Verzorging Aangiftebiljetten TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsche Berichten Rijksinkomsten- en-of Vermogensbelasting. Administratiekantoor A. BEERS, Zwaanstr. 4. Tel. 75. Gemengd Nieuws Woensdag 6 Mei 1836 •♦•♦•♦•♦•O LEERT ZWEMMEN. STREMMING VERKEER. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter kennis van, belanghebbenden, dat de Middelweg in Waalenburg, vanaf de Kilstukweg tot den weg Waal-Driesprong, voor het verkeer njet rij- en voertuigen gesloten zal zijn vap 7 Ltti. 9 Mei a.s., in verband met Her stellingen aan en verbreeding van dien weg. Texel, 5 Mei 1936. Burgem. en Weth. voornoemd, KAMP. De Secretaris, JONKER RAADSVERGADERING. De Burgemeester der gemeente Texel: Gelet op art 41 der Gemeentewet; Brengt naar aanleiding daarvan ter kennis van de ingezetenen, dat eene verga dering van den Gemeenteraad is belegd op Vrijdag 8 Mei 1936, des namidd. te 2,15 uur in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Ge meente. Texel, 5 Mei 1936. De Burgemeester van Texel, KAMP. 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken. Mddedeelingein. 3. Goedkeuring begrooting Algemeen Weeshuis voor 1936. 4. Verkoop perceel bouwtenrein te den Burg. 5. Aanvrage van Jn. de Ridder om gei lden voor een landarbeidersplaatsje. 6. Verlaging stroom leveringstarieven N. V. T.E.M. 7. Vergoeding technisdh commissaris van de N.V. T.E M. 8. Vergoeding postvervoer en uitoefe ning autobusdienst De Cocksdorp Burg v.v. 9. Invoering steunregeling. VOOR 'T PATER WITTE-FONDS. Reeds ontvangen f277.46 Goede vrienden, Naardien f5.33 Totaal ontvangen f282.79 Reeds verzonden 1256.50 RECLASSEEREN. Wat is dat? Dat is menschen redden. Doorgangshuizen, Landkolonies, Schrijfkamers. De weg van de gevangenis naar een eerlijk bestaan trachten de reclasseerings- instellingen ook te overbruggen door hun doorgangsinstellingen. Dat zijn de land- kolonies en schrijfkamers; de eerste voor de menschen, die vóór hun veroordeeling met hun handen, de tweede voor hen, die met hun hoofd arbeidden. De doorgangs instituten kosten meestal geld, vooral in deze tijd. Toch zijn ze onmisbare schakels in het reclasseerlngsplan. Ze moeten dus blijven bestaan. Daarom 9 Mei onze Na tionale Reclasseeringsdag. De reclasseeringsarbeid moet worden voortgezet, zoowel voor de enkele mensch aan wie wij de helpende hand moeten rei ken. als voor de gemeenschap, die toch alleen gebaat is met sterke menschen,, die in staat zijn rechtop hun weg door het leven te gaan. Wij kunnen echter onze arbeid alleen volhouden, wanneer de Nationale Reclas seeringsdag, die op Zaterdag 9 Mei a.s. gehouden "zal worden, een groot succes wordt. Werkt mede! Niet iedereen kan zijn tijd en kracht geven aan de reclassee ringsarbeid. Maar voor de Nationale Re classeeringsdag kan een ieder iets doen. iWant het reclasseeringswerk is een nationaal, belang. Wanneer de nood het niet had opgelegd, zouden er wellicht noa jaren over heen gegaan zijn, voor het comité u had gevraagd zijn arbeid te steunen. Maar thans komt het tot u met de dringende oproep in naam vain de duizenden, die jaarlijks om hulp vragen. Werkt mede op uw wijze om onze Natio nale reclasseeringsdag te doen slagen. Deze oproep wordt ondersteund door