Om uw leven. Een Spannende Jacht. Gemengd Nieuws De zon doet straks haar best, Ons lekker bruin te storen. Ondankbaar zucht men dan: Wet lijkt hier wel een oren! We gaan ons puffend uit De warme kleeren pellen, Om met bekwame spoed, Naar 't frissche nat te snellen. In zee en vaart en plas Daar ziet men ze krioelen, Om zich de hitte van 't Gestoofde lijf te spoelen. Maar bij het heerlijk spel Van baden, zwemmen,, duiken,. Dient groot, zoowel als klein, Z'n hersens te gebruiken. Op één ding dient gelet, Dat is wel zeer gewichtig: De hoop des vaderlands Is meestal niet voorzichtig! De kranten staan straks vol Met aak'lige getallen, Met lange reeksen van Verdrinkingsongevallen. 't Is niet te veel gevraagd, Waaghalzerij te remmen. Dus liever niets gewaagd En bovenal: leert zwemmen! P.S. Maakt de Texelsche Zwemvereeni- ging sterk door u als lid of donateur op te geven. Dan brengt ge Texel nader tot zijn doel: Een Texelsch Zwembad een leerschool voor jong en oud. Secretaris is: J. Bruin, Koogerstraat, Den Burg. RADIO Wat religieuze radio-uitzendingen betreft, spant Zweden de kroon (7.3pet.); dan komt Noorwegen. Het minst zendt Tsjecho-Slowakije zulke programma's uit. - Statistieken wijzen uit, dat geen en kele radio-uitzending in Nederland zoo veel belangstelling weet te wekken als die van een interland-voetbalmatch op 'Zon dagmiddag. Hoe laat ongeveer gaat men in Ne derland te bed? Blijkens de statistieken) van radio-centrales: om plm. 10 uur. - Engeland. Het groote Warenhuis Sel- fridge 'te Londen geeft zijn bezoekers ge legenheid kennis te maken met televisie. Zij kunnen daar n.i". per telefoon plaats- bespreken voor bioscoop of schouwburg. Daarbij zien zij dan de bureaulist op een scherm bij het telefoontoestel. Uit het jaarverslag 1935 van de A.V.R.O.Aantal leden liep met 00 terug; 1 Oct,, was het 198127. Vrjj willig opge brachte contributie was bijna 10 pet. min-, der; bedroeg ruim f660.000.Oplaag Radiobode handhaafde zich op een kwart millioen ex. per week. Bedrijfsoverschot bedraagt f600.000.hoewel aan de om roepprogramma's f671.000 besteed werd. %~c KOPPIG. li. De hoofden verdwenen antwoord bleef uit. Hinton worstelde verder, tot hij ten laatste belandde bij de pijlers van een hut, die grooter en steviger wa1 dan de andere, en, opmerkelijk feit, gen heel uit teak-hout ongetrpkken. Zich vasthoudend aan de ladder, die de paalwoning met de grond verbond^ werkte hij zijn schoenen uit de zuigende modder en klom naar boven. Daar wachtte hem een lenig gebouwd heerschap van een jaar of vijftig met een mes in de hand. Hinton negeerde het wapen. Ben jij het opperhoofd? vroeg hij op autoritaire toon. Dat ben ik, antwoordde de inboor ling in een Siameesch dialect, dat nieuw was voor Hinton, maar toch vrjj goed verstaanbaar voor iemand, die de lands taal kende. En mijn naam is Nai Beng. Wel, Nai Beng, het ziet er naar uit, ot binnenkort je heele dorp van teak hout gebouwd zal zijn. Nai Beng, ziende, dat de bezoeker geen geweld in de zin had, deed zijn mes w^g en spuwde. Ik begrijp niet wat u zegt, zei hij na een lange pauze. John Hinton moest inwendig lachen. HET VERDRAG IRAK—ARABIE. Tusschen Irak en Arabië is een verdrag gesloten. We beelden de vertegenwoordi gers van beide landen af; rechts: Al Mashimi, Minister-pres. van Irak. Te Bergen N.H. wordt door de V. V.V. van 28 Mei—20 Juli een bloemen tentoonstellingen 29 Juli een verlichtiiigs» avond georganiseerd. Bovendien zal ver moedelijk weer een bloemencorso worden gehouden. WAT ZAL TEXEL KUNNEN DOEN? Oss' Raad besloot met 8—6 stem men het tapverbod op te heffen. De burgemeester verklaarde dit besluit ter vernietiging aan de Kroon voor te dra gen als strijdig met het algemeen belang. Utrecht. B. en W. stellen voor: ver- hooging opcenten gem. fondsbelastkig van 55 op 65. Den Haag. B. en W. stellen voor: 100 leerkrachten bij het o.I. onderwijs te vervangen door kweekelingcn met acte om vier ton te kunnen bezuinigen. Zaandijk. De nieuwe Zaanbrug wordt halt Juni in tegenwoordigheid van Prin ses Juliana geopend. Bij Venlo is een kano met twee broers, 14 en 19 jaar oud, omgeslagen. De jongens verdronken, daar de jongste, die niet zwemmen kon, zich vastklampte aan Ide andere, waardoor zij beiden in die diepte verdwenen. LEERT ZWEMMEN. Laat uw kinderen zwemmen keren. TEXELSCHE ZWEMVEREEN, Sliedrecht. De Merwedebirug hier zal ten behoeve van de scheepvaart 3 Meter omhoog gebracht wordeji. Rotterdam. Zaterdag vertrok s.s. Mo lendam, H. A.