De Nieuwe Texelsciie Courant Opreis No. 5068 49ste Jaargang Woensdag 22 Juli 1936 S/an .veek tot week EERSTE BLAD. Natuurbescherming Reist nooit zonder llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllll llllllllllll RIJMELARIJTJE. Illllillllll llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Uw advertentie in dit blad wordt op Texel huis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT TABLETTEN is sinds 1 Juli 1930 In dit blad opgenomen. UITG.: N.V. Boekhandel en Drukkerij v.h. Lange veld en de Rooij Den Burg. Tel. 11. Postrek. 652. ABONNEMENTEN: f0.75 per kwartaal; buiten den Burg f l.losse ars. 4ct. ADVERTENTIES: 12 ct. per regel; minimum 4 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deefig tarief voor neringdoenden. HOOGWATER ter reede van Texel v.m (nam. ongeveer i/j uur later.) 23 24 25 26 27 28 29 Juli 12.37 I.— i.21 1,51 2,28 3,23 4.25 LICHT OP RIIW1ELEN en R1ITUIGEN 9.34 ZATERDAGAVOND WAT WON ITALIË? Twee keerpunten zijn er thans aan te wijzen Ln de politieke geschiedenis der laatste dagen, welke de afsluiting van een verleden, en de ontsluiting van een nieuwe toekomst kimmen beteekeiien. Allereerst is daar de vijftiende Juli, welke een streep zette onder de tegen Italië vigee- rende sancties. Dit „economisch beleg" is helaas een échec gebleken. Het heeft het aangevallen Abessinië niet voor de ondergang kunnen behoeden. De „Popoio d' Italia" kon triomfantelijk schrijven: „Vóór de sancties was Italië een groote Europeesche mogendheid; thans is het een imperium". Inderdaad, ook al heeft dit nieuw-Ro- meinsche rijk een extra zwakke plek: tengevolge van zijn veroveringsavontuur heeft liet de helft van de goudvoorraad van de Italiaansche schatkist zien weg vloeien, terwijl voorshands niet te bena deren valt wat de Italiaansche handel aan buitenIandschie cliëntèle op schier alle markten ter wereld heeft ingeboet. Acht maanden van economische strijd hebben een betreurenswaardige ruïne achtergela ten, en dit niet alleen voor de schenden der internationale verdragen. Ook de be schermers van Abessinië, die op de ke per beschouwd van hun taak niet zoo heel veel hebben terecht gebracht, hebben door het teniet gaan van hun ttaliaansche export ernstige verliezen geleden. Met vlaggen heeft men op 'het Apen- nïjinsche schiereiland de sanctiestrijd be groet, met vlaggen heeft men hem ook beëindigd. De Italianen zijn een trotsch volk, dat zijn tegenslagen weet te dragen,. Thans zal het zijn krachten kunnen be- FRANZ LISZT. Op 31 Juli zal het 50 jaar geleden zijn, dat de beroemde Hongaarsche componist Franz Liszt stierf. Elders in dit nummer vindt u een korte levensbeschrijving. bent U in 't bijzonder Hr blootgesteld aan het vaar van kouvatten. Uitsluitend verkrijgbaar in de oranje-bandbu sjes van 30 tabl. 70 ets. en oranjezakjes van 2 tabl. a 10 ets. VOOR MIJN VENSTER. REGEN. Een tuinhek, dat kraakt; En buurtgerucht maakt, Een boom, die, verwaaid, Als dronkenman zwaait. Een lekkende goot Je tuin wordt een sloot. Een bakker, die kwaad, Door plassen heen waadt. Een melkboer met haast, Langs de klinkerweg raast. Een slager, die raoe't Langs de straat als een geest. Een post, die bevracht, Langs de huizen heen jacht, Een diender, die nat Haakt naar huis als een kat, Een heer, in pension, Die maar zoekt naar de zon, Een stel, dat kampeert, En het tentje vast meert. Een boer, die doanpapt Van zijn schamel afstapt, De honderdste Piet, Die vertelt, dat het giet. De duizendste zucht, Door een schepsel gelucht. Een huisvrouw die treurt, Dat beur gang wondt besmeurt. proeven aan werken van opbouw, in de verwachting, dat het zaad van bloed en goud, aan de Oost-Atrikaansche bodem