<MAOCIs Justablet PUIt©L Hè die vervelende kies.... im AKKERTJES TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT SPRUTOL Doorzitten? Zomer sproeten Iets over de afkomst van het tamme schaap. Brieven van Texelaars in den Vreemde. A s Texelsohe Berichten Zaterdag 13 Juni 1936 Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel Brengen ter kennis van bei Ianghebbenden, dat ingevolge de alge- meene politie-verordening de gebruikers van gronden binnen de gemeente ver plicht zijn distels, andere dan de blauwe zeedistel (Eryngium maritimum), op die gronden zoodanig te bestrijden, dat knop- vorming van deze planten onmogelijk is. Overtreding dezer bepaling wordt ge straft met een geldboete van ten hoogste driehonderd gulden of hechtenis van ten hoogste twee maanden. Texel, 11 Juni 1936. Burgem. en Weth. voornoemd. De Burgemeester, KAMP. De Secretaris, JONKER verdwijnen spoedig door een pot Bij alle drogisten. door C. S. PONQER. Men weet nog weinig met zekerheid over de afkomst van het tamme schaap. Daar het schaap alleen daar getemd is kunnen worden, waar het al wild leefde, vallen groote deelen van de aarde al da delijk buiten beschouwing, als land van herkomst. Wilde schapen zijn in Europa geweest, maar reeds voor de Ijstijden (10.000 v. Chr.) zijn zij daar uitgestor ven. In enkele streken worden nog over-i blijfselen van deze rassen gevonden, b.v. de Moeflon schapen op Corsica en Sar dinië. Europa is dus als land van lier-* komst van onze tegenwoordige tamme scha pen uitgesloten. Wilde schapen ko men alleen voor in Azië en een deel van Noord-Amerika. Namelijk van Cy prus en Klein-Azië oostwaarts door Gem- traal en Noord-Azië via Alaska tiot Noord-Mexico. Vier groepen wilde scha pen heeft men kunnen onderscheiden. I. DE MOEFLON-GROEP kwam het meest ver westwaarts voor, zooals ik boven reeds vermeldde. Deze groep hoort thuis in Cyprus, Klein-Azië tot im Per- zië. Dit is het kleinste wilde schaap; on geveer 75—80 cM. hoog; een witte vlek op de rug onderscheidt de geheele groep. Overigens is de kleur bruin-rood. De rammen hebben manen. Op de verschil lende hoorn-vormen, die voorkomen bij de soorten in deze groep ingaan, zou mij te ver voeren. Ii. DE VIQNEI-GROEP hoort thuis in het gebied ten oosten van de Moeflon. Deze groep wordt in het noorden en het westen vertegenwoordigd door 't steppen- schaap. Andere soorten komen voor ia Afghanistan, de Pandsjaab tot de Kara- koroem en Tibet toe. De schapen van deze groep zijn grooter dan die van de vorige; tot ongeveer 90 cM. toe. De kleur is grijsbruin. De rammen hebben groote manen. Rammen en ooien hebben steeds hoorns. III. DE AROAL1-OROEP komt voor ten oosten en ten noorden van de tweede groep; van de Pamir tot in Kamschatka. Dit is het grootste wilde schaap; tot on geveer 125 cM. De buitengewoon lange hoorns (soms 150 cM.) zjjn sterk ge draaid. IV. DE GROOT-HOORNS komen voor van de IJszee tot in Amerika. Hun naam is ontleend aan hun korte, dikke hoorns. Deze groep staat niet in verbinding met het huissdiaap en kunnen vvij dus verder buiten beschouwing laten. Uit de eerste drie groepen komt het HUIS-schaap voort. De wilde en tamme schapen hebben een sterk KUDDE-IN STINCT. Men kan nu nog in Azië kudden zien van 20.000 stuks, die onder de hoede van enkele herders slechts staan. •Illlll St. George School, WA A, P.O. Mombasa, Kenya Coloni, Br. E. Africa. Principal: Rev. M. Witte, C. S. Sp. O.B.E. 29 Mei 1936. DE EMPIRE DAY-PARADE. (Vervolg.) Welnu, in de Mombasa Empire Day Parade van eenige duizenden schoolkinde ren, blank, Indisch en zwart, achtereen volgens, maakten m'n kranige jongens zoo'u frissche indruk, dat ik de volgende dag een heel