"iililiwilT Steunt de Wijkverpleging AMPERE TV FEUILLETON OVER POSTZEGELS. Deze [postzegel wordt door Frankrijk uitgegeven ter gelegenheid van het feit, dat het 10 Juni 1936 100 jaar geleden zal zijn, dat André Marie Ampère, wereld beroemd Fransch wis- en natuurkundige, geboren werd. DE POSTZEGEL UITGEVONDEN. We schreven laatst over de post office - retorm-birochure van Rowland Hill, welke verschenen in 1837 veel opzien baarde. Rowland Hill rekende voor, dat de posttarieven van die tijd veel te hoog wanen. Bovendien achtte hij het een groot bezwaar, dat de postkosten, door de ont vangers van de brief geadresseerde en niet door afzender betaald moesten wor den. Vaak werden brieven geweigerd, om dat geadresseerde niet kon of wou beta len. 'Het was meermalen ook oorzaak, van postontduiking. Als voorbeeld haalde hij deze geschiedenis aan: In een klein dorpscafé werd hij be diend door een praatziek meisje, dat hem at heel gauw vertelde, een verloofde te hebben „heeleinaal in Londen", die haar iedere week schreef. Daar toen nog de port Londen-Ierland 1 schilling 2 pence bedroeg, merkte Row land Hill op, dat ze dan aardig wat ver dienen moest om iedere week zoo'n be drag te kunnen missen voor een brief. De jongedame vertelde hem toen hun listige afspraak. Haar verloofde krab belde op de enveloppe Wat hij te zeggen had, volgens afgesproken teekens. Terwijl de besteller, die de brief bracht, wachtte op de betaling, deed ze alsof ze aarzelde, ot ze het bedrag betalen zou of niet, en las ondertusschen wat haar verloofde te schrijven had. Als ze daarmee klaar was, gaf ze hem terug, zeggende dat het haar toch te duur was; dat ze 't niet be talen kon. Zoo kreeg ze haar wekelijksche brieven voor niets. Dit voorvalletje bracht Rowland Hill, een knap deskundige, tot verder nadenken over deze kwestie en deed hem besluiten tot het schrijven van zijn brochure met de ireeds genoemde voorstellen. De afzender zou dus de port moeten bei alen. Ten bewijze dat het gebeurd was, moest er een zichtbaar teeken op debrief zijn: makkelijk te bevestigen, officieel aandoende, en moeilijk te vervalscben eti ketjes. De postzegel was uitgevonden. 79 Jaren geleden, zei Napoleon Brown, zag Miss Courtleigh reeds, dat baarmoe der door een geheim verdriet gekweld wend, een verdriet, dat haar ten grave sleepte. Zij wist de juiste reden niet, maar zij vermoedde, wat voor een misdadiger- haar stiefvader was. Op een dag dwong zij haar moeder te spreken en vernam, zij, hoe de leden van de Anti-Chantage-■ Club door M unger werden uitgezogen en uitgep'underd. Laurel was ontdaan en ontzet en tegelijkertijd buiten zichzelf van woede, doch zij was een moedig meisje. Zij nam de trein naar New-York, en hoewel zij wist hoe hevig en bitted haar stiefvader haar haatte, ging zij toch bij hem logee ren. Zij wist wel niet hoe, maar ze was toch vastbesloten, aan de pijn'gingen, waaraan haar moeder bloot stond, een einde te maken. En zoo stortte zij zich hals-over-kop in de geheimen en verschrikkingen van Bronson's Spite. Zij kon natuurlijk niet weten, dat Atun- ger daar woonde, maar zij ondervond zeer veel zonderlings. Zij begon haar stiefva der te bespieden, en een enkele maal zag ze toevallig de olifantjes. En plotseling drong zich de gedachte aan haar op, dat deze voorwerpen in het gebeuren op Bronson's Spite een voorname rol moes- SCHEEPSONGEVALLEN 13 SEPTEMBER 1893. Een motorsloep van het oorlogsschip SCHORPIOEN wordt ter reede van Texel door de Ada van Holland aangevaren. De sloep schept water, de 13 opvarenden springen in zee doch worden gered. 26 SEPTEMBER 1893. De blazer, TX 108, schipper J. Vla/ ming, wordt in de haven van Nieuwediep door de binnenkomende torpedoboot Id- jen aangevaren. De schuit bekomt be langrijke schade. 20 OCTOBER 1893. De Duitsche sleep boot BETTY, welke een viertal zand bakken naar Qeestemünde moest vervoe ren, moet wegens het onstuimige weer de zandbakken aan hun lot overlaten. Twee drijven het Eierlandsche Gat in. Ze wor den door visschers te de Cocksdorp bin nengebracht. 1 NOVEMBER 1893. De Wieringer blazer W.R. 123, schip per C. Bakker, wordt door storm overval len en slaat bij Nieuwediep om.'De drie opvarenden verdrinken. Eanige dagen Ia- ter ontdekt men de ontredderde schuit op het Eierlandsche strand. Zij wordt met vereende krachten vlotgebracht en later naar Makkum gesleept. 