TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Gemengd Nieuws Woensdag 18 Maart 1936 WAARSCHUWING. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 25 Maart a.s. te Petten schietproeven gehou den zullen worden met een kanon van 15 cM., waardoor een gebied onveilig wordt gemaakt in de richtingen van W. en N.W. Texel, 17 Maart 1936. De Burgemeester voornoemd, KAMP. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. Fam. K., Oudeschild f5. Gedeelte voordeelig saldo comité Eeuwfeest Eierland f75. SPORTNIEUWS. Texel 1 speelde j.I. Zondag een oefen wedstrijd tegen HRC 2 te den Helder met een veranderde opstelling. Over het alge meen kunnen we tevreden zijn. De ach terhoede bleek ook nu sterk te zijn, even-- als de halflinie, maar de weg tot een pro-, ductiever aanval hebben we nog niet kun-, nen vinden. Als geheel een teöhnischgoed spelend elftal, maar een doortastende mid- voor hebben we nog noodig. Gom had de eerste helft noodig om zich in te wer-i ken, maar na de rust ging het veel beter. Jan voelde zich wat onwennig op de ach- halfplaats, zijn omwisselen met Maarten was goed. In de voorhoede ontbreekt het direct klaar zijn om te schieten als hef noodig is; dat snelle overdonderend op treden kan alken succes hebben. Dan moet er meer van rechts naar links en omge keerd gespeeld worden. In deze wedstrijd had er meer naar de Iinkervkugel ge speeld moeten zijn. Piet stond keer op keer vrij daar de rechtsback teveel af-/ wachtte. Het naar binnenzwenken der vleugelspelers bij een aanval der andere buitenspelers moet meer worden toege past. Arie moet niet teveel met zijn spil samenspelen. Dat duurt vaak te lang; het spel verplaatsen, somtijds naar de rechtsbinnen of buiten doorgeven, niet te vaak de bal stoppen. Onder leiding van de heer Anyas wordt begonnen. H. zet een offensief in. Al spoedig wordt onze achterhoede op de proef gesteld. Na enkele minuten zet de linksbuiten van de linksbinnenplaats zui ver in en de bal gaat onder de vallende Joop door het doel in. Volgens onze meening een goed doelpunt, maar houd baar. Joop was trouwens in het begin niet klemvast, maar later herstelde hij zich volkomen. Texel weet zich wat los te werken en domineert meer en meer. Enkele goede aanvallen 'hadden 'beter lot verdiend en tot de rust slaagt geen der partijen er meer in te doelpunten. Direct na de rust zien we een paar snelle T-aanvallen en koppen Maarten en Theo ieder een goede voorzet over. Mooi wordt er geopend en menige kans ontstaat. Een prachtsohot van Piet gaat juist over evenals een kei van Henk. Het tegenspel van H. wordt er niet beter op. Menigmaal zien we een goede kans door „hands" verloren gaan, terwijl het verde digen tamelijk ruw wordt. Mocht een speler gevaarlijk worden, dan werd deze veelal ten val gebracht. Zoo is verklaar baar, dat na de rust doélpunten zijn uit gebleven. Onze spelers gaven er de voor keur aan in conditie te blijven. Als oefe ning is het goed geweest. De heer Laevy gat weer zijn bekende nuttige wenken; de ontmoeting was, zooals begrijpelijk, prettig. H.R.C. heeft nu een mooie accomoda te: prachtige kleedkamer met douche en waschbakken, geheel naar de eischen des tijds, een tweede klasser waardig. H.R.C. 5 Texel 2 eindigde in 62 nederlaag voor ons 2e, dat tamelijk gehavend de strijd moest aanbinden. Door de laatste twee partijen te verliezen, heeft T 2 de 5e plaats bezet. Een resultaat, dat we heusch niet bevredigend kunnen noe men. We hebben het in eigen hand gehad Als er nu begrepen wordt, dat een re gelmatige