IVO i©L cWooée unite toruiea Examenvrees Gemengd Nieuws DQQS 20CT. TUBE 40 EN 60 CT. „SANATORIUM". 8e verantwoording: Door de heer J.G.Ph. Pisart ontvangen: N.N., den Burg fl. Mevr. G.j Amsterdam 2.50 Buscollecte 188.30V» Hartelijk dank aan de dames voor haar zeer gewaardeeerde hulp. Door de Redactie ontvangen: J. D., den Haag (giro) t2.50 A. V., Haarlem 1.25 Mevr. V. Z., Haarlem 1.25 Mej. H., Haarlem 1. Totaal ontvangen t371.30'/2. TEXELSCHE NARC1SSENKWEEKERS. Hoofden koel! Men schrijft ons van deskundige zijde: In het Kweekersblad van Donderdag f.1. deelt men ons omtrent het bloembol-; lensurplusfoiids mee, dat in 1935 in to taal voor dat fonds zijn ingeleverd 147406 stuks Dubb. van Sion. Wanneer we aan nemen, dat in dat jaar plm. 10.000 kisten Dubb. van Sion van Texel zijn verscheept, en de 147400 stuks op phn. 200 kisten schatten, «dan bemerkt men, dat het over-' schot van deze soort practisdh nihil is geweest, terwijl we toch een ongewoon best gewas hebben gerooid. Dit jaar is ons gewas niet meer dan normaal, zoodat er geen rieden bestaan om thans reeds voor zeter lage prijs dit soort te verkoop pen. Van liet artikel Golden Spur werd in totaal 16377 stuks ingeleverd (plm. 20 kisten). Onder deze getallen zijn na tuurlijk ook begrepen de Dubb. van Si on en Golden Spur, die, hoewel in bid- perkte mate, nog aan de vaste wal wotr- den geteeld. Het komt ons voor, dat onze kweekers dus verstandig doen hun veiling opdracht te geven niet voor minimum prijs of voor slechts weinig daarboven af te geven. SPORTNIEUWS TEX. BOYS. verloren Woensdag nnet 15 van De Mok. Zij maakten het eerst ©en doelpunt en waren vrij sterk in di^ meerderheid door individueel beter spel. Geanimeerde wedstrijd, met belangstelling pok van de Commandant en eenige offi cieren van het vliegkamp. iP.S. Het publiek gelieve zich niet met |die Leiding te bemoeien. SCHOOLVOETBAL. Mag ik nog even de aandacht vestigen (op de 2 wedstrijden, die vanmiddag ge speeld worden op het Sportterrein van de S. V. Texel. Het programma is: 2.303.30 Chr. SchoolOudesdhild. 3.304.30 OLS ADe Cocksdorp. Het laat zich aanzien, dat beide wed strijden spannend zullen wouden. U mist dus zeer zeker een prettige sportmiddag, wanneer u niet aanwezig bent, sportlief hebbers. Komt allen de jongens aanmoe digen en helpt ons de belangrijke onkos-i ten te bestrijden, door uw dubbeltje voor entree te offeren. Wij rekenen op u. Ook zijn er natuurlijk zooveel mogelijk jon gens aanwezig? Tot vanmiddag dus. G. S.V. TEXEL. Morgen gaat Texel 2 naar SVC ter deelname aan het Velo-I tournooi. Indien we ook maar een kleine overwinning zouden weten te behalen, zou ide beker voor één jaar in ons bezit ko-i men. Laten we echter hopen, dat niet de prijs, maar het spel als hoofdzaak wordt gerekend. Want het betere spel te lee- ren spelen moet het streven zijn van elke voetballer. Dat dit sportiviteit insluit,; spreekt vanzelf en daarom, jongens van het 2e, doet je uiterste best om ©en zeert goede wedstrijd te spelen. Dan is de kans .op de prijs niet slecht. Van deze plaats, at wek ik onze spelers en supporters op om mede te werken aan het doel van VELO, n.I. het verbeteren der verhoudin gen tusschen de diverse vereen, op het eiland. Vertrek 2 uur van Gjroeineplaats. Zondagavond 7 uur speelt op ons terrein Texel 3—Oosterend. Ook dit kan een goede oefenwedstrijd worden. Woensdag speelt Texel 2—De Mok. Al deze wedstrijden kunnen als oefe-i ning voor de zomercomp-serie wedstrij den zeer nuttig zijin. De comp. begint volgende week. Er wordt in 3 afd. gespeeld. Ie afd.: Texel '2, Oudeschild 1, De Cocksdorp 1. 