TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Rheumafiek laat" U toch wrijven akkers Kloosferbalsem Gemengd Nieuws Woensdag 13 Mei 1936 DIENSTPLICHT. Onderzoek van verlofgangers. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat liet onderzoek van verlofgan gers, bedoeld in artikel 41, derde lid, deit dienstplichtwet, voor deze gemeente zal worden gehouden te Den Burg, in het Gymnastieklokaal aan de Molenstraat, op Donderdag 28 Mei 1936, des voormid-« dags 11 uur voor verlofgangers der lich ting 1924 en des voormiddags te 11.30 uur voor verlofgangers der lichting 1927. Voor nadere biezonderheden wordt ver wezen naar de aangeplakte openbare ken-i nisgeving. Texel, 12 Mei 1936. De Burgemeester voornoemd, KAMP. VERVOER VAN PERSONEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat het verboden isu tenzij na beko men toestemming van Burgemeester en Wethouders a. op den openbaren weg een motorrij tuig aan het publiek te verhuren, te huur ot ten gebruike <\an te bieden of daarin een plaats te verhuren of te huur of ten gebruike aan te bieden; b. op den openbaren weg met een mo torrijtuig post te vatten of standplaats in te nemen tot het in- of uitlaten van| personen. Overtreding kan worden gestraft niet hechtenis van ten hoogste zes dagen ot geLdboete van ten hoogste vijf en twintig gulden. De voorwerpen, waarmede de overtre ding is gepleegd, kunnen, voor zooveel zij den veroordeelde toebehooran, worden verbeurd verklaard. Texel, 12 Mei 1936. Burgem. 'en Weth. voornoemd, KAMP. De Secretaris, JONKER MELKCURSUS. Binnenkort zal hier weer een melkcur- sus gegeven worden. Er heeft zich reeds een voldoend aantal leerlingen aange meld. (Mits omgaand aangemeld, bij de heer E. Noordijk, Julianastraat, kan nog een leerling worden ingeschreven.) De cursus omvat 6 a 7 lessen. Hij wordt geleid door de beer Jac. Roeper Johz., vermoedelijk op het bedrijf van de heer A. J. Keijser. T.B.C.-BESTRIJDING De bruto-opbrengst van de bloempjes- collecte ten bate van de t.b.c.-bestrijding op Texel, was als volgt; Den Burg f57.25; De Koog f9.90; Ou-/ deschild f 13.63; De Waal f6.20; Oos terend f 12,60; Den Hoorn f 10.50; De Cocksdorp f 10.45; Eierland f2.70. To taal f 123.23. De onkosten bedroegen f36.zoodat een netto bedrag van f87.23. Het is wel eens veel hooger geweest. Er waren nu giften bij in de vorm van een knoop en halve oenten. Dat is toch wel wat te" bar. R.K. MIDDENSTANDSVEREEN „DE HANZE", AFD. TEXEL. Yei slag der ledenvergadering, ge houden op Vrijdag S Mei j.I., te 8.15 uur, in hotel De Zwaan. Men schrijft ons: Omstreeks halt negen opende de voor zitter de vergadering. Hij maakte hierbij melding van een kleine bestuursverande- ring, waarna door de secr. de notulen werden gelezen, welke na een kleine ver andering werden goedgekeurd. Bij de bestuursverkiezing werd bij 2e stemming, de beer J. Witte verkozen. Hiji najm zijn benoeming aan. De secr. las hierna de ingekomen stuk ken en de daarop gevoerde comespon-i dentie. Vooral bet op de lange baan schuiven van de deelname door de Ge meente van het Borgstellingsfonds, bracht veel tongen in beweging. Bij de rondvraag vroeg de beer M. Witte het oordeel der vergadering over een ventverordening. De meesten waren van oordeel, dat deze in een behoefte zou voorzien. Het bestuur zal hier nader op terugkomen. Ook werd door een der aan wezigen gevraagd, of er niet iets tegen, de marskramersplaag was te doen. Mede werd gevraagd stappen te willen doen, om het lastige zitten tegen de etalages tegen te gaan. Daar het inmiddels 11 uur was geworden, werd de geanimeerde ver gadering hierop met een opwekkend Avoord door de voorzitter gesloten. LANDBOUWSCHOOL. Vermoedelijk zal de heer E. v. d. Ban 15 Juni zijn functie als hoofd van de L. Landbouwschool alhier kunnen aanvaar den. OP HET NIPPERTJE. Gisteravond is het jeugdig zoontje vap de heer A.Kerkhof dank zij de oplettend heid van de chauffeur P.Kaan aan groot gevaar ontsnapt. Het ventje reed met zijn fiets met groote vaart de hoek Groene-' plaats-Parkstraat om, juist toen