WOENSDAG 29 APRILa.s BAL NA. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten T00NEELUITV0ERING TEXELSCHE WIJKVERPLEGING in PEN's Zaal op Steunt de Aigemeene Texelsche Wijkverpleging. Gemengd Nieuws Zaterdag 25 April 1936 Dat Slijm moet van Uw BofSt Hoest- Griep -Sronchitis-Asthma Vérhöóg3e werking 7$cent Verlaaqdepnjzen^V^^ TEXELSCHE ZWEMVEREENIGING. ALGEMEENE VERGADERING OP VRIJDAG A.S. TN DE ORANJEBOOM. Er zullen in dezie vergadering eenige be langrijke punten aan de orde worden ge steld, zooals een adv. in dit nummer doet; zien. Laat het daarom aan belangstelling niet ontbreken. Is zwemmen niet een heer lijke sport? Is er een veelzijdiger li chaamsverkwikking en -ontwikkeling denk baar? Weest present en komt eens met goede ideeën, welke aan de groei en de bloei der vereeniging bevorderlijk kunnen zjjn. Er zal een dame (misschien zelfs twee) in het bestuur gekozen dienen te worden, opdat ook met de belangen en wenschen der dames-leden zooveel mo gelijk rekening kan worden gehouden, 't Is daarom de wensch van het bestuur en in bet belang der vereeniging, dat ook dames de vergadering in grooten getale zullen bij wonen. A.N.W.B -AVOND. Naar we vernemen, zal op Donderdag 7 Mei de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W. B. alhier een Bondsavond organiseeren, bestaande in een expositie van kaarten, gidsen, reisboeken, enz., voor auto-, mo tor-, rijwiel-, water-, wandel- en rui- tertoeristen, een lezing over het werk van de Bond en de vertooning van een in teressante film. De Bondsavond is, zoowel vopr niet-leden als voor leden, kosteloos toegankelijk. Burgemeester Kamp heeft zich bereid verklaard deze avond met een kort woord in te leiden. Wij verwachten, dat velen, die niet da gelijks in de gelegenheid zjjn met het geheele Bondswerk kennis te "maken, maar toch de bekende en zoo nuttige „Bond van de wegwijzers" kennen, deze gele genheid zullen aangrijpen om de mooie kaarten en gidsen, andere boekwerken en nuttige voorwerpen voor weggebruiker en toerist te bezichtigen en wat meer te ver nemen omtrent ee voortreffelijke, baan brekende Bondsarbeid. Mededeelingen 1111111 van Texels Bioscoop-Theater 20.000 MIJLEN OVER ZEE. 14 Nov. 1934 ving de reis aan, de grootste, welke ooit met een onderzee boot gemaakt werd. Acht maanden zou ze duren. Langs de havens van alle vijf werelddeelen zou tenslotte Soerabaja moe ten worden bereikt. Het commando was toevertrouwd aan Luit ter Zee le klasse Hetterschij. Luit. ter Zee 2e klasse Wyte- ma nam de taak op zich de heele tocht op een film vast te leggen. Dat hij hierin verrassend goed is geslaagd, leert het filmwerk, dat nu de hoofdschotel van ons bioscoop-menu uitmaakt. Het viel niet mee aan boord in de benauwde ruimte van 12 bij 3 M. en aan dek bij stormweer filmopnamen te verrichten, maar Luit. Wytema heeft het klaargespeeld. 14 Nov. 1934 verliet de boot Nieuwe- diep, uitgeleide gedaan door duizenden. Wanneer na eenige dagen Funchal op Ma deira bereikt wordt, gaan we aan walt Een heerlijke tocht door de bergen volgt. Dan wordt weer zee gekozen en nadert het moment, dat we de Snip, die de 3600 K.M. wijde sprong naar Z.-Amerika wa gen zal, kunnen verwachten. Helaas we hooren het vliegtuig wel maar krijgen er niets van te zien. Op weg naar Dajyar wordt aan boord Kerstmis gevierd, rond een papieren kerstboomDakar! Dan sers uit de binnenlanden. We maken ken nis met Donker Afrika. Dan weer het ruime sop gekozen. We krijgen storm weer. Huizenhooge golven dreigen de boot te verdelgen, maar geen nood hoor. Ze kan er tegen. Na een gezellig VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 26 April 8,20 0.22 4.39 19,15 M 27 9,33 1, - 4,37 19,16 D. 28 10,47 1,26 4,35 19,17 W 29 11.48 1,47 4,33 19.19 D 30 13,08 2 05 4,31 19,21 V. f Mei 14 16 2 19 4,29 19,23 Z 2 15,23 2.34 4,27 19.25 Dinsdag 28 April Eerste kwartier mmmn HENSCHEL ten bate van de LEESPORTEFEUILLE DEN BURG Zeven weekbladen, vier maand- 0 bladen. Iedere week een schat van lectuur en illustraties. Kost samen 15 ct. p. w. