No. 5059 49ste Jaargang Zaterdag 20 Juni 1936 Hoe anderen Texel zien. Een tocht langs de Waddeneilanden EERSTE BLAD. Voor de Zondag. Wij en de Wereld. ZONNE-WEELDE. Hotel-en Pensionhouders Uw advertentie in dit Wad wordt op Texel luiis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT „Ik weet, hoe goede menschen denken; weet, dat er in alle lan den goede menschen te vinden zijn". Deze woorden laat Lessing zijn Nathan de Wijze spreken tot de jonge tempelier, die zijn aangenomen kind uit de vlammen heeft gered; en de jongeling is verbaasd dat de scherpziende oude uit zichzelt de redenen heeft doorgrond, waairom hij zich aan alle dankbetuigingen heeft ont trokken en het vermeden heeft met het meisje, dat hij gered heeft, verder in aan-; raking te komen. „Ik weet, hoe goede menschen dein ken", zegt de edele Jood Nathan en nu kunnen we vragen: waaraan hij dat we ten had te danken? Zou het niet zijn aan het feit, dar 'rqzeït leefde in een boven, alledaagsche sfeer, dat hij, krachtens zijn zuiver gestemd gemoed, in staat was ook bjij landenen de klank van zuiver metaal te onderscheiden Hoe geheel anders spreekt de wereldwijsheid van alle tijden. Te gelooven in het goede hij anderen, te erkennen en te waardeeren dat ze uit hooger beginsel handeten, wordt dat niet vaak aangezien voor een gevolg van ge brekkig doorzicht van een vertrouwen^ dat des kinds is, van gemis aan ervaring en wijsheid? Acht niet menigeen zich juist daarom verstandiger dan zijn me dennen - schen, omdat hij langer blijft wantrouwen, omdat hij zelfs van groote daden, lagere, drijfveeren meent te kunnen naspeuren en doorgronden Een onberekenbare kracht gaat in de reld verloren, die uit zou moeten gaan van erkende verwantschap ein samenwerking van zielen, die staan op een hooger peil, Die kracht zou tegemoet komen aan de groote ongelijkheid, die in dit opzicht be staat tusschen de tegenstrijdige machten van goed en kwaad. Het kwaad is immers rumoerig, spreekt luide en wordt snel ver breid; het brengt vaak tijdelijk gewin, en verleidt tot navolging. Het goiede daar entegen woont stil in de harten verbom» gen; het maakt geen ophet, het vraagt geen loon. Het zoekt geen erkenning bij menschen, want het luistert naar het ge weten. Zijn daardoor de kansen van bei den om de wereld te veroveren, niet on-| gelijk? Misschien wel, er zijn soms tijden, dat het lagere zoo luid alarm slaat, dat het ihoogere geheel op de achtergrond schjjnt gedrongen. „Zoodanig een tijd he ieven wij thans", zullen velen zeggen., Geen nood. Het hoogere sterft niet. Maar het ware te wenscben, dat ook van deze zijde meer waarde werd gehecht aan sa menwerking, aan het vereenigen van zoo vele stille ingevingen tot één groote,, vruchtbaarmakenrie kracht. Hoort wederom Nathan: „Ik weet, dat er in alle landen goede menschen te vin den zijn". Laat ons zijn geloot willen doelen. Hij, de wijze, weet. Zijn wij zoo ver nog niet, laat ons dan althans trach ten ons geloof te vermeerderen, dat er edele onbaatzuchtige menschen te be werkstelligen zijn, die de wereld thans meer dan ooit noodig heeft. Schijnbaar machteloos hopen en wachten wij, maar iets kunnen wij doen door in hen te ge looven. Dat is*de steun, die wij aan onze leidende groote mannen verschuldigd zijn, dat moet onze medewerking zijn aan het reuzenwerk, waaraan zij hun leven wij den. ZONDAG, 21 Juni 1936. Illllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VOOR HOOFD EN HART. ZONDAQ. Om één goede daad moet men honderd slechte vergeten. MAANDAG. Al wordt ge zwaar beproefd, geef de hoop niet op. Saadi. DINSDAG. Er is een goedheid, die de beschermer is van allen, die gedwaald hebben. Deze- goedheid heet: het berouw. WOENSDAG Groote beschaving blijkt vaak uit groote eenvoud. Mme Deluzy. DONDERDAO. Berusting is de heldenmoed der door het leven verwonnenen. Wijnaendts Francken. VRIJDAG. Bescheidenheid is slechts een deugd, bij wie niet bescheiden behoeven te zjjn. Melati van Java. ZATERDAG Het ergste in zaken is besluiteloosheid. N apoleon. Zoodra de zon wat heftig brandt op ons amechtig vaderland, tuiten uw