ezondhcid TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Fexelsche Berichten Voor Uwe 'Aspibin- Woensdag 8 Juli 1936 iiiiniiniiüiüiiiiiiniiiiii ESPERANTO. Den Haag. Aan het Zaterdag hier aangevangen Congres van de Intern. Unie voor de bestrijding van geslachtsziekten nemen 50 personen uit 13 landen deel. Veel tijd gaat verloren om van andere on aangenaam lieden maar te zwijgen met vertalen, vertalen. Esperanto! dames en heeren. - Noorwegen. Het 12e Intern. Zon- dagsschoolcongnes is op 6 Juli te Oslo geopendhet zal tot 12 Juli du-« ren. Er worden 3000 afgevaardigden uit 47 landen verwacht. Het congres staat onder beschermheerschap van de koning van Noorwegen. De Esperantisten onder de congressisten zullen aan deze samen-i komst het grootste genoegen beleven. steeds het goede en het beste, daarom alleen TABLETTEN en nooit vervalschingen Uilsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbuisjes van 20 labl. 70 cis. en oranjozakjes van 2 tabl. a 10 cts. RECHTSVRAGEN iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiHiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiii MUZIEK EN VERMAAK. Een Haarlemmer stond terecht wegens het op de openbare weg verkoopen van plaatsbewijzen voor een openbare verma kelijkheid, nl. voor een vergadering van communisten, waarin muziek zou worden gemaakt en waarin de heer L. de Visser als spreker zou optreden. Die Haarlemmer zou in strijd mei de Haarlemsche politie verordening gehandeld hebben. De Haarlemsche kantonrechter oordeelde dat een bijeenkomst waar muziek wordt gemaakt en het woord wordt gevoerd door een sfireker, wat het belangrijkste van de avond uitmaakt, geen publieke vermakelijk heid is en sprak de verdachte vrij. De ambtenaar van liet O.M. kwam tegen de uitspraak in cassatie. Maar de adv.- generaal bij de Hooge Raad, oordeelde dat het vonnis van de kantonrechter juist was. Een dergelijke vergadering heeft niet de strekking, te dienen tot vermaak en ook volgens het spraakgebruik valt een derge lijke term niet onder het begrip„open bare vermakelijkheid". Hij concludeerde tot niet-ontvankelijk verklaring. De Hooge Raad heeft hierop liet beroep niet ontvankelijk verklaard. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater VARIÉTÉ. Door bie/.ondere omstandigheden ver- toonen we thans reeds de wereldberoemde film Variété met de befaamde sterren Anna Bella en Hans Albers. We vertrou wen dat, hoewel de kermis nog maar kort achter ons ligt, dit filmwerk groote belangstelling zal trekken. De film verplaatst ons in het circus- leven met zji-n vaak schrijnende tegen stellingen. We maken kennis met drie artisten, Jeanne, Pierre en George, die) liet publiek geven waarom liet vraagt. Op ziekere dag komen zij in de gelegen heid om een contract aan te gaan met de directeur van een groot Variété-Theater te Parijs. Aanvankelijk loopt het hun tegen. De bevolking, van het dorp, waar zij proeven van bekwaamheid zouden af leggen, richt in de tent een onbeschrijfe lijke chaos aan. De artisten mogen echter hun proefvoorstelling te Pakijs herhalen en zij hebben sucoes. Verblind door de geheel nieuwe omgeving, waar het hun aan luxe en verstrooiing niet ontbreekt, sluipt dan echter de tweedracht in de harten van het trio. George ziet zich door Pierre, die wat jonger is, achter uit gezet, en, wat hem het meest kwelt, ziet zijn liefde jegens Jeanne niet be antwoord. Zoo ontstaat het conflict, dati in deze film op aangrijpende wjjze is uitgewerkt. Tafeneelen van circusvreugd en stralende voldoening wisselen af met scènes van smart, van onbeschrijflijke teleurstelling en onpeilbaar leed. Wat zal overwinnen: George's plichtsgevoel ais artist, die hoog in de nok van het theater het leven van zijn makker in handen heeft of zjjn neiging tot wraaknemen op Pienre, die hem ontroofde, wat in deze vaak zoo trieste samenleving hem zoo dierbaar was? Een aangrijpende film uit het barre le ven van wie als circus-,artisten een be staan trachten te zoeken. MIDDENSTANDERS. Een abonnement bij N.V. PROVINCIAAL BELANG. Handelsinformatie- en Incas- sobureau voor de Midden- stand, opgericht 1864, biedt in deze tijd groote voordee- len. Een volledig prospectus, waaruit zulks duidelijk blijkt met een ex. van de 14-daag- sche zeer verzorgde courant wordt op schriftelijke aan- vrage p.o. verstrekt. N.V. PROVINCIAAL BELANG, Amstelstr. 