20 NOVEMBER 1893. De Deensche schoener EXPRESS, met teer van Ulenborg op weg naar Harlingem strandt in de Noordergronden. De red dingboot uit den Helder weet de 7 opva- 16 VAN 1887 HEDEN. renden veilig aan wal te brengen. De vol gende nacht slaat het schip geheel uit elkaar. 1 DECEMBER 1893. Een krachtige sneeuwstorm brengt tal van visschersschuiten in benarde positie. Op een zandbank bij de Vliehors spoelt de zeer gehavende T.S. 21 aan. De be manning, vier in getal, blijkt de dood in de golven te hebben gevonden. De schuit wordt later vlotgebracht. Op het Eier landsche strand spoelen drie wrakken aan. 6 DECEMBER 1893. Het Engelsche s.s. WANDLE, meteen lading fosfaat van Tampo op weg naar Stettin, strandt op de Razende Rol. De 24 opvarenden komen veilig aan wal. Het schip gaat verloren. 8 DECEMBER 1893. Door een Oudeschilder visschersschuit wordt 200 Kg. katoen in losse stukken in het net van de zeebodem opgehaald. 7 JANUARI 1894. Het Engelsche s.s. DIAMOND, met 200 Russische landverhuizers en een la ding haver van Libau op weg naar Ant werpen, strandt in de Zuidergrondem. Weldra wordt het schip door de sleepboot Hercules vlotgebracht, waarna het de reis kan voortzetten. 17 PER WEEK Buiten Den Burg8 cent. Waarom zoudt ge de TEXELSCHE COURANT nu nog langer samen lezen? „Samengoed is armoed". VOOR DE JEUGD. ZIJ WIST HET. Jannie gaat met haar hondje uit wandelen. Piet met het zijne. Greetje heeft geen hond, maar zij weet daar wel raad op. Zij neemt demet...... maar. ten spelen, maar zij had hoegenaamd geen idee van hun werkelijke beteekenis. Ze begreep echter, dat ze ergens beginnen moest en dus begon zij met de koperen olifantjes. In zekere zin was zij dus niet) ver van de waarheid af. De olifantjes hiel den onmiddellijk verband met de roode en zwarte kamer, en deze kamer was het hart van het heele mysterie. Haar manmoedig en impulsief optreden brachten haar ech ter in moeilijkheden. Zij zodht de hulp en de raad van Mr. Leffingwell en samen be gonnen zij een plan uit te werken. U weet, in welke benarde omstandigheden de leden van de Anti-Chantage-Club verkeer den. Zij waren tot dat punt gekomen, waarop niemand de ander nog vertrouwt, zelts zichzelf niet. Het was, alsof er tus- schen hen een verrader leefde, iemand die naai- de vijand was overgeloopen. Om zijn geheimzinnige manier van doen verdach ten wij Leffingwell. En toen Miss Court/ leigh zich met Leffingwell verbond, toen verdacht althans ik ook haar vatn het ergste. U herinnert zich trouwens wel het mes, dat in de asch werd gevonden. Wel nu, ik heb inderdaad lange tijd gedacht, dat zij het verborgen had om Leffing/ well te beschermen. Thans weet ik echter beter. In haar opwinding begon zij ineens te ge looien, dat Junius de moorden had bedreven, en zij wilde hem beschermen. Zooals ik zei, een lief gezichtje is voor mij altijd een soort boeman geweest. Mijn ver ontsch u ld igi ng. De lucht schijnt vol verontschuldi gingen te zitten, merkte Napoleon Brown op. Nog iemand anders? Ja, ik heb ook ongelijk gehad, ver klaarde Gramshaw verlegen. Ik zag, dat Mr. Leffingwell op de een of andere wijze in verband stond met de moorden, maar ik keek niet ver genoeg. U ziet, m'n feiten hebben mij dit keer eens bij de neus ge had. Ik geloof, dat ik nu maar eens naar boven ga om mijn gevangene te halen. Hij greep zijn hoed, bekeek hem met vage interesse, zette hem op en verdween naar de roode en zwarte kamer. Oakhult wreef zijn fonkelende brille- glazen nog helderder en staarde over het kleine gezelschap. De laatste bijeenkomst van de Anti- Chantage-Club, zei hij toen. Ik begin me weer mensch te voelen. Kom, Leffing well, laten we een wandeling maken. Zij drukten de anderen de hand en ver trokken; Leffingwell, gelijk steeds, een weinig hinkend. Daar moest hij toch eens iets aan, laten doen.... aan dat water in zijn knie, zei Junius in gedachten. Napoleon's oogen waren wederom op het portret gevestigd, dat Agatha Munger voorstelde in de bloei van haar jeugd. Er zijn vrouwen en vrouwen, zei hij bitter. Juniper, heb je haar