No. 5049 49sle Jaargang Zaterdag 16 Mei 1936 £LT - Voor de Zondag. EERSTE BLAD. KLEINIGHEDEN. Vogeltrekstation Texel. Van Texel naar Londen. In het groote gezin hangt de heele dag aan elkaar van kleinigheden; het begint al met de paar minuten, die moe der bij ongeluk te laat is opgestaan en die juist maken, dat de dag jachterig begonnen wordt. En dan volgt het boter-» potje, dat de vorige dag niet behoorlijk gevuld is en dat de onrust aan 't een beetje gejaagde ontbijt verhoogt, omdat er voor boter naar de kelder gegaan moet worden. En als de schoolkinderen' op 't punt staan om weg te gaan, bjijken Piet's punten nog niet geslepen en Jan) heeft geen zakdoek en Marietjes huis werkschrift moet nog opgezocht. En tot overmaat van ramp springt er nog juist een knoop van Willie's jas. Die bungelde er al een paar dagen bij, maar op zoo'n kleinigheid was niet gelet. De heele dag blijft dan ver ier de onrust heerschen. En waarom? Alleen om al die schijnbaar nietige kleinigheden. Wat is nu een losse knoop van een jas, wat een potloodpunt, een leeg boterpotje, om van een paar minuten langer in je bed liggen niet eens te spreken, 't Is allemaal bijna niets en toch en toch is 't o zoo veel. Want de rust, de orde en de opgewekte sfeer van 't heele gezin hangen voor een zeer groot deel van kleinigheden af. 't Heele leven van een echte huismoe der hangt eigenlijk van kleinigheden aan, elkaar en haar sucoes in haar moeilijk en veel omvattend werk staat er zeer nauw mee in verband. Als nu ieder lid van het gezin tracht er het zijn^ toe bijtte dragen om op alle kleinigheden te letten en ze evenals de groote dingen in het leven goed en met aandacht te doen, wordt uit al die met zorg gedane kleinigheden een groot ge heel opgebouwd, n.l. een huiselijke omge ving waar rust, regelmaat en genoeg lijkheid van uitstraalt. Waar vader en moeder het goede voorbeeld geven ten opzichte van het nauwkeurig doen van al wat onvermijdelijk noodzakelijk is, zul len de verdere huisgenooten vanzelf gaan meewerken. Gelukkig is 't gezin, waarin zoo'n vader en moeder te vinden zijn! Maar het is een moeilijke taak om al tijd een goed voorbeeld te zijn. ZONDAG, 17 Mei 193.6 VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG. Gelooven, ook in eigen kracht, brengt altijd zegen aan. MAANDAG. Milde, dappere menschen leven het best; zelden hebben zij zorg; maar de lafaard is bang voor allies en de gierigaard be droeft zich altijd over geschenken. Oude Noorsche wijsheid. DINSDAG. Indien ge 's morgens al begint u haas-' tig en ongeduldig aan te kleeden, hebt ge u al overgegeven aan die onzichtbare machten, waaruit dat element van haast en ongeduld ontstaat, en zijt ge al op weg om die dag in een slecht humeur door te brengen. Pr. Muiford. WOENSDAG. Is ons gebrek aan tact niet vaak gebrek aan liefde? DONDERDAO Het geluk komt bij velen, maar slechts weinigen doen de deur er voor open. Albaneesch spreekwoord. VRIJDAG. Kennis maakt een groot man nederig, een gewoon man verwonderd, en een, on beduidend man opgeblazen. ZATERDAG. Trots luistert nooit naar de stem van het verstand, van de natuur, of van dö religie. LEESPORTEFEUILLE DEN BURG 4 Zeven weekbladen, vier maand- 4 bladen. Iedere week een schat 4 van lectuur en illustraties. 4 Kost samen 15 ct. p. w. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. 