zaal: EELMAN's DANCING zaal: EELMAN's DANCING HEECER EELMAN's DANCING Texelsohe Berichten Hoofdpijn, Kiespijn, A^d%u DINSDAG 28, WOENSDAG 29 en DONDERDAG 30 April a.s ZWAANSTRAAT, DEN BURG-TEXEL. DINSDAG 28, WOENSDAG 29 en DONDERDAG 30 April a.s. ZWAANSTRAAT, DEN BURG - TEXEL. LENTE EXPOSITS Slechts drie dagen komen wij met onze buiten gewoon geslaagde voorjaars-collectie op Texel - den Burg, zaal Wij toonen U daar de laatste snufjes in Mantels Japonnen, Complets en Costuums die gebracht, worden. KOMT U EENS Ook U zult prettig slagen Gezien de lage prijzen. CAUSERIE PASTOOR BOONEKAMP. Over Sociale en Economische wetgeving. De zaal van De Zwaan was zeer goed bezet, toen de Zeereerw. heer Boonekamp pastoor te De Cocksdorp daar Woensdag avond op uitnoodiging van de besturen van R.K. Middenstandsvereen., L.T.B. en de afd. Den Burg en Oudeschild van de R.K. Volksbond een causerie hield over sociale en economische wetgeving. Namens de besturen leidde de heer J. van Beem, voorz. van de R.K. Midden standsvereen., de spreker in met 'n komt woord, waarin hij het doel van deze avond uiteenzette. Pastoor Boonekamp doet aan de behan deling van zijn eigenlijk onderwerp een breedvoerig overzicht van de ontwikkeling van de economische en sociale wetgeving in ons land voorat gaan; spr. gaat daar-< bij terug tot in de middeleeuwen. Aange toond wordt, dat de veelal gesmade en duister genoemde middeleeuwen niet in ieder opzicht zoo verwerpelijk zijn als in zekere kringen wel aangenomen wordt. Zelfs acht spr. geen terugkeer naar een gezonde volkswelvaart mogelijk, wanneer we de evenwichtige, gezonde, van Chris telijke liefde doortrokken geest, welke de middeleeuwen kenmerkte, niet terug krijgen. In breede kringen treedt thans 'n streven naar ordening aan de dag, naar planvorming. Dit verdient toejuiching, als men zich maar hoedt voor overdrijving. Wij dienen te streven naar sociale en economische ordening, opdat de bedrij ven rustig hun taak kunnen vervullen, "aan crisis, aan depressie zoo krachtig moge lijk weerstand wordt geboden, werkloos heid wordt voorkomen ot beperkt, ar beidsvoorwaarden geregeld worden in het belang van beide partijen. Spr. wijdt uit over het gilde wezen, zoo als de middeleeuwen dat kenden. Gilden waren publiekrechtelijke lichamen, welke op de duur zoo door de overheid werden overheersüht, dat verzet niet kon nitblij-■ ven. Toen kregen we het liberale stelsel, dat ot> zijn beurt plaats zal moeten ma-, ken voor de denkbeelden van de nieuwe tijd: ordening van het sociale leven, plan vorming; overeenkomst met het gildentijd perk. De gilden omvatten destijds alle rangen, werkgevers en werknemers; er was eenheid van geloof, van zedelijke op vattingen, wat de organisatie buitenge woon vruchtbaar maakte. Handel en in dustrie waren in het belang van patroon, en gezel aan beperkende bepalingen on derworpen: examens, werktijden, con trole op de grondstoffen; plaats, tijd en wijze van verkoop, prijzen, enz. Toen in de 16e-17e-18e eeuw de gilden misbruikt werden, greep de overheid in en was .het met hun macht en invloed gedaan. Vervolgens behandelt spr. het Colber tisme (mercantilisme, protectionisme), dat zijn ontstaan dankte aan Colbert, Fransch minister tijdens het régime van Lodewijk XIV en ten doel had de eigen industrie te bevorderen; het streven van Konin gin Elisabeth (Engeland) om de wol- industrie te steunen en van Cromwell., die door de Acte van Navigatie (1651) de Nederlanders, „de vrachtvaarders van Europa", in die jaren, een gevoelige slag toebracht. Het