ASPIRIN Gemengd Nieuws Texelsche Berichten Naar we vernemen zulleln (door de Burgemeester voor 2e Pinksterdag geen balvergunningen worden verstrekt. TEGEN DE T.B.C. Mogen we nogmaals een beroep doen op de offervaardigheid van allen, die in deze tijd nog wef een dubbeltje, kwartje en meer kunnen missen voor een verheven doel? In dit geval voor de t.b.c.-bestrij- ding op ons eiland. Pluk een Emma- bloempje en draag zoo uw deel bij tot be strijding van een der vreeselijkste ziek ten weLke de mensch kunnen teisteren. Het is thans inoodiger dan ooit te vuren, DAT MOCHT ZE NIET DOEN. Een rechercheur van politie van Den Helder heeft Maandag ten huize van haar ouders, op Texel woonachtig, een meisje aangehouden, dat van diefstal van een dameshorloge en van een aantal kinider- kleertjes verdacht werd. Zij moet deze diefstal in dienstbetrekking te Den Hel der (Hotel Den Burg) hebben gepleegd. Het meisje, dat een gedeeltelijke beken-, tenis heeft afgelegd, werd in arrest ge-, steld. SPORTNIEUWS. Voor morgen staat alleen de tour van CTIexiel 1 en 2 op het programma. Vertrek vanmiddag boot halt drie, verder per autobus naar Zaandam, waar we de gas ten zijn van „Verkade", eveneens een 4e klasser KNVB. Zondag: Verkade 1 Texel 1Verkade 2Texel 2. Maandag wordt besloten met een tocht naar de bollenvelden. We hopen op mooi weer, goede clubgeest, goede propaganda voor ons spel, op waardige vertegen woordiging van ons eiland. Ieder werke mee. Dan hebben we een mooie fcajtrs op ©en onvergetelijke trip. Mondorgels mee brengen. Gouden-Kruiswedstrijden ?ijn voor geen der Tex. elftallen vastgesteld. Ook wachten we nog op de loting der Rauch- hekerwed str i jden Adspiranten: Voor het bezoek van „Laakkwartier" met Pinksteren worden nog lenkele plaatsen gezocht voor logé's. D.D. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. D. J. L„ den Burg f 1.— Mevr. W„ Haarlem f2.50 Gift G., den Burg, f25.wend Woens dag tweemaal vermeld. 2e lijst van voorde verloting ontvangen voorwerpen Jb. Schrama, een kaas; A.v.d. SI ikke, flesch vruchtenbowl; J. J. Vonk, ets in lijst; C. H. de Waal, bus cacao; N.N., bus cacao; J. C. Bruin, 2 foto's (vergrootin- en); P. Bakker, 4 bussen (thee, suiker, off ie, beschuit); Jb. Bakker, 2 doozen chocolade; N.N., een kussen en een eier- stelletje.N. Kortenhoeven, een plant; Wed. C. Tiessen, een paar schoenen en twee paai- gymschoenen; N.V. Ph. Vles- sing, een linnenmand; Ran en Zonen, drie worsten; N. Wonder, doos toiletzeep; Rina Smit, doos zeep, eau de cologne; kleedje en nachtzak; Van Beem, fleschje parfum; N.N., een plant; N.N., fruitmand; C. Moojen, doos bonbons; C. Koning, Oosterend, een koek. Wie volgt Wie opent de rij voor de dorpen Oudeschucl, Den Hoorn, De Koog, De Waal, De Cocksdorp en Eierland? Prijzen worden ingewacht bij de voorz. Notaris Mulder en bij de secretarisW. N. Kelder. EEN LAATSTE AANSPORING. (Ingezonden.) Op de lijsten ter onderteekening van het contract tusschen Texelsche kweekers eenerzijds en de Bond van veilingen an derzijds teneinde een ©enigszins kronende prijs te bedingen voor de Von Siun, zijn in dê loop der voorgaande weken door velen geteekend. Doch wij dienen niet alleen de 80 pet. achter ons te hebben, maar zoo mogelijk ALLE Texelsche Sion- kweekers. Dan staan wij sterk. Toont daarom, dat gij uw eigen belang be grijpt. Het