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Als twee beesten, zwijg van „menschen", Staan ze hijgend, voet aan voet, In de ring elkaar te beuken Tot er een bezwijken moet. Met twee bloeddoorloopen oogen En het lichaam bont en blauw, Hanet de zwakste, afgemarteld, Lamgeslagen in het touw. En 't publiek, als dol geworden, Brult onzinnig luid: "„hoera", En het loopt de overwinnaar Als een afgod achterna. Op de achtergrond van 't leven, Binnenshuis, niet openbaar, Werken de slechts waarlijk grooten, Tot hulpvaardigheid steeds klaar. In de stille ziekenkamer^ Waar een oude tobber ligt, Kwijt vol liefde de verpleegster Zich van haar verheven plicht. En de menschen? Och, zij denken: „Dat is iets, dat zoo behoort", En zij leven even zakelijk, Even onbewogen voort. Beter is het en ook wijzer Dat de mensch zijn geld besteedt Aan het lenigen van smarten Dan aan sport*), onzinnig wreed. Beren wij daarom die arbeid Die in liefde wordt gedaan, Laat de DAAD daarvan getuigen, Onvoorwaardelijk, SPONTAAN. HUIB DE RIJMELAAR Natuurlijk niet alle sport. H.d.R. bezoek van Z.M. Neptunus en eega bij het passeeren van de evenaar, komt Z. Amerika in zicht. We bezoeken Pernam- buco, Rio de Janeiro, Montevideo, Bue nos Aires en Mar del Plata, zien en be leven merkwaardige dingen en zetten wel voldaan onze tocht weer voort. We krij gen nu het langste traject: 27 dagen niets dan lucht en water, op zee geen ander gezelschap dan kwallen, zwaandvisschen en dolfijnen. Geweldige stormen brengen wat afwisseling, al is het niet van de aan* genaamste soort. Onderweg houden we ons eenige tijd op bij het eenzame eiland Tristan da Cunha met zijn 176 inwoners en dan worat koers gezet naar Kaapstad. Onderweg wordt de Boot wat opgeknapt in het dok te Kaapstadkrijgt ze ook on? der de waterlijn een goede beurt. Intus- schen hebben we aan land gelegenheid de omgeving te verkennen: Tafelbaai, monu ment Jan van Riebeek, die de Holland- sche kolonie aan de Kaap stichtte. Na een bezoek aan Durban, volgt het tweede groote traject, nu naar Australië. Maar dan breekt het orkaangeweld pas goed los. Het wordt zwaar weer. Met levensgevaar wordt een jol, aan dek losgeraakt, door een matroos in veiligheid gebracht. Prof. Veiling Meinesz, die de reis meemaakt om aan boord wetenschappelijke proeven te nemen (zwaartekrachtmetingen), gaat in- tusschen zijn gang en verzamelt .hoogst gewichtig studiemateriaal. Freemantle is de Australische haven, welke we binnen- loopen. Australië! Land van schapen,run deren, kangeroes. Eindelooze akkers. In landers met hun boomerangs. We hebben een mooie gelegenheid om ook met dit alles kennis te maken en dan de laat ste ruit. Op de ree van Banjoewangi komt de laatste post aan boord. Een groote gebeurtenis. Nog eenmaal krijgt dé K. XVIII „een schoon jasje" aan en zoo be reiken we 11 Juli 1935 ons einddoel. De heele vloot en aa-n de wal nog tiendui zenden belangstellenden wachten ons op. De reis is volbracht. En wat voor een reis. Een hoogst interessante niet alleen maar een daad tevens, waardoor ons kleine land getoond heeft groot te kunnen zijn. Gaat de film zien, welke u de tocht in gedach ten doet meemaken. Ge zult er geen spijt van