OPGELET GRATIS-DAG Verzorging Aangiftebiljetten "\3D'JSIR0Gi N.V. PH. VLESSING, Den Burg. TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Benauwd? Texelsche Berichten Nog slechts 6 dagen 5 pet. korting a contant. Rijksinkomsten- en-of Vermogensbelasting. Administratiekantoor A. BEERS, Zwaanstr. 4. Tel. 75. Bij ons vindt u een groote sorteering in Meubelen Vloerzeilen Holtap karpetten Matten Hand weef stoffen Vitrages Bedden, enz. Fa. I. MOERBEEK Zonen. Tel. 86. Zaterdag 9 Mei 1936 GEZELLIGE AVOND in Eten Haëzer. De bijna traditioneel geworden gezel lige avond in het Gebouw van Chr. Be* langen is ook Woensdag weer naar wensch geslaagd, ook al was de opkomst, vermoedelijk wegens het gevorderd sei zoen, niet zoo groot, als gewoonlijk. Ds. Visser was wegens ziekte verhinderd aan wezig te zijn. In zijn plaats leidde de heer W. Slort deze avond. Na opening met gebed werd het welvoorzien programma vlot en tot algemeene tevredenheid af gewerkt. Voor de pauze kregen we ach tereenvolgens: Tableau De Heer is mijn Herder, met zang van Alie Tuinder; Ex schommelt een wiegje, zang van Corrie en Pietie Huisman-; Wie met ons wil naar buitenbaan, door allen; HetPaasch- ei, door Kees en Genrit Tuinder, met medewerking van Martha Bakker; De Koopvrouw, door Ali Dob, Annie Brou wer, Lena van Kooten en Martha Bak* ker. De koopsters wisten af te dingen van fl.tot een cent. Dat was even kras. Na de Kleppermarsch van Hans van Koo ten en nog een zangnummertje Jcwam de pauze met o.a. een verloting. De hoofd prijs, een wieg, werd door de heer W. Slort gewonnen. Na de pauze werd vervolgd met School idylle, opgevoerd door een aantal meisjes; De Sneeuwman, (H.v.Kooten), die ge ducht onder vuur genomen werd; Voor 't Spiegelglas, gezongen door Jannie Huis man^ Slaapliedje ,door Lena van Koo ten; Hoe zachtkens glijdt ons bootje, door Gorrie en Pietje Huisman; De con ducteur, door H. v. Kooten; Lente, Zo mer, Herfst en Winter, door Rienkjc Post, Alie Dob, Greta van Kooten en Doetje van Wijngaarden. Dit was een alleraar digst en passend slot van de over het ge heel welgeslaagde avond. Met een bloemenhulde werd Jannie en Marijtje Maat, die de nummers met de kinderen zoo aardig ingestudeerd hadden, terecht dank gebracht. Aan het slot van de avond bracht de heer Slort harte-v lijk dank aan allen, die tot het welslagen van de ^vond hadden bijgedragen. Dat de heer J. Visser eenige malen de pianobegeleiding verzorgde, verdient hier nog vermelding. Met het zingen van de Avondzang ep gebed werd geëindigd. Dat was omstreeks 11 uur. W. kunt U profiteeren van de Pracht-aanbieding in heerenconfectie. Mooie mahoniehouten borstel cadeau. SPORTNIEUWS. SCHOOLVOETBAL. Wegens ziekte van enkele spelers van RKS is de wedstrijd RKSDe Cocks- dorp uitgesteld en werd I.I. Woensdag alleen OLS AOLS B gespeeld. Zooals we verwachtten, eindigde deze wedstrijd in een overwinning voor A. De uitslag was 11—0. Vandaag de wedstrijden (Schildereind.) 2.303.30 OLS BOosterend. 3.30—4.30 RKS—Chr. School. 2.30—3.30 De Cocksdorp—Oudeschild (in De Cocksdorp.) Voor a.s. Woensdag is slechts één wed strijd vastgesteld, n.l. 2.303.30 OosterendDe Cocksdorp (in Oosterend.) Komt u ook eens kijken naar het aar dige spel van onze jongens, inwoners van Oosterenid? U zult er geen spijt van heb ben. G. VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder Z. 10 Mei M 11 D. 12 W 13 D. 14 V. 15 Z. 16 0,10 0,36 0,58 2.17 2,35 6,31 7,38 8,53 10,11 11.31 13.52 15,16 4.12 4,10 4,09 4,07 4,06 5,04 5,03 19.38 19.39 19,41 19.43 19.44 20.45 20,47 Donderdag 14 Mei Laatste kwartier. VERVROEGDE POSTBESTELLING. Met ingang van deze week gaat de kombestelling voor den Burg plin. drie kwartier eerder uit dan gewoonlijk en wel ongeveer om half negen; in liet einde der week wat later. Snel sneller snelst. Ook bij de P.T.T. LAGER T.E.M.