Groenbemesting Texelsche Berichten Per vliegtuig, auto en uitgeholde boomstam naar de goudmijnen van Salomo. EIERENZOEKEN. De Burgemeester dier gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat de Minis* ter van Landbouw en Visscherij heeft be paald, dat in het geheele Rijk: ,a. het zoeken, rapen, en buiten de open bare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van kemphanen, wulpen, schol eksters, grutto's, tureluurs, meerkoeten en waterhoentjes is toegestaan tot en miet 28 April 1936. b. het ten verkoop in voorraad hebben te koop aanbieden, verkoopen, afleveren en langs openbare wegen en voetpaden vervoeren van eieren van het ondar a. ge noemde waterwild is toegestaan tot en met 30 April 1936. c. het zoeten, rapen, ten verkoop in voorraad hebben, te koop aanbieden, ver koopen, afleveren of vervoeren van eie ren van zwarten, ganzen, eenden (alle soorten), duikers, watersnippen en goud- plevieren niet is toegestaan. Voorts wordt er de aandacht op ge vestigd, a. dat ingevolge art. 4 der Jachtwet 't zoeken ot rapen van eieren van bovenge noemde vogelsoorten op gronden van der den slechts geoorloofd is in gezelschap, van den eigenaar ot rechthebbende of miet diens schriftelijke vergunning. b. dat het rapen van eieren van kievi ten ingevolge het bepaalde in art. 4 der Vogelwet is toegestaan, jaarlijks van 1 Fiebr. tot en met 28 April, doch volgensi art. 30 dezer wet op gronden van derden, slechts in gezelschap van den eigenaar of rechthebbende of miet diens schriftelijke toestemming c. dat 't ten verkoop voorhanden heb ben, te koop aanbieden, verkoopen, afle veren en binnen de bebouwde kommen der gemeente ien langs de openbare we gen en voetpaden vervoeren van kievits eieren geoorloofd is tot en met 30 April ot, indien deze dag op een Zondag valt, tot en met 1 Mei. d. dat krachtens art. 3 der Vogelwet het rapen, uithalen, ten verkoop voorhan den hebben, ten verkoop aanbieden, vei» koopen, afleveren of vervoeren van eie ren van andere in Europa in het wild levende soorten van vogels verboden is, uitgezonderd de eieren van de schollevaar, blauwe reiger, sperwer, woudduif, kraai, ekster, vliaamsche gaai, liuismusch en ringmusch, welke eieren te allen tijde geraapt mogen worden. TEXEL, 20 Maart 1936. De Burgemeester, KAMP. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll OVER POSTZEGELS. ||j||||||||| IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIHIi EEN BROKJE HISTORIE. (Vervolg.) Geleidelijk werd door verschillende lan den behoefte gevoeld tot onderling coinn tact. In 1863 was er reeds een congres te Parijs, gevolgd in 1S74 door de confe rentie te Bern op aansporing van de postdirecteur-generaal van de Duitsche Bond H. van Stephan waar de We- reld-Post-Unie werd opgericht. De voornaamste voordeden hiervan waren, dat men zonder kosten of rechten in deelnemende landen, die een postgebied vormden, eikaars brieven bezorgde. Qe- leidelijk traden vrijwel ajUe landen toe. Men trachtte zooveel mogelijk uniformi teit te brengen in de tarieven en zelfs, in de kleuren der zegels (thans bijv. voor enkelvoudig buitenl. verkeer: blauw). In de wonderlijkste, ontoegankelijkste lan den heeft men nu postzegels ingevoerd en op aansporing van de Post-Unie met daar op tenminste óók de landsnaam en het waardecijfer in latijnschie lettertypen (Tur kije, Hedjaz, Abessynië, bijv.). Nederland heeft zijn goede naam in de drukkunst ook ten opzichte van postzegels behouden. NIEUWE ZEGELS. Amerika. In de Vereen. S^ten kwam een nieuwe luchtpostzegel uit. Hij draagt een afbeelding van het groote vliegtuig CliDper: de postzegel is blauw van kleur en Kost lo ct. - Duitschland. Ter gelegenheid van het lO-i. bestaan van de "Duitsche Lufthansa ■werden herdenkingspostzegels uitgegeven. Waarde: 40 Pfg. Kleur: blauw. Up de zegels is een modern vliegtuig afgebeeld. