w w ASPIRIN Coöp. Boerenleenbank. Z.H. Ex. Mgr. 1. P. HUIBERS. ST. DEUS DEDIT. Uit de Vrijdag gehouden jaarvergade ring van de afd. Texel van de R.K. Land- arbeidersbond St. Deus Dedit deelen we mee, dat blijkens het verslag van de pen-\ ningmeester over 1935 ontvangen werd 12056.73, uitgegeven f 1895.83. In kas is derhalve nog f 160.90. De uitkeeringen beliepen f2914.90. De rekening werd door de kascommissie volkomen in orde bevonden. Vervolgens wordt na eenige gedachten- wisseling besloten: le. Een jaarlijksche bijdrage van f2.50 te verleenen aan het Kanunnik van Schaick-fonds; 2e. de afd. door het Bestuur te doen vertegenwoor digen op de Kader-dag te Amsterdam op 28 Juni 1936, in de kosten waarvan het Hoofdbestuur een vrij belangrijk deel zal bijdragen. Verder wordt meegedeeld, dat de heer G. van Slingerland, districtsbe-. stuurder Werklieden bondaangewezen werd als vertegenwoordiger voor de werk- verscnaffing en dat werkloozen door het aanbrengen van nieuwe leden vrijstelling van betaling Bondscontributie kunnen be komen. BESTUUR. Voorz. J. H. Schraag werd herkozen. In plaats van secr. J. Huisman, die zich niet herkiesbaar stelde, werd de heer Th. van Sambeek als zoodanig be noemd. Aan de afgetreden secr. werd dank gebracht voor het vele werk, door hem verricht. kan het komen als op Uw 1 i- chaam gegooid eerst hevige ril lingen, dan koorts. De weg tot herstel Na de pauze houdt de heer Van der Ploeg, lid van het Hoofdbestuur, een rede, waaraan we het volgende ontleenen, Het ledental daalde met 20 pet. en daar om moeten we krachtig propaganda ma ken. Communisten en fascisten trachten de organisatie verdacht te maken. Komen, zij aan de macht, dan is het met onze. vrijheid gedaan. Zie maar naar Rusland, Duitschland, Spanje. Gelukkig is er aan r.k. zijde voor hun beweging weinig enthousiasme, maar nochtans moeten wii strijoen opaat zij geen enkele kans krijgt. Wij imoeten vertroyvwen stellen in God alleen. Het liberalisme beeft gefaald: er is overvloed van alles, terwijl vele ge zinnen in de steden gebrek lijden. De oor zaak is te zoeken in het feit, dat men meende te kunnen regeeren zonder God. Dit is in strijd met onze beginselen. Wij moeten deze, de christelijke beginselen,, in 'toepassing brengen en verre blijven van communisme en fascisme. Laten we samenwerken dm onze organisatie groot en sterk te maken en al ons vertrouwen stellen in God, Die alles regeert. Hiermede eindigde spr. zijn met over tuiging uitgesproken rede. Tot leden van de kascommissie werden benoemd de heenen Jac. Maas, G. M. Bos en C. Bakker Wz. Besloten werd uit de kas f5 aan de Volksbond te verstrekken., Bij de rondvraag informeert de heer C. Bakker Wz. naar de werking van de loonbijslagregeling. Deze blijkt per Mei wegens te boogie kosten te zijn stopgezet De gemeenten mogen die bijslag nu wel verleenen, maar in tótaal mogen hun uit gaven voor werkloosheidsbestrijding daar door niet stijgen. In de practijk beteekenf dit: geen bijslag meer. De heer A. Barhorst vraagt, waarom de Moderne Bond aan alLeenwonenden f 10.20 uitkeert en de R.K. Bond f9.