Texel en de Zuiderzee-steunwet. Bloempjescollecte voor lijders aan Vallende Ziekte. Duitsche memorandum genoemd, op een wijze, die Hitler zou verplichten, nu eens duidelijk te zeggen ot hij in de hui dige grenzen van Duitschland al dan niet wil berusten. Op die manier critiseert de vragenlijst ook andere uitlatingen van Hitier, terwijl het op de onderlinge te genspraak van allerlei officieele uitlatin gen wijst. Dit stuk moet de Führer verschrikkelijk geërgerd hebben, veel meer dan hij naar buiten kan laten blijken. Het was inder daad geen aangenaam document om voor gelegd te krijgen, ook al is men op dit gebied reeds aan velerlei gewend. „SANATORIUM". Door de Redactie ontvangen: Fam. N.N., den Burg 12.50 Mej. N.N., den Burg t3. Door de heer J.G.Ph. iPisart ontvangen: Mevr. B., Den Burg tl. Me.j M., Den Burg tl. Van Z., Amsterdam tl. UITSLAG VERLOTING. De Heldersche Wie Ire nel ub D.O.K. heeft een verloting gehouden. Nog af te halen zijn ide prijzien, gevallen op de loten, ge nummerd: 1037 1076 1077 1544 1880 (fiets) 1189 1768 1329 1064 1195 (dressoir). Er zijn veel loten ook op Texel ge< plaatst, waarom de voorz. van D.O.K., de heer J. Dienaar, (Sdhagenstr. 87, Den Helder) ons opname van het bovenstaande verzocht. UITSLAG VERLOTING. Een aantal prijzen van de loterij ten bate van de Vereen, voor Chir. Volkson derwijs is nog niet afgehaald. Ze vielen op de loten 6 19 29 43 131 133 143 175 177 223 247 252 272 355 358 377 394 406 477 483 512 524 560 577 588 618 648 653 658. Ze kunnen wonden bekomen op vertoon van het lot bij de heer W. Slort,; Wilhelminalaan 22. Indien niet voor Maan dag 25 Mei a.s. afgehaald, vervallen de prijzen aan de veneeniging. D. C. RIJK f Te Amsterdam is Zondag zacht en kalm, na een smartelijk lijden, in de Leet- tijd van 64 jaar overleden, onze vroegere plaatsgenoot, de heer Dirk Cornelis Rijk, onder-directeur van Gebr. Gerzon's Mo demagazijnen N.V. Hedenmorgen zal, na de H.H. Uitvaart diensten in de parochiekerk vanO.L. Vr. Rozenkrans en de plechtige H. Mis van Requiem op liet R.K. Kerkhof Buitenvel- dert te Amsterdam, de begrafenis plaats vinden. Men schrijft ons: Voor de bekende Stichtingen te Haar lem en Heemstede wordt, zooals we dat reeds vanouds gewend, zijn, morgen weer ©en collecte gehouden. De Vereen, ver zorgt in haar tehuizen op heden 465 zie ken, van wie er velen een blijvend home vinden, doch waarvan steeds in meerdere mate, dank zij de moderne wetenschap, opk velen voldoende genezen weer heen kunnen gaan. De Veneeniging neemt alle gezindten op zonder onderscheid. De laatste jaren is er door de bouw van een nieuwe kliniek, de instelling van con- sultatiebureau's en door eén uitgebreide nazorgdienst voor de ontslagen patiënten een beteekenisvolle uitbreiding gekomen. Een moderne kliniek is voorts in Haarlem nog noodig en ook wacht de behoefte aan nieuwe consultatiebureau's op 'n spoedige vervulling. Om dit alles te kunnen ver wezenlijken, heeft die Vereen, aller steun in deze tijden dringend noodig. Tast dus morgen wat dieper in uw beurs, als de( vriendelijke jongedames u het roode busje aanbieden. S.V. TEXEL. De Vrijdag in De Graaf's Luchroom gehouden jaarvergadering van onze sport- vereen. wend door een dertigtal personen bijgewoond. in zijn openingswoord heet de voorz., de heer D. Dapper, allen hartelijk wel kom. Hij sgreekt zjjn teleurstelling uit over de nogal geringe opkomst, doch de kern is zeker aanwezig, zegt hij, en daan om mag ik er op rekenen, dat de vergade ring weer sportief en vlot zal verloopen. Na lezing der notulen door de 2e secre taris, de heer A. Dros Pz., volgt diens keurig jaarverslag, waaraan weontleenen: Het jaar 19351936 is voor de vereen, weer gunstig geweest. Het ledental bleet constant. Er werd veel goed werk ver richt. Vóór de KNVB-competitie begon, werden vele wedstrijden gespeeld, zooals b.v. voor de Rauchbeker. Begin Mei werd door de beer Laevey met het trainen van de elftallen begonnen. Jammer, dat 2e en 3e elftal ten opzichte van het trainen tamelijk Iaksch waren. Met Pink steren kregen we bezoek van Z.A.C.