4 door J. DE JONGE. II. (Slot.) Het Texelsch Vogeltrekstation is tot deze conclusie gekomenEr is geen sprake van trekwegen. Middendorf had gelijk met zijn breed front. Vogels, die in een, gebied A overzomeren, en in een .gebied B overwinteren, vliegen dus niet langs de zelfde \veg van A naar B. Alleen in den ting komen ze met elkaar overeen. Wel kunnen er hier en daar verdichtin gen, concentraties, ontstaan, die gemakke lijk de indruk van trekwegen kunnen ge ven. Laten we aannemen, dat een aantal vogels westwaarts over ons land vliegt, op weg naar Engeland. Bij de kust ge komen, ontzinkt hun de moed om over te steken en ze volgen de kust. Het lijkt nu, alsof langs die kust een trekweg loopt, maar dit is schijn. Zoo kan ook de aarze ling om een gebergte of een woestijn over te vliegen, langs de rand van zoo'n gebied een trekverdichting doen ontstaan, die op een trekweg lijkt. Er zijn ook an dere oorzaken van zulke verdichtingen op te geven. In ieder geval: volgens het Vogeltrekstation Texel bestaan er in het algemeen geen bepaalde trekwegen, alleen maar bepaalde trekrichtingen. Het is duidelijk, dat men, om zulke conclusies te kunnen trekken, niet op één maar op verschillende punten tegelijk moet waarnemen, hetgeen danook gebeurd is en de resultaten van die waarnemingen zijn in kaart gebracht. En van die kaarten leeren we b.v., dat er van verschillende, vogelsoorten bij Nijloerk vaak een druk kere tiek is dan langs onze kust, terwijl ook in andere plaatsen trek van die soorten wordt waargenomen. De vuurtorens en hun vaak funeste invloed op trekkende zangers zijn ook een punt van onderzoek, De voorloonige con clusie is: ze werken verblindend,'als auto lichten. Een fietsier, die in het felle lampe schijnsel van een auto moet oprijden, ziet geen fietspad meer, hij raakt het contact met de bodem kwijt, zoo vergaat het somt. oox «ie trekkende vogels. Ze raken in een felle stralenbundelj(de Eierlandsche vuurtoren is 19.7 mijl ver zichtbaar en 3 imillioen kaars sterk!) en We laten hier een drietal frag menten volgen uit de „Reisindruk ken", welke Ds. Vis in De Lam. pen Brandend van deze maand schreef. SPORT. Toen we Zaterdagmorgen 25 April om ongeveer 10 uur door Londen reden, merkten we, tot onze verbazing, dat zelfs in deze wereldstad, waar naar schatting iederen dag ongeveer 8 millioen menschen op een betrekkelijk klein vierkant zich be wegen, biezondere gebeurtenissen op sportgebied alom merkbaar zijn. Het was de dag van de „Cup-final", d.w.z. de eind strijd van de groote wedstrijden om „de" beker, de belangrijkste jaarlijksche ge beurtenis op voetbalgebied in Engeland. Ik meen, dat er ongeveer 95.000 men schen in het groote stadion opgeborgen Waren. In ons hotel, hèt Hollandsche Bangor-Hotel, dat in het hartje van Lon den ligt, maar waar het zoo heerlijk rus tig is., vertelde me de eigenaar een „Biroèder'Mid der Amsterdamsche Doops gezinde Gemeente, dat hij opeens een gezelschap gasten kreeg, ongeveer 25, die met een groote reiswagen uit Sheffield (in het N. van Engeland) waren gekomen, om de wedstrijd te zien. Zij zouden daar overnachten na den wedstrijd (in Enge land worden nog steeds alle sportwed strijden op Zaterdag gehouden, een over blijfsel van den echten-ouden-Engelschen Zondag, die overigens geheel verdwenen is, getuige de drommen, die Zondags de tallooze bioscopen bevolken). Het waren alle vrij bejaarde mannen en vrouwen, eenvoudige fabrieksarbeiders, die hetheele jaar voor dit uitstapje gespaard hadden. Een Hollander in het hotel vertelde mij, dat hij een toegangsbewijs voor deze wedstrijd had gekocht voor den ge wonenprijs van 4 shilling, ongeveer f 1.50 en verkocht voor 3 pond, dat is 122. En men vertelde van 'n Australiër, die de reis naar het moederland voor dezen wedstrijd alleen had volbracht.... en nu in Londen voor geen geld of «goed een plaatskaart had kunnen bemachtigen. HOE DRUK HET WAS. Na den dienst gingen we als gewoonlijk met de kerkeraad koffiedrinken in de ker- kekamer, daarna