gaat om uw aller voordeel. Het kost u niets, dan de verplichting, te handelen overeenkomstig de door beide partijen goedgekeurde voorwaarden. Blijftdus niet achter, en legt uw onver schilligheid, alsot gij buitenstaander zijt, at. Weest geen kat-uit-de-booin-kijkers, wat getujgt van weinig moed en vertrou wen. Laat niet anderen het werk doen, terwijl ge denkt, later zelf de vruchten van anderen te plukken. Dat is misplaatste zelfzucht. Dit zijn gevaarlijke remmen, die elke actie verlammen, de eensgezindheid tegen houden en het doel voorbij schieten. Het doel is u uit de Texelsche Courant genoegzaam bekend. Kans van slagen is er. Mocht ons streven door niet voorziene oorzaken, niet het gewenschte sucoes heb ben, dan is er nog niets verloren. .Stelt dan niet uit tot morgen, wat ge heden, kunt doen. Toont uw eensgezinde belang stelling en daardooruw kracht. De overeenkomst kan nog geteekend worden UITERLIJK Maandagmorgen a.s. bij de heer K. PEN, te Den Burg. DE BESTUREN. komen bij ons IJ klimaat ge- regeld voor; tuajoa. stte.oU tueJlpt xirvfi hei product van vertrouwen. UITSLAG AANBESTEDING. Door de Rijkswaterstaat werd publiek aanbesteed: versterking van de oeverver binding bewesten de kop van de stuifdijk op de Hors (Z.-punt van ons eiland). De hoogste inschrijver was: J.Roskam, Slie- drecht. f59920.— laagste: J. de Vries. Heemstede, f49940, UITBREKER GEVAT. Woensdagmiddag had hij kans gezien te ontsnappen uit zijn oei aan de Driehui- zerweg, waar het liem bepaald te benauwd werd. Hij wist ongemerkt de Schilderweg te bereiken en zou zeker „de wijde we reld" ingetrokken zijn, indien eeuige jon gelui de voortvluchtige niet in de gaten hadden gekregen. Een wilde jacht volgde. De uitbreker werd tenslotte ingerekend en achter slot en grendel gezetHet was een big, welke bij onderzoek aan de heer W. v. Heerwaar,den, Gravenstraat, bleek toe te behoonen. EIERLAND. SPORTNIEUWS Voor de betrekking van onderwijzeres aan de school te Z.-Eierland (a.s. vaca- tune-mej. Kikkert) hebben zich vijf solli citanten aangemeld. OUDESCHILD. VISSCHERIJ. Aangevoerd aan de vischafslag: 7 Maart: SO Kg.; 10 Maart: 66 Kg.; 11 Maart: 264 Kg.; 13 Maart: 50 Kg-;; 14 Maart: 34S Kg.; 15.Maart: 518 Kg.; 16 Maart: 587 Kg.; 17 Maart: 488 Kg. alles vrije garnalen. De wulkenvischerij is geheel afgeloopem en de gannatenvisscherij levert ook weinig ot niets op, zoodat de visschers bijna geheel op de werkverschaffing zijn aan gewezen. DE COCKSDORP. SPORTNIEUWS. Voor morgen een goede oefenwedstrijd legen Zeemeeuwen. Doe jie best, blijf sportief: W.Verseput M.Reuvers P.BoonMz. H.Nieboer H.Stolk C.v.Boven A.Stolk J n. Eel man G.Bakker C.Zuidema Jb. Eelman Res.: Jn. Reuvers en 'L.vd.Kooijter- reindienst: Jb. en Jn. Eelman, Jn.Daalder. OOSTEREND. IN EEN SLOOT. Donderdag zijn in Spang kef en kar van de winkelier G. de V. in een sloot geraakt, toen het paard een 'hoop papier, voor de meierblis bijeengebracht, pas seerde en daarvan schrok. De V. kwam er goed af, maar vrij groot was de materieefe schade. Illlllllllllillllllllllllllllllinilllllilllllllllllllllllllllllllllllll lllllllllill VAN DE BOEKENPLANK. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat.) NIEUWE BOEKEN. J. Oliver. Railways round the World. Met 124 groote platen. Geb. f 1.15. Illllllllllllllllllllllillllllllllllllilllllllllllllll IHHMII!!! ESPERANTO. IIMIllltllllllÜ llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Arnhem. Na de buitengewoon suc cesrijke Intern. Esperanto cursussen voor P.T.T.