KUNT U HUIDUITSLAG met jeuk die dol maakt KLOOSTERBALSEM TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT fiefadecfandscfajwdfiasta Texelsche Berichten veroorzaakt vurige wond Zaterdag 21 Maart 1936 Dank zij den KLOOSTERBALSEM verdwijnt wond en huiduitslag AKKER'S omturnt tm inzaoi Geen goud zoo goed" „HOE BREI IK DAT" BESTELBILJET LANDBOUW EN VEETEELT. KALVERMEEL. Het Noordhollandsch Veevoeder - Bu reau schrijft ons: (Vervolg) Ziet men tegen de moeite en zorg vamj lijnzaad op, dan kan men ook gebruiken vetrijk lijnmeel. Geleidelijk kan men over gaan op een kalvermengsel. Hiervan mag het eiwitgehalte niet te hoog zijn, plm. 10 a 12 pet. en een verhouding v.w.e. z.w. van 1 op 6 a 7. Zeer geschikt kan men mengen 1 deel vetrijk lijnmeel op vier deelen fijngemalen havermeel of 100 lijnmeel, 100 sesammeel, 400 havermeel, 100 maismeel, 300 gerst. In het land kan men naast het jonge eivvitreike gras met alleen ondermelk of karnemelk vol» staan. Wat de hoeveelheid betreft vinden we in N. Hansson, Fuetterung der Haus- tiere aangegeven op een leeftijd van 23 dg. 7,5 L. volle melk, waaraan voor liet eerst een halve L. ondermelk wordt toe-; gevoegd en alleen door de middagmelk Op een leeftijd van 31 dagen 5,5 K.G. volle melk, waarvan een halve K.G. des middags gegeven door drie L. ondermelk waarna men 's middags overgaat op al leen ondermelk, n.l. vier L., terwijl men; nu ook 's avonds ondermelk begint te voeren, beginnende roet een halve L. en stijgende in 12 dg. tot vier K.G. De hoeveelheid volle melk is hiermede verband houdende geleidelijk afgenomen. De laatste L. volle melk geert H. 's mor-' gens nog tot op een leeftijd van plm. twee maanden. Heeft men geen ondermelk ter be schikking maar wel wei, zoo kan men hiermee beginnen op een leeftijd van plm. zes weken. Met de wei onthoudt men 't kalt niet alleen het vet der moedermelk maar ook het meeste eiwit. Hieruit volgt al dadelijk, dat wanneer men wei geeft het mengsel vetrijk en vrij eiwitrijk moet zijn. Ook hier kan men zeer goed ge bruik maken van lijnmeel (vetrijk) en ha vermeel, echter in een andere verhouding n.L twee deelen vetrijk lijnmeel en een deel havermeel. Men kan ook naast vei gebruik maken van meer samengestelde mengsels en wel 400 deelen vetrijk lijn meel,' 100 sesammeel, 300 havermeel, 200 gerstemeel of 300 lijnmeel, 100 lijnzaad, 100 sesammeel, 300 havermeel, 200 ger stemeel. Ook hier zorge men voor een zeer geleidelijke overgang van melk op wei. 1 DOOS 20 CT.-TUBE 40 en 60 CT. 1 VOOR DE VROUW. EET MEER VISCH. De voedingswaarde van visch mag ge rust op één lijn gesteld worden met die, van vleesch en het eiwitgehalte is voor beide vrijwel gelijk. Ook de verteerbaar heid is minstens zoo goed, zoo niet beter. En wat de prijs betreft, behoeven wij ook voor het gebruik van visch niet terug te schrikken. Er zijn natuurlijk dure vischsoorten zooals zalm, tong en heilbot, maar de gewone visch, die vrijwel dage4 Iijks aan ide markt is, zooals schelvisdh, kabeljauw, bot en schol, is absoluut niet duurder dan vleesch. We moeten daarbij rekening houden met afval en graten, zoodat men van visch per persoon een zwaardere hoeveelheid moeten rekenen dan van vleesch. De smaak van visch, vooral van ge kookte visch is niet altijd zoo pittig als van vleesch, maar daarin kan op allerlei manieren tegemoet gekomen worden. Ci troen, mosterd, azijn, fijngehakte pieter selie en Maggi's Aroma zijn niet te ver-, smaden hulpmiddelen bij de bereiding van visch. Men kan b.v. voor een saus bij ge kookte visch gerust het verdunde kooknat dier visch gebruiken, als men maar zorgt,, dat daaraan door Maggi's Aroma de ver- eischte smaak wordt gegeven. Illlll# VAN ZON EN MAAN. •I||||| MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 22 Mrt. 5,12 17,47 5.57 18,15 M 23 5,31 19,17 5,55 18,16 D. 24 5,52 20,48 5,52 18,18 W 25 6,17 22,17 5,50 18.19 D. 26 6,48 23.39 5,47 18,21 V. 27 7.29 -. 