Concert op de Groeneplaats Brand- akker s Kloosterbalsem TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT QUEEN MARY- VARIA. ■lÉ z. Tweede Pinksterdag 's avonds 8 uur Koopt dus allen het Fanfare-bloempje. wonden Abonneert U op dit blad. Zaterdag 30 Mei 1936 6\ona[*f, ys W*mmm bedek ze dadelijk met J&ZSZS. SWllCWW h&wp&m nam#*! ^r'>? at» kt w BERLIJN EN DE OLYMPIADE. Met man en macht wonden voorbereid selen getroffen voor de a.s. Olympiade. Een on dernemend restaurant-houder kon digt aan, dat in zijn Internationale keu-, ken alle gewenschtè gerechten bereid wor den. Zijn kok moet een wonder-menseh zijn UIT DE OUDE DOOS. Toen onlangs te Londen Miss Jenny Drake, een afstammelinge van de groote Engelsche zeeheld Sir Francis Drake, in het huwelijk trad, fungeerde een bnofT van de bruid, gekleed m een costuum als ten tijde van Sir Francis Drake gebrui-i kelijk, als page. OM VOORUIT TE KOMEN MIDDEN IN MEKKA. Een foto uit Mekka, die bedevaartstadi der Mohammedanen. In het midden de Groote Moskee met de Kaaba, een vier kante, met kostbare tapijten Bekleede ruimte, welke 3e hoog vereerde zwairfe steen bevat. (Mekka telt 73000 inwoners.) Illl VAN ZON EN MAAN. •llllll MAAN ZON Datum: Op: Onder Op: Onder: 31 Mei 16,27 2.C9 4.45 21,08 M 1 juni 17,35 2,26 4,44 21,09 D. 2 18,44 2,47 4,44 21,10 W 3 19 53 3,13 4,43 21.11 D 4 n 20,56 3.46 4,43 21,12 V. 5 21.51 4 30 4,42 21,13 Z. 6 22,36 5 24 4,41 21,14 Vrijdag 5 Juni Volle maan. HET WAS IN 1850, dat er brand uitbrak in een bagage-wagen van een Amerik. spoorwegmaatschappij. De kran tenjongen van die trein nam in die wagen scheikundige proeven en door de ont ploffing van een apparaat was de brand ontstaan. Hij werd ontslagen maar dook een jaar later weer op bij een telegraat- maatschappij. In dienst van dezg maat schappij vond hij de „automatic re peater" uit. Dit was het begin van een roemvolle loopbaan. Nu staan er onge veer 1500 patenten op zijn naam. Wie dat genie was? Thomas Alva Edison. Het was in het jaar 1882, dat een douanebeambte in Saloniki door zijn col lega's werd gefeliciteerd met de geboorte van een zoon. Toen deze zoon grooter was geworden, deed de vader hem op een militaire academie. Hij hoopte eens een kapitein tot zoon te hebben. Dodh de zoon was met deze rang niet tevreden. Hij klom hooger, ging tegen een sultan vech ten, overwon en zette deze af. Hij gat zijn land een parlement, moderniseerde zijn oude volk, dat hem G.hasi, de bevrijder ging noemen. Wie deze bevrijder is? Moestafa-Kemal-Pacha, president van Turkije, zoon van een eenvoudige douane beambte. Het was in het jaar 1914, dat de jonge burgemeester van een klein plaatsje in Frankrijk werd verkozen tot lid van het parlement. Als radicale socialist had hij de harten der armen gestolen en dezen; stuurden hem als afgevaardigde naar Pa rijs. In 1925 werd hij minister, in 1931 minister-president. Nu is hij een van de belangrijkste mannen "uit de were'Fdpo li-' tiek. Wie die man met een dergelijke knappe kop is Pierre Laval, de zoon van een arme man uit Chateldon, die door zijn buren in staat was gesteld iets te leeren. Het was in liet jaar 1880, dat een; kiene jongen zijn vader verloor. Vier ja ren later werd hij wees en bleet hij hul peloos achter. Zijn familie nam hem op. Geld voor studie was er niet en Bjertiie, kwam als loopjongen op een kantoor. Hij werkte hard en spaarde ijverig om dit geld voor zijn studie te kunnen gebruiken. Het gelukte hem, dat hij zooveel "over kon sparen, dat hij ingenieur kon worden, en hij ging naar China om er zijn tortuin te maken. In de wereldoorlog werd hij voedsel-dictator in de Vereen. Staten en voor België. Hij werd president van Ame rika en is nog steeds een bekend eco noom. Wie die bolleboos is? Herbert Hoover. Wat hebben Hoover, Edison en al die anderen, die succes in hun leven heb ben gehad, gedaan om dit succes te ver