14, Tel. 32000 (6 lijnen) AMSTERDAM C. Voor Middenst. Fed. en Bonden kan een speciale overeenk. getrof fen worden. KERMIS-KRABBELS. Texel heeft zijn kermis gehad. Groenc- plaats, Vischmarkt, Biiinenburg herkregen hun gewone aanzien. De orgels zijn ver trokken en de rust is teruggekeerd. De kermis ging heen en daarmee ver dween een aardige duit over het Mars diep, want al moge de feestvreugde door crisis-schaduw getemperd zijn, en de por- temonnaie slecht gevulder is nog een lieve cent aan het rollen gebracht, al klaagde men steen en been. De klacht was algemeen, maar geen inensch heeft zich daarover verwonderd, want in de laatste plaats toch zal een weldenkend inensch, die moeite heeft om rond te ko men,. zichzelf en zijn gezinsleden veroe.- loven meer geld dan hoog „noolig" is, op een kermis zoek te maken. Van alle kermisattracties heeft die van Ooine Jaap achter de Waag zeker het leeuwendeel in de wacht gesleept. Onze bloeiende Staatsloterij kan getuigen, dat menig Hollander graag een „gokje" waagt. Daar heeft Ootnc Jaap op gere kend en hij .sloeg de plank niet mis. Wanneer men de enorme hoeveelheden papier heeft aanschouwd, welke hij achter de Waag als souvenir achterliet, nadat hij Maandagmorgen met de eerste boot Texel had verlaten, om zijn zaak elders voort te zetten krijgt men eenig denkbeeld van tie groote omzet van dit termisbedrijf. Daar hebben Jaap's vakgenooten op deze kermis zeker geen baat bij gevonden. Dat het in de Golt van Biskaye spoten kan, is ons uit onze schooljaren nog bekend. Maar het Theater van die naam,, dat gelegenheid tot een onderzeesch reisje bood, had van dat rumoer weinig te duch ten. Het trok weinig publiek. „Zeeziek" worden en geld toedat leek de meesten bepaald te kras, zelfs op een kermis. Zweef- en draaimolen, zonder welke een kermis niet compleet is, bleken ook nu weer gewaardeerde vermaten, maar het motorsport-theater De Globe heeft het er slecht afgebracht. Het bood, naar ons gebleken is, (niet uit eigen aanschou wing), te weinig sensatie. Het rijden van zoo'u motorduivel binnen de metalen kort was niet zoo „griezeljg", niet zoo angstaanjagend al ging de man ook ©en paar maal over de kop, zonder liet contact met de korf te verliezen als dat rijden in de open „ton", twee jaar geleden. Toen was de kans op een ongeval, de gelegenheid om te „huive nen", om te trillen van emotie, veel groo- ter enis dit niet een der factoren, welke het publiek dergelijke vermaken doet zoeken Hoe het zijDe Koriini's hebben zich maar matig in de gunst van het publiek kunnen verheugen en komen, naar zij ons verzekerden, hier niet weer. Het „bommenwerper", hoe afschuwe lijk in werkelijkheid, vond als vermaak nogal wat beoefenaars, maar de twee tentjes brachten de baas minder baten dan het ééne op de vorige kermis. Ook pa ling-, koekhak-, nougat- en gebakkraam legden het loodje, d.w.z. kwamen lang niet toe aan hun begrooting. Zondag pas was het echt druk op het kermisterrein en in de dansgelegenheden. Bezoekers van buiten den Burg waren toen pas talrijk. Hetgeen op de krmis be steed en in de danszalen verteerd werdA beliep echter niet veel. Ook De Jong's Bioscoop had onder deze algemeene ma laise te lijden, hoewel de programma's op hoog peil stonden. Het T heater-Serier se had het een en kele maal 'tamelijk druk, maar gezien het aantal medewerkers en de hooge kostenrekening, waren de ontvangsten over het geheel maar net voldoende voor een ongemeubileerde boterham. Zoo komen we aan het eind van deze termis-krabbel-potpourri in mineur. Het was een crisis-vertooning van A tot Z. MAX R. FREY. Was Siem de Waal op zijn fietstocht door Europa en N.