-TARIEVEN In vorig nummer deelden we mee hoe veel prooent ongeveer de verschillende tarieven, behoudens goedkeuring door de raad, zullen worden verlaagd. Nu kunnen er zich, schreven B en W in hun i-rae-advies, omstandigheden voor doen, waarin ook het verlaagde vastrecht tijdelijk niet kan worden opgebracht, b.v. bij werkloosheid. Indien de aangeslotenen ui die gevallen naar het oordeel van de directie van goeden wille zijn, kunnen er redenen bestaan om niet dadelijk tot af snijding over te gaan, doch genoegen te nemen met gedeeltelijke betaling van het vastrecht (51) pet.) Bij de beoordeelingl van ieder geval wordt rekening gehouden met de totale gezinsinkomsten, de grootte, van het gezin en de inkomsten in de vorige maanden. Verlaging lichtpunttarief is minder sterk doorgevoerd. Steeds is er naai- gestreefd dit tarief geleidelijk te doen lytsterven; het aantal aangeslotenen, volgens dit ta rief, daalde successievelijk van 253 op 94. Thans kunnen de belangen van het be- drijt meebrengen, te dien opzichte een soepeler houding aan te nemen, door in zeer biezondere gevallen overgang van vertrekkentariet A naar lichtpuntentarief B toe te laten. Reeds meldden we, dat ook het tarief voor klein-fcrachtverbruik verlaagd zal worden; bovendien zal boven die van het vastrecht eenige verlaging worden toege kend aan g ro o - ve r'oru i ker s van stroom voor verlichtingsdoeleinden (afname bo ven 5000 k.w.u.) Hotel- en Pensionkamers. Voor vertrekken, ter beoordeeling van de directeur uitsluitend voor gebruik van 1 Mei1 Oct., wordt vijf twaalfden van het vastrecht volgens tarief A, F of O int rekening gebracht. Voor pensions met meer dan 11 vertrekken en aangesloten volgens tariet A (10 ct. per k.w.u.), kun nen ,ter beoordeeling van de directeur, zes vertrekken volgens tarief A en elk volgend vertrek voor f 1.25 berekend wer den. Woon-winkelhuizen, hotels, café's, enz. Voor perceelen met meer dan 11 ver trekken. aangesloten volgens tarief Cy, wordt niet meer dan 26 ct. per k.w.u. be taald, echter met een zeker minimum, be dragende voor een perceel met 12 ver-, trekken, aangesloten volgens tarief G 12 300 k.w.u. p. j.; voor elk volgend vertrek per perceel wordt het minimum met 25 k.w.u. verhoogd. Aan het einde van het jaar wordt liet teveel betaalde terugbe taald. Bij verbruik van meec dan 5000 k.w.u. per jaar worden de k.w.u. boven de 5000 a 2.5 ct. berekend. Om nog eens duidelijk te maken hoeveel de tariefverlaging voor de lichtstroom- afnemers bedraagt, geven we dit over zicht. Vertrekkentarief A; 10 ct. per Tk.w.u- De meesten betalen voor vijf vertrekken en wel f 32.vastrecht. Dit wordt f 24. Vertrekkentarief F; 3 ct. per k.w.u. De meesten betalen voor 6 vertrekken; en wel f51 vastrecht (voor 5 vertrekken is het 44). Dit wordt f42 (voor wie 5 vertrekken heeft f36.—.) Vertrekkentarief G (wocm-winkelhuizen, hotels, enz.); 3 ct. per k.w.u. De meesten betalen voor 7 vertrekken en wel f67.50 vastrecht. Dit wordt f 57.50 Lichtpuntentarief B; 10 ct. per k.w.u. De meesten (48) betalen voor 2 licht punten en wel f23 vastrecht; dit wordt; f 19.Wie één lichtpunt hebben (38) betalen f 12 vastrecht; dit wordt f 11 J. H. PANORAMA. De aandacht van wie voor leverantie aan de Jeugdherberg in aanmerking wil len komen wordt hiermee op een in dit nr. voorkomende adv. gevestigd. PROPAGANDA-AVOND A.N.W.B Pen's Zaal was zeer goed bezet, toen de A.N.W.B. daar Donderdag een propa- ganda-avond belegde. De A.N.W.B. i$, mogen we zeggen, een populaire instel ling in ons land. Hoe zou hij anders aan