;a; Gemengd Mieuws 1 OOR DE LUCHT NAAR 1NDIE. OOSTEREND VOOR DE KLEUTERSCHOOL. D. ffi- Mededeelingen jl 'HU van Texels Bioscoop-Theater V; GETEN MANNEN. Van deze film schreef de Maasbode: De film heeft vooral ten doel, de ver schrikkingen van de wereldoorlog te laten zie i. Ze geeft een reeks bombardementen, bc letingen, gevechten van man tegen m n, het tot zinken brengen van schepen, ■en voorts andere gebeurtenissen uit de wereldoorlogVelen zullen door het zien van Vergeten Mannen ongetwijfeld verstrikt worden in hun afkeer van de gruwel van de oorlog. De Voorwaarts: juist door de onmiskenbare echtheid b1 lift 1 i raadselachtig, hoe men deze op namen i t de archieven los heeft kunnen krijgen. De legerleidingen hebben er, dunkt ons, alle belang bij, om deze gru welijke 'achting niet aan de openbaarheid prijs te gevenEr is niets romantisch aan, het niets dan een mensch-onteeren- de vuiligheid, een slachting in de mod-, der„Vergeten Mannen" is in sommige landen verboden, men wil liever niet la ten zien, hoe de oorlog is. In deze tijd van oorlogsdreiging voelt men echter te meer, dat deze gruwel niet vergeten mag worden. (Zie ook volgend nummer.) DR. P. H. RITTER Jr. Het optreden van Dr. P. H. Ritter Jr. voor de leden van het Nut alhier is be-j paald op Woensdag 4 Maart a.s. Als literair leider van de A.V.R.O. is de heer Ritter bij veel luisteraars een goede be kende. Hoe vaak hebben wij hem niet be wonderd oin zijn veelomvattende en de gelijke kennis, over de wijze, waarop hij anderen daarvan doet profiteeren. De belangstelling zal Woensdag zeker groot zijn. DE TEXELSCHE ZEEWIER- VISSCHERS EN DE ZUIDERZEE- STEUNWET. Kamerlid Drop dringt op beslis sing aan. Het soc. dem. Tweede Kamerlid Drop heeft de minister van Waterstaat schrifte- lij! de vraag gesteld, of het verslag der /undere commissie, die in 1934 is be-i t met een onderzoek naar de vraag ot zeewier-(zeegras)visschers op Texel ;:!s belanghebbenden in de zin der Zui- derzeesteunwet behoonen te wonden er- 1 :id en waaromtrent in de Memorie van t itwoord begrooting Zuideirzeefonds '36 iverklaard, dat het spoedig zou worden rilgebracht, reeds te zijner kennis is ge komen, zoo ja, of de minister dan dit verslag ter algemeen© kennis of ter ken- .1 .s van de Staten-Generaal wil brengen ui zoo neen, of de minister dan de af-, doening van deze aangelegenheid ten j oedigste wil bevorderen. Voor de „luchtreis naar Oost-lndie", start Zaterdag 7 Maart in Pen's Zaal, ge zagvoerder A. V i r u 1 y, hebben zich NU reeds meer dan 100 deelnemers aangemeld. Wie mede van de partij wil zijn, haaste zich, want de toeloop zal grooter blijken dan waarop alle voor deze Indie-reis be schikbare vliegtuigen berekend zijn. Wat het kost? 30 ct. uitenthuis. Kaarten alleen voor abonné's Tex. Crt. en huisgenooten zijn zoolang de voorraad strekt verkrijgbaar in Boekhandel Parkstraat. L TSLAG VERKOOPING. De Zaterdag in hotel Texel gehouden verkoop van strandvonderijgoed (mijn- stutten en timmerhout) bracht f 3783,50 op. Groote belangstelling. Flinke prijzen. VASTENAVONDFEEST. Het Vastenavond-feest, Maandag in Pen's zaal gevierd, is, naar men ons meedeelt, naar wensch geslaagd. Het was er gezellig in de versierde zaal. De stemming was tip-top. Minder druk was het in De Zwaan, maar ook daar heeft het aan pogingen om het feest aan de verwachtingen te doen beantwoorden niet ontbroken. DE MAQUETTE VAN TEXEL. De maquette van Texel deugt heele- maal niet, zegt de een; weg er mee. Ze kan, mits gerestaureerd, op tentoon stellingen buiten Texel, wel dienst doem, meent een ander. Ben derde is van mete- ning dat de maquette in 1935 reeds „die" attractie van de V.V.V.