stel Hooge Oomes op visite kreeg. En toen hebben we maar meteen, liet Halt Jarig Bestaan gevierd, aangezien door de Gasten rijkelijk op vleesch, rijst en suiker werd getracteerd. Op die con ditie kan ik natuurlijk een maandelijksche jubileum-viering toestaan. De hoofdzaak ondertusschen was, dat na een nauwkeurige inspectie van scholen, werkplaatsen, slaapzalen, proefvelden, enz., een mooi rapport in m'n „Log- Book" kwam te staan, waarin men sprak van: allergunstigste indruk, wonderbare vooruitgang, enz. enz. En ik denk, dat de jongens het ruim verdiend hebben. Trou wens, de hoofd-inspecteur, die het mooi ste compliment maakte, staat bekend als een meedoogenlooze vitter. Tenslotte was er een plechtige seance in de groote eetzaal, die ook als feestzaal dienst doet, met speechen en weder- speeclien, met een selectie van Engelsche en Hollandsche fanfane-muziek, afgewis seld door de fifes-and-bugel Band en met de noodige enthousiaste scliool-songs er tusschen door. Een pracht muzikale gym- nastiek-oefeniiig was 't besluit. Daarna gingen de jongens naar het voetbalveld^ en wij naar mijn verandah voor oe „Tea" met eigengebakken koekjes er bij, jandorie. En zoo vierden we ons eerste jubileum, en ik heb er van genoten, nog meer dan van de „wormie bolle" vroeger na het einde van de ,,hooi-biou". Terwijl ik hier eigenlijk een punt wilde zetten, beginnen onder het genot van de maneschijn, mijm buien de trommels te roffelen, voor een nachtelijke dans op ettelijke honderden meters van mijn huis. Het eenige dat ik er tegen kan doen is een paar keeren mijn jachtgeweer in de luctit at te schieten om de schreeuwlee- lijken de lust te benemen nóg naderbij te komen en vooral geen grapjes uit te halen rondom mijm huis, onder de invloed van hun nogai sterk biertje. Aangezien het nog wel maanden kan duren, voor ik een nieuw jubileum kan beschrijven en er aan slapen toch niet kan worden gedacht, kan ik evengoed aan mijn .relaasje nog wat bladvulling toe voegen, .ingeval de lammercnniarkten de heele krant niet zouden opeischen. RADIO-NIEUWS. Eerst goed nieuws van mijn Radio. Toen .heel onlangs het jarenlang aange kondigde .nieuwe Philips batterijen toestel uitkwam, ,heb ik mijn „Paladin" inge pakt .en netjes verruild voor zoo'n Phi lips. Met een kamer-antenne erbij en maar twee batterijen met vier stoppen, wat ,de zaak lieel wat vereenvoudigde. En sjonge, wat doet die nieuwe Philips het goed. Zoo zuiver en zoo duidelijk als Nairobi en b.v. Londen doorkomen, dat is een lust. Daar ik mijn ingeboren nieuwsgierigheid jiog niet lueelemaal on der .de knie heb, en ook graag een dag-' blad uitwin, hang ik iedere avond aan het nieuwskwartiertje, waar via Nairobi ae British Official Wireless Press wondt uit gegeven, benevens de laatste Kenya- nieuwtjes. Als Parijs of Brussel nader- hand nog een overzichtje geeft van dei verschillende landen, spits ik mijn ooren om ,eeu paar nieuwtjes van Holland te snappen. JDe speciale Holland-Afrika-uit- zendingen, /ijn voor de kust hier nog bijna ^waardeloos. Ik hoop echter, dat ze zullen blijven door experimenteeren, tot dat .het juiste knopje getroffen is. (Slot volgt.) Verzach t- g eneest SPREKENDE GETALLEN. Het verbruik van sterke drank in ons land bedroeg per hoofd: in het jaar 1929 2.48 L. in het jaar 1935 1.52 L. Het bierverbruik in het jaar 1929 28.0 L. in het jaar 1935 15.3 L. Het aantal Indianen bedroeg in Canada: in het jaar 1931 108.000 in het jaar 1934 112.500 Wie spreekt er van een uitstervend In dianen-ras smakelijke, bruine Jus van. T»PER TABLET VOOR L.O CT. Medcdeelingcn lllllll van Texels Bioscoop-Theater DE ZIGEUNERBARON. Veel operette-films zijn reeds in onze