5,45 18,23 Z 28 8,22 0,50 5,43 18 25 Maandag 23 Maart Nieuwe maan. BOLLENCULTUUR" AFD. TEXEL. Dinsdagavond vergaderde de afd. Texel van Boilencultuur in De Oranjeboom. Aan de inleiding van de heer H. Leber, voorz., ontleenen we het volgende: Het is voor het eerst, dat de beschrij vingsbrief voor de alg. vergadering niet van saneering rept. Dit wel echter niet zeggen, dat ze van de baan is. Men zou van een wapenstilstand kunnen spreken. Bespreking zou in deze tijd ook weinig nut hebben. Gunstig is de toestand zeker niet, wanneer we weten, dat de export van onze tuinbouwartikelen de laatste ja ren met groote sprongen achteruit is ge gaan: van 88 millioen in 1929 tot 27 miW lioen in 1935. De veilingomzet daalde in die jaren van 100 tot 53 millioen. Spr. herinnert echter aan de rede van de de heer Valstar, voorz. der veilingen, re- geeringscommïssaris, te Utrecht uitge sproken, en in het het slot waarvan de heer Valstar zeide: Ik geloot in de toe komst van de tuinbouw als wij schouder aan schouder bereid zijn te werken aan verdere verbetering van 't product, dat wij moeten exporteeren. Met dankbaarheid mag worden geconstateerd, dat de bloem bollenexport niet achteruitgegaan is, noch in gewicht, noch in waarde. De secr.- generaal van de Jaarbeurs wees op de beteekenis van onze export, en, in verband hiermee, op de hooge eischen, welke aan koopwaar en koopman worden gesteld. Naar de heer Leber meent, zijn de bol- lenreizigers zeker kooplieden, van top tot teen en zullen de kweekers terdege be seften, hoeveel er afhangt van de kwali teit van hun product. De groote regenval in het winterseizoen heeft aan de bollen nogal cenige schade berokkend. Hoeveel is nog niet uit te maken en dus ook niet, welke invloed die scha op de prijzen zal hebben. Nu het percentage voor de export naar Duitschland vaststaat, weten we, dat het met de afzet van Sions en vroege tulpen niet zal meevallen. Een slecht vooruit zicht. Hoeveel vroege tulpen vorig jaar zijn overgebleven, blijkt uit het groot te kort op de uitbetaling van 85 pet. der minimumprijzen. Gelukkig heeft de mi nister een halt millioen beschikbaar ge steld. Toch zal er vermoedelijk maar 65 van genoemd pet. worden uitbetaald. Het stemt nochtans tot dankbaarheid. Het is voor het eerst, dat het bloembollenvak rechtstreeks financ. steun van de regee ring ontvangt. Het moge in de toekomst niet meer noodig zijn. Moge het bollen- vak zich verder op eigen kracht kunnen ontplooien. Blijve dit geen vrome wensch. Houdt 'moed, zoo eindigde de voorz. Aan 't JAARVERSLAG van de heer H. Bruijn, secr., ontleenen we: Het resultaat van de vergaderingen over de saneering was in 1935, dat de maat-/ regelen voor 1935—1936 behouden ble ven en voor 19361937 in najaar 1936 door een alg. vergadering een uitspraak zal worden gedaan over 'net al of niet handhaven. Secr. memoreert het bezoek aan de Flora en de groei van het ledental van 41 tot 44. De vraag naar bloembollen in het buitenland was in 1935 aanmerke- kelijk grooter dan in 1934. Op 30 Sept., 1935 was de geldswaarde der in het bu - tenland geplaatste orders 114 pet. vand Ie van de totale uitvoer in 1934, n.l. rond f21 millioen in 1934, f24 millioen in 1935. Over het heele jaar 1935 was de uitvoer f600.000 min/dier dan in 1934, vnl. door de contingenteering. Naar Duitschland kon slechts 35 pet. van da> in 1934 geëxporteerde hoeveelheid wor den uitgevoerd, naar Denemarken 45 pet. Een teleurstelling