;bruin en niet verbrand. k) Met Texels Raad op excursie. Bij zonnebaden, zwemmen, sport,fiets-.wan del- en watertochten wordt zonnebrand voor komen met AMILDA-CREME (Zonnebruin). Bronst en bruint tevens uw huid prachtig. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 en 25 c NAAR AFSLUITDIJK, WIERINGERM EERPOLDER EN MEDEMBLIK. „Kent gij het land, der zee ontrukt..." „De Polder groeit, Staag, ongestoord. De arbeid boeit, Het werk gaat voort." Het was een alleszins geslaagde ex cursie, welke de leden van onze Ge meenteraad en eenige anderen Woensdag onder leiding vam Burgermeester Kamp naar Wieringermeer en Medemblik maak ten. Het weer werkte mee, terwijl al hetgeen we te zien en te hooren kregen zoo interessant, de stemming zoo uitne-i mend, de ontvangst in polder en stad zoo hartelijk was, dat de tijd omvloog en allen aan deze „trip" de aangenaamste herinneringen bewanen. Dat het geen „snoepreisje" was, maar een excursie met een practisch doel, moge uit ons verslag blijken; ter gerust-, stelling van Texels belastingbetalers zij bovendien meegedeeld, dat de kosten geheel door. de vroedschap zelf wer den betaald. DE START. Te kwart voor negen sche pen, neen, „bussen" we ons te Den Helh der jn. De reis zal gaan met een „tou« ringcar" van De HaanJs Autobedrijf te Wieringen. Van de raadsleden mankeert alleen de beer P. Dros op het appèl. Maar dat was bij loting uitgemaakt. De heele TexelsChe raad, de burgemeester incluis, van huis? Dat gaat niet. Eén dezer hoe ren moest voor een dag met het ambt van loco-burgemeester worden bekleed, en het lot wees de heer P. Dros aan. Van het reisgezelschap maakten, behalve de raad en Mr. Kamp nog deel uit de heenen C. Jonker, gem.-secr., J. Tiessen, dir. van gem. werken, alsmede uw onder-| danige dienaar, de pers. Via de brug bij de Kooy en over Bree-/ zand, bereikten we de 2 K.M. lange af sluitdijk",welke Wieringen met het vaste land verbindt. Geen muggen! Dat was 'n boffer^ want dat gedierte zou ons anders veel last hebben kunnen veroorzaken. Om 9 uur 10 zitten we op Wieringen, dat met zijn tuinwallen en zijn afwisselend hoog en laag terrein met Texel eenige over eenkomst vertoont, maar: we missen er o.a. de schapen en tot scha van het landschapsschoon het ojidergrondsoh telefoonnet. We rijden naar het MONUMENT, ge sticht ter herinnering aan de voltooiing van de Zuiderzee-afsluitdijk (Wieringen Friesland: 27.6 K.M.) op 28 Mei 1932. Toen wend de Vlieter gedicht. We bezichtigen de ZuiderzeeSLUIZEN aan Den Oever. Daar bevinden er zich. 15 van de 25, welke de dijk er in totaal telt (10 op Kornwerderzand). Gnder-i weg bemerken we, £lat nog druk gewerkt wordt aan verdedigingswerken, ten doel hebbende in oorlogstijd de dijk zoo noo<\ dig bij aanvallen in bescherming te ne men. WIERINGERMEER. DE LEEMANS staat nu op het pro-, gramma, het kolossale gemaal bij Den Oever, dat samen met de Lelie, bij Me demblik, de Wieringermeer „droog"gema- len heeft. Dat was een feit op 21 Aug. 1930. Wel 600 millioen kub. M. was toen, verzet. Maar wie aan zoo'n gemaal een1 bezoek heeft gebracht, zal ontdekt heb ben dat de omvangrijke Werkspoor-Die- sel-oentrifugaalpompen, elk van 600 as- P.K. en een capac. van 250 a 290 kub. M. per minuut, voor geen kleintje vervaard zijn. De bedrijfsleider geeft ons een over zicht van het pompstation en wijst o.a. op een z.g. electr. verklikker, welke het personeel waarschuwt, ingeval door plot selinge regenval des nachts of door andere omstandigheden het polderpeil on verwachts stijgt. WIERINGERWERF. Langs een gedeelte (een vrij slecht ge deelte, althans wat de grondkwaliteit be treft) van de polder met boschaanplant, vnl. loofhout en sitka-spar, rijden we om vijf over half elf Wieringerwerf, het jongste dorp van de polder binnen. Van de terp genieten we van een verrassend mooi panorama. In de verte teekent zich het silhouet van Radboud's veste, de stad Medemblik, af. MIDDENMEER wordt bereikt. Voor het Dorpshuis worden we ontvan gen door de heenen Ir. S. Smeding, dw necteur van de Wier i ngermeerpolder, em A. D. van Eek, hoofd van de Bouwkun dige Afd. van de Wieringermeerdimectie. Gedurende een kort verblijf in het Dorpshuis, waar koffie aangeboden wordt, geven Mr. Kamp en de heer Van Eek (Ir. 1 - - HET MONUMENT OP DE AFSLUITDIJK. Smeding vertrok spoedig) een overzicht van de bebouwing en