No. 5031 49 s'" Jaargang Zaterdag 14 Maart 1936 yt^TST „4 L EERSTE BLAD. Voor de Zondag. De slechte tijd. Texelsche Berichten Bij voortduring hoonen wij spreken en spreken wij zielf ook van de slechte tijd. En dat geldt waarlijk niet alleen op eco nomisch gebied. Steeds weer komen ons wreedaardig opgezette misdaden en ge- wetenlooze praktijken ter oore, die ons wel moeten doen gelooven, dat het zede lijk peil tot een bedenkelijke laagte is ge daald. De klagers hebben danook zeker gelijk, als ze bedenkelijk het hoofd schud- ijien; maar toch gaan ze te ver als ze er aan toevoegen: een tijd als deze is er nog nimmer geweest. Er zijn natuurlijk meer slechte tijden geweest en toevallig vond ik dezer dagen al lezende, dezelfde klaag toon terug van personen uit een geheel andere periode dan deze. Zelfs vond ik de uiting die ons voor onze tijd (neer dan voor elke andere, gepast zou toeschijnen: „Wij leven in een overgangs tijd, waarvan nog niet te zeggen is waar hij zal iheen voeren, maar zeker is het, dat er niet veel van hem zal overblijven als er betere dagen aanbreken. Ik geef gaarne toe, dat we lieden ten dage te worstelen hebben met buiten gewone moeilijkheden en nog altijd ge bukt gaan ander de naweeën van de af-i schuwetijke gebeurtenissen op het we- reldtooneel. Maar wij doen onrecht, als wij alleen zien naar mislukkingen en te-< leurstellingen en geen recht laten wiediert\ varen aan de ernstige pogingen en de on-1 baatzuchtige arbeid van hen, die zich met hart en ziet er toe zetten om een oplosH sing te zoeken. Moeten wij ons er over verwonderen, dat er tijd mee gemoeid is om uit zulk een ontzettende tegenstrijdig-' heid van belangen een weg te vinden die allen bevredigt? Wij moesten voor onze tijd wat meer liefde aan de dag leggen, hem nemen als een tijdperk, waarin wij nu eenmaal be- hooren, waaruit wij zijn voortgekomen, waarin wij onze ontwikkeling en groei hebben te danken. Wij beoordeelen onze ouders toch ook niet liefdeloos, al zijn wij geenszins blind voor hun gebreken. Doen wij niet verkeerd, als wij ons geheel van onze tijd losvoelen en maar steeds in onze gedachten andere tijden zien als zouden wij daar beter op onze plaats ge weest zijn? Neen, onze plaats is hier en niet met spot en sarcasme zullen wij ver der komen. Laat ons trachten, ook hel! belangrijke, levenwekkende Leerzame en groote te zien. Het is voor ons, tijdgen nooten niet mogelijk een overzicht te ver krijgen over wat er geschiedt niet alleen, imaar ook over wat er kiemt, en op ont luiken wacht in de lente, die komende is. Aan een volgend geslacht een rechtvaar dig oordeel te vellen, aan ons te waar- deenen, waar het mogelijk is. ZONDAG, 15 Maart 1936. Illllllll VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Wees voor niemand streng, dan voor uzelf. Balzac. MAANDAG. Stilte is de tolk van 't diep gemoed, meer dan vvanhoop's tranenvloed. De Genestet. DINSDAG. Tijdig sterft hij, die niet meer te hopen heeft. Vondel. WOENSDAG. Een goed humeur is een bezit voor het leven. H a z 1 i 11. DONDERDAO. Wie het meest weet, zegt het minst. Nietzsche. VRIJDAG. Veel over zichzelf spreken, kan een middel ziijn om zich te verbergen. ZATERDAG Spot is vaak armoede van geest. La Bruyère. RECENSIES. PRACTISCHE HANDWERKEN. Het Januari-nr. van dit maandblad voor haken, breien, weven en andere handwer ken voor de vrouw bevat patronen met duidelijke beschrijving van: gebreid da- mesvest, jumper, pullover, japon, gewe ven albumomslag, kussen, gehaakt kleedje, raffia-tafelmatje, oelotex kalenderschilden de maandel'ijkscbe les in ontwerpen in leerbewerken (etui's). Een verzorgd tijd schrift, dat voor t2.50 fr. p.p. per jaap een schat van nuttige kennis aandraagt. Ons nr. ligt voor u ter inzage. LEZING DR. J. GRASHUIS. (Slot.) Kopziekte is ook meestal gevolg van mineraalarm voeder. Lijnmeelkoek en grondnotenkoek bevatten weinig minera len. Door overmaat van eiwit worden mi neralen onttrokken aan 't lichaam. Een tekort aan mineralen in het lichaam ver oorzaakt wankelend evenwioht als de die ren zich erg moeten inspannen. Er bestaat dan kans op kopziekte. In de eerste weide-tijd, als het gras veel eiwit heeft, moeten zetmeel en mineralen bijgevoegd worden. Stroohaksel en geslibd krijt zijn zeer aan te bevelen. De kopziekte komt in de laatste jaren minder voor. Een tekort aan mineralen veroorzaakt