No. 5075 49ste Jaargang Zaterdag 15 Aug. 1936 3 X MELKBROOD EERSTE BLAD. Geven en Ontvangen. Bij Doorzitten U. yoedf gemerkt met M en B is GRAAN met MELK en VOEDT voor TWEE Dr. Jac. P. Thijsse over Texel. en Zonverbranding DMGS MELK-BOTER KAAS Uw advertentie in dit blad wordt op Texel buis aan huis gelezen. TEXELSCHE COURANT VOOR DE ZONDAG Geef, terwijl gij ontvangt, en leer in het geven ontvangen. Lavater. Het heel jonge kind neemt aan zonder zich bezwaard te voelen en tot de om gegronde beschaming der moeder zon der over dank te denken. Oudere kinderen verstaan de kunst van het ontvangen dik wijls al heel slecht. De anonimiteit van Sinterklaas en Kerstman is dan 'n ware uitkomst, die hun de kwelling van moei lijk gestamelde dankbetuigingen bespaart. Maar ook wij, volwassenen, jijn door maatschappelijke en wettelijke 'yefhou- gen zoo vervreemd van de natuurlijke handelingen eener oergemeenschap, dat we het niet meer als logisch en gewoon voelen te ontvangen waar we tekort heb ben, en te geven, wat wij te veel bezitten. Er schuilt echter in het ontvangen van gaven een groot zedelijk gevaar. En dat zijn zich bewust degenen, in wier gemoed geen gevoelens van na-ijver, verplich ting of minderwaardigheid ontstaan, maar die toch een diepe innerlijke at- keer ondergaan, wanneer ze een gave ont vangen. Misschien zijn ze zich instinctiet bewust van een moreele zwakheid, waar door zij niet in staat zijn te ontvangen zonder in kwaliteit te verminderen. We kunnen over de onzinnigheid en overbodigheid van minderwaardigheids gevoelens lang en breed redeneeren, zoo oen, twee, drie verandert een mensch zich niet iin een individu, dat zich gelijkwaar dig weet als mensch onder de menschen. We hebben dus deze inferioriteit te aan vaarden als factor èn bij het geven, èn bij bet ontvangen. Maar tenslotte blijkt de groote nadruk toch te vallen op het geven als de aanvang van goed of kwaad. We moeten beginnen met zoo te geven, dat geen gevoelens van minderwaardig heid worden opgewekt. Geven uit een innig besef van plicht, waar nood is, mèt onze gave onszelf geheel wegschen ken. Wie zichzelf verliest, voorkomt, dat dat de ander zich verliest in minderwaar digheidsgevoelens. Dat het geven van geld en goed alleen ontoereikend is, be-| seffen we in de onbehagelijkheid, die ons bevangt, wanneer we bedankt warden. De beschaming van het „meer" waarop we weten geen recht te hebben. Zichzelf geven. Dit is het richtsnoer der melaat- schen-verplegers in het Verre Oosten, de eenig mogelijke weg der missie-zusters in China, opdat er tusschen gever en be giftigde geen ongelijkheid meer zij. Voor het aanvaarden echter is een even diepe loutering noodig. Wie vermag te ont vangen met geen andere aandoening dan ontroering voor de mcnschelijke goed heid en haar offervaardigheid, en de daar uit voortvloeiende oneindige liefde voor de gever, hij 'heeft de zin van het leven, onderkend: één in allen, allen in één. ZONDAG, 16 Augustus 1936. Verzacht en geneest Doos 30ct. Bij Apoth.en Drogisten llllllllllllllllllll!lllllllllll!lllll!!i,!N!!!ll!!|IIUHI!l!i!l VOOR HOOFD EN HART. ZONDAG Wij worden rijker naarmate wij meer aan anderen geven. Lao-tze. MAANDAG Wanneer gij geeft, geet dan met vreugde en met een lach op het gelaat, J o u b e r t. DINSDAG Niet in ons hoofd maar in ons hart ligt de kracht, welke tot groote daden! voert. Dickens. WOENSDAG. Deugd verheugt. Hendrik Spiegel, (lijfspreuk.) DONDERDAG. Die deugd prijs ik niet, die nooit in een storm de proef heeft doorstaan. Bodenstedt. VRIJDAQ. Men wordt nooit zoo goed bediend als door zichzelf. E t i e n n e. ZATERDAG. Elke dienst vindt zijn belooning, al is het soms laat. Boyer. HERIJK VAN MATEN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden gehouden te Oudeschild in het Eigen Gebouw der Moderne arbeidersbeweging op Maandag 10 Augustus 1936 van 13—16 uur en op Dinsdag 11 Augustus 1936 van 9—12 en van 1316 uur. te Oosterend in Hotel „Het Wapen van Amsterdam" voor Oost, op Woensdag 12 Augustus 1936 van 9,30—12 uur; voor Oosterend, op Woensdag 12 Aug. 1936 van 13—14,30 uur; voor de Waal op Woensdag 12 Augustus 1936 van 14,30—16 uur. te de Coeksdorp, in Hotel „de Hoop" op Donderdag 13 Augustus 1936 van 9,3012 uur en 13—15 uur. te Den Burg in het Gymnastieklokaal aan de Molenstraat voor den Hoorn op Maandag 17 Augustus 1936 van 14—17 uur; voor den Burg op Dinsdag 18 en Woens dag 10 Aug. van 9 12 uur en 1316 uur en op Donderdag 20 Aug. van 9—11 uur. voor de Koog op Donderdag 20 Augustus 1936 van 11 13 uur. Aan belanghebbenden wordt in herinne ring gebracht lo. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aange boden om onderzocht te kunnen worden l|zeren maten binnen en buiten geverfd. Blikken maten blank geschuurd. Koperen gewichten afgewasschen en ook de gaten gereinigd. IJzeren gewichten mogen niet ge potlood zijn, doch moeten roestvrij zijn ge maakt en daarna ingewreven met gekookte lijnolie 2o. dat de maten en gewichten vóór 1 October 1937 gestempeld moeten zijn met de letter K en dat er, bij verzuim of ver hindering om van de zitting gebruik te maken, nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het ijkkan- toor te Amsterdam eiken Maandag en Vrij dag, uitgezonderd 31 Augustus en 25 Decem ber, telken dage van 9,30—15,30 uur; 3o. dat de maten en gewichten, welke worden gestempeld met het afkeuringsmerk niet in winkels enz. mogen terugge bracht worden 4o. dat betaald moet worden voor het onderzoek van niaten en gewichten (ijkloon) en voor het justeeren van gewichten (ju- steerloon) en wel ten bate van 's Rijks schatkist 5o. dat de milligram gewichten niet op de herijkzitting maar alleen aan het ijkkan- toor herijkt kunnen worden. (Opzending per post franco met insluiting van een post- bewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 10 cent voor eikgewicht. Ook is mede te zenden de bij de laatste verifi catie afgegeven gezegelde enveloppe, daar de gewichtjes anders aan de eischen, ge steld voor nieuwe, zullen moeten voldoen.) Dit bedrag kan ook vooraf worden gestort op postrekening no. 152299 v, h IJkkantoor Amsterdam. Texel, 28 Juli 1936. De Secretaris, De Burgemeester, W. N. KELDER, I.e. KAMK NIEUWE OCEAANVLUCHT. De Engelsche piloot Dick Merrill (rechts) is voornemens een oceaan- vlucht te maken en wel van New-York naar Londen. We beelden hem af met een collega, met wie hij dwaas genoeg in badpak een proefvlucht ondernam. 9 m I Met speciale toestemmg van de schrij ver, Dr. Jac. P. Thijsse, ontleenen we aan het hoofdartikel, opgenomen in De [jevende Natuur van Aug. 1936, het vol gende Dr. Thijs9e schrijft over een bezoek aan Vlieland en vervolgt dan: Na al die rijkdom vormt een sukket- ritje in de huifkar onder een kletterend regentje over 10 K.M. naakte Vliehors wef een zeer nuffige anti-climax. Dezelfde bries direct ons huppelend blazertje naar de noordpunt van Texel met zijn ge ruïneerd klitduin.. Dit ,\veer kwam ons te pa's, om in die avond liet Museum aan Den Burg te bezichtigen, dat dank zij de onvermoeide werkzaamheid van de heer Kraai, en de goede hulp, die hij van vele zijden ondervindt, steeds wint aan rijk dom, uitgebreidheid, belangrijkheid, en bruikbaarheid, een onschatbaar tegen wicht tegen gedachteloos gedoe op een modeplaats, zooals lexel er een dreigt te wonden. DE B1NNEN-MUI. De volgende morgen ging het meteen maar naar die geheimzinnigste plek, waar zoo goed als niemand mag komen: de Bininen-Mui, alweer een triomf der be scherming. Daar hebben telkens de lepe laars geprobeerd om te gaan broeden en eindelijk, na zeer strenge afsluiting van bet gebied, is het gelukt. Thans is er een kolonie van ruim veertig nesten, geves tigd rondom een eilandje in de groote plas. In bet rietland vlakbij nestellen de Blauwe Reigers. Het is er dus een onop houdelijk vertier van groote vogels. Groot publiek kan weer blijmoedig berusten in de afsluiting, want van de naburige hoogten kan men, zonder dat de dieren verontrust worden, het ilieele bedrijf gade slaan. Ongetwijfeld zal het goed zijn om nog eenige jaren de afsluiting streng te handhaven. Het is te verwachten, dat de kolonie zich zal uitbreiden en dat er zich zelfs groepen gaan vestigen in de Buiten-Mui of in de Geul en elders. Tegelijk met de verrijking van flora en fauna krijgen we bij het Groote Publiek grooter liefde, meer kennis, beter