-ad- spiranten uit Zwolle. Texels Fanfarecorps en de Gymnastiekveraen. Texel verleen den daarbij hun zeer gewaardeerde mede werking. 22 Juli vertrokken onze jongens naar Zwolle voor een tegenbezoek aan de Z.A.C.-adspiranten. 25 Aug. werd ge speeld tegen HRC-elftallen. 1 Sept. ging 't naar V.S.V. 2 te Velzen en 8 Sep temt ber naar de Alkm. Boys. 14 en 15 Sep tember kwamen ad^i. uit Assendelft tegen onze jongens kampen. De beslissingswed strijd van de competitie werd tegen Alk maar gespeeld en door de „fraaie" lei ding van de „scheidsrechter" met 42 verloren. Texel 2 en 3 speelden in de compe titie niet veel klaar. Het BESTUUR wend herkozen. De uitgaven en ontvangsten waren hoo- ger dan ooit. De secretaris brengt de penningmeester, de heer G. Dros, de heer Jb. Buis en de kascommissie dank voor hun nauwkeur ig werk, evenals aan de heer D. Dapper, de Elftalcommissie en de heer G.J.B. Mulder, die als adviseur die vereen vaak met raad en daad ten dienste stond. De ernstige ziekte van de voorz. wekte aller bezorgdheid op. Gelukkig volgde ieen spoedig herstel van onze zeer geachte leider, die zich geheel en al voor de Sport geeft. De secr. memoreert vender het vertrek van de heer Winter. De 19 Februari gehouden feestavond slaagde naar wensch. De adsp.-competitie was zeer spannend. 27 April kwam Verkade: hier, f0 Mei gingen we naar hen. Nog spreekt de secr. woorden van waarJeering ter nagedachtenis van de trouwe sport vrienden D. C. Dros, C. Schaap en A, Daalder, die zoo plots door de dood wenden weggerukt. Hij besluit met de wensch, dat allen 'flink medewerken ter verkrijging van vele kampioenschappen. De penningm., de heer G. Dros, brengt hierna verslag uit: Ontvangen werd 13185.12; uitgegeven f3251.69. Nadeelig saldo 166.57. Kassaldo vorig jaar 188.60. Thans dus in kas 122.03. De heer Jb. Buis brengt verslag uit van de tribunegelden-inning: ont vangen was 1136.15; uitgegeven t0.40; saldo 1135.75. Op de tribune moet nog t 290 worden afgelost. De kascommissie blijkt nog geen rap port te kunnen opmaken. Dit volgt in een andere vergadering. BESTUURSVERKIEZINGHet gebeele bestuur stelt zich herkiesbaar en wordt, met groote meerderheid herkozen. De heer H. C. Ran werd gekozen als commissaris in de vacatureW. Winter. De heenen D. Dapper, J.v. Zeijlen en A. Dros Pz. als leden van de elftalcommissie. Als advi seur wordt de heer G.J.B. Mulder herbe noemd. TRAINING. Nu de heer Laevey niet meer hier als trainer zal optneden, zullen; de spelers zichzelf moeten behelpen. Dat zij „Eendracht maakt macht" goed in de ooren knoopenEr zal voortaan tweemaal per week worden getraind en wel Dins dag- en Donderdagavond. De heele vergadering gaat accoord met het bestuursvoorstel om de donateursgel- den van t2.50 op t4.te brengen. Voor dame en heer 13.50 op 15.Deze gelden zullen t2.50 en f3.50 blijven indien door de donateurs voor bijwoning van iedere wedstrijd tO.10 zal wonden betaald. Na de competitie zal voor de elftallen 2 en 3 getracht worden een seiriewedstrijden te organiseeren met andere