hebben. MOEDERCURSUS. Voor de cursus te Oosterend is de be langstelling zoo groot, dat de lessen daar zeker doorgaan, maar hier is het ver- eischte aantal van 15 cursisten nog niet bereikt. Mogen we de dames, die zich reeds opgaven, aanraden, ieder in eigen kring te trachten nog een deelneemster te vinden? De lessen zijn zoo nuttig en noodig, dat men de gelegenheid, om ze te volgen, niet voorbij mag laten gaan. verwijderd worden. Zeker is het dat Gij vannacht minder benauwd zult zijn, indien Gij vandaag Akker'* Abdijsiroop neemt. Uw ademhalings organen worden dan bevrijd van de slijm die daar vastzit. Zonder moeite^ zonder pijn wordt Gij dan Uw be nauwdheid of beklemming de baai. In ongelooflijk korten tijd werkt Ab- dijsiroop zuiverend, verzachtend en genezend. Morgen kunt Gij U reeds een ander mensch gevoelen. Door haar bijzondere samenstelling hèt aeneesmiddel bii aandoeningen a!«i AKKE/t'S ONDERHANDSCHE AANBESTEDING. Voor rekening van mw. de Wed. Lap alhier werd door architect Igesz onder hands aanbesteed de verbouw van het woon- en winkelhuis in de Weverstraat tot woonhuis. Laagste inschrijvers wanen: voor timmer- en metselwerk: Jb. Drijver Cz., Oosterend; schilderwerk fa. Z. Graaf loodg. werk: J. Agter; electr. A. de Wilt. TEXEL-NUMMER. van De Standaard. Eind volgende maand verschijnt een extra nummer van De Standaard, het hoofdorgaan der A. R. Partij, speciaal gewijd aan ons eilandj rijk van foto's voorzien en met gelegenheid tot advertee- ren naast de tekst. Voor adv.-opdrachten kunt u zich als steeds wenden tot het bureau van dit blad. „JONGE HARTEN". De eerste vertooning van de Nederland- sche film „Jonge Harten", die onder lei ding en naar het scenario van de hoeren Hugenot van der Linden en Josephson de vorige zomer grootendeels op Texel is opgenomen, zal op 8 Mei plaats vinden in de Princes9e Schouwburg in den Haag. HOOFD LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Uit 17 sollicitanten werd Woensdagtot hoofd der Lagere Landbouwschool alhier benoemd de heer E. v. d. Ban, hoofd der school te Reeuwijk (Zuid-Holl.) SPORTNIEUWS. Tex. Boys. Het is lang geleden, dat er iets nieuws te melden was, maar nu kun nen we meededen, dat de Boys morgen middag om 4 uur te Oudeschild spelen. Het is een heele toer om te blijven spe len zonder een veld, maar dank zij de vriendelijke uitnoodigingen van de andere Texelsche clubs blijven we aan de gang. A's ons nieuwe véld klaar is. zullen wii deze gastvrijheid niet vergeten. Vanmid dag verwachten' we een groot aantal Boys op het veld om verschillende werkzaam heden te verrichten. Er valt nog heel wat te doen. Als het gras flink gaat groeien, kunnen we de feestelijke evening tege- moet zien. eind Mei ót begin Juni. Aan. een feestavond op de openingsdag wordt flink gewerkt. Voor wie het nog niet weten: het terrein ligt ongeveer 5 minuten Ioopen voorbij het R.K. Kerkhof. Tex.-Boys: Jac.Schrama Kees Graaf M.Bakker P.v.Heerw. J.v.Sambeek A.v.Sambeek Th.Kager C.Ran D.Witte KdeVeij W.Ran Res.: Jan Schrama. B. GEESTELIJK LEVEN. Te Tilburg wordt 27 April een mis sie-museum geopend. Het aantal Mckkagangers, in 1927 nog 35000, is tcruggeloopen tot 2500. - België. 