Mr. A. F. Kamp, Burgemeester van Texel, en verder aanbevolen door (alfabetisch) Pastoor Boonekamp Ds. Papineau Sahn Pastoor Brinkman Mej. Van der Ploeg Pastoor Van Haaster (L.d.H.) Ds. Van 't Hooft Ds. Scholte, secr. Ds. Kok Ds. Vis Ds. Van der Leer Ds. Moen. Ds. Visser. iiiüiüiitt Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater HARTEDIEF. Zoo heet de film, met Shirley Temple, die de wereld veroverd heeft. Shirley Temple is de kleinste kunstenares vaii het witte doek, die in deze film al haar beroemde collega's met mijlen slaat. Har- tedief is de mooiste film, welke een bios coopvriend zich droomen kan. De ver schijning van deze film werd ^,de groot ste gebeurtenis in de cinematografie" ge noemd. Wanneer u deze film gezien heeft, zult u begrijpen hoe men tot zoo'n veel- zeggend oordeel komen kon. In Rotterdam werd Hartedief 15 weken vertoond, in Amsterdam wel 25 maal. Wie op Texel bioscoopliefhebber is, mag zeker deze prachtige gelegenheid om Shirley in haar glansrol te zien niet laten voorbijgaan. Plaatsbespreken ver dient aanbeveling. JUBILEUM School voor Chr. Volksonderwijs. Vrijdag was liet een feestdag voor de School voor Chr. V.Ó. Die dag werd im mers het 12Vi-jarig bestaan gevierd. Des middags werd de schooljeugd gul ont haald, des avonds werd het jubileum in Eben Haezer door het Schoolbestuur met het onderwijzend personeel, ouders der leerlingen en verdere genoodigden op in-1 tieme wijze herdacht. Wegens ongesteld heid van voorz. Ds. Visser, berustte de leiding bij de heer N. Maat, die opende met gebed en Schriftlezing. Na samen zang deed secr. A. de Blieck voorlezing van e?n keurig jaarverslag, dat een vrij volledig beeld van de ontwikkelingsgang der school gaf. Bij oprichting telde ze 45 leerlingen, thans 97. Mej. A. v.d. Heuvel is vau de aanvang af als onderwijzeres aan de school verbanden. Mededeeling werd gedaan van de ont vangst van vele felicitaties, o.a. van de heer De Vries, te den Helder, die tot de oprichting dier school veel bijgedragen heeft. Bij monde van de heer De Blieck, wer den mej. Van den Heuvel en de heenemi N. Maat en Grisnich, 12y2 jaar lid van het schoolbestuur, hartelijk toegesproken. Mej. Van den Heuvel mocht een boek en, een plant in ontvangst nemen, de beide bestuursleden een bijbel. Het was een recht gezellige avond. Ter afwisseling gaven de heeren A. Kant, C. de Jong en G. Hillen voordrachten ten beste. Tractatie op thee en chocolade, koek en sigaren verhoogde mede de feest stemming. Het was omstreeks midder nacht toen de samenkomst op de gebrui kelijke wijze gesloten werd. LA NORDA STELO. Zondag j.l. had te Alkmaar een buiten gewoon goed bezochte bijeenkomst van de N. Holl. Esperanto Propaganda Ver een. „La Norda Stelo" plaats. In het ochtendprogramma was het officieele ge deelte opgenomen. Zooals reeds 3 jaren geschiedde, zouden in deze bijeenkomst de Texielsche Esperantisten de leden van. de Bond moeten uitnoodigen tot een excursie op Texel. Groot was de teleur stelling, toen bleek, dat die invitatie dit jaar achterwege was gebleven. Juist deze excursie was ieder jaar het hoogtepunt van het N. Holl. Esperaintoleven. De se cretaris van Je Tex. Esp. Fed. noodigde twee keer per bericht in dit blad de Texelsche Esperantisten tot medewerking uit, dochzonder resultaat. Daar in deze bijeenkomst toch een beslissing moest worden genomen, werd besloten de uitnoodiging van Den Helder te aan vaarden, zoodat met voorbijgaan van Texel de volgende samenkomst aldaar op 21 Juni zal plaats hebben. 