co ASPIRIN Burgemeester Kamp heette de aanwezi gen namens het gemeentebestuur welkom en sprak met waardeering over het^goede werk der Regelingscommissie, wier werk hij zoo vaak gadegeslagen had. Tot zijn vreugde zeide hij in het verslag der Prov. Comm. gelezen te hebben, dat de Ring Texel andere een beschamend voorbeeld gaf. Mr. Kamp sprak ten slotte de wensch uit, dat velen door herhaald bezoek nader met Texel kennis zouden willen maken en dat deze N.J.V.-dag een goede en vrucht bare zou zijn, in het biezonder voor het geestesleven van elk der deelnemers. Nadat de Chr. Tamboers-, Pijpers-en Man dolineclub Concordia van Enkhuizen eenige nummers ten beste had gegeven, volgde declamatie van eigen werk door Huib Fenijn. Eigen werk, geheel toepasselijk op deze N J.V.-dag. Het zat weer verdienstelijk in elkaar en ontlokte de tallooze luisteraars er moeten plm, 900 personen zijn geweest een hartelijk applaus. Het volgende punt bespreking jaarverslagen, gaf tot discussie weinig stof, waarop de heer Lor het woord verkreeg voor het doen van eenige mede- deelingen. „Een hartige één-acter", ver meldde het programma. Daarmee werd het hartige woord aangeduid, waarmee de heer Lor zich richtte tot allen, die nog niet actief deelnemen aan het N.J.V.-werk, in welke vorm ook. Wilt ge mede arbeider van Jezus Christus zijn Stel dan uw hart geheel voor Hem open, opdat Hij daar Zijn intrek neme en wij de Koninklijke weg mogen gaan. Zonder algeheele gehoorzaamheid en over gave kan daarvan geen sprake zijn. Dat was de kern van zijn betoog. Tevens deelde de heer Lor mee, dat ds. Wildschut bij eenige candidaatstelling als voorz. der P.C. her kozen werd, welke woorden met instemming werden ontvangen. Vervolgens werd met aandacht geluisterd naar het zoo goede viool- en orgelspel van Mevr. Visser-Dewald en de heer J. Visser. De bijval, met Allegro uit Sonate III van Handel geoogst, was groot. Vaststelling van de volgende P.C.-dag had niet definitief plaats. Waarschijnlijk wordt het IJmuiden-Oost. Aan het slot deelde de voorz. mee, dat de jaarlijksche jongensdag ditmaal 5 Aug. te Heilo plaats heeft, de nation. Bondsdag 20- 21 Mei te Den Haag, in Sept. houdt de P.C. een z.g. startweek (dan zullende P. C. leden zooveel mogelijk een of meer afd. bezoeken), terwijl verder verzocht werd de P. C. in Oct. een ring-conferentie te willen toestaan. Geadviseerd werd te trachten zomerdagen te organiseeren in t ringverband. Mede kunnen we uit deze vergadering nog melden, dat Ds. Visser aan het slot dank bracht voor de groote medewerking allerwege bij de organisatie van deze dag ondervonden. Hij beval verder aan in de pauze een bezoek te brengen aan het mu seum (entree voor deze gelegenheid maar drie ct. p. p.) en eindigde met eenige mede- deelingen van huishoudelijke aard. Gedurende de pauze voor de leden van het N.J. V. werd een kerkdienst voorniet- leden gehouden, waarin Ds. Wildschut en Ds. Veen voorgingen. Het Museum werd door de N.J.V.'ers druk bezocht. Het tweede deel der middagvergadering ving aan met muziek van Concordia, ge volgd door een toespraak van Ds. Veen over „Een dag van goede Boodschap". Ds. Veen ging uitvoerig in op de beteèke< nis van de blijde boodschap van Paschen en vergeleek daarbij de teleurstellende, vaak treurige tijdingen van kommer en gebrek, van haat en nijd, welke ons uit de wijde wereld bereiken, met haar crisiswiee en haar oorlogsdreiging. Ds. Veen gat aan, hoe de blijde Boodschap moet wor den verstaan en sprak zijn vertrouwen uit in het N.J.V., een keurcorps van jonge mannen, boodschappers van Jezus Chris tus, bezield van de heilige geest, de heer* jijke roeping, om anderen tot Christus