4 Mei heett te Bnigge de jaarlijksche Heilig-Bloedprocessie plaats. IS00 personen zullen het leven van Chris tus voorstellen. Rusland. De oentr. godloozen-raad doet een encyclopaedic in 12 talen (ook TCederlandschj verschijnen; oplaag 3 tnil- lioen ex. Doel: strijd tegen kerk en gods dienst. LANDBOUW EN VEETEELT. De Ned. Sierteeltoen trale kreeg f300.000 uit het Landbouw-Crisisfonds om van georgan. kweekers op de veilingen producten van de bloementeelt te kunnen koopen. Naaldwijk. Groote hoeveelheden sla waren aan de wiling onverkoopbaar daar Duitschland onvoldoende afnam. I>e op- houdprijs bedroeg 1 ct. per stuk Rotterdam. Voor de Dinsdag hier gehouden markt van t.b.c-vrij vee (40 dieren) was vrij veel belangstelling. Vele dieren, w.o. volbloed- en stamboekstieren, deden goede prijzen. N.R.Ct. Het moge Maandag op Texel ook zoo zijn. - Broek op L.Aan de veiling wer den aangevoerd de eerste tomaten: 60ct. per Kg.; en de eerste aardbeien: 2 ct. per stuk. ERKENNING HANDELAAR. De Nederlandsche Groenten- en Fruit- oentrale maakt bekend, dat bij een aan vraag om erkenning als handelaar in tuin- bouwgewassen het overleggen van een verklaring, waarbij een derde afstand doet van zijn erkenning als zoodanig, voortaan geen waarborg geeft, dat het verzoek zal worden ingewilligd. Neem dus geen groentenwinkel, ventwijk ot andere handel in tuinbouwgewassen over; stel u niet in het bezit van een afstandsverklaring, al vorens u bij de Centrale ervan te hebben vergewist, dat dezie u zal erkennen. Enkhuizen heeft, gevolg gevende aan wenken van rijkswege, zijn vermakelijk heidsbelasting van 15 op 20 pet. gebracht, silbs. drankbestrijdersvereen, muziekcorp sen, enz. ingetrokken. Totaal voor f7000. De regeering vraagt f 14000 en stelde nog voor: straatbelasting en minder sub sidie voor badhuis en Witte Kruis. Of Den Haag met f7000 tevreden is? Beverwijk. Maandag zal de Minister van Soc. Zaken de in werkverschaffing uitgevoerde havenwerken en industrieter reinen in gebruik stellen. Alkmaar. Een 38-j. beambte van de Rijkswaterstaat, die f4000 verduisterde, kreeg 9 mnd. gevangenis. Amsterdam. De drie Amsterdammers die inbraak en diefstal pleegden in de Zui velfabriek te Barneveld, hoorden, in hoo- ger beroep terecht staand, vier jaar tegen zich eischen. De rechtbank had hen tot drie jaar veroordeeld. Rotterdam. Tegen de 56-j. opperman, die zijn zwager, bij wie hij inwoonde, bij een ruzie om een kleinigheid met een sla gersmes doodstak, werd 8 jaar gevorderd. Rotterdam. De 36-j. zeeman, die uit jaloezie een 36-j. vrouw aan de Schie- damsche Dijk met een scheermes in de hals sneed, waardoor zij doodbloedde, kreeg 5 j. gevangenis; de eisch luidde 12 jaar. Den Bosch. Het Hof eischte tegen de 23-j. wielrenner Geelen, wegens moqnd op de caféhouder, met wiens vrouw C. in relatie stond, 11 j. 6 mnd. De rechtbank vroeg 8 jaar. C. hoorde de eisch uiter lijk onbewogen aafl. Den Bosch. Levenslang werd ge- eischt tegen M. Vullings, wegens roof moord, gepleegd op een postkantoorhou- der te Hassum (Duitschl.). Hij stal er 4200 mk. Verdachte blijft ontkennen. - Waalwijk. De Fed. van Schoenfabri kanten heeft het arbeidscontract met de erknemersvereenigingen opgezegd. Maartensdijk. Tegen een 33-j. bouw kundige hier werd 14 dg. geëischt wegens het niet aangeven van de geboorte van drie kinderen en van onjuiste opgave van de geboortedatum van een vierde kind. Engeland overweegt 30 millioen gas maskers te doen maken. Ieder burger zal er een kunnen koopen voor f2.20 a f3.65. Daily Herald. Frankrijk. Parijs zat Woensdag we gens staking vrijwel zonder taxi's. Zwitserland krijgt steeds meer beton nen wegen, vooral in het N.O. Vorig jaar: 517000 vk. M., nu 648000. Genève. Het nieuwe Volhenbonds- pa.'eis telt: 170 deuren, 1650 vensters, 1900 verwarmingsapparaten, voor vloerbedek king werd 2300*0 vk. M. linoleum gebruikt. Polen. Bij een wedstrijd te Groed- ziondz werd een athleet door een speer in de hals getroffen. Hij overleed ter plaatse.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5