BV® R L AKKERTJES Jkfeoie unite tonden, TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten 'n "Akkertje" beschermt U Gemengd N?euws Zaterdag 16 Mei 1936 R1JMELARIJTJE. RUPS - RUST. Vorig zomerseizoen^ Kon geen mensch met fatsoen Van heerlijke duinen genieten. Want dat kostTijke oord Werd boosaardig verstoord Door een leger van rups-parasieten. O, zoo menig jong paar. Kwam met handen in 't haar Zich over die rupsplaag beklagen, Want dat lastig gebroed Liet zich niet zoo goedsmoed' Als een vlieg of een veldmuis verjagen. Doch, verheugend bericht, Dat ik thans u bedicht: Dit jaar zal geen rups u verrassen. Want de Staat heeft kordaat, Met een prachtapparaat Dit kruipend gediert' doen vergassen. Daarom, Teunis en Trien, Adrianus en Mien, Zetu rustig ter duinen weer neder; Want geen rups, die u plaagt, Of zelfs 't ook maar waagt, Te vergallen uw ruste zoo feeder. HET BISSCHOPPELIJK BEZOEK. Aan ons verslag, opgenomen in het eerste blad, kunnen we nog toevoegen, dat Z.H.Exc. na het bezoek aan Oude- schild naar den Hoorn reed, waar hem 'n hartelijke ontvangst ten deel viel. Na het bezoek aan De Cocksdorp begaf Z.H. Exc. zich weer naar Den Burg, om, in de R.K. Pastorie te dineeren, waarbij o.a. mede aanzaten de Zeerw. Heeren Vlootaalmoezenier Bangert, Pastoor Ver hoef (den Helder) en Pastoor Van der Eein (Anna-Paulowna.) Alhoewel een zeer talrijk publiek en een ongewoon groot aantal paarden op de been was en bovendien druk met motor-' voertuigen werd gieredcn, liet de orde niets te wenschen over. Gemeente-veld wachter Looijen need te paard voor de stoet uit en hield de baan vrij. Een pluimpje aan het adnes van gemeente- en rijkspolitie is zeker verdiend. Aangenaam zal het haar hebben gestemd, dat Z.H, Exc. persoonlijk zijn dank wegens haar doelmatige medewerking te kennen gaf. TEXELS FILMARCHIEF. Het Filmarchief werd wederom met een aantal meters film verrijkt. Het weer en he licht waren zeer gunstig, waarvan tien tallen fotografen mede zullen hebben ge profiteerd. COOP. BOERENLEENBANK. Aan hetgeen we in vorig nummer reeds uit de Donderdag gehouden vergadering konden meedoelen voegen we dit nog toe: Op de vraag wat met Reservefonds D wordt bedoeld, antwoordde de kassier, dat hiermee de reserve voor dubieuze pos ten wondt aangeduid. De heer R. J. Timmer merkte op, dat de winst (ruim f6000) geheel uit het re servefonds werd gekweekt en de Bank dus door eigen kapitaal is gegroeid, hetgeen een gunstige omstandigheid mag wonden genoemd. Voorz. onderschreef dit en wees bovendien op de bedragen welke tevens nog voor afschrijving konden worden oestemd. Bij de rondvraag raadde de heer M. Witte een ieder af relaties aan te knoo-. pen inet de Holl. Grondcredietbank. welke failliet is maar nog steeds slachtoffers tracht te maken. De heer Leber wees op het verderfelijk systeem van sommige hy potheek-verzekeringen, waarmee ieder goed doet zich niet in te laten. VAN ZON EN MAAN. 5ÜÏ| MAAN ZON Datum: Op: Onder: Op: Onder: Z. 17 Mei 2,54 lfi.41 5 01 20,49 M 18 3 14 18,09 5,00 20,50 D. 19 3,40 19 36 4,58 20,52 W 20 4 12 21,00 4,57 20.54 D. 21 4 55 22 13 4,56 20,55 V. 22 5.50 23 11 4.54 20.56 Z. 23 6 58 23.11 4.53 20.58 Woensdag 20 Mei Nieuwe maan. VOOR DE RECLASSEERING. De opbrengst van de Zaterdag voor de Reclasseering gehouden collecte was als volgt: Den Burg f54.51 Oostereiid 12.33V; De Cocksdorp 17.67Vs Den Hoorn 8.76Vs De Waal en De Koog 4.98J 3 Oudeschild 9.89y2 Totaal f 108.16 VOOR 'T PATER WITTE-FONDS. Reeds ontvangen 1282.79 .NN., Edam 2.50 Totaal ontvangen 285.29 Reeds verzonden f256.50 ZAKENN1EUWS. De heer J. van Zoelen verzocht ons de aandacht te vestigen op zijn annonce, waarin hii