oefening nader tot het begeer de doel moet brengen, is het zelfs met een minder sterk elftal mogelijk de bo venste plaats te bereiken. Dit spreken we at voor een volgende competitie. Texel-Comb. De Mok. eindigde met 3—2 voordeel voor de gasten, die een pittige wedstrijd speelden, hard zwoeg den maar ook goed uitkeken. We zagen enkele goede spelers, w.o. zeer zeker kee per Lagendaal, die ons dikwijls heeft doen genieten van zijn goede wijze van verde digen. Dan noemen we de rechtshalf, rmdvoor en linksbinnen, terwijl ook ande ren best hun plaats waard waren. Bij T. vulde een 4-tal spelers van T1 de open gevallen plaatsen aan, maar twee wed strijden is te zwaar. T. maakte twee goe de doelpunten, terwijl de le goal der gas ten wegens buitenspel geannuleerd had moeien worden. Het laatste doelpunt ont stond uit een prachtig ingeschoten \rije schop van de rand van het strafschop gebied aT. Adsp. B—C: 1—2. Deze wedstrijd werd minder goed gespeeld dan de an dere proefwedstrijden. Trainen: Adsp. Woensdag le klas aanvang 7,15 uur; grooten 8,15 uur. Te vens zal de tour besproken worden. Trainen T. 2 en T. 3 Donderdagavond aanvang 7.15. T. 1 voor deze keer om halt negen. Uitslagen 4 A.AndijkStrandvo gels 3—1; N.NiedorpSchagen 1—1. 2 F. NHVB: ZeemachtHelder 4 4—1; HRC 5—Texel 2 6—2. A.s. Zondag gaat BKC Alkmaar in eigen huis bestrijden. De BKC'ers hebben er allemaal zin in. Als Andijk dezelfde opvatting koestert tegenover Texel, kon den er nog wel eens onverwachte dingen gebeuren. (Schager Crt.) A.s. Vrijdagavond kwart voor negen bijeenkomst van spelers, die gedurende dit seizoen in Texel 1 en 2 aan de com petitie deelnamen. Komt allen, het is een prettig onderwerp. D.D. WANDELSPORT. Aan de afstandsmarsch over 35 K.M. op 13 April a.s. zal o.m. worden deel genomen door S.V. Texel, de R.K. Wan- sport- en Natuurvriendenclub (pas hier opgericht) en S.V.C. Hedenavond trai ning. Vertrek 8 uur van Steenenplaats. ONDERHANDSCHE VERKOOP1NG. Vorige week werd de woning hij de z.g. Leemkuil op N.-Haffel, bewoond door en eigendom van de heer J. Kersemaker, onderhands door de heer J. Huijsman Cz. gekocht. AANBESTEDING VERKOOP HUIDEN. De door de Besturen der Landbouw- ganisaties gehouden aanbesteding van lammeren-, kalveren- en schapenhuiden, had tot resultaat dat een en ander ge gund werd aan J. Mets, te Oudeschild. De prijzen bedragen: Lamshuiden 16 ct. per stuk. Schaapshuiden f 1.65 per stuk. Kalverenhuiden f0.80 per stuk (alleen van voldragen kalveren; voor eventueel© tweelingen wordt één huid vergoed). De Besturen vertrouwen, dat alle leden der landbouworganisaties zich aan het bo venstaande zullen houden. VOL MOED VOORWAARTS. Maandag werd in hotel De Zwaan een R.K. „Wandel- en Natuurvriendenclub" opgericht onder de naam van „Vol moed Voorwaarts". Er zal, zooals de naam reeds zegt, veel gewandeld warden. Te vens wil men nader kennis maken met Texels natuurschoon, hetgeen door de Texelaars zelf nog maar al te weinig gedaan wordt. 25 personen gaven zich reeds als lid op. Zij, die alsnog wenschen toe te tre den, zijn hartelijk wielkom. In het be stuur wenden gekozen: W. Rijk, voorz., mej. R. Dernison, secretaresse en C. de Veij, penningm. BINNENBRANDJE. Maandagmorgen omstreeks vijf uur ont stond brand in de woning van de heer T. Bakelaar in de Molenstraat. Hij had een ketel water op een brandend petroleum stel gezet en was toen naar buiten gegaan. Toen hij even later temg kwam, zag hij, dat eenige meubelen bij het stel vlam had den gevat. Onmiddellijk wekte hij vrouw en