zijn waar het gaat om het belang van 't gelveele| volk? Bovendien betaalt de regeering nu ook reeds honderden millioenen aan uit- keeringen, te weinig om van te leven en te veel om te sterven. Het is o.i. verstan dige politiek om dat geld voor produc tieve arbeid te besteden, waardoor wan- hoopsbewegingen als de N.S.B. geen leans krijgen. Thans slenteren duizenden werk loozen rond, wat funest werkt op de be volking. Het is zeker, dat, als straks de opleving komt, er gebrek zal zijn aan geschoolde arbeidskrachten. Maar 3c grootste misdaad is liet tegenover de jeugdige werkloozen, die pas aan 't begin van 't leven staan en tot allerlei mis* daden vervallen, waarvan de bestraffing enz. ook schatten gelds kost. Tegenover de politiek van groote werkloosheid en hongerloonen stellen wij dus ons Plan. De eischen zijn doorvoerbaar en recht vaardig. Doch rechtvaardigheid alleen be slist niet in deze kapitalistische maat schappij. Als een arbeider na 25 jaar of Langer op straat gesmeten wordt, gelden voor de patroon alleen de uitkomsten van het bedrijf. Wij kunnen dit alleen voor komen door machtsvorming. Wij moe ten tegen de wanhoopspolitiek der heer- schende klasse stellen de georg. macht der arbeidersklasse, georganiseerd in 't N.V.V. en de Soc. Arb. Beweging. Als alle arbeiders, jonge en oude, mannen en vrouwen hun plaats vinden in deze or ganisaties, alleen dan zullen wij ons plan van de Arbeid kunnen verwezenlijken. Een hartelijk applaus beloonde de spre ker voor zijn heldier betoog. Na de pauze volgde nog het hoofd nummer, 20000 jaar in Sing-Sing. De film is reeds besproken; ze was aangrij pend en velen waren danook zeer onder de indruk. Voorz. Bruin hoopte, dat film en ge sproken woord hun werk zouden doen tot bloei van de organisatie, waarna een gezellig bal de dajqslustigen nog een (ge tijd bijeenhield. Den Haag. De Minister van BuitenJ. Zaken verklaarde, dat Nederland nooit vrijwillig een 'vk. M. van zijn gebied zal afstaan, al moest het dienen om tege moet te komen aan expansie-behoeften van andere landen. Utrecht. De ItaliaansChe Diesel- trein, die in ons land proefgenedem heeft, is weer huis-toe; hij stelde teleur. Rotterdam. De tenor Josef Schmidt vangt hier vandaag in De Doelen zijn nieuwe tournee door ons land aan. Varsseveld. Een landbouwer had katten teveel; hij bracht een zwarte ka ter naar een kennis, 20 K.M. ver. Enkele dagen later kwam het dier weer op de boerderij aanloopen. t Aardbeien. Het Laboratorium van Tuinbouw te Wageningen slaagde er in de aardbeiencultuur drie weken te ver vroegen door bestraling met Néon-Iicht. Duitschland. De regeering gelastte opheffing van eenige r.k. jeugdbonden in Baden. Duitschland. Op de 4e synode der Belijdenisbeweging verklaarden de meeste predikanten niet te zullen wijken voor de eischen van de staat op kerkelijk gebied. Frankrijk. Reeds 30 landen betuig den hun instemming met de intern, ten toonstelling te Parijs is 1937, ook Neder-, land. Spanje meldt groote overstroomin gen doordat de Guadalqvivir 10 M. bo ven normaal peil steeg. In Andalusië moesten 2500 gezinnen hun woningen ont ruimen. Schaatsrijden. In Londen rijden da gelijks 15000 personen schaats. Aldus de leider van een Londensch ijspaleis. Het hoogste radio-station ter we reld zal het kortegolf station op de Mount Everest zijn (75000 M.) De Eng. expe ditie, welke deze top bestijgen wil,, zal daar gebruik van maken.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5