-Afrika geruime tijd de gast van Max R. Frey, te Weenen met wie hij die tocht ook grootendeels heeft atgelegd thans is Max de gast van de Fam. De Waal alhier. Max legde de afstand Weenen—Den Helder geheel per rijwiel at en reisde via Lichtenstein, Zwitserland, Frankrijk, Luxemburg en België. Totaal 1900 K.M., welke atstand hij aflegde in 11 dagen. Max is 20 jaar oud. Hij bezocht de la gere school en het gymnasium te Weenen en liet zich daarna inschrijven als student in de rechten aan de Hoogeschoof aldaar. Talenstudie trekt hem hieronder "aan. "Behalve op de studie van het Esperanto heeft hij zich toegelegd op de studie van Engelsch, FransCh, Nederlandsch, Latijn, ürieksch, enz. Met het lezen van Nederlandsche lectuur in het biezonder heeft 'bij maar weinig moeite meer. Hij houdt van reizen en trekken. Reeds nu bezocht hij de meeste landen van Eu ropa. Hij heeft o.m. de Balkan doorkruist alsmede Afrika's Noordkust en Aziatisch Turkije. Dat hij op de tochten veel ple zier en nut van zijn kennis van het Es peranto beleefde, spreekt vanzelf. SPORTNIEUWS. TEX. BOYS. Vanavond half acht speelt het 2e elftal tegen Oosterend. Vertrek halt 7 per fiets. P.v.Sambeek K.WitteSz. Th. v. Heerwaarden S.v.Heerw. L.v.Heetrw. Jn.SchramaGz. Ant.Witte A.v.Sambeek Jn.Hopman H. Langela S.J.Zijm De wedstrijd voor Zondag wordt Za terdag bekend gemaakt. B. S.V. TEXEL. Over die wielerwedstrijd, welke Zondag niet doorging, schrijft de heer D. Dapper nog: We vernamen bij geruchte, dat als re den wend opgegeven, dat de SV Texel 25 gulden meer terrein huur zou hebben geëjscht. Dit is natuurlijk uitgesloten. Het terrein was verhuurd voor twee wedstrij den. Na elke wedstrijd zou de pachtprijs betaald moeten worden. Inplaats daarvan werd na de eerste dag de helft afgedra gen. De rest zou zoo spoedig mogelijk worden aangezuiverd. Na deze wedstrijd dag werd echter niets meer van D.O.H. vernomen. .Daarom besloot ons bestuur, alvorens toegang tot het terrein te geven, met het bestuur van D.O.H. een en ander te bespreken, waarna overeengekomen werd, dat het bedrag voor de noodige kosten (prijzen en vervoer) zou worden uitbetaald en de rest van de recette aan de S.V. T. moest worden voldaan, echter niet meer dan de gecontracteerde pacht som. Mocht er nog een tekort blijven, dan zou tot 1 Januari gelegenheid bestaan om het aan te zuiveren. Van anderen ver namen we kort na deze overeenkomst, dat door D.O.H. tot niet doorgaan was be sloten. Dit voor wie verteml mochten zijn ingelicht. - Maandagavond speelde O.L. school elftal A tegen een elftal van de Munt- straatschool uit Hoorn. De Texelsche jon gens bleken te sterk, hoewel we onder de jeugdige „Horineezen" een aantal goetje spelertjes opmerkten. Vooral de keeper was er goed in. De doelpunten-i honger van de Tex. jongens had best wat minder kunnen zijn. Intusschen behielden de gasten de beste stemming. Vol goede moed zou weer naar Bosch en Zee terug* gemarcheerd worden, maar javer moeidheid en blaartjes en dorst. Dit laatste wist echter Boot spoedig te ver-f helpen, terwijl hij ook met het andere raad wist. Pér autobus ging het ondefl vroolijk gezang terug. We wemschen hun nog wel genoegen. Seriewedstrijdenprogramma vandaag Afd. 111.: Oosterend 2Tex. Boys 2; scheidsr. H.C.Ran, 7.30 uur. Texel 4—De Cocksdorp 2; scheidsr. C. Graat, 8 uur. T. 4.: W.Geus Wilner H.Kuiter H.Keijser W.v.Zeijlen J.Hille K.Kikkert N.N. D.Huizinga C.Zutphen Res.: J.Komdeur. Goedhard. 12 Juli in Afd. I: Oudeschild—De Cocksdorp, 7 uur; scheidsr. Nic. de Graat. Afd. II: Oosterend 1Texel 3, 7.30 uur; scheidsr. Koster. Tex. BoysOudeschild 2, 7.30 uur; scheidsr. v. Zeijlen. D.D; ONGEVAL. Toen de heer P. J. Dijt, De Westen, zich Zondagmorgen met zijn echtgenoote per tilbury naar de kerk begaf, brak ter hoogte van de boerderij van de heer C. S. Ziim, bij het passeeren van een auto luet Lemoen van de wagen. De inzittenden praakten een leelijke tuimeling; mej. D. bekwam geen letsel, maar de heer D. moest zich wegens wonden aan hoofd en beenen door een arts laten verbinden. Het paard raakte in de sloot, maar was spoedig op het droge gebracht. NA HET ZWEMMEN koestert gij U gaarne even in de zon. Waak echter tegen huidverhranoing. Eerst de huid afdrogen en dan goeo inwrijven niet AMILDA-zonnebruincénie. Deze beschermt en bruint uw huid tevens prachtig. Flacon 90 ct Tube 60 ct. Doos 50 en 25 c TEXELS MUSEUM. Het Museum en de Tentoonstelling Oud Texel zijn iedere Woensdag en Za terdag toegankelijk van 25 uur. Na 15 Juli dagelijks van 10—12 uur. ZILVEREN JUBILEUM. Gisteren herdacht onze oud-burgemee ster, de lieer E.G.