-expositie in de Apollo-hal was, terwijl een vierde criti cus spreekt van niet minder dan een mis lukking, een wanproduct, ons mooie eiland onwaardig. Helaas heeft het ons aan tijd voor een bezoek aan de Apollo-hal en aan de Brusselsche tentoonstelling ontbroken Zoo bekeken, zijn de schrijvers van de Ingez. Stukken over de „beruchte" ina- queite (4e pag. 2e blad) meer tot oordee-, len bevoegd dan wij. Reeds eerder gaven we als onze meening te kennen, dat een niet behoorlijk gelijkende maquette van Texel in ons museum niet op haar plaats is. We vragen ons zelfs at: Is het doel matig, een goede maquette van zoogroote afmetingen een blijvende plaats te verze- ren in ons museum, dat nu reeds met zijn ruimte woekeren moet? Wat de bruikbaarheid op tentoonstellingen elders betreft, wagen we het voorloopig met de schrijvers van meening te verschillen. „Maquettes zijn uit de tijd", meent de heer Ponger, maar „de geschiedenis herhaalt zich" en niet zelden tot ons nut. Wat de verhoudingen aangaat, die moe ten, omdat men heel Texel heeft willen nabootsen, wel verkeerd zijn. In verhou ding tot de lengte van het z.g. eiland moeten de duinen, de torens, de huizen veel te hoog, de haven te diep, de dorpen te uitgestrekt zijn. Hield men zich aan de juiste verhoudingen, men zou de Eier- landsche vuurtoren, vliegkamp De Mok, enz., met ©en vergrootglas moeten zoeken. Neen, tüè "groote 'fout schuilt o.i. in de geringe fijd, welke de vervaardiger van de maquette bij zijn werk ter beschikking stond. Minstens had de man een week op Texel moeten kunnen 'doorbrengen, alvorens aan de slag te gaan. Dat is niet gebeurd. Maar daarom behoeven we „onze" maquette toch niet aan kant te zetten? Er is bij zorgvuldig werken on der deskundige leiding wel iets beters van te maken. De idee is niet kwaad, maar het pakje waarin ze gehuld is, verlangt restauratie. Is dat geschied, dan er mee over het Marsdiep. En niet er „in", zoo als sommigen raden. Het resultaat van de verkoop en ver loting ten bate van de Kleuterschool alhier was verheugend. Immers kwam men tot een batig saldo van plm. f350,Dat heeft de school, die in de korte tijd van haar bestaan zooveel belangstelling en waar deering heeft verworven, ook wel verdiend. De N. H. Zusterkring heeft zeker alle reden tot voldoening, nu haar werk met zoo goede uitslag bekroond is. Enkele prijs- winners willen we nog noemen de sprei werd gewonnen door mej. J. Bakker-Vlaming Den Burghet ontbijtlaken door mej. D. Vonk, Oosterend een fruitmand door mej. N. Brouwerv. d. Vis, Oosterend de mooie pop door mej. P. Dob. D. KERK EN VREDE. Zaterdag werd in de Doopsgezinde kerk ©en openbare vergadering gehouden door de afd. Texel van „Kerk en Vrede". Als spr. tradt op Ds. Siilevis Smitt, van Haar lem, predikant in de Oeref. Kerk H.V. de leiding van deze avond berustte bij Ds. Papineau Sahn, N.H. predikant te De Cocksdorp. (In volgend nr. komen we op deze avond terug. Red.) VOOR HET CONCOURS. Zangveneen. De Lofstem alhier stelt voor het op Hemelvaartsdag te den Burg te houden Muziekconcours, een zilveren lauwertak ter beschikking. Wie volgt? DE KOOG. ZAKENNIEUVVS. Aden deelt ons mee, dat het woon- en winkelhuis, waarin te vestigen een filiaal van Slagerij C. Visser, den Burg, geheel nieuw opgetrokken zal worden op een perceel annex hotel Het Witte Huis (rechts.) De zaak zal gedreven worden door Je heer F. Visser. Rechts