ooren heel de dag van wat men doen en laten mag. Gij moogt wel drinken, luidt de raad, maar mondjesmaat, ja, mondjesmaat, en de onthouders houden vol, dat niets zoo schaadt als alcohol. Op het punt van kleeding geeft men u raad voor uw stads- en strandtenue. De dames trekken dingen aan, die uitermate luchtig staan, en hoonen om zich heen al gauw: straks vat u kou, pas op juffrouw., De boenen hooren een verwijt over hun heet-gebakerd-heidzij zijn bevreesd voor tocht ot trek, en hebben boorden om: hun nekmisschien opdat in geen ge val hun waardigheid bezwijken zal. Zoodra de zon ons eens verrast, luidt 't wachtwoord dadelijk: opgepast. Ver drinkt niet, denkt om uw japon, zoekt, schaduw, koelte mijdt de zon Uw dokter houdt een zedepreek. en waarschuwt tegen zonnesteek. Hij trekt 'n verontrust gezicht als gij te veel in het water ligt, en waarschuwt mensdien uit de stad nadrukkelijk tegen 't zonnebad. Zoodra de zon ons even plaagt, wordt er gemopperd en geklaagd, omdat de mensch bij zooveel gloed niet weet waar hij zich bergen moet. Maar als 't weer regent, denkt hij vlug aan de verdwenen zon terug, stapt over' plassen in de straat en moppert: wat eert. prachtklimaat! ZWEMSTERS. Tevens: Zwem-sterren. Het zijn n.l. Miss Elis. Kompa (1.) en Eleanor Holm, die bij de Olym pische spelen te Berlijn zullen trach ten de eère-patm voor de Vereen. Staten te bemachtigen. WOORD EN DAAD DONDERDAG 22 DECEMBER 1892. Voorz.: Jhr. Strick van Linschoten,. Burgemeester. Secr.de heer J. A. Wesstra, gem.-secr. Tegenwoordig: 10 leden; afwezig:weth. Coninck Westenberg. Voorz. deelt mee, dat de beproeving van de brandbluschmiddelen op de ver schillende dorpen heeft plaats gehad en dat voor den Burg zulks een uitgave noodzakelijk heeft gemaakt van 1109.60, waarom hij die beproeving niet meer zal doen plaats hebben, tenzij die raad dat uitdrukkelijk verlangt. Met het onderwijs in de nuttige handwerken te De Cocksdarp woTdt mej. P. Brans belast. Vastgesteld wordt een instructie voor beambten ter secretarie. Voorlezing geschiedt van een adres van De 30 Polders, inhoudende, dat het wegens de ongunstige toestand van het Waterschap niet langer mogelijk is, de weg, in 1858 door het Waterschap tus schen Burg en Waal aangelegd, naareisch te onderhouden. Van 1 Sept. 1893 zal dit onderhoud, aldus hét adres, "danook niet meer voor rekening van het Waterschap kunnen geschieden. Het Gemeentebe stuur, hiermee niet tevreden, richtte tot het Waterschap het verzoek op zijn he-» sluit terug te komen en voor het ander» houd te blijven zorgen. De raad neemt dit voor kennisgeving aan, maar zal er later op terugkamen. 59 Wij kunnen niet genoeg de lot zingen van dit mooie eiland met zijn ongerepte natuur, die wij als een kostbaar kleinood dienen te bewaren. Hoe weinigen weten nog dat op dit eenzame eiland een schoonheid geboden wordt, zooals wij nergens in ons land aantreffen. Het is een prachtig land van „tuun» woallen" en schapen, van bloemen en vo-> gels, het dorado van verrukkelijke duinen, stranden en plassen eu van stille, be korende dorpjes met een zeer prettig slag van menschen. Wil men een rustige va- cantie, iets anders dan anders, dan is een verblijf op Texel zeker aan te bevelen,) Men zal er geen spijt van hebben eenigc weken te hebben vertoefd op dit eiland, dat zoo met eere de naam draagt van de Parel der Wadden-eilanden. Bussum- sche Courant. door W. L. VAN NIEU WENHU1JSEN. Naar aanleiding van een herhaalde, drin gende uitnoodiging was ik naar Texel gekomen om deel te nemen aan een, eenige lezers waarschijnlijk reeds be kende onlangs uitgeschreven tocht met de „Noordkaap". Het zij mij vergund iu verband met deze tocht hier enkele aan- teekeningen te maken. HOE HET NIET MOET. Over de tocht zelt kan ik kort zijn. In de stijl van een bekend schrijver in een bekend weekblad is daarvan te zeggen ld at op de avond vóór 't vertrek een^ der deelnemers een telegram van verhirw dering stuurt en een ander het bezoek van een zakenrelatie aangekondigd krijgt, zoodat hij en dus ook zijn vrouw thuis moesten blijven, is iets, dat zelfs bij de