TWEEDE BLAD TEXELSCHE COURANT Texelsohe Berichten Ingezonden. Woensdag 12 Aug. 1936 Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater Vragen op landbouwgebied kunnen worden gericht aan de heer E. v. d. Ban. hoofd Lagere Landbouwschool. Eieren. Het geldcontingent voor de uitvoer van eieren naar Duitschland is voor Aug. 7.5 pet. kleiner dan in Juli 1936 (In verband met de Olytnp. Spelen hadden we eerder het omgekeerde ver wacht. Red.) TEGEN BRANDNETELS. Om brandnetels te bestrijden, bestrooit men. fietst in het "voorjaar, wanneer de eerste spruiten zich vertoonen, deze op een vroege morgen jdie een zonnige öag üoet venvacliten, mer onKTUKf Kamief en (of) kalkstikstot, welke bestrooi'mg her haald wordt zoodra en zoo vaak zich weer nieuwe groene deelen vertoonen. Wanneer in een weide brandnetelbos- sen voorkomenv slaat men midden in de brandmetelplek, een sterke paal, met de bedoeling, dat het weide vee deze als wrijfpaal zal gaan gebruiken. In deregei gelukt deze opzet, waardoor de jonge brandinetelspruiten rondom de jpaal door het vee geregeld vertrapt worden en de overigens zeer levenstaaie planten toch spoedig atsterven. A.N.L. V Bij het bericht over Lie uitkeen'ng van 133000 steun aan de Tiexelsche schapen- houders teekent het Alg. Ned. Landbouw blad aan: Zooals onze leden zich zullen herinne ren, had indertijd de R.K. Land- en Tu'inbouwbond in het Bisdom Haarlem en otnze organisatie, later tezamen nog weer met de Christelijke Boeren- en I uindersbond, afdeeling HollandBra bant, in het midden van 1935 zich tot de Minister gewend om een speciale steun- uitkeenng te verkrijgen voor de Texelsche schapenhouderij. Het destijds verzonden adnes heeft tot veel besprekingen aanlei ding gegeven, o.m. "heeft de Directeur- Qeneraal van de Landbouw in 1936 een speciaal bezoek aan Texel gebracht om zich in het biezonder op de hoogte tei stellen van het Texelsche bedrijf. Nadat voor eenige tijd door de minister nog een audiëntie was toegestaan aan de ver tegenwoordigers van de afdeelingen der Landbouworganisatie op Texel, teneinde hun speciale wenscben nogmaals toe te lichten, is thans de betreffende steunbe- schikking afgekomen. Het was indertijd de bedoeling om aan de schapenhouders op Texel een extra uitkeering te dot* geven uit het Sohapenlheffingstonds ot wel het z.g. „sohapenpotje". Thans lezen wij in de steunbeschikking, dat de uitkee- ring zat geschieden uit het Landbouw- Crisistonds, waaruit dus opgemaakt zou moeten worden, dat de gelden uit hgt z.g. „schapenpotje" thans ook zijn onderge bracht in het Landbouw-Cnsistonds. Ze zouden dus dezelfde weg zijn gegaan als indertijd de gelden, welke door het Cri sis Zuivelbureau waren samengebracht in het Zuivei-exportpotje, waarvan op ze kere dag 110.000.000 werd overgeheveld in het Landbouw-Crisiisfonds. In verband met eventueele uitkeeringen in volgende jaren, zouden wij die over heveling niet toejuichen. DELBOSv Minister Buitenl. Zaken, Frankrijk: Frankrijk onthoudt zich steeds van inmenging in de binnenlandsche po litiek van andere landen. BARON DE COUBERTIN ,de stichter der moderne Olympische SpelenDe zm der Olympische Spelen ligt niet in net overwinnen maar in het deelnemen. Niet te veroveren, maar ridderlijk te strijden, is het wezenlijke in