belangstellenden attent maakt op een keurige porceleinkast, welke hii van een ouderwetsch kabinet vervaar digde en in zijn etalage ter bezichtiging! heeft gesteld. DE OUDE EN DE NIEUWE „ADA". De lieer N. W. Duinker, Vlieland, schrijft ons: Niet lang geleden trof ik een foto van de A-da van Holland in uw blad aan en wel van de nieuwe „Ada van Holland" De oude „Ada van Holland" zag er iets anders uit, het verschil zat voornamelijk in de voorsteven. De oude „Ada van Hol- land" gebruikte zeewater in de ketel ets moest tengevolge daarvan elke week een dag stilliggen. Dan moest de ketel worden schoongemaakt. Dat geschiedde meest op Vrijdag. Dan werd de dienst onderhouden door een zeilschuitje, dat met de eb naar Den Helder ging en inet de vloed weer terugkwam. Dat zeilschuitje noemde men „de sjees". Het verkeer tussclien Texel en Den Helder was toen zeker niet zoo druk als thans. „JONGE HARTEN". De eerste vertooning van deze grooten- deels op Texel opgenomen film, onlangs te Den Haag, is blijkens de persverslagen een groot succes geworden. Aan de ver- Wachting, dat ons eiland in deze film een prachtig propaganda-middel zou vinden, iieeft de film geheel beantwoord. Niet alleen komt de aantrekkelijkheid van onze eiland- gemeente in deze film zoo goedi tot haar redit, maar ook bezit ze andere eigenschappen, welke haar een talrijk pu bliek en Texel dus veel vrienden, bewon»| deraars enbezoekers kunnen ver schaffen. De Telegraaf schreef o.a.: De hoofd rol wordt vervuld door liet eiland Texel met zijn prachtige duinen en wijde verge zichten met daarboven de koepel der steeds wisselende luchten, dit alles opge nomen op een wijze, welke een subsidie van Vreemdelingenverkeer volkomen zou rechtvaardigen. Een echt Hollandsobe film, grootschei" en boeiender dan de film Lentelied niet zijn Zeeuwscbe opna men. De Residentiebode oordeelde: Het is een werkelijk in menig opzicht aantrek kelijke film, ondanks (of misschien juist dank zij) haar aantrekkelijk eenvoudige makelij, behoort zij tot de allerbeste Hol» landsche films. Het Volk schreef: Opvallend is in de eerste plaats hoe uitstekend het typisch" Nederlandsche zee- en duinlandschap in al zjjn bekoorlijkheid gehanteerd is. Het is een frisscbe film, die aller belangstel ling verdient. EIERLAND. ONS VLIEGVELD nadert zijn voltooiing. Hoe staat het er thans mee? Wat is er de laatste maanden geschied? Wat moet er nu nog gebeuren? We zullen op deze vragen een antwoord geven Na Januari I.I. werd voortgegaan met het egaliseeren en spitten, begin Maart kwam men hiermee klaar. Een 70 ar beiders hebben hier aan gewerkt. Half Maart werd een begin gemaakt niet het graszaad zaaien. 18 H.A. wintergraan Werd geëgd en hierna werd dit complex met graszaad ingezaaid. De weersomstandigheden wanen zeer gunstig, zoadat een goede opkomst van het graszaad te verwachten was. Einde Maart werd 4 H.A. haver ge zaaid en 16 H.A. zomergerst (Kenia gerst). Met het graszaad zaaien wend gewacht tot de granen gekiemd wanen, met het oog op eventueel stuiven. Dit heeft evenwel niet mogen baten, want de storm van 17 en 18 April heeft toch schade aangericht, welke echter, nu de stand van de gewassen beter te overzien, is. biina van geen beteeken is is. Per H.A. werd 100 K.G. graszaad ge zaaid. Dit graszaad bestond uit een mengsel van diverse soorten graszaad, "hoofdzakelijk zodevormende grassen, en een klaversoort. De stand van de granen is op het oogenblik zeer goed, evenals de stand van het gras. De verharding van het parkeerterrein en de toegangsweg zijn inmiddels ook gereed gekomen. Het geheel beslaat een oppervlakte van plm. 550 v.k. M. De weg heeft een rijbreedte van 3.50 