-beambten in 1933 en 1934, oi^a- niseert het Int. Cseh Instituut voor Espe-i ranto in samenwerking met de Alg. Di rectie van de Nederl. P.T.T. en met de Intern. Bond van Esperanto Post- en Te- legrafiebeambten een derde internationale cursus voor de beambten van de P.T.T. Deze cursus zal plaats hebben van 616 Juli a.s. in het Esperanto-huis te Arnhem. De leider van deze cursus is de heer An-i dreo Cseh. Het cursusgeld bedraagt t7.50 De Directeur-Generaal besloot aan iedere deelnemer ©en extra vacantie van. 6 dagen toe te staan. Door bemiddeling van de Alg. Post- Unie te Bern, liet de Nederl. Directie! van de P.T.T. uitnooJigingen aan buiten!. P.T.T.-directies zenden. Een verheugende erkenning van de waarde van het Espe ranto. Den Haag. In het weekblad de „Haagsche Post", verschijnt sedert ge ruime tijd een Esperanto-rubriek. Voor het verkrijgen van een geschikte titel voor deze rubriek schreet de redactie een wed strijd uit, waareoor f25.werd uitge loofd. Er kwamen honderden inzendingen uit meer dan 20 landen binnen. Een mooi sucoes voor de H.P. en de Esp.- beweging. Den Helder. 1 Mei zal de heer L. Bandsma, Directeur Dienst Soc. Zaken, 25 jaar in dienst der gemeente zijn. Donderdag treedt de Staf muziek voor de radio op: Avro, 8.10—9 uur. Woensdag vierde de afd. Den Helder der Vereen, tot afschaffing van Alcoholh. Dranken haar 25-jarig bestaan. Medewerking verleenden o.a. Fr. Nienhuys, declamator; Janny v. Oogen, declamatrioede heer H. Ploeg, seer. H.B.,die een rede uitsprak. Uit: de Heldersche Courant. Amsterdam. De gemeente opende aan de Kloveniersburgwal een jeugdhotel. Het hotel is alleen geopend voor bepaalde groepen, na aanvrage en het is niet de be doeling, jeugdherbergen concurrentie aan te doen, noch de hotels. Evenmin zal er een middagmaal worden verstrekt. Logies Rost 50 cent per nacht en het ontbijt 30 cent. Men wil het dienstbaar maken aan de verhooging van het kinderenbezoek aan de stad, waarbij het gemeentebestuur in de eerste plaats het oog heeft op groote groepen schoolkinderen uit alle deetendes lands en uit het buitenland. Inlichtingen verschaft kamer 35 op het stadhuis. Amsterdam kreeg bezoek van de fihn- speler Ch. Laughton, die de titelrol in de film Rembrandt zal spelen. Amsterdam waagt steun aan de re geering om aan de achteruitgang van de haven paal en perk te kunnen stellen» Zonder die hulp kan de stad die concur rentie tegen andere havens niet volhouden. - Heerenveen en nog drie gemeenten hebben de Kroon toestemming verzocht voor de weder-invoering vanzeven tollen op de weg Heerenveen-Quatre Bras. De Betuwe bloeit thans. Bjj warm, weer zal ze a.s. week op haar mooist zijn. Naaldwijk. De 62-j. werkster mej. N. Koppenol, is bij schoonmaakwerk in de Geref. Kerk van een hooge ladder ge vallen. Ze is aan de gevolgen overleden. Op de Waddenzee is de eerste ansjo vis gevangen. Het moge worden: goede vangst, redelijke prijs. Zutphen werd van rijkswege aange maand'tot diverse salarisverlagingen. Te Den Haag bracht de Emma- bloemcollecte f9000.op. Breda. Tegen een 30-jchauffeur uit R'dam, die met zijn smokkelauto te Wernhoutsbrug met opzet op een mare chaussee inreed en deze verwondde, werd 9 mnd. gevorderd. Den Bosch. Tegen de handelsagent Th. v. R., Tilburg, die in dronkenschap) met zijn auto een doodelijk ongeval ver oorzaakte, werd 9 mnd. gevórderd, de hoogste straf. Den Haag. Vermoedelijk zal Prof. Aalberse Jbr. Ruijs als voorz. van de Tweede Kamer opvolgen. 