18 4. M&y$l806ix I TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Zoo'n droge Kuch Abonneert U op dit blad. fexelsche Berichten Zaterdag 28 Maart 1936 V Hoest- Griep-Bronchitis -Asthma jVérhööqdêwêri^g 75«ntl 1 Verlaagde pnjzen^M^' OVER POSTZEGELS. EEN STUKJE HISTORIE. Voor verschillende landen zijn de zegels verzorgd door de firma Enschedé, te Haarlem. Turkije, Griekenland, Argenti nië en vele andere landen kregen hun zegels, ot een deel daarvan, uit Haarlem. Van eenvoudige zegels met steeds de zelfde afbeelding van de regeerende per-, soon (vorst, president), zijn langzamer hand de zegels een fleurig en smaakvol staal van drukkunst geworden, waaraan de knapste sierkunstenaars hun zorg wijd den. Eerst vond men in veel landen, waar geen behoorlijke postdienst bestond, zoo als in Turkije, Marokko, China, enz., kan toren, van een aantal andere tanden, die daar door zakelijke relaties bij betrok ken waren. Vandaar de zegels Russische, Duitsche, Fransche post in Turkije, enz. Weer andere staten, zooals Perzie en Siam, voerden, zelf daartoe niet bij mach te, een postdienst in, geheel geleid door Europeesche ambtenaren. Door verstandige internationale samen werking is het postverkeer zeer verge makkelijkt, goedkoop en betrouwbaar ge worden en dank zij de vooruitgang der techniek steeds weer versneld. Een mooi overzichtelijk beeld van de geleidelijke ontwikkeling van het post wezen krijgt men in het Ned. Postinuseum te Den Haag, waar men een schat van materiaal, op de postdienst "betrekking hebbend, bijeengebracht heeft. NIEUWE ZEGELS. De Vrijstaat Danzig heeft een serie van drie liefdadigheidszegels uitgegeven. Kleuren: oranje, groen en rood. De ze gels dragen afbeeldingen van groote ge bouwen te Danzig. LANDBOUW EN VEETEELT KAL VER VOEDING. ij Het N.H. Veevoederbureau, Landbouw- huis, Alkmaar, schrijft ons: (Slot). Voor oudere kalveren kan men naast wei ën weidegang geven: een mengsel van één deel eiwitrijk (lijnmeel, sesam) - tegenover vier deelen eiwitarm (haver meel, gerstemeel, enz.) b.v. 100 deelen vetrijk lijnmeel, 100 deelen sesam, 400 deelen havermeel, 300 deelen gerstemeel en 100 deelen mais. Hiervan kan men per 1000 K.G. mengsel 10 K.G. gerstemeel vervangen door 5 K.G. geslibd krijt, 2 deelen fosforzure voederkalk (of ont- lijmd beendermeel) en 3 K.G. zout. Zoodra de weersomstandigheden bet toelaten, doet men verstandig de kalve-i ren buiten te jagen, maar men dient ze in den beginne vooral 's nachts binnen te halen. Niet alleen omdat die diertjesi de koude nachttemperatuur niet kunnen verdragen, maar ook omdat men dan te vens een geleidelijke overgang krijgt van gras op hooi. Bij de overgang naar de weide zal men voorzichtig moeten zijn met het bijvoeren (minder krachtvoer ge ven) terwijl dit ook niet te eiwitrijk mag zijn. Hier dient men wel aandacht aan te schenken omdat het ook schijnt, dat bij „lal" bij kalveren, dat zich openbaart in zenuwstoringen (ze dringen achter uit en vooruit, probeeren in een kring te loopen, krijgen krampbewegingen, enz.) naast een stoornis in het mineraal even-i wicht ook een teveel aan eiwit hierbij een rol kan spelen. Van teveel eiwit kan men vooral bij de overgang Tast krijgen. IIIIIIS VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 29 Mrt. 9,24 1,46 5.41 18,27 M 30 10,34 2,28 5,39 18,29 D. 31 11,46 2,59 5,36 18,30 W 1 April 12,58 3,23 5,34 18.32 D 2 14,08 3.43 5.32 18,33 V. 3 15 18 3 58 5,30 18,35 Z 4 16,25 4,13 5,28 18,37 Zondag 29 Maart Eerste kwartier. Een vakman, die „bij" wil blij ven, leest zijn vakblad. Vraagt ons proefnummer en prijs. POEKHANDEL PARKSTRAAT. STOOMBOOTDIENSTEN. TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Vertrek v. Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35 5.35. Vertrek Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel: 7.30; 11.20; 5.20. Vertrek Den Helder: 9.12.20; 6.30. VOOR 'T PATER WITTE-FONDS. De directie van de fabriek van Mu ziekinstrumenten, belast met de leverantie van instrumenten aan Pater Witte inWaa (Kenya, Br. O. Afrika), schrijft onsd.d. 25 Maart het volgende: Dank zij uw beide geldzendingen met nog een edelmoedige gift van elders en ook een ruime tegemoetkoming in het be rekenen der vrachtprijzen is het tioodige geld voor de laatst toe te sturen mu ziekinstrumenten aan de Eerw. Pater Witte, uit Oost-Africa, bijna jgeheel bij eengebracht. Er ontbreekt nog plm. f130. Daar Pater Witte graag alles in regel zou willen 'hebben voor Pinkster, verzoekt hij ons, bij u nog eens te willen aankloppen, teneinde het mogelijke te doen om in deze zaak nog iets te willen doen. Woes zoo goed om iets te berichten, opdat de tweede en laatste zending tijdig zal kun nen geschieden. Laatste afvaart is 14 April e.k. Bijdragen van hen, die Pater Witte's werk waardeeren en financieel willen steunen, worden als steeds gaarne aan het Bureau van ons blad in ontvangst genomen, (giro 652) en in deze kolom men verantwoord. GYMNASTIEK-VEREEN. TEXEL. De Donderdag in Hotel Texel gehou den algem. vergadering van bovenge noemde vereen, werd door 35 personen bezocht. In zijn openingswoord heet de voorz., |de heer J. Kiljan, allen hartelijk welkom, brengt dank aan hen, die tot het groote succes, dat de vereen, in het afgeloopien, jaar heeft behaald, hadden meegewerkt, in 't biezonder aan de leiders. Na lezing der notulen volgt het jaarverslag van de heer Jb. Roeper Jöhz., secr.-penn., waar aan we ontleenen: Het is een verheugend feit, dat er door leden en leiders met animo wordt ge-/ Werkt. Er weid 16 Juni te De Cocksdorp een uitvoering gegeven in samenwerking met de gynmastiekveneen. aldaar. Voor het trainingsfonds van S.V. Texel werd op 2e Pinksterdag op het Sportterrein te den Burg met succes een demonstratie door de damesafd. gegeven. Tijdens de in Sept. gehouden Winkelweek werd op de Groeneplaats een succesvol programma afgewerkt. Verder worden gememoreerd de viering van het 12Va-jarig bestaan op 25 October, de adspirantenfeestmiddag op 14 October en de uitvoering op 7 en 8 Februari. Het ledental steeg tot ruim 100. Er werd eenig materiaal aangeschaft. Tot 30 September 'mocht het oefenlokaal in de Molenstraat gratis worden gebruikt. Thans wordt er f100 per jaar voor be-i taakl. Secr. eindigt met de hoop uit te spreken, dat 1936 een belangrijk jaar voor de vereen zal blijken te zijn. FINANCIEN. Ontvangen werd f586.17. Uitgegeven f 504.40. Saldo vorig jaar 129.04. Thans in kas f 110.81, waaruit nog eenige kleine posten moeten worden betaald. De heeren C. Mets en J. Grisnich ver klaren de rekening in orde te hebben gevonden. De voorz. brengt de secr. dank voor het vele en goede werk voor de Vereen, verricht. Bij acclamatie woTdtde secr.-penn. herkozen. Het Bestuur had het plan gevormd, om in het volle seizoen te die Koog een uit-» voering te geven in samenwerking met O.K.K. en Pro Patria uit den Helder, ter versterking van de kas. Op voorstel van de heer C. Mets wordt evenwel be-j sloten in het voorseizoen in samenwerking met O.K.K., Pro Patria en De Cocksdorp te den Burg een demonstratie te geven, en door de Vereen, alleen tijdens het strandfeest. Nieuwe leden moeten voortaan f0.50 inleggeld betalen. Het voorstel van eenige leden om een; zomervacantie te houden, wordt afgewe zen. Op voorstel van het Bestuur wordt de Vereen, donateur van de Zwem vereen. Voor deelneming aan de Wandelsport- dag blijkt bij de leden geen animo te bestaan. Te 10 uur sluit de voorzitter de ver gadering. W. VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat) Ronald Fangen, Een christelijke we reldrevolutie; mijn ontmoeting met de Oxfoidgroep. 