heumaT I Brieven van Texelaars in den Vreemde. TWEE V.V.V.'s. Gevonden Voorwerpen. Neemt dan alleen Aspirin- ZANQHULDE. Onder weg werd veel belangstelling getoond, in hiet biezonder te Den Burg. Bij aankomst aan de R.K. Pastorie werd de jeugdige priester daar opgewacht door een groote menigte en verwelkomd o.m. door een groep meisjes van de R.K. School, allen in het wit uitgedost, die hem met palmen toewuifden. Onder leiding van de heer W. H. Willemsen brachten zij hem een zanghulde, welke op Z.Eerw. zichtbaar indruk maakte. Gezongen werd Nu rijzen onze zangen, Van dank en vreugde en lof. Tot Jezus, Hoogepriester In 't hooge Hemelhof. Wij loven al tezamen Gods goedertierenheid, Dat Hjj één uit ons midden. Tot Priester heeft gewijd. Nu rust op uwe schouders De dubbele priestermacht. Om Jezus op te offeren, Te breken Satans macht. Wij leven met u mede, Wij doelen in uw vreugd. Het is uw priesterglorie Die onze ziel verheugt. Ga nu uw taak beginnen, En doe uw pjiesterwerk, Tot heil van vele zielen, Tot glorie van Gods Kerk. Wij blijven voor u bidden En gij, vraag' aan 't altaar Dat Jezus' Bloed ons allen In Zijne Kerk bewaar*. Hierna volgde in de R.K. kerk ©en kort Lof. EERSTE PLECHTIGE H. MIS. Zondagmorgen droeg de Eeirw. Heer Graat zijn eerste plechtige H. Mis op en wel met assistentie van de Zeereerw. pastoor Brinkman, presbiter assistent en de weleerw. heenen Kapelaan Boelrijk en Rector Rijk als diaken en sub-diaken, terwijl op bet priesterkoor badden plaats genomen wc wereenv. boeren Kap. Van Schijndel en Prot. Bont. Prof. Bont hield de feestpredikatie; hij sprak in het biezonder over de hooge waarde van bet priesterschap en memo reerde, dat de neomist C. J. Graat mis- dienaar was in de jaren, dat Prot. Bont te Den Burg kapelaan was. Tijdens de Mis wend door bet kerkkoor onder leiding van de beer W. H. Willem sen op voortreffelijke wijze de 3-stem- mige Mis van Perosi ten geboone ge bracht. Het Credo werd in volkszang uit gevoerd. Aan het slot werd door het koor de Priester cantate van Dobbelman gezongen met fraaie tenor- en bairiton- soli. Organist was de heer W. v. Heer- waarden. Het was een indrukwekkende plechtig heid. De kerk was geheel bezet. RECEPTIE. Zondagmiddag werd van 121 uur in bet St. Janshuis receptie gehouden. Zeer velen gaven daar blijk van belangstelling., Een groot aantal geschenken, welke de jonge priester in ontvangst mocht nemen, was in bet gebouw uitgestald. We merk ten op alben, stola's, superplies, ©en kruisbeeld, wij waterbakje, lamp, rook tafel, pendule, bet standaardwerk van A^gr. Potters „Verklaring van de Kate- chismus" en nog veel andere geschenken.. NEOMIST C. J. GRAAF. De weleerw. heer C. J. Graat werd in 1910 te Den Burg op Texel geboren. Hij bezocht eerst drie jaar de R.K. School al hier, daarna de Zusterschool te den Heil-' der. Vervolgens studeerde hij zes jaar aan het Klein Seminarie Hageveld, daar na Philosophic en Theologie aari bet Groot Seminarie Warmond, aan welk se minarie de weleerw. beer Graaf nog ©enige weken zijn studie zal voortzetten. Omstreeks Augustus zal, naar men ver wacht, Z. H. Exc. Mgr. Huibers de jonge, priester tot kapelaan benoemen. De dagen 6 en 7 Juni 1936 waren in- tusschen voor de katholieken op ons eiland, voor de familie Graat in bet bie zonder, dagen van biezonder© vreugd en beteeken is. VIERDE LAMMERENMARKT. Bij een aanvoer van 4231 lammeren liep de prijs Maandag van f6.50 tot t9.50. Gemiddeld werd f8.