-lijn, met f7 millioen goud naar Amerika. KOPPIG. Dit was inderdaad een wonderlijk dorp. Ontelbare mijlen verwijdend van het drijven en jagen der wereld, stond het daar op zijn stelten als een monstrueus insect in een woestijn van modder. Be halve een enkele buffel, die door het slik waadde, waren er geen huisdieren van welke aard ook, te bekennen en hij kon zich niet voorstellen, waarvan de bewoners leefden. Ze schenen ©en afzonderlijk ras, afgescheiden van alle andere menschen en hij maakte" zich geen illusies, dat hij aan Nai Beng een gemak kelijke klant zou hebben. Nai Beng weet ongetwijfeld maar weinig van de buitenwereld, zei hij na even nagedadit te hebben. Dit is de wereld, verklaarde bet op perhoofd, terwijl hij met een pezige arm een omvattend gebaar- naar de blinkende moddermassa maakte. En daarvan weet ik alles. Hoort het gedeelte van de Me-Nam, dat langs de kreek loopt, er ook bij inw formeerde de blanke. Dat hoort er ook bij, bevestigde de hoofdman. Dan moet Nai Beng er zich wel van bewust zijn, dat alle blokten en stam-- men, die langs de rivier drijven, het eigendom van blanken zijn en dat daarom alle drijfhout alleen opgepikt mag worden door de vlotters van die maatschappij en door niemand anders. EEN VROUW, DIE DURFT. De Engelsche vliegster Amy Mollison- Johnson, die pas op het traject Londen- Kaapstad het record van Tommy Rose (beneden) verbeterde, is al weer op de terugweg. Het moet nog vluggerBo ven: Amy en haar eega. Het Belgisch elftal heeft te Brussel de Engelschen met 32 geslagen. 'Er waren 40.000 toeschouwers. - Duitschland. Dr. Oswald Spengler, geschiedfilosoot van wereldvermaardheid, o.a. door zijn boek Ondergang van het Avondland, is Vrijdag, 56 jaar oud, te Muenchen overleden. Polen. 10.000 bouwvakarbeiders te Lemberg hebben wegens loonconflict 8 Mei het werk neergelegd. Italië. Zaterdag heeft Mussolini van het balcon van Palazzo Venezia in tegen woordigheid van ineer dan 100.000 per sonen bekend gemaakt, dat Abessiniü on der Italiaansche souvereiniteit wordt ge steld. De Koning nam de titel aan vaat Keizer van Ethiopië. In zijn naam zou maarschalk Badoglio als onder-koning Abessinië besturen. Generaal Graziani werd benoemd tot maarschalk. Italië. De eerste lading Abessinische koffie, 300 ton. is Vnjdag te Rome aan gekomen. Abessinië. De Amerik. adviseur van de Negus, Spenoer, acht zijn taak geëin digd. Hij zal via Parijs naar Amerika terugkeeren. Tusschai Asmara en Addis Abeba, 700 K.M., is een dagelijk- sche luchtpostdienst ingesteld. Abessinië. De Keizerlijke Bank van Abessinië heeft in haar kelders een kapi taal van eenige millioenen Ital. lires. Dit Werd Italiaansch bezit. Reuter meldt uit Rome, dat de Duce binnenkort Oost- Afrika wel bezoeken zal. Abessinië. Harrar, dat nu ook bezet is, heeft nog meer dan de hoofdstad van plunderaars geleden. Het is een puin hoop. Alleen het Britsche consulaat, dat versterkt was en verdedigd werd, staat nog. DAN MAAR ZOO. Daar weet ik niets vaj\, loog Nai Beng. - Nai Beng heeft iets gedaan, wat hij niet mocht, ging Hinton onverstoorbaar voort, door ongeveer vijftig balken van de maatschappij in zijn kreek te sleepen en ze te verbergen. Dat is niet waar, protesteerde het opperhoofd. De blokken zijn vanzelf de kreek ingedreven bij het laatste hooge water. En ik veronderstel, dat de hut zich- zelt ook gebouwd heeft zonder jouw hulp? Dat was niet het geval, antwoordde Nai Beng ernstig. Die hut heb ik gebouwd van teakhout, dat