Luchtbescherming. J.W, WOORD EN DAAD DINSDAG 11 APRIL 1893. Afwezig: de leden Coninck Westenberg, F. Keijser, Koning en C. Keijser Pz. Voorz. deelt mee, in verband met de allesbehalve hygiënische toestand ach ter Oudeschild overleg te hebben ge pleegd met de Inspecteur van het Ge- neesk. Staatstoezicht. Er zullen pogingen worden aangewend om te bewerken, dat die toestand zal worden opgenomen doen de Prov. Ingenieur van de Waterstaat (De toestand is er nóg treurig. We wachten; nog steeds op daden. Zie ons laatste raadsverslag. „Zuster Anna, ziet gij nog niets komen..Red. 1936.) DINSDAG 27 JUNI 1893. Tegenwoordig alle leden. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend aan inej. G. Tol, onderwijzeres te De Waal; zij werd te Heilo benoemd. Benoemd tot onderwijzeres te De Waal: mei. A. Rab.. alhier. - Benoemd tot onderwijzeres te Oos terend mej. A. Dousma. - Verworpen wordt het verzoek van het bestuur der Prinses Withelmima Be waarschool te Ouidesdhild om toekenning van f50.subsidie per jaar. Weth. F. Keijser noemt bewaarscholen „artikelen van weelde". DINSDAG 18 JULI 1893. Verkiezing van vier leden van de ge- 64 (Vervolg.) In de ziekenhuizen zullen geneeskundi gen werkzaam moeten zijn, die chirurgi sche patiënten kunnen behandelen. Doch ook zullen er moeten zijn, die gaszieken kunnen behandelen. Omtrent de blijvende invaliditeit ten gevolge van gasvergifti ging verschijnen uiterst fantastische be richten. Van een invloed op latent be staande ziekten in ongunstige zin is tot nu toe niet veel gebleken. Is liet vraagstuk van de bescherming van de ademhalingsorganen door het ge bruik van gasmaskers betrekkelijk bevre digend opgelost (zij beschermen niet te gen koolmomoxycle en in ruimten waar het gehalte dier zuurstof beueden een. zeker petroentage is gedaald) anders staat het met betrekking tot bescherming van de huid tegen blaartrekkende gassen. Om bet mostergas in besmette wijken te vernietigen heeft men mensChen noodig en daar, zooals gezegd, een afdoende Klee ding tegen mosterdgas nog niet bestaat, is de vraag gewettigd, ot het geen over weging verdient de ontsmettingsploegen samen te stellen uit personen, die het minst voor mosterdgas gevoelig zijn. Amerikaanschie onderzoekers hebben n.l. gewerkt. De hygiënische vraagstukken vormen veelal een vergeten hoofdstuk in het ka der van de luchtbescherming. Immers door een luchtaanval kunnen pompstati ons en transportbuizen van de waterlei ding vernield worden, met het gevolg, idat er geen ot geien betrouwbaar drink water meer is. Vernieling van de gas fabriek of electrische centrale kan be- teekenen, dat er niet meer gekookt kan worden. 'Deze gebouwen zullen vooral het mikpunt van vijandelijke luchtstrijdkrach ten zijn. Bovendien verlieze men niet uit het oog, dat angst en paniekstemming meer slachtoffers kunnen eisdhen dan de aanvallen zelf. De bevolking moet weten, wat zij te doen heeft. Hier komt liet op de juiste voorlichting aan. (Ontleend aan het verslag in het Alg. Handelsblad van een lezing van Dr. 'H. Peeters over Luchtbescherming, waarop in de raadsvergadering van 27 Juni de aandacht werd gevestigd.) VAN TEXELS RAAD. meenteraad, ter voorziening in vier vaca tures, ontstaan door periodieke aftre ding van de heeren C. Keijser Pz., G. K.Brouwer, Coninck Westenberg en P. P. Boon. Ingeleverd: 281 briefjes. Van on waarde: een. Geldig 280. Gekozen: de lieer C. Keijser Pz. met 200 en de heer W. Mets Tz. met 143 sternen. Herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren Jhr. S trick van Lir.sdhoten, W. Brans, Co ninck Westenberg en P. P. Boon. De herstemming beeft plaats op 1 Aug. 1893. Herkozen wordt de beer Coninck Westenberg met 161, gekozen de heer W. Brans met 139 van de 270 stemmen. DONDERDAG 27 JULI 1893. Afwezig: de beer A. Dros. Besloten tot aangaan eener geldlee- nimg van f1000 voor dirie mnd. tegen 5 pet. 