het in cultuur bren-i gen van de polder, van de zorg voor on derwijs, godsdienst, openb. veiligheid en volksgezondheid, enz., enz. Administra tief is de polder ingedeeld bij de vijf randgemeenten, grootendeels bij Medem blik en Wieringen. Zij heffen er belasting, „maar dragen ook zórg voor de werkloo- zen, de armlastigen, enz. Behoudens goed keuring door de Staten-Generaal zal een openbaar lichaam in het leven worden ge roepen, eenige overeenkomst vertoonen- de met een gemeenteraad, maar op welks samenstelling dp ingezetenen van de pol der geen invloed zullen kunnen uitoefei nen. Naar de heer Van Eek meedeelde, wa-i ren er 600 a 700 aanvragen voor boer derijen ingekomen. Er is dus veel animo (speciaal akkerbouw). De pachtcontracten worden voor 6 jaar vastgesteld en hangen af van de indexcijfers van de Directie van de Landbouw. Zij, die een akkerbouwbe drijf willen pachten, dienen over een be drijfskapitaal van t300 per H.A. te be schikken; voor een weidebedrijf is deze som op f200 bepaald. De scholen wor den door het Rijk in bruikleen gegeven en bezocht door kinderen van alle ge zindten. In het Schoolbestuur hebben zit ting 'n vertegenwoordiger van de R.K., de Geref. en Chr. Volksonderwijs en twee van de overheid. Godsdienstonderwijs is er een schoolvak, dat door aparte gods dienstonderwijzers gegeven wordt. Thans zijn voor de bouw van twee biezondere scholen aanvragen ingediend en wel bij de gemeente Medemblik. De thans bestaande zouden biezondere openb. la- gene scholen kunnen worden genoemd. We verlaten het Dorpshuis en brengen een kort bezoek aan de school te Middien- tmeer. Ze telt 205 leerlingen en vier, bin nenkort vijf leerkrachten. Het Dorpshuis zal spoedig als hulplokaal moeten dienst doen. „Dorpshuis" wordt dan het vooir- loopig raadhuis te Wieringervverf. BOERDERIJEN. Vervolgens wordt een aantal boerde rijen bezichtigd. De bouw geschiedde on der leiding alsmede naar de weloverwo gen ontwerpen v. d. heer Van ECk, die ons: persoonlijk rondleidt en met inlichtingen ten dienste staat. Overal valt ons de dege lijke constructie en practische inrichting) Op. De koeienstallen zijn brandvrij en kunnen doelmatig geventileerd worden. De grootste boerderij voor gemengd be drijf, welke wij bezoeken, kan 14 koeien! en 10 paarden huisvesten en berging ge ven aan 2700 kub. M. graan. (Kosten 116200.—). Ook wordt ons vergund een woning te bezoeken; ook hier weer: licht, luCht en practisch als factoren, Nvaarmee in de eerste plaats rekening is gehouden. MEDEMBLIK. Om kwart voor één verlaten we de laatste boerderij en nemen we afscheid van de heer Van Eek. Om 1 uur zijn we in Medemblik. In het raadhuis, dat spreekt van jaren, die eeuwen achter ons liggen, worden we ontvangen door Burgemeester P. C. J. Peters, en zijn echtgenoote, mevr. Peters Mtihl, en de heenen weth. Koomenen Kroeb en gemeente-secr. Klasema. In de welverzorgde raadszaal wordt door burgemeester Peters een kort woord ter begroeting gesproken en door mevr. Peters koffie geserveerd. Burgemees ter Peters zegt het bezoek op hooge prijs te stellen en „geeft vervolgens een kort overzicht van de geschiedenis van Medemblik, welks ontstaan volgens een oude Chroniek zou dagteekenen van 334 jaar na Chr., volgens andere documenten van 700 jaar na Chr. Medemblik heeft rijke dagen gekend. Hiervan getuigen de oude gebouwen, groot en trotsch, datee- rende uit de Gouden Eeuw, toen Medem blik een bloeiende koopstad was, met zakenlieden, die handel dreven met lan den ver buiten onze grenzen. Voor wie de „stem van het verleden" kan verstaan, heeft het stadje veel merkwaardigs. Het archief, dat ten raadhuize in een cement ten kluis bewaard wordt, is zeer omvang rijk. Het omvat, voor wie daar belang in stelt, interessante schrifturen; wie; hebben er b.v. eenige gezien, ondertee kend door Karei V, Prins Willem I van Oranje, door Alva, enz. Een der beziens waardigheden van Medemblik is de veste, welke eens de zetel van de beroemde Friesche Koning Radboud was. Het kasteel werd door wijlen architect Cuy- pers Sr. voor een deel gerestaureerd; hét hoofdgebouw met twee torens verkaeren thans in zeer goede staat. Mr. Kamp antwoordt burgemeester Pe ters op origineele en geestige wijze door een gedicht van zijn hand, getiteld De droom van Koning Radboud, te recitee- ren. Het getuigt van de vooruitziende blik