üaarlaudt, thans bur gemeester van Gouda, de ilag, waarop hij voor 25 jaar tot burgemeester werd be* noemid. Eerst diende hij als officier bij liet Iiid'scne leger. Deze loojpbaain moest hij echter opgeven, toen hij in een ge vecht met kwaadwillige Atjelicrs zwaar gewond werd en een oog moest verlie zen. Met ingang van 7 Juli werd de lieer Gaarlandt tot burgemeester van Texel benoemd, welke gemeente hij 21 Jan. 1915 wisselde met Gorinchem. Sinds 11 Mei 1927 is hij burgemeester van Gouda. Gisteren morgan mocht bij van de wet houders eu het 9ecretariepersonecl fraaie bloemstukken in ontvangst nemen. Aan de hartelijke woorden, daarbij tot de bur gemeester gesproken, voegen we gaarne onze beste wénschen toé. DE WAAL. EXAMENS. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. L. Kcijser Wd., onlangs geslaagd voor de acte L.O., heeft nu aan de Kweekschool voor Onderwijzeressen Je Arnhem de acte Handwerken L.O. gehaald. OOSTEREND. Wie onze corresp. heeft ingelicht over het op hol slaan van paarden van de heer E. was er glad naast. Het betrof één paard. Een maai mach ine kwam er niet aan te pas. Wat hebben we aan zulke „berichten"? Red. OEN HOORN. AAN HET WESTERSLAG De heer G.Jonker alhier bekwam ver gunning tot het plaatsen van een conV sumptietent aan het Westerslag. Pogingen om er een bergplaats voor fietsen te krij gen, waaraan gebleken is, dat groote be hoefte bestaat, zijn tot lieden gestrand. Van gemeentewege /al binnenkort in aansluiting op luet fietspad een plankier over luet mulle zand worden gelegd. Op genneentebegrootimg 1936 is hiervoor een bedrag uitgetrokken. DE COCKSDORP. R.K. KLEUTERSCHOOL. Er bestaat alsnog gelegenheid tot aan melding van leerlingen voor de R. K. Kleuterschool alhier. Men gelieve z,ich te wenden tot de Eerw. Zusters. VLEKZIEKTE. Ook bij varkens van een veehouder hier doet zich vlekziekte voor. Naarmate het warmer wordt, neemt de kans op verbreiding dezer ziekte toe. Laten inen ten door de dierenarts verdient aanbeve ling- SCHOOLNIEUWS Sollicitanten worden opgeroepen naar de betrekking van onderwijzeres aan de o.l. school te De Koog en De Cocksdorp. Helaas komen ook hier weer alleen wachtgielJsters en onderwijzeressen, wier jaarwedden bet Rijk vergoedt, in aan merking. SPORTNIEUWS Na enkele weten rust kan SVC 1 mor gen een oefenwedstrijd spelen tegen De Mok. Gezien de resultaten elders tegen de sterkste Texelsche elftallen, zal bet aan belangstelling niet ontbreken. We rekenen er op, dat zoowel kijkers a'l9 spelers zich sportief gedragen en dat SVC een gunstige indruk bij onzie gasten zal vestigen. S. dient zich geheel te geven. Speel zooals tegen Texel 2, allen één, dan gaat het 't beste. Zondagavond speelt SVC 1 tegen Oudeschild 1 voor de Texel-competitie. We hopen op voel supporters en op ge paste aanmoediging. Vertrek bus(sen) wordt nader bekend gemaakt. Het 2e elftal moet hedenavond uit naar Texel 4. Vertrek bus 7.30 uur. "Z.t. Daar nu terreindienst niet mogelijk is voor de jongens, die moeten spelen, verzoeken wij hun, die meer tijd hebben, een handje te helpen. SVC 1: W.Verseput M. Reuvers P.Boon Mz. H.Nieboer H.Stuik C.v.Boven A.Stolk Jn.Eeltuan C.Zuidema Ju.Reuvers Res.: J.Lampers. Jb.Eeiman SVC 2: P.BopnJz. C. Troost D.Barends B.Nieboer G.Bakter M.deGraat G.Bakter Jb. Verborg C. Lager veld Jn.Lam pers (aanv.) Jn. Vlaming Res.: Jn.Nieboer en M. Jurjens. ATLASSEN, groot en klein! Fietskaarten van het heele land. BOEKHANDEL PARKSTRAAT.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5