's Middags luisterden we naar een zeer gevarieerd geheel in 't Esperanto uitge voerd programma. Een kindergroep voer de zeer verdienstelijk 't tooneelstuk „Da nieuwe kleeren van de Koning", van H. C. Andersen op. Het hoogtepunt was wel de lezing inet lichtbeelden van de Roe- meensche Esperantist, Mr. Pragano, ad vocaat te Boekarest. Ook de beginnelingen onder de Esperantisten konden zijn rede met gemak volgen. Alles bijeen was het een goede dag. De deelname aan de bij eenkomsten is de laatste tijd zoo groot, dat het verkrijgen van geschikte vergader zalen reeds bezwaren begint op te leveren. Voor de middagvergadering vooral was de zaal te klein. Nu maar weer ons in grooten getale gereedmaken voor het Heldersche uit stapje. De kosten zullen gering zijn, ter wijl de plaatselijke groep zal zorgenvoor een programma, dat klinkt als een klok. Een vakman, die „bij" wil blij- ven, leest zijn vakblad. Vraagt ons proefnummer en prijs. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. R.K. LAND ARBEIDERSBOND. Op verzoek maken we leden attent op de annonce, waarin tegen Vrijdagavond een huishoudelijke vergadering aangekon digd wordt. Op niet-bijwoning van deze samenkomst is behoudens geldige re den van verhindering een boete van 25 ct. gesteld. BOUWTERREIN. B. en \V. stellen, op een daartoe strek kend verzoek, aan de Raad voor: aan de heer H.J. de Jong voor f579,te ver- koopen 289,50 vk. M. bouwterrein, gele gen achter het perceel van de lieer J.Daal der en de beide gemeentewoningen aan de Koogerstraat. N.V.T.E M. Behoudens goedkeuring door de Raad zal aan de heer A.Bruins, te Arnhem, techn. comm. van de T.E.M., een bono* rarium van f250,p.j. worden toege kend. Van de oprichting van de T.E.M. at verleende de beer Bruins, door familie betrekkingen met onze vroegere burge meester, zijn gewaardeerde diensten zon der eenige vergoeding. Hiervoor is thans geen biezonder motief meer aanwezig. LAGER T.E.M.-TAR1EVEN Behoudens goedkeuring van de Raad worden de T.E.M.-tarieven, ingaande Mei 1936, belangrijk verlaagd. In totaal/al de verlaging f 14000, plus f2000,— we gens goedkooper straatverlichting beloo- pen. Niet de stro om prijs, maar het VAST RECHT wordt verlaagd en wel voor ver- trekkentarief A (10 c. pier kwh) met plm 25 pet.; F. en G. (3-c. tarief) met 15 pet.; lichtp. tarief B (10 ct.-tarief) plm. 13 pet.krachtstroomtarief C. met drie oent per kwh.; krachtstroomtarief D,. met plm. twee oent per kwh. STEUNREGELING. Door de Minister daartoe genoopt, stel len B. en W. de raad voor naast de werkverschaffing een steunregeling in te voeren. Voor wie uitgetrokken zijn zal de steun hoogstens bedragen: voor .ge huwden en voor ongehuwde kostwinners f8,p.w., benevens 75 c. p.w. per ge zinslid boven de twee personen; voor kostgangers f6,— p.w. Voor de reglementair nog niet recht hebbenden en de dubbel-uitgetrokkencn bedraagt de steun hoogstens: voor ge huwden en voor ongehuwde kostwinners 17,p.w., benevens 75 c. p\v. per ge