vereen, op Texel. Wegens drukke werkzaamheden zal de heer Jb. Buis de tribune-inning niet meer kunnen verrichten. De hoeren J.v.Zeijlen en S. Langeveld zullen voortaan dit werk op zich nemen. RONDVRAAG. De heer J.v.Zeijlen ver zoekt in den vervolge met het materiaal voorzichtiger om te gaan. Op zijn voor stel wordt beskoten het doeltrappen door niet-spelers tijdens de pauze te verbieden. Kinderen beneden 15 jaar zal de toegang tot de tribune (zonder geleide) worden verboden. De heer S. Langeveld wil drei gend kas-tekort dekken door het houden van een fancy-fair. Het bestuur kan hier omtrent nog geen beslissing nemen. De heer C. Dros is bereid om de con- tributiegelden van leden belangeloos op te halen. Onder luid applaus werd de heer D. dank gebracht voor zijn prachtaanbod. Gaarne wordt hij met de inning belast. Het is bijna half 12 geworden als de voorz. de vergadering sluit met een woord van dank voor de prettige besprekingen en met de hoop, dat de vereen, haar 25- jarig bestaan (volgend jaar) met reden tot blijdschap mag vieren. W. EERSTE LAMMERENMARKT. Verheugend nieuws: Bij ©en aanvoer van 4287 lammeren liep de prijs Maandag van t7.50 tot tl 1.25. Gemiddeld werd f8.50 besteed. Een aanmerkelijk beter prijs derhalve dan vorig jaar op de eerste markt. Toen bedroeg de aanvoer 4913 stuks en bewoog de prijs zich tusschen. t3.50 en t6. Aanvankelijk was de handel wat stug later 'iets williger, al was ook het aantal niet verkochte lammeren tamelijk groot. Vermoedelijk werd door menig fokker hooger prijs verwacht dan nu werd be steed. Het aantal koopers was nogal be langrijk; vooral Friesland was goed ver tegenwoordigd. De gemakkelijke verbin ding via de afsluitdijk komt'ons in dit opzicht meer en meer te pas. De goede prijs, in Januari-Februari voor de vette schapen (ovenhouders) be steed 117 a ±18.gat uitzicht op een belangrijk beter lammerenprijs dan vorige jaren kon worden bedongen. Ge lukkig heeft de markt aan de verwachtin gen dienaangaande aardig beantwoord, al zijn we met de lamerenprijs nog lang niet toegekomen aan het g»eil, dat rede lijk en loonend mag worden genoemd. Moge de a.s. Leidsche markt, voor welke de meeste der Maandag gekochte lammeren bestemd zijn, een goed resul taat voor de koopers opleveren en Maan dag, op de groote lammenenmarkt, daar door een gunstige invloed uitoefenen. Zeer mooi Mei-weer gat onze eerste markt de fleurige aanblik, welke paste bij de opgeruimde stemming, welke alge- Imeen, als gevolg van de niet onbelang rijke prijsverbetering, merkbaar was. „Standwerkers", caféhouders en ijsco- mannen deden oogenschijnlijk goede za ken, mede door de verhoogde marktprijs, welke weer moed geeft op de toekomst. En dan liepen er heel wat „kiekjes makers", die, hetzij voor hun genoegen, hetzij vanwege hun beroep ot andere za kelijke overwegingen, van het mooie weer en de typische tafereelen, waaraan zoo'n markt zoo rijk is, naar behoefte kon den profiteerem. (Van onze correspondent.) Zaterdag heeft de heer Drop, soc. dem. lid van de Tweede Kamer, de geheele dag zitting gehouden in het Eigen Gebouw, teneinde gegevens te verzamelen voor de actie ten behoeve van de Texelsche wien en garnalenvisschers, waartoe de Vissche- rij-vereen. D.E.T.V. het initiatief nam. Ruim 70 personen werden Zaterdag ge hoord. Ook Zondagmiddag werd nog zit ting gehouden, daar niet alle belangheb benden Zaterdag een beurt konden krij gen. Zaterdagavond hield de heer Drop een lezing waarin hij een kort overzicht gat van de tot nu toe gevoerde besprekingen. De voorz., de heer