— besteed. De han del was aanvankelijk stug, maar later vlugger. St. George School, WA A, P.O. Mombasa, Kenya Coloni, Br. E. Africa. Principal: Rev. M. Witte, C. S. Sp. O.B.E. 29 Mei 1936. MET 100 NEGERS NAAR DE EMPIRE-DAY-PARADE. Geachte redactie. Precies 3 maanden geleden, als ik mij niet vergis, slaakte ik mijn laatste zuchten in de gastvrije kolommen van ons Texe- laartje. Wij Hollanders, staan in bet buitenland bekend als jubileum-makers. Wij vieren niet alleen de gouden en desnoods zil veren jubilea, maar zien nog kans het zilver in tweeën te splitsen tot koper en zoowaar hier en daar nog zelfs het koper te verdoelen in blikjes ad 61/1 jaar. Aan Universiteiten wordt het gemakkelijker vergeven iedere 5 jaren een lustrum-feest i;n elkaar te timmeren maar daar zijn het studenten voor. Waa. niet minder studentikoos, is nog een stapje verder gegaan en beeft on langs 't Eerste Half Jarig Bestaan van, de herrezen school gevierd. Enkele da gen geleden was het „Empine-Day" in Mombasa. Daarbij plegen jaarlijks alle troepen te worden gemobiliseerd, ook de school-troepem, ondier bet oog van de Governor en alle magistraten en persoon lijkheden in parade-uniform, de Toewan Bazaar zelfs met een kleurige helm vol wuivende struisveenen op de fiere kop. Nou, en daar moet ik bij wezen, met m'n jongens. En dat gaf de aanleiding tot ons jubileum. Daar de Waa-Band met z'n respectabel getal trompetten (belaas nog niet alle maal betaald), z'n' 25 pijpers, kleine en, groote trommels^ het ondertusschen al tot een repertoir van een twintigtal En- gelscbe moppen plus twee schitterende Nederlandsche potpourri's beeft gebracht (O schitterende kleunen, turt in ^e ran-f sel, enz.), had ik de feestcommissie be-; scheidenlijk aanbevolen mijn fanfare uit te noodigen. O wonderlijke negermuzi- kaliteit, uitgebuit door ©en vuurspuwende zwarte Bandmaster! Helaas, mijn mild aanbod werd afgeslagen, omdat de Nai robi Militaire Band al besteld was. Voorts heeft die een blanke direkteur, die ook niet graag zijn jaarlijksch uitstapje naar Mombasa mist. En om die officieele mu- TEXELS KLEEDINGCOMITE. Texels Kleedingcomité maakt melding van de ontvangst van een groot aantai hoeden, kosteloos aangeboden door mai- son SchramaLap. BUITENSPORT. Van het maandblad Buitensport zal in Juli een Texel-nummer verschjjnen. Zij, die in dit nummer een advertentie zou den willen plaatsen, kunnen een proef' nummer en adv. tarief bekomen aan het Bureau van dit blad. ZWEEFVLIEGEN OOK OP TEXEL? De beer C. Trap, se er. van de Helder- scbc Zweegvliegclub, schrijft ons in ant woord op een verzoek om eenige inlich tingen bet volgende: Ruim ©en jaar geleden werd te Den Helder op initiatief van de beer Sanders oft. M.S.D, K.M., een zweefvliegclub op gericht, welke vereeniging ten doel beeft, zweeftoestellen te bouwen en daadwerke lijk de zweefsport te beoefenen. Of schoon tot voor eenige tijd 'hier in Neder land vrij algemeen beweerd wer4, dat ciins land niet geschikt zou zjjin voor het zweefvliegen, is dit toch niet het geval. De praktijk heeft bewezen, dat juist de duinstreken bij uitstek voor deze sport geschikt zijn. Daar Texel over zeer mooie duinen beschikt, lijkt bet mij, dat dit eiland voor de zweef vliegsport een ide aal "oord is. De groote vraag is echtep, ot men van Waterstaat over de duinen als startplaats mag beschikken. Ons werd dit geweigerd. Thans hebben we toestem ming van de minister van Defensie om van het vliegkamp De Kooy gebruik te maken. Hetzelfde zou men op Texel mis schien kunnen bereiken met „de Hors" nabij vliegkamp „de Mok". Ofschoon onze vereeniging pas in de kinderschoe nen staat, hebben wij in het afgeloopen jaar een toestel gebouwd. (Vorige week is