kind, die zich tijdig in veiligheid stel den. Onderwijl was het echtpaar J. Witte Tz., dat het voorste deel van het huis bewoont, gewekt door de rook, welke tot in hun slaapkamer doordrong. Met eenige emmers water was W. het vuur spoedig moester. De inboedel was niet verzekerd. Het huis, dat weinig schade bekwam, wel. FEESTAVOND ZWEMVEREENIGING. Men schrijft ons: „Programma's, tevens bewijs van toe gang, a 40 ct., zijn reeds verkrijgbaar", schreven we Zaterdag. Thans kunnen we meedeelen, dat er in de verkoop aardig schot begint te komen, zoo zelfs, dat het aanbeveling verdient, Zaterdag plaatsen te bespreken. Voor de avond is veel am bitie en geen wonder. Alleen reeds het Ballet, door de Gymn. Vereen., is al een bezoek waard. Velen, die de Gymn. uit voering bezochten, zullen dit nummer gaarne nog eens zien. Ook de andere num mers beloven veel goeds. Allen dus op naar Pen's Zaal op 21 Maart. Een ge notvolle avond wacht u. Ge steunt dan tevens het streven van het Bestuur, onj te komen tot het plaatsen van kleedka mers, het geven van zwemlessen en wie weet, komt Willy den Ouden hier eens een zwemdemonstratie geven! We ontvingen nog voor de verloting: van mej. Jannetje Kooger, Oudeschild, een doos zeep en 'n kleedje; N.V. Ph. Vlessing een badpak; P. Boon Hz„ een Edam mer kaas; Fa. J. P. Verberne twee kin derbadpakken en twee baddoeken. ZAKENN1EUVVS. Gisteren heeft de heer H. Bakker ons in zijn schoenreparatie-inriehting aan de Koogerweg een nieuwe machine gedemon streerd; een z.g. vulcaniseermachine, met behulp waarvan leeren en rubberzolen in enkele minuten tijds muurvast op schoen werk kunnen worden bevestigd. Een prae- tisch en doelmatig apparaat, dat de kwa liteit van het neparatiewerk verbetert en de afleveringstijd verkort. DE LUTINE. Naar men ons van bevoegde zijde mede deelt, is door Lloyds te Londen inzake) de „Lutine" opnieuw concessie verleend aan de N. V. Stoomboot Maatschappij „Texel" te Texel en de N.V. Scheepr vaart Maatschappij G. Doeksen en Zo nen, te Terschelling. In de loop der vol-i gende maand zullen concessionarissen de bergingswerkzaamheden weder met kracht hervatten. OUDESCHILD. UITVOERING „STEM DES VOLKS". Medewerking van P.A.L.V.U. De uitvoering van „die Stem des Volks" te Oudeschild is in alle opzichten bier zonder goed geslaagd. Een volle zaal., oen prettige stemming en aandachtig luiste rend publiek; vooral de buitengewoon goede vertolking der diverse zangnum mers maakte deze avond tot een waar ge noegen. Na de opening werden achtereenvolgens gezongen: De Internationale, Eens, Vrede. Broeders verheft u ten vrijheid, Boo-rt schap op de heide, De rooden roepen en Morgenrood. Vooral liet nieuwe lied „Vrede" viel zeer in de smaak. Dit eerste deel bewees reeds, dat er onder de be- bekwame leiding van directeur Plomp ijverig is gestudeerd. Het was dik in orde en het daverend applaus bewees wel hoe zeer dit werd gewaardeerd. Tooneelvereen. PALVU voerde hierna op De Barmhartige Samaritaan, welk stuk demonstreert, dat goede menscben zeldzaam zijn en dat niet alle zich christen 'lijk noemende menscben bereid zijn hun naasten te steunen zooveel als in hun ver mogen ligt. Medewerking verleenden mvv. N. Bruin-Hemelrijk, mvv. C. Eelman Dogger, J. Eelman, W. Wassenaar, J. Blom en H. Vermeulen. De rollen wer den uitstekend vertolkt. Het 2e gedeelte na de pauze was van 'n geheel ander genre, doch ook hiermee had de „Stem" veel succes. Gezongen werden Zomermorgen, Parelende Web- be, Meiplantirig, lek seg adieu, Avond dans, Spinliedje, en