's jaars. Ontvangen een adres van 46 ingeze tenen van Oudeschild met het verzoek de Schildsloot beter bevaarbaar te maken, opdat de aanvoer van drinkwater uit die Weezenputten naar Oudeschild geen be lemmering ondervindt. Er wondt met 82 stemmen afwjjzeind .op beschikt, A,daar de Schildsloot aan het Weeshuis behoort en het niet aangaat de gelden van de gemeente te besteden voor particuliere eigendommen". 65 OOK ONZE HUISDIEREN hebben recht op bescherming! SIJR HUBERT WILKINS. De bekende Engelsche poolyorsdher, die in 1931 algemeen de aandacht op zich vestigde, wegens de pogingen, toen door liem in het werk gesteld om per onder zeeboot de Noordpool te bereiken. Thans is hij op andere wijze op weg daarheen. Geruime tijd hoorde men taal noch teeken van hem, maar volgens de laatste be richten is er voor ongerustheid geen reden. NAAR TEXEL. Woensdag hebben de leerlingen van de Ulo te Schagen een bezoek aan ons eiland gebracht. Aan een Zondag door de Arbeiderspers, georganiseerde tocht naar Texel namen 51 personen deel. Aan de Van der Schuyt-trip namen Zon dag 30, Maandag 15 personen deel. SCHEEPSONGEVALLEN 28 NOVEMBER 1897. Eenige visscherssdhuiten raken door-de hevige storm bij het Eierlandsche Gat op het Zuiderhoofd. Met veel moeite slaagt men er in, ze zonder belangrijke schade vlot te brengen. Ook bij Oost slaan eenige schuiten los. De TX 100 van P. Eelman loopt tegen de steenglooiïng; het schip wordt geheel vernield. 30 NOVEMBER 1897. De Noorsche bark PERLENV met lijn koeken van Marseille op weg naar Hiel- singfors, strandt op de Vliehors. Negen; opvarenden worden door de reddingboot van Vlieland gered. De tiende wordt dood uit het want gehaald. 2S DECEMBER 1S97. Het s.s. HARROW verongelukt in de Zuider Haaks. Vele balen katoen spoelen op Texels strand aan. 4 JANUARI 1898. De Noorsche bark MENTONA, met hars en terpentijn van Savannah op weg, naar Hamburg, strandt bij Eierl. W.Griek en M. Boon Mz., de Cocksdorp, begeven zich met ihun schuiten naar de strandings plaats. Daar het sohjp reeds lek isA gaan 44 opvarenden over op de schuit van M. Boon Mz., die ze te De Cocksdorp brengt, 's Middags wordt de bark door sleepboo- teu vlotgebracht en naar Den Helder gesleept, waarbij de bark bijna tot aan het dek onder water ligt. 32 HIER DREIGT GEVAAR. Er dreigt gevaar voor de groote pijp leiding, welke de petroleum uit Irak naar de Middellandschie Zee transporteert. Ge vaar in verband rne't de onlusten in Pale stina, welke ook in de naburige landen weerklank vinden. We geven hier een kiekje van een ge deelte dezer olieleiding (geopend 14 Jan. 1935 door Koning Ghazi van Irak). De leiding is gelegd door de Intern. Irak Petroleum-Industrie,, waarin Britsche, Fransche, Amerikaansdhe en Nederland- sche belangen vertegenwoordigd zijn. De aanleg duurde 2 jaar en kostte 10 millioen pond. De lengte van de leiding bedraagt ook wel 2400 K.M. Ze vangt te Kirkoek in Mesopotainië aan en loopt door vjjt souvereine gebieden. Er loopt van Kirkoek een dubbele leiding naar Haditha, waar een der pijpen afbuigt naar Haifa in Pa lestina en de andere naar Tripoli in Sy rië. De jaarlijksche capaciteit