de vracht auto van en bestuurd door de heer P. Kaan naderde. Het scheelde maar een haar, of de jongen was er onder geraakt De auto stond echter onmiddellijk. Wel ging het kereltje erg te keer, maar het? bleek slechts een bloedende wond aan een been te hebben opgeloopen, toen hij met zijn fiets tegen de grond was ge-' smakt. Bij onderzoek door een arts werd overigens gelukkig geen letsel geconsta teerd. SPORTNIEUWS. KORFBAL. Ingevolge besluit van de Vrijdag ge houden ledenvergadering werd wegens ge brek aan belangstelling korfbalclub Verdo Nigro opgeheven. VOETBAL. (Vervolg van het le blad). Na de rust is V. direct weg, maar Texel blijft de situatie meester. Vele goede aanvallen volgen, maar Jonker en z'n mannen geven niet thuis, al is het soms op bet kantje af. V. houdt zijn doel schoon. Ook T. Iaat zich verdedigend niet meer van de wijs brengen en zoo komt met 2—0 dan, het einde. Aan Verkade wordt dan de prijs uitge reikt, welke door het spel der eerste elf tallen volkomen verdiend was. Met dank aan alle medewerkers en de noodige hoe- ra'tjes werd ook dit gedeelte besloten. Vermelden we nog de prettige, rustige leiding van de heer Augustijn. Om 5 uur vertrok een gedeelte, dat geen vrijaf had weten te krijgen, onder veel gezang en gejuich. De overige amu seerden zich ieder op zijn manier.. Maandagmorgen startte de rest eerst om halt '10 naar de Meeuwenkolonie in de Westerduinen, alwaar veel interessants te zien was. Het was ook nu weer een( gezellige tocht en menige Verkade-gast zal een propagandist worden voor ons mooie eiland. Om 5 uur werd de laat ste gasten uitgeleide gedaan en hoorden we ons gelukwenschen, dat ook wij er zoo goed in geslaagd waren V. een prettige en nuttige variatie te bezorgen. Alle dank en hartelijkheid werd ons deel. Dus, het is goed geweest. Donderdagavond trainen; leden 7.15 en 8.30 uur. Vrijdagavond jaarvergadering. Houdt uw avond vrij. Zorgt er voor, dat gij alles ernstig en serieus opvat. Denkt na over bet benoemen van een lid van het bestuur. Hoe moet de elftalcommissie er uitzien. Adspiranten: Zondag won A van C met 2—1 in een snelle wedstrijd, zoodat A nu met 4 punten de leiding heeft. Goed gespeeld, jongens. Doet je best,, hoor. D.D. COOP. BOERENLEENBANK. Uit de gisteravond in De Zwaan gehou den vergadering deelen we mee: De vergadering werd bijgewoond door 38 leden. Het jaarverslag en de reke-; ning, uitgebracht door de kassier, wer den onder dankzegging goedgekeurd. Aan de Rekening ontleenen we, dat ontvangen werd: Inhoud der kas on 31 December 1934 f 13634.55; Spaargelden f386730.26; ter mijndeposito's f 138755.38 terugbe taalde voorschotten f 196936.Ontvang sten in loopende rekening: a. van de mie- deleden f646554.b. van de Centrale Bank 1500634.27c. van verkochte waar den 156696.94; d. afschrijving gebouwen f2500.e. afschr. meubilair f300.f. op de reserve gebrachte winst f 5038.91 g. postchèque en girodienst f76155.73; h. reserve D f3000.rente: a. van voor schotten f59397.47; b. in loopende reke ning f23566.03; c. van effecten f2099.59; d. van de Centrale Bank f5684.68; prot visie en -.kosten in loopende rekening f312.10; diversen f458.87. To'aal f 2118454 78 De uitgaven bestonden uit: Spaargelden f432555.77; termijndeposito's 1120948.80; voorschotten f246910.—uit gaven in loopende rekening: a. aan me deleden f642794.03; b. aan de Centrale Bank f458365.43; c. postchèque en giro dienst f77071.19; d. reserve D f2400. rente: a. aan spaargelden f 18192.68; b. aan termijndeposito's f 28339.81c. in loo pende rekening t'4196.76; Centrale Bank f231.34; waarborgfonds en kap. v. biez. doeleinden f 1003.75; salarissen 13312.50; afschr. f2800.diversen f3801.18; op de reserve gebrachte winst f 5038.91in houd der kas op 31 Dec. 1935 f 16492.63., Totaal f 2US454.78. De heer J.C.Kager, bestuurslid, werd met alg. stemmen (een blanco), de heef Joh. Roeper Nz., Oost, lid Raad van Toe zicht, met 33 van de 38 stemmen (2 blan co) herkozen. Zie ook volgend nr. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. N.N., Oosterend fl.