1— Den Haag. De afwikkeling van het faillissement der Holl. Grondcredietbank zal volgens de curator wel een paar jaar duren. Door menschen met klinkende na men is grof misbruik van vertrouwen ge pleegd. Een commissaris van de Baak streek bij een transactie f 240.000 pro-, visie. op. Ot er nog een cent voor de ge dupeerden overschiet, is zeer te betwijfe len. Te Veere heeft de landbouwer P. Maljaars, die vier jaar terug op het bouwland zijn gouden ring verloor, deze Donderdag bij het eggen teruggevonden.... Te Hilversum werden goedgeslaagde proeren genomen met radio-telefonie in dienst van de politie. Politieauto's en -motoren, met een ontvangtoestel uitge rust, stonden steeds met het hoofdbureau in verbinding. Aan Leerdam's glasfabriek is sur séance van betaling verleend. Baten: tl 193.000. Schulden: ruim f751.000. Zwolle. Tegen de 24-j. J. War,de nier, Steenwijkerwold, eens de man van de „brandstoflooze motor" werd wegens oplichting eH diefstal een jaar geëischt en onder toezichtstelling van een vereen, tot behartiging van de belangen van ziels- ken. Arme drommel. Te Krimpen a.d. Lek zijn de scholen, 2 openb., 1 chr. en een bewaarschool, we gens mazelen gesloten, voorloopig een week. Te Tilburg werd mej. C. v. Odijk, onderwijzeres, voor haar woning aange reden door een auto, die, na botsing met; een andere auto, plotseling het trottoir .opkwam. Haar moeder snelde op het hooren van de slag naar buiten, zonder te weten, dat haar dochter het slachtoffer" wend. Naaiden krijgt voor een zwembad de beschikking over 5000 vk. M. aan de Hui- zerstraatweg. Haarlem. Tegen de daders van de roofoverval op de 27-j. huishoudster in de woning van Ds. Van Dokkum, fe West- zaan, 21 en 23 j. oud, wend 4 jaar ge vorderd. Waterland. In de nacht van 22-23 April werden de slooten met een laagje ijs bedekt. De Phohi verzorgt morgenmiddag 4 uur een radio-uitzending van de bloem bollen velden, bestemd voor Amerika: 16.88 M. Te Haarlem zijn Vrijdagnacht vier beruchte Amsterdamsche inbrekers, van 29 tot 39 j. oud, betrapt bij hun inbraak - en poging tot diefstal in het belastingkan toor aan het KI. Heiligland. Ook een 32- j. chauffeur werd gearresteerd. Duitschland. Voortaan moeten de Duitsche ambtenaren van de Burgerlijke Stand aan alle jonggehuwden, behalve Jo den, een exemplaar van „Mein Kampf" uitreiken voor rekening der gemeenten. Duitschland. De laatste twee weken zijn 70.000 arbeiders bezig de vestingen aan de W.-grens te versterken, meldt Ex celsior. Duitschland. 31 Juli is het 50 jaaf geleden dat de componist Franz List te Bayreuth overleed. Duitschland. Hitier ontving nog als verjaargeschenk een exemplaar van zijn boek Mijn Strijd, in schoonschrift op echt perkament uitgevoerd, gebonden in met metaal beslagen 'baud. Duitschland. Hannover. Een jrastoor werd door de politieke politie gearres teerd, omdat hij in een briet aan een nazi- leider het meetellen van blanco-stemmen op 29 Maart bedrog had genoemd. Frankrijk. De Parijsche Wolfede ratie vraagt de regeering opheffing der sancties, wegens groote