te brengen. Huib Fenijn droeg nog voor een rijm van eigen hand, Paschen getiteld en toen liet 't kerkkoor hoonen: In 't Voorjaar en Texels Jubellied (tekst van H. Fenijn en muziek van Ds. Visser). Dat sloeg bie zonder goed in. Aan het applaus "scheen geen einde te komen. Mevr. Visser-De- Wij binden uw Boeken en Tijd- schriften voor weinig geld heel netjes voor U in: BOEKHANDEL PARKSTRAAT. wald is ook een uitnemend dirigente en heeft haar koor tot in de puntjes ge oefend. Algemeen was men vol lot over de zeer verzorgde uitvoering van beide nummers. Texels Jubellied moest zelts een keer herhaald worden. Alle eer aan koor, dirigente, dichter en componist. Ds. Visser heeft een goed stuk muziek .gele verd, volkomen in overeenstemming met de zwierige, zoetvloeiende tekst. De massale samenzang in alle diensten werd begeleid door orgel en bugel, resp, door de heeren J. Visser en U. Bouwsma. Na een korte toespraak van Ds. Wild schut over de tekst „Jezus zegt, wat Hij hier van ons verwacht", was het einde van de N.J.V.-dag bijna genaderd. In zijn slotwoord bracht Ds. Wildschut har telijk dank voor de verleende medewer king, aan Concordia en het Kerkkoor, aan H. Fenijn, aan timmerman Van Wessem, die voor schappelijke prijs de kerk met zooveel extra zitplaatsen ha_d verrijkt, aan de Regelings-Comm., wier werk „af" ge noemd .mocht worden, aan het dames comité, ónder leiding van mw. N.Witvliet- Brouwer, dat de lunchpakketten verzorgde, aan de Texelaars in het algemeen voor- hun hartelijke ontvangst. En toen werd onder groote belangstel ling de stoet getormeerd voor de wan deltocht terug naar de haven, welke in de beste orde met Texels Fantare voorop, na een rondje door den Burg, in de beste stemming werd volbracht. De Texelsche N.J.V.-dag behoort weer tot het verleden. Bij allen, die daarbij be trokken waren, moet hij wegens het vlot en geanimeerd verloop, wel aangename herinneringen hebben achtergelaten. Niet het minst bij de ingezetenen, die zich zoo-i veel moeite gaven, om deze dag te doen slagen en met zooveel voldoening op hun (haar) arbeid mogen terugzien. Naar we vernemen, zijn pogingen in het werk gesteld, om Ds. Veen als voorganger te verkrijgen voor een dier zomer-',-tigd- diensten alhier. Van de N.J.V.-film, op deze bondsdag door de heer De Hond op genomen, krijgt Texel wellicht de primeur. We vermelden nog, dat de Doopsgez. Gemeente en de Vereen. Chr. Belangen belangeloos al haar stoelen ter beschik-, king hebben gesteld. VOOR 'T PATER WITTE-FONDS. Reeds ontvangen 1274.96. N.N., Westen 12.50 Totaal ontvangen 1277.46 Reeds verzonden f 256.50 Verdere bijdragen kunnen gestort wor den op onze Postrekening 652 onder motto „Pater Witte Fonds". HYoiENE en VEILIGHEID. JEUK. Tegen hevige jeuk, die niet het gevolg is van huidziekten ot van para sieten zooais luizen, maiden en schurft- mijten, kunnen de volgende uitwendige middelen beproefd worden: Wasschen met water en azijn; Wasschen met mentholzeep Warm baden met een toevoegsel van soda aan liet bad; Inwrijven met verdund citroensap; Inwrijven met cocosnoot-olie. EEN LACH EN EEN TRAAN ONDER DE HAMER. OUDESCHILD V1SSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag 27 Maart: 250 Kg. vrije garnalen. 30 Maart: 875 Kg. bonte wulken358 Kg. vrije garnalen. 31 Maart: 1492 Kg. bonte wulken; 35 Kg. vrije garnalen. 