OVER POSTZEGELS. JUBILEUM-ZEGELS. In verband met liet 300-jarig bestaan der Universiteit te Utrecht zullen van 15 Mei30 Juni twee biezondere frankeer zegels worden uitgegeven in dc waarden van 6 cent en 12Vs oent, welke zonder toeslag verkocht worden. Beide zegels zijn van DRIEHOEKIG model, resp. roodbruin en blauw van kleur; zij dragen de afbeelding van Pal- las Athene, godin der wijsheid, en Gijs- bregt Voetius (15891070) hoogleeraar in de theologie te Utrecht tijdens de stichting van de Universiteit. De zegels uitgevoerd in rotogravure, naar schilde rijen van de kunstschilder Pijke Kocli. Geldig tot en niet 31 DECEMBER 1936. HET VERZAMELEN. Er zijn jaarlijks postzegeltentoonstel- lingen, congressen en veel auctionarissen, die zeker eens in 't kwartaal hun post- zegelveilingen houden. Studieclubs werden gevormd, lezingen over philatelie gehou den en Den Haag en Amsterdam kennen nu zelfs hun eigen postzegelmarkt, een le vendige, drukbezochte beurs op Woens dag- en Zaterdagmiddag, waar koopers en verkoopers elkaar vinden. In alle steden van eenige beteekenis heeft liet hoofdbestuur der posterijen ver der speciale philatelisten-lokettem geopend, waar verzamelaars de in omloop zijnde zegels van Indië, Curapao en Suriname) tegen nominaal krijgen kunnen. Niet zei lden is de belangstelling daar zoo groot, dat men file moet maken. Zoo is een oorspronkelijk kleine liefheb berij, nog maar eenige tientallen jaren geleden opgekomen, uitgegroeid tot een in ontelbare onderdeden te splitsen ver zameling door oud en jong, meer of minder wetenschappelijk aangelegd, die tevens broodwinning beteekent voor een legertje van drukkers, ontwerpers, ambte naren, uitgevers, handelaren, en een zeer te waandeeren aanvulling ook van de in komsten der posterijen in alle landen. Als '1 gure weer U koud en rillerig doet thuis komen en voor 'n zware verkoudheid, zelfs voor een griep aanval doet vreezen, neem dan voor '1 naar bed gaan een "AKKERTJE" Ge voorkomt dan veel narigheid en staal morgen gezond en prettig op! meter. Met het maken van de brug, 4.50 M. breed, moet nog begonnen warden. Het betonnen fundament voor het sta- tionsgebouwtje is gereed, hierop wondt een muurtje gemetseld van plm. 1 M. hoogte en daarop komt het houten ge boft wtje. Het heeft een lengte van 17.70 M. en een breedte van 7 Meter. Wanneer dit alles na verloop van plm. 3 weken gereed is, nadert het vliegveld zij ti vpltooiïng. Het zal in de nazomer, na de oogst, nog atgevverkt moeten worden en dan is het wachten op de vliegers en passa giers. SPORTNIEUWS Zondagmiddag half drie nieuwe ^jd, zal een ..Polderelftal" te Oosterend de strijd aanbinden tegen O.V.V. Opstel ling Polderelftal (wit) S. du Porto N.N. Jo Lampers C.v.d.Star A.Verseput(aanv.) D. de Vries Jac.Knol D.Oeense Kl.deVrtes C.LagervelJ Res.: T.Wassenaar Kl.duPorto OOSTEREND. SPORTNIEUWS Dit elftal zal morgenmiddag 2.30 u. tegen de „Krekeltjes" spelen: C. Stijgstra A.Mosk J.Klippel M.Mosk S. Bakker P.Rozendaal C.Schraag G.Eelman Jb.Visman W. van Liere Jb.Schraag Res.: Jb. Plaatsman. DOOS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. DE KOOG. „MISLUKTE LEVENS". Men verzoekt ons de aandacht te ves tigen op de annonce in dit nr. betref fende de opvoering van bovengenoemd tooneelstuk, door Tooneelvereen. „Ons Genoegen" itt hotel Den Braven alhier. OUDESCHILD. ZEEKAMP NAT. JONGERENVERBOND. Naar liet Handelsblad schrijft, zal het zeekatnp, georganiseerd door het Natio naal "Jongeren Verbond, gehouden wor den 3—15 Augustus op de vroegere ka nonneerboot Hr. Ms. „Vali", die ligplaats zal "nemen in tie haven Oudeschikl op Texel. De practijk van het zeilen zal be oefend worden