- De heer Van der Ploeg antwoordt hierop, dat de Moderne Bond daarmee oneerlijke pro paganda voert, in strijd met zijn regies ment. Hij betaalt uit eigen middelen en lang niet op alle plaatsen. Op voorstel van de heer G. Schraag Jacz. wordt voor de stempellokalen te Den Hoorn en Oosterend een vergoeding verstrekt van f 2.50 p.p. Aan het slot werden nog woorden van dank gesproken door de afgetreden secr. voor de prettige samenwerking met bet stuur en leden. De vergadering werd bijgewoond door de weteerw. heer Van Schijndel, kape laan, geestelijk adviseur, die zich tot de leden richtte met een opwekkend woord, om trouwe en ernstige Leden te zijn, steeds bereid de organisatie te steunen en te versterken. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand April 1936 Ingelegd f 7686.04 Terugbetaald 12113,01 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 4426 97 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 17 JAARVERSLAG 1935. 32e BOEKJAAR. Aan het gisteravond door de heer C. Graaf, kassier, uitgebracht jaarverslag wederom met veel zorg bewerkt ont leenen we In de algemieene toestand viel nog piet veel "verbetering waar te nemen. Wiel doen zich in het buitenland eenige teeke-' men van opleving voor, tot ons land daarvan nog niets doorgedrongen. Hierbij dient evenwel in aanmerking genomen te worden, dat 'de depressie hier ook betrek kelijk laat doordrong. Land- en tuinbouw vooral stonden in 1935 nog onder zware druk, ondanks verstrekkende regeeringssteunmaatnegelen De crisis liet de 'Boerenleenbanken niet onberoerd. De moeilijkheden, welke Be stuur, Raad van Toezicht en kassier te overwinnen hadden, waren vele. Het stemt echter tot voldoening, dat de Boerenleen banken ook in 1935 alle de veiligheid «Jer haar toevertrouwde gelden hoog heb ben gehouden. 1935 was getuigen van bank-déconfitures in binnen- en 'buiten rand, maar wat'de Boerenleenbanken be trof: niet een maakte het in haar gesteld vertrouwen beschaamd. Sinds de oprich ting dezer Banken, eind vorige eeuw, hebben zij alle ten volle aan haar verplich tingen kunnen voldoen: Geen enkele spaarder kwam ooit een cent aan een, Boerenleenbank te kort. Daardoor hield zie het vertrouwen van het publiek, on danks de zorgelijke tijden. De kassier wijdt een woord van waar deering aan de voorschot- en credietne- mers, die, op enkele uitzonderingen ma, allen hun verplichtingen zeer serieus op vatten. De onrust, welke gedurende een groot deel van 1935 heersChte op de valuta/ markt en die leidde tot belangrijke rente verhooging bij de Nederl. Bank, is aan de Boerenleenbanken voorbijgegaan. Zij volgden niet het voorbeeld der commerci- eele banken, die met de Nederl. Bank de rente verhoogden. Getrouw aan hun be ginsel, hebben zij ook in 1935 de renta voor voorschotten en oredieten zoo laag mogelijk gehouden. WINST. Door zuinig beheer kon de Bank hier ook in 1935 ©en matige winst boeken, welke als gewoonlijk bij het re servefonds werd gevoegd. De winst be droeg, na afschrijving, f6122.68. Dat is ruim f1000 meer dan vorig jaar. LEDEN. 1 Jan. 1935 bedroeg het aantal 811. Bijgekomen 12. Afgeschreven wegens overlijden, vertrek en opzegging 17. Leden tal op 31 Dec. 1935 dus 806. SPAARBANK. Saldo 1 Jan. f 1948.940.21. Ontvangen 1525485.64 Terugbetaald 553504.57 Saldo 31 Dec. 1935 f 1920.921.28. VOORSCHOTTEN. 1 Jan. stonden er 669 uit. Totaal f 1.384.723.Nieuwe ge geven voor totaal f246.910.Terug betaald f196936.—. Totaal staan nog uit voor f 1.334.697.