Bruidsvaar't in Har- danger. Deze liedjes werden prachtig ge zongen, vooral het Spinliedje, dat op ver-i zoek werd herhaald, terwijl eveneens op verzoek Het lied van de ylag werd ge-v zongen. Het daverend applaus bewees, hoe men had genoten. De voorz. vaii „de Stem",, de heer Joh. Hemelrijk, bood de heer Plomp een bloemenmand aan afs blijk van waardeering voor het vele en belan-i gelooze werk. De heer Plomp dankte voor deze aardige attentie, waarop PALVU tot slot een komische éénacter opvoerde, waarin de draak gestoken wordt met z.g. deftige familie, die „de houten ham" uit hangt en alle inkoopen van eenige om vang op afbetaling doet. Medewerking verleende nmw. N. BruinHemelrijk, mvv. C. Eelman—Dogger, Annie Dogger, Jan- nie Bruin, Jn. Dogger, Hb. Vermeulen. Er werd heel vlot gespeeld en daverend ge lachen om de komische situaties. Het bal, dat volgde, kenmerkte zich door een gezellige sfeer. In de pauze gaven zich vier nieuwe leden op. IlilllllllllllllülllllllHIIIIIIIIIIIllllllllllülllllllllllllil) minium ZOO SPRAKlUlllllltll lllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllillllllllll GENERAAL SNIJDERS, oud-opperbe velhebber (over Hitler's daad): Duitsch- iland heeft het recht aan zijn zijde. Hiet Verdrag van Versailles was een op Ieu-' genachtige gronden berustende dwang maatregel, door de overwinnaars de mach- telooze tegenstander opgelegd. Frankrijk- is de verplichting tot beperking der bewa pening nimmer nagekomen, terwijl de aan Duitschland krachtens het Locarno- verdrag toekomende rechtsgelijkheid nim mer ten volle veriaend is. Frankrijk ging voort met het sluiten van militaire ver dragen, alle tegen Duitschland gericht en in strijd met de Volkenbond, 't Fransch- Russ. verdrag doet de deur dicht. HieP- door toch heeft Frankrijk verplichtingen aanvaard, welke ver uitgaan boven zijn verplichtingen als lid van de Volkenbond. HITLER (Zaterdag te Muenchen): Ik heb het leger niet in eer hersteld om er soldaatje mee te spelen, en niet omdat ik de vrede niet zou willen, maar omdat ik niet aangevallen wensch te worden. Ik geloot, dat er geen vrede kan bestaan, zoolang men aan de volken geen gelijke rechten geeft. Ik zoek geen vleierij, geen compliment, maar ook geen bedreiging. Ik heb slechts één wensch: „Dat mijn naam met eere genoemd zal worden bij de toekomstige generaties. Ik geloof aan de pacificatie van de wereld. Hoe kan 'men echter orde op de wereld scheppen indien men een overwonnene dwingt aan wraak te denken ONGEVAL. Vrijdagmorgen is de zoon van schipper F. Krijnen, van de TX 19, bij liet visschen op de Noordzee met zijn voet tussclien de lier geraakt. Een tóen werd geheel verbrijzeld, van een andere zal hij eens deel moeten missen. Het slachtoffer is direct naar het ziekenhuis te den Helden vervoerd, waar hij eenige weken zal moe ten vertoeven. EIERLAND. OUDERAVOND. ONTWIKKELINGSCURSUSSEN. Hedenavond half acht in de school te Z.-Eierland verslag over de frfgeloopen wintercursussen en -lezingen, gevolgd door een korte bespreking over „Gemeen schap en Gemeenschapswerk" door de heer De Vries. Daarna pauze, waarin ge legenheid is tot het bezichtigen (en ook koopen!) van kleine werkstukken van de Amsterdamsche weefschool (voor achter lijke kinderen.) Na de pauze Ouderavond. DE COCKSDORP. LEZING DR. J. VALKHOFF. Maandag heeft Dr. J. Valkhoff, Am sterdam, in De Hoop een lezing gehou den over de Staatsinrichting van Neder^ land. Dr. Valkhoff begon met erop te wij zen, dat dit onderwerp niet alleen de vak- menschen, politici, juristen, enz. aangaat, doch