Stichting R.K. Naai- en Huishoudschool en R.K. Bewaarschool. ALS JE BEROEMD BENT. Lindbergh dacht met zijn echtgenoot© ©enige dagen rustig in de Fransche bad plaats Wimeneux te kunnen doorbrengen. Maar ook daar had hij moeite fotografen en journalisten te ontloopen. NAAR TEXEL Voorbeeld, dat navolging ver dient. De Heldersche Courant organiseert op de Woensdagmiddagen 27 Mei en 3 Juni voor kinderen van 9 t.m. 14 jaar een ex-' cursie naar Texel: vertrek den Hielden 12.20; terug: 5.30. Het programma ver meldt O'.m. een bezoek aan De Koog, en een wandeling door de duinen met (bezoek aan de zilvermeeuwenkolonie en. de Westenduinen. De vervoerkosten (boot en bus) zijn op 60 et. bepaald. VERSLAG SCHOOLARTS. Aan het verslag van schoolarts A.Grun- watd, over 1935 ontkenen we, dat bij bet periodiek onderzoek op Texel 27 doktersi formulieren werden afgegeven: 15 we gens afwijking van oogen en(of) omge ving, 6 wegens huid- en(of) haaraandoe- ningen, 5 wegens onverzorgde pediculo sis, 2 wegens vergroot© amandelen. Het volledig onderzoek strekte zich uit over 122 meisjes en 140 jongens. Dtei meeste geconstateerde afwijkingen be troffen: liet gebit (39), matige tot flinke, amandelvergrooting (17), navel- en lies breuken (14), lichte skeletafwijkiing (8). DE DOLFIJN IS ER! Oaat dat zien! Ons Museum is weer een belangrijk be zit rijker geworden. Oij herinnert u nog wiel, dat vorig jaar bij de Koog een dob fijn aanspoelde, een zeer merkwaardig zeebewoner, ter lengte van meer dan 2 meter. Welnu eein zeer goed gelijkend model van die sinjeur kunt ge nu in ons museum bewonderen en wel a.s. Zondag middag tusschen twee en vijf uur tegen' betaling van de geringe prijs - voor deze middag alleen van 5 tt. (de gewone, toegangsprijs is 15 ct.). De heer H. v.d. Horst, preparateur te Beverwijk, beeft hier een buitengewoon mooi strik werk geleverd, dat ook in wetenschappelijke kringen, naar ons verzekerd werd, zeer de aandacht trok. Aan het skelet van de ejgenlijke dolfijn wordt nog gewerkt; ook dit krijgt in ons Museum een plaatsje. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllillllllinini lllllllllllillllllllllll ESPERANTO. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll RONDREIS. Den Haag. Op uitnoodiging van de Alg. Ned. Vereen, voor Vreemdelingen verkeer organiseert het Int. Cse'h Instituut voor Esperanto in samenwerking met de directie van de Ned. Spoorwegen van 17 22 Aug. a.s. een internationale rondreis door Nederland. De prijs bedraagt 146.50. Hierin zijn begrepen: 7-idaagsch verblijf in het Esperanto-ihuis te Arnhem, alle maaltijden, drinkgeld, alle tochten per trein, tram, auto en schip, alle toegangs-i prijzen, enz. Ook deelname van Nederl. Esperantisten wordt zeer op prijs ge steld. Inlichtingen: Int. Cseh Institute de Esperanto. Riouwstr. 172, Den Haag. VOOR DE ESPERANTISTEN. 3a Alvoko. Aperis jam 2 alvokoj pri forigo de la jam tro longa dormado de la Esperanto vivo sur nia insulo. Je la 27a de la nuna monato la Teksela Esperanto Federacio ekzistos 5 jarojn. Neniu Esperantisto faris proponon pri memor-kunveno. Eble ni do devos „forgesi" tiun tagon! Iamaj aktivaj Esperantistoj, ne forgesu, ke via nuna malaktiveco grandpaije sen- valorigas vian faritan laboron. La stato de la Esperanto-movado, sj>eciale en nia lando, estas tre esperdona. Neniam ni ha- vis tiom da venkoj, kiom dum la lastai, monatoj. Formetu de vi la malaktivecon. Nur j>er aktivaj Esperantistoj ni atingos nian celon en gloro! Proponojn, suges- tojn atendas Ia seknetario plejmalfrue dum la venonta semajno. ARTIKEL VAN BURGEMEESTER MR. A. F. KAMP in de Deutsche Rundschau. In het maandblad Deutsche Rundschau van April 1936 treffen we als hoofdi artikel ©en interessante