— De totale omzet aan de Bank bedroeg ruim 150.000 minder dan vorig jaar; de winst echter was f 1000.hooger. Met de beste wenschen voor de Bank en haar leden eindigt de heer Graaf zijn uitvoerig jaarverslag (zie ook 2e blad) KORTE LEVENSSCHETS. In verband met het bezoek aan Tiexel op 13—14 Mei. (Zie hierover het 2e blad) Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers werd 14 Dec. 1875 te Amsterdam geboren, Nadat hij zijn studie aan de seminaria Hageveld en Warmond had voltooid, werd hij in 1899 tot priester gewijd. Zijn eerste stand plaats was Moordrecht; iii 1902 werd hij te Leiden benoemd. Drie jaar later werd hij als Ieeraar verbonden aan het semi narie Hageveld, waar hij zich onder de studenten groote vriendschap verwierf. In 1917 volgde zijn benoeming tot bouw pastoor te Amsterdam, in de Chasséstraat aldaar. (O.L. Vrouwe van Altjjddurende Bijstand.) Elf jaar bleet hij, uaar. Berst wend hij daar door pastoor Brouwers, later door die oud-vlootaalmoezenier pastoor Alink, opgevolgd. In 1928 werd pastoor Huibers tot pastoor en deken te Hoorn benoemd. In het 16 Dec. 1935 te ijoine gehouden Consistorie beeft Z.H. de Paus Mgr. Hui lers als opvolger, van Z. ij. Exc. Mgr. Aengenent (overleden 3 Sept. 1935) benoemd. 13 Jan. 1936 heeft Z.H. Exc. in de Ka- tliedrale Kerk te Haarlem op plechtige wijze bezit genomen van het Bisdom Haarlem, waarop op de 11e Febr. I.l. de bisschopswijding is gevolgd. De con secratie geschiedde door Z.H. Exc. Mgr. de Internuntius, Mgr. P. Giobbe, met as sistentie van de oudste twee der Neder-) landsche bisschoppen, Hunne Hoogw. Exc. Mgr. Diepen (Den Bosch) en Hop mans (Breda). De nieuwe bisschop heeft zich doen kennen als een b ie zonder ijverig, humaan en eenvoudig geestelijke; ook door zijn jaarbjksch bezoek aan Lourdes, waarheen hii de zieleen-bedevaart vergezelt, heeft hij zich veel 'vrienden verworven. Mgr. Huibers staat bekend als een zeer zacht moedig mensch. BIJ DE FOTO: Z.H. Exc. Mgr. J. P. Huibers brach^ vorige week een bezoek aan het O.L. Vrouwengesticht te Amsterdam voor de toediening van het H. Vormsel aan zes patiënten. De ontvangst van Mgr. Hui bers. SPORTNIEUWS De Zaterdag gespeelde wedstrijden heb ben weer heel wat doelpunten opgeleverd. De Cocksdorp begon goed door Oude- schild te kloppen. OLS B boekte de 2e overwinning, nu op Oosterend. Ja, jongens van Oosterend, alle begin is moeilijk, hoor. Maar nu doorzetten en telkens een beter resultaat zien te berei ken. Doe je best in de volgende wedstrijd den. RKS was te sterk voor de Chr. School. ToCh hebben deze jongens zidh, vooral vóór de rust, flink geweerd. De uitslagen waren: De CocksdorpOudeschild: 70. OLS B—Oosterend 8—0. RKS—Chr. School: 6—0. Vandaag wordt gespeeld: Oosterend— De Cocksdorp (in Oosterend.) Voor Zaterdag zijn vastgesteld (Schil dereinde) 2.30—3.30 OLS B-Oudeschild. 3.30—4.30 RKS—OLS A. 3.304.30 OosterendChr. SchoolJJn Oosterend.) Het kunnen alle spannende wedstrijden worden en we venvachten daarom veel bezoek. De jongens van de Chr. School vertrekken om 2.30 per fiets van de Stee nenplaats. Op tijd zijn hoor. O. BEZOEK VAN VERKADE. Het was een vroolijke intocht, toen Zaterdag Ver kade 1 en 2 plus enkele bestuursleden en dames, arriveerden. De kennismaking van een paar weken, werd opgefrischt en spoedig had ieder zijn bestemming. Za terdagavond werd de wedstrijd Verkade2 Texel 2 gespeeld. Ook