1 April: 1359 Kg. bonte wulken. FEDERATIE TEXEL DER S.D.A.P Aan de rede, welke het Tweede Kamer lid Drop hier vorige week in een door bovengenoemde Federatie belegde propa- ganda-vergadering uitsprak, ontleenen we het volgende: Toen destijds in Engeland de kinder exploitatie in de textielindustrie ontzag lijke afmetingen aannam, kwam de Engel- sche geestelijkheid daartegen in verzet. In. Duitschland was het de bekende schrij ver Gerh. Hauptmann (De Wevers), in Nederland was het Herm. Heyermans, die het voor een belaagde volksklasse opnam. Het waren in den beginne geen socialis ten, die het voor de slachtoffers opna men. Later pas kwam er systeem in het verzet. De opkomst der Nederl. arbeiders* beweging valt samen met de spoorwegsta king van 1903. Van die tijd dateert de propaganda voor de vakbonden. De sta king leende, hoe noodig een stevige or ganisatie met voldoende fimanc. weer stand is. Tegenstanders schelden op de „bonzen", die het geld maar oppotten, maar vergeten wordt, dat een groote re serve noodzakelijk is. Een havenstaking te Amsterdam en Rotterdam, waarbij, 10.000 man betrokken wanen, werd gewonnen maar er werd door de Bond ook 1990.000 uitgekeerd. De arbeidersbeweging heeft bekwame leiders noodig, en die heeft ze ook. De organisaties zijn noodig in de strijd tegen het kap. stelsel, dat arbeider en middenstand en ook soms de grooteren knecht, en het mogelijk maakt, dat het wel en wee van Europa afhangt van 300 machtige mannen. We willen behouden, zegt spreker, wat we veroverd hebben. We willen voor onze kinderen, ails ze begaafd zijn, beter onderwijs, goede wo ningen, enz. Dit is geen terrein voor de vakbeweging en zoo ontstond daarnaast de politieke beweging. In 1894 werd de eerste socialist en in 1897 de le sociaal democraat, n.f. Troelstra, in de Tweede Kamer gekozen. De liberalen verdedigden destijds de staatsonthouding, d.w.z.al leen besluiten nemen, waarvan alle bur gers profiteerden, doch geen bepalingen voor een groep, b.v. de arbeiders. Hier tegen ging onze politiek rechtstreeks in. Wij voorspelden groote verarming en wa ren niet de eenigen. Dr. Kuyper en Dr. Schaepman spraken evemzoo. En men meende, dat wij de strijd zouden verlie-. zen, omdat zij een Chr. Ievensbesoho-u wing huldigden. Men riep de kiezers dar ook op ter stembus voor de verdediging van' groote geestelijke waarden, toepas sing Chr. beginselen en erkenning van Gods woord en behaalde een Chr. meer derheid. Negen jaar is deze onbeperkt ge- jveest, doch van de Chr. beginselen, o.a. Zondagsheiliging, afschaffing inentingen staatsloterij, godsdienstvrijheid en vrij heid van missie in Indië) is nopit iets' terechtgekomen, omdat de Chr. regeerders het niet eens konden worden. Men betreurt verder, dat veel sociale wetten door Chr. ministers zijn ondertee* kend. Inderdaad, maar niet uitgevoerd. De ongevallenwet voor zeelieden en land arbeiders werd in 1902 ingediend, die voor de zeelieden ging in 1915 in wert king, voor de landarb. in 1921. De Inval. VOOR DE VROUW. GOEDKOOPE PATRONEN. A 115. Van dit vlotte costuum zijn pa-i tronen voor 88 en 96 cM. bovenwijdte verkrijgbaar. Benoodigde stot 3.50 M. van 1.30 M. breed. A 137. Van dit zwart zijden avondcos- tuum in smoking-model zijn patronen ver krijgbaar in 88 en 96 cM. bovenwijdte. Benoodigde zijde voor dit costuum: 4 M. van 90 cM. breedte. DEZE MODELLEN zijn ontleend aan het Nieuwe Modeblad, waarop abonné's Texelsche Courant zich kunnen abonnee- ren voor f 1.20 per 6 nrs.; buiten den Burg f 1.50. De prijs van al deze patronen, ge heel klaargeknipt, bedraagt 25 ct. Besteladres: Kr. N.Gracht, Utrecht.