zijn meer dan 100.000 leden komen? Dit en het feit dat een film vertoond en ge, legenheid tot het bezichtigen van een, tentoonstelling op het gebied van ver keersveiligheid en toerisme geboden zou worden, deden, vooral na de doelmatige propaganda, groote ^langstelling ver wachten. Na een kort welkomstwoord van de Bonds-propagandist, de heer H. Kanters, hield onze Burgemeester, Mr. Kamp, daartoe uitgenoodigd, een korte inleiding, waarin hij wees op de veelzijdigheid van het werk van de Koninkl. Ned. Toeristen bond A.N.W.B. en op liet doel van deze avond, dat tweeërlei was: a. Het werven van leden; voor de niet-aanwezigen zou de Texelsche Courant door haar verslag, veronderstelde Mr. Kamp, daartoe het hare wel bijdragen, en b. het geven van gelegenheid aan Bondsleden om ook op deze wijze met het Bondswerk kennis te maken. Dat de ANWB bestaat achtte spr. van groot belang, vooral in deze tijd nu hij in vele gevallen in dringende be-i hoeften voorziet, en daarmee de over heid, kampende met financieele moeilijk heden, in belangrijke mate steunt (o.av door aanleg wegen en fietspaden, uit de weg ruimen van verkeersobstakels, enz.) Mr. Kanm besloot met de wensch, dat deze avond voor de ANWB vruchten zou afwerpen en dat bestaande banden nauwer zouden worden aangehaald. Hoest-Griep-Bronchitis-Asthma 'RfeiSöögHewértónq 75cent\ Verlaaqdejnjze^^^^ Hierna hield de Bondspropagandist zijn lezing over het Bondswerk. Een interes sant^ vlotte causerie was het,, waarnaar we met veel genoegen geluisterd hebben. Spr. ving aan met de Burgemeester dank te brengen voor zijn inleidend woord; dokter Boswijk, Bondscomsul, wegens ver blijf buitenlands niet aanwezig, voor zijn steun bij de voorbereiding van deze lavond, en aan de plaatselijke commissie, welke daarbij mede haar diensten bewees. Na een overzicht te hebben gegeven van de geschiedenis van het ontstaan van, de ANWB, trachtte spr. in kort bestek een beeld te geven van het zeer omvang* rijke terrein, waarop de Bond werkzaam is. De Bond, zei spr., heeft recht op de Vraagt prijs en stalen. Beleefd aanbevelend, steun van elk weldenkend Nederlander. De ANWB is liet, waaraan ons land ajn 3816 wegwijzers dankt (een op elke 5 K.M.), rijn 383 richtingsborden, zjjn 654 waarschuwingsborden. Deze „rrteubilee- ring" van de weg is het werk van de ANWB. alleen. De staat betaalde daaraan piet mee. De Bond helpt verkeersh in der nissen opruimen, bevordert de verkeers veiligheid door Tiet plaafsen van Borden, het verspreiden van lectuur, sluitzegels met verkeerswenken, het houden van le zingen en filmvertooningen, enz. Er was een tijd, dat de fiets een verguisd ver voermiddel was; ze werd een gevaar voor menscli en dier. Oude gemeentelijke ver ordeningen kunnen daarvan nog getuigen. Thans is de fiets populair, ons land rijk aan fietspaden en Vindt ieder wielrijder een immer betrouwbare en vTTendelijke raadgever in tie ANWB. Ook voor wie buitenlandsche reizen maken, voor wande laars, ruiters, beoefenaars van ski- en wa- tersjiort, enz. is deze Bond een niet ge noeg te vvaardeeren vraagbaak. Over 1935 werden wel 53000 schriftelijke inlichtiny gen verstrekt. Dat alles en nog veel meer vordert echter veel tijd en geld en moeite., en geeft 200 ambtenaren op de zes Bonds- k an to ren handen vol werk. Met groote vvaardeeriug gewaagde spr. van het baan brekend werk van de nu reeds 73-jarige Edo Bergsma, van de oprichting af eix dus reeds 52 jaar Bondsvoorzitter. Daar na besloot hij met de opwekking als lid toe te treden. Dit kost f3.50 per jaar,, abonnement op De Kampioen inbegrepen; f4.50 ingeval men tevens van een der voorlichtingsdiensten van de ANWB wil gebruik maken. In de pauze werd gelegenheid