het niet drachtig worden. Bevruchtings vitamine E bevordert het drachtig wor den en is dan beslist noodzakelijk. Groen voer is rijk aan vitamine E. Oud hooi is minder goed voor bevruchting dan frisch groen. Vitamine E wordt thans reel aan voeders toegevoegd. Inspuiting met vitamine E maakt koeien ook drach tig. Door mineraal-arme krachtvoeders krijgt men lichte, zwakke kalveren, die aan dianrhee, gewrichtsontsteking, Engel- sche ziekte en stijfheid lijden. Dus weinig krachtvoeder geven maar van goede soort. Texelsche 5CHAPEN doen het in de Achterhoek best. Als er 's winters wei nig gras is, gaat men hoe verkeert! met groote hoeveelheden mineraal-arme krachtvoeders aanvullen. Gevolg: zieke lammeren, gewrichtsontsteking, enz. Dus: mineralen bijvoeren. Zeugen hebben 's zomers veelal groen voer in overvloed, dat veel mineralen be-j vat. Hoe minder mineralen hun gegeven wordt, hoe meer zij gaan wroeten, 's Zomers heeft men danook betere biggen. Paarden worden vaak zeer eenzijdig ge voed en ontvangen tekort aan eiwit en mineralen. Van haverhaksel met weide- gang worden ze flauw, vermageren ze en er komen zwakke veulens ter wereld. Zoo- gende merries geven soms 15 L. en meer melk per dag. Een zwaar veulen groeit vier pond per dag. Daar deze melk plm. U/i pet. vet bevat, moet de moeder veel afscheiden. Mineraal-aanvulling is ook hier noodzakelijk. Als zeugen een tekort aan jodium hebben, doen zich bij de biggen allerlei lichaamsafwijkingen voor. Visch- producten zijn rijk aan jodium. Aan mi neraalmengsels hoeft evenwel geen jodi um te worden toegevoegd. 3—5 wieken na de geboorte is de meest kritieke tijd voor de biggen. Er kan zich bij 'hen bloedarmoede voordoen door ijzer- en kopergebrek. Ook melk is zeer arm aap bioed-bestanddeelen. Een drachtige zeug dus op ijzer- en kopenrijke grond. Kalveren hebben op zandgrond meer bloedarmoede dan op kleigrond. Doch door bijvoeging van mineralen doen ze het op zandgrond beter. Cementvloeren in varkenshokken zijn beslist at' te raden. Een dunne laag turtstrooi9el er op is evenwei aTSoende. Krampen zijn de eerste verschijnselen van Engelsohe ziekte. Ver keerde samenstelling van voedsel is hier van de oorzaak. Ermoet niet te veel eiwit inzitten, daar eiwit kalk aan het lichaam onttrekt. Krampen komen voor al bij snelgroeiers voor. Als men hen te snel laat groeien, treedt verspilling van kalk op. Bij het optreden van krampen moeten voedingskalken toegevoegd wor- |den: 1 pet. geslibd krijt. Te veel eiwit en ondermelk geren stijfheid aan het lichaam. Ondermelk mag niet bedorven zijn. Vooral in de herfst, bevinden zich vee! rottingsbacillen in de melk, welke de dood der dieren tot gevolg kunnen heb ben. In voorjaar, zomer en herfst moet de ondermelk, door toevoeging van kar nemelk zuur gemaakt Varkens, die met maïsmeel en aardappelen gevoerd wor den, gaan soms dood bij liet vervoeren. Eenzijdige voeding is hiervan de schuld. Door toevoeging van geslibd krijt kun nen de dieren genezen. Kopziekte kan door voeding met biggemeel en vitamine D genezen worden. Een zeug met zes biggen heeft zeven pond krachtvoeder noodig. Een koppel jonge biggen loopt vaak uiteen door een 'tekort aan groei- vitamine A. Gele mais en gele wortelen bevorderen de groei. Ook levertraan en haringmeel bevatten veel groei-vitamineii. De meeste graansoorten bevatten daaren tegen geen vitamine A. Door langdurig verwarmen van voeder kan scheurbuik ontstaan. Daarom niet te veel koken. Aardappel- en bruinebooaien- sop is vergiftig en moet dus afgegoten worden. Voórweeken levert echter geen gevaar op. Men moet er verder voor zor gen, dat de varkens voldoende water krijgen. Het is voor hen onontbeerlijk. Er worden thans nog z.g. mineraal mengsels in de handel gebracht, welke in werkelijkheid slechts keukenzout met een roodkleursel bevatten. Toch wordt er wel 16.