►Wis?* De Nieuwe lexelsche Courant No. 5056 49s,e Jaargang Woensdag 10 Juni 1936 Van iveek tot week EERSTE BLAD. BIJGELOOF. In de Twintigste Eeuw. Fexelsche Berichten H. Priesterwijding C. J. Graaf Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. is sinds 1 Juli 1930 In dit blad opgenomen. UI TG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Langeveld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer V* uur later.) II 12 13 14 15 16 17 Juni 1.33 2.30 3 33 4,39 5,55 7,02 7.59 RIJWIELEN en R1ITUIGEN 9 47 STOOMBOOTDIENST TEXEL-DEN HELDER v.v. Op werkdagen: Vertrek v. Texel: 5.50; 7.50; 11.20; 2.35 5.35. Vertrek Den Helder: 6.50; 10.-; 12.20; 4.20; 6.55. Op Zon- en Feestdagen: Vertrek Texel: 7.50 11.20 5.20 Vertrek Den Helder: 10.12.20 6.30 ZATERDAGAVOND CASARES QUIROGA. Leider van de Linksche Republikeinen ui Spanje, die met het Premierschap werd hekleed, nadat Azana tot President ge kozen werd. POLEN OP AVONTUUR. De Poolscbe Minister van Buitenl. Za-i ken, Kolonel Beek, heeft een bezoek ge bracht aan Belgrado, de hoofdstad van Z. Slavië. Wat hij daar kwam doen, laat zich slechts raden, maar men neemt aan, dat hij pogingen heeft gedaan de regee ring van Z. Slavië te bewegen tot sa menwerking met Polen en Duitschland. Evenwel heeft Ihiij dit doel niet kunnen, bereiken. Ook zijn reis naar Finland, vorig jaar met eenzelfde oogmerk onder nomen, was vruchteloos. Aan Tsjecho- Slowakije, Rusland en Frankrijk werd a! spoedig duidelijk, dat Polen vergeefs trachtte in de Balkan vriendschapshanden aan te knoopen, hetgeen deze landen niet weinig gerust heeft gesteld. Evenwel schijnt Pofen op avontuur belust en is er reden om zijn gedragingen nauwlettend gade te slaan. In de binnenlandsche po litiek spant het al reeds. Rydz-Smigly, in specteur-generaal van het leger, kende aan dit leger het opperste gezag in de; staat toe, wielk gezag door de inspecteur generaal wordt uitgeoefend. Mede is deze militaire dictator van rneening, dat er in Polen welvaart moet worden geschapen door werkverschaffing ten gunste van de militaire versterking van het land. Zoo gaat het in Duitschland ook. Is het een wonder, dat buurstaten met spanning de loop van de gebeurtenissen in Polen vol gen? WAT GEBEURT ER IN FRANKRIJK? In Frankrijk doet Léon Blum zijn best de gezeten burger zooveel mogelijk gerust te stellen. Hij wijst er de zijnen op, dat zijn bewind geen socialistisch bewind kan zijn. Hij moet immers voorkomen, dat 'n paniek ontstaat, met als gevolg een ka- pitaalvlucht, die hem beletten zal, de franc te handhaven, zooals hij van plan is. Onderwijl brak in tal van bedrijven/ een loonstaking uit met niet zelden een revolutionnair karakter: fabrieken werden bezet, directeuren gevangen gehouden. Blum veroordeelde dit optreden, maar schreef het toe aan het ongeduld, dat zich van de 'arbeiders na hun politiek sucoes meester had gemaakt. Met bezorgdheid vraagt men zich at, hoe de Fransche Hang een popje in je auto, Maar een beetje excentriek, 't Lietst met vreemde, malle vormen. Want dat is meteen komiek. Sier de divan in je kamer, Met een pop in kleurig zij, Ot u plaatst haar op uw bet^e, Boven op de beddesprei. En natuurlijk, als je voetbalt. Ook al is het wat frivool, Heb je een mascotte noodig, Voor het maken van een goal. 't Mag een hond zijn, 't mag een aap zijn, Teddybeer, chinees ot clown, Want met zulk een zielloos dotje Ga je in het spel niet down. Het geluk! want, lieve hemel, Het geluk staat bovenaan. Dus je knuffelt je mascotte Met een lachje en een traan. Bijgeloovig is thans mode, En het gaat er in als koek. Dus je houdt maar aan je popje, Ook al krijg je voor je broek. Want geloot me, iets verstandigs Daarvoor zijn veel menschen doof, Doch men heeft geen hersens noodig, Weet u, voor wat bijgeloof. franc zich onder deze bedrijven houden za'. Blum heeft heel wat geld noodig voor zijn werkverschaffingsplannen, maar zal dat niet door loonsverlaging ot