gegeven de zeer bezienswaardige uitstalling van reisgidsen, kaarten, veiligheidsvoorsdirif- ten, enz., enz. te bekijken. Daar vj/erd een druk gebruik van gemaakt. Na de pauze werd het gesproken woord, door een film toegelicht. Een doelmatig middel om te bevorderen, dat van deze ANWB-avond blijvende indrukken worden meegenomen. Het was een alleszins leer zame en prettige ^vond, welke, naar we vertrouwen, de ANWB gelederen weder om zal hebben versterkt. BUSDIENST EN POSTVERVOER. Den Burg—De Cocksdorp v.v. Ingevolge raadsbesluit van 3 Aug. 1935 zal de heer T. Reuvers gediuiende bet tijd-i vak 1 Juni 19351 Juli 1936 van de ge meente t'3500.— subsidie ontvangen. Hier van wordt f2000.— terugontvangen van het Rijk, terwijl TESO f750 bedraagt, zoodat de gemeente nog f750 te betalen, heeft. Volgens opgaaf zal de vervoer-, opbrengst over tijdvak 1 Juli 19351 Mei 1936 plm. f150 minder zijn Jan het voor gaande jaar. De nettowinst over een vol jaar wordt op f550 geraamd. Bij een zelfde afschrijving op het materiaal zal handhaving van de vergoeding jioodig zijn zoo schreven B en W in hunprae- advies aan de Raad om de dienst in stand te houden. Per 1 Juli a.s. zulleit de autobussen afgeschreven zijn. In ver band hiermee hadden B enW een onder houd met de heer Reuvers, waarbij deze verklaarde nieuw of ander materiaal aan te schaffen, zoo hem de subsidie voor langer dan een jaar zou worden toegey zegd. Echter loopt het contract tusschen Postbedrijf en Gemeente 1 Juli 1938 af, waarom 6 en W niet verder dan twee jaar zouden willen gaan. Hiermee ging ex ploitant accoord. Wat de veiligheid be treft, deelde de beer P. Maas (den Hel;-i der), met de keuring belast, mee, dat dé bus nog wel één of twee jaar dienst kan. doen. De afschrijving werd gesteld op f700 per jaar. In verband hiermee stel-t, den B enW de raad voor de subsidie met f 14 te verminderen voor elke week, welke verloopt, vóór een andere autobus blijvend in gebruik genomen wordt. Het ontvangen expl.-overzicht gaf intusschen B enW aanleiding het bedrag van de in komsten, waarboven de subsidie met de helft der meerdere inkomsten verminderd wordt, te verlagen van f3400 ojj f3000., (Zie verder Tiet raadsverslag in dit nr.) DE KOOG. AFSCHEID MEJ. D. EELMAN-BOON. Als Kantoorhoudster P.T.T. Met ingang van heden, 9 Me»4 treedt mej. D. Eelman-Boon af als huishoudster van het P.T.T.-station alhier. Ze wordt opgevolgd door mej. A. C. v.d. Vliet, die vandaag met haar zoon in het huwe lijk treedt. Van 16 Nov. 1917 tot 16 Mei 1924 stond mej. EelmanBoon aan het hoofd van het hulpkantoor alhier, terwijl zij —na de omzetting van het hulpkantoor in een station op laatstgenoemde datum tot heden de functie van stationhoudster ver vult. ^Gedurende deze diensttijd van bijna 19 jaar heeft zij steeds met de meeste ijver haar dienst uitgevoerd, en de belan gen van haar dorpsgenooten en die van de vele vreemdelingen, hier des zomers vertoevende, met groote accuratesse be hartigd. Voor deze goede dienstuitvoe ring en plichtsbetrachting wordt haar thans hartelijk dank gezegd, terwijl haar met haar echtgenoot een rustige levens avond van harte wordt toegewenscht. P. z.t 23,37 Als Gij 's nachts niet slapen kunt door de benauwdheid op Uw borst. Als Uw ademhaling moeilijker en pijn lijker wordt door de verstopping van Uw luchtpijptakken, neem dan Akker s Abdijsiroop. Gij zult Uw benauwdheid overmeesteren, want de slijm zal zon der moeite loskomen. Vanaf den eersten lepel begint de verlichting. Dat opgeblazen, benauwde gevoel zal verdwijnen en na korten tijd zult Gij geen spoor meer van die borst- benauwdheid bemerken. Neem dus bii

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5