nog niet ge-' kust? Te vluchtig, glimlachte Junius. Doe het nu eens goed, raadde Na poleon en hij keerde hem de rug toe.' Junius zag een lief opgeheven ge zichtje. Jonas kuchte. Als gewoonlijk was men nu ook zijn tegenwoordigheid ver geten. Met een schuchtere blik naar de twee jonge menschen, die elkaar omhelsden, mompelde hij: Ik ga maar, ik geloof, dat ik hier gemist kan worden. Neen, neen, wacht eens, zei Junius, en er kwam een vragende blik in zijn oogen. Mr. Jonas, herinnert u zich nog die nacht, toen u met een revolver in de de hand iemand stond op te wachten? TECHNIEK A?J 'fS - EEN LENS VAN VIJF METER. Voor de sterrenwacht op de Mou Wilson bij Pasadena in Californië is nieuwe lens gegoten. Ze heeft een mid-d lijn van vijt M. en werd door deskundig goedgekeurd. Ze verklaarden zich tevr den met 't gieten, hoewel de opj>ervlakt| op sommige plaatsen blaasjes en scheurtje) vertoont. Deze fouten ontstonden do een onderbreking van de electr. stroo (gevolg van een overstrooming). Hiendo had de afkoeling van de lens, welke bu: tengewoon langzaam dient te geschiede te snel plaats. Men hoopt de fouten dc slijpen alsnog weg te kunnen nemen. Vol] gens Universum zal men daaraan vijf ja werk hebben. Engeland. In Dundee nam men pro ven met hennep als onderlaag bij weg aanleg. Ze slaagden naar wensch. Portugeesch O.-Afrika is bij onderzoek, dat 15 jaar duurde, rijk aai petroleum gebleken. In Europa wordt per jaar 3000 kuh| meter argongas verbruikt voor lampen- vulling. Die hoeveelheid wordt gevvonne uit 5000 ton lucht. ISCHO leen de 1 geschil I roepen Irege Vori I regen. I etmaal I etmale diene Duitschland. Berekend is, dat Berliji uit zijn rioolwater per dag 26000 kub. I' gas zou kunnen winnen en zoo 18000 t< benzine per jaar zou kunnen uitsparei (Het is maar de vraag: Wat kost het Red.) De gemiddelde snelheid van eei slak bedraagt per uur in K.M. 0.0054 (ruim 5 M. dus), van een zeiljacht V voetganger 5.5, Paard in draf 9, toerist- wielrijder 18, snelle mailboot 46, ren paard 58, haas 62, torj>edoboot 64, toer- auto 65, motorrijwiel 70, postduif 72| sneltrein 80, wind (10) 90, adelaar 112 hliksemtrein 130, skilooper "(op renski's) 136, verkeersvliegtuig 250, postvliegtuig 350. De grootste brug met één spanning! ter wereld is die, welke over de Goldenl Gate (Calif.) wordt gebouwd. Het werkl werd in 1933 begonnen; het zal in 19371 gereed zijn. De spanning is 1400 M. lang.l De kabels, daarin verwerkt, zijn 120.000l K.M. lang, dat is: driemaal de aardom-l trek. DE V EINDE. 177/ Andrt -Mar-c 1836 EEN AMPÈRE-POSTZEGEL. CEflï $ai Naai I hoofd- leen vo Ivankeli 1 voorzit Alle Zater. zijn l be'ang teleur: kaart een g Bez |om 8. DR. 1 Nai geolo Haarl Texel Agta- en O mee der zuller land cessie Nai HET He vorig leidir Land Aa liet is to den ven 1 De flink vactr Ik ben een vreesachtige ziel, bekende I Jonas. Men had mij verlossing van de af-1 perserij aangeboden, als ik mijn mede leden van de Anti-Chantage-Club wilde I bespionneeren. Het was een groote beko-l ring voor me. En bijna was ik gevallen.! Ja eigenlijk ben ik ook wel een I beetje gevallen. Ze moesten mij hebben I verdacht inplaats van Leffingwell. Ik I werd die club ontrouw. Daarom snuffelde I ik die nacht in uw koffer. Maar later later had ik er spijt van. Die nacht, waarover u sprak, had ik voor iemand een val klaar. Voor Courtleigh? Ik wist toen nog niet, dat het Court leigh was. In ieder geval ging de geschie denis niet door. Ik was blij, dat u mijnl revolver ontlaadde. Ik ben nogal zenuw achtig, ziet u, en Zeg, hooien jullie dat geluid? Junius, Laurel en Napoleon luisterden. Een stroom van kleine, murmelende ge luidjes ging door de schaduwen van Bron son's Spite. Fluisterende schaduwen, zei Junius. Maar ze hebben nu een andere klank. Hij gat Laure! een wenk en samen gin gen ze naar buiten. De sterren werden aD bleeker aan de vroege morgenhemel. Om de hoek stond een oude knol voor een melkwagen. Junius stak zijn hand in zijn zak. Geen klontjes, zuchtte hij. Laurel gat het dier een paar vriendelijke klapjes op de magere nek. Dat heeft hij nog liever dan een ton suiker, verklaarde Junius. En geef hem eens ongelijk

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4