het leven. SIR JOHN SIMON: Er zijn verschei dene lieden, die fluisteren, dat een oor log onvermijdelijk is. Ik verwerp en be strijd dit kwaadaardige en .gevaarlijke pessimisme. Het groote publiek in alle landen heeft sledhts belang bij een vei lige vrede en moet in geen geval 'het oor leenen aan sombere voorspellingen, dat deze vrede niet kan worden gehandhaafd. „VOORUIT" (S.D. Dagblad): Wie financiert de Spaansche rebellen? Wie dit onderzoekt stuit op de naam van Don Juan March, tabakshandelaar, kranten- magnaat, scheepsbezitter, bankier en de rijkste man van Spanje. In 1931 werd hij gevangen gezet, verdacht van moord en omkooperij. Hij wist te ontsnappen en ging naar Parijs. In 1934 kreeg hij gratie en keerde naar Spanje terug, waaruit hij weer verdween, toen het Volksfront over won. Sindsdien is hij in den vreemde werkzaam gebleven. MAZURKA. In de hoofdrol: Pola Negri. Aan de jiersbeoordeelingen van deze film, welke algemeen zeer gunstig ontvan gen is, ontleenen we: - Maasbode: In deze Film beleven we de triomfale terugkeer van Pola Negri, wier rijpe bekoorlijkheid haar volmaakt doet passen voor de haar toebedeelde rol. Een film, die velen, uiteraard volwas senen, mogen gaan zien. Het Vaderland: Een aangrijpende film met zeldzame overtuigingskracht, die I geen toeschouwer onberoerd Iaat. De Tijd: Onzerzijds zouden wij vol wassenen aansporen Mazurka te gaan zien. Het VolkEen buitengewoon boeiende en onderhoudende film, die men gezien moet hebben. Haagsche Post (L. J. Jordaan): Een groot drama. Meesleepiend spel. Altijd boeiend en interessant. Niemand zal het betreuren, dit warme, volbloedige sj>ei te hebben aanschouwd. Alg. Handelsblad: Pola Negri geeft de heele film door; sterk sp>ef. P.S. Vanavond en morgenavond draaien we nog De Kleine Kolonel met Shirley Temple en De Chineesche Papegaai, een programma, dat zeer in de smaak blijkt te vallen. KERKNIEUWS. Aan de Kath. pers van Maandag ont leenen we, dat Z.H.Exc. de Bisschap van Haarlem de weleerw. heer L. j. van Schijndel, kapelaan alhier, benoemde te Beverwijk (O.L. Vrouw van Goede Raad); tot opvolger van Kapielaaii Van Schijn del benoemde de weleerw. heer F. Grent (neomist), uit Onderdijk, bij Me- dembtik tot kapelaan te Overschie benoemde onze plaatsgenoot, de weleerw. heer C. J. Graat Cz., (neomist.) In de leeftijd van 66 jaar is Zondag te Den Helder na een langdurige ziekte overleden de heer A. O. A. Verstegen, leen bekende figuur in de moderne arbei dersbeweging, 6 October 1870, oj> het eiland Texel geboren. Aan het Volksblad van Maandagmor gen ontleenen we deze biezonderheden: Na een korte diensttijd bij de Marine (welke dienst hij wegens zijn politieke bedrijvigheid moest verlaten), behoorde (hij 7 Dec. 1896 tot het zestal, dat de atd. Den Helder van de S.D.A.P. opricht je Jan. 1897 was hij een der stichters van de Bond van Neder I an dsche matro zen, waaruit in 1907 de Bond van minder Marinepersoneel voortkwam. De heer Verstegen trad Jn 1901 op als redacteur van het Bondsorgaan Het Anker en deed in 1909 zijn intrede in de Hel- dersche gemeenteraad. In 1916 werd hij aangesteld als directeur van de Gemeen telijke Arbeidsbeurs en het Levensmidde len bedrijf, waardoor zijn raadslidmaat schap eindigde. Dit werd echter in 1917 hernieuwld, toen