2e afd.: Tex. Boys 1, Texel 3, Oude-, schild 2 en Oosterend 1. 3e afd.: Tex. Boys 2, De Cocksdorp 2, Texel 4 en Oosterend 2. Trainen volgende week: Maandag adsp. oefenterrein. Dinsdag en Donder dag: leden. Aanvang gewone tijd. Komt zoo vaak mogelijk. In verband met de vele wedstrijden, die volgen, zullen we alleen de Donderdag voor training gebrui ken, zoadat dus na Zondag 21 Juni de Dinsdagavond komt te vervallen. Over de wedstrijd Texel 1—Helder 2 van Zondag kunnen we nog meedeelen, dat voor de Rauchbekerwedstrijden geen protest over het verkeerd toepassen der spelregels mogelijk is. Dus zijn we uitge- bekerd. D.D. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. N.N., den Burg f7.50. J. M., Oosterend f 1.50. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. Mevr. G., Amsterdam f 2.50; N.N., den Burg 17.50; K., den Burg f8.50; Wed. V. den Burg 12.50N.N., den Burg 11.50. LAMMERENMARKT. Leiden, 12 Juni 1936. Texelsche lammeren, deels onverkocht, vijf tot acht gld. Handel slecht. TEXEL ZIEN Op groote afstand. In de Wereldkroniek van heden treffen we een vijftal foto's aan. door de K.L.M. hoog uit de lucht (2 a 3 duizend M.^ ver vaardigd met gebruikmaking van infra rood© stralen. Haar camera zag op deze wijze meer dan het oog kan waarnemen; ze deed opzienbarende onthullingen en overbrugde zelfs afstanden van meer dan 70 K.M. Een der foto's b.v. werd op 2000 M. hoogte boven het Zuiden van onze provincie genomen en geeft ©en beeld van de stad Amsterdam en haar gansche achterland, tot Den Helder toe. Zelfs teekent zich flauw de kustlijn van Texel af Texel zien van Amsterdam uit, niet a la televisie, maar met behulp van een camera met infra-roode stralen! We le ven wel in een tijd met naar het schijnt onbegrensde mogelijkheden. DR. IR. M. D DIJT AangesteLd door Sir Henry Deterdiug. Dr. Ir. M.D.Dijt, onze vroegere plaats genoot, thans woonachtig te Haarlem, werd door Sir- Henry Defending aange steld tot economisch adviseur ten behoeve van zijn landgoed in Mecklenburg. Dit landgoed, dat een oppervlakte beslaat van 3100 H.A. (een zesde van de oppervlakte onzer gemeente), was vroeger het eigen dom van wijlen Z.K.H. Prins Hendrik. Het is o.a. rijk aan bosschen en water partijen en moet een paradijs voor ja gers zijn. Dr. Dijt zal maandelijks aan dit land goed een bezoek brengen en van advies dienen over beplanting, bemesting, onder houd, enz. Een belangrijke post. Dat Sir Henry Deterding Dr. Ir. M. D. Dijt hiervoor uitgekozen heeft is een niet geringe on derscheiding, waarmee we de heer Dijt hartelijk gelukwensChen. Voor wie dit niet weten mocht, deelen we mee, dat Sir Henry thans te Londen woont en sinds 1902 directeur-generaal is van de Koninkl. Ned. Mij. tot ExpL van Retrojeu in bronnen in Ned. Indië, kortweg „de Koninklijke" genaamd. Mede Imaakt hij deel uit van een groot aantal andere maatschappijen. Een biezondere onderscheiding viel hem te beurt, toen hij Jan. 1929 aan de Teöhn. Haagesohool te Delft, krachtens Senaatsbesluit van 3 Dec. 1928 wegens zijn zeldzame ver diensten als stichter en leider van een