voor iedereen va.il belang is. Temeer, r.vaar er in de laaljste jaren zoo groot© veranderingen in bet staatsleven in ver schillende landen in Europa plaats heb ben en ook in ons land in 1937 de grond wet herzien zal worden. Nederland is ge groeid tot een eenheidsstaat, met eén centraal gezag en één grondwet. Het is een erfelijke monarchie (Qranje-Nassau) en wel een constitutioneele monarchie met parlementair stelsel, zoodat het over wicht is komen te liggen bij de volks vertegenwoordiging. Deze instituten ont leenden wij in hoofdzaak aan Engeland, waar de invoering van de ministerieel© verantwoordelijkheid hiertoe leidde. De volksvertegenwoordiging als wetgevend en de regeering controleerend lichaam, be staat uit twee Kamers, waarvan spreker de Eerste Kamer liever vervangen zag door een referendum. Hij schetste daarna de uitbreiding van het kiesrecht, waarbij, gclegenhe,d was op het. partijenstelsel te wijzen tegenover de tegenwoordige dictatoriale één-partij staten. De Neder- landsche staat is democratisch en aan de burgers zijn een aantal grond- of vrij heidsrechten toegekend. Van een totale staat is geen sprake. De overheid ontleent haar bevoegdheden aan liet recht, aan de wet (rechtsstaat). De rechterlijke macht- is zooveel mogelijk onafhankelijk gehou den van de uitvoernde en van de wetge vende macht. Kerk en Staat zijn geschei den, echter niet wat het financiieele be treft. De territoriale onderdeelcn van de Staat (provincie, gemeente, waterschap pen) hebben een groote mate van zelf wetgeving en zelfbestuur. Ons staatsrecht' zal in de komende jaren waarschijnlijk uitgebouwd worden in verder democra tische richting: raden of corporaties, of „schappen" met organische vertegenwoor diging (art. 194 G.W.) Nadat Dr. V. het een en ander verteld had over de doelen van de staat buiten Europa en hun verhouding tot het moe derland, vroeger en nu, besprak hij do positie van de Nederlandsche staat tegen over het buitenland (defensie, verdragen) en speciaal als deel van de moeizaam, groeiende volksgemeenschap, Je Volken bond. Hier ligt de kiem van een nieuwe internationale staatsorde. Hij eindigde met te wijzen op de beteeikenis van de staats vorm van een land voor de geheele ont wikkeling van het land en het leven van de burgers. De causerie werd met aandacht gevolgd en met dankbaar applaus beloond. Te Eelde worden met Pinksteren vliegfeesten gehouden. Er werden onder handelingen gevoerd met de beste vlieg- acrobaten. Te Prinoenhage wisten bij een nach telijke boerderijbrand een echtpaar en zes kinderen met moeite te ontkomen. Een zoon, die naar huis keerde, hoeft zich bij de redding zeer onderscheiden. De hoeve brandde totaal af. Een geit en twee koeiein kwamen om. Te Westzaan werd Zondagmorgen een roofoverval gepleegd ten huize van de 84-j. em.-predikant Ds. Van Dokkum. Toen deze niet thuis was, hebben twee mannen toegang verkregen tot de woning onder voorwendsel, dat zij de predikant wilden spreken. De 28-j. huishoudster ver moedde geen kwaad, maar werd spoedig gebonden en mishandeld. Op haar ge schreeuw daagde redding op. De indrin gers namen die vlucht, na zich van eerV gouden horloge en het beursje van de huishoudster te hebben meester gemaakt. De politie wist beiden te arresteeren. Het bleken Amsterdammers, goede bekenden van de politie. Ook de chauffeur, die met zijn auto wachtte, en twee ongunstig be kend staande Westzaners, van medeplich- heid verdacht, werden aangehouden. m

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5