hij met voorkeurstem men tot raadslid en vervolgens tot wet houder werd gekozen. In de nu volgende tien jaren van zijn wethouderschap is er onder zijn beleid in Den Helder zeer veeL goeds tot stand gekomen. Vrijwel alle portefeuilles heeft Verstegen in die tien jaar achtereenvolgens beheerd. Hij legde o.a. de grondslagen voor een thans Uitstekend tunctionneerende dienst van Sociale Aangelegenheden. Zeer veel constructieve arbeid is er dank zij het door hem genomen initiatief tot stand gekomen en dit verklaart veel van zijn populariteit onder de arbeiders bevolking van Den Helder. Van Februari 1929 tot 1 Nov. 1935 was de thans overledene burgemeester van Koog aan de Zaan. In die periode heeft deze arbeiders-burgemeester zich de sympathie ui al haar geledingen ver worven. zooals duidelijk bleek bij zijn aftreden. Hij beeft zich als burgemeester een volksman in de goede zin van het woord getoond en had een zeer intensieve belangstelling voor het wel en wee der bevolking. Het belang der gemeente Koog aan de Zaan, die tijdens zijn burgemees terschap) is uitgegroeid tot een der bloeiendste gemeenten in de Zaanstreek, ging hem zieer ter harte. Ook gedurende de pveriode van zijn burgemeesterschap bleet Verstegen een actief propagandist voor zijn partij. ATs zoodanig FieeTt hij, volgens het Volksblad, vooraf óp "net plau'etann wan iNoora-rioïïancr voorrrer- telijk werk gedaan. Hedenmiddag zal op de alg. begraaf plaats te Huisduinen de begrafenis plaats hebben. MISHANDELING? Het opschrift „Menschen en Dieren" boven het Ingez. Stukje van een Bad gast was zeer mooi gekozen, maar van mishandeling was absoluut geen sprake. Het door schrijver bedoelde stuk hout was niets anders dan een dun plankje van een margarinekistje en dus kwamen de slagen niet erg aan. Mensclien, die wer kelijk goed rijden kunnen, geven een paard soms harder en gevoeliger klappen. De ruiter moet baas blijven en niet het paard. Wanneer werkelijk van mishande ling sprake was geweest, vind ik liet zeer best, als wordt ingegrepen, maar had de schrijver niet verstandiger gedaan, als hij zielt Ihandelejid was opgetreden en geïnformeerd had, ,\vie de verhuurder van het paard svas en "die even gewaarschuwd had? Dan had de verhuurder maatregelen kunnen nemen. Er stond boven Menschen en Dieren; gelukkig Menschen voorop, doch u denkt niet aan menschen. U zult begrijpen, dat wij liet doen voor de bo terham. Wij zitten met hooge uitgaven en veel concurrentie en moeten alle zeilen bijzetten. Vergeet niet, dat er pension7iou- ders zijn ,die adverteeren, dat hun gas ten gratis mogen paardrijden. Wat heb ik daaraan? Schoenmaker houd je bij je leest. Hebben de paarden van boeren geen ander werk? Het weinige, dat er voor ons overblijft, mogen we gerust houden. De politie -waakt voor mishandeling. Hulde. Door mijn 3-jarige ervaring als paarden- verhuicdei" weet ik lieel goed, wat er te koop is. Wanneer de ruiters ook komen bij de vanouds bekende adressen, dan rijd u werkelijk tot genoegen. Er zijn paarden aan de Koog voor ruiters en paarden voor hen, die de rijkunst nog niet machtig zijn. Als je dit werk al jaren doet, weet je wel wat je hebben moet. Ik herhaal, dat wij dit doen voor een boterham. U denkt en schrijft over het dier, doe dit ook over de