van dit woon- en winkelhuis zal een warenhuis worden gebouwd voor rekening van de lieer D. Dros, den Burg. V.V.V. "TEXEL". Maandagavond werd alhier in café Den Braven eien alg. vergadering belegd door VVV „Texel". Wegens het slechte weer waren slechts 17 leden aanwezig. Daar de heer Schumaker, voorz., verhinderd was aanwezig te zijn, leidde de lieer Mi- chels, secr., deze vergadering. Na het lezen der notulen doet de heer R. J. Daalder verslag van bet bezoek aan de heer burgemeester, dat z.i. niet aan de verwachting voldaan heeft. Er is niets beslist. De burgemeester was ook zeer voor samenwerking met andere V.V.V. Bestuur: Wegens het bedanken als be stuurslid van de hoeren C. Groenhof en R. Smit, komt nu bestuursverkiezing aan de orde. Benoemd worden de heeren W. Burger en J. H. Boon, die beiden hun benoeming aannemen. Contributieregeling: Het bestuur stelt een contributie voor van fl.per lid plus f 0.50 per bed. Zonder hoofdelijke stemming wordt dit voorstel aangenomen. Werkprogramma 1936. Uitgave gids is verzekerd; er is geld voor een minimum van 1000 exemplaren. Er komt geen lange lijst van pensionhouders, verhuurders van gemeubileerde huizen, enz., in. Geen advertenties van pensionhouders en ver huurders van gemeubileerde huizen; elk lid krijgt 3 a 4 regels in de gids, om daarin de grootte van zijn pension, aantal bedelen, pensionprijs, enz. te vermelden. Er wordt 'n aparte beschrijving van De Koog en omgeving, in de gids, die de voil- gende week ter perse gaat, opgenomen. De heer Michels verklaart nog, dat hij ook dit jaar weer kosteloos in het belang van de V.V.V. zal werken. Spr. zegt, dat hei geen kunst is, een vereeniging te la ten voortbestaan, die f 2400 subsidie heeft Wei is het een kunst, zegt hij, haar te doen voortbestaan zonder subsidie, maar dat zullen we toch probeeren. Er kwa-' men reeds verscheidene aanvragen voor 1936 binnen zonder dat geadverteerd is. Omstreeks 10 uur sloot de voorz. de vergadering. M.L. DE COCKSDORP. SPORTNIEUWS Zondag speelde S. 1 tegen een Vetera nen-elftal, waarbij nogal eens aardig voetbal te zien werd gegeven. In het V-elftal zitten enkele goede krachten. Ze weten het spoedig tot 2—0 te brengen, doch dan komt S. 1 los. De 20 achter stand wordt omgezet in 52, waarmee het e nde komt. We zullen probeeren voor S. 1 een goede oefenwedstrijd te krijgen. Onze secr. heeft S. 1 laten inschrijven voor de Gouden Kruiswedstrijden. Loten we een beetje gelukkig, dan krijgen we misschien enkele goede wedstrijden. Ons 2e startte minder fraai naar Ou- deschikl: no. 1 had m.i. een geldige reden, de tweede een zeer been, maarkon wel naar den Biirg fietsen, de derde liet heelemaal niets van zich hooren. Met acht man wordt gespeeld. Met de rust valt er één uit, dan Iaat de scheidsrechter staken. Bezitten jullie heelemaal geen clubgeest? Jullie moeten niet voetballen wanneer je eens zin hebt, maar steeds trachten de vereen, omhoog te werken. Dan kunnen we vooruit gaan. J.B. DE HOUTEN HAM. Zaterdagavond gat de tooneeIclub„Ons Genoegen" van de Koog een uitvoering in hotel De Hoop. Opgevoerd werd De Houten Ham. (Over de inhoud werd reeds uitvoerig geschreven). Het stuk viel bij de aanwezigen zeer in de smaak. Over de vertolking door de leden van Ons Genoe gen niets dan lof. De rollen bleken in goede handen te zijn. Jammer, dat de be langstelling niet grooter was. Een gezellig bal vormde het slot van deze avond. DEN HOORN. ZUIVELFABRIEK DE ONDERNEMING. In de vergadering van aandeelhouders werd i n de plaats van de heer