met fraaie foto's verluchte beschouwing, over de Wieringer meerpolder aan van de hand van Mr. A. F. Kamp, burgemeester onzer gemeente, destijds secr. der afd. Alg. Zaken ter Directie Wieringermeerpokler. Dat Mr. Kamp tot in biezonderheden met bet ont staan van de afsluitdijk, de Wieringer- meerpolder en wat daarmee in verband staat bekend is^ spreekt vanzelf. Enkele getallen en biezonderheden van zeker niet algemeen© bekendheid, aan het artikel ontleend, volgen hier. De dijk van Noord Hollands vasteland naar Wieriingen is twee K.M., die van Wieringen naar Friesland 30 K.M. lang. De hoogte is gemiddeld 7 M. boven de zeespiegel. Aan de zijde van het IJsel- imeer ligt op 4 M. hoogte een 33 M. breede rijweg, waarvan een strook ter 'breedte van 6 M., grootendeels uit beton bestaande, voor het autoverkeer dient. Tot eind 1933 werd aan de dijk ter be schutting tegen het zeewater 2.8 millioen ton steenen verwerkt, waarvan twee der den uit Duitschland en een derde uit België werd betrokken. Het IJseImeer heeft een oppervlakte van 335000 H.A. Het Noordzeewater bevat 30 Gram zout per L. Het IJselmeer bevatte in den beginne 12 Gram, Juni 1935 nog slechts 1.2 Gram, hetgeen o.a. van groote beteekenis is in geval van watergebrek in de aangrenzende provincies. In de afsluitdijk zijn twee schutsluizen en 25 uitwateringssluizen gebouwd. In een etmaal kan door de sluizen 150 millioen kub. M. water uit het IJselmeer stroomen. Van het Monument, 4 K.M. van de N.- HoII. kust at op de dijk opgericht ter herin nering aan 't gereedkomen van de afsluit dijk (28 Mei 1932, 1 uur 2 mnt. nam.)1 kan men bij gunstig weer de Friesdie kust en het silhouet van de wadden-eilanden, zien. De Wieringermeerpolder is 20.000 H.A. groot. De vier Zuiderzeepolders, welke men hoopt droog te leggen, zullen samen 224.000 H.A. groot zijn. Het electr. ge maal, dat de waterstand van de Wierin germeerpolder behieerscht, heeft een ca paciteit van 1700 kub. M. per minuut bij een waterstand van 6—7 M. De Wieringermeerpolder heeft zooveel kanalen voor scheepvaart en afwatering dat 60 bruggen gebouwd moesten wore den. De verkeerswegen hebben een totale lengte van 245 K.M. Van het land is thans plm. 4000 H.A. gedraineerd. Sinds 1 Nov. 1934 zijn 1500 H.A. aan 46 boeren ver-i pacht. Nov. 1935 telde de Wieringermeerpolder 2152 inwoners: 1209 mannen en 943vrou wen. De bevolking betaalt haar belasting aan de randgemeenten, die zich echter zooveel mogelijk onthouden van uitgaven, noodig om de polder bewoonbaar te maken. Sinds Juni 1935 echter is een wet aanhangig, welke ten doel heeft de polder een eigen, bestuursorganisatie te geven, niet gekozen door de bevolking zelf, maar bestaande uit een van regeeringswege benoemde com missie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii mill RIJMELARIJTJE. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll NOG MEER BELASTING. Met ingang van 15 Mei a.s. komt het luxe brood ook onder de om zetbelasting. Courantenbericht. 'Wanneer men dit zoo leest, ls men geneigd te vragen: „Waarom wordt dit of dat Niet van accijns ontslagen?" Want is er wel één ding, Dat wij thans consumeenen, Dat onze fiscus niét Tracht te banderoleeren? Ik groet u, pain-de-luxe. Ook vlinders, krentenmikken, Kadetje, koffiebrood, En wat voor luxe „stikken". De bakker krijgt de strop, Die moet het toch betalen, Want anders ziet hij wel, Ziin omzet spoedig dalen. Zoo passen wij maar aan,. Dat blijkt weer klaar en helder.. Ons volk gjjat naar de maan, Of, wilt ge, naar de kelder. 