— EEN LICHTER STRAF. De heer P. V., wegens scheepsdiefstal eerst tot drie mud. gevangenisstraf ver oordeeld, stond Maandag in hooger be roep terecht. Toen luidde het vonnis: f 25 boete subs, hechtenis. VOLKSONDERWIJS, AFD. TEXEL. Aan het jaarverslag, door mevr. Jou- wersmaKoetzier, afd. secr., in de gis teravond gehouden jaarvergadering uit gebracht, ontleenen we: De afd. heeft een jaar van hard werken achter de rug en verheugt zich, gezien het nog steeds groeiend ledental, (thans. 145), in een uitstekende gezondheid. De medewerking der leden om de afd. groo- ter en sterker te maken, liet over het ge-> heel Veel te venschen over, maar het Be-' stuur liet zich hierdoor niet ontmoedigen. De Kinderzangklas werd met veel animo door mevr. Room geleid en door de kin deren gevolgd. Tweemaal werd een uit voering gegeven. - De tooneelclub voer de Voerman Henschei op, ruim 200 per sonen hebben van de opvoering genoten, een getal ,dat zeker grooter zou zijn ge weest, indien de leden zelf wat meer propaganda hadden gemaakt. Dit geldt ook voor de uitvoeringen van de Zang- klasse. Ook de propag.-avond met Ds. Westmijze was slecht bezocht. Tendeele moet de oorzaak gezocht worden in de vele samenkomsten van allerlei aard, welke dit voorjaar gehouden werden. Bjj gebrek aan belangstelling werden geen cursussen in vreemde talen gegeven. Op voorstel van de heer H. Klimp werd sub sidie verleend voor het geven van cursus sen voor de vrouwen van werkloozen in Koken en naaien, te Den Burg, Oost, Ou deschild en De Cocksdorp (Eierl.110 per cursus. Aan de Bewaarscholen te Den Burg en Oudeschild werd f25.- subs, ver leend. Door het overlijden van de heer H. Klimp, verloor de afd. een trouw mede werker, een vurig voorstander van het openbaar onderwijs, een kracht, die moei lijk te vervangen is. Het bestuur bewaart aan hem de beste herinneringen. De secr. besluit haar verslag met een opwekkend woord en beste wen sciren voor de afdeeling en haar leden. In zijn openingswoord herdacht de heer D.Dapper, voorz., op treffende wijze het overleden bestuurslid, de heer H.Klimp. Financiën. De inkomsten bedroegen f 462,59; uitgaven f447,39; batig saldo f 15,20. Het ledental klom van 141 tot 145. In de vacature H.Klimp werd de heer A. J.Eelman benoemd. De dames Jouwers- ma en Van der Vlies werden herkozen. HET BEZOEK VAN Z.H. EXC. DE BISSCHOP VAN HAARLEM. Het programma luidt als %oIgt: Hedenavond met de laatste boot (ver trek Den Helder 6.55) aankomst van Z.H. Exc. Mgr. Huibers. Aan de haven zullen o.a. de Texelsche geestelijkheid en de Com missie van ontvangst aanwezig zijn. De Bisschop zal plaats nemen in een lan dauer en zich daarmee, geëxeprteerd door plm. 60 ruiters onder Leiding van de hee- ren Goeman (Concordia) en J. Kuip (Spang) naar de R.K. Pastorie Den Burg begeven, waar de kinderen van de hoog ste klassen der R.K. School de hooge gast zullen toezingen. Texels Fanfare zal zich bij aankomst van de stoet te Den Burg aan het hoofd daarvan plaatsen. Donderdagmorgen 8 uur zal Z.H. Exc. in de R.K. kerk alhier een H. Mis opdra gen, waarna om half tien aan kinderen van de parochie Den Burg het H. Vorm sel zal worden toegediend; omstreeks 11 uur zal "dat te Oudeschild geschieden, pmstneeks 1 uur te De Cocksdorp. In totaal zullen plm. 200 kindenen liet H., Vormsel ontvangen. Menverzoekt ons aan allen, die deze feestdag voor Texels katholieken meer luister willen bijzetten, het verzoek te richten de vlag te willen uitsteken. Morgenmiddag om 5.35 uur zal de Bisschop, tot Oudeschild uitgeleide ge daan door de ruiterwacht, het eiland weer verlaten. Van politiewege wordt automobiliste^ verzocht de ruiterstoet niet te dicht te volgen of vooraf te gaan, opdat de veilig heid van het verkeer door schrikachtige paarden niet in gevaar wordt .gebracht. Haarlem. In het Sportfondsenbad kon Willy Den Ouden op de 100 M. vrije slag maar op het nippertje winnen van Tini W:\gnef. Verschil: een vijfde sec. Den Haag. Ingang 17 Mei wordt de melksteun met ruim 6 pet. verlangd. Den Haag. Particulieren overwegen het