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- O O sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- Q sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- 0 vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, O Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof- fen worden. door IR. G. LIENESCH, Rijkslandbouwconsulent. IV Nu nog iets over stoppelvruchtgroen- bemesters. Hiertoe reken ik dan: wikken, spurrie, gele mosterd, en hopperupskla- ver. Voor groenbiemestingsdoeleinden dus zonder bedoeling als voedergewas - is HOPPERUPS bruikbaar en te zaaien onder dekvrucht. Dit gaat dus als wel geschiedt met wikken; na een ontwikke ling lads stoppelgewas wof'dt dan alles onaer geploegd. Van deze klavier is noo- dig 1620 K.G. zaaizaad per H.A. De hopperups stelt minder eischen dan de roode klaver; op kalkhoudende gronden groeit ze al gauw. Bij vroeg het land rui mende gewassen laat ze zich ook nog goed daarna zaaien en geeft ze nog een aardig sneetje om onder te ploegen. Door het vee wordt het niet graag gegeten door sterke beharing boven op het blad. Op lichte gronden voelt de basterd- klaver zich niet thuis. Ze wortelt niet diep Het gewas is bitter, verdraagt nog be-i ter vocht dan roode klaver en kan vaker terugkomen; minder vatbaar voor klaver moeheid. Een echte groenbemester voor de stop pel is de WIKKE (niet de zandwikke, die wintervast is en duur in het zaad, maarl de gewone wikke) Kenmerkend voor dit gewas zijn de korte groeitijd, het goed verdragen van veel vochtigheid in het weer; Zware vaste vochtige gronden zijn geen bezwaar voor goede ontwikkeling. Voor zaad is ze niet in de eerste plaats bedoeld; daarop past misschien nog het beste de serradella. Ook op zeer kalkrijke gronden vallen wikken dikwijls niet mee; hoe lichter de grond, des te onzekerder 1iet resul taat van wikken als groenbemester. Na granen en na vroege aardappelen op klei gronden is de stoppelwikke het best op haar plaats. [>e wikke veroorzaakt geen klavermoeheid (wat lucerne b.v. wel doet) Als groenvoeder is de wikke ook te zaaien onder dekvrucht. Na 7090 dagen geeft ze een goede doch ook maar eén snede, zoo dat men voor groenvoeder de uitzaai op «en perceel op verschillende tijden moet kiezen (zaaizaad naar 160 K.G. per H.A.) Als stoppelwikke nog totl Sep tember te zaaien. Als typisch groenvoeder-mengsel neemt men tegenwoordig wei 240 K.G. mengsel - van 1 deel wikken, een half deel paarde* lboonen en een half deel erwten. Dit mengsel kan na gerst b.v. of na karvvij1 nog een heel gewas geven voor ensilage In droge zomers, zooais in 1935 was het} echter te weinig en dan wel wat duur voor alleen groenbemestingsgewas. DE GELE MOSTERD geeft in 8—10 weken een massa groen organisch mate riaal, het is goedkooper en indien lichte gronden in goede voedingstoestand ver* keenen, is het ook daarop, evenals op zware gronden, een uitstekende groenbe* mester. De hoeveelheid zaaizaad moet zijn 2030 K.G. per H.A. Op een wat vuile stoppel past het best, omdat de mosterd het onkruid zeker de baas wordt. SPURRIE groeit eveneens snel als stop- pëlgewas (zaaizaad 20 K.G. per H.A.) In tegenstelling met de mosterd ver liest spurrie het gauw van onkruidconcur- nentie. De laatste beide gewassen bren-, gen geen stikstof vanuit de lucht in de grond. Zij brengen alleen organisch mate riaal in de bodem. ALLE groeiroemiesters hebben ten slotte als NADEEL, dat bij zachte en natte winters dikwijls slakkenschade optreedt, evenals na klavers schade door emelten en ritnaalden. SERRADELLA heeft een langzame jeugdontvv ikkeling en moet daarom als ondervrucht gezaaid worden. Daar het gewas nogal lang kan worden, moet men niet te vroeg inzaaien (naar ongeveer 40 K.G. per H.A.) Het nagewas Iaat zich, goed beweiden en levert prima voedsel voor liet vee. Als stoppelweide, zooals b.v. bij roode klaver en witte klaver mo gelijk is, beleeft men er niet veel ple zier van. Het zaad moet zeker geënt wor den voor het goed lukken van de cultuur. Waar de grond te licht is voor roode klaver en men geen meerjarige luoerne- cultuur wil, past wel de serradella; ze verdraagt lange droogte ook niet goed. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIiin llllllllllllllllll SPORT. Illlllllllllllllll llllllllllllüllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Het mag onder ons en Daar buiten gezegd: Het gaat in ons landje Volstrekt nog niet slecht! En waar men de sporen Der crisis ook ziet, Waar de sport wordt beoefend Toch zeer zeker niet! Want kijk naar de voetbal! Dan wordt u geleerd De voeten der spelers Staan lang niet verkeerd! En wordt er gehockeyd, Dan ziet u de faam Als 'n wapp'rende wimpel Bij 'n Hollandsche naam! Of wordt er gemielrend? Wij nemen het op! Want altijd voortvarend Gaan wij aan de kop! "Bij 't zwemmen ook slaan wij Record op record. Want droog is geen bijnaam. Die hoort bij de sport! En waar men het lichaam Getraind houdt en fit Daar zit in de geest ook Gezondheid en pit! De zwemsport vooral is Belangstelling waard. Neemt deel aan ons Zwemfeest d' Een-en-twintigste Maart. (Zie adv.) GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. "Wed. H. T., de Waal fl.— SPORTNIEUWS. Texel 1J.Dukers H.Neijens J.Ran M.Vlaming G.Witvliet A.Huizinga N.deGraat J.Gieles Th.Lap H.Ran P.Neijens Res.P. Kikkert. MET DR. VAN DER SLEEN OP REIS. Een interessant reisverhaal in ver band met de lezing van Dr. Van der Sleen met films en lichtbeel den in hotel Texel op HEDEN. Maar op onze zandige bodem komen ze niet en ik geniet van 'de prachtige avond, op mijn veldbed gezeten. De klam* boe, het muskietengaas, is gelukkig nog niet noodig. De rivier bruist, maar kre* kels en andere dieren overstemmen haar met een geluid als van een houtzaagmolen. Een bert blaft in de verte; de kwikstaart) zingt, een andere vogel lacht schel en een enkele gibbon laat zijn gillende toonen hooien en geruisdhloos stijgt een-stroom van Kalongs (vliegende honden) op van uit een groote doode boom aan de rivier. De eerste glimwormen schrijven hunvuur- lijntje tegen de boscbaChtergrond en ik leg gauw de laatste hand aan het klaar-, inaken van de bagage van de voettocht Drie dagen voedsel per man, want ik weet piet, of ik de bewakingspost der Boe- langsiconcessie de eerste dag wel zal be-' reiken. Vierder weinig van alles, want ik neem maar twee man mee, en heb aan* mijzelf genoeg te dragen. En dan gauw- onder de klamboe, want de lamp brandtf en dan begint een ware insectenregen. Om zes uur zijn wij marschvaardig. Khakiheind met lange mouwen, nauw slui tende rijbroek, wollen kousen, wollen sok ken, met een laag tabak tusschenbeiide fegen de bloedzuigers, en flinke spijker- schoenen. Een kapmesje, een doos siga retten en een schaartje. Dit laatste omi bloedzuigers door te knippen, die beet hebben, de sigaretten om te pruimen en, met tabaksvocht de vastgebeten bloedzui gers tot loslaten te dwingen. En toch tel ik na drie dagen in het bosch eetn vijftigtal van die akelige wondjes, die na liet gastmaal blijven "doorbloeden, dus vol haar van je kousen raken, enz. Eén van die dingen, die van een Groene H;el„ doen spreken. Maar wij trekken welge moed het bosch in, beginnen op een 250 meter hoogte en stijgen, stijgjen. Na een half uur kletsnat. Een bewijs, dat je gezond bent Elk uur een paar minuten, lucht ihappen en steeds langs het gekapte pad, door het zware bosch. Omhoog en omlaag, maar weer omhoog. Uitzicht is er weinig, af en toe tusschen de boom,-» toppen door naar een verre overkant van rivierdal. Voor ons steeds hoogere ge deelten. Totstop. Nu moeten we na- ideren. Mijn kaart raadt aan de waterschei ding te volgen tot 1000 meter hoog. Dat is de gemiddelde hoogte der toppen in deze streek. Ik zie thans haast geen hoo* gere om mij been. En nu moet ik rechts naar de Sapatvariei. Kan ik al 1000 meter hoog zijn? Ja, 't is elf uur en tweehonderd meter per uur is in dit zwaar terrein al mooi. De barometer bevestigt het. Dus nu voorzichtig verder. Jawel, Texel 2: D.Geense D.Keijser C.Dros S.dePorto M.Koorn C.KeijserLz. P.Bruin Olieslagers J.Bruin I.Boon Res.A.Verseput. P.Keesom N.J.V.-ZEEKAMP: We lezen in Het Vaderland van Maan dag: Het hoofdbestuur van |fie!t Nationaal Jongeren verbond heeft het initiatief ge nomen tot het organiseeren van een nieuw soort kamp, een .N.J.V.