in daarvoor beschikbaar gestelde maritiesloepein. De kampcomman dant is het hoofdbestuurslid mr. O. Ver doom. Er zullen excursies gemaakt wor den op het eiland Texel en vrijwel dage lijks zal 'een aantal deelnemers de gast zijn op marinebodems uit F>en Helder. - Op Wieringen wordt morgen ecu Doopsgez. Gemeentedag gehouden. (Zie De Lampen Brandend.) Oen Haag. Minister Deckers zal 30 Mei Zeeland bezoeken om zich niet de garnalenvisscherij op de hoogte te stellen. Den Haag. B. en W. stellen voor t7500 uit te trekken voor het maken van een vluchtkelder onder het stadhuis aan de Groenmarkt, te gebruiken bij eventu- eele luchtaanvallen. Groot 1600 kub. M„ waarvan 400 ten dienste van ambtenaren alleen. Den Haag. Voor Ned. Indië werden in Amerika 19 bommenwerpers besteld. Kosten f 1.5 millioen. Te Amsterdam werd een auto in beslag genomen, waarmee sigarettenpapier gesmokkeld werd, en wel in de benzine tank, door een schot in tweeën verdeeld. Jegen de eigenaar, die minstens 3500 boekjes sigarettenpapier frauduleus in voerde, is procesverbaal ongemaakt. Te Amsterdam is aan noord van een Grieksch s.s. een matroos door te strui kelen in een 12 M. diep ruim doodge vallen. Delft. De restauratie van de Nieuwe Kerk, waarmee men thans druk bezig is, zal bij liet 40-j. regieeringsjubileum van. FI.M. de Koningin voltooid zijn. Te Delft heeft aan de N. Langedijk een 62-j. pas ontslagen krankzinnige zijn 62-j. vrouw, naar hij zegt uit jaloezie, met teil broodmes in hals en mek gesne den. Haar toestand baart geen zorg. De man is naar liet St. Jorisgesticht overge bracht. Gouda. Dinsdagavond 7 uur is de laatste spuit van buiten de gemeente in gerukt. Ze had 22 uur achtereen deelge nomen aan pogingen om de brand in de stearinefabviek te blussclien. Dinsdagmiddag pas was de brand be dwongen. Groningen. De bewoners van de Radijsstraat en omgeving lijden onder een rattenplaag. Een 17-j. jongen werd in zjgn slaap verrast door een rat, die hem zoo aan de neus knauwde, dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Te Noordijk (O.) is de 46-j. land bouwer Vruwink meegesleurd door een koe, welke plotseling op hol sloeg. Hij wefd 200 M. verder tegen een paal- ge-1 slagen en is aan de gevolgen overleden. Te Nijmegen werd papierfabriek Schuller en Co. door brand geteisterd. De benedenstad werd in een verstikkende damp gehuld. Schade ruim f150.000, meest door het water. Men vermoedt brandstichting. Frankrijk. Leon Bluin, de social, leider, heeft geruststellende verklaringen alge'egd omtrent de positie van de franc bij het instellen van een gemengd socia listisch en radicaal bewind, als gevolg van de laatste verkiezingsuitslag. Frankrijk. De Bond van oud-strijders deed een beroep op de oud-strijders vani Duitschland om een betere verhouding tusschen DuitsChland en Frankrijk te helpen bevorderen en een algemeene we reldbrand, welke het einde van de Euro,» peesche cultuur zou beteekenen, te hel pen voorkomen. Engeland. Mailbooten van de Cu- nard-lijn zullen op kosten van het rijk met 8 inch-kanomnen bewapend worden. Engeland. Te Manchester werd een arts wegens moord op zijn vrouw ter dooci jje'oracnf. Duitschland zou'inet Mussolini ge« heme besprekingen over Oostenrijk heb ben gevoerd. Daily Herald. Palestina. De Hooge Commissaris heeft per radio de Arabieren meegedeeld, dat de regeering alle uitspattingen streng onderdrukken en de schuldigen straffen zal. HUIB DE RIIMELAAR mm m AKKER Nederlandsch Ongeëvenaard bij gevatte kou Product rheumatische pijnen, Zenuwpijnen, Hooidpijn, enz. Per 12 st. 52 cl. Zakdoosje20ct. Volgens recept van Apotheker Dumont

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5