toevertrouwd binnen enkele tientallen van jaren vruchten zal doen rijpen. DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK. Wat de naaste toekomst aangaat, zoo wij niet misrekenen, zal dezie in belang rijke mate worden beïnvloed door het einde van een andere kamp, die tusschen Eerlijn en Weenen, met als inzet de on-, afhankelijkheid van Oostenrijk. Adolt Hitier, Oostenrijker van afkomst, heeft er van moeten afzien, zijn voormalige va derland met Duitschland tot één groot nationaal-socialistisch rijk samen te sme den. De omstandigheden waren hem niet gunstig; zoowel Italië als de Kleine En tente beloerden met Argusblik het ge ringste gebaar, dat tegen Oostenrijk dreigde, bevreesd als men was voor het zwakke Oostenrijk een overmachtige Duitsche staat als nabuur in de plaats te) krijgen. Zoo bleet deze „Anschluss"-kwes- tie als een kloot Italië van Duitschlanei scheiden, terwijl beide landen door sa menwerking dubbel sterk tegenover West- Europa zouden kunnen staan. Thans heb ben Berlijn en Weenen onder Rome's invloed het op een accoord gegooid: Duitschland zal Oostenrijks zelfstandig heid respecteeren en zich niet meer in zijn binnenlandsche politiek mengen. Dat wil derhalve zeggen, dat de Oostenrijksdhe Nazi's door hun Leider officieel losge laten zijn, hetgeen voor hen een harde noot moet zijn. Daartegenover staat, dat Duitschlands positie, door de mogelijk heid van nauwer en vriendschappelijke! samenwerking met Italië, aanzienlijk is verbeterd, terwijl ook het laatstgenoemde land nu een stevige rugdekking heeft. ^Duidelijk blijkt dit uit 'de beide 'fnfer- KOKMEEUW. door JAN P. STRIJBOS. De eerste bewoners van Texel konden tn de zomer leven van de eieren van al-, terlei zeevogels, en ten tijde, dat de kunst schilder Van Cuyck Texel bezocht, broedt den er duizenden en nog eens duizenden: meeuwen en sterns in Eierland, en "konden hun eieren ongestraft en zonder nadeel voor de vogels geraapt worden. Thans zijn zij er verdwenen. Vandaag vestigt zich een nieuwe groote sternkolonie op een zandplaat, het volgende jaar blijven de vogels weg. De vogelbevolking van Nederland is een vlottende bevolking, de menschenbe- volking neemt elk jaar geweldig toe. De enkele honderden bezoekers aan de Wad- den-ieilanden van twintig jaar terug, zijn thans uitgegroeid tot vele tienduizenden, de intieme en kleine visschersplaatjes langs de Noordzeekust zijn drukbezochte badplaatsen geworden, overal is het vreemdel ingen bezoek enorm toegenomen, de rust is op vele plaatsen verdwenen, groote lappen „woeste grond" zijn in cultuur gebracht en ontwaterd, overal zien we een Intensieve bodembewerking, waar door de natuur onder de voet geloopeni wondt. De wilde vogels en planten moeten wijten. De wereld verandert en zal steeds blijven veranderen en met haar de om sta ndiglieden, waaronder wij moeten le ven en waarin wij ons dienen te schikken) en waaraan wij ons moeten aanpassen. Dit alles in de schoenen te schuiven van het StaatsbosChbedrijt en de natuurvrien den is dwaas en onredelijk. Vele eilanders mieenen ook jdat de ge weldige en onrustbarende vermeerdering der meeuwen en het zich vormen van groote kolonies direct te wijten ïs aap Vogelbescherming en Natuurmonumenten en tevens een gevolg vag het verbod meeuwieneienen te rapen, hetwelk weer TEXELSCHE COURANT als een indirect resultaat van hét streven der natuurbeschermers beschouwd wordt. Ook dit kan niet juist zijn, want de toe name der meeuwen is geen verschijnsel, dat alleen in Nederland geconstateerd wordt, maar ook in tal van andere landen. In Engeland en Schotland, in alle landen langs de Oostzee, in Denemarken, langs de kust van Bretagme en op alle