J. Henkes, heette allen hartelijk welkom. Toen in 1932 de laatste hand aan de afsluitdijk werd ge legd, loeiden de sirenes ten teeken vaa de overwinning, zei spr. doch tegelijker tijd hingen in Volendam de vlaggen halt- stok. Niemand vermoedde toen nog, welk een ramp die afsluiting ook voor Texel zou beteekenen. Voorheen hadden de Texelsche visschers een mensohwaardig bestaan, thans zijn velen op de werkver schaffing en het Armbestuur aangewezen. Spr. heette vooral welkom de heer Drop, alsmede mevrouw Drop, die haar echtge noot de geheele dag had geassisteerd, waarna de heer Drop het woord verkreeg. DE VOOR-OESCHI EDEN IS. Spreker ze ide, dat hij op deze vergade ring had aangedrongen om te voorkomen, dat er door het onderzoek allerlei ver wachtingen wo,nden gewekt en dat die meening zou post vatten, dat de steun nu binnen enkele dagen was te verwachten., Artikel 1 van de Zuiderzeesteumvet 1925 bepaalt, dat als belanghebbenden worden aangemerkt diegenen, die op 25 Juli 1918 hoofdmiddel van bestaan vonden in die uitoefening jjan de visscherij op de Zui derzee ot arbeid vonden in dienevenbe- drijven. Bij de uitvoering van de wet is echter bepaald, dat het zeegebied bij Texel niet tot de eigenlijke Zuiderzee be hoorde en de Texelaars dus geen belang hebbenden waren. Het gemeentebestuur van Texel heeft zich hierbij niet neerge legd, maar 23 Jan. '33 een schrijven aan Minister Reyrner gericht, waarin be toogd werd, dat de Texelsche visschersi ten onrechte worden uitgesloten. 6 Mei 1933 kwam hierop bericht, dat geen ter men aanwezig waren om de beslissing te wijzigen. 27 Sept. '33 schreef het Ge meentebestuur opnieuw en 31 .Jan. '34 nqgmaals doch tevergeefs. 24 Jan. '34 schreef de heer Chr. Cramer, Kamerlid voor de SDAP voor het district Noord- Holland, een brief aan de Minister, waar-: op 6 Febr. '34 Min. Kalft antwoordde, dat hij in Nov. '33 had besTist, dat er geen reden was om de werkingsfeer van de Zuiderzeesteumvet tot Texel uit te brei den. 12 Maart '34 heeft de heer Cramer daarop een redevoering in de Kamer ge houden en opnieuw de noodzakelijkheid betoogd van het opnemen der Texelsche visschers in de Zuiderzeesteumvet, waar op de Minister antwoordde, dat deze wet alleen was bedoeld voor het gebied, dat door de afsluitdijk is afgesloten. In Mei 1934 kreeg spr. van de Kamer fractie der SDAP het verzoek om zich met de uitvoering der Zuiderzeesteumvet te bemoeien en deze kwestie zorgvuldig te behandelen. 9 Juni '34 had spr. in Alk maar een onderhoud met de heer Jn. Henkes. Hierbij bleek, dat op dat moment de steun aan de zeewiervisschers bet meest dringende was, omdat het zeegras geheel was verdwenen. EEN NIEUWE COMMISSIE. In Juni '34 had spr. een conferentie met Minister Kalff, waarbij werd atge-i sproken, dat de kwestie, ot het zeewier verdween tengevolge van de afsluitdijk ot wel door een ziekte ten onderzoek aan een nieuwe commissie zou worden voor gelegd. Hierdoor was die baaii vrij voor een verdere behandeling van bet vraag stuk. Wanneer toch bet resultaat van 't onderzoek zou zijn, dat er geen ziekte in het zeegras voorkwam, doch dat de slechte toestand een gevolg is van de afsluiting^ dan was dit een antwoord op een princi- pieele vraag. Dan zou de zaak van de gar nalenvisschers ook in orde komen. HET DUURT ERG LANG. Hoe zat liet nu met die commissie? De Minister deed er erg geheimzinnig mee. De namen der leden waren spr. niet be kend en Henkes heeft hem er eenige ge noemd, o.a. weth. Vlaming, Texel, en weth. De Boer, van den Helder. Het is met die commissie niet al te