allerbeste organisatie nog mogelijk blijft; d a t echter dergelijk gebeuren onver wachte moeilijkheden meebracht, is dui delijk; d a t we de volgende morgen een paar uur te laat aan de boot arriveerden,, vond in 't vorengenoemde althans voor een groot doel een geiroede veront schuldiging; dat de schippers met 't oog op 't getij dit tijdsverlies hoogst onaangenaam von den, is echter ook begrijpelijk; dat ondanks dit alles de tocht van diei dag langs en over Vlieland alleraardigst Was, is een niet te loochenen feit; dat bij aankomst te West-Terschelling bleek, dat de leider zoomin vaar eten als voor logies ook maar eenige maatregel getroffen had, is iets, dat organisatorisch toch bezwaarlijk door de beugel kon; dat ondergeteekende vaar 't voorstel VAN TEXELS RAAD. Voorz. deelt mee, dat zich voar de betrekking van onderwijzer aan de o. 1. school te De Koog (vacature-P. Dijkstra; zie blz. 58) geen sollicitanten hebben aangemeld. B. en W. achten het daaraan verbonden salaris voldoende en stellen di? raad daarom voor te wachten tot de on derwijzersexamens zijn atgeloupen. De raad stemt daarmee in. Besloten wondt voar zes maanden 'n leening aan te gaan van hoogstens f3000 tegen hoogstens vijf pet. Herbenoemd tot Leden Burgerlijk Armbestuur de heeren M. de Graat en C. Blom Cz.; tot Comm. Bank van Lee rling de heer C. J. Rab; tot Regent Alg. Weeshuis de heer A. P. Koorn; tot Re-, gentes mej. PongerGaaf. Vastgesteld worden een Regl. van Orde voor de vergaderingen van B. en W.: instructie voor gem.-secr. en gem.- ontvanger en een verordening op de heffing en op de invordering van leges ter secretarie. DONDERDAG 12 JAN. 1893. Tegenwoordig: alle leden, zijnd?weth. Coninck Westenberg, weth. F. Keijser, A. P. Koorn, T. M. Zijm, Jb. Roeper, P. Boon, A. Dros, S. Koning, C. Keijser Pz., G. K. Brouwer en W. K. Bakker. Kohier voor de Hoofdelijke Omslag over 1893 wordt vastgesteld; t 14603.50. 60 van de leider om nog oen 10 a 12 K.M. Terschelling in te trekken naar een boer, waar we „waarschijnlijk" wel zouden kunnen overnachten, feestelijk bedankte, zal menig dezer wél niet verwonderen dat hij dus de organisator die schaone avondtocht alleen liet maken, evenmin; dat de organisator de volgende mor gen niet volgens afspraak om halt negen terug was, ondergetoekende na de erva ring van de vorige dag niet bovenmate verwonderde, maar Idat de organisator tenslotte eerst om 3 uur 's middags weer op kwam dagen toch nog boven alle bange verwachting was; d a t dientengevolge we die dag nergens rueer naar toe konden, iets is, dat voor de lezers, die de getij-invloeden in deze streek kennen, nauwelijks nog vermeld behoeft te worden d a t, toen de volgende morgen boven dien nog de stormbal geheschen bloek^ zoowel die schippers als ondiérgeteekende er absoluut niets meer voar voelden om met de organisator naar nieuw door hem uitgedachte avonturen op stap te gaan, iets is, dat vermoedelijk ook weinig lezers zal verwonderen en evenmin tl at wij derhalve de organisator rustig op eigen gelegenheid maar Harhngen lie ten vertrekken en zelf die dag met tie boot naar Texel terugkeerden. ONS BEKOORLIJK WADDENGEBIED. Enkele Texelaars uitten ma deze tocht, tegen mij hun vrees, dat ik nu misschien voor heel Texel de schrik gekregen zou hebben. Dat dit echter allerminst het; geval is, kan ik misschien het beste be wijzen door hier uiteen te zetten, op welk denkbeeld deze tocht mij bracht. Hoewel door een paar vroegere bezoe ken aan Ameland het Waddengebied mij reeds niet onbekend was, is door deze' tocht mij opnieuw en nog duidelijker ge bleken, dat heel het waddengebied een, zeer eigen en typische bekoring heeft, die in ons land vrijwel uniek genoemd mag wonden. Waar elders in ons land vindt men 'n dergelijk terrein, uren, ja haast dagenj, varens zich uitstrekkend, dat zee heet, maar voor een groot deel tweemaal per, dag droog loryrt, met z'n banken en kre ken, waar de robben beurtelings rond-; Briefpapier? Menu's? Met foto? Een voordeelig en goed adres DRUKKERIJ TEXELSCHE COURANT

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1