oprichten van een Nedierl. Luchtschip- Recderij voor het verkeer met O.Indië. De Hindenburg zou dit jaar dan nog een proeftocht maken. Te Rotterdam kwamen bij een door onbekende oorzaak in de stallen van de sleeperij Noortzij uitgebroken brand tien paarden jammerlijk om. Te Gouda is Maandagavond brand ontstaan in de s te ar i nek a ar sen fab rie kDe rood gekleurde lucht was tot in Den Haag zichtbaar. De rookkolommen stegen een paar honderd M. hoog. 500 arheids^ krachten, w.o. 300 mannelijke, werden werkloos. Vermoedelijk is de brand door broei veroorzaakt. Aan de blussching na men o.a. de brandweren deel uit Rotter dam, Utrecht en Den Haag. 'De brand is een unicum in den lande. Geen wonder, want er waren millioenen K.G. brandbare stoffen (stearine, olie, enz.) aanwezig. De schade bedraagt oenige honderddui zenden. Ze wordt door Londeusche tarief- maatschappijen gedekt. Roermond's eiervciliug zette in 1935 207 mill, eieren om, waarvan Duitschland afnam 44 pet., Engeland 30 pet., Neder-/ land 14.5 pet., Spanje 8 pet. Engelands Minister van Oorlog Duft Cooper begat zich y,aar België en Frank rijk oin de oorlogsgraven te bezoeken. Te Atrecht woonde hij de onthulling bij van een gedenkplaat, voor de millioen En- gelschen, die het leven lieten. Genève. Het conflict tusschen Ita lië en de Volkenbond werd verscherpt, daar de Raad. ondanks protest van do Ital. vertegenwoordiger Aloisi het punt „geschil Abessinië-Italië" op de agenda handhaafde. De Ital. delegatie verliet Maandag de raadszaal. De sancties zul len automatisch van kracht blijven. Griekenland. Te Saloniki werd een alg. staking afgekondigd. Bij botsingen Weiden daar 20 personen gedood eu 152 gewond. De regeering gelastte de mobili satie van alle spoorwegpcrsjbn ceI (sta kingsverbod) Ze beheerscht nu de toe-, stand nog. Het Egyptische parlement ,dat sinds 23 Juni 193Ó niet heeft vergaderd .(met behoud van salaris? Red.), kwam Vrij dag bijeen. Faroek, de zoon van de over leden koning Foead, werd tot koning uitgeroepen. Een regentschapsraad zal het bewind voeren tot de koning meerderjarig is. Ahessinië. De beide zoons van de Duoe en zijn schoonzoon, graaf Ciano, - zijn op de thuisreis. Italië is begonnen een leger van Abiessiniërs te vormen. Amerika. In New-York en Philadel phia steeg de temp. tot 30—33 gr. C. Co- lorada werd echter door sneeuwstormen geteisterd. —Amerika. De man die 3 weken gele den 3 vrouwen ontvoerde en aanrandde, is de eerste, die krachtens de in Cali- fornië geldende Lindhergh-wet opgehan gen wend. OOSTEREND. ZAKENNIEUWS. De zaak in manufacturen van de heer P. S. Kuiper alhier, onderging dezer da gen een belangrijke verbeten nj;. De twee bescheiden winkelramen werden ver- vangein door één groot raam met spiegel glas. De zaak komt hierdoor veel beter tot haar recht en trekt door haar aamtrék- trekkeTijke etalages tTians meer ot aan- dapht. D. JUBILEUM. De heer P. v.d. Slikke en echtgenoot» mochten vorige week de dag herdenken, waarop zij voor 45 jaar in de echt wer- bonden. Excelsior bracht het echtpaar aan de vooravond van het jubileum een sere nade .hetgeen veler belangstelling t^ok. D. OUDESCHILD FEESTAVOND O.K.C. Over deze goed geslaagde feestavond schrijven we in volgend nr. KERKNIEUWS Z.H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft de Zeereerw. heer C. Wijnker, sinds Mei 1927 pastoor te Zandvoort (daarvoor te Oudeschild) benoemd tot pastoor te Dordrecht. DE KOOG. SCHCOLNIEUWS De heer J. P. Rond, hoofd van de o.l. school alhier, staat no. 1 op de voor dracht voor de benoeming van een hoofd voor de O.L. School te Groet (Schoorl- N. Holl.) Naar we vernemen zal de heer J.Mak, onderwijze! aan de o.l. 'school alhier, bij het bereiken van de leeftijd van 60 jaar in Augustus a.s. eervol ontslag be komen. Hij heeft dan ruim 40 dienstjaren. Laai U niel kwellen door rheumaiische pijnen, die U oud maken vóór Uw tijd. met den geneeskrach- tigen Kloosterbalsem die ze snel verdrijft. dringt tol diep in de weetsels doorl

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5