128 biz. Geb. f 1,90. Corrie Jacobs: Toen het begon te lichten. Een bundel PAASCH-verhalen, ingeleid door dr. G. Horreus de Haas. 102 blz. f 0,90. D.Hans: Christus volgen. Religi euze overdenkingen. 78 blz. ing. f0,90. Ds. J.J. Buskes Jr.: Job. 126 blz Geb. f 1,90. Ds. N. Buff inga: Beproeft de gee sten. Hedendaagsche stroomingen op re ligieus gebied. Uit de inhoud: Ds. N. Buffinga, De Groepbeweging; Dr. G.C. Berkouwer, De dialectische theologie; dr. K.Dijk, Het moderne adventisme; dr. G. Brillenburg Wurth, De gemeenschapsbe weging en de beweging van Möttlingen- ds. A.B.W.M.Kok, De Woodbrookers;ds. H.W.Engelkes, De godsdienstig sociale actie van Kagawa; mevr. E.Barth-van Marle, De godloozenactie. 378 blz. Geb. 14,25. Körmendi, Zij die zondigen. Pas verschenen. 496 blz. Geb. f4,90. Axel Munthe: De geschiedenis van San Michele. Geïll. uitgave. 564 blz. Geb. f2,90. Harry Soiberg: In het land der leventien. Drie dln. in één band. 458 blz. Geb. f3,90. Elias Kraemmer: De weg naar het licht. 322 blz. Geb. T2,90. Vincente Blasco Ibanez: Sango kaj Sablo. Een zeer goede vertaling in het Esperanto van het beroemde SpaansOhe werk. 232 blz. Geb. f 1,90. Zoo'n blaffende, doffe, pijnlijke hoest, die Uw borst verscheurt en U niet al leen overdag, maar vooral 's nachts zoo kwelt, wordt veroorzaakt door slijm, die zich heeft vastgezet en niet wil loskomen. Die raakt Ge binnen 24 uur kwijt, als Ge Akker's Abdijsi roop neemt. Abdijsiroop woelt die slijm los en bevrijdt Uw luchtpijpen van ziektekiemen. De Abdijsiroop be strijdt met kracht de gevolgen van ge vatte koude, voorkomt ernstiger aan doeningen. Neem vandaag nog bij: NED. KATOLIKO, AFD. TEXEL. De jaarvergad. der afdeeling Texel van „Nederlanda Katoliko", gehouden op Maandag 25 Maart, j.L, was niet best bezocht. Béhalve het bestuur en de Gees telijke adviseur, Kapelaan Van Schijndel, was slechts een 7-tal leden aanwezig. Ook «de Zeeneerw. heer Pastoor Brinkman woonde een gedeelte der vergadering bij. Na de opening volgde jaarverslag van de secretaris. Vermeld werden o.a. de oprich ting onzer afd. „C'iam Antau'n" op 26 Oct. '34, de gehouden clubavonden, de aanschaffing van een eigen clubvlag, de financieele medewerking der afd. aan I. K.I., en de gehouden cursus in samenwer king met de R.K. Volksbond te den Burg. In de afgeloopen zomer werd als onze; geestelijke adviseur benoemd de weleerw. heer kapelaan Van Schijndel. Het leden tal bedroeg op 31 Dec. j.l. 11slechts 1 lid werd afgeschreven door vertrek. Van de algemeene gebeurtenissen op 'Esp. ge bied werden genoemd de lezing van Fino Marg. Saxl, op 15 April, de jaarvergad. der F ex. Esp. Federatie op 2 Mei en de feestelijke onthulling van het Esp. Monu ment op Flemelvaartsdag. Het verslag sloot met een opwekking tot propaganda en werd zonder opmerking goedgekeurd. Hierna volgde verslag van de penning- meestere s se, mej. R. Bakker. De inkom sten bedroegen f7.40, de uitgaven f8.79, nadeelig saldo f 1.39. De rekeningen wier den nagezien door mej. A. Maas en de heer W. van Heerwaarden en in orde be vonden. In plaats van mej. Bakker, die zich niet meer herkiesbaar stelde, werd tot penningm. gekozen mej. G. Witte. Bij de rondvraag werd de wensch geuit om een afgevaardigde te benoemen naar de alg. vergadering, welke gehouden wordt in Utrecht op 1 Juni (2e Pinkster* dag.) In de eerstvolgende bijeenkomst, welke gehouden wordt in de tweede helft van April, zal hieromtrent een nadere beslissing worden genomen, terwijl ook een bespreking van het zomerprogramtna tot die datum werd uitgesteld. Na een kort opwekkend woord van