zinslid boven de twee personen; voor kostgangers f5,50 p.w. Aan ondersteunden, die gehuwd of ongehuwd kostwinner zijn, kan nog een huurtoeslag worden verstrekt, overéénko mende met twee derden van hetgeen de huishuur meer bedraagt dan f2,50 p.w. zulks tot maximaal f2,p.w. Ongeorganiseerden moeten minstens 50 c. p.w. minder steun ontvangen dan zij zouden krijgen, indien zij als dubbel uitgetrokkenein werden gesteund. De Minister verlangt, dat van iedere 12 weken de werklooze vier weken steun trekt en acht weken in de werkverschaD fing wordt geplaatst (z.g. rouleersysteem; om de vier weken wordt een derde deel der arbeiders uit de werkverschaffing in de steunregeling opgenomen) SPORTNIEUWS. De onderlinge adsip. competitie werd voortgezet met de wedstrijd A tegen B. Door een vrij stevige wind was er van verschil wel iets te merken. B. had voor de rust de wind mee, maar kon niet an ders dan uit een vrije schop, welke vait richting veranderde door het afspringen van de bal van 't lichaam van een andere speler 10 maken. Zelfs wist A. meer malen gevaarlijk door te breken en slaagde Kees er in een goed doelpunt te maken. Na de rust zou men verwachten, dat B. het lang niet kon bolwerken, maar het pakte anders uit. Dick geeft het goede voorbeeld en werkt voor twee. De gun stige gevolgen voor dit elftal blijven niet uit. Allen spannen zich terdege in en het lukt B. zelfs de leiding te nemen door* een prachtsciiot van D.ck. Zelfs wordt het 31 voor B. Nu zet A. echter de tam den op elkaar, maar ze hebben geen ge luk. Zelfs is Kees eenmaal doorgebroken, maar z'n harde schot wordt juist gekeerd. Wim gaat voorspelen en mist een pracht kans, als hij eerst de bal goed wil leggen. Kort voor het einde zet Wim keurig terug naar Henk, de spil, die met een gewel dige kogel de stand op 2—3 brengt. Het is een goede wedstrijd geweest, keurig spel dikwijls en in een flink tempo, met prima keepwerk aan beide zijden. De stand is hier nu: Texel B 11 0 0 2 3—2 Texel A 2 10 12 3—4 Texel C 10 0 10 1—2 Het Nederl. elftal heeft het niet ver der dan gelijk spel kunnen brengen 1-1. Naar het ons voorkomt, heeft België ver bazend gewerkt en goed gevoetbald, ter wijl Nederland berieden z.ijri kunnen is gebleven. Van der Male heeft een schit terende beurt gemaakt. Zondag krijgen we bezoek van „Ver kade". Het gezelschap zal bij leden wor den ondergebracht. „Verkade is momen teel een goede 4e klasser en bereikte de 3e plaats op de ranglijst, na een zeer goede kans gehad te hebben voor de bo venste plaats (Zie T.C. Zaterdag.) Spe lers le en 2e elftal komen vanavond half negen in Lunchroom De Graaf om eenige zaken in verband met dat bezoek te be spreken. Donderdagavond trainen. Aanvang 7.15 uur. Ieder present. Bezoekt u ook de schoolwedstrij- den? Iedere Woensdag- en Zaterdagmid dag op het V.N.