voorspoe dig gegaan. Op vragen van de heer Drop in Nov. '34 bij de begrooting antwoordde de Minister, dat het uitbrengen van het verslag wegens ziekte van een der leden, vertraging ondervond. In Nov. '34 werd opnieuw gevraagd. Toen zei de Minister, klat het binnenkort zou verschijnen. Op 21 Febr. '36 vroeg spr., ot liet rapport nu was verschenen. De Minister antwoordde op 27 Febr. '36^ dat hij het 20 Febr. '36 had ontvangen en dat de Kamer het spoe dig tegemoet kon zien. De beslissing is tot heden 16 Mei echter niet gekomen.. Op 1 Mei heeft s,pr. opnieuw op publicatie aangedrongen en nu inoet de Minster uiterlijk eind Mei antwoorden. De zaak wordt dus erg gerekt. Trouwens, al wat de uitvoering van de Zuiderzeesteumvet betreft, gaat erg langzaam. U merkt, zegt spr., dat er sinds 1933 regelmatig aan uw zaak wordt gewerkt. Het wachten is nu op het rapport. De commissie is be' noiemd op aandrang van de Kamerfractie der SDAP, doch liet rapport wordt ten be hoeve van die Minister uitgebraoht, om hem voor te lichten. Hij kan na 30 dagen moeilijk zeggen, dat hij niet klaar is met de lezing en moet het ter kennis van de Kamer brengen, die het echter niet mag publiceenen, zoodat het niet ter kennis van de visschers gebracht kan worden, hoewel de feitelijke inhoud toch overge bracht wordt. Als het rapport nu nog de kwestie van de ziekte in het zeegras op werpt, zal volgens spr. getracht moeten worden, deskundigen te vinden, die voor weinig geld de wetenschappelijke feiten tegen deze bewering stellen. DE ZUIDERZEESTEUNWET. Om bij een ongunstige beslissing dade lijk gereed te zijn, is nu de algemeene zaak weer aan die orde gesteld en aan! ieder slachtoffer om gegevens gevraagd. Indien ons standpunt zou worden erkend, krijgt ieder nog lang geen uitkeer in g. Deze wordt alleen verstrekt als het be- noodigde levensonderhoud zou gaan ont breken. Er wondt daarom met alle ge zinsinkomsten rekening gehouden. Ook wordt er rekening gehouden met waarde vermindering en omvorming van het be drijf, opleiding van kinderen, etc. Er is geen enkele wet, die zooveel moeite geeft. We behandelen deze kwesties daarom steeds persoonlijk en zeer serieus, zeer tot spijt van sommige rechtsche Kamerleden. Spr. had nu van 70 mensahen de gege vens en het bleek daaruit, dat in 1934 en '35 de duikeling is gekomen. Velen hadden de helft, sommigen 2/3 minder in komsten. Spr. had niet alleen bedrijtsuit- komsten, doch van sommigen ook omzet cijfers, die van zeer veel belang waren. In de loop van de eerstvolgende maan den, als het rapport omtrent het'zeegras bekend is, zullen deze gegevens omge werkt worden tot ©en adres, door de vis scherij-vereen. aan de Kamer te zenden. E>e Minister kan er zich immers afmaken met een briefje aan de Vereen. Via de Tweede Kamer kunnen wij de Minister dwingen om schriftelijk aan de Kamer te antwoorden. Hierbij echter is bet niet gelaten. Met Burgemeester Kamp is een" conferentie aangevraagd, omdat ook het gemeente bestuur belang stelt in deze zaak. Weth. Vlaming zal als lid van de indertijd inge stelde commissie daarbij tegenwoordig zijn. Aan het gemeentebestuur zal ge vraagd worden t.z.t. adhaesie aan het adres der Visscherijvereen. te betuigen. Tevens zullen ter controle eenige ge- sfeunt en zucht de jichtlijder, wanneer de pijnen ondragelijk worden. Dan is er maar één middel direct te nemen en wel: Uitsluitend verkrijgbaar Ir de oranje-bandbuisjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjerakjes van 2 tabl. a 10 ets.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2