De Nieuwe Texelsche Courant No. 5050 49ste Jaargang Woensdag 20 Mei 1936 Q Van rveek tot week Het Concours Koopt Zomer- Postzegels. EERSTE BLAD. A Uw advertentie in dit blad wordt op Texel buis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT is sinds 1 Juli 1930 in dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg fl.losse nrs. 4 ct. ADVERTENTIES: 12 ct. per regel; minimum 4 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor doe fïg tarief voor neringdoenden. HOOGWATER ter reede van Texel v.m. (nam. ongeveer V» uur later.) 21 22 23 24 25 26 27 Mei 10,03 10.47 11,28 12,08 12,48 i,14 1.55 LICHT OP RI|WIELEN en RIITUIGEN 9 24 ZATERDAGAVOND. DE VEROVERING. VAN ABESSIN1E. Mussolini heeft er geen gras over Ia- ten groeien. Zonder dralen heeft hij de koning van Italië tot keizer van Abessimië geproclameerd. Een oogenbhk heeft het eruit gezien, alsof Genève zich klakkeloos bij dit nieuwe voldongen feit zou neerleg gen. Een dergelijke, smadelijke erkenning van nederlaag had de dood voor de Vol kenbond kunnen zijn. Nu de eerste, cri- tieke besprekingen te Genève achter de rug zijn, kan men zeggen, dat de Bond nog eens, zij het slechts zeer voorloopig, het veege lijt heeft kunnen biergen. Tot midden Juni heeft hij uitstel van executie gekregen. In die tusschentijd kan er veel gebeuren. Helaas zelfs al te reel. Met groote bezorgdheid ziet men in de voor- Van de N.H. Bond van Chr. Harmonie- en Fantarecorpsen, te houden alhier op morgen, Hemel vaartsdag, 21 Mei 1936. We laten in het kort het programma nogmaals volgen en raden allen, die volle-, dig ingelicht willen zijn, aan: een feest gids te koopen. VOORAVOND-CONCERT. HEDENAVOND, aanvang 8 uur, con cert in het Park te den Burg, te geven door Texels Fanfare, met medewerking van Exoelsior, uit Oosterend. Toegangs prijs 15 ct. Programma Texels Fanfare: 1. Marsch de Concert, van Langlois. 2. Fra Diavolo, ouverture, van Auber. 3. Abrosianischer Lobgesamg, van E. Gebhardt. 4. Le Prophete, Fantasie, van Meijerbeei Pauze. Exoelsior: 5. La Liberté, ouverture, F. Rousseau 6. Sincérité, Fantasie, O. Filsfils. 7. Tirailleurs, Marsch, J. Werkman. HEMELVAARTSDAG, 21 Mei 1936: Het programma voor het concours luidt als volgt: 10.45 uur v.m.Opstelling van alle deel nemende vereenigingen op de Groe- neplaats. 11 uur: Afmarsch naar de Wilhelmina- laan voor de marschwedstrijd. Route: Parkstraat, Weverstraat, Gravenstraat, Warmoesstraat, Schildereinde tot Mulo-school. 11.15 uur: Marschwedstrijd, te houden op de Wilhelminalaan, van Juliana- straat tot Waalderstraat. Aan deze marschwedstrijd zullen achter eenvolgens deelnemen: 1. Juliana, IJmuiden-Oost. 2. Soli Deo Gloria. Breezand. 3. Sursum, Bloemendaal. 4. Exoelsior, Oosterend. 5. Patrimonium, Amstelveen. 6. Texels Fanfare, Den Burg. 7. Arti et Religione, Haarlem. S. Soli Deo Gloria, Weesp. 9. Oranje Harmoniekapel, den Helder. 10. Crescendo, Hoorn. 11. Sursum-Corda, Krommenie. Op het concours te Alkmaar werd de hiervoor beschikbare wisselbeker door naamste hoofdsteden de naaste toekomst tegemoet. Zoo onheilspellend is de toe stand, dat zelfs Mussolini de behoefte scheen te gevoelen, zich aan Genève vast te klampen. Maar plotseling is hij weer afgedraaid. DE KLEINE STATEN en de Volkenbond. Dat het ongeluk deze keer niet is ge» beurd, is voor een niet gering gedeelte de verdienste van onze regeering. Aan deze is het immers te danken, dat te Ge nève de bijeenkomst van ^kleinere mo gendheden heeft plaats gevonden. Deze mogendheden waren wel niet in staat door hun kracht de dingen naar hun wensch te buigen, maar van hun betoo ging is groote inoreele invloed ten gunste van betoon van zelfrespect van de Vol kenbond en tot inkeer van allerlei andere staten, uitgegaan. De groep van staten, waarvan wjj deei uitmaken, bleek genoeg te hebben van het spel van de groote mogendheden met het algemeen belang. Zij kwamen bijeen, bleken met elkaar accoord