inzicht en gunstige gezindheid, zoodat we mis schien al binnen een tiental jaren kun-, men afzien van menige politioneele maat-' regel, die thans nog wel eens verbazing of zelfs ontstemming wekt. Maar Texel moet berekend blijven op tienduizenden WOORD EN DAAD Benoemd tot regent Alg. Weeshuis dhr C. Witte Az. Op verzoek wordt eervol ontslag verleend aan dhr J. Drijver, onderwijzer te Oudeschild. Daar zich ook na herhaalde oproe ping miet één sollicitant heeft aange-i meld voor de betrekking van onderwijze res te Zuid-Eierland, wondt besloten de jaarwejdide van t500,op f600,te brengen. DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1894. Eén vacature. Benoemd tot vader en moeder in het Gesticht van Weldadigheid dhr Arie Bur ger en inw. Trijntje Burger-Krijnen. Op voorstel van BenW wordt met 91 stemmen besloten in de kosten van verbetering Waalderweg een zesde (dit is hoogstens f1300) en in de kosten van onderhoud de helft (hoogstens t300. p. j.) bij te dragen. VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1894. Afwezig de beeren A. Koom en Jh. Roeper. Benoemd tot hoofd dier school te Z.-Ei>erland dhr W. H. Houwen te Zuid broek; tot onderwijzeres aan deze school wordt benoemd mej. C. M. Vermeer te Rotterdam. Op grond van gunstige berichten daaromtrent wordt besloten aan de scho len te Den Burg en Oudeschild het her-» halingsojiderwijs definitief Tn te voeren. 78 bezoekers en een goede beperking bie den kan ruime vrijheid opteweren voor de toekomst. Het is wel een groot geluk, dat de duinen van Texel, Vlieland eiv Terschelling zoo goed als geheel eigen dom zijn van de Staat en daardoor vore aekerd tegen onredelijke uitbuiting. DE WESTERDUINEN. De Zilvermeeinvcukolonic in de Wester duinen toont altijd nog groote levens kracht. Nog altijd handhaven een jraar scho'uexstergezinnen zich te midden van tie groote drukte. Bovendien zagen we onder een dichte helmpol het nest met twee jongen van de Kleine Boschduif, de Holemduif, die hierdoor ook alweer aantoonde, dat het konijn niet onmisbaar is. Onder de invloed van oen Zilvermeeu- wenkolonie op het duin vertellen we el kander wel af en toe wel enkele (dik-l wijls herhaalde algemeenheden, maar de zaak blijft vatbaar voor een grondiger behandeling. Er valt een hcelc rekening op te maken over kalk en stikstof, me chanische invloeden, gewoonten van de bewoners, etc. Hier in de Westeixluinen hebben we o. a. een weelderige groei van die Reigersbek, hoogstwaarschijnlijk vanwege de stikstof en zeer merkwaar dige kringvormige inbreuken, in het dichte plantendek, hoogstwaarschijnlijk liet ge volg van „sociëteiten", maar dat weet ik niet zeker. Wel weet ik, dat het mooi en goed is, om hier eens een uurtje te kom en genieten van liet grootsdie schouwspel, maar dat het ook te waar- ideenen zou zijn, indien enkelen onzer eens eenige jaren achtereen liet Meeuwen- landschap echt in studie namen. Hier, als in de meeste natuurmonumenten, liggen massa's werk te waclitcn. VAN TEXELS RAAD. Beslaten wordt liet gebouw, waarin gevestigd het post- en telegraafkantoor te Den Burg, weer voor f450 p.j. aaa het Rijk te verhuren. VRIJDAG 12 OCTOBER 1894. Afwezigde hJh. A.Dros en W.MetsTz. Installatie van het raadslid C. Zijm Tz. - Besloten bij wijze van proef ook herhalingswijs te doen geven aan de o.l. school te Den Hoorn en wel door dibit Schaap tegen een belooning van f 10. per maand. De kosten van dit onderwijs worden bepaald op ft. per teerling per maand; voor meer teerlingen uit één gezin f0.50 per maand. Op verzoek Wordt eervol ontslag verleend aan dhr M. Stam, als gemeente geneesheer; er zulten sollicitanten ter voorziening in de vacature worden opge roepen; jaarwedde f500.Mocht voor 1 Nov. de vacature niet zijn vervuld, dan zal de zich hier gevestigd hebbende arts, dokter A. Wagemaker, tijdelijk met de waarneming worden belast. MAANDAG 30 OCTOBER 1894. Voor kennisgeving worden aange- men2 adressen uit Oost met totaal 35 handteekeningen, waarin op behoud van de school en bet schoolhoofd Haremaker aldaar, wordt aangedrongen. Voorz. acht ze voorbarig, daar bij BenW nog geen enkel voorstel aanhangig is. 79

Texelsche Courant | 1936 | | pagina 1