krijgen? Ze hebben veel gedaan en toch ook weer niets, dat u niet zoudt kunnen. Ze hebben slechts gewerkt naar hun beste krachten. Wetenswaardigheden omtrent 's werelds grootste schip, dat Woensdag zijn eerste zeereis begon en wel van Southampton via Cherbourg naar New-York. Ook het eerste schip, dat naar Amerika voer, was naar Maria genoemd. Dat was de „Santa Maria", het admiraalschip van de kleine vloot van drie bodems, waar-' mede Columbus op 3 Augustus 1492 uit voer van de haven van Palos "om de Westwaartsche route naar Indië en China te gaan ontdekken. Tezamen was de kleine vloot ongeveer 400 maal zoo klein als de nieuwste aanwinst van de Cunard White Star Line, de „Queen Mary". i Het duurde ruim twee maanden aleer 12 October 1492 het eerste Amerikaansche land in het zicht van Columbus kwam. De kapitein van de „Queen Mary", Commo dore Sir Edgar Britten, zal slechts vier en een halve dag behoeven te wachten, nadat hij Engeland verlaten heeft. Aan boord bevinden zich tennisbanen, winkelstraten, restaurants, bioscoop- en danszalen, gymnastieklokalen, cocktail bars, enz. Het schip is ruim 300 M. lang en is zóó hoog, dat er plaats is voor'12 dek-' ken, zóó ruim, dat er meer dan 10 mil-' lioen klinknagels noodig zijn geweest om het karkas aaneen te voegen, zóó bevolkj, dat er 2000 patrijspoorten en vensters licht en lucht moeten binnenlaten, zóó electrisch, dat de verlichtingsinstallatie 'n, capaciteit zou bezitten om een stad van: 150.000 inwoners te verlichten, met be hulp van 4000 mijl kabel en 30.000 lam pen. Er zijn twee groote zwembaden. Er zijn drie installaties voor geluids- door Texels Fanfarecorps onder leiding van den heer |oh. Dol. Tweede Pinksterdag is ook bloempjesdag DE KOOG. ZAKENNIEUWS. Van een Slagerswinkel én een Warenhuis. Ons dorp is weer verrijkt met een twee tal fraaie winkelpanden. We mogen van een aanwinst spreken, daar het aanzien van De Koog als badplaats door zulk bouwwerk niet weinig wordt gediend. Op een flink perceel land aan de dorps straat tusschen het Kaapwegje en Hotel; Het Witte Huis is een filiaal van Slagerij C. Visser en Zonen en een van Dros' Magazijn opgetrokken en wel naar een degelijk en aesthetisoh ontwerp van de Alkmaarsche architect D. Saai Cz. zijn pijnlijk, ze genezen moeilijk en laten vaak litteekens na. Behandel ze daarom zorgvuldig, de pijn verdwijn! direct, de wonden of blaren blijven zuiver en genezen snel. Bepalen we ons eerst tot de slagers* winkel, dan is die ruime en hygiëmisdhei inrichting het eerste, wat opvalt. Een groote etalage met dito spiegelruit geeft de zaak een flink aspect, terwijl de ge-' heel met witte tegels bekleede waaiden, het witte plafond en de groote witte Fri-> gidaire ijskast, met automatische kofel- inrichting, in belangrijke mate de gunstige indruk versterken, welke deze naar de eisch dies tijds ingerichte zaak op tie be-' zoeker maakt. Het spreekt vanzelf, dat niet moderne machines gewerkt wordt. Hobart vleeschsmijniaehine, gehaktmolen, alles electrisch gedreven. Op de toon bank is oen opstand met marmeren plaat aangebracht, in de etalage een vleeschrek; van fraai vernikkeld materiaal. Alles zitet er piek fijn uit. Menige grootestads-slager moeterjaloersch op zijn. Achter de zaak bevindt zich het woonhuis, ter zijde een telefooncel en op het ert een groote ga rage, tevens gelegenheid biedende tot slachten. De bovenwoning is geheel com pleet. Ze telt o.rn. vier slaapkamers en! kan afzonderlijk verhuurd worden. Wanneer we het Filiaal van Dros' Ma- films. de vrije dekruimte is even groot als die van het voetbalveld in het stadion: van Wembley. De bioscoopzaal biedt ruimte voor bijna 400 personen en in het groote restaurant kunnen 815 personen te gelijkertijd worden bediend en gespijsd Er zijn 25 groote salons, er is een. winkelgalerij met telefoonkiosken. Het schip telt vier keukens, waar 120 man werkzaam