men,sch. EEN PAARDENVERHUURDER aan De Koog. De politie en vele getuigen blijven bij hun verklaring, dat er wèl van mishande ling sprake was. Het blijft plicht van ieder mensch zulks te voorkomen, ot, indien gepleegd, de dader op zijn nummer te zetten en, zoo noodig, te bestraften. Ook een paardenverhuurder zal er zoo over moeten denken. Red. KEURING VAN BOLLEN. In het belang van een vlotte gang van zaken wordt het volgende door contro leur J. G. van Leeuwen ter kennis van de bij de vóór-keuring aangeslotenen ge bracht Bij iedere zending moet er een label op de kist ot althans gereedliggen om op te stempelen. Houid er zooveel mo gelijk (om hooge kosten te voorkomen) rekening mee, dat ik Maandag, Woensdag en Vrijdag de Koog en omstreken be-, zoek en Dinsdag, Donderdag en Zater dag Den Hoorn en omstreken. Om iedere foto, schilderij, tee- kening een lijst, die J)ast; ook past bij uw beurs. BOEKHANDEL PARKSTRAAT. Wed. W. K., den Hoorn f2.—. N. N., dien Burg tl. Door B. en W. werd de partij winter- gerst, oogst 1936, staande op het vlieg veld Vlijt, bij inschrijving verkocht en wel aan de N.V. v.h. C. R. Keijser en Co. ESPERANTO. Zaterdag is te Weenen het 28e We reld - Esperanto -congres in tegenwoordig heid o.m. van de Ministers Von Baar Ba- renfels geopend. De Texelsche Esperan tisten zijn er door de heeren W.N. Kel der en T.Tiessen vertegenwoordigd. GVMNASTIEKFEEST. Zondag 6 Sept. zal Texel getuige kun nen zijn van een groot gymnastiekteest, te organiseeren, vermoedelijk, op het ter rein van S.V. Texel alhier. Er zullen plm. 250 turners van G.V. Texel en O.K.K (Den Helder) aan deelnemen. Op de avond, welke daaraan voorafgaat, zal, denkelijk op de Groeneplaats, een vóór proefje worden gegeven van het groote festijn, dat Zondag zal worden aange richt en dat al hetgeen vroeger op dit gebied geboden werd, belooft te zullen overtreffen. Tot opvolger van de heer J. Wegman als controleur der Vereen. Texel tot ver werking van uit nood geslachte en ge-1 stonen dieren werd benoemd de heer C. Buijstnan, Parkstraat alhier, een alles zins bevoegde en vertrouwde kracht, zoo- dat we venvacliten, dat de Vereeniging in de nieuwe tunctionnaris een eontro- leur zat hebben, op wie zij bouwen kan. DE ZUIVELPUZZLE. Naar men ons meedeelt, was het 4- negelig rijmpje, dat met de 28 woorden, in de zuiveiwinkels uitgestald, gevonden moest wonden, het volgende: U koopt toch geen brood bij de kruidenier Ot gaat vleesch bij de bakker vragen. Koop boteren kaas bij uwmelkleverancier Daar zult u het beste slagen. De taak was niet zoo erg makkelijk. De oplossingen liepen nogal uiteen, maar toch waren er eenigen, die het juiste rijmpje wisten samen te flansen. De prijzen moesten bij loting worden toege kend: 1. Goudsclie kaas: Mej. N. v. Heer waarden—Dijt, Ruysweg, bij De Koog. 2. Leidsche kaas: K. J. ie les, Schil-1 dereiiid, den Burg. 3. Edammer kaas: Ann ie van Heerwaar- den, De Koog. „Eet meer zuivel", kan door de winners nu gemakkelijk in practijk worden ge bracht, maar ook de anderen zullen ver standig doen, dat niet na te laten In de leeftijd 'van 85 jaar is Maandag overleden in het Gesticht van Weldadig heid alhier, waar ihij de laatste tijd ver pleegd werd, de heer H. I. Monté, vroe ger gemeente-bode alhier. 