te gaan, en konden toen de groote mogendheden wijzen op hun plicht, wat zij begonnen waren, en waartoe zij anderen hadden overreed, voorloopig nog voort te zetten. De politieke omstandig heden maakten een dergelijke betooging ook zeer wenschelijk. Ofschoon in Enge land de openbare meening nog steeds zeer voor de organisatie van collectieve beveiliging gestemd is, scheen in regee- ringskringen daar te lande een andere opvatting de overhand te hebben gekre gen. Het heette, dat er in het kabinet een groote meerderheid was voor het sta ken der sancties. Zoo sterk was de drang tot opgeven in de Engelsche regeering, geweest, dat Eden een oogenblik aan af treden moet hebben gedacht. Thans te Ge nève teruggekeerd, zal hij dankbaar zijn geweest, aan die opwelling geen gehoor te hebben gegeven. Londen zag, dat het niet alleen stond. Het had intusschen reeds vernomen, dat de komende Fransche regeering het dubbelhartige spel van haar laatste voorgangsters tegenover Italië en Volkenbond niet zou voortzetten, maar bereid was aan de zijde van Enge land de actie tegen Italië met kracht verder te voeren. Nog meer bemoe- C. BREMER Sz. Directeur van de Chr. Muziekver- eeniging Exoelsior te Oosterend, op uitnood iging van welke vereenigimg de N. Holl. Bond van Chr. Harmonie- en Fanfarecorpsen hier morgen een concours gehouden wordt. Soli Deo Gloria, te Weesp, gewonnen. Wie zal nu die gelukkige zijn? Er zal 'door de jury wqrden gelet op tempo en uitdrukking van de marsch nr.A alleen, maar ook op de houding en het marcheeren der muzikanten. Na afloop wordt naar het Raadhuis ge marcheerd, waar die corpsen zich alle voor de aubade zulten opstellen. 11.45 OFFICIEELE ONTVANGST ten gemeentehuize door het Gemeente bestuur in tegenwoordigheid van het Eere-Comité. 12.uur: AUBADE, uit te voeren door alle deelnemende vereenigingen, 19 corpsen met plm. 600 muzikanten. Het programma van de aubade luidt: 1. Koraal, Psalm 150:1. 2. Het oude Wilhelmus. 3. En avant les Campagnard marsch, va.i P. Mertzig. 1.— uur: Aanvang Con ter. wc "strijd. Dagkaart 50 ct.avond!.:.art na 5 uur 30 ct.kinderkaart 15 ct. 5.uur: Pauze. digende teekenen had men te Londen kunnen waarnemen. De Balkanentente, die pas bijeen is geweest, bleek verontrust over de verdere plannen van Mussolini in de Oostelijke MiddelLandsche Zee en tot iedere medewerking bereid. De bijeen komst van de Kleine Entente had'het zelfde resultaat opgeleverd. De eerzuch tige, de bevreesde of ontmoedigende po litici zagen zich dus genoopt, hun houding te herzien. Voorloopig is uitgemaakt, dat men omstreeks halt Juni weer bijeen zal komen» om dan zijn beleid tegenover Italië rader te bepalen. Intusschen zal het stelsel der sancties worden volgehouden. WAT ZAL DUITSCHLAND DOEN? Niemand weet op het oogenblik, wat men aan Duitschland heeft, en welke nieuwe, onaangename verrassingen van die kant te wachten staan. Zelfs de naaste toekomst ziet men duister tege moet. Het is algemeen bekend, dat Hitier hevig vertoornd is geweest, toen hij zag, met welk een stoutmoedigheid Italië zich de verwezenlijking van groote doeleinden kon verzekeren, zonder ernstige gevaren daarmede in het leven te roepen. Het is onder die omstandigheden, niet verwon derlijk, dat zelfs in Engeland velen Italië GUISEPPE BOTTAI. Italiaansch Gouverneur van Addis Abeba. 6.uur: Voortzetting Concertwedstrijd. Aan deze conoertwedstrijd zullen deel nemen 4e afd. Fanfare: Dient den Heere, Amsterdam, 28 lieden. 3e afd. Fanfare: Soli Deo Gloria, Breezand, 20 I. Juliana, I Imuiden-Oost, 23 1. V.I.O.S., Oost, 26 1. 3e afd. Harmonie: Sursum, Bloemendaal, 32 I. 2e afd. Fanfare: Exoelsior, Oostenend, 26 I. Soli Deo Gloria, Alkmaar, 28 I. 2e afd. Harmonie: Oranje Harmoniekapel, Warmer, 21 1. Soli Deo Gloria, Amsterdam, 28 1. le afd. Fanfare: Patrimonium, Amstelveen, 26 1. Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Adveudo, Broek op L., 30 1. Tex. Fanfarecorps, den Burg, 31 1. Arti et Religiorae, Haarlem, 34 1. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: Soli Deo Gloria, Weesp, 38 1. Oranje Harmomiekapel, den Helder, 28 1. Crescendo, Hoorn, 35 1. Eere-afd. Harmonie: Soli Deo Gloria, Koog-Zaandijk, 271. Sursum Corda, Krommenie, 37 1. Soli Deo Gloria, Zaandam, 1. Het uur van sluiting is nog niet met zekerheid bekend. De gids vermeldt: 9 uur, maar in verband met het vertrek van de extra boot deelde de heer Stompft ons mee, dat de sluiting door Bondsvoorz. O. S. v.d. Wal wel eerder zal moeten plaatsvinden. Voor een vlotte afwerking van het programma zal dus op aller mede werking een beroep moeten worden ge daan. Vermoedelijk: sluiting 8.30 uur. V.I.O.S., Oost, zal als verplicht nuin-i mer ten gehoore brengen: Triumphale, van Tariqoul. Exoelsior, Oosterend: La Liberté, ou verture, van F. Rousseau. Texels FanfareFra Diavolo, van Auber. (Excelsior en Tex. Fanfare geven van avond van hun verplicht nr. reeds een voorproefje.) JURY. Als jury-leden zullen optreden de hee- ren: Jac. ter Hall, ex-kapelmeester Stafmu- ziek K.M., Rijswijk. Jos. de Klerck, toonkunstenaar, Haar lem. J. B. Peters, toonkunstenaar, A'dam. terug weiischen tc zien in het „front van Stresa" tegenover het Duitsdhe gevaar. Italië zelfs popelt om er weer in te kunnen, plaats nemen. Edien echter verdedigt het, op zichzelf juiste, beginsel, dat men niet tegelijkertijd, zooals Rome, aangeklaagde en rechter over anderen kan zijn. ENGELAND STELT VRAGEN, maar Hitier antwoordt nog niet. Er is nog een hiezondere reden voor Hitler's toorn. Die wordt gevormd door een vragenlijst, welke de Engelsche re geering aan haar gezant te Berlijn heeft gestuurd, om haar Hitlier voor te leggen. In de geschiedenis van het verkeer tus-i schen groote mogendheden in tij I van* vrede, is dit een misschien ongeëvenaard document. Doodleuk vragen de Engel- schen o.a. ot Duitschland zidli nog in staat acht, op te traden als een fatsoenlijk land, waarmede andere fatsoenlijke lan den zouden kunnen onderhandelen. Ook worden ernstige dubbelzinnigheden in liet EXTRA PRIJS. Aan het corps, dat over het heéle con cours het hoogst aantal punten behaalt, wordt een extra prijs toegekend. De laatste negen jaar viel deze eer wel dric-v maal le beurt aan Soli Deo Gloria te Zaandam (eere-afd. Harmonie). Vorig jaar kreeg op het concours te Alkmaar Crescendo, van Hoorn (afd. Uitmuntend heid Harmonie) de extra prijs. Wie zal daarvoor nu in aanmerking komen? De z.g. Boskro-beker werd in 1934 aan Sursum Corda, te Andijk-Oost, toege kend; in 1935 aan Adveudo te Broek op Langedijk. Wie zal nu de gelukkige zijn We besluiten met de wensch, dat traai Mei-weer het concours begunstigen moge. Het belooft een drukke en gezellige dag te worden, een festijn vooral voor mu- ziekvrienden, ja, voor Tiexel in het alge meen. Morgen krijgt onze gemeente haar eerste muziekconcours. Zij zal het zich tot een plicht en een genoegen rekenen, een gastvrouwe te zijn, zooals zij dat zoo goed verstaat en ook zoo gaarne is. WELKOM. Tenslotte laten we hier nog het wel komstwoord volgen, zooals de beer Huih Fenijn dat in de Gids schreef: Welkom klinkt het allerwegen, Welkom, Muzikale schaar. Welkom op ons schoone eiland, Hart'lijk welkom allegaar. Texel miet zijn wijde luchten, Met zijn blonde duinenrij. Met zijn vogels, planten, bloemen, En zijn uitgestrekte wei. m Texel, 't heerlijk vredig plekje, Vrij van alle stadsrumoer. Heet u allen hart'lijk welkom Op dit jaarlijksche concour'. En Exoelsior, de gastvrouw, Wenscht u zoinder onderscheid, Boven alles veel succes toe In deez' muzikale strijd. Moog' deez' dag u allen schenken Dat, wat gij er van verwacht, Word' nog lang daarna in vreugde Aan cms eiland t'rug gedacht. Muzikanten, toont uw krachten, Laat uw jubelend geschal Klinken ovér dorp en velden, Over dennen, duin en daL

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1