van wijlen die Friesche potentaat. Hij voorzag, dat thans burgemeester Peters hier resideeren zou en zich alle moeite zou geven, om de stad, buiten haar schuld in verval geraakt, zooveel hij kon, op te heffen en tot bloei te brengen, mede door de aanleg van parken, plant soenen, speeltuin en restauratie grooter aantrekkelijkheid te verleenen. En stem uit het verleden; een zeker gewaardeerd niet-alledaagsch compli ment. Mr. Kamp noodigt de Medemblikker vroedschap tot een tegenbezoek aan zijn gemeente uit, welke invitatie in dank ont vangen wordt. Vrij zeker zullen de vroede vaderen, over wie Burgemeester Peters de soepter zwaait, Texel deze zomec met een bezoek vereeren. DOOR MEDEMBLIK. Intusscben na dert de tijd om de inwendige mensch te versterken. Na bezichtiging van de Burge meesterskamer, keurig ingericht overeen komstig de stijl van het oude gemeente-| huis, wandelen we door het uitgestrekte, met zorg onder de degelijke en artistieke leiding van gem.-opzichter Ruyter in werk verschaffing aangelegd gemeentelijke wandelpark naar het Theehuis. Dit in fraaie stijl opgetrokken gebouw, volkomen passend bij de omgeving, is gemeentelijk eigendom, maar wordt door particulieren gepacht. In de nabijheid bevinden zich een speeltuin met veel attracties voor de jeugd (heeft gekost f2000.—; opbrengst contributies plm. f700 per jaar), een apen kooi, een volière met kleurige vogels en een hertenkamp. Verder werden bezocht Kasteel Rad boud met zijn ridderzaal, gevangenis, kel der, enz., fieet'interes sant, de „boerderij'* van K. Schouten, oogenscfnjnTijk een groot heerenhuis het staat gewoon tus- schen antfene hulzen in maar in feite een boerderij. Wanneer we naar binnen gaan, staan we meteen in de koestal. Er is ruimte voor heel wat koeien, maar nu worden haar plaatsen ingenomen 'door meubelen, fraai poroelein en koperwerk, enz., enz. terwijl ook overigens door stof feering en schilderwerk niets doet ver moeden ,dat hier 's winters koeien wor den gehuisvest. Ook het Tehuis voor Ouden van Dagen „Levensavond", vroe-' ger weeshuis, wordt bekeken. Vooral de kostbare gobelins (behangseltapijten met ingeweven kleurrijke voorstellingen en fi guren) worden bewonderd. Er is nog veel in Medemblik, dat tot bezichtigen noodt, maar de tijd gaatzijin gang. We nemen afscheid van onze vriendelijke gastvrouwe, mevr. Peters en de Medemblikker heeren, die zoo welwil-i willend waren oms rond te leiden. Om kwart voor vijf rollen we de Wieringer meer weer in. SLOOTDORP gaan we nu bezoeken, de perste en, bij gebrek aan ervaring, uiteraard minst geslaagde nederzetting in de Wieringermeer. We gaan een kijkje nemen in het keurige geheel naar de eisCh ingerichte gymnastiek- en recreatiege- bouw. Een zeer groot sportterrein behoort er bij. Alles om jaloersch op te worden. De klok wijst intusscben reeds 5 uur. HET JOODSCHE WERKKAMP. Ons laatste bezoek geldt het Joodsche Werk kamp, waar we door de directeur van de Stichting Joodsdhe Arbeid,, dr. Lubinski, worden rondgeleid en voorgelicht. Het Kamp telt 150 uit Duitschland ge vluchte jpden, 120 jongens en 30 meis jes, wier leeftijd varieert van 1630 jaar (gemiddeld 24 jaar) en stelt zich ten doel de jongelui op te leiden voor de uitoefe ning van een nieuw beroep (landbouwer, veehouder, tuinbouwer, metselaar, meubel maker, smid, enz.) Van de hier thans werkzame jongens en meisjes was twee derden in de koophandel betrokken, ter wijl een derde studeerde (rechten, medi cijnen). Het is de bedoeling, dat zij na| volbrachte leertijd van 2 jaar naar Pale stina, Z. Afrika of Z. Amerika vertreki ken. De meesten gaan naar Palestina. Tot heden heeft het Kamp zestig leerlingen, afgeleverd; 40 van hen vestigden zich in Palestina. Uit door de directie ontvangen brieven blijkt, dat het Kamp de jongelui, die er werden opgeleid, een goede basis verschaft, waarop zij zich een bestaan in de wereld kunnen bouwen. Dat zij steeds met een gevoel van groote dank baarheid terugdenken aan de jaren, in het Kamp doorgebracht, blijkt mede uit die correspondentie op vaak treffende wijze. Achtereenvolgens bezoeken we de afd. meubelmaken (we zagen hier een prachtig werkstuk van een jonge Duitscher, die van beroep tooneelspeter was!), de afd. voor machinale houtbewerking, slagerij, DE SLUIZEN BIJ DEN OEVER.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2