bioscoop vertoond, en de meeste troki ken veel publiek. Ook de Ufa bracht in de loop der tijden eenige verfilmde oj>e- rettes. Zij brachten 100 pet. succes. Nu is onder regie van Karl Hartl „De Zigeuner- baron" verfilmd. Dit werk doet al de voorafgaande rolprenten in het niet ver zinken. Johann Straus' onsterfelijke mu ziek is in deze film op meesterlijke wijze vastgelegd, de artisten spelen en zin gen, dat het een lust is. Een ieder moet onder de ban komen van deze meesleo pende sfeer. De operette „De Zigeunerbaron" werd door duizenden nienschen genoten, de film „De Zigeunerbaron" zal millioenen nienschen in extase brengen. Daarvoor staan liet onderwierp en de Ufa borg. V Het Polygoon-journaal brengt thans: Weesp- Jubileum-Politieschietwedstrij- den; Amsterdam: De wielrenner Frans Slaats debuteert als stayerBreda- Schoolkinderen nemen afscheid van de scheidende Burgemeester; De Groote Es tafette-rit van de „Koninklijke Nederland- sche Federatie van Landelijke Rijvereeni- gingen; Apeldoorn: Aanbieding van de oorkonde aan H.M. de Koningin; Brus sel: De internationale voetbalwedstrijd BelgiëNederland (11). IV Kiespijn overvalt U meestal op een tijdstip dat U géén gelegenheid heeft naar den tandarts te gaan. Neem dan een "AKKERTJE" dat helpt U tenminste dadelijk van de pijn af. AKKER-CACHETS zijn bijzondere pijnstillers bij Kiespijn, Hoofdpijn, Zenuwpijn, Spierpijn. AKKER.CACHETS UIT DE KEUKEN VAN DE KRANT. PERS EN MISDAAD. De houding der dagbladen ten opzichte van de rechtbankberichtgeving is zeer verschillend. Een kleine minderheid ont houdt er zich van. Zij vindt het een mint der goede opvatting van de taak der krant, de lezers vaak te vergasten op verhalen! over tragedies en misdaden. Zij' meent zichzelf te bezoedelen door aanraking met de misdaad. Daarom geeft zij geen be richten over strafzaken, of beperkt ze tot het uiterste. De meerderheid der bladen denkt en idoet anders. Zij stelt vrij veel ruimte beschikbaar voor redhtbankverslaggeving, omdat zij het een manco zou vinden, in dien in de krant werd gezwegen over misdrijven, cite nu eenmaal in grooten getale worden bedreven, en op allerlei wijzen met het leven zelf vervlochten zijn. In de grond der zaak spreken hier ook zakelijke overwegingen een woordje mee; directie en redactie kennen de sensatie-* honger der abonné's, die nu eenmaal uit voerige verslagen van groote strafzaken willen lezen. Voor velen is de krant het eenige da- gelijksche geestelijke voedsel; zij halen, uit de krant hun opvattingen over allerlei levensverschijnselen en zij gelooven klak keloos alles wat zwart op wit staat. Daar om is liet van belang eens na te gaan, welke schade door verkeerde rechtbank berichtgeving kan worden aangericht. De krant sticht nadeel, als zij, specu- leerend op de sensatiezucht van haar le zers, ongebreideld en zonder oordeel des onderscheids gebeurtenissen met een ero tische kant onthult en met blijkbaar wel- RIJKSPOSTSPAARBANK Aan het postkantoor te den Burg-Texel werd gedurende de maand Mei 1936 Ingelegd f 5453.20 Terugbetaald 17265,42 Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 11812 22 Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 5 Texel 2: SxlePorto D.Keijser J.Helsloot M.Koorn J.Molenaar C.KeijserLz. P.Bruin K.dePoirto J.Bruin I.Boon A.Verseput Res.: C. Dros en K. de Vries. Texel 3: W.Geus G.Wilner S. Lange veld Durieux J.Kiewiet H.Keijser J.Knol W.Mulder Th.Lap K.cle Vries I. Hille Res.: J. Hille, H. Kuiter. V.V.V.