vooral voor onze' Sions, die hierdoor tot de minimumprijs daalden. Toch kan het nagenoeg gelijk blijven van het exportcijfer slecnts ver heuging wekken. Dat de groote vermin dering van de export naar Duitschland en Denemarken nagenoeg kon worden opgevangen door een grootere export naar de andere afzetgebieden, bewijst, dat onze bollen nog gewild zijn bij onze afnemers, en dat, bij wat gunstiger toe standen, de activiteit van onze verkoo- pers leidt tot een verruiming van onze export. Het nieuwe handelsverdrag met Amerika en de opheffing van het embargo op narcissen, waarvan de gevolgen zich pas in 1937 zullen uiten, doen ons de toekomst voor de export naar dit wep relddeel met zeker optimisme tegemoet zien. Secr. eindigt met de hoop uit te spreken ,dat de opheffing van dit embargo spoedig gevolgd moge worden door an dere gunstige perspectieven, opdat het bollenvak wat moge opleven uit de te genwoordige naargeestighieid, in het belang van de heele bollenstreek in het; algemeen en in dat van Texel in het biet zonder. FINANCIEN. Aan het jaarverslag van penningm. J. G. van Leeuwen ontleenen we, dat ontvangen werd f78.56, uitgege ven f60.06; batig saldo f 18.50. Bij de behandeling van de ingekomen stukken kwam de LOONTOESLAG ter sprake. In verband hiermee leest de heer Joh. Parlevliet een artikeltje voor uit Landbouw en HandeL Er zijn gevallen van gegoede bollenfirma's, die eerst een deel van het personeel ontslag gaven en daarna Ioonbijslag vroegen voor extra in dienst genomen werklieden, wat dan door de autoriteiten werd toegestaan in liet belang van de vermindering van de/ werkloosheid. Vanzelfsprekend zijn derge lijke werkgevers parasieten op de se- meenschap, die in 'n behoorlijke samenle- v:ng achter slot en grendel moesten wor den gezet. Heden ten dage krijgen dezul ken loontoeslag. In een der gevallen kreeg een firma voor het gedurende drie mnd. twee man extra te werk stellen bijna; f8000 toeslag, wat mogelijk was, door eerst het eigen personeel te ontslaan en dit later weer in dienst te nemen. Hulp- hoevende kleine kweekers hebben ook om loontoeslag gevraagd. Het resultaat van een accountantsonderzoek was, dat in 75 pet. van de gevallen de eerste 10 gld. bijl die kw eekers ontbraken om loon te beta len. Welk een schrijnende tegenstelling, en welk een kweektuin van corruptie. Aldus Landbouw en Handel. De heer Joh. Parlevliet stelt voor dit artikeltje onder de aandacht van de betrokken auto riteiten te brengen. ,Ge moet er niet aan krabben, zeide men mij, als ik klaagde dat de uitslag, die ik op een kwaden morgen op mijn hand ontdekte, zoo verschrikkelijk Jeukte. Maar door 't krabben ontstond een wond op m(/n hand zoo groot als een kwartje, welke wond mij hevige Sljn bezorgde. Toen niets hielp, nam c Kloosterbalsem. Dadelijk vermin derde het jeukerige gevoel, de wond werd mooi zuiver, de uitslag vermin derde en verdween en ook de wond genas geheeL" L BL te D. H. Onovertroffen b(j brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrUfmlddel b|j Rheumutlek, gplt en pijnlijke spieren Schroefdoos 35 ct. Potten: 62^ ct. en f 1.01 De heer S.J.Flens zegt piet B. en W. over dit onderwerp een omterhoud gehad te hebben. Waarschijnlijk komt hier een regeling zooals i n de Anna PaulownapoU der, d.w.z: Er wordt voor iedere R.R. een bepaald bedrag aangenomen, datver- loond zou worden, b.v. 80 ct. per R.R. Van wat een kweeker meer uitgeeft zal de helft kunnen worden terugbetaald. Zoo ver is het evenwel nog niet. Onderhan delingen zijn nog gaande. SIONS. De secr. deelt mee, dat de Sier- teeltoentrale een schrijven aan de Minister richtte-met bet verzoek om de Texelsdhei Von Sion weer onder de fijne bollen