-veld, Scliildereinde. WIELERSPORT. Gedurende het zomerseizoen zullen een 3-tal grasbaan wielerwedstrijden op ons terrein worden gehouden. D.D. OUDESCHILD. VERLOTING P.A.L.V U. De prijzen vielen op cle loten 315 (een haardfauteuil), 284, 112, 184, 372, 249, 227, 450, 213, 362. Af te halen aan liet Eigen Gebouw voor 1 Juni a.s. DE COCKSDORP. DAT MAG NIET. Door bezoekers van het bollenveld, toe - behoorende aan de heer Houtko iper en beheerd door de lieer W. Stolk, zijn Vrij dagavond een aantal bloemen afgesneden van eenige nieuwe narcisvariëteitan. De heer Stolk, die biezonder op 'deze bloe men gesteld was, heefl hierin blijkens adv. in dit nummer, aanleiding gevonden om de toegang tot liet land te verbieden. EIERLAND. LANDARBEIDERSWET. B. en W. stellen de raad voor: in te willigen liet verzoek van de landarbeider Jan de Ridder, die toekenning verzoekt van f 2300, voorschot voor het bekomen van een plaatsje aan de Postweg. Daar kan hij voor f575,0,75 FI.A. grond van hoeve Leiden koopen. Nederlands grootste vrachtschip, de ruim 14.500 bruto reg. ton melende „Am sterdam" van de K.N.S.M., is verkocht aan een Italiaanscbc reederij te Napels. Amsterdam. Vandaag is het 50 jaar geleden, dat tie poppenkasjvertooner A. van Hemert /ijn werk op cle Dam aan ving. Tevens viert hij vandaag zijn gou den brulToft. Moergestel. De directie van de Schoenfabriek firma wed. J. P. van Bom mel, heeft haar lieele personeel ontsla gen, de fabriek stopgezet. De Deventer Koekfabriek Coding en Zn. verkeert in financ. moeilijkheden. Opheffing der zaak en ontslag van het personeel, 100 man, dreigt. Te den Haag is een politieagent met zijn fiets tegen een tram ge rede n en op slag gedood. Het ongeval zou aan eigen onvoorzichtigheid te wijten zijn. - Te Vught is een bootje, waarin twee jongens, op de Dommel omgeslagen. Een van hen, liet 13-j. zoontje van wed. Camp, verdronk. Laat uw kinderen zwemmen leeren. TEXELSCHE ZWEMVEREEN. Te Meppel heeft die 26-j. dienst bode Heikie V. haar mevrouw met een lia- imer zoo op het hoofd geslagen, dat ze aan de gevolgen overleed. De heer Stern, ,{ian slee raar en reiziger, echtgenoot van (iet slachtoffer, was niet thuis», toen 'die misdaad gepleegd werd. Het meisje ont leende aanvankelijk, maar viel door de mand, toen op haar schort bloedspatten ontdekt werden. Vermoedelijk heeft ze ruzie gehad en vervolgens in een vlaag van grenzelooze drift'gehandeld. Zaandam. Het 50-j. bestaan der Verkade-Fabrieken werd Zaterdag feeste lijk herdacht. Tegenwoordig waren o. a. Minister Gelissen, Jhr. Roëll, Comm. der Koningin in N. Holl. en Burgemeester Ter Laan. Enkele cijfers. In 1886 had de fa briek 18 man personeel, nu 1050 man, In 1886 1300 vk. M. vloeroppervlak, nu 40.000 vk. M. Amsterdam. De Federatie A'dain der S.D.A.P. hield een 1-Mei-betooging in de groote centrale markthal. Er wa ren plm. 35000 personen aanwezig. Amsterdam. Tegen vijf personen, betrokken bij een inbraak in een perceel aan de Lairessestraat, waarbij voor een Waarde van f3000 gestolen werd, zijn straffen van 18 en 24 mnd. gevorderd. De Ned. Spoorwegen ontvingen over Jan. 1936 8.0 millioen gld t.o. 8.9 mill, gld. Jan. 1 ()35. Frankrijk. In tal van groote steden werd de 1-Meidag door de arbeiders met geestdrift gevierd. Te Havre o.a. kwamen 20.000 personen bijeen. Frankrijk. In de nieuwe Kamer zul len de communisten 72 zetels hebben in plaats van 10, de socialisten 146 in plaats van 101. In totaal zal het Volksfront over 377 van de 618 zetels beschikken. De soc. partij, leider Leon Blum, is nu de sterkste. Men verwacht, dat een socialist kabinetsformateur zal worden.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5