zijn. Er zijn 596 scheepsklokken aan boord. - Het schip is volgeboekt zijn eerste reis begonnen; 2000 passagiers, 1100kop pen bemanning, maar nergens hinderlijke volte. - Aan de bouw is bijna 5 jaar gewerkt. Het schip meet 80.000 ton. - Achttien extra treinen brachten al leen uit Londen reeds belangstellenden naar Southampton, die yan het vertrek getuigen wilden zijn. Zes sleepbooten waren noodig om het schip uit de haven van S. te brengen., Op deze eerste reis bevinden zich 63 vooraanstaande journalisten aan boord. Als attractie werd Woensdagavond reeds aan boord een film van de Derby en van het vertrek uit Southampton ver toond. Belangrijk is, dat het schip vaart zonder dat eenige trilling merkbaar is. In de eerste 18 uur na het vertrek werden door passagiers ruim 1000 tele foongesprekken met Europa en Amerika gevoerd en 6000 telegrammen verzonden. In de winkelstraat worden goede za ken gedaan. Veel vraag naar Queen Mary-dassen gazijn beschouwen, merken we al dadelijk op, dat hier gestreefd is naar een zoo groot mogelijke etalageruimte. Dat men hierin geslaagd n>, blijkt uit het teit, dat de etalages met elkaar een lengte van 30 M. beslaan. Dat er dus van buiten/ gemakkelijk te zien zal zijn, wat er van, binnen te koop is een belangrijke zaak voor ieder winkelier spreekt vanzelf. Aan de voorzijde van de zaak bevindt zich een groote vitrine, waar men omlieen kan loopen. Des avonds stralen die kasten met elkaar, toegerust met wel 17 lampen, een zee van licht uit. De verkoopruimte is groot, niet door steunpilaren omderbro-' ken, daar voor de kap een z.g. hangcom- structie is toegepast. Rondom zijn in de winkel op planken, in laden honderden artikelen te kust en te keur uitgestald: wijnen, strandartikelen, badartikelen, souvenirs, rookartikelen, enz., enz. Door glas afgescheiden bevindt zich in de win kel een kantoortje en ter zijde een ver-1 trekje ten behoeve vati bezoekers, die eenige correspondentie willen verzorgen. De groote zolderruimte is geheel voor bergplaats bestemd. Een bovenwoning is er niet opgetrokken; wel bevindt er zich een keuken bij. Ejen gedeelte vaiu de bovenbouw achter is met hout he kleed. hetgeen even als de vorm"va u de kap, aan liet geheel een i)iet alledaagsdi aspect geeft. Er is door de vaklieden hard gewerkt. Twee en veertig dagen terug moest liet karwei nog begonnen warden en nu kon den beide zaken reeds voor het publiek worden opengesteld. De uitvoerders, over Wier vlotte en degelijke werk de aanhe- steder zeer tevreden is, wanen: timmerman Van 't Hoog, metselaar Voigt, schilder J. Dekker, loodgieter S. v.d. Vis en electri cian A. de Wilt. NIET ZOO SOMBER. Geen vader, geen moeder behoeft zich ongerust te maken over de opheffing van Texels Consul tatiebureau voor Zuigelingen, wanneer ieder een bijdrage naar vermogen deponeert in de bus welke in de zaal aanwezig is. LAAT DIT NIET NA, indien ge op het behoud van het Con sultatiebureau gesteld zijt. VAN DE BOEKENPLANK (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat) Fr. Üe Goede, Hoe word ik rij- vaardig? 144 blz., 95 ct. J. Drijver, Texel, 304 blz. Geb. 14.90 - j. P. Strijbos, Waar de stilte spreekt, 212 blz. Geb. t2.90. A. B. Wigman, Vogelleven, 224 blz. Gee. 11.45. NIEUWE BOEKEN. Clare Lennairt, Mallemolen, 224 blz., log. f 2.25. Geb. t2.90. Pamela Wynne, Liefde doet wonde ren, 204 blz. Ing. f 1.90. Geb. t2.50. Székely-Lulofs, De Hongertocht, 276 blz. Ing. f2.90. Geb. t3.90. GOEDKOOPE BOEKEN. Prijsverlaging: eerst tl.50, thans t0.35. gecartonneerd. Herman Bang, De 4 duivels, J42blz. M. Verster-Bosch Reitz, 'n Schat van 'n vrouw, 278 blz. Idem, Ólga Wann^te's schoentjes, 270 blz. Guv de Maupassant, Bel-Ami, 192 blz. F. de Sinclair, Baron Selderie, 216 blz. - Idem, Het loon der braven, 238 blz. Sapper, De geheimzinnige villa, 242 blz.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5