zou vier millioen ton bedragen. Vernieling van deze olieleiding, welke grootendeels door onbewoond woestijn gebied loopt, zou de betrokken maatschap pij dus ©en ontzaglijke schade berokkenen. Voortdurend wordt daarom door vlieg- tuigpatrouiries een oogje in het zeil ge houden. GEEN WIELERSPORT. De wielerwedstrijden, welke Zondag op het terrein vamS.V. Texel zouden plaats hebben, hebben geen doorgang gevonden en wel op grond van financieele over wegingen. Naar we uit goede bron vernamen, was het terrein voor 'twee Zondagmiddagen voor f70 per middag verhuurd. De eerste wedstrijd leverde een tekort op, waardoor slechts de helft van de huur kon worden voldaan. De tweedie middag zou dus wel zeer druk bezocht moeten worden, wilde men de huur (f35 van vorige keer plus f70 van deze Zondag) kunnen betalen. S.V. Texel bleekniet bij machte de wielrijders financieel tegemoet te komen, daar zij zelf groote geldelijke verplichtin gen heeft. Hierop besloot D.O.K. de wielerwedstrijd niet te doen doorgaan. jWe vragen oins af, of dit besluit niet eerder genomen had kunnen worden. Dan had hieraan tijdig bekendheid kunnen worden gegeven. VAN 1887 HEDEN. 26 FEBRUARI 1898. De Urker visscherssclmit U.K. 50, uit de Noordzee naar Nieuwediep terugkee- rende, wordt blij het Westgat door een stortzee overvallen. De drie opvarenden slaan over boord. Een van hen, schip per T. Korff, gehuwd en vader van vijf kinderen, verdrinkt. 17 MEI 1S98. Dekknecht K. Vries, Alkmaar, van de veestoomboot PURMEREND, liggende in de haren van Oudeschild, raakt 's nachts bij het overstappen op die schuit van H. Visser te water en verdrinkt. Een kwartier later wordt zijn lijk opgehaald. De on gelukkige laat een vrouw met zes jonge, kinderen onverzorgd achter. Ten bate van de weduwe worden op Texel concerten gegeven door Trinitas en Crescendo. 30 JULI 1898. De blazerschuit TX 61 van de heer S. Kuijper te Leiden, slaat in het Kaap-en- Molengat om. De drie opvarenden, de 20-j. C. Kuijper, uit Oosterend, de 64-j. M. Brouwer IJz., uit den Burg en de lS-i. O. J. Duinker, uit Oudeschild, ver drinken. De omgeslagen schuit wordt bij Nieuwediep tegen de dijk aangetroffefi. Ze wordt belangrijk beschadigd te Oude schild binnengebracht. 33 DE COCKSDORP. MODERNE LANDARBEIDERSBOND. Ete in Hotel De Hoop door afd. De Cocksdorp— EIerland van de Mod. Land- arb. Bond belegde propag. vergad. werd door plm. 30 personen bijgewoond. Ze stond onder leiding van de heer W. Was senaar. Als spreker trad op de heer J. vJd. Ham, uit Utrecht. Aan zijn rede over „Democratie en dictatuur" is het volgende ontleend Democratie beteekent algemeen kies recht, controle, vrije critiek, een aan het parlement verantwoording schuldige re geering. Dictatuur wiI zeggen: regeering door een man, geen openbaarheid, maar geknoei achter de schermen. Met een dic tator in Holland zou het hier niet anders gesteld zijn dan in Duitschland, Italië, Rusland: knoet en concentratiekamp voor andersdenkenden. De N.S.B. scheldt op de „bonzen", vooral op die der moderne arbeidersbeweging, maar bij ons gebeurt alles in het openbaar, terwijl in de partij Mussert allen blindelings hun vertrouwen in de leider moeten stellen en geen in menging geduld wordt. Wg houden eert 2-iaarlijksch congres, waarop oritiek ge leverd kan worden. Ons land heeft een vrije candidaatstelling, in tegenstelling met dictatuurlanden, waar men alleen in aanmerking komt, als men van de partij is. Vroeger was het hiermee ook in ons land treurig gesteld, maar door zich te organiseereig hebben de arbeiders steeds meer rechten verworven. Spreker wijdt uit over de tijd, waarin de Nederlanden gebukt gingen onder het Spaansche juk; over de tijd van Koning Willem 1, toen de ministers aan de ko ning en niet aan het volk verantwoording schuldig waren. Met het opkomen van het modern kapitalisme groeide de moderne vakbeweging. Toen klonk het woord van Karl MarxArbeiders, aller landien, rer- eenigt u. Toen ontstopden de eerste soci ale wetten. 