-WEE. In vorig nummer namen we een ge deelte over uit verslag vergadering Fede ratie van V.V.V.'s, gehouden te Camper duin, opgenomen in de Schager Grt. Daar in was sprake van een schrijven van V.V. V. Texel. De secr. dezer vereen, verzoekt ons mee te deelen, dat dit schrijven niet van V.V.V. Texel maar van V.V.V. Mooi Texel was. EIERLAND. DIEFSTAL. Dc vermoedelijke dader opgespoord. Dinsdagmiddag werd ten nadieele van W. Stark Fz., wonende in Z.-Eierland, een horloge niet ketting ontvreemd. Het horloge bevond zich iji zijn jasje, dat in het portaal van de ouderlijke woningwasi opgehangen. Woensdag werd van de diefstal bij rijksveldwachter Jellenia te l>e Koog aangifte gedaan, onder mcdc- deeling, dat een venter van elders zichl vermoedelijk aan de diefstal schuldig moest hebben gemaakt. Een onderzoek werd ingesteld, niet liet resultaat, dat in liet Koogerveld de bewuste venter uit Den Helder afkomstig werd aangetrof fen. Bij fouilleering bleek hij in het bezit te zijn van het vermiste horloge; de ket-j ting, welke daar oorsjwonkeljjk aanzat (een nogal opvallend zware ketting), had hij, om voor de hand liggende redenen, door een andere vervangen. Ook Stark's ketting had de langvingerige evenwel op zak gestoken. Het leed geen twijfel, óf men had hier met de dader te doen, al bleef hij stokstijf ontkennen. Hij gaf voor het horloge met de ketting van „iemand" gekocht te hebben. Maar dat praatje vani meneer X. kennen we. De veldwachter bleek ©en goede vangst te hebben gedaan, want gebleken is, dat de venter geen, blanco strafregister heeft. Reeds waslij een keer tot drie mnd. veroordeeld. Bo-- vendien staat hij onder verdenking van in braak. gevallen zoo uitvoerig en aanschouwelijk mogelijk weergeeft. Dergelijke prikke lende beschrijvingen verspreiden, als zij1 vaak voorkomen, een geest, waarvan de gevolgen eerst later merkbaar zijn, en dat vooral voor jonge gemoederen en zwakke naturen een gevaar vormt. De kuische schroom verdwijnt, gezonde opvattingen wonden afgestompt, Tiet kwaad hult zich in ©en verleidelijk gewaad. Het zijn immers niet alleen levensrjjpe volwassenen, die de krant lezjen, ook vele jonge nienschen grijpen er naar en zjj lezen, naast die sportberichten, met voorn liefde de rubrieken ongelukken, misdaden en rechtzaken. Zij bevinden zich in de Sturm- und Drangperiode, waarin het in nerlijk leven in gisting verkeert; huni geestelijk leven is neg niet in oen vasta baan gekomen, zij missen het vermogen to+ afweer van nadeelige invloeden. Nadeelig is ook het verheerlijken van ide gepleegde daad. Die verheerlijking ge schiedt natuurlijk niet niet zooveel woor den, maar door de wijze van beschrijving. Een misdrijf bevat dikwijls elementen van list, dapjrerheid, sluwheid, en als de han dige streken op aantrekkelijke wijze en met de noodige fantasie worden opge- disclit, wordt de misdadiger licht een held en de misdaad geslejrenheid. Mejra krijgt bewondering voor de Hercules, die zooiets heeft geleverd. Zulk een beschrij ving prikkelt de romantische jeugd tot navolging. Daarom mag dc berichtgeving over rechtzaken niet tot grootheid very heften, wat de rechter als vergrijp Tieéftf veroordeeld. Evenals de verheerlijking is ook het als onbeteekenend vergrijp voorstellen van de misdaad verkeerd. DISTELS. (Slot volgt.) Illlll* VAN ZON EN MAAN. MAAN ZON Datum: OpOnder Op: Onder: Z. 14 Juni 1,18 15,47 4.37 21,20 M 15 1,41 17,12 4,37 21,20 D. 16 2,09 18,35 4,37 21,21 W i7 2,46 19,53 4,37 21.21 P. 18 3,35 20.57 4,37 21,21 V. 19 4.36 21.47 4,37 21,22 Z. 20 5,48 22 24 4.37 21,22 Vrijdag 19 Juni Nieuwe maan. Doos 50 ct.Bii Apoth.enQrogisten \isYj| ■NederlsndschSmaakloos ouwel-omhulsel om Product poeder. Ge proeft daardoor niels. Ze glijden naar binnen.) Per 12 st. 52 ct. Zakdoosje 20 ct.' Volgens recept van Apotheker Dumont SPORTNIEUWS

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5