gildewezen kwam meer en meer in verval; het raakte vast door verstarring en ingrijpen van de overheid. Er rees verzet. Vergeefs poogde Quesnay, Fransch economist, lijfarts van Lodewijk XV, als stichter van „de school der phyn siocraten, aan die overheidsbemoeiing een einde te maken en een nieuw economisch stelsel te grondvesten. Ook de Schotschd econoom Adam Smith, voorstander o.m. van onbeperkte vrijhandel en concurrentie (noodzakelijk werkende natuurwetten zou den z.i. het economische leven wel in juiste banen leiden), vond weinig aan-i hang. Na een vergeefsche poging van Mi nister Turgot in Frankrijk om de gilden op te heffen, werden ze in 1791 definitief afgeschaft; ook in ons land, toen dat in, 1795 bij Frankrijk werd ingelijfd. Daar- me|e was niet alleen een eind gekomen aan de staatsbemoeiing, maar ook was iedere band tusschen de bedrijfsgenooten daarmee doorgesneden: geen foon- en geen koopcontracten meer, geen beper king van Zondags- en nachtarbeid. De arbeider werd de dupe van een systeem) van uitbuiting, van de macht van het kapitalisme in zijn slechtste vorm. Een klein getal kapitalisten h^jde een slaven juk aan de groote massa van het prole-f tariaat op. Bij een enquête, door Koning Willem III ingesteld, bleek, dat aan een. groote fabriek in Brabant 18 uur per dag gewerkt werd, 361 van de 365 dg. Van de liberale Minister S. v. Houten was de le wet tot beperking v.d. kinderarbeid. Maar er was, zooals Quadragesimo Anno aangeeft, veel meer te ,doein. Gelukkig breken zich langzaamaan beter inzichten baan. Er ontstonden organisaties van, werkgevers, er werden sociale wetten uit gevaardigd; groot was hierbij de invloed van r.k. staatslieden: Dr. Schaepman en Nolens en van Rerum Novarum van Paus Leo XIII. Sterker en sterker wordt thans, weer 40 jaar verder, het verlangen naar publiekrechtelijke organen, gelijk de gil den waren in de middeleeuwen. De over heid late de arbeidsgenooten zooveel mo gelijk vrij bij het ordenen van hun eigen zaken. Publiekrechtelijke organisaties wor den vereischt door de aard van "de samen leving. De overheid bepale zich tot con trole en bescherming alleen. Na de pauze geeft spr. een opsomming van de economische en sociale wetten waarmee ons land verrijkt werd; hij staat uitvoerig stil bij een drietal: de Bedrijfs- radenwet Verschuur, .de Wet op het Bin dend verklaren van Ondern emerso vereen- komsten en de nog te behandelen wet op de vestigingseischen. Doel van de 8e- drijtsradenwet is o.a. de bevordering van onderling overleg tusschen werkgever en werknemer en het uitbrengen van advies, aan de Minister van Soc. Zaken. In studie zijn nog een wet tot beteu geling van het cadeaustelsel en een nieuwe pachtwet. De wet op !het bindend verklaren van ondennemersovereenkomsten geeft de minister het recht hieraan bindende kracht te verleenen, ook ten aanzien van buiten staanders. Deze zullen de anderen 'dus niet kunnen dwarsboomen. Arbeiders heb ben hierbij geen stem; de politieke men taliteit in ons land laat dit nog niet toe. De in behandeling zijnde wet gp de vestigingseischen houdt volgens spr! ver band met het onlangs te Den Haag ge houden Congres van de R.K. Middens! Bond, waar krachting stemmen in die rich ting opgingen. Er zullen eischen worden gesteld t.o. van vakbekwaamheid en cre- dietwaardigheid. Helaas zal de wet geen rekening kunnen houden met de vraag, of er nog wel plaats is voor een bak ker, een sigarenwinkel, enz. Niet alleen, omdat een maatstat moeilijk te vinden is, maar ook, omdat in het belang van het publiek een gezonde