deiC machtigste industrieele concerns en als bevorderaar van de ontwikkeling der tech niek verklaard werd te zijn: Doctor in de 'lechn. Wetenschap honoris causa. OUDESCHILD VARA-ZOMERFEEST. Voor het Vara-Zomerfeest, dat Zondag 5 Juli te Amersfoort gehouden wordt, hebben zich nu reeds 25 deelnemers aan gemeld. Eventueel kan men zich nog aan melden bij A. Backer en J. Westdorp. VOOR DE K.W.B. Tot versteviging van de kas van onze Kleuterschool, zal Zaterdag, Zondag en Maandag 27 28 29 Juni in De Ze ven Provinciën een tancy-fair worden ge houden. Bijdragen wordein gaarne in ont vangst genomen door ©en der bestuurs leden, voorz. S. W. Dokkum. Behoudens goedkeuring door de Burgemeester wordt op ©en der dagen gelegenheid tot dansen gegeven. DE COCKSDORP. SPORTNIEUWS. Finale VELO-Beker. De finale om de VELO-Beker zal mor gen plaats hebben. De langverwachte strijd tusschen SVC en Texel 2 moet beslissen, wie de Velo-beker voor 'n jaap in bezit krijgt. Zoowel te De Cocksdorp als in Den Burg bestaat voor de ontmoe ting SVCTexel 2 groote belangstel ling en het treft biezonder, dat de strijd tusschen de aloude tegenstanders SVC en Texel tenslotte de Beker-winnaar zal moeten aanwijzen. S. heeft zich in lief Velo-tournooi kranig geweerd, driemaal werd reeds gewonnen. Zondag j.l. nog met 50 van Tex. Boys en het is piet onwaarschijnlijk, dat de Beker in De Cocksdorp blijft. S. heeft aan een geljjk spel reeds genoeg om houdster te wor den; met eenig optimisme mag de strijd van morgen wel worden tegemoet gezien. De Cocksdorpers zijn in buitengewoon goede vorm en slechts een zeer sterk ;T. 2 zal in staat kunnen ziin een over winning te behalen. In den Burg rekent men ondertusschen op hevige tegenstand en we vernamen, dat T. 2 met haar sterk ste opstelling zal uitkomen. Waar de T- reserves eveneens in de afgeloopen weken od eenige fraaie successen kunnen bo gen, zal het in De Cocksdorp een strijd worden, waarbij van de uitslag niets valt te voorspellen. Wel zijn we er van over tuigd, dat de strijd zwaar wordt; dat er hardnekkig om de overwinning zal wor den gestreden, maar evenzeer, dat de spe lers van beide ploegen zich als ware sportsmen zullen gedragen. Er kan slechts één ploeg winnen en we hopen, dat de sterkste morgen met de zegen zal gaan strijken. In plaatselijke wedstrijden geeft men elkaar in de regel weinig' toe en de strijd van morgen zal daarop geen uit zondering maken. Een talrijk publiek zal waarschijnlijk getuige zijn van deze ont moeting en we hopen, dat ook de toe-\ schouwers de ontmoeting sportief zullen opvatten en zich o.m. niet met de leiding zullen 'bemoeien. Ip overleg met 'beide partijen is de heer Huizing aangezocht Ide wedstrijd te leiden. De leiding is dus in goede handen, zoodat de vooruitzichten van een prettige, maar tevens spannende sti^jd gunstig zijn. Het Cocksdorper elftal heeft zich voor de beslissende strijd uitnemend voor bereid en zal voor het sterke T. 2 een waardig tegenstander zijn. Het ziet er als volgt uit: W.Verseput M. Reuvers P.Boon Mz. H.Nieboer H.Stolk C.v. Boven A.Stolk Jn.Eelman C.Zuidema Jn. Reuvers Jb.Eelman Res.: C. Troosten Jn. Lampers. Terreindiemst: J. Buisman, Jn. en Jb. Eelman. Leden en donateurs van SVC worden verzocht hun entreekaartje te koopen. Ver plicht is het niet, maar wel gewensdht. Na afloop zal de beker in hotel „De