17 Dec. 1896 werd de heer H. I. Monté hier tot gemeente-bode benoemd als op volger van de lieer J. G. Moojen. Hij nam zijin tunctie trouw en nauwgezet waar gedurende bijna 20 jaar. Op 16 Juni 1917 werd hem eervol ontslag verleend, bij welke gelegenheid de toenmalige bur gemeester, de heer Buysing Damsté, zich met woorden van oprechte dank en waair- deering tot de heer Monté richtte. De gemeente, zoo sprak de Burgemeester in de raadszaal, verliest in u oen eerlijk en vertrouwd dienaar. De heer P. de Graaf volgde hem op. De laatste levensjaren waren voor de heer Monté verre van makkelijk. De ge breken, waarmede de oude dag vergezeld pleegt te gaan, kwamen hem plagen en zoo werd hem het leven, na het over-i lijdien van zijn echtgenoote vooral, nieer en meer tot een last. De laatste tijd ge noot hij in 'liet Gesticht van de zijde van vader en moeder Moenis evenwel een liefderijke verzorging. Hij ruste in vrede. SPORTNIEUWS TEX. BOYS. Zaterdagavond gaat het 2e naar De Cocksdorp in de volgende opstelling: F.v.Sambeek Toon Witte J.Schramaüz. Ab.v.Sambeek H.Langela (aanv.) Hem van Heerwaarden J.Hopman P.v.Sambeek K.WitteSz. S.v. Heerwaarden S.ZijmJz. Res.: N.Witte en H.Keesom. - Donderdagavond lew art over 7 krij gen we bezoek van een elftal R.K. Ver-, kenners van 't St. T arcisiuskamp, onder de dennen. De volgende I .B.-comb. treedt in het veld: Jac.Schrama (aanv.) P.v. Heerwaarden J.Sch'ramaGz. Jn.SchramaHz. Toon Witte Nico Witte Theo v.Heerw. J.Hopman K.WitteSz. Res.: Hans v. Heerwaarden, Joop Maas C.G. S.V. TEXEL. In de Tex. Comip. is nog geen beslissing gevallen door het winnen van Texel 2 en 3, zoodat in atd. I en II twee ploegen met een gelijk aantal punten eindigden. Om 2 uur spieelde T. 3 tegen Ooster end, dat 'met jeenige invallers verscheen. Na een poosje verdedigen, moest tie kleine keeper, die overigens niet onverdienstelijk speelde, voor de eerste maal visschen. Met de rust werd de voojrsprong al 40 en het einde kwam met 8—0. Het is een onbelangrijke wedstrijd gewerden, vooral door de geringe tegenstand der gasten. Om halt aCht, inplaats van 7 uur, ving de belangrijkste wedstrijd Texel 2De Cocksdorp, aan. Hiervoor bestand groote belangstelling. In de eerste helft speelde T. beter dan de bezoekers^ wat in 2 goede doelpunten werd uitgedrukt. Na idle rust werd het spel torscher. Het .ontaarde tegen het einde zelt§ 'in een ruwe vertoon ing, een soorï sjxm van mfiidér gehalte, waartegen door de scheidsrechter te weinig werd opgetreden. De gasten pakten flink aan en wisten gelijk te ma ken. Kort voor het einde profiteerde K- de Vries door goed door te loopen en de achterhoede en keeper te verrasschejn. Texel heeft verdiend gewonnen. (Uitvoeriger in volgend nr.) Zeer verheugd over deze uitslag wordt m de kleedkamer daaraan uiting gegeven. Ieder is tevreden. Hojien we, dat de uit vallers spoedig geheel hersteld mogen zijn iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii llllll LANDBOUW EN VEETEELT. Illlfl HET SCHAPENPOTJE. ZOO SPRAK. A. G. A. VERSTEGEN f GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. Wed. W. K., den Hoorn f 2.—. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. UITSLAG VERKOOPING. BENOEMING. H. J. MONTE. f H.Keesom S.ZijmJz.

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 5