belas- tingverhooging kunnen vinden. Hij zal dus geld moeten leenen, al zal ook dit zoo makkelijk niet gaan, daar het reeds; geringe crediet van de Fransche Staat er de laatste tij d niet heter op gewonden is. MAAKT ITALIË ZICH ONGERUST? De dag, waarop Genève met betrekking tot italic en Abessinië voor belangrijke beslissingen wordt gesteld, nadert. On derwijl heeft Mussolini de organisatie van het bestuur over Abessinië geregeld en alle verdere maatregelen als moederland tegenover zijn kolonie getroffen. Maar Italië staat niet onverschillig tegenover hetgeen te Genève te gebeuren staat. Te Rome zou onmiskenbaar een zenuwachtig heid aan de dag treden, gevolg van dia toenemende onrust, naarmate de beslis sing van Genève nadert. In interviews heeft de Duce getiffgenis afgelegd van zijn vredelievende bedoelingen en te ken nen gegeven, geen verdere imperialistische plannen te hebben. HET ZWARTE LEGIOEN. Een geheimzinnige, in alle stilte opereeirende bende, die duizenden le den moet tellen en het speciaal op communisten voorzien heeft, maakt een groot deel van de Vereen. Staten onveilig. We beelden hier een van die mysterieuze moordzuchtigen at. WAT BROEIT ER IN DUITSCHLAND? Geen mensch weet het. Waarom heeft Hitier nog niet op de vragen van Engef land geantwoord? We moeten er naar raden en kunnen slechts met zekerheid/ constateeren, dat een bea.igstigend zwij gen Hitier omhult. De reis van Oosten rijks Bondskanselier Schuschnigg naar Italië, waar hij met de Duoe een onder houd had, wordt met de houding van het huidige Duittschlamd in verhand gebracht, maar vindt vrij zeker ook een aanleiding in de toestand in Oostenrijk zelf, waar een groot deel van de bevolking tegeni de kan sal.er gekant is. De geheime diplomatie viert hoogtij in deze dagen. Men kan slechts gissen en ongerust zijn. HOE ANDEREN TEXEL ZIEN. Wie in deze dagen liet eiland Texel bezoekt, zal stellig, ook al heeft hij nimmer naar de vogels omgekeken, getrotlen worden door de groote verscheiden» beid aan vogels, maar bovenal door hun verbijsterende talrijkheid. Het begint al direct als we de boot verlaten en voet aan wal zetten en de weg naar Dien Burg of De Waal Inslaan. Aan alle kanten zingen -leeuweriken onafgebroken hun lied boven het lage polderland en aan weerszijden van de weg zien we allerlei weidevogels door het korte sellapenzwenkgras ot door de ondiepe brakwaterplasjes stappen. Waarheen we ook onze schreden richten en welk gedeelte van het vogcllamd we ook mogen doorkruisen, steeds blijven we omringd door de vogels en voort» durend moeten we kijken naar hun merkwaardige levensuitingen. Jan P. Sir ij - bos in „De Telegraaf" van 7 Juni 1936. SPANNING IN HET VERRE OOSTEN. Zooals in Europa Duitschland de we reld in spanning houdt, zoo doet het Japan in het Verre Oosten. Er is echten; een belangrijk verschil: Terwijl in Duitschland het leger nog tot voorzich tigheid maant in de internationale poli tiek, is de toestand in Japan juist omge» keerd. De Japansche regeering gaat door vredelievende verklaringen at 'te geven, wemscht heel duidelijk een verbetering van de betrekkingen met Rusland, zou niets liever willen dan een redelijke schik-> king met Nanking, waardoor Japan einde lijk partij zou kunnen gaan trekken van de voordeelen in de positie die 't op het Aziatische vasteland nu reeds verworven heeft. Maar de militairen zijn niet in too in te houden. Zij scheppen grensincidenten met Rusland, zij versterken en verbreeden voortdurend hun positie in Noord-Chima. Dezer dagen wend 'de wereld Opgeschrikt door het bericht, dat Ohinaezen een aan slag hebben gepleegd op de spoorweg van Pek'ng naar Moekden. De Chineezeni vooral waren ontsteld. Immers, zij had den reden om nu weer nieuwe rampen te verwachten. Een aanslag op de spoorweg was ook het voorwendsel geweest voor de actie in Mantsjoerije, waarmede alles begonnen is. Men heeft toen al gauw aanleiding gehad tot het vermoeden, dat de Japanners