Oost- Eriesche Wadden-ei landen, zelfs langs de kusten van Noond-Amerika leven de meeuwen in een periode van groote voor spoed en overal zien wij, dat zij zich, vermeerderen ten koste van sterns en tal van andere vogelsoorten. Het streven van „Vogelbescherming" is er niet op gericht, overal meeuwen kolonies te tokken, .zooals zoo vaak be weerd wordt, .integendeel, zij streeft er naar de meeuwen te beperken en te loca» liseeren. en tracht dit te bereiken door het stelselmatig rapen der eieren, .door 't verstoren der nesten en het TerijdeJen van broedpogiingen, het „schudden" der eieren op plaatsen, waar de meeuwen niet geduld kunnen wonden ot te talrijk dreigen te worden. Dit geschiedt regel matig 111 polder Waaien burg, op de schorren achter de Eendracht, in die Prins Hendrikpolder en tal van andere plaatsen op Texel, op Griend en op de Beer, het zelfde gebeurt in verschillende staatsna- tuuirmonumenten op de eilanden door het Staatsboschledrijf. Deze pogingen hebben het gewenschte resultaat gehad, men heeft de meeuwen nu vrijwel onder de knie eni van een werkelijke moeuwenplaag is geen sprake meer. Natuurlijk ligt het niet in de bedoeling, overal de meeuwen grondig uit te roeien. De soort moet als zoodanig blijven bestaan en dit zou zeer twijfelach tig zijn, indien men het rapen der meeu weneieren zou „vrijgeven", zooals vele eilanders dit willen. Bovendien zou men dan alle controle missen en dat is toch hoog noodüg. Telegraaf. Dit alles tezamen, dit regenverdriet, Dat noemt men nu zomer, ik groet u, prosit! HUIB DE RIIMELAAR (Voor nadruk toestemming te vragen aan de auteur.) GEORGE ARLISS. De Engelsche tooneelspeler, die de: hoofdrol vervult in een film, ^an Roth schild gewijd. nationale conferenties, die thans de aan dacht bezighouden, die over de Turksche zee-engten en de a.s. samenspreking der Locarno-mogendiheden. De beide dicta- tuurstaten bevinden zich momenteel als m een sleutelpositie en doen de discussies door hun afwezigheid moeilijk vlotten. DE DARDANELLEN-KWESTIE. Te Montreux blijft men ronddraaien om dit alles-beheerschende punt: za( de Russische oorlogsvloot ongehinderd de versterkte T urksche zee-engten mogen doorvaren in beide richtingen Deze vraag is van b ie zondier groot belang om dat daarmede samenhangt het vraagstuk van het evenwicht der Mid del landsdhe zeekrachten. Een Russische vloot, die haar invloedsfeer niet tot de Zwarte Zee beperkt ziet, doch eventueel zich met de Fransche kan vereenigen, is niet in het voordeel van Groot-Brittannië, dat nóg steeds gaarne de hand uitstrekt naar de oppermacht ter zee. De geweldige bewa pening, waarvan de Britsche scheepswer ven dreunen wij bouwen practisch ge sproken een geheel nieuwe vloot, heeft minister Hoare onlangs verklaard houdt met deze begeerte naar Britsch machtsoverwicht ten nauwste verband. Italië heeft bij deze zee-engten-discus sie als maritieme mogendheid belangen van de eerste orde, evenals Duitschland, Ruslands tegenvoeter, dat er niet het minste voor gevoelt schepen der Rus sische Zwarte-Zee-vloot in de toekomst in de wateren van Noord- ot Oostzee te ontmoeten. Men zal te Montreux niet erin slagen, een basis voor nieuwe verhoudin gen te leggen, zoo men deze beide nieuwe vrienden verwaarloost. Ziehier derhalve een der steunpunten voor hun aanvanke lijk compagnonschap zij willen gezamen lijk ter groene tatel komen. KUNT GIJ OOK PAARDRIJDEN? Rijdt dan mee. Maar let wel op de voorschriften, welke aan ^>e Koog van poiitievviege om den wille van de zoo noodzakelijke rust op borden kenbaar zijn gemaakt. Er waren ruiters, die van ac hun geboden vrijheid misbruik maakten.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1