K. S. Lap, die zich niet meer herkiesbaar stelde, tot directeur gekozen de heer P. Drijver, die deze benoeming aanvaardde. FEESTAVOND. De Zwaluw. Korfbalclub De Zwaluw gat 1.1. Zater dagavond voor een tamelijk goed bezette zaal in 't Loodsmanswelvaren een uitvoe ring. De avond werd ingezet met zang der werkende leden, waarna de voorz., de heer J. Beumkes, een kort openingswoord sprak. Hij hoopte, dat, alhoewel de club minder reden tot feestvieren heeft, daar zij het kampioenschap, het vorig jaar be haald, thans weder aan een andere club zal moeien afstaan, de feeststemming er niet minder om zou zijn. Vervolgens werden verschillende voor drachten gegeven. Ze voldeden best, er werd veel en hartelijk gelachen. In de pauze: de verkoop van loten, welke spoe dig uitverkocht waren. Na de pauze werd opgevoerd het tooneelstukje De Huvve- lijkscandidaten. Mcdespelers(sters) waren R. Bremer en mej. T. Kalis als de heer en mw. Jungman, mej. M. Lap als hun dochter Julie Jungman en D.Duinker, P. Lap en C. P. Drijver als de huwelijkscan- didaten. De heer en mw. jungman waren zeer rijk en daarom wilde hun dochter er van verzekerd zijn, dat zij niet om haar geld wend getrouwd. Zij wilde daarom de heeren, die naar haar hand dongen, op de proef stellen. Bij de eerste twee can- didaten bleek, toen zij hun meedeelde, dat zij niet de dochter maar de dienstbode van de heer en mw. Jungman was, dat 't om liet geld te doen was. De derde can- didaat bleek in zijn liefde voor haar standvastig te zijn, maar deze ontdekte, dat zij wel degelijk de dochter en niet de dienstbode was en stelde haar weder- keerig op de proef. Toen bleek, dat zij groote liefde voor elkander hadden. Het geheele stuk werd correct opgevoerd en voldeed uitstekend. Alle rollen waren goed ingestudeerd. Als laatste voordracht kre gen wij Kellner 11, door P. Lap, welke ook zeer goed voldeed. Bij de verloting viel de kapstok, ver vaardigd door W. Cupido ten deel aan H. Kiljan, de fruitmand aan H. v. d. Oord. Aan 't slot dankte de voorz. allen, die tot het slagen van deze avond hadden meegewerkt. Ook aan hemzelf komt een woord van waardeering toe, want de lei ding van deze avond berustte bij hem be slist in goede handen. Nu, Zwaluwen, maar weer uw best gedaan om te trachten volgend jaar het kampioenschap weer te veroveren. Met gezellig bal, met dansmu ziek van de heeren Eelman en Bakker, werd besloten. OUDESCHILD. SPORTNIEUWS. O.ICC. KAMPIOEN. Zondag speelde OKC hier tegen SVC Als scbeklrechter laat beginnen is bet veld vrij goed. bespeelbaar. Als O. één puntje haalt is ze reeds kampioen. Doch het blijkt ai direct, dat SVC alles zal doen om te winnen. O. speelt lang niet zooals verleden week tegen de Zwaluw. Het is een gelijk opgaande strijd met beide korven om beurten in gevaar. O. krijgt vrijwel de beste kansen, doch het goede schot ontbreekt. Toch gelukt het O. na 20 mnt. de leiding te nemen met 10. Na de rust wordt er door beide partijen flink aangepakt. O. is nu iets sterker en spoedig is het 20. Na omruiling is 0, j bijna doorloopend in de aanval, dodi ,,i doelpunten blijven uit. SVC doet nog een:ge goede en gevaarlijke aanvallen, en doch ook hier lukt het niet. Kort voor I het einde weet O. toch nog 3—0 te ma ken waarmee het einde komt en OKC tevens kampioen is. SVC heeft het OKC lang niet gemakkelijk gemaakt en del overwinning van O. was dan ook nietl eerder zeker dan toen scheidsrechter eindel floot. O. moet nog één wedstrijd spelen! en wel tegen EIto. Ook nog een zwarej doch als deze nog gewonnen