het gekeurd. Red.) In de toekomst ligt het in de bedoeling om op Texel te gaan zweefvliegen, maar dit zal nog wel ©en jaar duren, daar wij eerst het tweede toestel, waarvan wij de teekeningen reeds bezitten, gaan bouwen. Het toestel, dat wij op het oogenblik bezitten, is ©en 10.5 M. Zögling. Het tweede zal een 12 M. worden van het zelfde type. We danken de heer Trap voor zijn schrijven, en bevelen belangstellenden, die méér willen weten, aan, zich met hem (Loodsgracht 31) in verbinding testellen. zikanten niet verlegen te maken, moet ik voor de gelegenheid alle muziek maar in Waa laten. Misère. Afijn, toch zijn we daqgs te ^oren met een keurbende van 100 boys. (15 bleven er achter om de huizen te bewaken) vroolijk naar Mombasa gemarcheerd, ieder met z'n deken op de rug, waarin gewasschen en gestreken het schoon© uni formpje, plus ©en bordje, lepel en kroes, alles netjes samengebonden. Na een tip pel van 15 K.M. waren we aan ©en school aangeland, waar de dekentjes wer den uitgespreid op de cementen vloer, het bordje met het omgekeerde broekie ©n hempje voor hoofdkussen. Honderd lb. rijst en evenveel vleesch waren reeds ter plaatse, werd smakelijk gekookt in 'n ijzeren vat en nog smakelijker verorberd. Volgende morgen trok ieder zijn kleu- rig-omzoomd katoenen feest-hempje aan, met de groene ceintuur gestrikt hangend over het in-de-vouw gestreken korte khaki-broekje; en boven op de zwarte krullebol een splinternieuwe roode fez met-kwast. Behalve het laatste artikel, hier 30 Hollandsche centen kostend, was alles gekomen uit de Waa-kleermakerij, waar de oude machines sinds weken oor- verdoovend hadden gerateld. In de gau wigheid was alvast ©en school-badge met de initialen van de school op 't hemd gestempeld, om bij tijd en wijle netjesj te worden overgestikt met knoopgaten- steken; dat is zoo onze manier van bor duren. De jongens zagen er uit om van, te snoepen. Natuurlijk had ik mezelf ook netjes bijgekalefaterd met een frisch kwastje witkalk over mijn oude helm, enz. Zelfs twaalf stuivers uitgeschoven voor een up- to-date haar- en-baard-knip. Want als ik dat mijn kleermakertje laat doen, moet ik altijd drie weken thuisblijven en m'n hoed op 't hoofd houden en mijn baard in de schaduw. Nou kon ik ongestoord aanslaan, zelfs m'n hoed afnemen, voor het schitterende gezelschap van de pa rade. Bij nader inzien had ik mijn nieuwe pakje nog maar wat uitgesteld, daar ik juist ©en stel brieven en velerlei kaarten hajd gekregen met uitnoodiging van die Gouverneur voor de groote Parade in Nairobi met a.s. King's Birthday, 23 Juni. Daarbij worden o.a. die Nieuwjaarsdeco- raties opgespeld. Dat kon ik ditmaal niet missen ('t most er nag beekomme, na een half jaar waohten!) (Wordt vervolgd.) HET NIEUWSTE. Op een te Berlijn gehouden tentoon stelling kon dit merkwaardig orgel be wonderd worden. De pijpen zijn, gecom bineerd met een lamp, aan het plafond be vestigd, terwijl het orgel van iedere ge- vvenschte plaats in huis at bespeeld kan worden. HOE LANG NOG? V.V.V. Texel, gevestigd te De Koog, heeft aan de Federatie van V.V.V.'s in N. Holland ©en schrijven gericht, het welk in de vergadering van genoemde Federatie onlangs te Camperduin ge houden aanleiding gat tot een bespre king over de mogelijkheid van samenvoe ging van de beide V.V.V.'s op ons eiland. Op een verzoek van de heer Nypels deed de voorzitter, Mr. D. Breebaart, toezegging met de Burgemeester van Texel een onderhoud te zullen aanvragen, met het doel te trachten ©en samenvoe ging tot stand te brengen. Ot het baten zal? We hopen't van harte, maar