'k Hoor door het open raam, Een leger kikkers kwaken, Doen zij dat soms om mij Eens even te vermaken? Dan zeg ik: „Hoepel op, Met deze, uw verrassing, Want anders eischt men nog Vermakelijkheidsbelasting" Hier eindig ik ditmaal, Afijn wekelijksch gemijmer. Ik groet u altegaar, Uw toegenegen rijmer. HUIB DE RIJMELAAR (Zonder schriftelijke toestemming van de auteur, is nadruk verboden.) A.N.W.B. Op de A.N.W.B.-propagan da-avond al hier hebben zich tien nieuwe leden aange meld. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING Earn. H., den Burg f5. B., den Burg fl. N.N., Oosterend fl.— N.N., Oosterend fl. TEXEL PROPAGANDA. In het Weekblad „de Prins" van 9 Mei troffen we 'n kostelijke propaganda voor de Texelsche lejrelaarskolonie aan. De tekst met de drie bijbehoorende fraaie foto's beslaat een geheele pagina. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Naar we vernemen is de bejaarde Mej. A. de Ridder, die Donderdag 30 April bij een brandje in haar woning brand wonden bekwam,, aan de gevolgen daar van gisteren in het Gesticht van Welda digheid overleden. SPORTNIEUWS. Elftallen S.V. Texel tegen Verkade: T. 1J. Du kers H.Neijens G.Witvliet H.Ran N.deGraaf A.Huizinga M.Vlaming I.Boon Th.Lap P.Kikkert P. Neijens T. 2: S. du Porto D.Keijser K.Dros D.Geense J.Molenaar A.Verseput P.Bruin J.Kiljan J.Bruin K. de Vries Res.: C.Helsloot. P.Keesom Thans staat 'het tegenbezoek van Ver kade op het programma. Vanmiddag ko men onze gasten met de boot van vijf". We rekenen er op, dat de gastheeren op de Groeneplaats aanwezig zijn. Om 6.15 uur wordt gespeeld de wed strijd Texel 2Verkade 2. Dit moest al dus geregeld worden om tot een vlot pro gramma te komen. Dus ieder op naar het Sportte nrein. Zondagmorgen om 9 uur is het dan ver zamelen op de Groeneplaats, voor een rondrit per auto over TexeJ. waarvoor we de medewerking van verschillende auto-bezitters verkregen en waarvoor we zeer erkentelijk zijn. In bet Badhotel zal worden koffie gedronken. Circa 12 uur terug naar den Burg en dan gereedmaken, voor de wedstrijd Texel 1—Verkade 1. Het is lang geleden, dat wij hier ©en goede wedstrijd konden spelen. We ho- jjen danook. dat onze belangstellenden op een goede partij voetbal getracteerd zullen worden. In Zaandam speelden de le elftallen gelijk op glad veld en onder stroomende regen. Als het weer nu eens ■meewerkt, zal de krachtmeting meer be teekenis krijgen. Texel 2 won met 31 en zal dus zijn goede naam moeten ver dedigen. Voor de beste clubprestatie is een prijs beschikbaar, n.l. een metalen voetbal op voetstuk. We deelen nog even mede, dat gelijk spel voor de bezoekers is, dus zullen we moeten winnen om bezitter te worden. We hopen, dat we T. 1 nu een behoorlijke partij zien spelen, waarbij iedere speler zijn portie zal verrichten. Speelt sportief. Zondag gaat een gedeelte van Verkade terug, de anderen gaan Maandagmorgen een kijkje nemen in de Meeuwenkolonie. Dit tochtje gaat per fiets. We vertrouwen er op, dat we op deze wijze onze taak als gastheer behoorlijk zullen vervullen en dat ook Verkade een prettige herinnering aan zijn trip naar Texel zal behouden evenals wij aan die naar Zaandam. Laten we hopen op goed weer en veel sueoes, op goede propaganda voor onze sport. Zondag 17 Mei gaat Texel 1 naar Scbagen 1 voor de Rauchbeker. Indien Ave de volgende ronde bereiken, spelen, we tegen Helder 1. Met de loting zijn, We dus niet gelukkig, misschien met het spel. De jaarvergadering wordt gehouden op Vrijdag a.s. 15 Mei. Adspiranten: trainen Maandagavond 6.15 uur oefenterrein. Binnenkort zullen de elftallen voor de Pinksterdagen tegen Laakkwartier worden samengesteld. Ieder elftal wordt dan apart getraind. Zorgt er dus voor, zooveel mo< gelijk de oefeningen mee te maken. V TEXELSCHE BOYS. Morgen speelt een Boyscombinatie tegen den Hoorn. Opstelling: P.v.Sambeek P.v.Heerw. W.Ran Ant. Witte H.Langela S.v.Heerw. H.v.Heerw.Sz. K.Witte