concurrentie noo- dig is. Met haar drieën brengen deze wetten, zegt spr., ons een schrede nader tot het r.k. soc. econ. ideaal. Niet uit het oog mag onderwijl worden verloren, dat we het geestelijke boven het tjidèlijke moeten stellen; dat we met belangstelling en offervaardigheid moeten werken aan de bloei van ons geestelijk welzijn. Be leving van ons geloof sta bovenaan. Spr. eindigt zijin met onverdeelde aan dacht gevolgde en met overtuiging en groote kennis van zaken en op bevatte lijke wijze uitgesproken betoog met in overweging te geven, kernen te vormen om studie te maken van het geestelijk; leven teneinde het leekenapostolaat uitte kunnen oefenen onder eigen mcnschen en onder wie daarvoor meer in aantnerv king komen. Hierna volgt tegen elf uur slui ting door de heer Van Beem met een woord van oprechte dank aan Pastoor Boonekamp voor zijn leerrijke uiteenzet ting. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd geen gebruik gemaakt. Onder de aanwezigen merkten we op de heeren Pastoors van 3e parochies Den Burgen Oudeschild en Kap. Van'Schijndel. heeft om'deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.doos 45 ct. Bij Uw Drogist, ZWARE STRAF. wegens scheepsdiefstal. Van politiewege verzoekt men ons bet volgende ter ernstige waarschuwing op te nemen: Alkmaar 20 April. Ben ingezetene der gemeente Texel, woonachtig te Oosterend', nam op 13 De cember van de bij Texel gestrande Zweed - sche stoomboot hout en andere voorwer pen weg, wat door 2 getuigen werd be vestigd. De Officier eischte drie maan den gevangenisstraf, jtemeer daar dit niet onder strand jutter ij viel, maar wei dege lijk onder diefstal. Uitspraak overeenkom stig de eisch: drie mud. cellulaire gevan genisstraf, niet te vervangen door boete. OUDESCHILD. VOOR DE K.W.B. Voor de Koningin Wilhelmina Bewaar school is het en dus voor een uitstekend doel. Daar valt niets tegenin te brengen. De actie voor het welslagen van de 'ver loting ten bate van de ka^ is deze week ingezet. Ze moge lukken. Zeg nu nietf „Al weer een verloting! Het houdt niet op!" Wanneer alleen zij, die nog wel 'n kwartje kunnen en willen missen om onze zoo gewaardeerde en onmisbare K. W.B. in stand te houden, hun steun ver leenen, zijn wij reeds uit de brand. Het is niet de bedoeling steun te vragen van hen, die tóch al reeds moeite hebben om rond te komen. Neen; dan ware de loting beter achterwege gelaten. De hoop is ge vestigd op wie niet alleen de school een goed hart toedragen, maar ook bij machte zijn die genegenheid in klinkende munt te toonen, al is het maar met behulp van een of meer kwartjes. Zoo'n K.W.B.-i lot kost maar 25 ct. en geeft kans op het winnen van een pracht-rookfauteuil of een der andere mooie prijzen voor dit doel bijeengebracht. Onze Mantels en Com plets, Costuums en Japonnen wedijveren met elkander in char me en kleuren! Onze prijzen zijn een Verrassing voor élke darh^ die bétere klee ding weet te waardee- ren en düs noodigen wij U beleefd uit tot een bezoek aan onze Lente-Expopitie! ALKMAAR HARLINGEN HARLINGEN Binnen «w bereik! In onze haast overdadi ge Seizoen-collectie, aangek' vuld met de laatste snufjes,., zult U steeds een w<1 slaagde keuze kunnen ken, tegen een prijs binnen het bereik van beurs ligt. Kijkt U maar eens in onze etalages of liever over legt U eens met onze ver koopsters wat U het béste kleedt! U zult al spoedig be merken dat, waartoe U ook besluit: Mantel, Complet, Japon of Costuum, bij óns de bétere kleeding óók goedkoop is.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2