verwaéhten van een dergelijke poging geen resultaat. Het is een ongezonde, althans afkeu renswaardige toestand in een gemeente als de onze twee V.V.V.'s op de been te houden. Thans meer dan ooit! Versnippe ring van tijd en geld en krachten moet voorkomen worden. Er is al heel wat ge dokterd om de zaak weer in het reine te brengen. Ook onze Burgemeester, Mr. In een enkel jaar werden in wa gons der Ned. Spoorwegen meer dan 74000 voorwerpen van aller lei aard bij vergissing door reizi gers achtergelaten. Jaarlijks circa tachtig duizend. Meer dan twéé honderd per dag! 't Is een respectabel cijfer, Dat er dunkt me wezen mag. Daarbij moet je nog bedenken: Da's alléén maar in de trein, Het totaal in heel ons land zal Dus wel honderd duizend zijn. Parapluus en wandelstokken, Vulpenhouders bij de bos. Dassen, tasschen, passen, jassen, Rijp en groen en vast en los. 't Is een feit ,dat men een paar keer In de trein een kunstbeen vond5 De vergeter moest toch voelen Dat hij ietwat wankel stond. Jaarlijks circa Jachtig duizend. Het is eigenlijk onwijs; Nemen wij, naast rieten reismand, Dan geen hersens mee op reis? Menschen zijn vergetelingen, Van de allerergste soort. We vergeten heel veel dingen, Waar je nóóit meer iets van hoort: Vrienden, plichten én beloften, Voorrecht, schuld en dankbaarheid, We vergeten zelfs ons zèlt soms, En dat is geen kleinigheid. ZOO SPRAK. DR. H. SCHACHT (Duitsch minister): De levensstandaard zal in Duitschland on vermijdelijk omlaag gaan, wanneer het koloniale probleem op bevredigende wijze niet spoedig wordt opgelost. HERTZOG (Z.-Afrika): Ik vertrouw, dat de Volkenbond ondanks alles zijn hooge idealen zal verwezenlijken. Indien men zich neerlegt bij de gedachte, dat de Bond getaald heeft, zou vernietiging der beschaving hiervan het gevolg zjjn. Het Verdrag van Versailles echter moet noodig herzien warden, want het is 's we relds grootste bron van wrijving. Komt er oorlog, dan is dit verdrag er de oorzaak van. Kamp, heeft vergeefs gepoogd, als heel meester te fungeeren. De kloot tusschen beide V.V.V.'s bleek niet te overbruggen. En dit wil wat zeggen. Want heeft de naam van ons, Hollanders, als bruggen bouwers geen internationale klank? Neen, de Federatie van V.V.V.'s hoeft er beusch n'.et aan te pas te komen. Wan neer men het hier zooals keer op keer bleek in beginsel niet eens kan wor den, is alle verder ^gepraat doelloos, wie zich ook als bemiddelaar opwerpt. Wanneer worden we wijzer? SPORTNIEUWS TEX. BOYS. Hedenavond 7 uur speelt het Tex. Boys-elftal tegen De Mok. Elftal: Jac. Schrama C.Graaf J.v.Sambeek P.v.Heerwaardien H.Langler M.Bakker Th.Kager A.v.Sambeek W.Ran C.deVeij Res.: J.Schrama. C.Ran We herinneren aan de alg. vergadering op Vrijdag, die ©enigszins een feestelijk karakter zal dragen, en waar belangrijke besprekingen gehouden zullen warden. Verwacht worden alle leden en alle adsp. SCHOOLVOETBAL. De Zaterdag 1.1. hier gespeelde wed strijden hebben beide ©en verrassing op geleverd. RKS won warempel van de Cocksdorp, terwijl OLS A slechts 3 doel punten maakte tegen die Chr. School, 't Viel ons van De Cocksdorp en OLS A danook tegen, maar we twjjfeten er niet ,aan, dat deze elftallen Zaterdag a.s. veel beter spel zullen laten zien. Intusscheu verdienen RKS en Chr. School een com- DON JOSE MOJICA. De Spaansche tenor, operazan'ger, die in veel films met succes optrad. t (bayem TABLETTEN \J[y Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbulsjes van 20 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 cts.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2