1918 kwam met zijln woelin gen. Opeens kon van alles ingewilligd' Worden. Troelstra vergiste zich in de machtsverhoudingen, maar hij .vergiste zich als een man, «Jie oprecht voelde^ waarop het volk recht had. De bezittende klasse begon terug te krabbelen. Een 48-u. week voor de landbouw werd niet mogelijk geacht. Qp dit punt heeft de heer Aalberse nog een eereschuld in te lossen. Wij streven naar een socialistische maatschappij, welke in wezen te vergelij ken valt met de eerste christengemeen schap, waarin alles gemeenschappelijk eigendom is. Hier tegenover wil men echter het kapitalistische stelsel behou den om die arbeiders uit te buiten en te te vernederen. Niet alle werkgevers zijn slecht, maar het stelsel dwingt er toe zoo te handelen. Helaas is de verdeeldheid in de arbeiders wereld groot. Chr. en R.K. arbeiders zijn aan het kapitalisme gekop peld. Comniun. arbeiders zijn gelijk te stellen met fascisten. Zij zaaien in op dracht van de Roode Internationale twist en tweedracht, ook in onze rijen. Zij schelden niet Hitier op de SDAP en doen zich in de tribune, gelijk de NSB in Volk en Vaderland, kennen als jiarasieten van de ergste soort. Het verdrag van Versailles legde de grondslag van het fascisme, terwijl de crisis, welke niet in de laatste plaats Duitschland trof,, er toe bijdroeg, dat de bevolking zich willoos aan dwinge landij overgaf. De Moderne Arb. Bewe ging wil er voor waken, dat het hier zoo ver niet komt. Zij1 wil vechten voor het behoud der democratische vrijheden en de regeering dwingen een constructieve welvaartspolitiek te voeren. Hierdoor ont wapent nien die reactie en kunnen scènes als een voorbereide Rijksdagbrand voor komen wordien. De NSB ontkent iets mét anti-semietisme te maken te hebben, maar komt ze aan die macht, dan ko men ook hier concentratiekampen en rel- I letjes tegen de joden. Daar moeten wijl niets van hebben. Wij strijden voor een menschwaardig cc staan voor allen. "Wij willen iniet door Mussert worden afge maakt, zooals de socialisten in Duitsch land door Hitier. Ook de Christelijken en R. K. worden niet ontzien. Dat alles kan ons echter niet weerhouden om vast beraden onze weg te gaan met slechts één doel voor oogen, het Socialisme. Spreker verheugt zich in de aanwezig heid van een aantal vrouwen en wekt ook het vrouwelijk deel der plattelandsbevol king op, om deel te nemen in de poli-i tieke strijd, om kennis te nemen van het geen op politiek en economisch terrein voorvalt door het lezen van de bladen der Arbeiderspers. Aap het slot van zijn rede wekte spr. ide aanwezigen op, de strijd voor een bé tere samenleving onverzwakt voort te zet ten, opdat er een tijd van vrede, wel vaart en rijkdom aanbreke vooir ieder en het „Eén voor allen, allen voor één" tot werkelijkheid worde. De handen aan de ploeg derhalve, ons nieuwe wegen banen. Dan is de toekomst ons. Hierna sluit de voorz. met een wooiyi van dank aan de spreker, die met aan dacht gevolgd werd, deze vergadering.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 2