afname van de uitvoer. Frankrijk. Oud-Minister Clieron werd te Lisieux ter aarde besteld, waarbij, op zijn verzoek, gebruik werd gemaakt van de ljjkkoets, waarmee ook armen worden begraven. Spanje. Een meteoor is onder ver blindend licht bij Villarejo terechtgeko men. Kort daarna ontwortelde een cy cloon 200 eiken. Groote verwoesting. Zweden. Greta Garbo keert naar Amerika terug. In Oostenrijk komen a.s. herfst 50.000 man onder de wapenen. In Sovjet-Rusland worden dit jaar 5500 K.M. nieuwe spoorlijnen aangelegd. Rusland verkocht aan het Japaiische concern Mitsiu voor 1,2 millioen yen aan platina. Italië. De restauratie van de 600 jaar oude scheeve toren van Pisa, welke 3 jaar duurde, is geschied. De toren staat nog wel scheef, maar gevaar voor omval len is nu niet meer aanwezig. Italië. De uitvoer is^ door de sanc ties, naar 30 landen gedaald van 17.03 mill, goud dollar in Nov. 1935 tot 5.86 mill, in Febr. 1936. De Ital. Bank verloor in die tijd bijna de helft van haar goud voorraad. Turkije. Voor Juli moet iedere Turk een eigen familienaam hebben gekozen. Abessinië. Italië zal niet zonder groote tegenstand te ontmoeten de hoofd stad kunnen hereiken. Boven de lood rechte rotsen, links en rechts van de weg, hebben de Abess. post gevat. Bovendien kan de regen het de Ital. troepen nog lastig maken. Abessinië. De Ned. Ambulance heeft een deel van haar uitrusting te Dessié afgestaan aan de Fransche Franciscaner missie, die daar een ziekenhuis heeft, thans in Ital. handen. Veel is er verloren gegaan toen de vrachtauto's op weg naar de hoofdstad in de modder bleven steken. Abessinië. De Ned. Ambulance keert 1 Mei per s.s. Palembang naar huis. Met de val van de hoofdstad zou de oor log nog niet ten einde zijn. In W. Abes sinië zou men de strijd nog wel een halt jaar kunnen volhouden, meldt D.N.B. Russische operateurs namen 14000 M. film op, o.a. van Ital. gas- en bomaan vallen. Italië maakte sinds Juni reeds 8.5 maal 100 millioen lire oorlogskosten. Abessinië. De Ned. ambulance is op weg naar huis naar Djiboeti ver trokken. Palestina. Een groep Fransche pel grims, in 19 auto's gezeten, werd bij Dzjenin mishandeld door Mohammedanen. Zij omsingelden de auto's, waarin alleen vrouwen gezeten waren, naar wie ze stee- nen wierpen. De politie kon de belha mels arresteenen. Japan. De Keizer zal in officieele stukken voortaan o.m. worden aange duid met de titel: Zoon van de Hemel van Groot Japan. Amerika. Tot de verjaargeschenken voor de nu 7-jarige Shirley Temple be hoorden: een rekenmachine en een kooi voor haar 35 kanaries. Gelukkig kind? Amerika. Senator Lewis, heeft presi dent Roosevelt voorgesteld een internatio nale conferentie bijeen te roepen voor her ziening van't Verdrag van Versailles, met het doel elk oorlogsgevaar uit de weg te ruimen. Amerika. Watson, pres. Intern. Bu siness Machine Co., verwacht in de zomer en het najaar belangrijke tpename van het zakenleven. Amerika. Shirley Temple werd Don derdag 7 jaar. Ze is al drie jaar „aan de film". Volgens een nieuw contract zal Shirley de eerstvolgende 7 jaar totaal 2.5 millioèn gld. verdienenDaar komen nog bij de kapitalen, welke zij ontvangt bij optreden voor radio en gramofoon. Jackie Cooper, nu 12 jaar, ontvangt voor een week werk in de studio f 6000.—. mm

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6