ik van een inland-* sche handelaar kocht. Nai Beng, je liegt, maar omdat aanneem, dat je iemand bent zonder ken nis en begrip van de buitenwereld, wil ik je een kans geven. Als je deze balten naar de rivier wilt terugsleepen met behulp van je buffels en me belooft, dat er nooit meer hout zal worden gestolen, dan zal ik vergeten, wat er gebeurt is. Anders zal ik het geval aan de Siameesche gen* darmes moeten vertellen en ze zullen, komen en ie in de gevangenis van hel verre Bangkok opsluiten. Dat kunnen ze niet, want waar is het bewijs, dat ik het hout van de maat schappij gestolen heb? Hinton beet zich op de lippen. Het zou inderdaad moeilijk te bewijzen zijn, KROONPRINS ASFAO WOSSEN. De Kroonprins van Abessinië is nog Kroonprins, naar men beweert, daar de Negus nog geen afstand van de troon heeft gedaan. Als wijlen Paul Kruger zou deze in Europa steun komen zoeten voor zijn verdrukte land. Palestina. Vrijdag is de Negus te Jeruzalem aangekomen. Twee uur was men bezig met het uitladen van wagons met bagage van de negus, o.a. tapijtstof- fen en koffers met goud. De koffers, op de kade opgeslagen, besloegen een lengte van 4 M. en reikten tot manshoogte. 3000 belangstellenden juichten de negus toe, die in teen hotel zijn intrek nam. Vol gens de Abessinische gezant te Londen, dr. Martin, moet de keizer de laatste we-, ten als gemeen soldaat hebben gevochten, nu eeins achter een machinegeweer, dan weer persoonlijk zijn afdeeling aanvoe rend. Zijn handen zijn door mosterdgas met blaren bedekt. Hij is een vermoeid en ontmoedigd man. Japan. Minister-pres. Hirota heeft omtrent de verhouding Japan-Sovjet-Rusl. geruststellende verklaringen afgelegd. lapan. Kolonel Aizawa, die Aug. 1935 generaal Nagata vermoordde, is ter dood veroordeeld. Hij ging in hooger be roep. Japan. De Westersche industrielan den vreezen door de toenemende Japan-: sche concurrentie te worden doodgedrukt. Van Japansche zijde wordt hierop geant woord, dat Japan niet anders doet, dan wat de Westersche landen de vorige eeuw zelt hebben gedaan en dat het aandeel van Japan in de wereldhandel, niettegen staande die sterke uitbreiding, betrekke lijk zeer gering is en dat Japan tot 1934 steeds een invoer-overschot had. Inder daad is Japan's aandeel nog zeer gering n.I. in 1935 3.6 pet.; Japan staat vlak boven Nederland (in 1935 3.1 pet.), en het had vóór de crisis nog een iets groo ter aandeel in de wereldhandel, n.I. 3.99 pet. in 1926 (naar de waarde gerekend.) ZOO SPRAK. MUSSOLINI (Zaterdag van het balcon van Pallazzo Venezia te Rome): Italië heeft eindelijk zijn imperium, zijn keizer rijk. Wij willen de vrede handhaven en alleen oorlog voeren, wanneer dit noodig is in verband met de levensnoodzakelijk- heden van liet Ital. volk. Heft hoog, sol daten, uw banieren, wapenen en harten, om^ia 15 eeuwen de wedergeboorte van het keizerrijk Rome te vieren. dat de balten niet bij hoogwater de kreek waren ingedreven. Natuurlijk was het een leugen, en 't was aan hem, om dit te bewijzen. Maar bewijs of geen bewijs, hij zou eens en vooral een eind aan deze diefstallen maten. Zooals ik zeg, ik gaet je nog één. kans, wendde hij zich streng tot Nai Beng. Het is mijn bevel, dat de balken, met behulp van de buffels weer naar de rivier zullen worden gesleept.... Mijn buffels rusten. Ze zullen voort gaan met rusten, viel de ander hem stug in de rede. Dan is verder praten alleen maar tijd verspillen, Nai Beng. Maar de bevelen die ik geef, behooren gehoorzaamd te worden. Denk er aan, ik ben gewoon mijn woord te houden. En zonder verder een woord, klom Joh Hinton naar beneden en aanvaardde de zware terugweg door de taaie klei. Terug aan boord riep hij zij n bediende. Ai Kong, we blijven vannacht hier. zoodat ieder rusten kan. Zooals mijnheer beveelt, was het onderdanige bescheid. De jongen zocht zijn weg naar vonyi en Hinton sloot de oevgen. Hit,sliep ech ter niet (Wordt vervolgd.) t r.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 4