Pastoor Brinkman werd de vergadering te ongeveer half 11 door de voorz., de heer P. de Graaf, met de christelijke groet gesloten. B. PASTOOR J. W. B. NAGEL f Aan de R.K. bladen ontleenen we het volgende bericht: Zondagavond is de zeereerw. lieer J. W. B. Nagel, sedert het vorig jaar pastoor van de H. Hildegardisparochie te Rot terdam, na een langdurige ziekte in de ouderdom van 53 jaren overleden. Pastoor Nagel weid op 27 Februari 1883 te Amsterdam geboren. Zijn eerste opleiding genoot hij aan het St. Ignatius- college aldaar; na voltooiing van zijn hoogerc studie ën, werd hij op 15 Augus tus 1906 door Mgr. Bottemanne pries* ter gewijd. Achtereenvolgens was hij ka pelaan te Kwadendam tot 1908, te Goes (Zeeland) tot in liet jaar 1910, te Amster dam in de H. Maria Magdalenakerk tot 1912; te Rijswijk tot 191S en 'te Rotter dam tot 1925. In dat jaar werd hij be* noemCl rot pastoor te den Burg op Texel, waar hij bleet tot Juni 1929, toen hij be noemd werd tot pastoor te Assendelft. Dank zij zijn krachtige maatregelen wend deze parochie, die onder zware fi nancieele druk stond, weer geheel van zorgen bevrijd. Ook op Texel is het bericht van het overlijden van pastoor Nagel met leed wezen vernomen. Z. Eerw. kwam hier in 1925 als opvolger van pastoor Hoose mans en verwierf zich al spoedig ook Duiten de kring van zijn parochianen, veel goede vrienden. Hij vereenjgde in zich veel goede eigenschappen van hoofd en hart en diende de parochie op voorbeel dige wijze. Door zijn toedoen werd hier een afd. van de Eucharistische Bond gesticht om de jeugd nader tot de kerk) te brengen. Verder noemen we de oen-\ trale kerkverwarming, de restauratie van het orgel en de bouw van de nieuwe R.K. school als werken waaraan hij zijn kracht en aandacht wijdde. Hij maakte deel uit van de commissie, welke de V.V.V.'s „De Koog" en „Texel" destijds deed samen smelten en toonde ook op ander gebiecl groote belangstelling voor hetgeen Duiten de kring van zijn parochie voorviel. In 1929 verliet Pastoor Nagel het eiland, dat hem liet was geworden en waar hij in de vier jaren van zijn herder» lijke arbeid zooveel sympathie verwor ven had. t» Donderdag werd het stoffelijk overschot van wijlen pastoor Nagel in het familie graf op het R.K. kerkhof Buitenveldert te Amsterdam ter aarde besteld. Hij ruste in vrede. Mededeelingcn van Texels Bioscoop-Theater HAAR GROOTSTE SCHAT. „Haar grootste schat" is een nieuw succes voor de charmante Hongaarsche actrice Franziska Gaal. Heerlijk is haar spel als zij moedertje speelt over het vondelingetje. De baby is een schattig ke* reltje, dat alle moeders in verrukking zal brengen. Men moet bewondering voor de regisseur Hermann Kösterlitz hebben, dat hij met engelengeduld deze baby scènes zoo perfect ^erkregen heeft. Be halve het kleine wurmpje speelt Otto Wallburg een schitterende rol in deze film. Nooit zag u zoo'n oerkomische rol van deze populaire acteur. Naast zijn uitbundigheid wekt de diepe ernst van Ernst Verebes niet minder grappig. De Oostenrijksche industrie mag zien geluk kig prijzen met de aanwinst van een char mante jonge man als Friedrich Benfer, die uitstekend spel te zien geeft een ideale jeune premier. Nikolaus Brodszky zorgde weer voor eenige schlagerliedjes, die on getwijfeld populair zullen worden. „Haar grootste Schat" is een film met een lach en een traan, een echte publiek film, die alle sucoessen van voorafgaande Gaal-films nog zal overtreffen. MIDDENSTANDERS. EE 93 Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. O Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant O wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale oveneenk. getrof- fen worden. 88 93

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5