—pier 100 Kg. voor betaald. De C.L.O. oefent op het mengen strenge conlrole uit. Coop, vereenigingen, die gaan knoeien, worden oogenblikkelijk uitgescha keld. De C.L.O. vraagt 1,5 ct. per 100 K.G. voor controle op de mengvoeders. Spr. adviseert uitsluitend de mineraal" mengsels van de C.L.O. te gebruiken. Die zijn volgens hem zeer goedkoop. Aan het slot konden vragen worden gesteld. We vatten de antivoorden hier samen:Meelniengsels voor schapen kunnen met oog op stuiven ook in koek- vorm verstrekt worden. De C.L.O. laat Zich niet met de handel in. Alles wondt voor eigen beweging gedaan. Paarden, diie zand gaan eten, hebben een tekort aan mineralen in de winter. Bij jonge diereni moet men dan zeer voorzichtig zijn. Voor biggen is haringmeel aan te beve len boven z.g. vischmeel. Om halt twaalf sluit de voorz. de ver gadering, dr. Grashuis dank brengend voor zijn leerzame rede. W. In vorig verslag stond, dat bieten kalkrijk voedsel bevatten; er moest staan „kali-rijk". Mededeelingcn van Texels Bioscoop-Theater ARTISTEN. Van deze film, de 100e met Harry Piel, schreef de Telegraaf: Verwonderlijke staaltjes van dierendressuur en prachtige accrobatiek. Boeiend tot het einde. Harry in zijn glansrol. De Maasbode: De dieren hebben een beslissend aandeel ip het geheel. Harry Piel doet er wonderen mee. Dierenliefhebbers en circusvrienden zullen hem er dankbaar voor zijn. Het Volk: Stoutmoedige circusstaaltjes. De N. Rottend. Crt.Het is een waar genoer gen te zien, wat Harry Piel van de dienen/ maakt, ook om de zielsvertrouwelijke wijze, waarop hij met hen omgaat. Heel fraaie totografie. De Voorwaarts: Too- neeltjes uit het circusleven, voortreffelijk in beeld gebracht. Knap gefilmd. ft I ft ft (Cliché welwillend afgestaan door Haarlems Dagblad) IN VENETIË. Nu Italië het verbruik van olie en bcni zine zooveel mogelijk beperkt, ziet men in Venetië, dat de motorbootjes in dezq waterrijke stad meer en meer door üq ouderwetsche gondels worden vervangen. OOSTEREND. NUT EN GENOEGEN. Zondag traden in het Wapen van Am sterdam voor Nut en Genoegen de hee- ren Daan Pool en Tommy Bouman, van Oudesluis, op. Toen de voorzitter te ruimt 8 uur de vergadering opende, kon deze een goed bezette zaal het welkom heeten, Spr. twijfelde er niet aan, ot bet pro-< gramma zou in de smaak vallen. Al spoei dig bleek, dat het zeer uitvoerig pro-' gramma de bezoekers wel kon boeien. Niet minder dan 18 nummers werden beurtelings door beiden gegeven, af wisselend ernst en luim. Was het gedu rende de ernstige voordrachten in de zaal muisstil, bij de humoristische en komische voordrachten wanen de rollen omgekeerd. Daverend gelach, vooral bij de voordrachten in Westfriesch dialect, weerklonk aanhoudend, zoodat de voor drager van tijd tot tijd moest wachten om verder te kunnen gaan. In dit dialect is Daan een eerste kracht, terwijl Üe daarbij passende grime en kleeding het succes niet weinig verhoogen. Van deze nummers willen wij noemen De Ouwe Ford van Oome Kees en Kees als cri-y sis-ambtenaar. Weet Daan het publiek de tranen ovier de wangen te doen rdllenj van het lachen, ook in de ernstige nutn)-' inters moest soms een traan worden weg-» gepinkt, zooals b.v. in De kleine klonipy jes. Van de ernstige voordrachten vie len Ik zoek een mensch en Vliegers des; levens en vliegers des doods algemeen in de smaak. Van Tommy hoorden wij 't liefst Maskers, Onecht geboren en De Bilt seint als ernstige bijdragen en Film- potpoiiirri en Pietje, een Amstendamsche kwajongen uit het vroolijke repertoire. Het slotnummer van Tommy, n.l. een demonstratie van de Carioca, een der nieuwste dansen, uitgevoerd op muziek v. gramofoonplaten, ontlokte de aanwezi gen meermalen teekenein van bewondering over de vlugge en correcte wijze, waart) op de verschillende figuren weiijden uit gevoerd. Voegen we hieraan nog toe, dat zoowel decor als costumes en vooral de schitterende verlichting aan alles een kleu rig en fleurig effect gaven, dan kan men dergelijke avonden onder de best geslaag de rekenen. Het Lang zullen ze leven, spontaan door allen meegezongen, was zeker het beste bewijs, dat men meer dan voldaan was. Nadat Daan op de hem ei gen komische wijze aan allen dank had gebracht voor de aandacht, waarmee men alles had gevolgd en waarbij tevens de pi anist Boom een extra complimentje werd toegekend, sloot de voorz. de bijeenkomst met dank aan Daan en Tommy, daarbij: de wensch uitsprekend, dat ze meerde re malen te Oosterend zullen optreden, 't Was inmiddels al ruim over elven ge worden, zoodat spoedig een begin werd gemaakt met het bal, dat vrijwel alten tot sluitingstijd bijeen hield K. EB ffl op REIS i 'ffl ffl MET DR. VAN DER SLEEN. BS BE Hiernaast: een foto van een der ffl ffl kampen, die aan de bovenloop ffl ffl van de Batang-Hari werden opge- ffl ffi slagen. ffl y TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1