nu weer overtrof T. 2 onze ver wachtingen. Het was nog productiever dan in Zaandam. Zelfs werd voor de rust een 40 voorsprong verkregen, terwijl na de rust Verkade zich beter begon los te werken. Met 52 voor T. kwam het einde. Siem stond voor het eerst in het) doel en heeft een uitstekend debuut ge maakt. De andere plaatsen in dit elftal werden goed bezet maar Jn. Molenaar mag gerust een extra pluim hebben, want zijn enthousiaste spel moet gunstig op zijn medewerkers hebben gewerkt. Voor de beste clubprestatie werd een metalen voetbal beschikbaar gesteld, waarvoor T. 2 haar beste beurt maakte. 's Avonds vonden de spelers elkaar weer terug en werd óf in de bioscoop óf Lunchroom de avond gezellig besloten. Zondag: Om 9 uur aantreden op de Groeneplaats voor het maken van een autotocht, waarvoor verschillende sport vrienden-autobezitters en chauffeurs, hun wagens belangeloos te onzer beschikking stelden, waarvoor onze hartelijke dank. Het ging via De Waal, Eierland, De Cocksdorp, Vuurtoren, waar werd uitge stapt, de Slufter, de Nederlanden naar het Koogerstrand. In Badhotel dronken we 'n heerlijk kopje koffie. Een compliment aan de heer Van Twisk en zijn staf. Over de Min. Ruys- en Ploegelandenveg reden \ve naar den Burg, waar vve om half een aan kwamen, na toch nog even op de Fon teinsnol te hebben gekeken. Om' 2 uur zou de belangrijkste ont moeting Texel 1Verkade 1 gaan 'be ginnen. Op eenige laatkomers moesteven worden gewacht, maar dan laat de heer Augustijn beginnen. Om beurten trachten de voorhoeden los te komen, waarbij die van T. wel de grootst mogelijke onpro- ductiviteit aan de dag legt. Telkens wordt de bal goed naar voren gespeeld maar eren vaak is treuzelen of missen of blij ven staan de oorzaak van het onbenut blijven der kansen. De midvoor maakt weer een droevig figuur, terwijl Piet K. de gekste dingen doet. Het gevaar komt; van rechts, waar Maarten en Twe voor goede kansen zorgen. De partijen blijken tegen elkaar opgewassen, want de V-aan val weet nogal eens gevaarlijk tot djep in onze verdediging door te breken en me nigmaal wordt door de rechtsbinnen en midvoor door handige schijnbewegingen gevaarlijke kansen geschapen. Ook de rechtsbuiten wordt soms heel gevaarlijk maar krijgt ook veelal vrij spel, daar Gom te weinig de vleugelman bewaakt. Na een regelmatig wisselen van aanvallen en afslaan van deze, zet de V-rechtsbui ten goed voor bet doel en zien we Joop feheel onnoodig uitloopen, waarvan V, andig profeteert: 1—0. Het spel blijft op en neer gaan, veeal zien we Henk en Niek goed aangeven maar goede kansen gaan verloren, deels door uitstekend ver dedigen van het V-trio Jonker, Verkade en O. v.d. Weide, deels door het wan hopig werk van P.K. en Theo. Maarten geeft enkele prachtvoorzetten en ookP .N. doet het weinige meestal naar behooren,.. terwijl Iwe door zjjn voorbeeldig enthou siast werken, menigmaal voor goede kan sen zorgt. Wel verw achten we spoedig de gelijkmaker, maar dit is misgenekend, want een zeer snelle aanval wordt met een goed schot besloten. Onze keeper wil vallende stoppen. Vergeefs. De rust gaat in met 20. (zie verder 2e bladj. ^^^prödu^^mvertrouweT Uitsluitend verkrijgbaar In de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. 10 cts« BAYER

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2