naar het hotel, 's Mid dags een wandeling door het verlaten Londen. Welk een tegenstelling met den volgenden morgen. Toen was er geen, doorkomen aan, we moésten de straat verliezen nu alle punten van oriëntatie, Soms vliegen ze als verdwaasd met de lichtbundel bond, soms gaan ze op de voor hen aangebrachte zitplaatsen rusten, soms vliegen ze zich te pletter tegen de toren. Men moet dus in de eerste plaats zor gen, dat ze het verloren contact met de> bodem hervinden en brengt daartoe naar beneden gerichte lampen aan. Ik citeer nu het eerste jaarverslag der stichtingi „Dat de werking der lampen gunstig "is, blijkt uit het volgende: in de nacht van 7 op 8 November waren de lampen stuk en vlogen er 85 vogels dood. In de nacht van 17 op 18 October, toen de toren een veel grootere aantrekkingskracht op de vogels uitoefende, en de lampen brand den, vlogen er slechts 50 vogels dood", (Was de trek even druk? Red. T.C.) Bij nacht en ontij, op het eenzame, verre Rottum, zoowel als op Frieslands kust en Texels duinen staan de waarne mers van het Vogeltrekstation Texiel en ze verzamelen feiten. Hun kijkers zoeken de wjjde einders at en ze noteeren, not tee ren. Bergen werk zijn er al verzet in de vijf jaren, die de stichting nu bestaat en, bergen werk moeten en zullen nog verzet worden, alsnu ja, u weet het al: het geld op is, niettegenstaande de zuinigheid van sommige waarnemers, die er de voor keur aan gaven „zeer ten gunste van onze financiën .te kampeeren in het duin of in, het huisje van onze vinkenbaan". Een natuurliefhebber is een eenvoudig mensch. Maar een beetje geld heeft toch ook het Vogeltrekstation Texel noodig. Ziet u ze staan, deze enthousiaste, jonge kerels? Kragen op, kijkers klaar. De re gen striemt, de wind giert. Uitkijken, no teeren. Kijk, dat is mooi werk, dat is, a(s ik het zoo eens zeggen mag, achttien karaats sport. En dusGelukkig, dat u me zoo da delijk begrijpt. Postrekening 104706 ten name van het Vogeltrekstation Texel te Amsterdam. Men is al donateur voor 12.50 en weldoener voor een nog kleiner bedrag. En danéén goede daad is beter dan tien goede voornemens. (Uit de „N. Apeldoornsche Courant".) TOWER-BRIDGE. De stadsdeelen van Londen aan beide oevers van de Theems worden ver bonden door 19 bruggen en ver scheidene tunnels onder de rivier door. Een van die bruggen is de be roemde Tower-Bridge. Ze werd ge bouwd in de jaren 18861894 en heeft een totale lengte van ruim 800 Meter. oversteken om de bus te krijgen, die ons de stad verder in zou voeren, het ging niet; eenvoudig doorloopen tot een hoek, waar een stopbord stond en dan gauw de kans waarnemen. Want, gauw, dat leer je in Londen. Na een paar dagen was ik zelfs zoover, dat ik een oude, eenvoudige vrouw van het platte land, die hulpeloos stond uit te kijken, of ze eindelijk kon oversteken, resoluut onder den arm nam nam en veilig over den weg leidde. Dat is de telken jare terugkeerende sen satie in Londen: ontzettende drukteen toch heel kalme menschen. En beleefde menschen. Meermalen gebeurde het ons, dat bij het oversteken een auto, die vóór mocht gaan, met een handbeweging de voetgangers rustig eerst liet passeeren. Wat echter niet rustig is, is het verkeer onder den grond. Weet ge, dat in het hartje van Landen geen trams rijden? D.w.z. niet boven, alléén onder den grond. Er zou voor die trams eenvoudig geen centimeter plaats meer zijn boven den grond. Dus: er onder, wie goed in de wereldstad thuis is, reist dan ook, als hij naar buiten moet, zoo goed als alleen met de „Tube", de ondergrondsche trein. Vol komen veilig, maar: uitkijken, wanneer je In- en uitstappen moet. Ik heb zelfs nu nog een nieuw (althans mij