-Zeekamp, dat gedurende 10 dagen in de a.s. zomer (op nader te bepalen data in Juli of Augus tus), zal gehouden worden op TEXEL, geheele dag zal op zee doorgebracht wor-t den. Het kamp zal gehouden worden aan boord van een schip. Er zal gelegenheid gegeven worden tot het leeren zeilen in sloepen. De kost zal vermoedelijk scheepsrantsoen zijn. Het kamp zal staan onder leiding van het hoofdbestuurslid mr. O. Verdoom. ZIEKENBEZOEK. Naar we vernemen zal met ingang van 1 April voor het „gratis ziekenbezoek" door T.E.S.O. een „soepeler regeling" worden ingevoerd. Belanghebbenden vin den de bepalingen vermeld op de bonnen welke door heeren dokters worden afge geven. Voortaan zal men, om voor gratis vervoer in aanmerking te komen, o.a. op bepaalde booten aangewezen zijn. NAAR TEXEL. De Ned. Reisvereen. organiseert een 4-idaagsch reisje, van 30 Mei2 Juni (Pinksteren), naar Texel. De reissom zal plm. 131 bedragen. Aanvangs- en eind punt Den Helder. SCHOOLNIEUWS. Aan de Ambachtsschool te den Helder werd toegelaten tot de klasse timmerlie den Kees Bakker Rz., tot de klasse elec- triciens Kees Zegel Fz., alhier. 500 meter verdereen splitsing. Wat nu? Een pad naar rechts, dat kan klop pen, maar het tweede wijkt ook rechts van de waterscheiding af en er staat geen A.N.W.B.-wijzer. Beidie paden een eind op. 't Verste lokt 't meest, het andere is veel meer betreden en breeder uitge hakt. Dus besluiten wij daartoe. Maar wat een miserabele weg. Het moet hier zwaar gestormd hebben. Elke paar hon derd meter moeten wij van bet pad af om een boom been. En prachtige bloed zuigers, groene met roode randjes, op je buik, op je armen, o, neen, op de mijne, niet op de uvvie, op m ij n wang, in m ij n hals. Ellendig goed. Groene Hel! Wat? Wordt het al donker? Neen 2 uur, wij dalen pas een uur, maar een felle donder slag verbreekt al gauw de stilte van bet bosch. Even later raast de regen aan, maar het duurt wel een kwartier eer wij hem voelen ook, eer hij neerdruppelt door het waterdak. Prettige afwassching, even liet nat van regen als nat van 't zweet.1 Verder maar, steeds omlaag, zigzag, steil, steiler, steilst. Het wordt weier lichter'. O neen, de plantengroei wordt anders, dunner. Daar, bet geruisch van een beek. Even later dompel ,k hoofd en armen 'in het eerste water, na 8 uur op marsch te zijn geweest. Maar welke beek is bet? Het pad gaat er dwars over en trekt weer heuvel op. Het oerbosch sluit zich weer om ons heen. Zouden we toch verkeerd zijn? Die ellendige twijfel. Daar omlaag gaat het weer. Ben half uur, drie kwartier. Dan een vlakte En nog 'n beek. Eneen rietbosch en daar die steendam. Die boomvarens? Die ken ik. Dat is de Sapat. Even hoogerop moet een brug zijn. Ja, 4 jaar geleden 'n boom stam. Dan maar kniediep de rivier door en ja, daar is de groote tunnel bij het' rijkste deel van het goudrif, die ik vier jaar geleden fotografeerde. Wij zijn op het goede pad. Krijgsraad. Het is drie uur. Rijstkoken. Thee zetten. Dan is het vier uur. En ik meen, dat het naar de vol gende vallei, de Pantoean, waar bewakers wonen, twee uur Is. Dat kan net. Dus rusten. En dan verder. Ja, maar ik had niet met onze vermoeidheid en mijn oude beenen gerekend. Een frissche jonge boschbewoner kan het in twee uur doen, wij deden 21/2 uur over de 600 meter stijging naar de 1000 meter hooge berg rug, wat eigenlijk heusch niet veel is en toen, om halt zeven, 'toen het werkelijk donker was, moesten we nog 7)00 meter dalen. Ik had een zaklantaarn en mijn dragers een petroleumlamp. En ik ben er gekomen met struikelen en vallen en weer opstaan, met kleerscheuren en doorens en schrammen overal. Om half negen 's avonds. En die arme kerels om half tien. Maar toen stond hun thee klaar en was hun bedje gespreid. Ik ben geloof ik nog nooit zoo moe geweest. En zóó uit gedroogd. Nooit zóó vaak gevallen, zóó gemeen uitgegleden, maar eigenlijk altijd zoo goed terecht gekomen als in die paar uur. En als ze mij nóg eens zeggen: dat loopt u gemakkelijk in één 'dagdan neem ik er twee voor. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2