zelt voor de zeer on schuldige aanslag hadden gezorgd. Het rapport der bekende commissie-Lvtton echter heeft daarop weer dit vermoeden aan het wankelen gebracht, door vrij duidelijk in het licht te stellen, dat er haelemaal geen aanslag heeft plaats ge vonden. De eerste berichten over de nieuwe aanslag herinnerden aan het be ruchte geval van Moekden. De Japansche regeer iing heeft deze keer echter de actie kunnen opvangen. Intusschen houden de Chineesche studenten woedende anti-Ja- pamsche betoogingen, schijnt de negeering van Kanton die van Manking te willen be-oorlogen, als Nanking de Japanners niet bevecht, en moet de "NankingsChe ne geering bovendien nog oorlog voeren tegen de communisten in het binnenland. STAKING TE TOKIO. In Japan komen stakingen zelden voor. Des te opmerkelijker is de sta king van kellnerinnen te Tokio. Zij legden wegens een loonkwestie haar werk neer. Onze foto: een harer leidsters op een protest-meeting. „We leven in een bezeten we reld". Prof. Huizinga. Er gaat nu letterlijk geen dag voorbij, ot er heeft de een ot andere schokkende gebeurtenis plaats en men moet wel ze-' huwen hebben als gewapend beton zoo isterk, om dat alles zonder schade te kun nen verdragen. Want hebt gij, waarde le zers, dat groote en grootscbe radiomo- ii.ent van de vorige week Vrijdag met droge oogen „meegemaakt"? We bedoe len de vijfling. De beroemde vijfling uit Canada. Die beleefde zijn tweede ver jaardag en is hij die gelegenheid voor de microfoon gekomen. De dokter Fingeerde als impressario en liet de vijf schattch kraai-geluidjes maken en een paar ge broken woordjes stamelen. Hebt u in uw leven grooter sensatie beleefd? Wordt de radio op deze wijze niet meer en meer een hoogtepunt in het leven der mensoli- heid? De maohtegaal voor de microfoon is al iets heel gewoons, evenals allerlei' diergeluiden uit de bosschen, maar die vijfling. Zoo heeft idan hun gekraai door alle werelddeelen geklonken, 's Avonds konden we lezen, dat de vijf al een halt millioen hebben verdiend „en voor hun verder leven zullen kunnen rekenen op 20.0000 dollar per jaar" (Helaas, waarv. om zijn wij niet gelvoren als een onder deel van een vijfling?) In Engeland leeft een vierling, en die heeft zoo seinde Reuter de vijfling op jle tweede ver- Iaardag geluk gewenscht. Is het niet dod dig? Nu wacht de wereld op de zesling. Natuurlijk komt die, want de natuur staat nooit stil. Het oogenblik komt, dat Ca nada met 6—5 wordt geklopt en dat de weneld in zwijm zal liggen voor zes kraaiende zuigelingen voor de microfoon. We leven in een groote tijd FEESTELIJKE ONTVANGST. Zaterdagavond werd onze plaatsgenoot, de weleerw. heer C. J. Graat, die des morgens in de St. Bavo te Haarlem met; 38 anderen in tegenwoordigheid van een groot aantal familieleden en andere be langstellenden, door Z.H. Exc. Mgr. P.J, Huibers tot priester was gewijd, bij zijn a; nkomst te Öudeschild met de laatste boot een feestelijke ontvangst bereid. Z.Eerw. werd door de Zeer Eerw. heer Brinkman, pastoor te den Buirg, afge haald met een met tw.ee paarden be spannen landauer; de heeren D. Witte en J. v. Swinderen fungeerden als pal- tren'er. Na een hartelijke begroeting en gejuich van een talrijk publiek, nam de Neomist met zijn ouders in de landauer plaats. De tocht naar den Burg ging langs de nieuwe weg. Het rijtuig werd voorat- gegaan door een ruiter en -Jocir bijna 40 jongens op rijwielen en gevolgd door 10 luxe auto's met familieleden en andere belangstellenden, onder wie we opmerk ten de Zeeneerw. beer Prof. Bont (Se minarie Hage\eld), kapelaan Boelrijk (Ben- nebroek) en Rector Rijk (Vlissingan), allen vroieger kapelaan te Den Buig. Ach ter de auto's nog meer dan 40 dames qp rijwielen en twee ruiters. De wiel rijders (sters) werden begeleid door de heeren H. C. A. Kievits en J. Buijsman, onderwijzers aan de R.K. School. TEXELSCHE COURANT LICHT OP

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1