Hoop" worden uitgereikt. Bij Deventer werd de 17-j. dochter van een woonwagenbewoner, hoewel ge heel rechts fietsende, door een auto aan gereden en gedood. Remmen en stuur van de auto deugden niet. Procesverbaal en inbeslagneming volgden Bij Woubrugge is een 19-j. jongen uit ©en vischboot gevallen en verdronken. LEERT ZWEMMEN. Laat uw kinderen zwemmen leeren. TEXELSCHE ZWEMVEREEN. Te Maassluis is de pas geopende' glasfabriek Ridder, vermoedelijk dooreen lekkende oliezeef, in asch gelegd. Het vuur vond voedsel in duizenden L. stook olie. Groote strop, want de fabriek had veel orders en was tegen bedrijfsschade niet verzekerd. De Koninklijke Petroleum Mij. maak te in 1935 f54.3 millioen winst. Amsterdam. Ingaande Maandag wordt voor ide zagers in de diamant-industrie de 40-urige werkweek ingevoerd. Amsterdam. In Mei weer 64 bal dadige alarmeeringen voor de brandweer. In vier gevallen kon procesverbaal wox1- den opgemaakt. - Alkmaar. Binnenkort zal de aanleg van een rijwielpad langs de Rijksweg Alk maarDen Helder ter hand worden ge nomen. De Kamer van Koophandel had bij de Minister van Waterstaat hierop aan gedrongen. Te Heemstede is een 1-j. jongetje door zijn moeder in eep vlaag van waan zin uit een raam op de Ie verdieping geworpen. Het kind overleed aan de ge volgen, de ongelukkige vrouw is ter ver pleging opgenomen. Rotterdam. Wegens gering bezoek zal de Groote Schouwburg tot 1 Aug. gesloten zijn. Den Haag. Er is een wetsontwerp ingediend om Staatsspoor en Hollandsche Spoor samen te voegen in „N.V. Ned. Spoorwegen". Obligatiehouders krijgen gelegenheid hun obligaties in te ruilen te gen Staatsobligaties met rèntevoet van 3 pet. Staat brengt in de nieuwe N. V. de Staatsspoorwegen in, welke een waarde van 1100 millioen vertegenwoordigen, te gen 110 millioen in aandeeleri. Engeland. De bij het uitlekken van begrootingsgeheimen betrokken personen zullen niet worden vervolgd. Engeland. De Negus gat Dinsdag te Londen een tuinpartij. Er wanen honder den gasten. We vragen: Hoe kan zoo'n man daar plezier in hebben? Etiquette? Italië. Tusschen Napels en Nola kwa men bij een treinontsporing, oorzaak on bekend, 15 personen om; 200 gewond. Italië. Graaf Ciano, de schoonzoon van Mussolini werd benoemd tot Minister van Buitenl. Zaken. Mussolini heeft ten behoeve van hem afstand gedaan van deze portefeuilLe en zal hem vrij zeke» als zijn opvolger aanwijzen. Ciano was tot nu Minister van Pers en Propaganda. Italië. Boksen. In het laatste gevecht van Camera tegen Haynes heeft de Itali aan ©en stoot tegen het nechterdeel van het hoofd gekregen. Dat sclujnt de directe oorzaak te zijn geweest van de verlam-, ming van zijn linkerbeen. Hij zal nimmer meer die ,,Sport"(?) kunnen beoefenen. Geen sprake van, indien Gij slechts Mijnhardt's Zenuwtabletten gebruikt. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Italië. Een commissie werd inge steld voor het in kaart brengen van Abes- sinië. Italië. Maarschalk Badoglio is op verzoek ontheven van zijn post als onder koning van Abessinië. Graziani volgt op. Palestina. De stokers en machinisten op de locomotieven worden thans verge zeld door Britsche mariniers, die zoo zijn uitgekozen, dat zij eventueel deze beambten kunnen vervangen. In het ge- heele land duren de vuurgevechten tegen militaire patrouilles, de bomaanslagen en branden voort. Voor de eerste maal sinds het begin der onlusten zijn vandaag bom men geworpen te Bethlehem, zonder ech ter slachtoffers te maken. Op de weg van Jeruzalem naar Jericho is een Arabisch politieman gedood. Twee op de markt te Jeruzalem gewonde boeren zijn over leden. Tripolis, N.