Sz. Jn.SchramaGz K.deVeij A.v.Sambeek. Res.: Th. Kager. Vertrek 2 uur van hoek De Zwaan. Illllllllllllllllinilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllll LANDBOUW EN VEETEELT. ||U|| lllllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll INVENTARISATIE. Tusschen 11 en 24 Mei a.s. wordt vanwege de Landbouworganisatie een al- gemeene inventarisatie gehouden. Be langhebbenden worden uitgenoodigd de vereischte gegevens nu reeds te verza- melen. Dit nummer bestaat uit DRIE BLADEN. OOST. VERKOOP T.X. 34. Het visschersvaartuig TX 34 van Jac. Daalder alhier is verkocht aan Gebr. P. en A. Daalder alhier. Door de slechte uit komsten der oesterteelt had D. het vaar tuig niet meer noodig. D. was jaren ach tereen wachtman bij de peroeeien. Thans wordt het vaartuig uitgerust voor de bot-i visscberij. S. DE KOOG. BEDRIJFSONGEVAL. Bij bet aanleggen van de Brinkweg al hier raakte de arbeider L. de V. door het buiten de rails raken van een geladen kip- kar zoo in de knel, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Hij bekwam een bloedende beenwond en klaagde over pijn in de borst. 5. OUDESCHILD. VERKEERSNIEUWS. Met ingang van heden is de weg van Oudeschild af langs de Schans door do P.H.polder voor alle doorgaand verkeer weer opengesteld. £>e weg eji de brug bij de Schans, eerst 4 M. breed en van hout, nu 4.50 M. breed en van gewapend beton, zijn n.l. gereed gekomen. Ook de brug te Oudeschild, bij het Buurtje, eveneens door een van gewapend beton vervangen, werd voor het verkeer open gesteld. Ook bet betonwerk werd in eigen beheer door de Dertig (Polders uitge voerd. Het maakt een zeer verzorgde en solide indruk. DE COCKSDORP. Naar we van bevoegde zijde vernemen, zal hier binnenkort een R.K. Naai- ©m Huishoudschool voor oudere meisjes en een R.K. Kleuterschool worden geopend. De stichting zal de naam Maristella dragen en wordt ondergebracht in het voormalige postkantoor, dat hiertoe de noodige verbouwing zal ondergaan. Het onderwijs zal gegeven worden door Zusters en wel door die van de Orde der Zusters van de Allerheiligste Heiland, Zoodra de verbouwing gesch'ed is, zal met het onderwijs een aanvang worden gemaakt. De ziel van deze onderneming is de Zeeneerw. heer Boonekamp, pastoor al hier, die in de voorbereiding ©en belang-, rijk aandeel had. SPORTNIEUWS Gouden Kruiswedstrijden. Doordat B. K.C. 2 Zondag een 32 overwinning be haalde op Succes 3 is S. 1 in de tweede ronde geplaatst tegenover BKC 2. Morgen kan S. 1 zich in een uitwadj strijd met dat elftal meten. Mannen van S. 1, indien we niet „uitgekruist" willen worden, hebben we genoeg aan gelijk spel, maar tracht een overwinning te be halen. Niet elf man in het veld, maar één geheel, dat door samenspelen overwinnen kan. Speel met overleg, niet fitten. Als de kans er is, niet treuzelen, maar schie ten. Aanvang 2 uur. Vertrek bus 10 uur. Daar het „Groentje" zoo welwillend is jullie van sportlectuur te voorzien, ver-i zoeken wij jullie daarop zooveel mógelijk een abonnement te nemen. Wanneer spe lers uit één huisgezin samenlezen, zijn er niet zulke hooge kosten aan verbonden. Men komt door het „Groentje" alles aan de weet, wat er in de NHVB voorvalt. Opstelling: W.Verseput M.Reuvers P.BoonMz. H.Nieboer H.Stolk C.v.Boven A.Stolk Jn.Eelman Jb.Eelman C.Zuidema J.Nieboer Res.: G. Bakker. B. AMY MOLLISON-JOHNSON. De koene Engelsche vliegster Amy Mollison-Johnson is er in geslaagd het record LondenKaapstad, staan de op naam van haar landgenoot Luit. Tommy Rose, met bijna 12 uur te verbeteren. Zij vloog over de Sa hara en volgde de W.-kust van Afrika. Rose's route, over Cairo en Khartoem, was 1600 K.M. langer. D.D.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6