— 25 ct. aan postzegels bijsluiten. NUTTIGE* WENKEN. Wit en dooier van een ei zijin gemakke lijk te scheidien wanneer men het open-, slaat boven een steenen trechtertje. Het wit zal dadelijk eruit loopen in een glas ot bakje, dat men er onder heeft ge plaatst en de dooier blijft boven de ope ning van de trechter hangen. Zindelijkheid bij de verkoop (dadels, vijgen in cellophaan-verpakking) en vol doende reiniging vóór het gebruik geven waarborg, dat de kostelijke vruchten en de sla zonder gevaar voor de gezondheid rauw gegeten kunnen worden. en Ouderd. verz. werd door Talma in 1912 verdedigd, doch pas in 1919 uitgevoerd. Ziektewet trad niet in werking en werd in 1930 omgewerkt. De ministers moesten er kennen, dat de groote steun niet gekomen was van eigen partijgenooten doch van soc. dem. Het Staatspensioen is geko men, nadat het door de soc. dem. aan de orde was gesteld. Thans is de toestand weer zoo erg geworden, dat zeker 60.000 65-iarigen geen uitkeerlng krijgen. Een commissie uit S.D.A.P. en N.V.V. zal de zaak bestudeeren en opnieuw aanhangig maken. Wij zitten thans 6 jaar in de crisi§, in de bitterste nood. In net Comm. Manitest schreef Karl Marx reeds, dat het kapita lisme zijn eigen doodgraver zou zijn. De feiten wijzen er op. Ook bladen van tegenstanders schrijven daarover, zoo b.v. het Handelsblad, dat betoogde, dat we door de machthebbers in drie weken in de oorlog zijn getrokken en er na 20 jaar nog niet uit zijn, omdat de groot-ka- pitalisten ie.r belang bij hebben. De crisis moet internationaal opgelost worden. Dat kan geen enkel land afzon derlijk. Wel kan een land maatregelen ne men om zijn volk door de cristsellende heen te brengen, zondier af te groote achteruitgang. Hier is een groote kloot tusschen ons en de heerschende klasse. Het aanpassingssysteem van de regeering, dat de loonen, die 40 pet. van het oor* spronkelijk inkomen bedragen, geregeld aantast, vernielt de koopkracht, met het gevolg, dat er thans 465000 werkloozen zijn. Productiet werk wordt in werkver schaffing uitgevoerd en dit verhoogt de werkloosheid nog meer. Hiertegenover stellen we ons Plan van de Arbeid, dat met 65 groote werken 220000 man in 3 jaar aan werk kan helpen. Geen geld? In 1914'24 leende men 1468 mil- lioen voor onproductief werk (oorlogs doeleinden), zou men thans voor produc tief werk geen 600 mill, willen Ieenen ter wijl de inlage alleen bij de ^paarbank het laatste jaar nog 50 mill, was en to* taal 1 miljaiTI gulden is? Thans zijn er weer plannen om de ziekte- en ongevallenwet met 10 pet. te verlagen. De onttrekking van 70 millioen aan het invaliditeitsfonds heeft tot resul taat, dat gedurende 15 a 20 jaar niet aan verhooging der uitkeeringen kan worden gedacht. We worden momenteel als bur gers van de 2e rang beschouwd, doch wij gaan verder in de overtuiging, dat onze idealen rechtstreeks aansluiten bij de eco nomische ontwikkeling. Wij willen samen werken, niet bij wijze van gunst doch als een gerechtigd deel der Nederl. samenle ving. De Nederlander is trotsch op histo rische nationale onafhankelijkheid, doch men kan deze alleen handhaven tegenover de ondermijning van de N. S. B. met onze hulp. De S.D.A.P. verloor niets aan de N.S.B., alleen de burgerlijke partijen bleken vatbaar. Hoe donker de tijden ook mogen zijn, we zijn trotsch te behooren tot 'n bewe ging, die de mogelijkheid aanwijst het Ned. volk door de crisisellende te bren gen. Dit brengt de menschen tot ons. De Uhr. beginselen zijn allereerst: dienen van de gerechtigheid "en liefde "voor elkanders lot en leven. In dit licht bezien kan het christendom alleen toepassing vinden in 'n socialistische wereld. De voorz. dankte de heer Drop vooir zijn boeiend betoog, wekte op om lid te worden van 'de S.D.A.P. en het Volksblad te lezen waarna deze voor de S.D.A.P. goed geslaagde avond werd besloten. 02OVO2S zijn de typi- Jsche sympto men van een opkomen de verkoudheid: Zwaar hoofd en moe gevoel in de benen. Neemt dan het product van vertrouwen Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2