te willen rangschikken. Besloten wondt een brief aan de Sier- teeltoentrale te richten, inhoudende het verzoek mee te deelen, hoe ver deze kwes-) tie thans is gevorderd. In de volgende vergadering zal op ad vies van het Hoofdbestuur het huish. reglement worden aangevuld met een be paling, dat stemmen bij volmacht niet toe laatbaar is. ALO. VERGADERING. Tot afgevaar digde werd bij meerderheid van stemmen de heer S.J.Flens gekozen. Als 2e afge vaardigde dhr M.Bakker (volgens rooster) PRIJS VON SION. De voorz. doet het voorstel m. d. voornaamste veilingen over een te komen, de prijs van de Sioins op een redelijke basis te houden. Ook bij verkoop aan de beurs zal men dan aan deze prijs gebonden zijn. De heer Flens hoopt hierbij op goede samenwerking met het H.B.G. Dit kan z.i. de prijs gunstig beïnvloeden. De heer Parlevliet juicht het voorstel toe. Na eenige bespreking verklaart de ver gadering zich in principe bereid mee te werken tot handhaving van een te stel len minimumprijs. Voor de uitwerking v. dit voorstel wordt een commissie be noemd, bestaande uit drie bestuursleden van H.B.Q. en drie van Boilencultuur. RONDVRAAG. De heer J.G. van Leeu wen geeft de raad bollen, door narcis- vlieg aangetast, door te snijden en in ongebluschte kalk geheel onschadelijk te maken. Ook keurt hij de methode af van hen, die bloemen plukken, wanneer ze reeds beginnen te rotten. Hieruit kan vuur voortkomen en dan is men nog lang niet klaar. Vuur-rotbollen moeten goed afgedekt worden. In humusrijke grond ontstaat spoedig bdlrot door teveel aan water en stikstof. Daarom dienen voor bolrot vatbare bollen slechts op lichte zandgrond geteeld te worden. Te elt uur sluit de voorz. de vergader ring met een woord van dank aan de heer Van Leeuwen voor zijn nuttige wenken. imoi, rege'matig breien in verschil lende patronen? 'n gebreid kleedingstuk netjes afwerken? breien m. verschillende kleuren wol doorelkaar? kous en en sokken breien? Leert het of laat Uw kinderen het leeren uit ons prac- tische, nieuwe breiboekje HOE BREI IK DAT? 64 pag. voor slechts 35 ets. (franco per post 40 ets is van dezelfde uitgevers als „Steek voor Steek", maar is geheel er op be rekend naast en niet inplaats van deze uitgave gebruikt te worden INHOUD: volledige bevatte lijke beschrijving van alles, wat U van breien moet welen, met duidelijke af beeldingen.^ Daarbij; een enorme keuze kinderonder goed, een babygarnituur voor jongen en meisje, een dameskapmanteltje en een snoezig muisje met 3 bij passende sjaals, volledig beschreven en duidelijk af gebeeld, op de bekende „Steek voor Steek"-methode Dit alles voor zóó weinig geldl Bestelt onmiddellijk één of meer exemplaren met onderstaand formulier. Gelieve mij te zenden ex. van Uw nieuwe brei boekje „Hoe brei ik dat" ivaarvoor een bedrag van in postzegels hierbij gaat per post wissel is verzonden HAAM: ADRES: PLAATS: Doorhalen wat niet ver langd wordt. De ingevulde bon in ge sloten enveloppe, waarop postzegel van 6 cents, In zenden aan de uitgevers van dit blad. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. RECENSIES. Practisch Handwerken. Abonn. f2.50 p. j. fr. p.p. Het Febr.-nr. bevat o.m. modellen met duidelijke beschrijving van een gebreide jumper met bijpassende rok, gebreid kussen, 2 gebreide jumperblouses, gehaakt kussen, imitatie Smyrna overtrek voor voetenbankje, gehaakt babyjasje, ge weven heerensjaal, gebreide kraagjes, ge weven schoorsteen- of pianolooper; verder de maandelijksche les in: A. Ontwerpen en B. Leerbewerking en de puzzlepagina. Weer elck wat wils. Een prachttijdschrift voor de vrouw. Geschikt verjaarscadeau.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5