-Afrika. Te Sabraba is ©en Romeinsch Theater blootgelegd; het wordt gerestaureerd. Abessinië. Wegens opstand onder de Ainhari Galla's in het W. z^jn de twee Britsche consulaten voorloopig gesloten. China wordt met burgeroorlog be dreigd door het binnendringen der Zui delijke troepen in Hoenan. Te Sjanghai neemt de anti-Japansche activiteit toe. In Z.-China is een oorlog ontbrand tusschen troepen van Kanton en Nanking ten Z. van Hengtsjou. lllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llllllllllll ZOO SPRAK.IlilllllHII MINISTER OUD: Zoolang dit Kabinet aan het bewind is, is niet te verwjachten, dat de Regeering vrijwillig tot devaluatie zal overgaan. GENERAAL SMUTS (Z.-Afrika): On danks het fiasco van de Volkenbond in het Abessinisch conflict, ligt de toekomst van de wereld nog in dit instituut, daar slechts door zulk een bond van volken vrede en vertrouwen in de wereld kunnen komen. Illllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll llillllllllillllllllllll ESPERANTO. |||||||||||||||||||j|||| Amsterdam. Aan ©en bespreking tot vaststelling van een ontwerp-internatio- naal program van eischen voor chauf feurs, namen vertegenwoordigers uit elf landen deel. „Dus", zegt een nuchter mensch, „daar was Esperanto op zijn plaats om tijd en geld te winnen, moeite te sparen en duidelijkheid te bevorderen." Of er ook Esperanto gesproken werd? Duitsehlaind. Te Berlijn kwamen 2000 vroedvrouwen, onder wie 250 uit twintig andere landen in congres bijeen. Door Esperanto in die gevallen als congrestaai in te voeren, wordt veel tijd gewonnen, ergernis voorkomen, duidelijkheid bevor derd, geld gespaard. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare ken nis, dat de opgavien, bedoeld im artikel 35, lid 2.. en in artikel 51, lid 2j der Drankwet (Staatsblad 1931 no. 476) ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage zijn medergelegd, in het open baar zijn aangeplakt en" tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Texel, 12 Juni 1936. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, JONKER. KAMP. PREDIKBEURTEN Zondag 14 Juni '36 HERV. GEMEENTE. Burg, v.m. lü uur Ds. Visser Maandcollcete. Oudeschild vm. 10 uur ds. Scholte. Doop. Extra collecte: Fonds Schraalste. Waal, v.m. 10 uur Ds. v. 't Hooft. Den Hoorn vm half 11 ds Aloen Oosterend, vm. 10 uur Ds. Kok. Maandcollcete. de Cocksdorp, vm half 11 ds Salm Doop. Z.-Eierland, nam. vier u. Ds. Salm. GEREFORMEERDE KERK. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. v.d. Leer. nm 3 uur Preeklezen Burg vm 10 uur Preeklezen nm. 3 uur Ds. v.d. Leer. gebouw Tex. Fanfare. GEREF. KERK H.V. Oosterend, vm. 10 uur ds. Buskes nm 3 uur dezelfde. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend, v.m. 10 uur Ds. Vis. SAMENKOMSTEN LEGER DES HEILS. Zaterdagavond 8 uur Straatzang Hollebol Zondagmorgen 7 uur Bidstond. Zondagmorgen 10 uur Heiligingssamenk. Zondagmiddag 4 uur Openluchtmeeting Hollebol Zondagavond 8 uur Verlossingssamank, Maandag 8 uur Straatzang de Waal

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 6