wordt, wal kan als we allen ons best doen, is OKC ongeslagen kampioen. Amsterdam. Voor de overlevenden van de brand aan de O.Z. Achterburgwal werd al meer dan 3400 gld. bijeengebrachi Amsterdam. De Burgemeester ont ving van een ingezetene f5200 onder motto „Gevvetensgeld" Amsterdam. Zaterdag zijn de slacht offers van de brand aan die O.Z. Achter burgwal ter aarde besteld. Duizenden be langstellenden. Er waren bloemen ook van het gemeentebestuur. Amsterdam. Een 15-j. jongen kreeg wegens baldadig alarmeeren van de brand- weer een maand tuchthuisstraf. Heemstede. Een Holiandsch meisj. de 23-j. mej. M. de Jong, onderwijzeres dochter van het hoofd der Ulo alhier, werd uitverkoren als gouvernante voor Cc Be.gische koningskin ueren V .er.ngernieer. Vorige week is dc derde woonkern, Wieringerwerf, bevolkt Met Slootdorp en Middenmeer dus de 3c. Edam. B. en W. gaan het dansen sterk beperken. Plaatselijke vereenigingen krijgen voortaan maar ééns per jaar „bat na". Te Utrecht werd in een drukkerij aan de Drift een 22-j. ongehuwde druk ker door het vliegwiel van een ]>ers ge grepen en gedood. Op de Wester-Schelde werd eet Belgisch scheepje aangehouden, da 104U0 L. 96 pet. alcohol smokkelde en d< Staat f43000 accijns „door de neus zot haien." Roermond's Bisschop waarschuwt L Schri „Alle Indië ip Z i iNTRE Jitsluit Ge - C ■oor h zijn vastenbrief tegen de N.S.B. en haat jestok s'edcrl ijf m vergaderingen. Te Zevenbergschehoek is een 7-j meisje door een auto gedood; te Hattum verdronk het vierjarig kind van Van Olst nilitaii in een vaart; te Gilze is het 1-j. kinc veer t van de winkelier Broenen in de deken: lieren van zijn wieg gestikt; te Palenberg bi Romburg is een 26-j. ongehuwde ar- roorne beider in een mijn onder gesteente ge- Austra dood, te Aalst werd in een bosch eei zwaar mishandeld 16-j. meisje gevonden ze bleek door drie carnavalvierders ont nen, L voerd en mishandeld te zijn. Nijmegen. 28 Febr. viert de H. Land stichting haar 25-j. bestaan. Te Bergen op Zoom werd het zoontje van eene Verkerke door een anti een hand afgereden. LECf Doo L3 „Als 't kindje binnenkomt..." U staan wij voor 'U gereed meiwater Je 110 D Geboortekaarben, Goed, heel Vlugei een s< wat meetelt: Goedkoop. -ffl Drukkerij Texelsche Courant. Duitschland. Berlijn. Een priester wegens vermoeden van deviezen smokkc len gevangen gezet, overleed in de ge vangenis op de dag, dat hij vrijgesprokei werd. Spanje. De overstroomingen richt* rond Sevilla, Zamora, Valladolid en an dere plaatsen groote schade aan. B Boero steeg 4.50 M. In Sevilla zijn 10.00 dakloozen. Rusland. Moskou. Een chauffeur die door woest rijden drie personen doodde, werd ter dood veroordeeld. Italië. Bij de ontploffing van eei kist bommen aan boord van een schip t Napels weid één man gedood. Italië. 1 Maart wordt te Rome eei Mis gecelebreerd in de open lucht ter hei denking van de dooden van Adoea, di< op de 40e jaardag van de slag van 1881 zijn gewroken. Abessinië. Het. Ned. Roode-Kruis Hospitaal te Dessie is gereed. Het trans port daarheen was zieer moeilijk. Abessinië. Bij de hoofdstad is eei Abess. Roo-de Kruisvliegtuig neergestort j|||| De bestuurder werd gewond. In Australië heeft men nu plm. 13 mïllioen schapen. Brazilië gaat de graanverbouw uit breiden, omdat het maar voor een 'kleii deel in eigen behoefte kan voorzien. - E >efenir is. Qp- iit, da jezitte: leerde Iiegha DE V< Het niet oj in teek der ui BEENI In E 100.001 ingsdi middel iënten werk. Voor

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6