onbekend) vervoermiddel ontdekt. Een tram, die zooals alle trams en autobussen 2 ver diepingen heeft, zoodat de wagen onge veer 60 passagiers vervoeren kan, maar het merkwaardige van die tram is, dat hij opeens onder den grond verdween OUDESCHILD FEESTAVOND O.K.C. De feestavond van Korfbalclub O.K.C. was door ongeveer "100 personen bezocht, niet slecht, gezien het vergevorderde sei zoen. Voorzitter D. Badoer heette de aan wezigen welkom. We hebben gemeend, zei hij, deze avond te moeten organisee- ren niet alleen ter eene van het behaalde kampioenschap, doch ook omdat de club thans vijf jaar bestaat, Spr. wenschte allen een plezierige avond, waarna de leden een kampioenslied zongen, dat heel aardig in elkaar zat en een hartelijk applaus ten, deel viel. Daarna werd opgevoerd „Een angstvolle nacht",, een klucht, waarom daverend werd gelachen. De heer J. Beumkes, voorz. van de T.K.B., droeg daarop de kampioensvlag over aan O.K.C. Hoewel OKC in het be gin ook reeds overwinningen behaalde, leek het er toch niet og Jlat dit het be gin van 't kampioenschap heteekende. In de tweede helft van de competitie cChter toonde OKC zich de meerdere. De vlag, zei spr., draag ik over, doch deze kan eik- jaar wisselen. Daarom heeft de T.K.B. besloten ieder jaar een medaille uit te rei ken. De Zwaluw en OKC kregen er ieder een (Zwaluw was vorig .jaar kampioen.) Een andere indruk: Donderdagmorgen half 10. We zullen juist de stad i.n gaan. Daar wordt getelefoneerd. De hotelhou der bromt me toe: „Ook wat moois, het consulaat belt me op, of ik ook een ge strande Nederlandsche landverhuizer voor een paar dagen kan herbergen, hij heeft geen geld en nu zal het consulaat het voor een koopje voorloopig betalen'. Om 1 uur ruim komen we thuis. Aan de lunch een nieuwe gast, een keurig jongmensch. Kennismaken, d.w.z. je deftig voorstellen, doe ig op reis niet gauw. Maar al spoedig merk ik: dat is de be-f wuste „landverhuizer". En we beginnen een gesprek. Het doet hem merkbaar goed, dat menschen belangstellen in zijn lot. Want dat lot was niet benijdenswaar dig. Het is een zeer beschaafd jongeman ik schat 30 jaar oud „Binnenhuis architect", die naar den Balkan (Du- brovnik) op weg was. Al zijin geld er» goed is hij in een schipbreuk kwijtgeraakt. We kijken elkaar aanwanneer is dat gebeurd? We hebben van geen schipbreuk gelezenhij Iaat ons de courant en die foto's zien; Woensdagmorgen om half 5 is de groote 13000 ton boot ver gaan vlak bij Dover zuidkust van Enge land aanvaring in de mist een gat van 6 M. in de machinekamer direct gezonken. Hij onze nieuwe vriend was de ©enige passagier op deze vracht boot, de bemanning had hem vergeten hij had wel ©en schok gevoeld, maar meer niet. Allen ook de kapitein waren al in een boot, toen hij dacht: ik ga toch eens kijken-en juist op tijd kon hij aan een touw door het water gesleept nog in de boot gehaald wordenalles kwijt. Eerst om één uur werden ze door de reddingsboot bemerkt en op sleep touw genomen. Dit verhaal ontlokte een der „bollenjongens" (zie boveit) de nuch tere uitroep: „Dan was het scnip van u, als de kapitein het al verlaten had". Welk een algemeene vreugde den volgenden morgen in het hotel, toen de schipbreu keling kon vertellen: „dank zij de advo caat van 't consulaat krijg ik alles terug". OOST, WEST, Zoo hoort en ziet en beleeft men van, alles op reis. Ja, we hebben ontzaglijk genoten zonder dat we, zooals men dat noemt „uit" zijn geweest. En toch: we zijn heel dankbaar, weer rustig „thuis" te zijn. TEXELSCHE COURANT GOEDE VOORBEELDEN. BETER EÉN VOGEL IN DE LUCHT DAN TIEN IN UW HAND. MENSCHEN IN HET HOTEL.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1